laterleidingbedrijf lag „Kleistee" te Oud- lorp gaan exploiteren Twee nachtelüke inbraken in cantines Jeugdige krantenbezorger door het oog van een naald Occasionswerkoop Landbouw on chomische gewasboscherming ^-^nnel^ 5 jaargang Vrijdag 5 oktober 1973 No. 4227 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en tirijdagavond ABONNEMENTSPEIJS 4^5 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Bjj contract ^pedaal tailef. WK SHI SEIDO COSMETICS Vrijdagavond en zaterdag TOYÖTA-DEALER M. E. v. d. VELDE Oudewei 20 DIRKSLAND Tel. 01877 -1874 GEEFT UW PANDEN IN MEESTERHANDEN Bureau voor Onroerende Goederen MEESTER ZINKWEG OUD-BEIJERLAND Tel. 01860 - 5953 Ruil stemmingmakerij in voor werkeiijkiieid Middeiharnïs VOOR MOOIERE Fa. ICORTEWEQ Zandpad Middelharnis I BEZOEKT ONZE Automoblelen-verkoophal I OOK OP VRIJDAGAVOND I I PARAGE KNöPS - MIDDELHARNIS I LANGEWEG 113 Tel. 01870 - 2043 TAPIJT kopen is een kwestie van VERTROUWEN. Vraag ons eens om advies. Sommelsdijk Suikergehaltes vallen tegen ber 197; POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01370) 26 29 Na 5.30 uur (01870) 33 92 Giro 167930 Vlietstra, ornspijlï' p naar St. lekte voor »r bestnj' totaal pe „Stichting De Drinkwaterleiding scvee en Overtlakkee" heeft toestem- ...ig gekregen om met een proeftijd )t c!nd november 1975 -j- grondwater onttrekken aan het ongeveer 8 hek je grote Kleistee-gehied te Ouddorp. minister van volksgezondheid en üicuhygiëne gaf de tijdelijke vergun- Big al in 1972 af, maar daarop kwa- en bü de Kroon ruim 60 (voor een be- ngrijls deel gelijkluidende) bezwaar- hriften binnen. Bij Koninklijk Besluit van 25 juli 1973 j(i alle bezwaarschriften ongegrond ïklaard. De tijdelijke vergunning is irleend in het belang van de voorzie ing in de dringende behoefte aan rtnkwater op Goeree-Overf lakkee. Het aat om een jaarhoeveelheid van ten sogste 350.000 m^ grondwater, ofwel iBximaal 50 m» per uur. De Stichting 1 van plan al in de oktobermaand te Eginnen met de proefonttrekkingen. m zullen gegevens verzameld worden m te zijner tijd de definitieve vergun- i.ig aan te kunnen vragen. De openbare drinkwatervoorziening I Coerec-Overflakkee wordt sinds 134 verzorgd vanuit het pompstation te udfiorp. Het water wordt onttrokken ii de Middel- en Oostduinen. Om het (liorl aan te vullen, wordt vanaf 1972 ppervlaktewater geïnfiltreerd uit het laringvliet. Infiltratie zoals thans ge- ih'eöt, heeft echter nooit in de bedoe- ng gelegen. .Het Haringvlietwater wordt nu zon- ;r meer in de duinen gelaten en daar- a weer opgepompt. Het opgepompte rater wordt via de bestaande zuive- ingsinstallaties geleid, die daarop niet ijn ingesteld. De kwaliteit van het rei- ie water laat daarom nogal eens te 'ensen over. Nu de onttrekking op de Qeistee is toegestaan, kan het oor- pronkelijk opgezette programma wor- len gevolgd. In samenwerking met de N.V. Water- oaatschappij „Zeeland" (WMZ) is de iticMing thans bezig met een onderzoek laar de beste zuiveringsmethode van lit water. Het onderzoek zal op zijn Toegst pas eind 1974 resultaten op [unnen leveren. Geen maximaal gebruik. De voorzieningen in de Kleistee zul- en ill de toekomst met name worden ngezet om in de zomermaanden de re- ireatiepiek op te kunnen vangen. De stichting verwacht dan ook dat de oegeistane maximale hoeveelheid wa- er niet gebruikt hoeft te worden. Te- 'ens wil de stichting de waterhoeveel- leid op de Kleistee tn reserve houden 'oor eventuele kalamiteiten op bijvoor- «eld het Haringvliet. De stichting wil fe wateronttrekkingen in de Kleistee raet alle mogelijke zorgen omringen. 'O is er op eigen initiatief een kommis- Me regeling schade wateronttrekking Kleistee gevormd, waarvan het voor zitterschap in handen is van de dienst Landinrichting Zuid-Holland. Andere Men van de kommissie zijn afkomstig vanuit de C.B.T.B., de Hollandse Maat schappij voor Landbouw, de Stichting Pe Drinkwaterleiding en als deskundige ir. Hulsbergen, hydroloog en oud-direk- teur van de Waterleidingmaatschappij Midden-Nederland. Hst ligt verder in de bedoeling om de «Mlogische kommissie van de WMZ, die ^icn nu bezig houdt met de wateront- rekkingen op Schouwen-Duiveland, in Schakelen (een verzoek van de vere- iismg tot behoud van natuurmonu menten om bij het beheer van de Klei stee betrokken te mogen worden, is nog in behandeling. De stichting staat er in principe niet afwijzend tegenover). In de Kleistee zal diep grondwater (uit een zoetwaterbel) opgepompt wor den. Een ter plaatse aanwezige kleilaag zal in belangrijke mate wegzuiging van het zogenaamde „freatische grondwa ter" (de bovenste waterlaag) voorko men. In de bij Koninklijk Besluit be vestigde vergunning, zijn bovendien een reeks bepalingen opgenomen, waar aan door de stichting voldaan moet worden, zoals: peiling van het grond water tweemaal per maand in land- bouwbuizen en waarnemingsputten, in tensieve registratie van de grondwater standen in de omgeving en dergelijke. Uit het Koninklijk Besluit blijkt dat de Kroon van mening is dat aan de be zwaren van de agrariërs uit de omge ving van de Kleistee die het gros van de protesten indienden tegemoet ge komen kan worden via de schaderege ling, neergelegd in de grondwaterwet waterleidingbedrijven. De Kroon ver wacht, afgaand op ambtelijke gegevens, dat het met de daling van de waterstand van het bovenwater mee zal vallen, mede gelet op de aanwezigheid van de kleilaag. Het „nopend tekort" aan drinkwater op Goeree-Overflakkee, is voor de Kroon dan ook van doorslag gevende betekenis geweest. In de nacht van dinsdag op woens dag is op twee plaatsen op het eiland ingebroken. Zowel de can tin e van de voetbalver. „Flakkee" in de van Pal- landtpolder te Middelhamis als het ge bouwtje van de voetbalver. „Melissant" kregen dat ongewenste bezoek. In beide gevallen verschafte de dief zich toegang door de sponningslatjes van een van de ramen weg te halen. In Midelhamis .werden 3 automaten van een onbekende inhoud kwartjes ontdaan. In Melissant werden twee automaten gelicht terwijl daar ook een bedrag van 445,wordt vermist. Soortgelijke inbraken zijn kortgeleden bij herhaling ook op. de omringende eilanden gepleegd. Dépositair op Goeree-Overflakkee van OUDE TONGB MOLENDUK 67 - 69 TELEFOON (01874) 60S In veler ogen is het „boer-zijn" toch maar een merkwaardige zaak. In een situatie van overschotten gaat de boer door met produceren. Hij doet er aldoor schepjes bovenop, die dan weer opge ruimd worden ten koste van de belas tingbetaler. Is er plotseling geen of te weinig brood op de plank, dan moet de boer met kunst en vliegwerk de produk- tie opvoeren. Op het moderne boeren erf waait de wind trouwens nog uit een andere hoek, want sommige beweren dat de boer maar wat met de mens (con sument) en de natuur rommelt. Oe moderne landbouw wordt geken merkt door hoge opbrengsten. Dat kan alleen door teelt-, cultuur- en hygiëne- maatregelen. De gewasbeschermende middelen spelen een voorname rol; zij worden tegelijkertijd ook wel de vioek van de landbouw genoemd. Dat laatste zal wel komen door grote onduidelijk heid, bange vermoedens, tendentieuze beweringen en onjuiste of onvolledige informaties. Gewasbescherming komt vooral uit de chemische hoek. Als je landbouw aan de chemie koppelt, heb je de poppen aaii het dansen. Het boerenland wordt maar al te vaak afgeschilderd als een gifpoel. Toch is de boer fel gekant tegen voiksmoorden. Integendeel, hij pro beert voldoende en goed voedsel te pro duceren. Dat klinkt helemaal anders dan de goedkoop aandoende mythe over boeren, die „maar wat aan modderen met giftige en mysterieuze middeltjes". De landbouw heeft een snelle ontwik keling achter de rug. Neem bijvoorbeeld de tarweopbrengst die in ons land bin nen een eeuw steeg van 145Ö kg tot ruim 4800 kg per ha. De boerenbevol king is in dezelfde periode uitgedund van 35% tot 6% van 's lands beroepsbe volking, In 1880 produceerde elke boer het voedsel voor zich zelf en voor drie medeburgers. Nu voorziet hij zich zelf én vijftig anderen van voedingsmidde len. Anders uitgedrukt: de boerenbevol king is met ruim 80% afgenomen, maar voedt desondanks een volksmassa die bijna met 300% toegenomen is. Men kan zich afvragen of de prestatie-landbouw het had kunnen rooien zonder een ge wijzigde bedrijfsvoering. Het enorme opbrengstniveau is voornamelijk tè dan ken aan de plantenveredeling en het Het kleisteegebied te Ouddorp. gebruik van kunstmeststoffen. De dicht bij elkaar liggende akkers met veredel de planten zijn een aantrekkingskracht voor schadelijke organismen (ziektes zo als meeldauw, spint, slakken etc). De boer wil dit gevaar afwenden via zoge naamde gewasbeschermingsmiddelen. Men kan dit uit gevoelsoverwegingen wel betreuren, maar het alternatief is de terugkeer naar een ouderwetse land bouw of de geroemde biologisch-dyna- mische landbouw. Zelfs bij een moderne oogst gaan miljoenen kilo's verloren. Sr gaan nogal wat stemmen op, die een terugkeer willen van de moderne geïndustrialiseerde landbouw naar het zgn. gesloten landbouwsysteem van vroeger. Men verfoeit de landbouwche- micaliën. De opbrengsten worden er volgens sommigen niet door vergroot. Men wil de consument bovendien wel iets meer laten betalen voor het milieu- schoon eindprodukt, dat er dan best minder ogelijk uit mag zien. Wat de op brengsten betreft wijzen de resultaten uit dat er een enorm verschil is tussen 1973 en honderd jaar geleden. Een te- rugiieer naar de ouderwetse produktie- wijze leidt tot de onmogelijke keuze het ontginnen van méér land of het uithon geren van mensen. Juist in de arme landen wil men graag zijn dagelijks „prakkie", want dat is in feite het be gin van elke sociaal-economische verbe tering in een land. Welvaart en welzijn zijn in de ontwikkelingslanden nauw verbonden. Deze verbinding is onmo gelijk of wordt verbroken zodra de landbouw in combinatie met de chemie verwijten maakt. Hen blik op de Nederlandse boerderij leert dat de produktie door gewasbe scherming sterk is gestegen. Zelfs bij onze moderne kultuurmethoden gaan opbrengsten verloren ten gevolge van een aantasting door insekten, ziekten en onkruiden. Het betreft enkele pro centen, maar in tonnen gemeten moet het de lezer aanspreken. De tarweop brengst in ons land zou ruim 100.000 ton meer bedragen als geen 9% door on kruid, 3% door insekten en 2% door ziekten verloren ging. Bij haver wordt zelfs 12% van de haalbare oogst aange tast door insekten. In de aardappelsek- tor verliest men gemiddeld één miljoen ton, waarvan 21% of bijna 890.000 ton ten gevolge van ziekten. De appeloogst zou bijna 40.000 ton meer bedragen als er geen 11.000 ton, 22.000 ton en 7.0000 ton door respectievelijk insekten, ziek ten en onkruiden aangevreten werden. Kritiek en paniek is gevolg van verwarring en onwetendheid. De huidige wereldvoedselsituatie toont aan dat een bescherming van de agrarische produktie onvermijdelijk is. Eigenlijk is de vraag of beschermende middelen nodig zijn zinloos. Veeleer geldt het probleem hoe ongewenste ne veneffecten bij het gebruik van de ge wasbeschermende middelen voorkomen worden. De kritiek richt zich immers op de gezondheidsrisico's van de mens en vervolgens op de negatieve uitwer king op het milieu. G ewasbeschermingsmiddelen kunnen een gevaar voor de mens zijn. Noch de gebruikers (boeren en tuinders) noch de fabrikanten hebben dit ooit ontkend. Er is echter een grote verwarring en ook onbekendheid over de mate waarin che mische middelen schadelijk zijn. Een bepaalde stof kan n.l. giftig zijn voor een vlieg of een rups, zonder dat de daarvoor benodigde lioeveelheid een gevaar is voor de mens. De concentra tie van de stof veroorzaakt een gifwer king. Er zou heel wat misverstand uit de w-eg geruimd zijn als meer voorlich ting en kennis gegeven werd over het gebruik van chemische en biologische bestrijding. Men kan de boer wat dat betreft geen verwijten maken, want ook hij verlangt alleen maar eerlijke en juiste informatie over werking en ge bruik van allerlei middelen. Vervolg op pag. 2, 1ste kolom De 14-jarige Algemeen Dagblad be zorger en Havo-scholier Jan Leentjes uit de Gladiolenstraat te Sommelsdijk is donderdagmorgen, op zijn dagelijkse rondje door het oog van een naald ge kropen toen een uit koers geraakte per sonenwagen op hem inreed. De jonge man ligt met een gebroken been in het ziekenhuis, ook het andere been zal waarschijnlijk in het gips moeten. Het ongeluk gebeurde op de Lange weg ter hoogte van de bungalow van de Fam. Blankers. Een vrachtwagenchauf feur die de voor het verkeer wach tende bezorger links van zich zag remde af om hem een krant te vragen. De bestuurder van een achteropkomen de personenwagen, dhr. J. Troost uit Nieuwe Tonge trachtte de vrachtwagen voor hem op het laatste nippertje te ontv>rijken door naar links uit te wijken. Hij schepte daarbij de krantenbezorger, smeet hem met zijn fiets met kranten enkele meters verder in een greppel, sleurde een ijzeren lichtmast mee en velde drie betonnen afrasteringspalen. De wagen kwam dwars in die ravage tot stilstand. Aanvangelijk leek het erop dat de krantenbezorger, die uit de wrakstuk ken van zijn fiets werd gehaald alleen maar een flinke buil opgelopen had maar nader onderzoek in het zie kenhuis bracht ook een beenbreuk aan het licht. De autobestuurder bleef on gedeerd. w HERKINGEN De oudste jarig. Dhr. H. de Geus, wonende in de Anth. de Vliegerstraat, mocht gisteren zijn 91e verjaardag vie ren. Hij is thans de oudste inwoner van Herkingen. Wij wensen hem nog vele jaren toe. OOLTGENSPLAAT Hogere opbrengst van koilekten De huis-aan-huis-koUekte voor het Prinses Beatrixfonds ten bate van de Poliobestrijding heeft te Ooltgensplaat en Langstraat 677,80 opgebracht (vo rig jaar 630, OOSTDIJK 53 61 üe suikergehaltes van vroeg gelever de bieten vallen tegen. In verband hier mede vestigd de Suiker Unie bij de le den en contractanten er de aandacht op, dat hetb estuur na de campagne, indien gebleken is dat een sterke gehaltestij ging daartoe aanleiding geeft, de pre mies voor vroege levering alsnog zal verhogen. Deze regeling geldt uiteraard ook voor de levering in de laatste pre mietermijn van 1 t.m. 6 oktober, waarin de voorlopige premie op 2,is vast gesteld. Met deze maatregel beoogd het be stuur een stagnatie in de levering als gevolg van tegenvallende gehaltes te voorkomen. Voorts doet het bestuur een beroep op de leden en bietenleveranciers om de bieten zo schoon mogelijk te leveren. Sterk verontreinigde bieten kunnen worden geweigerd óf onder bijzondere voorwaarden worden ontvangen, maar dit betekent dat volgens het reglement achteraf een korting op de prijs zal worden toegepast. Voor het vlot te doen verlopen van de campagne wordt de volle medewerking gevraagd.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1973 | | pagina 1