emeente Goedereede al gem. belastingen aan verhogen Bouw zwembad Oirksland bereikte haarboegste punt Ruilverkaveling „Flakkee" per 1 okt. In voorbereiding genomen Belgisch sehip bij Vollceraicsluizen gezonlceii Dinsdag 23 oktober 1973 No. 4232 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 4,89 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per maa. Bij contract Bpedaal taiteL Rioolbelastïng xb\ grote stijging ondergaan I Weight Watciiers Aktie steyn aan Israël Concours-succes voor „Sempre Crescendo" Ooedereede offerde voor Israël Majoretten-corps zoekt een naam Woeste ling rydt door I Niet schrikken Nationale Reserve oefent EXTRA KEEKDIENSTEN GEKEF. GEMEENTEN POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS [ledactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Soimnelsdijk lel. (01370) 26 29 Na 5.30 uur (01870) 33 92 Giro 167930 Pe gemeente Goedereede maakt al n uitzondering op de regel, waarom en W. de raad in de aanbiedingsbrief Je begroting moeten mededelen dat erse uitgaven belangrijk zijn toege- Ben terwijl daartegenover geen nredige verhoging van de inkomsten worden geraamd. De post Onvoor- e bedraagt ruim 15.000,— (vorig r 143.000,—) en het college ver- art ernaar te zullen streven dat deze st tot een meer verantwoorde hoogte worden opgevoerd door middel van thoging van de tarieven van enkele atselijke belastingen. Straat- en rioolbelasting, de leges we ns uitgifte exploitatievergunningen or de kampeerterreinen en de woon- rensenbelasting komen aldus het col- ge voor verhoging in aanmerking. Ook de onroerend goed belasting worden gevoerd, waarschijnhjk per 1 januari 5. Naar schatting zal deze belasting )0,— meer opbrengen dan de idige opbrengst van de plaatselijke lastingen. Bij het inwerking treden het onroerend goed belasting zullen de straatbelasting, bouwterreinen- lasting, brandassurantiebelasting e.a. rvallen. Suggesties. Alhoewel B en W. thans nog geen rstel doen geven ze wel suggesties ■js. De rioolbelasting zou van 45, ar 60,— moeten, de woonforensen- lasting van 50,naar 75,de aatbelasting gebouwd van 12''/o naar ';i en ongebouwd van 6"/o naar Q'/o; de leges zomerhuisjes van 50, ar 75,—; caravans idem, tenthuisjes, t of toercaravan van 22,50 naar -; aantal personen in kampeeron- rkomens van 5,naar 10,Deze rhogingen zullen een meer-opbrengst ven van 100.000,—. De 60,riool- lasting zullen niet volledig geheven rden voor zomerhuisjes staande op kampeerterreinen die voor aanslui- g op de gem. riolering onder de uwterreinbelasting vallen. Duurder. De gemeente Goedereede boet volle- mee in de gestegen kosten. Zo zijn opzichte van 1973 de personeelslas- n gestegen met 323.000,—, de kapi- islasten met 253.000,— het onder- ud van wegen en straten met ""O,—, openbare verlichting 50.000,- Èopedische dienst 24.000,nieuw meentehuis 20.0Ó0,—Gelukkig zul- er ook een aantal inkomsten stij- n,_ae badgelden zwembad met 3,—, uitkering quartaire wegen ZilOO,—rioolrechten en reinlgings- Aten met resp. 31.000,— en "10,—, de algemene uitkering met Voormalig gemeentehuis. 'n de discussie-nota worden enkele teressante onderwerpen belicht. Dat is net gebruik van het voormalige _aieentehuis, Markt 7 te Goedereede. "vankelijk stelde men zich voor de 1 te benutten als expositieruimte aar in verband met het ontbreken van Were interesse daartoe zal naar een ™re gebruiksmogelijkheid moeten Wen omgezien. Het college zou het »'ug achten wanneer deze accomoda- ■n relatie gebracht zou kunnen wor- "^^t sen te stichten verenlgingsge- '^■'^- gemeentehuis zou dan ™e bieden als ontvangstruimte en raadzaal zou kunnen worden benut vergaderzaal voor kleinere gezel schappen of als repetitielokaal voor de plaatselijke muziekvereniging. Het col lege stelt zich voor de grote vergader zaal achter het bestaande pand te bou wen. Deze vergaderzaal zou dan tevens dienst kunnen doen als gymnastieklo kaal voor de leerlingen van de lagere school te Goedereede en Goeree-Haven- hoofd. Visserij. De gemeentelijke visafslag floreert als nooit tevoren en eind september werd de twintig miljoen omzet gepasseerd. Het is aldus het college van be lang dat het gemeentebestuur zich na der beraadt op het voorstel van de zijde van de Staat der Nederlanden tot over name van de binnen en buitenhaven te Stellendam. Rijkswaterstaat gaat ervan uit dat met de exploitatie van deze havens meer het belang van de lokale gemeen schap wordt gediend dan het algemeen Rijksbelang. Vergadering. De gisteravond gehouden raadsver gaderingen leverde geen moeilijkheden, op. De voorstellen van het college wer den alle zonder stemming aangenomen. Er v/erd een commissie ingesteld i.v.m. de invoering van de onroerend goed belasting, er werd grond verkocht langs de Emmaweg voor de bouw van 8 wo ningen waarvoor, zo verklaarde de voorz. burg. van Velzen aanzienlijk meer gegadigden waren. De toko bij het zwembad werd opnieuw verhuurd aan de heer J. de Jong, exploitant van het restaurant „de Wiek" op het recre atieterrein „Onder de Molen". Voorts werd medewerking verleend aan de bouw van 43 woningen voor de huis vesting van bejaarden te Stellendam. Een commissie tot onderzoek van de be groting 1974 werd ingesteld. Voor de aftredende heer Reus diende een ander lid te worden benoemd. Mevr. Grinwis- Het Belgische vrachtschip „Lucia" (1350 ton) is zondagmorgen in de Zui- der-voorhaven bij de Voikerakshiizen gezonken, ten gevolge van een aanva ring door de Duitse tanker „Wintras I". De opvarenden konden zich in veilig heid stellen. De „Lucia", geladen met 1241 ton bandijzer had de nacht in de voorhaven doorgebracht i.v.m. de harde wind. Toen de schipper zondagmorgen zijn schip verhaalde en achteruit voer is de motor afgeslagen waardoor het schipwilloos in de vaargeul terecht kwam. De nade rende Duitse tanker voer het vracht schip in de flank aan ten gevolge waar van het water maakte. De tanker had een loods aan boord. Door het getroffen schip tegen de pa len te drukken werd geprobeerd het voor zinken te behoeden maar die po ging mocht niet baten. Kort nadat de echtgenote van schipper Thys (27) met haar twee kinderen en de matroos wa ren overgestapt begon de „Lucia" snel te zinken. De schipper die beneden nog wat ophaalde moest haast maken om boven te komen waar hem nog slechts een duik in het water restte. Het schip is geheel onder water ver dwenen. Deze week zal het worden ge licht nadat het eerst van haar vracht ontdaan zal zijn. Blok (P.v.d.A.) wilde graag haar fractie genoot dhr. Reus gehandhaafd zien („de deskundigheid nog even vasthouden") maar meerderen uit de raad meenden aan het schema te moeten vasthouden en dhr. W. 't Mannetje te moeten be noemen. Dhr. Kr. Grinwis had daar zo zijn eigen reden voor: „die kan wel met geld omgaan, die verdient zoveel..." Dhr. 't Mannetje werd inderdaad be noemd. T.b.v. de wijziging van de cv. installatie in de bijz. basisschool te Ouddorp werd een krediet van 8.250, beschikbaar gesteld. Het aanvankelijke voorstel luidde een krediet van 19.085,- beschikbaar te stellen maar de Inspec teur van het lager onderwijs heeft te kennen gegeven dat de wijziging,' ten koste van het schoolbestuur i.v.m. de subsidiëring onvermijdelijk was. Voor het herstel van de dakbedekking van deze school werd 24.890,beschikbaar gesteld. Rioleringswerk. Een krediet van 5.202.500,— (ruim 5 miljoen!) werd beschikbaar gesteld voor het uitvoeren van werkzaamheden t.b.v. de aanpassing van rioleringswerken en de bouw van een rioolwater-zuiverings installatie. De raad ging er mee accoord, ook al kende ze nog niet alle consequen ties, in de wetenschap dat naarmate er langer gewacht wordt ook de kosten zullen stijgen. Er zal op de diverse on derdelen een aanzienlijke subsidie wor den verkregen waardoor er nog ca. IV2 miljoen voor rekening van de gemeente blijft. Na deze votering is het wachten op de toestemming tot het aangaan van een geldlening tot het benodigde bedrag, waarna aanbesteding kan plaats vin den. Desgevraagd gaf de voorz. toe dat de rioolrechten in de nabije toekomst aan zienlijk zullen stijgen. Het tarief zal de honderd gulden benaderen, zo niet overschrijden. De voor ogen staande in stallatie krijgt een capaciteit van 300.000 inwoner equivalenten. lUillllllllllllIllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll s Club voor Slankblijvers J Directie: Gratia S. v. d. Oye M M Onderafdeling: g J Schouwen-Duiveland M Goeree-Overflakkee 1 TEL. (01110) 38 80 5 Indien U meer wilt weten over g g onze methode om verantwoord af s te slanken en slank te blijven, m kijkt U dan dinsdag-avond 23-10- g g 1973 naar de T.V.-uitzending via de KRO op Ned. 2 tussen 19.00 en 20.00 uur. 1 MIDDELHARNIS - SOIMIMELSDIJK De MAVO scholieren uit Middelhar- nis - Sommelsdijk, van wie we in ons nummer van j.l. vrijdag berichtten dat ze zullen kollekteren, t.b.v. Israël gaan deze week hun plannen uitvoeren. Er zal tot en met zaterdag worden gekol- lekteerd, in welke periode zoveel moge lijk personen zullen worden benaderd. De jongelui hebben ook een rekening geopend op de Rabo-bank onder het motto „Hulp aan Israël". Het nummer van deze rekening is 3420.767.36. Vandaag is bij de bouw van het zwembad te Dirksland het hoogste punt bereikt. Het hoogtepunt, de officiële opening zal daardoor naar alle waar schijnlijkheid nog in de decembermaand van dit jaar plaats kunnen vinden. Na vandaag wordt begonnen met het aan brengen van de zware houten dakspan ten. De foto geeft vanaf een bouwstel ling een kijkje in het bad, waar nu nog de rommeligheid van de aanbouw heerst. Het Stichtingsbestuur heeft van middag een persbijeenkomst belegd waarop nadere informatie is gegeven. Ook het Actiecomité dat al ruim zes tigduizend gulden bijeen heeft gezameld gaat spoedig weer aan de slag op weg naar de honderdduizend gulden die men zich als resultaat heeft voorge steld. Zaterdag j.l. nam de Kon. Fan. „Sem- pre Crescendo" te Middelharnis, deel aan de federatieve concertwedstrijden te Reusel. Met 288 punten behaalde zij in de hoogste afdeling een eerste prijs. De te spelen nummers waren het tech nisch zeer moeilijke Rhapsodie in Brass van Dean Goffin en de melodieuze 2e Rhapsodie on Negro spirituals van Eric Ball. De jury bestond uit de heren P. van Mever, P. Stalmeier en P. van Bruggen. Een compliment aan rnuzikan- ten en vooral ook aan dirigent W. Ver- nooys is dan ook volledig verdiend! MELISSANT Kerkdienst. Donderdag 25 oktober 7.30 uur hoopt voor de Ger. Gem. in Ned. voor te gaan ds. A. v. d. Berg te Bruinisse. STELLENDAM Concourssucces. Op woensdag 17 ok tober nam de Chr. gem. Zangver. „Soli Deo Gloria" alhier deel aan het zang concours uitgeschreven door de afd. Rotterdam van de Kon. Bond van Chr. Zang- en Oratoriumver. Dit concours werd gehouden in de Geref. Kerk te Puttershoek. Het koor kwam uit in de ere-afdeling met als verplicht werk: Christus is opgestanden van Y. G. Vis ser en als vrij werk: Jauchret Gott, alle Lande van Kurt Thomas. Het werd een groot succes. Met niet minder dan 342 punten werd een Ie prijs behaald en daarmee de hoogste score van het ge hele concours. Een mooie prestatie voor koor en dirigent C. C. v. d. Heuvel! NIEUWE TONGE Bibliotheek. De bibliotheek hoopt a.s. vrijdagavond weer te beginnen in het Verg. gebouw aan de Molendijk van 7 - 8 uur. OUDE TONGE De vorige week gehouden jaarlijkse blinden-koUekte heeft totaal opge bracht 420,96 waarvoor gevers en kol- lectanten hartelijk dank worden gezegd. OOLTGENSPLAAT Kerkdienst. Woensdag 24 oktober des nam. 7.30 uur zal voor de Geref. Ge meente voorgaan ds. P. Blok te Dirks land. OlieboUenafctie voor 't orgel. Woens dag 24 oktober (dus morgen) zal er weer een grote olieboUenaktie gehou den worden' ten bate van het orgelfonds van de Hervormde iKerk. Jongeilui komen bij u langs, terwijl er in de garage van de heer P. Kamp aan de Zuid-Achterweg de gehele dag olie bollen te koop zijn. ruilverkaveling „Flakkee", des- s aangevraagd door de Hollandse ^«schappö van Landbouw, de Chr. Jfen en Tuindersbond en de Katho- ktob( en Tuinbouwbond is per 1 voorbereiding genomen. De flMeidingen zullen m 1976 worden «Sloten waarna er een plan zal kun- Worden opgesteld en ter inzage zal ""en worden gelegd. t "mt'^P^ voorbereidingen zicht t teneinde een volledig at on, ™Jgen in het totale gebied verkaveling wacht. Het rapport dat aan de hand van onderzoekingen zal worden opgesteld en overhandigd zal worden aan het secretariaat van de Centrale Cultuurtechnische Commissie zal gegevens bevatten over de begren zing van het te verkavelen gebied, een beschrijving van de huidige toestand, de noodzakelijk geachte verbeteringen, een raming van de kosten en een opsom ming van de aan openbare lichamen toe te wijzen kavels. In principe geldt de herverkaveling voor het hele gebied van het Water schap Flakkee, met uitzondering van de polders Nieuwe Kraaijer en Kraaijenis- se die bij de in voorbereiding zijnde herverkaveling „de Stelle" betrokken zullen worden. De polders Grijsoord en St. Adolfsland in Oostflakkee zijn ver kaveld i.v.m. de aanleg van Rijks- en Provinciale wegen. Om duidelijk de bestaande toestand van het gebied te kunnen beschrijven en daaruit de optredende tekortkomingen te kunnen afleiden om tenslotte tot een plan te kunnen komen met de meest gewenste verbeteringen zullen in het terrein opmetingen worden verricht. De Heidemy Nederland b.v. is daarmee be last. De opmetingen moeten een inzicht geven in o.a. de hoogteligging, profielen van de dijken, de waterwegen en sloten, het wegenpatroon en de begroeiings situatie. De Heidemy heeft daartoe een aantal opmetingsploegen tewerk ge steld. In alle woonkernen van de gemeente Goedereede is gisteravond, zoals was bekend gemaakt, gecollecteerd voor de door oorlog getroffen staat Israël. De totale opbrengst van 16656,60 is ver rassend hoog maar een specificatie laat in een niet nader te noemen kerk toch een duidelijk teleurstellende resultaat zien. De opbrengst was als volgt: Oud dorp 10365,16; Goeree 2056,60; Stel- leridam 3490,50 en Goeree-Havenhoofd 744,50. Nagiften kunnen tot 1 novem ber gestort worden op het gemeente huis, de Raiffeisenbanken te Ouddorp en Stellendam en de Amro bank te Ouddorp. Het op 4 juli 1973 opgerichte Majorettencorps Middelharnis - Sommelsdijk, zoekt voor haar corps een „naam". Wie van U wil mee doen om een leuke, passende naam te vin den? Voor de leukste naam wordt een prijs beschikbaar gesteld. Indien U mee wilt doen, zend dan per brief de door U gekozen naam, aan Mevr. Riedijk-de Wit, Dorpsweg 17 te Sommelsdijk. Flakkeeërs veilig terug uit Israëi Schilder A. Knape met zijn vrouw uit Sommelsdijk, zowel als dhr. G. Meiaard en zijn echtgenote uit Stad aan 't Ha ringvliet zijn weer veilig thuis van hun reis naar Israël. Boordevol indrukken en boordevol bewondering ook voor het Joodse volk hebben dhr. en mevr. Kna pe ons enkele indrukken over hun reis gegeven, een reis die ondanks de wat gespannen sfeer vlekkeloos is verlopen. Toen ze uit Nederland vertrokken, op donderdag 4 oktober, leek er nog niets aan de hand maar zaterdagsmid- dags in hun hotel in Jeruzalem werden ze geconfronteerd met een luchtalarm. De oorlog was uitgebroken op de toen gevierde Grote Verzoendag. De Fam. Knape is bijzonder onder de indruk ge komen van de rust waarmee het Israëli sche volk tot aktie overging. Soldaten haalden in draf hun uitrustingen op en vertrokken liftend naar hun mo bilisatiebestemming. De bus, waarmee het gezelschap waarin de Fam. Knape verkeerde vervoerd zou worden werd prompt gevorderd en ingezet voor het transport van de soldaten. De dagen daarop werden vele bezienswaardighe den in en rond Jeruzalem te voet beke ken, waarna dinsdags de bus weer be schikbaar kwam. Een groot deel van Israël, waarin tal van historische plaatsen konden zonder beperkingen worden bezocht, al moest i.v.m. troepentransporten wel eens wor den omgereden. Alleen de Sinaï woes tijn en de Golan hoogvlakte moesten worden gemeden omdat daar de strijd woedde. Oorlogshandelingen hebben de toeristen nauwelijks gezien, wel herin nerden jagers in de lucht, helicopters die gewonden aanvoerden en transport vliegtuigen, alsook de doffe dreunen die de ruiten deden trillen eraan dat de oorlog werkelijkheid was. Op straat zag men geen jonge mannen meer en dat had tot gevolg dat veel werkzaamheden, o.a. in de bouw stil kwamen te liggen, 's Avonds werden de ramen goed afge schermd waardoor de predikant die de toeristen begeleidde, ds. den Butter uit Bunschoten, het tijdens de avondslui ting met een primitief lichtje moest stellen. Een deel van het gezelschap waarin de Flakkeeërs verkeerden heeft een halve liter bloed afgestaan en door de Israëlische autoriteiten is die geste op hoge prijs gesteld, 's Avonds werd hen dan ook uit dankbaarheid elk een fles voortreffelijke wijn aangeboden. Ook werd het bijzonder op prijs gesteld dat de toeristen niet spoorslags het land hadden verlaten maar daarentegen de Israëli moreel hadden gesteund. „We hebben aldus dhr. en mevr. Knape een bijzondere bewondering voor deze mensen gekregen!" Het reisbureau waarmee ze reisden, „Amicitia" uit Zwijndrecht achtte het vier dagen vóór het beëindigen van de reis beter om uit Israël te vertrekken, maar de reizigers bleken daar maar weinig voor te voelen. Er werd overleg gepleegd en er werd besloten, op eigen risico het geplande verblijf uit te die nen. De familie in Nederland werd d.m. V. telegrammen (in 2 uur was dat van de Fam. Knape ontvangen!) van de goe de welstand van hun verwanten op de hoogte gesteld. Wel is een gezelschap dat reisde onder leiding van ds. Velema eerder naar huis gekomen maar die heb ben het zwaarder te verduren gehad, zelfs hebben ze in schuilkelders geze ten, en hun voortijdige afreis is dan ook volledig te begrijpen. Weer thuis in Sommelsdijk zien dhr. en mevr. Knape op een bijzondere reis terug. Voor geen goud hadden ze die willen missen al is er tijdens het verblijf de nodige spanning geweest. „We kun nen deze reis iedereen aanbevelen, het is geweldig te toeven op de plaatsen die voor ons als christenen zo'n grote bete kenis hebben", zeggen ze nog na-genie tend. STELLENDAM Een nog onbekende woesteling is gis teravond na een dolle rit die tegen een auto en via een tuin voerde doorge reden! Om ca. kwart voor elf reed hij op de Eendrachtsweg de Datsun aan van dhr. W. Dokter en schoof het wa gentje, dat op de handrem stond ca. zestien mtr. verder. Zelf reed de woes teling het hek stuk voor de tuin van de fam. T. van Dam erl reed via de tuin weer weg. De buren die door de herrie direct buiten v/aren hebben een signalement van de wagen kunnen ge- Wie in de nacht van a.s. vrijdag op zaterdag in de nachtelijke stilte wat schoten hoort vallen behoeft niet gelijk in een lichte paniek te raken. De Na tionale Reserve zal in die nacht op Goeree-Overflakkee een' grootscheepse oefening houden en dat zal uiteraard niet geheel geluidloos verlopen. Geen paniek dus, zoals tijdens de vorige oe fening overigens met spijt moest worden geconstateerd. De oefening, waaraan vier groepen deelnemen begint bij Den Bommel en eindigt bij de haven van Stellendam waar de vermoeide manschappen zich bij het krieken van de dag tegoed zul len doen' aan de aangevoerde noodrant- soenen. Tussen het begin en de afloop ligt voor de manschappen een lange weg die goeddeels te voet zal moeten wor den afgelegd, steeds waakzaam op on verhoedse aanvallen van vijandelijke groepen. OUDDORP dinsdagavond 7.30 uur ds. Weststrate van Meliskerke. MELISSANT dinsdagavond 7.30 uur ds. G. J. V. d. Noort van Krimpen a.d. IJssel.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1973 | | pagina 1