iiAnoEii niEUWs Overdenking Van bolwerk tot plantsoen KindeJifw^eJ^e Zeeuwse wandelingen TELEURGESTELD... RUIL ZE IN W. RIKKEÜ B.V. Iblad Vrijdag 2 november 1973 No. 4235 KIJKVENSTER O nd er R 77 OVER UW ZIG-ZAG NAAIMACHINE? voorde moderne PFAFF zig-zag lichtgewicht Wij ruilen alle merken in, - ook vreemde be- op ur ns xxxxxxxx uit de Heilige Schrift „Heilige Oorlog" C. HIEViT Z^. Centrale Verwarming SOMMELSDIJK In memoriam: Ds. J. van Sliedregt Vele van onze lezers zullen diep ge- iiiokl xijn toen ze hoorden' van het [Isclinge overlijden van ds. J. van leclregt, Hervormd predikant te Bilt- ven en voorzitter van de Ger. Zen- IJS Bond in de Ned. Herv. Kerk. acob van Sliedregt werd geboren in ileloord op 18 juni 1914, dus vlak L- het uitbreken van de eerste we- Wloorlog. In de preek gehouden bij fti 25-.iarig anabtsjubileum vertelde hij if- „Ik zie een moeder staan met ar kind in de armen, terwijl de ka nnen die Antwerpen bestookten, bul- rden. Onder tranen bad ze of de Hee- dat kind wilde sparen om het af te Bderert voor Zijn dienst. Wie die moe- r was, hebt ge wel begrepen". Inder- ad heeft de opvoeding van deze God- czende moeder al vroeg een stempel I hem gedrukt. Na de studie aan hel ffium te Roosendaal en aan de Rijks- liversiteit te Utrecht vv^erd kand. Van iedregt op 27 november 1938 door ds. Kievit bevestigd in zijn eerste ge- ïente Eemnes-Buiten' met 1 Kon. 22 „Zo waarachtig als de Heere leeft, 'tgéen de Heere tot mij zeggen zal, t zal ik spreken". Deze intredetekst is bepalend gev/eest or heel zijn bijna 35-jarige ambtsbe- Ening. Ds. Van Sliedregt was en bleef n gehoorzaam leerling van de Keili- Schrift en altijd weer stond het oord centraal in de prediking en bij het ambtelijke werk. Om nogmaals jubileumpreek te citeren: „Het oord is vlees geworden. Dat is het hele Evangelie, de Goede Boodschap, een enkel woord samengevat. Dat ik ist vanavond het Evangelie in zijn im zoek te grijpen, en daarin slechts lar voren breng wat de grondtoon zijn 1 van elke bediening des Woords, left een bedoeling. Want het is mij ans een behoefte om in het midden gemeente mijn God te danken dat ij mij in Zijn Kerk bij het licht van !t Evangelie liet opgroeien', mij kwam I te winnen voor dat Evangelie, mij srlichtte tot kennis ervan, en dat Hij lij in de bediening ervan wilde stellen it verkondiging van de onnaspeurlijke lOm van Christus, ja, dat ik hulp an God verkregen hebbende, daarin aan mag tot op deze dag". Deze prediking van de onnaspeurlijke ikdom van Christus heeft in vele har- in weerklank gevonden. Uiteraard al- Teerst in de gemeenten die ds. Van iiedregt dienen mocht. En dat waren vele: Eemnes, Lage Vuursche, BJes- ensgraaf, Huizen, Ede, Putten, Baarn, luderkerk aan de IJssel en' Bilthoven. laar ook in een wijder verband door ijn geschriften, die gelezen werden tot 'er buiten de muren van de Herv. Kerk. )e eeuwigheid zal openbaren voor hoe- 'elen deze dienaar des Woords tot ze- ien is geweest. Want deze prediking egt een band die boven de kerkmuzen, naar ook boven de tijd uitgaat. De liefde tot het zendingswerk deed Is. Van Sliedregt, nu ruim twee jaar eleden', besluiten, zich volledig te ge- 'en aan zijn arbeid voor de Ger. Zen- lings Bond. Zijn laatste werk hier op arde is geweest het houden van een Mspraak op een zendingsmiddag in lardinv.xeld-Giessendam. Onderweg laar huis overviel hem de dood. Als een goed krijgsknecht van Jezus Chris tus is hij in het harnas gestorven en overgegaan van de strijdende Kerk in de triomferende. Dat dit een verlies betekent voor zijn familie allereerst en voor de G.Z.B. eveneens, maar ook voor de Herv. Kerk en eigenlijk voor de hele Gereformeerde Gezindte, zal niemand kunnen ontken nen. Aan het begin van dit jaar werd ds. G. Boer plotseling weggenomen; thans is ook ds. v. Sliedregt niet meer. In één jaar ontvielen ons twee dienaren des Woords die naar menselijke maat staven nog niet gemist konden worden. In een artikel in het Ger. Weekblad van 25 jan., naar aanleiding van het sterven van ds. Boer, schreef hij: „Het moet treffen dat de laatste tijd ver scheidene groten gevallen' zijn. Heeft God een twist met de Kerk? Zullen we het niet ter harte nemen?" Hij heeft toen niet kunnen vermoeden dat hij zelf ook zo spoedig zou warden opgeroepen. iVIaar het is ook nu waar, wat hij eraan toevoegde: „Nochtans, we zijn niet alleen. De Alfa en de Oméga wandelt tussen de gouden kandelaren en heeft de sterren' in Zijn rechterhand. Hij staat ervoor in dat Zijn werk voort gaat, zo niet hier, dan elders. Onze overleden broeder is ons vér vooruit, maar alleen door de loopbaan te lopen die ons is voorgesteld zal de prijs wor den behaald. Dat heeft hij ook mogen doen, door genade. Hij heeft geen stom me zondagen behoeven te hebben. Hij heeft tot in het laatste avonduur van zijn aardse loopbaan mogen preken en getuigen. Daarna kwam de heerlijkheid waarin hij nu in het eeuwig nu, on vermoeid zijn God, Vader, Zoon en Heilige Geest, met alle verlosten ver- heerlijke mag". Waarnemer. Kortemeestr. 17 - Tel. (01640) 35878 BERGEN OF ZOOM BON: Voor gratis folders zenden aan Pfaff antwoordnummer 102, Bergen op Zoom. Naam: Adres: Plaats: SOIVIMELSDIJK Geslaagde verkoping. De verkoopdag van de Vr. Ver. „Liefde vindt Werk", die gehouden werd 17 oktober j.l. heeft het prachtige bedrag van 2885,netto opgebracht. Degenen die hierin hun belangstelling getoond hebben, zo wel van ons, als buiten de gemeente, wor den heel hartelijk dank gezegd. Beste meisjes en jongens.' Als jullie dit kinderhoekje lezen, dan ajn we in de maand november, en als "e dan een blik slaan op de kalender, ian zien we, dat onze krant op vijf 'fijdagen zal verschijnen, als alles naar ffens zal gaan. Dat betekent, dat er in leze nieuwe maand vijf raadsels ge matst kunnen worden. Het eerste raadsel van dat vijftal «rijgt nu een beurt. NOVEMBERRAADSEL 1 1. 2. .X 3. X 4. X X B. X 7. X K. X Tijd waarin we nu leven. De kruisheuvel bij Jeruzalem. Afstammelingen van Levi. Pterk dier met geweldige lichaams bouw (Job 40). Koning van de Moabieten, door Gi deon gedood. Zoon der vertroosting, metgezel van Paulus. Boek van Salomo. H'^t haar van Simson mocht niet geknipt worden, omdat hij aan Gods was. Op de kruisjeslijn, schuin naar be- ''eoen, moet het woord komen, dat bij nummer 1 wordt gevraagd. OPLOSSINGEN W IJ N M A A N D IJ z e n d ij k e Noordzee M u i 1 b a n d Atoombom r b e i d e r a a m 1 o o s a g e r a a d A N D 2. Mesullam - Amplias - Hananja - Elifaz - Ruth - Sethar - Cheth - Hosea - Aaron - Laodicea - Abra ham - Lazarus - Christus - Hilkia - Arfachsad - Zilla - Beëri - Amarja - Zacharia. Maher-SchafM Chaz-Baz 3. Gad - Obadja - Darlus - Isboseth - Sadrach - Gosen - Ruth - Orpa - Obed - Timon. God is groot. 4. HERVORMING Erfgenamen Roofdieren Voorouders Offeranden Rekeningen Muiderslot Ingewanden Noormannen Geneesheer De oplossingen zeggen wat de bedoe ling was. Nu kunnen jullie nagaan ■wat er door jullie van terecht is gebracht. Soms zeggen jullie dan: Dat ik daaraan niet gedacht heb. Soms is het eenvoudiger dan het schijnt. In elk geval; altijd jullie best maar doen. Nu is er weer een begin gemaakt met de novemberraadsels. Stelt niet uit om het raadsel op te lossen. Begint er zo gauw mogelijk aan. Bergt de oplossing zorgvuldig weg, om klaar te zijn als het inzenden is op het eind van de maand. Nu wij al in november zijn, is de herfst al een heel eind doorgestoten. Dat zien' we buiten heel duidelijk, aan het snel korten van de dagen en aan het kaal worden van de bomen en struiken. Over de vallende bladeren laat ik nu een gedicht volgen van Jo Kalmijn- Spierenburg. HERFSTBLADEREN Ze wiegelen gekrookt en zwak een' iegelijk aan zijn eigen tak. Ze waren eindeloos vermoeid en van een rode schijn doorgloeid. „Toen kwam Amelek en streed te gen Israël in Rafidim". (Exodus 17 8). De tekst zet ons stil bij een oorlogs handeling in de Sinaïwoestijn. In deze dagen worden we daar dagelijks mee geconfronteerd. Israël strijdt met zijn vijanden in de woestijn. iVIaar wat Gods Woord ons hier laat zien, is meer dan een gewone woestijnoorlog of een ge vecht om waterbronnen. Daar lijkt het op het eerste gezicht wel op. Amelek heeft de bronnen bij Rafidim in bezit. Het volk Israël kan zich geen water verschaffen. Nu moet er gestreden wor den' om het bezit van de bronnen. iVIaar er is meer aan de orde. Toen kwam Amelek. Dat wijst terug naar het voorafgaande. Het volk van Israël was door de Heere verlost uit het dienst- huis van Egypte. Wonderlijk had God hen geleid door de Rode Zee, op weg naar het beloofde land. Ze hadden ge zongen van de wonderdaden van de Heere. Blijdschap was er in hun hart over de verlossing van de Heere. Groot was Gods genade voor Zijn volk. Onze Belijdenis neemt de uittocht uit Egyp te als een beeld van de verlossing door het bloed van de Heere Jezus Christus. „Hij is onze Rode Zee, door welke wij moeten doorgaan om te ontgaan de tirannie van Farao welke is de duivel en in te gaan in het geestelijke land Kanaan." Wie deze verlossing kent, weet ook van de blijdschap, die er is over het werk van de Heere. In de ruimte gesteld door Gods genade. Verlost uit de macht van de zonde, vrede met God door het verzoenende bloed van de Heere Jezus Christus. Wonderlijk, waar u als een arme zondaar uw verlossing in Hem leert vinden. Maar daar houdt de reis voor Israël niet op. Nu wacht hen de woestijn, v/aar zij doorheen moeten treklcen. Een reis vol ontberingen en gevaren. Een reis, waarop zij moeten leren alles van zicli- zelf te verliezen en alleen Gods genade over te houden. God voert hen op een omweg naar Kanaan. Op die weg komi het uit, wat er in hun hart leeft. Het wordt duidelijk hoezeer hun hart nog tegen God in regeert. Hoe zwak van moed, hoe klein zij zijn van krachten, stof van jongsaf geweest. Daar zijn de vijanden, die hen telkens op de weg tegenstaan. Daar is de droogte en het gebrek aan water, dat hen in het nauw brengt, 't Is geen gemakkelijke weg, die ze te gaan hebben. Een weg van beproeving, maar ook een weg, waarop God de Heere meegaat. Hij trekt voor aan, in een wolkkolom des daags en een vuurkolom des nachts. Dat mag hen moed en kracht geven. IVIaar hoe dikwijls wordt Hij juist ver geten? Dat blijkt ook hier. Toen kwam Amelek. Dat was toen ze de Heere vergaten. Toen het volk morde, omdat het geen water had. Het zag als het ware de bronnen voor zich, maar het kon er niet bij komen. Dan komt het volk in opstand tegen de Heere. Verge ten zijn zijn vorige daden. Vergeten, hoe Hij hen verloste uit de hand van de Egyptenaren. Er wordt geklaagd over de Heere. Wat een gevaar voor iedeï die gelooft, 't Kan soms zo moeilijk zijn. Daar kunnen moeilijke tijden in uw le ven' aanbreken. Niet altijd is er die ruimte, die er in het eerste begin was. Niet altijd ervaren we even krachtig de hulp van de Heere. Dan is daar de strijd in uw leven. Wat is dan het ge vaar groot, dat we de daden van de Heere vergeten. Israël mort over zijn lot. Maar het roept niet om hulp tot de Heere. Waar dat gebeurt ligt de vijand op de loer. Dan zakt het schild van het geloof en het zwaard van Gods Woord dreigt u uit de hand te vallen. Er wordt wel geklaagd, maar niet ge roepen tot de Heere. Dan komt Amelek en strijdt tegen Israël. Als dat volk zijn God ver geet. Als dat volk mort over zijn lot. Amelek is de erfvijand van Israël. Een machtig woestijnvollc, zwaar bewapend, een volk van strijdbare rovei-s. Een volk, dat leeft van het zwaard. Ame lek, het volk dat afstamt van de klein zoon van Ezau. Daarmee is het volk getekend als het symbool van alle vij andschap tegen de Heere. Het heeft God niet nodig, het redt zich wel in eigen kracht. In dat volk zien we de liaat tegen de Heere en zijn dienst sa- I menballen. Steeds weer heeft liet .ge tracht om Israël uit te roeien. Zo strijdt het hier tegen Israël. In deze strijd komt het werk van de satan uit. Het is erom begonnen, dat dit volk zal ster ven in de woestijn. Het mag Sinai niet bereil^en, het mag niet ingaan in het land Kanaan. Ja, het gaat om de Chris tus, die uit dit volk geboren zal V\/orden. In die strijd staat Israël tot dat de Hee re Zijn volk rust geeft van de vijan den van rondom. We denken aan de strijd van het ge loof. Het vlees begeert tegen de Geest en' de Geest tegen het vlees. Kent u die strijd in uw leven? Waar God in u werkt, daar komt de strijd tegen de zon de, tegen de begeerten, die God weer staan. Het is die dagelijkse strijd voor en tegen de Heere. De satan gaat rond als een briesende leeuw. Als de Heere in u werkt hebt u geen vrede meer met de zonde. Tegelijk probeert de satan altijd Gods werk tegen te staan. Amelek streed tegen Israël. Dan heeft Amelel-:: een bondgenoot in dat volk zelf. Im mers Amelek valt aan, wanneer Israël mort over het gebrek aan \vater. Wat is dat een aanklacht tegen het volk. Het grootste gevaar schuilt niet buiten, maar binnen het volk. In het ongeloof en' het zien op eigen kracht. De zonde heeft zo'n bondgenoot in ons eigen hart. Telkens weer gaan onze be geerten naar de zonde uit. Waar dat gebeurt verslapt het geloofsleven. Dan komt de vermaning van de apostel tot u. „Zijt dan nuchteren en waakt." De tegenstander is immers uit op uw val. Onverwacht valt hij aan. Zo gebeurde Het was altijd een grote eer voor een plaats wanneer deze stadsrechten kreeg. Van een onveilig dorp veranderde men dan in een veilige stad. Want bij deze rechten was het geoorloofd in het ver volg een muur te bouwen met poorten erin, met grachten er omheen. Zo ver kreeg men dan een sterke plaats die zich verdedigen kon. Over die poorten heb ik de vorige keer al een en ander geschreven, In la ter eeuwen toen men niet meer met pij len schoot, maar men met buskruit steeds meer kracht kon ontwikkelen, konden de muren het tegen een vijand ook niet altijd lang volhouden. Men ging aarden wallen opwerpen om de stad tegen vijandelijke aanvallen te verdedigen. Bij deze wallen, soms no dig door stadsuitbreiding, sloten de nieuw gebouwde poorten aan. Bolwerk. Deze wallen werden bolwerken ge noemd De vroegere buitengrachten werden nu binnengrachten. Aan de bui tenkant tegen het bolwerk werd een nieuwe gracht gegraven, de vest. Hierlangs werd een weg aangelegd, een singelweg. In Middelburg is dat nog goed te zien. Deze singel liep geheel rond de stad en was bijna 6 km lang, dus ruim een uur lopen. Ongeveer een eeuw geleden heeft men langs Middelburg een kanaal gegraven en op die plaats moesten bol- Ze waren langzaam losgemaakt van 't leven en van zelf geraakt, door regen en door wind geschaad, in deze brekelijke staat. Ze hadden zich ten eind bereid bedachtzaam en met waardigheid. Ze hadden reeds de dood vermoed en braken van hun broze voet. Ze hadden heimelijk een hang naar d' eindeloze ondergang. Het leven' minden zij niet meer en wachten op de dood doet zeer. De herfst is ook de tijd, waarin we de vruchten ontvangen. Dit horen we in het volgende gedicht van Hélène Swarth (1859—1941). Het is wel iets moeilijker dan het voorgaande, maar probeer het toch te begrijpen. Nu rijpt de herfst de rijkgebronsde peren, De sappige app'len glanzen, rood en goud. En prachtig prijkt, gelijk aan toverwoud, Het bos dat groen in purper doet verkeren. Krachtige balsemgeur uit kreupelhout Van eiken stroomt mij tegen, zilv'ren veren Doorstrepen, 't reine luchtblauw en vermeren Tot één wolk, die de zon gevangen houdt. Nu vul die vaas met gele oktoberrozen. Leg blauwe druiven op die blanke schaal, Tussen de trossen laat de perzik blozen Als avondrood, en loof als bloedkoraal Van wilden wingerd blij mijn blik verpozen, Dié symphonieën zoekt in kleurentaal. Ziezo, meisjes en jongens, hier is weer genoeg om te lezen en' te overdenken voor deze week. Ik houd er nu mee op voor dit hoekje. Allemaal de vriendelijke groeten van OOM KO. werk en singel plaats maken voor het Kanaal door Walcheren In 1634 werden de singels met bomen beplant en men kon er dus ook in de zo mer heerlijk wandelen. Was men moe, dan kon men uitrusten in een van de vijf herbergen, die dicht bij elke poort aan de singel stonden. Het bijltje, de drie tonnetjes, de zaaiende landman, het groene woud, de Nadorst waren hun aanlokkelijke namen (nu bestaan ze niet meer). Op dit bolwerk werden in 1672 enkele stervormige versterkingen of bastions aangelegd. Er is al veel afgegraven, maar op sommige plaatsen kan men de oorspronkelijke bastions nog terugvin den. Er is nog een straat met die naam. Deze bolwerken hebben echter geen dienst behoeven te doen. In 1795 heb ben we zonder een enkel schot de Fran sen als vrienden binnengehaald. In 1809 deden de Engelsen een inval in Zeeland. Ze landden bij Vrouwen- polder en eisten Middelburg op. De vroedschap vond het beter om dadelijk de sleutels der stad aan te bieden, in- plaats van zich te verdedigen met het risico dat de stad platgeschoten werd, zoals Vlissingen dit kort daarop heeft ondervonden. Toen Napoleon het volgend jaar de stad bezocht, was hij woedend op bur gemeester Schorer, omdat deze zonder tegenstand de Engelsen had binnenge laten. Plantsoen. De bolwerken hebben dus geen dienst gedaan als verdediging van de stad. Zouden dat in de toekomst waarschijn lijk ook niet behoeven te doen. Daarom nam de gemeenteraad op 31 oktober 1839 het besluit om op het bol werk wandelwegen met plantsoen aan te leggen. Vooral de burgemeester jhr. mr. Paspoort van Grijpskerke ijverde er sterk voor om op deze manier de stad te verfraaien. Eerst werd het gedeelte tus sen de Noordpoort en de Koepoort on der handen genomen. In die tijd waren er veel werklozen in de stad, vooral 's winters. Ze werden ingezet om dit werk te doen, als werk verschaffing dus. Alleen vaders met twee of meer kinderen mochten er aan werken, zij hadden het 't meest nodig. De kosten van dit gedeelte waren ruim 4.000,Later werd het werk bij ge deelten voortgezet. Het duurde echter nog tot 1862 eer alles klaar was. Nu de bolwerken geen dienst meer deden bij de verdediging, moesten ook de poorten er aan geloven. Na dit jaar werd de ene poort na de andere afge bet ook bij Israël. Amelek viel het aan toen het vermoeid was van de lange reis. Het zocht de zwakste plek op in het leger van Israël: de achtertocht, waar de vrouwen en de kinderen, de oude mannen en de vermoeiden liepen. Zonder enige aankondiging zat Israël midden' in de strijd. Dat is de wijze, waarop de satan tot u komt. Onverwacht, terwijl v/ij het veel te druk hebben met al onze be slommeringen. Terwijl we maar klagen over alles wat ons overkomt. Terwijl het zo moeilijk scliijnt om Gods weg te gaan. Op uw zwakste plek zoekt hij een plaats om u aan te vallen. Dan moeten v/e het voor de Heere erkennen: door eigen schuld in nood geraakt. Hem vergeten en zo Hem tekort gedaan. Wat is er veel strijd, die een oorzaak vindt in eigen zonden. Is dat voor u een zaali waar u met de Heere over spreekt? Dat hebt u nodig, om met al uw nood bij Hem terecht te komen, 't Is de weg van de schuldbelijdenis, van hec toe- vluchtnemen tot Hem. Om het zo van Hem te Ieren, dat Hij weet van wat maaksel wij zijn. Om in Hem alles te vinden. Dat mocht Israël leren. Ze kwamen in nood, maar er kwam ook uitkomst. De Heere redde op het ge bed. Daar ligt de troost voor ieder die gelooft. Hoe dikwijls zij Hem ook ver geten, de Heere vergeet de Zijnen niet. Hij laat niet varen het werlc Zijner han den. Dan is daar de meerdere Jozua, de meerdere Mozes, Die niet verlaat allen die op Hem hopen: de Heere Je zus Christus. Waar al de Zijnen in eigen kracht de strijd moeten verliezen, daar mag van Hem gelden: Gij alleen. Gij zijt verwinnaar in de strijd en' geeft Uw volk de zegen. Alleen door Hem komt u in het land der rust. Is Hij ook uw Borg en Middelaar? Zonder Hem komt u om in de woestijn. Maar door het geloof is Hij een schild in 't strijd perk van dit leven. Dan mag ook ge zegd worden: Onze Koning is van Is raels God gegeven. Ooltgensplaat. A. W. van der Plas. Koepoort met het vroegere voetgangersbruggetje en bolwerken. broken, de Dampoort in 1873 was de laatste. Toch hebben deze bolwerken nog een keer dienst gedaan bij de verdediging tegen het water. Dat was in oktober 1944 toen de Engelsen de dijken van Walcheren kapot bombardeerden, waar door het eiland onder water liep en de Duitsers het voor een groot deel moes ten verlaten. Toen kwam het water juist tot aan de bolwerken van Middel burg tot stilstand. In de stad zelf bleef het droog. Ik woon zelf buiten de bol werken en ben toen ruim een jaar geë vacueerd geweest in de stad binnen de veilige bolwerken. Van dit gemeenteraads-besluit uit 1839 genieten de mensen nog steeds. Wat een mooie wandeling is het over de bolwerken! Rustig voor moeders met kleine kinderen, want fietsers mogen er niet komen. Ook 's avonds is het er druk. Dan moet ik even denken aan wat de Belgische dichteres Alice Niehon zei: „Des avonds wordt de wereld kleiner, En dichter alle ver verleen. Wie eenzaan zijn worden alienor, En wie beminnen meer bijeen". De laatste regel vindt ruime toepas sing op de vele bankjes die er op het bolwerk staan. Ook andere plaatsen in onze provin cie hebben van de oude bolwerken wandelpaden en plantsoen gemaakt. In Goes b.v. waar het genoemd wordt de Oostwal en de Westwal. Ook Sluis en Hulst hebben er mooie recreatie van gemaakt. In Veere is er niet veel meer van de oude wallen te zien, in Vlissin gen helemaal niets. Ook in Tholen en Zierikzee is er veel afgegraven. Hier mee heb ik de oudste steden van Zee land genoemd. Daar is het met de poorten net gegaan als in Middelburg: de meeste zijn af ge- Singel met bolwerk. broken. Zierikzee lieeft zijn oude mo numenten nog het best bewaard, daar zijn nog drie mooie poorten over. Hulst heeft er trouwens ook nog een paar. Jammer dat de breekwoede de men sen uit de vorige eeuw zo te pakken heeft gehad. Middelburg. L. van Wallenburg. Telefoon (01S70) 26 09 V.W.-KEVER-CABRIOLET DE MEEST SNOBISTISCHE AUTO VAN HET JAAR „De VW-Kever-Cabriolet is de meest snobistische auto van het jaarDat heeft een, uit Franse prominenten op automobielgebied bestaande jury uitge maakt, tijdens een auto-voor-snobs- verkiezing in het befaamde Parijse ho tel George V. Een gebeuren, waarbij de jury een groot aantal modellen van verschillen de automerken op hun snobistische kwaliteiten beoordeelde. Zoals bijvoor beeld de beroemde Rolls-Royce, die na de VW-Kever-Cabriolet als tweede ein digde. Terwijl alle verdere konkurren- ten volgens de jury niet eens in aan merking kwamen als auto voor snobs. „Het zijn slechts auto's voor versgebak ken rijken De jury motiveerde haar keuze van de V.W.-Kever-Cabriolet als de meest snobistische auto van het jaar onder meer met het argument, dat deze „open" VW „Old fashion" kombineert met na tuurlijke charme, zonder zich te wargen aan alle fantastische kapriolen van de huidige auto-mode. „Deze cabriolet is daarom onder de auto's zoiets als de Tailleur Chanel in de Haute Couture. Juist in zijn eenvoud schuilt zijn echte charmei n dit tijdperk van „styling" en tot alles in staat zijnde ontwerpers", aldus het jury-rapport. „Voor deze auto kiezen dan ook de wijzen en de nonkonformisten, de men sen die behoren tot de wereld van het theater, de kunst, de wetenschap, de mode en de journalistiek", zo stelt de jury. „Kortom, de mensen die zich niet ge dwongen voelen te koop te lopen met hun maatschappelijk sukses; die deze kleine „open" auto waarderen als een mooi en nuttig gebruiksvoorwerp, dat veelal overeenstemt met hun jeugddro- men over de auto die zij later zouden bezitten. Deze VW-Kever-Cabriolet- rijders genieten van het leven als zij in hun open auto door het bos, over land weggetjes en zélfs door de straten van de grote stad rijden".

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1973 | | pagina 5