aterleidingmij. maakt zo snel mogelijk eind aan stagnaties 19 15 ruideii^ Nachlrit ten liate van Sportcentrum Hellevoetsiuis HET BLAUWE HUIS IN OUDDORP laarverslag Ned. Gideons ►loesem in de oktobermaand Dirkslands straten zijn niet langer liondentQiletten 3 biggen gestolen V//nei^^ Sommelsdijk Jongetje aangereden Vrijdag 12 oktober 1973 No. 4229 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ■ie BEZOEKT ONZE Automobieleii-verkoophal OOK OP VRIJDAGAVOND GARAGE KNöPS - MIDDELHARNIS LANGEWEG 113 Tel. 01870 - 2043 I Honden richtten slachting onder schapen aan BEDDEN Altijd 100 stuks in voorraad! IVIedische diensten VOOK MOOIERE bioemstukjes Fa. KORTEWEG Zandpad Middelharnis Ook Flakkeeërs in Israël Eerste ronde van het Haringvliet O root succes voor Accordeola GEEFT UW PANDEN IN IVIEESTERHANDEN Bureau voor Onroerende Goederen IVIEESTER ZINKWEG OUD-BEIJERLAND Tel. 01860-5953 POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01370) 26 29 Na 5.30 uur (01870) 33 92 Giro 167930 ABONNEMENTSFKIJS f ifiS PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per nam. Bij contract pedaal taiiel IS ot „De Stichting De Drinkwaterleiding jeree en Overflaliliee" hoopt de werk- jamheden aan de hoofdtransportlei- ing nabij kern Stellendam in de week an 15 tot 20 oktober af te ronden. In erband met de aanleg van de Dam- lenvveg (rijksweg 57) moet de grootste an de twee aanwezige hoofdtransport- [iduigen (met een doorsnee van 350 mi- meter) verlegd worden. Het begin van de werkzaamheden jidde de afgelopen week tot ernstige loringen in de drinkwatervoorziening. Ir wordt naar gestreefd om het restant au de werkzaamheden zonder proble- len voor de verbruikers te laten ver- jpen, onder meer door de verlegging in e „stille uren" (avond en nacht) uit te oeren. Wel moet rekening worden ge- louden met wat bruin gekleurd water 1 de leidingen, een gevolg van andere Jtroomsnelheden in de buizen. De drinkwaterleiding wijst er op dat en volkomen geruisloze uitvoering van e noodzakelijke werkzaamheden niet logelijk is. Dat zou alleen het geval unnen zijn bij een absoluut risicoloos ïidingennet. Een dergelijk net met nminste overal dubbele leidingen alleen te verwezenlijken tegen zeer loge financiële lasten en zou de water- irieven hoog opschroeven. Wel doet de drinkwaterleiding zoveel iegelijk om optredende stoornissen te foorkomen. De aanwezigheid van de 'ee hoofdtransportleidingen wijst r onder andere op, al is de capaciteit 'an de oudste leiding (doorsnee 250 mi- meter) niet meer voldoende om het leheie voormalige eiland van genoeg 'ater te voorzien. Het gemiddelde uur- 'erbruik is momenteel op Goeree- Iverflakkee ongeveer 200 kubieke me- T water en op de piekdagen (maandag in vrijdag) zelfs 280 m». In de zomer- laanden is het verbruik nog hoger. Ook op het pompstation te Ouddorp ijn voorzieningen getroffen om een on- [estoorde watervoorziening zo goed mo- [elijk te waarborgen. Indien nodig kan iet pompstation door inschakeling van ille winmiddelen zo'n 330 m^ per uur fleveren (in normale tijden dus ruim oldoende) en er zijn drie reserve-pom- len aanwezig en als de elektriciteit lochl uitvallen een noodstroom- regaat. Ocdanks al die voorzieningen en de serves zullen in de toekomst nog meer ■orden uitgebreid zijn stagnaties och niet te voorkomen, ook al zouden 'ij wijze van spreken miljoenen guldens iitgegeven worden. Leidingbreuk of on voorziene complicaties bij werkzaam heden kunnen nooit helemaal worden uitgebannen. De problemen rond de werkzaamheden; van de afgelopen week toonden dit duidelijk aan. Door de noodzakelijke verlegging van de grootste hoofdtransportbuis moest de watervoorziening plaats vinden via de oude transportleiding, die al ongeveer 38 jaar onder de grond ligt. Na de aanleg van de andere hoofd leiding (nodig door het gestegen water verbruik èn om storingen te voorkomen) in 1966, deed de oude gietijzeren lei ding niet meer voor de volle honderd procent dienst. Daardoor was het mo gelijk dat er binnenin de buis een aan groei gevormd werd, hetgeen de ruimte voor het doorstromende water aanzien lijk verkleinde. Het gevolg was dat de berekeningen die vooraf gemaakt wa ren niet meer klopten: in plaats van de verwachte 250'm^ water per uur (die maximaal door de buis kan) zette het pompstation Ouddorp beduidend min der af. Het midden- en oostelijk deel van Goeree-Overflakkee kwarn van maandag tot en met donderdag gedu rende een groot deel van de dag van omstreeks 12.00 uur tot 20.00 uur zonder water te zitten. In samenwerking met de Emgo, die in verband met de aanleg van de rijksweg ook leidingen (van gas) moest verleg gen, heeft de drinkwaterleiding gepro beerd zo snel mogelijk een einde te ma ken aan de stagnaties. De Emgo werd bereid gevonden om het eigen verleg- ging.s-programma te wijzigen. Daar naast heeft de drinkwaterleiding met eigen fitters (uiteindelijk zes man) en medewerkers van derden enkele dagen en nachten gev/erkt. De verlegging van de hoofdleiding was in de Joop van de woensdag gereed, maar toen bleek dat er een lekkage optrad in een zinker in de v/atergang langs de nieuwe weg. Vermoedelijk is dat lek ontstaan door grondwerking waardoor de zinker scheurde. Een en ander bracht met zich mee dat de watervoorziening nog niet op peil ge bracht kon worden. Eerst moest de lek kage in de zinker gerepareerd worden en dat lukte, na één vergeefse poging, donderdagavond via het leggen van een noodleiding. 's-Nachts kon de normale druk weer hersteld worden zodat de stoornissen vrijdag voorbij waren. Volgende week nu wil de DWL op één avond en nacht de zinker herstellen en het verleggen van de hoofdtransport leiding afmaken. De noodvoorziening kan dan weer opgebroken worden. -----0-— [VoiA^^'^'^e zomer en het daarop ge- ■natfi najaars-weer heeft in de ItPt, <ïaa^ voor wat verrassin- IC/^'°yS'^- Meerderen hebben dit jaar Izoak aardbeien kunnen plukken, Kl r^° vermeid. Bij dhr. heeft in de Koolweg te Ouddorp i een perenboom het gepresteerd voor de tweede maal dit jaar in de bloei te staan! Nu de koude langzaam maar zeker doorzet zal de bloesem waarschijnlijk geen lang leven bescho ren zijn maar op zich is het verschijnen van de tweede bloesem al een bijzon derheid geweest. Dépositair op Goeree-Overflakkee SHI SEIDO COSMETICS OUDE TONGE MOLENDIJK 67 - 69 TELEFOON (01874) 605 DEN BOMMEL Twee honden, eigendom van A.B. en P.B. te Den Bommel hebben in het be gin van deze week een ware slachting aangericht onder de schapen van de landbouwer-veehouder A. M. Lokker. De dieren, fokschapen van een goed half jaar oud, liepen in de wei aan de Zandweg, nabij de boerderij van de fam. Ras. Van de 39 dieren die er liepen zijn er twintig vrij ernstig gewond. Hun wonden moesten door de dierenarts worden gehecht. Waarschijnlijk zullen nog enkele dieren aan hun verwondin gen bezwijken. Eén dier werd zondag morgen dood in de wei aangetroffen. De honden hebben tweemaal huisgehou den, eerst zondagmorgen en later in de nacht van zondag op maandag. Een aantal schapen moest uit de volle wate ring worden gehaald. Deze dieren had den veel water binnen gekregen. De po litie heeft tegen de eigenaren van de honden proces-verbaal opgemaakt. OOSTDIJK 53 61 Van zaterdag 13 oktober tot maandag 15 oktober. ARTSEN: Middelharnis - Sommelsdijk: Van zaterdagmorgen 9.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur heeft dienst dokter J. Dogterom, Tel. 2121 te Som melsdijk. Deze is woensdag a.s. van 12.00 - 24.00 uur afwezig. DlrkKland - Herkingen - Melissant: Van zaterdagmorgen 9.00 uur tot maandagmorgen 9.00 uur iieeft dienst dokter B. Elvé, Ring 117 te Dirksland, Tel. (01877) 1262. Nieuwe Tonge - Stad aan 't Haringvliet - Oostflakkee: Van zaterdagmorgen 12.00 uur tot maandagmorgen 9.00 uur hebben dienst dokter E. Bouman te Stad aan 't Ha ringvliet, Tel. (01871) 269 en dokter P. J. H. Kramers te Ooltgensplaat, Telef. (01873) 201. TANDARTSEN Uitsluitend voor spoedgevallen tand arts van Overbeeke te Dirksland van 11.00 - 11.30 uur. WIJKVERPLEEGSTERS Dirksland - Herkingen - Melissant: Van vrijdagavond 6 uur tot maandag morgen 8 uur heeft dienst zr. Stolk, Tel. (01877) 1770 b.g.g. 1767. Oude Tonge - Nieuwe Tonge: Van vrijdagmiddag 12.00 uur tot maandagmorgen 8 uur heeft dienst zr. Melissant te Nieuwe Tonge, Tel. (01875) 390 b.g.g. (01876) 321. Achthuizen - Den Bommel - Stad aan 't Haringvliet - Wit-Gele Kruis: Dienst heeft Zr. Anna, Tel. (01873) 577 DIERENARTSEN Dienst heeft dierenarts Tjebbes te Middelharnis, Tel. (01870) 2966. Er zijn onder de toeristen in Israël ook een viertal Elakkeeërs. Schilder A. Knape en zijn echt genote uit Sommelsdijk en vee houder C. Mellaard en zijn vrouw uit Stad aan 't Haringvliet maken deel uit van een gezelschap van 45 Nederlanders die vorige week donderdag met het reisbureau „Amicitia" uit Zwijndrecht voor een vakantie van 15 dagen naar Israël vertrokken. De familiele den zijn door het reisbureau op de hoogte gesteld van de wel stand van hun verwanten. Welis waar proeven zij de sfeer van het in oorlog gedompelde land maar zij lopen tot dusver geen lijfelijk gevaar. Zoals het zich thans laat aanzien zullen de voorgenomen excursies met weinig beperkingen kunnen worden uitgevoerd. De thuisreis staat op volgende week vrijdag gepland. In de nacht van 26 op 27 oktober or ganiseert de MACH in Hellevoetsiuis voor de achtste maal haar grote jaar lijkse evenement; dit jaar onder de Hoewel de naam „MACHNACHT" voor velen een begrip geworden is, heeft de Machnacht-commissie toch besloten de naam te veranderen omdat het nu mogelijk is het Haringvliet grotendeels te „ronden" én omdat uit deze naam meer de grootheid en de grootsheid van dit jaarlijkse evenement spreekt. Bovendien is in overleg met het be stuur van de Mach besloten om als eerste sportvereniging in Hellevoet siuis de baten van een grote sportmani festatie beschikbaar te stellen aan het Comité Financiële Acties Sportcentrum Hellevoetsiuis. Gezien de enorme be langstelling die er jaarlijks voor deze nachtrit is, adviseren wij u, u door vóórinschrijving ervan te verzekeren dat u deze rit kunt meerijden. Boven dien bedraagt het inschrijfgeld dan 20,terwijl de kosten bij de start 25,bedragen. Wanneer er behalve be stuurder en kaartlezer nog passagiers in de auto meerijden, moet per persoon méér 2,50 worden bijbetaald. Aanmelding kan tot 20 oktober ge schieden bij: P. Lagendijk, Glacisweg 55 te Hellevoetsiuis of door toezending van een betaalcheque of girobetaalkaart ten bedrage van 20,aan genoemde heer Lagendijk. Giro 607578. Bovenden op de avond van de rit van 18.30 tot 19.30 uur bij de start in Rest. „De Sextant", Zuidpunt in Hellevoet siuis. De lengte van de rit is 150 km; de eerste start vindt plaats om 20.01 uur. Er wordt gereden in de Sport- en Tour klasse. De sportklasse is bestemd voor ervaren deelnemers, aan wie hogere eisen gesteld worden. Tenzij door verkeersborden anders is aangegeven, geldt voor de gehele rit een maxinium snelheid van 75 km. per uur. Vóór de start moeten de deelnemende auto's technisch gekeurd worden, voor al wat betreft banden en verlichting. Er wordt ook goed op gelet of de auto wat betreft geluid, geen overlast kan ver oorzaken. MIDDELHARNIS Het Diekhuus Accordeonorkest Accor deola, dat in januari al weer 10 jaar be staat nam deel aan het Internationale Akkordeonfestival in Bonn (West Duits land). Dit grootste concours dat ooit ge houden werd trok niet minder dan 250 orkesten uit Duitsland, Oostenrijk, Zwitserland, Frankrijk, België, Joego slavië, Bulgarije en Nederland. Op 6 oktober werd in alle -vroegte vertrokken, waarna eerst het openings concert in de 1600 zitplaatsen tellende Beethovenhalle bezocht werd. „Accor deola" trad op in de stadthalle van Bonn Bad Godesberg. Zij speelden het Avant- gardistische werk „Berend Botje, Vara- tionen über eine Niederlandisclie Volksweise" van Jan C. Verdonk en be haalden in de junioren oberstufe een eerste prijs met lof (ausgezeichnet). Bij beschikking van de Minister van Cultuur, Recreatie en Maatschap pelijk Werk werd indertijd het pand Bosweg 2 (Blauwe Huis) op de lijst van beschermde monumenten geplaatst. Blijkens de beschikking van 17 augustus 1973 is dit pand niet langer aan te merken als een beschermd monument in de zin van de Monumentenwet. Dit betekent zoveel als „weg Blauwe Huis", want de kans is heel groot, dat de slopershamer erop wordt gezet. Wel jammer. We waren zo trots op dit zeldzame duin-boerderijtje, als overblijfsel uit vroeger tijd. Op het eiland, ja in heel Nederland vind je zoiets niet. Bijna 400 jaar oud. Het jaartal staat in de gevel. Iemand heeft het be schreven als „het Blauwe Huus, dat wil zeggen een huis met een lieflijk blauwe gevel, waarbij de oranje slaapmutsjes en nog feller gekleurde goudsbloemen op z'n van Gogh's afsteken". Moet nu een v&n onze weinige erfstukken dan zomaar verdwijnen? Een huis waar menig Ouddorper nog herinneringen aan heeft en er zelfs zijn die in de bedstee van dat huis geboren zijn? Of moeten we dit bekende, en zeldzame pand op de plek of elders in goede staat brengen als her innering aan onze voor-ouders? Om ons te laten zien hoe zij onder andere omstandigheden dan wij, hebben geleefd en gewerkt. Laten we dat weinige dat ons nog rest uit vroeger tijd bewaren. Als herinnering en uit eerbied. Ook voor de toekomst. Het zou in ieder geval goed zijn de mogelijkheid te onderzoeken of dit wel bizonder unieke pand in stand kan worden gehouden, fingetwijfeld zijn er velen, die zouden willen, iets te behouden wat ons aanspreekt uit het verleden. Dat zeldzaam is en mooi, en dat als het eenmaal weg is nooit meer te verkrijgen is. Maar dan zal er wat moeten gebeuren. Doet u mee? Neem dan de tele foon en draai 733 (01878) en geef blijk van uw instemming. De straten, trottoirs, stoepen, groen stroken e.d. in Dirksland mogen niét langer straffeloos als hondentoilet wor den gebruikt. Het besluit van de ge meenteraad om aan het veelvuldige mis bruik van deze openbare voorzieningen een eind te maken is thans van kracht geworden. De politie zal niet aarzelen verbaliserend op te treden wanneer overtredingen worden geconstateerd. Het raadsbesluit gebiedt ook dat bin nen de bebouwde kom elke hond bij het uitlaten dient te zijn aangelijnd. Van de geleider wordt dan verwacht dat hij zijn dier naar een plaats geleid waar zonder bezwaar de grote of kleine „boodschap" kan worden gepleegd. Het gemeente bestuur heeft destijds de verwachting uitgesproken dat ook de hondenbezit ters dermate milieubewust zullen blij ken te zijn dat ze gaarne aan het ge stelde doel zullen meewerken. Het aan lijnen van de honden zal ook de ver keersveiligheid kunnen dienen. DIRKSLAND De 9 jarige M. J. R. Kuisen is dinsdag- midaag toen hij op zijn fiets vanaf de B. C. Zaaijerlaan de Bosdreef in wilde rijden door een tegemoetkomende V.W.-bus aangereden. Het ventje moest met een hersenschudding in het zie kenhuis worden opgenomen. Zijn fietsje werd vernield. Botsing. Op de hoek Voorstraat - Winterstraat had woensdagavond een autobotsing plaats met grote materiële schade als gevolg. Dhr. L. A. Mijnster uit Dirksland werd in zijn V.W. aange reden door dhr. A. C. M. Boeters uit Melissant die in zijn Escort vanaf de Winterstraat de Voorstraat inreed. DIRKSLAND Bejaarden-bijeenkomst. De bekende donderdagmiddagbijeenkomst voor de bejaarden is weer begonnen. Nieuwe leden zijn hartelijk welkom om 1.30 uur in „ANIMO", Achterdorp, Dirksland. ■—O-.-. Anno 1973 komen soortgelijke dief stallen weinig meer voor maar in Dirks land is het deze week toch weer eens gebeurd. Uit de schuur achter de wo ning van mevr. Labeur aan het Pol- dersweegje werden 3 biggen gestolen. De diefstal werd woensdagmorgen ont dekt. De biggen vertegenwoordigen een waarde van 360, Ons werd toegezonden het 25-ste jaarverslag 1972-1973 van de vereniging De Nederlandse Gideons, Sportlaan 976 te Den Haag, postgironummer 53.98.98. Deze vereniging zorgt er voor, dat bij bels aanwezig zijn in hotels, pensions, in gevangenissen, op schepen, en sinds kort in ziekenhuizen. Ook in deze sector blijkt een grote behoefte aan bijbels te bestaan. Beschikbaar- zijn de bijbel (Nieuwe Testament en de Psalmen) m het Ne derlands, en het Evangelie van Lucas, de eerste brief van Johannes en drie Psalmen in het Frans, Duits, Engels en Nederlands. Thans zijn in totaal circa 75.000 bijbels geplaatst; in practisch al le hotels en pensions zijn bijbels voor handen. Uit een geregelde controle blijkt dat ze veel worden gelezen: de vraag naar bijbels is dan ook groot. Nu ook de ziekenhuizen van bijbels worden voorzien, is het devies der ver eniging niet alleen: In elke hotelkamer een bijbel, maar ook: Op elke zieken kamer een bijbel!

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1973 | | pagina 1