E Uniek onderzoek naar het nut van ploegen lestuurster van Fiat 850 gewond in zieiceniiuis Flakkee krijgt een nieuw eigen muziekconcours Reddiingsmij nam afsciieid van 3 opvarenden Jaargang Dinsdag 16 oktober 1973 No. 4230 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond IIDDELHARNIS J. KEUVELAAR [kee In IS lES faal „Apollo'' wil volgend jaar in 't nieuw Schipper yit Bruinisse ernstig gewond Brómfietsonderdelen gestolen 4 hanen vermist Gestolene gevonden Jongeman stai fietsen Protestiljsten wer massaal getekend EXTRA KERKDIENSTEN GEREF. GEMEENTEN OUDDORP Hond weggelopen Bromfiets gestolen Minder sneiheidsover- treders Muiterij aan boord R.T.M, salon-schip tobei POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (OISTO) 26 29 Na 5.30 uur (01870) 33 92 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 4JB PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Bjj contract speciaal 'tariof. OPTICIEN Zandpad 32 - Middelhamia TeL (01870) 2157 Ziekenlondsleden op vertoon van recept 20°/e korting op montuur. In over- per zijn lak uit- eden in Over- Imeente lezel. ■3iwA-^;i:i;isJ>«^r«;:ysa^fi5^^":*is» De 19-jarige analiste in het zieken huis te Dirksland, mej. M. van Hoorn uit IVIiddelharnis is gistermorgen op TCg naar liaar werk, op de Dirkslandse 3ijl< tegen een boom gereden. Haar auto, ïen Fiat 850 raakte daarbij zwaar be schadigd en kwam enkele meters la ger onder aan de dijk tot stilstand. Mej. pan Hoorn liep vrij ernstige verwon dingen op. Zij werd in het ziekenhuis te Dirksland opgenomen'. Op de foto is te zien hoe zwaar het wagentje geha vend werd. Dokter Boot uit Dirksland buigt zich over de bestuurster om de eerste hulp te verlenen. De oorzaak van het ongeluk is niet bekend, v/aarschijn lijk is het een slip geweest. Een van de achterbanden bleek leeg te zijn waar door misschien de slip werd veroor zaakt. navol- bden lere in- s toestel I llllillllifl 2-0 2-0 ,eve'A'-V«| lanafgeb-j MIDDELHARNIS - Verkoping Zendingskraiis Ger. Geni. De zendingskrans „Bid en Werk", van de Ger. Gem. alhier hoopt haar jaar- lijlise verkoping te houden v/oensdag 17 olitober a.s. 's middags van 3 - 5 en 's avonds van 7.00 - 9.00 uur in de Jeugd- haven, Kerkepad. NIEUWE TONGE Wanneer de muziekver. „ApoUo" in roei volgend Jaar haar 50 jarig jubileum herdenld wil ze zich in een nieuwe uit- monstering presenteren. De uniformen die thans worden gedragen zijn of door ouderdom of door het toetreden van nieuwe jeugdleden weinig Vjruikbaar meer. Het bestuur heeft, om aan de beno digde 7.000,— te komen een daad ge steld. Zij heeft een renteloze geldlening tot dat bedrag uitgeschreven. De rente loze aandelen die worden afgenomen Zullen, door uitloting, in Ifi jaar wor den terugbetaald. Een eerst3 aktie had tot gevolg dat er voor 3.500,— aan aandelen werd uitgezet zodat de helft van het benodigde kapitaaltje binnen is. Voor het bereiken van de andere helft heeft „ApoUo" hulp van buiten nodig. Enige spoed is daarbij gewenst omdat ae datum van het jubileum nadert en er aan de levering van uniformen vrij lan ge levertijden verbonden zijn. „Financieel gezien is een renteloze lening een minder goede geldbelegging dan andere „effecten", doch wij ver trouwen op U, daar wij er zelf van overtuigd zijn dat een muziekvereni- 6'ng in onze gemeenschap niet meer *eg te denken is!" aldus het bestuur in haar oproep tot deelname. Het nummer van haar postrekening is 2943428 waar op gaarne reacties worden irigewacht! STELLENDAM De 27 jarige schipper van de kotter Bru 12, dhr. Adrie Jumelet is zaterdag morgen aan boord van zijn schip ern stig aan zijn hoofd gewond geraakt. Hij is na aanvankelijk naar het ziekenhuis te Dirksland te zijn gebracht met ge- constateerd hersenletsel in het Dijkzigt- ziekenhuis te Rotterdam oDgenomen. De Bru 12, de „Wolfert Franke" vist momenteel vanuit de haven van Stel- lendam. Zaterdagmorgen werden werk zaamheden aan het vistuig uitgevoerd toen het ongeluk gebeurde. Boven in de giek raakte een las los van de daar be vestigde slipblok. Het slipblok kwam daardoor los en stortte met een deel van de tuigage naar omlaag. Dhr. Jumelet werd aan het hoofd getroffen. De Rijks politie te water heeft een onderzoek in gesteld naar de toedracht van het ge beurde. OOLTGENSPLAAT Kerkdienst. Donderdag 18 okt. a.s. des nam. 7.30 uur zal voor de Geref. Gemeente voorgaan ds. Th. van Stuy- venberg te Middelharnis. Uitzending voor kerktcJefoon. Don derdag 18 oktober wordt weer een begin gemaakt met het uitzenden van een me ditatie via de kerktelefoon >-an de her vormde kerk. Ds. A. W. v. d. Plas gaat verder waar men de vorige uitzending gestopt is, n.l. Genesis 18. De uitzending begint te 7.30 uur nam. Kollekte blinden hoger. De huis-aan huis-koUekte voor de Samenwerkende Blindenorganisatie „De Fakkels bijeen" heeft opgebracht 121,80 (vorig jaar f 92,70). MIDDELHARNIS Bromfiets-onderdelen gestolen Enlvele uren nadat zondagavond dhr. J. Polder uit Nieuwe Tonge aangifte had gedaan van de vermissing van zijn Zundapp bromfiets werd de brommer door de politie teruggevonden in de bos jes langs de parallelweg naar Nieuwe Tonge. Tal van onderdelen' waren er af gesloopt, o.a. de carburator, de zuiger, de cylinder en de uitlaat. DIRKSLAND In Dirksland waart kennelijk een fi- fuur rond die het op een malse bout heeft gemunt. Vorige week verdwenen er drie biggen en dezer dagen werd de politie geconfronteerd met een nieuwe diefstal: van de boerderij van de f am. A, Grootenboer aan de Philipshootjes- weg verdwenen vier flinke hanen! Zakken gestolen: Uit de polder „Dirksland" werden 80 lege jutezakken gestolen. Ze waren eigendom van dhr. A. E. Struijk uit Stellendam. i~O—1—1 Op het initiatief van een aantal .ver enigingen, de blaasmuziek op het eiland w bevorderen ên te stimuleren, is een commissie samengesteld die zich gaat bezighouden met het organiseren van en Flakkees evenement op het gebied ^n harmonie- en fanfaremuziek. Ge- »v!ni °P™erkelijke prestaties van ver- ^MUieiide verenigingen telt Goeree- werjlakkee vele goede muzikanten. WK de jeugd is in de meeste gevallen «erk vertegenwoordigd. Om deze kwa- witen te kunnen handhaven en zo no- weri f ^ei't'eteren is het deelnemen aan wastnjden noodzakelijk. Om. deze re enen heeft deze commissie dan ook ge- tm^i^^^ solistenconcours te organise- cou draagt „Flakkee-con- il'^Jölistenconcours is anders samen- tlrf vorige concoursen. In de erste plaats is deelname alleen moge- fK,/°or inwoners van Goeree-Over- ledp bedoeling hiervan is: alle en van de verenigingen op het eiland bij elkaar te krijgen. Verder is deze commissie van mening dat op een puur Flakkeese aangelegenheid velen hun schroom deel te nemen aan een solis tenconcours zullen overwinnen. Deelnanae is mogelijk in 3 afdelingen, resp. een Ie divisie, een 2e devisie en een 3e devisie. Naast deze 3 afdelingen is er een speciale afdeling voor de\ jeugd. In deze jeugddevisie zal men op treden zonder piano-begeleiding. Een goede gelegenheid dus om de beginnen de jeugd te laten wennen aan het con cert-podium. De jury zal bestan uit 1 persoon, n.l.: dhr. K. den Toonder. Dirigent van de brassband Excelsior te Kloetinge. De pianobegeleiding wordt verzorgd door dhr. J. Boon te Goes. Het conco'urs zal plaatsvinden op za terdag 12 januari 1974 in het vereni gingsgebouw „De Schakel" te Dirksland. Nadere inlichtingen en inschrijfformu lieren zijn verkrijgbaar bij M. de Waard, Oostdijk 97 te Middelharnis. STAD AAN 'T HARINGVLIET De politie heeft de slijpmachine die uit een kast in de garage van dhr. J. Trommel werd ontvreemd teruggevon den. Hij werd aangetroffen in het schuurtje van L. Deze had, naar hij verklaarde de machine terug willen brengen. De politie onderzoek de her komst van het talrijke gereedschap dat bij L. werd aangetroffen. MIDDELHARNIS-SOMMELSDIJK Jongeman stal fietsen De 17-jarige jongeman N. van L. uit Dirksland is tegen de lamp gelopen na de verkoop van twee door hem gestolen fietsen aan fietsenhandelaar Groenen dijk te Sommelsdijk. Deze laatste had overigens te goeder trouw gehandeld. De jongeman had de beide fiesten, op 6 oktober en op 13 oktober van het Zandpad weggehaald. Zaterdag over kwam het mevr. Kastelein uit de Ko- ninginnelaan dat ze haar fiets miste. Haar zoon deed aangifte en vond de fiets kort daarna bij de rijwielhandel van de fa. Groenendijk terug. Dhr. Groe nendijk bleek die juist voor 25,te hebben gekocht. De dader was toen gauw achterhaald. De andere fiets die hij voor 45,van de hand deed v/acht nog op de eigenaresse. OOLTGENSPLAAT- In de hervormde kerk was er zondag na de beide diensten gelegenheid om in de consistoriekamer de protestlijsten te tekenen tegen de plannen die er in De nemarken bestaan om een godslaster lijke film te maken over iiet leven van de Heere Jezus Christus. Deze lijsten werden massaal getekend en met de lijsten die de vrouwenverenigingen en in een winkel ter tekening v/erdeh aan geboden zijn er enkele honderden uit onze gemeente die tegen deze film heb ben geprotesteerd. De lijsten zijn inmid dels naar het verzameladres verzonden. MELISSANT woensdagavond 7.30 uur ds. Chr. V. d. Poel te Yerseke. NIEUWE TONGE woensdagavond 7.30 uur ds. W. Hage van Oosterland, (voorber. H.A.). Tijdens haar jaarlijkse inspectietocht langs de reddingsstations heeft de direc tie van de K.Z.H.R.M. j.i. vrijdag te Ouddorp afscheid genomen van een drietal bemanningsleden vaa de Oud- dorpse reddingsboot. Hun afscheid hield verband met de komst van de nieuwe reddingsboot „de Griend" die met slechts drie koppen bemand wordt, ter wijl ook het werk van de heren Bezuijen meebrengt dat ze moeilijk gealarmeerd kunnen worden. Ze zijn vissers op de Grevelingeh. Aren en Pouw Bezuijen,, op de foto eerste en derde van links zijn broers en hebben resp. 9 jaar gevaren waarin 39 tochten werden gemaakt en 199 mensen veilig aan de wal werden gebracht. Pouw maakte in 'zijn drie dienstjaren 13 tochten mee waarin 26 mensen werden V.l.n.r.: Aren Bezuijen, Simon Bezuijen en dhr. Goudriaan. gered. Neef Simon Bezuijen (midden) nam gedurende 15 jaar deel aan 55 toch ten tijdens welke 235 drenkelingen wer den gered. Voor de President-directeur van de Maatschappij, dhr. W. Goudriaan was er dan ook alle aanleiding om het drietal als „oude getrouwen" te waar deren en met grote spijt afscheid van hen te nemen, zich ook realiserend dat de naam Bezuijen in de geschiedenis van het reddingswezen een hoog ge waardeerd begrip geworden is, „Heel hartelijk dank!" complimen teerde dhr. Goudriaan het scheidende drietal, waarna hij elk van hen als her- innering een plaquette met het em bleem van de maatschappij overhandig de. Nadat Aren Bezuijen een kort dank woord had gesproken liet ook schipper M. Bezuijen duidelijk weten dat het af scheid ook hem niet onberoerd had ge laten. „We hebben samen veel meege maakt en het doet me zeer om jullie nu achter te moeten laten", verklaarde hij geëmotioneerd: „ik was nooit alleen als schipper wanneer jullie maar aan boord waren". „Ik hoop dat wij, in ge val van nood ondanks het verbroken dienstverband toch steeds op jullie kun nen rekenen!" Gedrieën verklaarden de afzwaaiers zich daartoe ten allen tijde bereid. „En nu aan het galgenmaalstel de Aren Bezuijen daarop voor. Op de proefboerderij bij Westmaas vindt momenteel een voor Nederland uniek experiment plaats met verschil lende ploegsystemen. De proef dient als kritisch onderzoek naar het precieze nut van de huidige grondbewerkingsmetho- de het ploegen die bijzonder veel energie vraagt. Nagegaan wordt nu of de hoeveelheid energie bij de grondbe- werking kan worden verminderd, ter wijl de opbrengst dezelfde blijft. Uit het Nieuwsblad voor de Hoekse Waard namen we het volgende artikel over: „Zolang de mensheid voedsel ver bouwt, bewerkt ze de grond. Zelfs de primitieve mensen gebruikten al werk tuigen voor de grondbewerking bij de landbouw. Men wist al heel vroeger dat, als men in de grond „roerde", ze meer opbracht en het ploegen betekende het vruchtbaar maken van de grond". Dit vertelt ir. K. B. van Gilst van het Consulentschap voor de Akkerbouw in Barendrecht. In zijn funktie van direc teur van de Westmaasse proefboerderij Mariënhof, is hij nauw betrokken bij dit grondbewerkingsexperiment. In zijn verhaal zet hij uiteen waarom deze proef, die met name van belang is voor de Zuidhollandse eilanden, op stapel is gezet. DOEL Volgens hem had het ploegen in 't na jaar totnutoe een drieledig doel. Door het losmaken van de grond behoudt de bodem haar vermogen een goede op brengst te leveren, omdat de omgewoel de grond door de invloeden van weer en wind verweert. Bovendien heeft het ploegen een egaliserende werking, ter wijl ook alle oogstresten en onkruid (za den) worden weggewerkt. In de vroege winter wordt er vervol gens kunstmest gezaaid, waarna er vlak voor het zaaien in het voorjaar nog eens wordt geëgd. De machines, die de ze werkzaamheden uitvoeren drukken de grond echter opnieuw samen en vol gens ir. Van Gilst is er enkele jaren geleden wetenschappelijk vastgesteld dat het nieuwe gewas groeit op een bo dem, die weinig losser is, dan hij was voor het ploegen. „Is ploegen eigenlijk wel goed ge bruikte energie?", is 'n vraag die auto matisch opkomt. „Daarbij komt nog eens de mogelijkheid om het onkruid nu met bestrijdingsmiddelen te lijf te gaan, terwijl het grondoppervlak vlak ker kan worden gehouden door het ge bruik van lichtere machines", aldus de directeur van de proefboerderij. MIDDELHARNIS Het hondje van de fam. Jansen Rem brandlaan 71 is j.l. vrijdag weggelopen en niet meer thuis gekomen. Het is een kleine gecastreurde reu, zwart, kortha- rig en' 1V2 jaar oud. De hond heeft een rood halsbandje om. METHODEN Van deze aspecten is uitgegaan bij de proef die in 1971 al begon en eveneens uit drie verschillende grondbewerkings- methoden bestaat. Hierbij worden de reacties bekeken van de vier op de eilanden meest geteelde gewassen: sui kerbieten, aardappelen, zomergerst en wintertarwe. „Het uitgangspunt van het ene uiter ste van de proef is dat er na het ploe gen zowel vóór als na het zaaien (of po ten) van de diverse gewassen er geen trekkerwiel meer over de akker komt", aldus dhr. Van Gilst. „We proberen dit te bereiken door de verschillende werk zaamheden (zoals kunstmest strooien, eggen en zaaien-poten) in één keer te doen", vertelt hij verder. „De tweede manier houdt in het zo goed mogelijk klaarmaken van een zaai- of pootbed in het najaar. De grondbe werking bestaat het ene jaar uit ploe gen en het andere jaar uit een grondbe- handeling met een zogenaamde „vaste tandcultivator" (een soort grubber). NIET PLOEGEN De andere uiterste „bewerkingsme- tliode" bestaat in feite alleen uit het in 't geheel niet ploegen van de akker. „De grond wordt dan automatisch vaster", licht dhr. Van Gilst toe, die laat weten dat speciaal voor dit experiment een zo- I genaamde „ruiglandmachine" is ont worpen. Met dit apparaat, waarvan er maar één bestaat kan in de harde grond worden gezaaid. Over de totnutoe behaalde resultaten van de proefneming is nog maar weinig te vertellen. „Het experiment is een meerjarenproef en pas na vier jaar we ten we de reacties van alle gewassen. Ook dan kunnen we echter nog maar een voorlopige conclusie trekken uit de proef", meent de directeur van de proef boerderij. Overigens is niet alleen de proefboer derij betrokken bij het ploeg-experi- ment; ir. van Gilst is voorzitter van een werkgroep, waarin medewerkers zit ting hebben van het Instituut voor Bio logisch en Scheikundig onderzoek van Landbouwgewassen, de Landbouw Ho geschool, het Instituut voor Landbouw techniek en Rationalisatie en het Proef station voor de Akkerbouw. MELISSANT Oud papier. A.s. vrijdagavond zal weer oud papier worden opgehaald t.b.v het bankenfonds van de Ned. Herv. Kerk alhier. Ieder wordt gevraagd'het aan te bieden papier tijdig buiten te zetten. 1------O----- GOEDEREEDE De nieuwe bromfiets ter waarde van 1800,van dhr. Jan Groenendijk van Goeree-Havenhoofd is zondagavond uit Goeree gestolen. De brommer stond, niet op slot, in een vrij donker slop. Minder snelheidsovertreders De politie heeft de stellige in druk dat het aantal overtredin gen van de maximum snelheid steeds verder afneemt. De inten sieve en onverwachte controle die met radarapparatuur wordt uit gevoerd zal daaraan niet vreemd zijn. Zondag werd in Middelhar nis gecontroleerd, er passeerden 572 auto's waaronder maar 10 overtreders. In Ouddorp werden' 8 overtredingen verbaliseerd uit driehonderd gepasseerde auto's. De R.T.M. verhuurt haar schepen voor het vieren van partijen en feestjes. Dit loopt zelden uit de hand, maar bij een. feest op het motorschip Stad Zie- rikzee in de omgeving van Middelburg, hadden een aantal feestgangers waar^ schijnlijk te diep in het glaasje geke ken. Op een vermanend woord van kapi tein J. Otte, die altijd de kalmte zelf is, werden zij agressief en de groep opge schoten jongens, sloegen op de kapitein in, die zich tegen de overmacht moeilijk verweren kon. Hij moest zich met een flinke hoofdwonde onder geneeskundige behandeling stellen, de dokter verwees hem voor de hechting van de wond naar het ziekenhuis, hij moet nu bijna een week na het incident nog steeds het bed houden.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1973 | | pagina 1