Voor de beiaarden desnoods meer doen dan financieel verantwoord is 24 miljsen spaar geld bij Rabobank Ouddorp Spoiboezem Ooitgensplaat wordt uitgebaggerd, maar ook Oude TOnge klaagt Herdenkingsdienst 25-iarig ds. Mallan Afscheid van Redding AAü. I5e jaargang Dinsdag 9 oktober 1973 No. '4228 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond |{AAD OOSTFLAKKEE: Geldlening voor bouw verzorgings tehuis van 6 miljoen gegarandeerd Filmclub „de Vliering'' vraagt meer leden Nationale Kollekte Geestelijk Gehandicapten van IS t.m. 2Q o kt. 19? EXTRA KERKDIENSTEN GEREF. GEMEENTEN RAAD OOSTFLAKKEE: GOEDEREEDE Jongeman (18) zeer ernstig gewond Auto's botsten door voorrangsfout Auto tegen boom Hinderen zonder Sicht Levensgevaarlijk POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29 Na 5.30 uiir (01870) 33 92 Giro 167930 ABONNEMENTSPKIJS 4,85 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. r moet d in Verhuizö wete een a chikbaar ■■K nden S«« orishoel! e motors?' volgesl"'" en, schip!" kind, w^sia -reiken. ton gr'" \s BEI' in net vaa to best""' P het W" r"en "f! -n broniff derfen hoorlijl^ heeft ze nauwelijks een dubbeltje te verleren, tocli heeft de raad van Ooslilakkee gisteravond „ja" gezegd te- m öe bouw van een bejaarden-verzor- jingstehuls, ook al zal dat, na 1976, jaar lijks 40.000,— kosten. De raad garan- deerae een geldlening, groot 6 miljoen fiiMen. die gesloten zal worden door de Stichting Huisvesting Bejaarden Oost- flakUee. B. en W. hadden daartoe geen voorstel gedaan maar de overweging vaa het voor en tegen aan de raad ge laten. „Vóór", vond de raad op voorna- meliik morele gronden, daarin mede speculerend op het eergevoel van Pro- viiiciaie Staten aan welk college ook dit raadsbesluit ter beoordeling zal worden voorgelegd. Het initiatief tot de bouw van het ver zorgingstehuis, dat 106 bedden zal be vatten is eigenlijk in de boezem van G.S. geboren. Oostflakkee was daarop zo aktief een Stichting te vormen en de plannen voor te bereiden. Echter zijn de kosten die uit de exploitatie zullen voortvloeien niet in het striiit' te han teren financiële saneringsplan opgeno men maar de raad meent erop te mogen lekenen dat G.S. na het initiatief te fiebben gepareerd het Oostflakkee ook financieel mogelijk zullen niaken dat initiatief uit te voeren. Vorige maand stuurden B. en W. een „brandbrief" naar G.S. waarin ze ver klaarden het met het oog op de finan ciële positie van de gemeente niet ver antwoord te vinden de raad een voorstel tot het garanderen van de geldlening te doen, maar daar was nog geen antwoord op ontvangen. Er lag dan ook thans geen voorstel ter tafel, maar de raad liet zich geenszins onbetuigd toen het op het nemen van een beslissing aankwam. Na de vergadering zou de voorz. burg. W. M. V. d. Harst de raad danken voor de „krachtdadige wijze waarop ze zich liad weten te beheersen" Moreel. Dhr. H. A. M. van Loon, gemeentelijk vertegenwoordiger in de Stichting zette in zijn betoog de zakelijke en de morele kant tegenover elkaar om tenslotte voor de morele kant te kiezen. „Zakelijk ge zien zou ik tegen moeten zijn maar mo reel gezien is ons in het 5e gebod de zorg voor de bejaarden opgelegd en ik heb dan ook de materiële bezwaren overwonnen", verklaarde hij. Dhr. van Loon bepleitte dan ook de gevraagde garantie te verstrekken, daarbij beden kend dat alles wat voor de bejaarden kan worden gedaan toch maar kinder werk is in vergelijk met wat de bejaar den voor hun kinderen hebben gedaan. „Wanneer we het nu niet doen zal het er misschien nooit meer van komen, desnoods vind ik het verantwoord er wat anders voor te laten", propageerde dhr, van Loon, stellig menend dat de burgerij er precies zo over zal, denken wat z.i. zou blijken uit het gemak waar mee aandelen tegen e'/o zouden kunnen worden uitgezet. Spr. meende van „Den "2ag" te mogen verwachten dat er be grip is voor de financiële consequen ties: „Laten we maar eens voor één keer op onze tenen gaan staan, we ko- fflen best wel weer met beide benen op de grond", stelde dhr. van Loon voor. Zoals dhr. van Loon al op de bezwa ren van inwoning van ouders bij kin deren had gewezen deed dat ook dhr. A. Both. Hij voorzag dat er een aantal Bejaarden uit de gemeente naar elders zu len moeten gaan, met alle nare ge volgen van dien, wanneer het verzor gingstehuis er niet zou komen. Overi gens meende dhr. Both gegevens genoeg ffl handen te hebben om de berekening yan het college aan te vechten en het jaarlijks bij te passen bedrag veel gunstiger voor te kunnen stellen. Bij ua; alles betreurde dhr. Both het dat het college niet tot een voorstel is kun nen komen. Dhr c. L. M. de Wit zag het als een Pücnt van het gemeentebestuur haar "ejaarde inwoners in de eigen gemeente een plaats te bieden. „We moeten de ri- ico s die we daarbij lopen zonder meer aanvaarden", liet dhr. de Wit als zijn raorang horen. De heren Kroon en C. de Vos meen- «en, evenals hun fractiegenoot dhr. '>9tn, dat de exploitatie aanzienlijk gun- «iger zal blijken te zijn dan door B. en w- IS voorgesteld. Dit in verband met een te verwachten hogere A.O.W. uit kering, een grotere bijdrage via de Alg. ystandswet en een hoger te ramen vergoeding door het inwonend verple gend personeel. Dhr. de Vos meende zelfs te mogen aannemen dat het jaar lijks met zo'n zes- a zevenduizend gul den voor de gemeente zou kunnen af lopen Keerzijde. Weth, P. Groenendijk, hoezeer ook instemmend met de nuttigheid van een verzorgingstehuis, wilde de raad de me ning van G.S. toch niet onthouden dat de geraamde 40.000,naar alle waar schijnlijkheid tot de 60 a 70.000,— per jaar zullen oplopen. „Niettegenstaande dat zullen we misschien méér moeten doen dan financieel verantwoord is", overwoog dhr. Groenendijk, waarmee hij zich voorstander van de garantie verlening verklaarde. De enige die zich tegen verklaarde was dhr. W. S. Everdink: „wanneer je zegt je vader en de moeder te eren dan moet je daar zelf wat aan doen en niet een ander daar voor op laten draaien" liet hij verivijtend aan het adres van dhr. van Loon horen. Ook weth. A. de Vos verklaarde zich voor garantstelling. Dhr. de Vos wilde niet zoals sommige anderen rekenen op een eigen bijdrage van de bewoners om dat de „kapitaaltjes" die deze mensen hebben bij de huidige hoge kosten zo verdwenen zijn. „Het is onze plicht onze bejaarden een goede verzorging te la ten krijgen", argumenteerde dhr. de Vos, daarbij alle bezwaren overwin nend. Duidelijk. „De meningen liggen duidelijk", zo vatte de voorzitter de betogen samen, om daarop te laten volgen dat er tussen het college en de raad over de noodza kelijkheid geen enkel verschil van ge voelen bestaat, „er blijkt aldus de voorz. een zeer sterke behoefte te bestaan". De voorz. erkende dat er ach- 'ter het uitblijven van een voorstel een zekere strategie schuil ging: „we vonden het een prettige en elegante manier de raad in haar volle waarde te laten en te laten beslissen in deze duellistische si tuatie". Bij de gehouden stemming verklaarde alleen dhr. van Everdink zich tegen. MIDDELHARNIS De filmclub „de Vliering" te Middel- harnis wil haar ledenbestand uitbrei den. Eerdere pogingen daartoe hebben al tot enig succes geleid en a.s. don derdagavond wordt in café „de Kok" een filmavond met een propagandistisch tintje gehouden. Allen die de beko ring van het filmen kennen zijn op deze avond welkom, evenals degenen in wie enig enthousiasme voor deze geweldige hobby wakker wordt De filmavond van a.s. donderdag wordt de eerste avond van het nieuwe filmseizoen. O.m. zal de montage ver toond worden van de film die door de leden op Vlaggetjesdag van Goerees vissersvloot werd opgenomen. Een deel van de 150 meter film werd met ge luid opgenomen en film-enthousiasten mogen deze voor-première niet mis sen! Ook zijn er films van de gebr. Boomsma uit Engeland en Ierland en meerdere vakantiefilms. Een lidmaatschap van „de Vliering" kost minimum 25,per jaar en ma ximum, inclusief het lidmaatschap van de N.O.V.A. 45,per jaar. Op de clubavonden worden de door de leden gemaakte films vertoond en besproken en worden clubs uit de om geving uitgenodigd. Ook worden er te genbezoeken gebracht. Al met al is een lidmaatschap zeker aan te bevelen omdat het ook in de filmerij geldt dat men samen tot een betere prestatie komt. De avond van a.s. donderdag begint om half acht in de bovenzaal van „de Kok". DEN BOMMEL Woningbouwver. houwt kantoor. De Woningbouwver. „Den Bommel" is voornemens een' kantoor te bouwen in het bestemmingsplan „Kleine Kreek". Gisteravond verkocht hetgemeentebe stuur de vereniging een perceel grond, groot 120 m2 aan de Nassaustraat. Op de laatst gehouden vergadering van het bestuur en de raad van toezicht van de Rabobank te Ouddorp, heette de voorzitter de heer Joh. Tanis de heer Poulus Bezuijen hartelijk welkom, waarbij hem onder aanbieding van de gebruikelijke geschenken mededeling werd gedaan, dat hij en zijn vader gezamenlijk de 24 miljoen gulden spaar gelden hadden volgemaakt. De laatste jaren zijn de spaargelden bij de Raiffeisenbank „Ouddorp" aan zienlijk gestegen. Bij de bank is in 1972 tweemaal een miljoen' gulden aan spaargelden volgemaakt. In het lopen de jaar is de ontwikkeling van de spaargelden nog gunstiger. Sinds 1 ja nuari is reeds driemaal een miljoen gulden spaargelden volgestort, waar door 24 miljoen aan spaargelden werd bereikt. Het gemiddeld spaarsaldo bij de bank bedraagt thans 5.000,_ per inwoner. Ook het aantal spaarrekenin gen is hoog. De bank hoopt nog dit jaar de 25 miljoen gulden aan spaargel den te bereiken. De drie landelijke verenigingen voor maatschappelijk werk t.b.v. zwakzinni gen (algemeen, prot. chr. en r.k.) en de drie landelijke ouderverenigingen „Helpt Elkander" (alg.), „Philadelphia" (pi-ot. chr.) en „Het Zorgenkind" (r.k.) organiseren ook dit jaar weer de Natio- nade Kollekte Geestelijk Gehandicap ten. Deze kollekte wordt gehouden van 15 t.m. 20 oktober 1973. In 1972 bedroeg de koUekte-op- brengst ruim 2 miljoen 125 duizend gul den en deze opbrengst werd met ge ringe kosten verworven 10 °/o). De steeds toenemende geldontwaar ding dwingt tot steeds grotere inspan ning om meer geld te verwerven en' het publiek wordt gevraagd deze Nationa le Kollekte ruimschoots te steunen. Een veelheid van objecten op het ge bied van de zwakzinnigenzorg wordt uit de kollekte betaald zoals sportbeoefe ning door geestelijk gehandicapten, zo belangrijk omdath et niet alleen het be wegingspatroon verbetert, maar ook het sociaal contact m.et de „normale" wereld gemakkelijker maakt en het zelfvertrouwen versterkt. Vakantiekampen, vrije-tijdsbesteding en avondverzorging leren de geestelijk gehandicapten zich zelf te redden en bezig te houden'. Ook gezinsbegelei ding, daar waar een geestelijk gehan dicapte baby is geboren, wordt uit de kollekte betaald. Verder voorlichting aan ouders en allen die met geestelijk gehandicapten in aanraking komen en nog zo veel meer dat tot ontplooiing en het welzijn van geestelijk gehandi capten kan bijdragen. Er zijn in Nederland ongeveer 100 koUekterayons en de koUekte-opbrengst blijft voor ongeveer de helft in een rayon voor plaatselijk en regionale voorzieningen t.b.v. geestelijk gehandi capten. De rest komt ter beschikking van de landelijke organisaties. Het is van belang er op te wijzen' dat de Nationale Kollekte Geestelijk Gehandicapten totaal niets van doen heeft met organisaties en personen wel ke telefonisch of huis-aan-huis arti kelen te koop aanbieden onder het voorwendsel dat de winst of een deel van de winst ten goede komt aan gees telijk gehandicapten. De Nationale Kollekte Geestelijk Ge handicapten wordt gehouden d.m.v. koUektebussen, intekenlijsten of -boek jes, kollekte-envelopjes en' kollekte- bonnen. Mocht men onverhoopt niet bena derd worden door één der koUektanten, dan is er altijd nog de mogelijkheid tot gireren. Het gironummer der Natio nale Kollekte Geestelijk Gehandicap ten is 1122222 te Utrecht. MIDDELHARNIS-SOMMELSDIJK BejaardenmicJdag N.C.V.B. De eerst volgende bejaardenmiddag zal worden gehouden in de Jeugdhaven op dins dag 16 oktober a.s. aanvang 's mid dags half drie. Deze middag zal voor ons spreken dhr. T. de-Waal over het ontstaan van ons (het) Dialect. Ieder is hartelijk welkom. Wie van vervoer gebruik wenst te maken, geve zich even op aan één van onderstaande adressen: Mej. den Boer, tel. 2968, mevr. Biene- felt, tel. 3428, mevr. Vlietland tel. 2847. OUDDORP woensdagavond 7.30 uur ds. H. Rijksen van Zoetermeer (Zen dingsavond). MELISSANT woensdagavond 7.30 uur ds. L. Blok van Capelle a.d. IJssel. STAD AAN 'T HARINGVLIET don derdagavond 7.30 uur ds. Th. van Stuyvenberg. Ais faei aaa de raad van Oostflakkee ligt zal de moddervoUe Spuiboezem te OoHgensplaat ten spoedigste uitgebag gerd worden. Gisteravond gal de raad dat gevoelen te kennen op het daartoe gedane voorstel van het college. Voor waarde tot de mogelijkheid van uitvoe ring van deze schoonmaakbeurt is de goedkeuring door G.S. van de verorde ning toeristenbelasting waaruit de fi nanciële middelen voort zullen moeten komen. Ook Oude Tonge. Op het voorbericht over dit punt in ons ].l. dinsdagnummer hebben een aantal inwoners v. Oude Tonge met een schrijven aan het college van B. en W. gereageerd. Tijdens de raadsvergade ring is het schrijven evenwel niet ter sprake gekomen. Appellanten wezen erop dat er ook in Oude Tonge reeds enige tijd sprake is van een stankoverlast van het vijvertje. De vijver die er op de foto idyllisch bij ligt, bezorgt de omwonenden stankoverlast. gelegen tussen de Kolf weg en Grijs- oordweg, bekend als de eenden-vijver. „Reeds enige jaren ondervinden de buurtbewoners ernstige hinder van de stank die door deze vijver wordt ver oorzaakt", aldus het schrijven: „Wij als buurtbewoners hebben reeds enkele malen geprobeerd deze vijver zelf te reinigen, maar aangezien hierin ook een riolering uitmondt hebben deze pogin gen niet tot het gewenste resultaat ge leid. Uit milieuhygiënische overwegin gen zouden wij op een zo spoedig moge lijke behandeling van de zuivering c.q. reiniging van dit perceel aan willen dringen, immers, een dergelijke onwel riekende zaak midden in de bebouwde kom is in niemands belang", aldus het schrijven. De 18 jarige M.T.S. scholier Jan Wag ner uit Dirksland is vrijdagmiddag bij een auto-ongeluk ernstig gewond ge raakt. Doordat zijn lichaam met kracht tegen het stuur werd gedrukt brak hij zijn rug. De jongeman wordt in het Dijkzigtziekenhuis te Rotterdam ver pleegd. Het ongeluk gebeurde toen de jongeman, rijdend in een HANOMAG bestelwagen van zijn a.s. schoonvader dhr. R. de Vlugt te Middelharnis, op de parallelweg van de nieuw aan te leggen Prov. weg tussen Melissant en Goede- reede reed. Bij het passeren van een te- genlegger op een smal gedeelte van de ze weg raakte de wagen te ver in de berm, kwam zijdelings in de sloot te recht en botste daar tegen een dam. NIEUWE TONGE Zaterdagmiddag had op de kruising Provincialeweg - Molendijk een vrij ernstige autobotsing plaats. Die ont stond omdat L. M. uit Stad aan 't Ha ringvliet, met zijn B.M.W. komende vanaf de Molendijk geen voorrang ver leende aan het verkeer op de voorrangs weg. Een inwoner van Spijkenisse die daar met zijn Dafje naderde kwam met de B M.W. in botsing. De man liep bij het treffen een gebroken arm op, zijn echtgenote kneusde haar heup en een invalide medepassagiere kreeg snijwon- den, vooral aan de armen. De auto's werden zwaar beschadigd. MIDDELHARNIS Op de Oudelandsedijk kwam zater dagavond de jongeman W. Kamp uit Ooitgensplaat met zijn personenwagen in moeilijkheden. Hij kwam in de beilm terecht en botste tegen een boom. Dat gebeurde ter hoogte van het hoogspan ningsgebouw van de EMGO. De wagen raakte totall loss, terwijl de bestuurder en een passagier er met lichte verwon dingen afkwamen. GER. GEM. IN NEDERLAND BRUINISSE In een zeer druk bezochte dienst herdacht ds. F. Mallan uit Vlaardingen in de Gereformeerde Gemeente in Ne derland te Bruinisse het feit dat hij te Bruinisse 25 jaar geleden in het ambt tot predikant werd bevestigd door wij len ds. Fraanje. Hij deed dit naar aanleiding van Handelingen 26 vers 22a waar de Apostel Paulus mocht betuigen te genover de Koning Agrippa: „Dan, hulp van God verkregen' hebbende, sta ik tot op dezen dag". Hij bepaalde de toehoorders achtereenvolgens bij: 1. hoe hij in dat ambt was gesteld. 2. hoe hij in dat ambt was onderhouden. Hij memoreerde van de vele wederwaardig heden die hij in zijn veelbewogen leven had moeten meemaken en die er uit eindelijk toe geleid hadden, dat hij reeds op 23-jarige leeftijd in het ambt werd bevestigd. Ook haalde hij enkele voorvallen aan uit de tijd dat hij in Bruinisse stond, o.a. de ramp van 1953. Overigens lag het aanvankelijk niet in zijn bedoeling om de dienst het ka rakter van een herdenkingsrede te ge ven. Tegen zijn zin was dit echter in enkele landelijke bladen vermeld. Ds. Mallan wilde nl. niet dat hijzelf in het middelpunt van belangstelling kwam I te staan, omdat het uitsluitend de hulp van Goei was dat dit feit tot stand was gekomen. En daarom aldus ds. Mallan, dient God er alleen de eer van te ont vangen, omdat mensenroem hier ten- enenmale is uitgesloten. De plaatselijke predikant ds. A. v. d. Berg, hield nog een' korte toespraak tot de jubilerende dominee. Hij zei dat hij deze avond enkele dingen had mogen horen die hem in zijn persoonlijk leven ook niet vreemd waren. Hij wenste ds. Mallan in zijn verdere loopbaan van harte 's Heeren zegen toe en hoopte dat hij voor de gemeenten in Nederland nog tot een rijke zegen gesteld mocht v/orden. Op verzoek van ds. v. d. Berg zong de ge meente ds. Mallan staande Ps. 20 vers 1 toe, waarna ds. Mallan de zegen uit sprak over zijn vroegere gemeente, die hij ruim elf jaar heeft gediend. OUDDORP A.s. vrijdagmorgen zal in café „Ha venzicht" te Ouddorp door de K.Z.H. R.M. afscheid genomen worden van 3 bemanningsleden van de reddingsboot. Zij hebben hun werk op het binnen water waardoor zij onbereikbaar zijn om dienst te doen op „de Griend" die alleen aan de buitenkant van de dam zal worden ingezet. De 3 die afscheid nemen zijn, na resp. 15, 9 en 3 jaar dienst de heren S. Bezuijen, A. Bezuijen en P. Bezuijen. POLITIE WAARSCHUWT: Van de zijde van de groep Middelhar nis van de Rijkspolitie wordt in onder staande oproep tot de ouders ernstig gewaarschuwd tegen het herhaaldelijk geconstateerde feit dat kinderen in het. donker fietsen terwijl hun fietsjes niet van een deugdelijke verlichting zijn voorzien. De welgemeende oproep luidt als volgt: Tijdens onze surveillances in de don kere avonduren, valt het ons steeds meer op, dat kinderen in de leeftijd van 5-12 jaar op hun fietsje rijden zonder enige verlichting. Vaak zitten er op de fietsjes helemaal geen koplamp of ach terlicht. Dit is uiteraard voor de ouders een bijzonder kwalijke zaak. Zij dragen in deze een, naar onze mening, zware verantwoordelijkheid. Vooral als de weersomstandigheden wat ongunstig zijn (b.v. mist, regen e.d.) zijn de kansen heel groot, dat zo'n zonder licht fietsend kind te laat wordt opgemerkt door het snelverkeer, met alle droevige gevolgen van dien. Ouders gaan er te gemakke lijk van uit, dat hun kind niets zal over komen. Het is dachten wij een kleine moeite en een normale uiting van ons verantwoordelijkheidsbesef, dat wij de verlichting controleren van de fiets van onszelf, maar dan ook zeker van ons kind. Graag willen wij er langs deze weg bij de ouders op aandringen, bij de op voeding ook deze facetten van het dage lijkse leven van hun kinderen, te be trekken. (Dus hun houding en gedrag in het verkeer). Wij moeten als ouders (ouderen) trachten hierin een voorbeeld voor de jongeren te zijn, zodat het dan niet meer zal voorkomen dat b.v. een moeder op de fiets (met goede verlich ting) haar kinderen op de fiets voor zich uit laat rijden, zonder enige ver lichting. Het is dan vanzelfsprekend dat een kind zo het belang van de verlich ting niet leert inzien. Wij hebben met dit alles alleen maar het belang en de veiligheid van u en uw kinderen op het oog. Groep Middelharnis van de Rijkspolitie. NIEUWE TONGE Opbrengst kollekte. De in Nieuwe Tonge gehouden kollekte ten bate van het Prinses Beatrix Poliofonds heeft opgebracht het mooie bedrag van 1259,62. Gevers en koUektanten namens het fonds hartelijk dank. Beroepen. Door de Ned. Herv. Gem. werd eert beroep uitgebracht op ds. Tj. de Jong van Nieuw-Lekkerland. Opbrengst verkoping. De op woens dag j.l. gehouden verkoping van de Zendingskrans „Kleine Kracht" der G^r. Gem. heeft het mooie bedrag op gebracht van 128,

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1973 | | pagina 1