GELD STINKT NIET Rctie-comité Zonneweide Zwembad gaat zich opnieuw inspannei Felicitatie-dienst bezoeict steeds meer bruidjes 2%' KÊe^ Transit fa. WITVLIET Ksrst- pakketten Sommelsdijk 46e jaargang Vrijdag 26 oktober 1973 No. 4233 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond .^SOWWEMSr-JTSPEUS 4.85 PER KWABTAAI. ADVERTENTIEPRIJS 22 cent par 3Ke.% B^ contract speciaal tariel DIRKSLAND Vóór eind decemSier 1S003,- voor lesmateriaal Zoveel geld is er nodig voor voorzieningen in- en rondom het nieuwe zwembad dat liet actie-co- mité dat al 65.000,— bij elkaar bracht nóg niet op haar lauweren kan gaan rusten. Het Stichtings bestuur zou het de actieve comi- téleden weliswaar graag gunnen maar er roepen nog zoveel voor zieningen om vervulling dat de in zet van de actie-voerders voors hands nog onmisbaar is. Daarom staan de grote potten actie erwten soep al bijna weer te pruttelen want vóór eind december, wanneer het zwembad wordt geopend, zou er opnieuw een bedrag van 15000,beschikbaar moeten zijn. OFFICIAL FORD DEALER Zandpad 13 Middelhamis Tel. 01870 - 2644 GEEFT UW PANDEN IN MEESTERHANDEN Bureau voor Onroerende Goederen MEESTER ZINKWEG OUD-BEIJERLAND Tel. 01860 - 5953 H.H. Zakeniieciesi Maak met ons een afspraak en komt onze sortering voor uw personeel en relaties vrijblijvend bekijken. Wacht niet te lang! Nu is onze sortering nog kompleet. Wijn- en deïicatessenlmis lleii Hertog esi Co. Dirksland - Tel. 01877 -1968 OOK UW zitprobleem is het onze. Pijnlijke rug? Wellicht hebben wij de FAÜTEUBL voor U. In haar keurige donkerblauwe uniform heeft mevr. Spuijbroek uit Oudilorp de cliarme van een ste- v^ardess, maar haar bezigheden voeren haar allerminst de lucht in. Als hostess van de Felicitatiedienst stelt ze zich tot taak bij zoveel mo gelijk Flakkeese bruidjes op be zoek te gaan en de huisvromvtjes in spé met een pakket vol artikelen die ze straks in eigen home nodig hebben te verrassen. Mevrouw Spijbroek heeft in de korte tijd v/aarin ze daarmee bezig is al heel wat plezierige ervaringen opge daan. IVIedische diensten I BEZOEKT ONZE Automobleien-verkoophai I OOK OP VRIJDAGAVOND I I GARAGE KNöPS LANGEWEG 118 IMBDDELHARNIS Tel. 01870-2043 I KERKNIEUWS 1 VOOR MOOIERE Fao ^ORTEWEG M Zandpad Middelharnis POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Bedactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29 Na 5.30 uur (01870) 33 92 Giro 167930 uwdKtsfcMra&iuaiünujtauAiw De Romeinse keizers droegen als te llen van liun waardiglieid purperen to ga's. De verfstof waarmee deze toga's bestreken werden, moest vooraf ver dund worden' waarvoor men urine ge bruikte. Het is dan ook begrijpelijk dat allen die op deze wijze hun brood ver dienden, verpliclit waren in een aparte wijk bij elkaar te komen. Dit uiteraard vanwege de penetrante luclit. IVIen kwam aan de urine door in de stad Eome op verschillende punten grote Icmiken neer te zetten, die van tijd tot tijd geleegd werden en dienden als een soort straattoilet. In de dagen' van Keizer Vespasianus 65 na Chr.) werd hier belasting op geheven. U ziet, ook in die tijd zocht men al naar allerlei wegen om aan geld ie komen. Het verhaal gaat dat de zoon van de keizer er zijn verontwaardiging over uit spral<: dat zijn vader op deze wijze aan geld kwam. Dit behoorde beneden de waardigheid van een Iceizer te zijn. Deze zoon droeg de naam Titus. Hij is in de geschiedenis bekend gewor den doordat hij er in slaagde in 70 na Chr. de stad Jeruzalem in te nemen, waarmee de verstrooiing der Joden be gon om pas min of meer aan een eind te komen bij de stichting van de staat Israël in 1948. Tijdens zijn bewind als keizer vond de uitbarsting van de Vesu vius plaats, waardoor de stad Pompeii van de aardbodem verdween (81 n. Chr.) Deze Titus dus protesteerde tegen de nieuvre belasting. Als antwoord hield, zijn vader hem een goudstuk onder de neus en' vroeg: „Stinkt dit?". Waarop zijn zoon antwoordde dat hij niet inzag waarom een goudstuk moest stinken. Met een triomfantelijk lachje reageerde de keizer: „En toch heb ik dit goudstuk verkregen via de „urine-belasting". Maar, mijn zoon, pecunia non olet!" (Geld stinkt niet). De opvatting dat het er niet toe doet hoe je je geld verdient, omdat de her komst aan het geld zelf niet is af te lezen, is wijd en zijd verspreid. We hoe ven daarbij alleen maar te denken aan de O.-W.-ërs en de bunkerbouwers uit de tweede wereldoorlog om te weten wat er bedoeld wordt. Het behoeft geen betoog dat het-za- ken-doen en' het christen-zijn niet los van elkaar staan. Wel is het zo dat ze vaak moeilijk met elkaar in overeen stemming zijn te brengen. In de IVIid- deleeuwen, toen de Kerk een overheer sende positie in nam, was het zelfs zo dat een zakenman per definitie in een slechte reuk stond. Een koopman koii volgens de toenmalige opvattingen vrij wel nooit de hemel beërven'. Dat vele kooplieden zich inderdaad vaak schul dig voelden, blijkt wel uit het feit dat zij regelmatig grote bedragen aan de kerk schonken op hun sterfbed. In het toenmalige denkklim.aat paste ook de opvatting dat het nemen van rente bij een lening beschouwd werd als woe ker. Men, d,v/.z. de kerk, beriep zich hierbij op de Bijbel en wel in het bij zonder op Deuteronomium 23 19. We lezen daar: „Gij zult aan uw broeder niet woekeren, met woeker van geld. Met woeker van spijze, met woeker van enig ding, waarmedo raen woekert." Enigszins merkwaardig doet de daarop volgende tekst aan. ,,Aan deri vreemde zult gij woekeren, maar aan uw broe der zult gij niet woekeren." Men heeft dat zo uitgelegd dat het nemen van rente van heidenen was toegestaan, iiaar de „huisgenoten' des geloofs' moesten broederlijk behandeld worden. Ook Ezechiël 18 vs. 5-9 en Psalm 15 vs. 5 wijzen in de richting dat het nemen van rente, laat staan woeker, ongeoor loofde zaken zijn in Bijbels licht be zien'. Dit is dan ook de reden dat in de Middeleeuwen de Joden konden uit- Sroeien tot de echte zakenlieden. Zij werden, aangezien zij zich niet stoorden aan christelijke ge- en ver boden, de geldschieters bij uitnemend heid. Voor een deel is dit ook de ver klaring van de haat die men maar al K vaak koesterde tegen deze mensen. Zij werden gezien als afpersers, als slu we bedriegrs, en keer op keer werden «e Joden vervolgd. Veel mensen kon den zo gelijk hun schulden kwijt raken! Pas met de reformatie vind een ken tering plaats in het denken' over deze «conomische zaken. Luther, en vooral Calvijn, achtten het nemen van een Wlijke rente, als b.v. compensatie voor "6 geldontwaarding, toegestaan. We Willen er nog even op wijzen dat met deze nieuwe, verruimende denkbeelden de weg werd vrijgemaakt voor de onge kende economische expansie van ons land in de Gouden Eeuw. En dat ter wijl veel katholieke landeri nog vast ^aten in het .keurlijf van het Middel eeuwse denken, zodat zij een achter band op liepen. Ook in onze tijd werken deze ideeën over het-geld-verdienen, wat hierbij ■.eoorloofd is en wat niet, nog door. Het zou te ver voeren om daar nog dieper P m te gaan, hoe interessant de stof ok is. We kunnen echter wel de con- "usie trekken dat we van een „chris- 'eujke ethiek omtrent het zaken doen" moeten' spreken. Heden ten dage kunnen we echter ok spreken van een „socialistische «tiiek omtrent het zaken doen". We ho- Pen daar In een volgend artikel op terug 'e komen. ,,We hebben daarbij opnieuw de volle medewerking van de hele bevolking nodig!" weet dhr. A. Jelier, voorzitter van het zo succesvolle actie-comité. Na de 65.000,die werden bereikt voor de inrichting van de zonneweide is er nu vijftien mille nodig voor zwem-les- materiaal. „Het is misschien v/at bru taal om dat nou weer aan jullie te vra gen maar we hebben het vreselijk hard Warm ideetje voor de kille dagenis dit mouwloze pest, afgebiesd met kabels. Jn de kleuren zwart, paars en flessegroen. MIDDELHARNIS nodig!" aldus dhr. Kolbach, dinsdag middag, namens het Stichtingsbestuur tot het actie-comité. Ook aan het ge meentebestuur zal opnieuw medewer king v/orden gevraagd. De totale inves tering die de gemeente zich m.b.t. het zwembad getroost bedraagt ca. 900.000. Overigens vonden de leden van het Stichtingsbestuur nauwelijks woorden genoeg om het actie-comité te danken voor haar zo succesvolle medewerking, waardoor zowel het zwembad als de verdere accomodatie er piekfijn uit komt te zien. Om dat te bereiken zal Dirksland zo mag worden verwacht straks weer gretig erwtensoep ver orberen en oliebollen peuzelen om straks van al die toch wel vermoeiende bezig heden in het lang verbeide bad te kun nen ontspannen. Kon dhr. Jelier, wat Dirksland be treft, van een „heel voorspoedig" ver loop van de acties gewagen, dokter Huisman, voorzitter van het comité in Melissant moest duidelijk wat meer re serve in acht nemen. ,,Ik zit hier niet zo makkelijk," verklaarde hij eerlijk, na het resultaat van de Dirkslandse actie groep te hebben vernomen. Toch zijn er d.m.v. wat Melissantse acties al. vijf duizend gulden bij elkaar gebracht en het Stichtingsbestuur vond dat resul taat zo slecht nog niet. In Herkingen is het actie-comité zo goed als ter ziele maar dhr. Kolbach kon ook over dat gewest nog wel een positief geluid la ten horen omdat m^eerdere Herkenaren waardevolle antieke voorwerpen had den afgestaan t.b.v. de gehouden ba zar. Men blijft zowel op'Herkingen ais op Melissant rekenen, temeer nu er ook nog geld nodig is voor de inrich ting van een parkeerplaats die juist door Melissanters en Herkenaren die im mers met de auto zullen komen, ge bruikt zal worden. Het hier en daar gehoorde argument dat alleen het dorp Dirksland maar belang bij het bad zou hebben werd dan ook eendrachtig als „knullig" verworpen! Dokter Huisman kon wat Melissant betreft wel actie toezeggen, er komt een avond dis door het actie-comité en de brandv/eer v/ordt georganisered maaraldus dokter Huismanhet zit er niet in dat wij aan de 30.000,— komen die v/e ver houdingsgewijs eigenlijk zouden moeten bereiken." Intussen vordert de bouw van het zwembad snel. Dinsdag werden de eer ste dakspanten aangebracht met behulp van een mobiele kraan. Nog in de loop van december zal het bad geopend kun nen worden. De bouwers zijn enkele weken vóór op de planning. De bouw gaat naar wens van het Stichtingsbe stuur terwijl bovendien het actie-comi té voor een morele ruggesteun zorgt. Redenen te over om naar de zoveelste december uit te zien, binnen welke pe riode de bevolking beleefd verzocht wordt nog even de beurs te trekken! Het Stichtingsbestuur zal dezer dagen overgaan tot de benoeming van een chefinstructeur, naar welke funktie een flink aantal sollicitaties zijn ontvangen. Verkoop en Service OOSTDUK 53 61 Iets minder plezierig, maar zekei waard om te onthouden is die reactie van dat a.s. bruidje: „Ik hoa niks nodig want 'k hoa een man die vo' m'n zurgt!" De felicitatiedienst gaat er van uit dat het in alle gevallen zo zal zijn dat er een liefhebbende echtgenoot staat te popeleri om zijn bruid met alle zorg te omringen en de felicitatiedienst is geenszins in het leven geroepen om hen:i daarin te storen. Integendeel, het pak ket bevat voor hem zelfs een flinke pils, terwijl de bruid wordt geconfron teerd met allerhande huishoudelijke za ken en een couponnenboekje waarin de deelnemers aan de felicitatiedienst aan trekkelijke kortingen op aankopen in hun zaken aanbieden. Zeker waard om dat met een dank-u-wel aan te nemen en er zijn voordeel mee te doen. Het I letten op voordelen immers is geen ge ringe deugd van de huisvrouw! De hostess maakt tevoren een af spraak, komt derhalve op het meest ge legen tijdstip, maakt een vriendelijk babbeltje, overhandigt het waardevolle pakket en neemt vervolgens weer vrien delijk afscheid. Het bruidje heeft het werkelijk allemaal ten geschenke ge kregen en heeft zich nergens toe behoe ven te verplichten. Hoe plezierig zo'n bezoekje kan ver lopen hebben we dezer dagen mogen ervaren toen de hostess op bezoek was bij het a.s. bruidje Lenie van Es te Dirksland die op 2 november met Epi Groeneveld uit iVIiddelharnis, thans agent van politie te Schiedam in het huwelijk treedt. De bruid verklaarde al helemaal in stemming te zijn en de hostess was dan ook heel hartelijk v/el- kom, Uiteraard had hostess Spuijbroek na gedane zaken alle aandacht voor de bijzonder originele ondertrouwkaarten die in politietaal „Procesverbaal van voorgenomen huwelijk" heten, kortom, het is gewoon allerplezierigst de hostess even op bezoek te hebben. Ze wil dat trouwens dolgraag en haar vraag is dan ook haar zoveel mogelijk uit te nodigen (tel. 462 te Ouddorp), Gemid deld worden jaarlijks 300 huwelijken op Goeree-Overflakkee voltrokken en zij wil ze best allemaal benaderen. Het couponboekje geeft aan degene die er gebruik van maakt aanzienlijke voordelen. Deelnemers daaraan zijn: Bloemenliuis Flora te Dirksland; Foto Blankers te Middelharnis; Banketbak kerij van Helden te Middelharnis; Wijn en delicatessenhuis den Hertog Co te' Dirksland; Modehuis van Wezel te M'harnis; Disco Jansen te Sommels dijk; Eilandennieuws te Middelharnis; Babyiiuis ter Horst te Middelharnis en Oude Tonge; Kaashandel den Hertog te Dirksland; Electro-technisch bureau v. d. Heijden te Dirksland en Woning inrichting fa. Visser Zn. te Som melsdijk. De hostess (r) op bezoek bij bruidje Lenie van Es. Van zaterdag 27 oktober t.m. maandag 29 oktober Ari\sen Middelharnis-Sommelsdijk: Van zaterdagmorgen 9.00 uur tot maandagmorgen 8 uur heeft dienst dok ter Wieringa, tel. 290, te Middel harnis. Deze is woensdag a.s. van 12-24 uur afwezig. Dirksland-Herkihgen-Melissant: Van zaterdagmorgen 9 uur tot maan dagmorgen 9 uur heeft dient dokter R. P. Poot te Dirksland, tel. 01877-1227. Nieuwe Tonge - Stad aan 't Haring- tiüet-Oostflakkee: Van zaterdagmorgen 12 uur tot maan dagmorgen 9 uur hebben dienst dokter P. J. H. Kramers te Ooltgensplaat, telef. 01873-201 en dokter M. de Jager te Nieuwe Tonge, tel. 01875-301. Tandortsen Uitsluitend voor spoedgevallen tand arts V. Overbeeke te Dirksland van 11 11.30 uur. Wijkverpleegsters Dirksland-Herkingen-Melissarvt: Van vrijdagavond 6 uur tot maandag morgen 8 uur heeft dienst zr. v. d. Nieu- wendijk, tel. 01870-2883. Oude Tonge - Nieuwe Tonge: Van vrijdagmiddag 12 uur tot maan- dagmorgen 8 uur heeft dienst zuster Jochems te Oude Tonge, tel. 01874-532. Achthuizen - Den Bommel - Stad aan 't Haringvliet: Wit-Gele kruis Dienst heeft zr. Anna tel. 01873-577. Dierenartsen Dienst heeft dierenarts Minderhoud te Middelharnis, tel. 01870-2897. HERKINGEN Kerknieuws. Op de j.l. gehouden le denvergadering van de Geref. Gemeen te alhier werd een beroep uitgebracht op ds. H. Rijksen' van Zoetermeer. Als diaken werd gekozen de heer P. v. d. Veer Mz. STAVENISSE Lijk aangespoeld. Aan de Zeedijk van de Oosterschelde werd zondag door een inwoner van Stavenisse een lijk van een onbekende man aangetroffen. Vermoedt wordt dat het iemand kan zijn uit een psychiatrische inrichting. Onlangs is er een man uit Eindhoven van de Zeelandbrug in de Oosterschelde gesprongen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1973 | | pagina 1