Goedereede heeft voor 1974 een sluitende begroting Jongelui uit Middeiliarnis gaan cellectereu voor Israël REGEN MAAKT DE WERELD SCHOON ^ami^ 5e jaargang Vrijdag 19 oktober 1973 No. 4231 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE'ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond I BEZOEKT ONZE Automobieleii-verkoophal I OOK OP VRIJDAGAVOND I GARAGE KNöPS - MIDDELHARNBS I LANGEWEG 113 Tel. 01870 - 2043 iiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiuiiii^ VOOK MOOIERE bloemstukjes Fa. KORTEWEG Zandpad Middelharnis SHI SEIDO COSMETICS GEEFT UW PANDEN IN MEESTERHANDEN Bureau voor Onroerende Goederen MEESTER ZINKWEG OÜD-BEIJERLAND Tel. 01860 - 5953 Fotowedstrijd Zuid-Holland GOEDEREEDE UitbreidiBig Chrysler - Simca - Sunbeam garage aan de Kastanjelaan te IVliddeliiarnis Scouting Nederland opent alle deuren Uw opberg- probleem is het onze. Wellicht vinden we samen de oplossing! tv^NINGINRICHTlH5> Sommelsdijk iVledische diensten Nu extra aandacht voor de fietsverlichting Plaatselijk nieuws y POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01370) 26 29 Na 5.30 uur (01870) 33 92 Giro 167930 ABONNEMENTSPKIJS 4^5 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per im». Bij contract speciaal tarieL Oonieuw is het smeulende conflict in Bt Midden-Oosten tot een uitbarsting pkomen. Een intrigerende vraag bij Eze iiemieuwde oorlog is wel of Israël 'ch inderdaad heeft laten verrassen jorde Arabieren bij hun aanval op de Irote Verzoendag. Allerlei speculaties jen liierover de ronde. Eén van de leest waarschijnlijke is dat onder ,are Amerikaanse druk de Israëli's ■bben besloten niet oppieuw de rol 1 „agressor" te spelen. Dit uit angst u, Amerikaanse steun te verliezen. Men il ongetwijfeld de adem hebben inge- juden die eerste oorlogsdagen, want Et Israëlische leger werd zwaar onder ruk gezet. Het is jammer dat Israël de erste klap niet heeft willen uitdelen dit eer. Dat biedt gezien de Arabische ïermacht immers de beste kansen op I En snelle overwinning. De consequen ties van de nu gevolgde taktiek doen ich al gelden: het is een moeizame oor- jg geworden, waarin aan weerszijden leverliezen hoog zijn. De Israëli's ■eigen daardoor hun gunstige militaire politieke positie te verliezen. Im- lers, als de Arabieren geen complete lederlaag lijden en als ze er zelfs maar slagen een paar kilometer grond- linst te boeken, versterkt dit hun po- itie aan de onderhandelingstafel. Opvallend in de strijd is dat de Ara- jieren beter vechten dan ooit te voren. «lijkbaar hebben de Russische advi- leurs eindelijk succes gehad. Het moet oor de Israëli's een schok geweest zijn at de Egyptenaren erin geslaagd zijn «t Suez-kanaal over te steken en op e andere oever een bruggehoofd te estigen. De V.N. zijn voor de zoveelste keer Dt machteloosheid gedoemd; op een taakt-het-vuren zal alleen maar aan- edróngen worden als Israël op een dui- elijke militaire overwinning af koerst. lo is opnieuw aangetoond dat de V.N. Heen maar kan functioneren als de leide supermogendheden zich gelijk op- lellen. De Russen leveren op grote schaal rapens aan de Arabieren. De goede erstandhouding met de V.S. kan door eze Russische wapenleveranties ver- roebeld worden. Wel is het zo dat lixon en Breznjew de politiek van toe- ladering en ontspanning niet willen ipgeven. Henry Kissinger heeft op zijn erste persconferentie als minister van luitenlandse zaken gezegd dat de wa- lenleveranties nog niet zo massaal zijn lat daardoor de ontspanning in de we- eld in gevaar is. Er zijn echter tekenen lie er op wijzen dat Breznjew's positie Ie laatste tijd verzwakt is. Zijn „vreed ame coëxistentie"-politiek zou hem liet door iedereen in dank afgenomen fforden. Als dat juist is kan hij min of meer ledwongen zijn een vrij harde lijn te :en in het Midden-Oosten. Het Wes- en doet er dan ook goed aan zich niet e laten misleiden door Russische toe- laderingspogingen. Volgens de deskun- ügen mikt de Sowjet-Unie met deze lorlog op de Perzische Golf waar zij een ileutelpositie wil verwerven. Nieuwe tabische goodwill kan in deze strate- 'M een belangrijke factor zijn. Nixon van zijn kant staat onder druk 'an het Congres om de steun aan Is- aël te verhogen en deze stemmen zul- en alleen maar luider gaan klinken als sraël werkelijk in het gedrang komt te itten. Zo herbergt het conflict talrijke levaarlijke mogelijkheden in zich tot verslechtering van de situatie in de in- ernationale politiek: We moeten daar- lij ook maar bedenken dat we de helft uet te weten komen van wat er zoal ïebeurt. Veel wordt achter de schermen «gehandeld, want de geheime diploma te is nog lang niet uitgestorven. Ook de olie wordt weer als wapen Eebruikt. Koning Feisal van Saoedi- Mabië heeft gedreigd de olieverschepin- !en helemaal te staken, als de V.S. de Israëlische verliezen aan materiaal ver hangen. Het uitgestrekte woestijnland iiaoedi Arable met nauwelijks 6 miljoen nwoners heeft de meeste olie in zijn Wem. Het land weet nauwelijks waar Mt met de door oliewinning verkregen MUars moet blijven. Onderwijs, medi- B. en W. van Goedereede kunnen wanneer er a.s. maandagavond verga derd wordt de gemeenteraad voor volgend jaar een sluitende begroting aanbieden. Er is daarnaast nog ruimte voor een post „Onvoorziene" van ruim vijftienduizend gulden. Onroerend-goed belasting. Een van de voorstellen die behandeld zullen worden is de instelling van een commissie ad hoc i.v.m. de voorberei ding van een verordening op de hef fing van een onroerend-goed belasting. Met de wettelijk ingevoerde mogelijk heid daartoe wordt een verruiming van het plaatselijk belastingbeleid beoogd. Eén van de vraagstukken waarop de in te stellen Commissie een antwoord zal moeten vinden is of de heffing moet geschieden op basis van de waarde in het economisch verkeer van het on roerend goed of op basis van de opper vlakte van het te belasten object. Billijke woningen. Uit het voorstel tot verkoop van grond langs de Emmaweg te Ouddorp aan de aannemingsmij - gebrs. van den Nieu wendij k Troost b.v. blijkt het voor- j nemen om aldaar 8 woningen te bou- wen, speciaal bestemd voor inwoners van de eigen gemeente. De koopwonin- gen zullen 55.186,kosten. Momen- teel worden er 12 van deze woningen gebouwd langs het Hoge Pad en de Ber- i nardweg. Voor de 8 nog te bouwen wo ningen zijn voldoende gegadigden. Door het bestuur van de woning- bouwver. „Beter Wonen" is verzocht medewerking te verlenen voor de bouw van 43 galerijwoningen voor de huisves ting van bejaarden, met een recreatie ruimte en twee rijwielbergingen. Het project zal worden gebouwd in het be stemmingsplan „West" te Stellendam. Onderwijs. T.b.v. de bijz. lagere school te Oud dorp wordt een krediet gevraagd van 20.000,voor de vervanging van de met olie gestookte CV. ketels door de op aardgas gestookte ketels. Voor dezelfde school wordt een kre diet gevraagd van 24.890,— voor het herstel van de dakbedekking. Het ver nieuwen van het dak is aldus het prae-advies dringend noodzakelijk in verband met de geconstateerde con structiefouten. PIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIU^ leeft VOO ig van iie' gaan elke i boer OP isd is da' !fruiteen e denken. 25,- taald. sclie verzorging, electriciteit, televisie ontvangst, telefoon en water zijn gratis, maar nog kampt het land met enorme overschotten. Wanneer de olierijke Ara- wsche landen hun schatten zouden ver- "«en, zou iedereen milionair zijn en Memand behoeven te werken. Niemand die voorspellen kan of de *ral3!eren niet op een gegeven moment M oUekraan dicht zullen draaien om de «germg-Nixon in het vaarwater te zit- die per slot van rekening de groot- voorraden wapentuig aan Israël le gert. Ook West-Europa zal dan echter eeiroifen worden. hJ«^!' en daarmee ook het Westen n u alle belang bij een korte oor- '"8. Hoe langer de strijd zich zal voort- ,^P^" hoe moeilijker het zal worden mak warnet van intriges los te Een acht-tal scholieren uit klas 3b van de chr. MAVO hebben besloten een lijst- kollekte te houden voor het door de oor log getroffen Israëlische volk. De op brengst van de koUekte zal aan een cen traal adres ter hand worden gesteld waardoor de meest effectieve besteding verzekerd wordt. De scholieren zagen hun gelederen graag nog met wat enthousiaste jonge lui versterkt, zodat de aktie intensief kan worden gevoerd. Er is een vergun ning om van 25 tot en met 27 oktober te koUekteren. Naarmate er kollektan- ten zijn zal de aktie kunnen worden uitgebreid, zeker zullen Middelhamis en Sommelsdijk worden bewerkt. De genen die mee willen werken en/of een gift willen afstaan kunnen daartoe con tact opnemen met Piet Verolme, Rotten- burgseweg 120, Middelharnis of met Jaap en Gerrit Kievit, Dubbele Ring te Sommelsdijk. OUDDORP Konijnen-fok-vereniging. De konijnen-fokver. „Nut en Genoe gen" heeft aan het begin van een nieuw tentoonstellingen-seizoen haar regle menten zodanig veranderd dat ook ko nijnenfokkers van buiten de gemeente nu lid kunnen worden. Ook nieuwe jeugdige leden zullen welkom zijn. Le den kunnen zich op het adres Molen- tienden 101 laten inschrijven. Bezoek en deelname aan de volgende tentoonstel ling staan op het programma: 19 - 20 okt.Intershow den Bosch; 8-10 nov. Fauna-sport Hellevoetsluis, 10-11 - 1-12 V.O.V. Oude Tonge; 14 - 15 dec. eigen tentoonstelling te Ouddorp; 4-5 jan. Boskoop; 25 - 26 jan B.T.T. Den Bosch; 14 - 16 febr. kampioen T.T. te Zoeter- meer. Dépositair op Goeree-Overflakkee OUDE TONGE MOLENDIJK 67 - 69 TELEFOON (01874) 605 In samenwerking met het Provinciaal Bestuur van Zuid-Holland organiseren de gezamelijke fotoclubs in Zuid-Hol land onder de naam „PROFEX '74" een grote fotomanifestatie, waaraan ieder een kan deelnemen. Deze manifestatie zal bestaan uit twee fotowedstrijden en een foto-expo sitie. De eerste wedstrijd heeft als ver plicht onderwerp „Kerken en Dorpsge zichten in Zuid-Holland", Elke amateur fotograaf kan zich hiervoor aanmelden. Daarnaast is er een wedstrijd, waar aan uitsluitend leden van verenigingen die aangesloten zijn bij de B.N.A.F.V. kxmnen deelnemen. Het onderwerp voor deze wedstrijd is vrij. Voor beide categoriën zijn prijzen be schikbaar in de vorm van medailles, kunstvoorwerpen en fotografische arti kelen. Uit het ingezonden werk van beide wedstrijden zal een tentoonstelling wor den samengesteld, die gedurende het jaar 1974 in een groot aantal plaatsen in Zuid-Holland zal worden geëxposeerd. Wedstrijdvoorwaarden en inschrijf formulieren zijn verkrijgbaar bij de se cretarissen van de fotoclubs en bij het 1 Provinciaal Bestuur van Zuid-Holland, Koningskade 1 te 's-Gravenhage. De uiterste inzenddatum is 1 februari 1974. De kunst van het kiezen. Volgende week donderdag houdt de Ned. Bond v. Plattelandsvrouwen, afd. Goeree en Ouddorp, 's avonds 8 uur een bijeenkomst in motel „Koningspleister plaats", onder het motto: „de kunst van het kiezen". De avond wordt ver zorgd door het bureau voorlichting merkartikelen. Er worden allerlei huis houdelijke adviezen gegeven, voorts ideetjes, tips en recepten. Ook is er een quiz met tal van leuke prijzen. Gasten zijn er welkom. November is meestal een sombere maand. Het regent vaak, wat alles koud en akelig maakt. Het enige wat je kunt doen is bij de kachel zitten met iets warms te drin ken. Maar als de regen ophoudt of minder wordt kan een ondernemende fotograaf buiten heel wat mogelijkheden vinden om te fotograferen. Na de regen worden de gewone alle daagse dingen buiten schoon en helder. De straten vormen een blinkende zwar te achtergrond voor de gekleurde bla deren van de bomen en reflecteren de neonlampen. Straatstenen worden flu weelachtig grijs en kleurloze houten schuttingen worden diep-zwart. Boom stammen glimmen en de bladeren, die anders dor en bruin zijn, zijn bespren keld met grote glanzende druppels. Alle kleuren zijn helder, de weinige overge bleven goudsbloemen schitteren en een oranje regenjas lijkt haast lichtgevend. In de stad zijn er kleuren genoeg. Er zijn reclamelichten, paraplu's, regen jassen, bussen en auto's. De kleuren re flecteren in plassen en op het natte as falt en worden bewegende patronen. Dit alles is een uitdaging om eens te stop pen en te filmen of te fotograferen. De kleuren bulten de stad zijn meest al stemmiger, maar daarom niet min der mooi dan de heldere kleuren van de stad. Hier gaat het meer om de fijnheid; weinig felle kleuren in een compositie van grijs en bruin. November is ook erg geschikt om eens de structuur van steen, hout of schors te bekijken of compisities die ge vormd worden door de bladerloze bo men en het onkruid. Probeert u dit voor de afwisseling eens in zwart-wit te foto graferen. Helaas, het zal intussen wel v/eer re genen en dan zit u weer binnen met uw fotospullen. Misschien is dat wel het geschikte moment om eens zelf uw filmpje te ontwikkelen en afdrukken te maken. Er is literatuur genoeg die u daarbij kan helpen. Als het weer zelfs te slecht is voor de eendjes, kan een waakzame foto graaf dergelijke foto's maken en daarmee misschien zelfs een prijs winnen. De sinds juni 1972 aan de Kastanje- laan gevestigde garage zal sterk wor- j den uitgebreid. Door de sterke expan- sie van het bedrijf is de beschikbare ruimte snel te klein geworden. Er werden plannen gemaakt voor aankoop van het pand en tevens werd aan uitbreiding gedacht om tot een groot modern automobielbedrijf te komen. Inmiddels is de aankoop van het pand gerealiseerd en is de vergunning tot uitbreiding verkregen. Het bestaande pand dat 250 m^ beslaat, zal worden uitgebreid tot 850 m-. Er komt dan volop ruimte voor een door- smeerstation, een ruime werkplaats en een autowasinrichting. De showroom zal dan genoeg ruimte bieden om de diverse types automobie len te showen, vanaf de bekende Sim- ca 1000, 1100 en 1301 tot en met de Chryslers 160 en 180 als ook de nieuwe Chrysler 2 litre. Daarnaast zal de Engelse Sunbeam meer onder de aandacht worden ge bracht, wat gezien de zeer vlotte lijn, de uitstekende kwaliteit en de lage prijzen mede het gevolg van het goedkope En gelse pound) zéker zal slagen. Direktie en personeel hopen dat nog dit jaar de bouw gerealiseerd zal wor den, waarmee autorijdend Goeree- Overflakkee een prachtig service-punt tot zijn beschikking zal krijgen. H.M. de Koningin opent Landelijk Bureau. Op zaterdag 20 oktober a.s. zal Hare Majesteit de Koningin, samen met ruim duizend meisjes en jongens, op feeste lijke wijze het Landelijk Bureau van Scouting Nederland openen. Scouting Nederland is begin van dit jaar ontstaan uit een fusie van de vier Nederlandse padvinders(sters) organi saties. Voor de officiële opening zal Hare Majesteit de Koningin een bezoek bren gen aan een speciaal ingericht speel- terrein waar de Amersfoortse jeugd kan keimismaken met de vele facetten van het Spel van Verkennen, zoals dit mo menteel door honderdduizend meisjes en jongens wordt gespeeld. Onder meer zullen op het terrein de volgende aktiviteiten mogelijk zijn: werken met videorecorders, wandkle- den maken, fotograferen, handenarbeid koken en bakken enz. Bovendien zal in het Landelijk Bu reau in het kader van de Jamboree on the Aair een compleet radiozendsta- tion worden ingericht waarmee contac ten mogelijk zijn met scoutingleden in ongeveer tachtig landen. OOSTDIJK 53 61 Van zaterdag 20 oktober tot maandag 22 oktober 1973. ARTSEN: Middelharnis - Sommelsdijk: Van zaterdagmorgen 9.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur heeft dienst dokter J. C. v. d. Wulp, Tel. 2710 te Sommelsdijk. Deze is woensdag a.s. van 12.00 - 24.00 uur afwezig. Dirksland - Herkingen - Melissant: Van zaterdagmorgen 9.00 uur tot maandagmorgen 9.00 uur heeft dienst dokter K. J. Huisman, Plein 7 te Melis sant, Tel. (01877) 1412. Nieuwe Tonge - Stad aan 't Haringvliet - Oostflakkee: Van zaterdagmorgen 12.00 uur tot maandagmorgen 9.00 uur hebben dienst dokter G. C. A. M. v. Hattem te Oude Tonge, Tel. (01874) 259 en dokter E. Bouman te Stad aan 't Haringvliet, Tel. (01871) 269. TANDARTSEN: Uitsluitend voor spoedgevallen tand arts Janssen te Middelhamis van 10 - 10.30 uur. WIJKVERPLEEGSTERS Dirksland - Herkingen - Melissant: Van vrijdagavond 6.00 uur tot maan dagmorgen 8.00 uur heeft dienst Zr. J. Koppejan, Tel. (01877) 1234 b.g.g. 1412. Oude Tonge - Nieuwe Tonge: Van vrijdagmiddag 12.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur heeft dienst Zr. van Wijk te Oude Tonge, Tel. (01874) 289 b.g.g. (01877) 1707. Achthuizen - Den Bommel - Stad aan 't Haringvliet - Wit-Gele Kruis: Dienst heeft zr. Vrij, Tel. (01871) 312 b.g.g. 534 DIERENARTSEN Dienst heeft dierenarts J. Minder- houd te Middelhamis, Tel. (01870) 2897. OUDE TONGE Vijftig jaar getrouwd. Donderdag 18 oktober herdacht het echtpaar Karel Helleman en Maatje Osseweijer, Wil helminastraat 31, alhier, zijn 50-jarige echtvereniging. Het wordt weer steeds vroeger don ker en later licht. Zorg daarom voor goed licht op de fiets. Dat is niet alleen wettelijk voorgeschreven maar is ook in het belang van uw veiligheid en die van anderen. De fietsverlichting zorgt ervoor dat de fietser kan zien in het donker, maar vooral ook dat hij door andere verkeersdeelnemers kan wor den gezien. Dat laatste is misschien wel het belangrijkste, vooral op slecht of niet verlichte buitenwegen en daar waar gesepareerde fietspaden ontbre ken. Goede fietsverlichting betekent een helder licht uitstralende lamp aan de voorzijde van de fiets, waarvan de lichtstraal niet horizontaal, maar iets naar beneden gericht is zodat tegenlig gers niet door de uitstraling worden ge hinderd. Aan de achterzijde moet de fiets voorzien zijn van een helder rood licht, geplaatst opeen helder wit, zo mo gelijk reflekterend spatbord. Men is verplicht een van een rijkskeurmerk voorzien achterlicht te gebruiken. Om reflekterende pedalen hoewel nog niet wettelijk voorgeschreven, bewijzen juist in deze tijd goede dienst en verdienen aanbeveling. Doe de fietsverlichting tijdig aan en gebruik de verlichting ook bij mist, zware regen- of sneeuwval. Zorg ervoor steeds reservelampjes bij de hand te hebben en laat de verlichting juist nu door een vakman grondig na kijken. Het is in uw eigen belang. Kon- troleer regelmatig of het achterlicht het wel doet, dat wordt zo gemakkelijk ver geten. Geef ook het verplichte wit van het achterspatbord een kwastje; dat kan geen kwaad. Wie op een onverlich te of slecht verlichte buitenweg moet rijden doet er goed aan geen donkere kleding te dragen en vooral in het don ker goed rechts te houden en waar fietspaden ontbreken niet met z'n twee ën naast elkaar te rijden. SOMMELSDIJK Ongeval. Dinsdag had op de kruising West-Krakeelstraat - Achterweg een ongeval plaats. Mevr. Gi'oenendijk, Ko- ninginnelaan 23 stak, vanuit de v. Gor- cumdwarsstraat de weg over toen dhr. N. de Jong uit Stad in een personen wagen naderde. Mevr. Groenendijk werd geraakt en werd in het zieken huis opgenomen. Botsing. Eveneens dinsdag had op de kruising W.-Krakeelstraat - W.-Achter- weg een botsing plaats. De Volkswagen van dhr. J. Mijnders werd van achter aangereden door een vrachtwagen, be stuurd door H. J. M. de Graaf uit Oude Tonge. De Volkswagen, die linksaf wil de, werd flink beschadigd. OOLTGENSPLAAT Betaling zitplaatsen. Zaterdagmid dag 20 okt. van 3 tot 5 uur bestaat er gelegenheid om in de consistoriekamer van de hervormde kerk het verschul digde zitplaatsengeld te betalen. J

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1973 | | pagina 1