;.II.B.O. afdeling Middelharnis- Sommelsdijk al 30 jaar paraal Garantie bouw Uren zonder water verpieegteiiuis te AAiddelharnis Mevr. C. Kroos-Vijfhuize in het zilver OORLOG EN VREDE Stinkende Spuikom in Ooltgensplaat wordt wellicht uitgebaggerd Veel te hard door verdwenen tol {e jaargang Dinsdag 2 oktober 1973 No. 4226 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Iken. .FASfflO\ OP n de OP Mevr. EIvé boekt het 300ste üd Reddingsboten hielpen gestrande üi^eiissant issers OEREF. GEMEENTEN .EXTEA KERKDIENSTEN Baas g©z©!S^I v@©r 'Member POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01370) 26 29 Na 5.30 uur (01870) 33 92 Giro 167930 Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ■IIIIIIMWIMI ■llllllil3B»ai«»WBWWWaaWi^BWBaaMBMHWMIWMBMBa luwi-ai ■HMiy-o •'attrtri i»- ABONHEMBÏNTSPBÏJS 4^5 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per rsm.. Bij contract Bpeciaal tarief. lln hotel Jacobi kon vrijdagavond ijr weinig fout gaan toen daar ruim j(ig E.H.B.O.'ers van de afdeling Mid- lUiarnis - Sommelsdyk toonden een ler alle eer te kunnen bewijzen. Aan- iiaing tot dat aangename was het der jarig bestaan van de afdeling waar- iialerdagmiddag het nuttige volgde ile toen gehouden wedstrijd. Op haar igste werd de afdeling kerngezond ïoiop in de groei bevonden. lerti. -1. 01879- en op de - ij inzet en et vereni- uddorp; "der toebe- groot 3.60 oedereede anvaarden er 1973. 3 voor re- tember-, 4 uur, in g 35, oud- tore voor- (tel. 01879- peji op de zet en at- el de Gou- ren, kad. 6 are. -oedereede anvaarden er 1973. voor re- nke, Voor- 476). tore voor- Kerngezond presenteerde zich ook de ilveren jubilaresse, mevr. C. Kroos- lijlhuize en, ingeleid door de voorz. dhr. an Heerden, namen meerdere sprekers [j gelegenheid te baat haar een geluk- ti\i toe te voegen. Dat deed als eerste lir, Bi'. Hoek uit Ouddorp namens het ;r;cl Zuid-Holland van de E.H.B.O. i ZO door", complimenteerde dhr. jek de afdeling nadat hij had terug- jezien op de waarde van een goed team ramp- en oorlogstijd. Veel waardering had dhr. Hoek voor ijver van de jubilaresse die reeds 23 ar bestuurslid is en 16 jaar afdelings- retaresse en hij karakteriseerde haar uit het goede E.H.B.O.-hout gesne- 1. Met temeer genoegen speldde dhr. loek haar daarom een welverdiende ledaille op. „U bent een voortreffelijk iJdster en U bent veel mannen de laas!" verklaarde dhr. Hoek uit erva- ing op tal van wedstrijden. Gelukwensen aan de afdeling en de aresse kwamen ook van dhr. de raaf, promotor Z.W.-Nederland van de laristichting. Dhr. de Graaf schreef mevr. Kroos-Vijf huize graag het 'tlslagen van de akties van de Hart- ichting in Middelharnis toe. Ook burg. Joh. van Es droeg haar al- E waardering toe. Na vele vriendelijke ïoorden benadrukte hij dat met een ioeii. „Als ik 's morgens met moeite één «go pen doe zie ik mevr. Kroos al van of andere activiteit terugkomen", had de burgemeester meermalen ge- Biistateerd. Ook de afdeling bood hij zijn geluk- wiisen aan: Moge de afdeling nog heel lang haar Jijzondere werk vervullen. Het is goed e ervaren dat er hulp wordt geboden tamieer en waar die nodig is!" aldus ill!', van Es. Er werd een toast uitgebracht op het i'oorlbestaan van de afdeling en de loei van het ledental. Mevr. Kroos ont- 'ing een bloenistukje van de afdeling en los mej. N. Konings die al 30 jaar lid is wril met bloemen bedacht. De wedstrijd. De zaterdagmiddag gehouden wed strijd kan zeer geslaagd worden ge- noomd. Er werd verondersteld dat er ten zweefvliegtuig tussen het publiek was neergestort. Door 3 E.H.B.O.'ers Werden telkens twee slachtoffers be- kandeld terwijl door elke ploeg vijf Wagen moesten worden beantwoord. De Wagen waren allerminst gemakkelijk, slechts één ploeg, die van Dirksland, Blaakte geen enkele fout. De 5 deelne mende ploegen van het eiland sloegen temidden van de overige deelnemers be slist geen slecht figuur, zelfs behaalden prachtige resultaten. Drie ervan vie len in de prijzen, t.w. Dirksland 2e prijs box I; Ooltgensplaat I 2e prijs in box UI en Ooltgensplaat II 3e prijs in boxl. Uitslag. De volledige uitslag was als volgt: wx I: Ameide 132 pnt, Oostvoorne J'U pnt., Ooltgensplaat II 77 pnt., Slik kerveer 70 pnt., Overschie 61 pnt. en Gouda 57 pnt. Mevrouw Elvé uit Dirksland Wier naam sinds enige tijd in bij- na elk nummer v. ons blad voor- f Komt in verband met haar enor- f me ijver voor de dierenbescher ming heeft opnieuw een pluim verdiend. Eind vorige week boek te ze „haar" 300ste lid van de die renbescherming nadat ze in fe bruari van dit jaar besloot in ak- ye te komen. De 300ste is notaris M. Hempenius te Middelharnis oie als aandenken een aardige at- l tentie zal ontvangen. Ook andere f dierenbeschermers van het eiland nebben in de afgelopen tijd niet ^"'gezeten en samen hebben zij I ook enkele honderden leden aan- J gebracht. Elders in dit nummer 1 een artikel opgenomen dat tot net aangaan van een lidmaatschap J an de dierenbescherming op- Wekt. OUDDORP - STELLENDAM De jubilaresse (r.) ontvangt een bloemstukje uit handen van de secretaresse, mevr. Krijgsman. Box II: Giessendam 118, Dirksland 110, Rockanje I 109, Ouddorp 105, Krim pen a. d. IJssel 100 en Nieuwe Tonge 92. Box III: Ouderkerk a. d. IJssel 105, Ooltgensplaat I 101, 's Gravendeel 95, Rockanje II 93, Zwartewaal 83, Rotter dam 77 pnt. In de ere-ronde kampten de 3 eer sten; de uitslag daarvan was. Giessen dam 246 pnt. Ouderkerk a. d. IJssel 223 pnt. en Ameide 164 pnt. De prijzen werden beschikbaar ge stald door de Rabobank, de Nutsspaar- bank en de Ned. Middenstandsbank. Een groot deel van Gceree Overflak- kee, vooral het Oostelijk gedeelte, heeft gisteren uren lang zonder water geze ten. In Ooltgensplaat duurde het van af 's middags twaalf tot 's avonds 8 uur eer de kraan weer wat water gaf. De oorzaak daarvan lag in het feit dat bij Stellendam, bij de aanleg van een nieuv/ stuk Rijksweg, de daarin gelegen' hoofdtransportleiding moest v/orden verlegd. Deze leiding werd daarom afgesloten en heel Flakkee werd daarna door de uit 1934 daterende leiding van water voorzien. Vooral op de maandag, traditioneel de wasdag, le verde dat grote problemen. De werkzaamheden zullen waar schijnlijk nog de hele week in beslag nem.en zodat het niet onmogelijk is dat de praktijk van maandag zich nog eens zal herhalen. Wel heeft vanmiddag een bespreking plaats gehad om het te kort zoveel mogelijk te voorkomen. De twee tolgaarders die gisteren, op ■de eerste tol vrij e dag van de Haring- vlietbrug, nog in dienst waren hebben de hele dag hun hart vastgehouden. Grote vrachtv/agencombinatias zowel a.ls personenwagens razen met enorrne snelheden door de smalle ruimten tus sen de tolhuisjes. Anderen wear menen nog tolgeld verschuldigd te zijn en rem.men gewoontagetrouw nog af wat hevige rempartijen van de achterlig gers tot gevolg heeft. Intussen zijn er door Waterstaat voldoende bakens ge zet om een veilige doortocht mogelijk te maken. Wellicht zal er ook nog een snelheidsbeperking worden ingevoerd voor de tijd dat de obstakels nog aan wezig zijn. Het slopen van de overkapping en de tolhuisjes is gegund aan het slopers bedrijf J. van Groningen te Middelhar nis. Zondagavond zijn, zoals was voorge nomen, de tolgaarders in alle stilte af gezwaaid. Wel Vlierden met da foto-ayj- paratuur de twee laatste passanten, één in elke richting, gefotografeerd. De foto zal hen als aandenken worden toege stuurd. Districtsbijeenkomst Jeugdver. Geref. Gemeente Het hierboven staande werd vrijdag avond zeer duidelijk voor ogen gesteld. En wel op natuurlijk en geestelijk ter rein. Dhr. Golverdingen begon met een stukje terug te gaan in de geschiedenis n.l. 2 eeuwen geleden, toen de mensen alleen naar het verstand wilden leven. (Rationalisten). In die tijd kwam in Duitsland een boek op de markt geti teld: „Naar de eeuwige vrede op aarde". Dit doel is en zal nooit worden bereikt. Daarna keerden we terug naar de 20e eeuw. De oorlog '14-'18 met zijn 25 milj. doden. Verder '40-'45 met concentratie kampen, gaskamers en bombardemen ten, dit vroeg 60 milj. slachtoffers. Ook Korea, Vietnam, Biafra en de twisten in liet Midden-Oosten werden niet ver geten. En dan met het vooruitzicht dat als er nu een oorlog zou komen, men met het atoomwapen het eerste uur al 300 milj. doden zou maken. Geen won der dat de gedachte hieraan bij iedereen huivering opwekt. We hebben het dan ook nergens aan verdiend dat er nog geen W.O. III is. Daarna werd de oorlog getoetst aan de Bijbel. Zelfs in het O.T, zien we veel opdrachten tot oorlogen. Maar dan wel op die voorwaarden, dat de vrede eerst enkele malen aangeboden werd, dus een rechtvaardige oorlog. In het N.T. wordt alleen de strijd ge predikt om in te gaan door de enge poort. Dus opwekking tot bekering (Joh. de Doper, Paulus). Toch werd wel reke ning gehouden met oorlogen. Want we lezen dat de Heere Jezus de soldaten waarschuwt om tevreden te zijn met hun soldij. En in Hand. 10 hoefde Cor nelius niet van beroep te veranderen. De schrift zegt ons dat het conflict al tijd aanwezig zal zijn. Want dan is er altijd een uitziend verlangen naar Gods vrede. Dan is er een opdracht voor ons allen om steeds te bidden „of de Heere Zijn Hand niet- af wil trekken van deze wereld". En met deze woorden eindigde inleider zijn onderwerp op de Ie dis- triktsvergadering van JeV der Ger. Gem. op Flakkee. De avond was goed bezocht en ook van de kant van de ouderen was veel belangstelling wat steeds erg op prijs wordt gesteld. De volgende vergadering hopen we d.v. za terdag 15 december te houden in Dirks land. Dhr. v. Beek hoopt dan te spre ken over „Het Gezag". Houdt U deze datum alvast even vrij? Zowel de reddingsboten „Zeemanspot" uit Stellendam als de „Griend" uit oud dorp zijn zondag uitgevaren om een aantal gestrande sportvissers in veilig heid te brengen. „De Zeemanspot" was zaterdagmid dag al uitgevaren om te trachten een molcr-kruiser vlot te trekken die op de Maasvlakte voor de kust van Oostvoor ne was gestrand. De motor van de krui- se.i: was uitgevallen en het scheepje was overgeleverd aan de kracht van de har de Westenwind die het over de droogte in de richting van de kust verplaatste. Aan boord bevonden zich zes opvaren den die door met witte lakens te zwaai en de aandacht van de wal probeerden te trekken. „De Zeemanspot" voer om half vijf uit maar ze zag geen kans meer de kruiser vlot te krijgen. Wel werd nog met een rubberboot een tros overge bracht maar het trekken moest worden gestaakt toen het water zakte en de reddingsboot te weinig water onder zich had. Inmiddels was de kruiser de kust zo dicht genaderd dat de opvaren den tot hun middel door het water wa dend naar de wal konden. Zondagmid dag besloot schipper van Ours opnieuw een poging te wagen. Even na vijf uur kwam de kruiser vlot. Het scheepje bleek alleen een kapot roer van het avontuur te hebben overgehouden. Het werd door de Zeemanspot naar binnen gesleept. Schipper M. Bezuijen van „de Griend" uit Ouddorp voer zondagmiddag uit toen hij was gewaarschuwd dat er een boot met sportvissers op de Kabbelaars- banlv terecht was gekomen. De sport- vissersboot „de Watergeus" had 10 sportvissers aan boord, afkomstig uit Brabant, België en Duitsland. Het lukte noch „de Griend" noch „de Albatros" die in de directe omgeving lag het scheepje vlot te trekken waarom be sloten werd de opvarenden naar de „Al batros" over te varen. OUDDORP donderdagavond 7.30 uur ds. Th. van Stuyvenberg van Middelharnis. MELISSANT de dienst van a.s. donderdag, waarin zou voorgaan ds. Blok, kan niet doorgaan. OUDE TONGE woensdagavond 7.30 uur ds. P. Blok van Dirksland (donderdagavond van 7-8 uur betalen zitplaatsen in de kerk). Het college van Gedeputeerde Staten zal aan Prov. Staten een voorstel doen garant te staan voor de betaling van rente en aflossing van een lening die door de Stichting Herv. Diaconaal Rust huis „De Goede Ree" te Sommelsdijk aan te gane geldlening t.b.v. de bouw van een nieuw verpleegtehuis. Het voor stel luidt als volgt: De Stichting Hervormd Diaconaal Rusthuis „De Goede Reê" te Sommels dijk (gem. Middelharnis) is voornemens aldaar een verpleegtehuis op te richten voor langdurig zieken en geestelijk ge stoorde bejaarden met een capaciteit van 150 bedden. Voor de financiering van. de kosten van voorbereiding en aankoop van de benodigde grond heeft deze stichting garantie van de provin cie gevraagd voor een bedrag van 1.700.000,—. De stichting beheert reeds een be jaardenoord te Sommelsdijk. Plannen zijn in voorbereiding om een nieuwe stichting op te richten, waarin zowel het i bejaardenoord als het verpleegtehuis en j het ziekenhuis te Dirksland zullen wor- j den ingebracht. Aldus kan een krachtig I geheel ontstaan, terwijl tevens de meest i gunstige voorwaarden worden gescha pen voor overleg om voor elke patiënt het juiste bed beschikbaar te kunnen stellen. Voor de bouw voor het tehuis, dat dienst zal moeten doen als streekvoor- zlening voor Goeree en Overllakkee, is reeds de principiële goedkeuring van de minister voor volksgezondheid en mi- lieuhj'giëne verkregen, terwijl de defi nitieve goedkeuring van het schetsplan spoedig mag worden verwacht. Met de bouw kan eerst worden be gonnen, nadat bovendien het bestek en da bestektekeningen de instemming van de minister hebben verkregen. Naar het zich laat aanzien zal in het voorjaar van 1974 met de bouw een be gin gemaakt kunnen worden. Be Provinciale Raad voor de volks gezondheid heeft in zijn advies er op gewezen, dat de voorgenomen capaci teit van het tehuis, waarmee blijkens het vorenstaande van rijkswege werd ingestemd, enigszins uitgaat boven het geen volgens de thans geldende normen nodig zou zijn. Met het oog op de ver grijzing van de bevolking van Goeree en Overflakkee zien wij hiertegen geen bezv/aar, dit te minder, omdat een klei nere capaciteit uit het oogpunt van ex ploitatie beneden het optimale blijft. Wat betreft het bouwplan, waarin geen ruimte voor de huisvesting van inwo nend personeel is opgenomen, delen G.S. mede dat dit is ontstaan, nadat een aanzienlijk royaler plan was terugge wezen. Aangezien in de omgeving geen hoogbouw past is gekozen voor vijf ge lijke paviljoens, elk bestemd voor 30 patiënten en een hoofdgebouw. Alleen het hoofdgebouw krijgt een verdieping. De kosten van de bouw en inventaris worden voorlopig geraamd op 12.228. 600,—, d.i. rond 80.000,— per bed. Dit bedrag is aanvaardbaar. De directeur- hoofdingenieur van de provinciale wa terstaat kan zich met het schetsplan en met de raming, voor zover deze thans kan v;'orden beoordeeld, verenigen.Er zal rekening mede gehouden moeten worden, dat voor wat betreft de ga rantie-verlening het genoemde bedrag van 12.228.600,nog zal moeten wor den verhoogd met de aanloopkosten en de aanloopverliezen, alsmede met het benodigde werkkapitaal. Hoewel zoals gezegd de bouw van het verpleegtehuis nog niet aanstonds kan beginnen zal de stichting toch reeds kosten moeten maken, in de financie ring waarvan op korte termijn moet worden voorzien. Rekening houdende met een marge van 169.000,voor onvoorziene uitga ven vraagt de stichting voor het ogen blik garantie voor een bedrag van 1.700.000,—. opnieuw is de dierenbescherming in kennis gesteld van het opvangen van een zwervende hond, en opnieuw ver zoekt zij de eigenaar contact op te ne men met mevr. Elvé te Dirksland. De hond, een herder van ca IV2 a 2 jaar oud, met de kleuren zwart en geel, een reu, is opgenomen door de Fam. Lod der, Rembrandtlaan 177 te Middelhar nis. Het dier was erg zwak toen het aangetroffen werd. Hij lijkt al enige tijd te hebben gezworven en is daardoor erg angstig geworden. De eigenaar van het beest gelieve zo spoedig mogelijk con tact m^et een van bovengenoemde adres sen 013 te namen. Heel misschien wordt binnen afzien bare tijd de Spuikoin te Ooltgensplaat uitgebaggerd. De bewoners van de Mo lendijk die hst modderbassin achter hun woningen hebben zullen dan ein delijk weer een frisse neus kunnen halen. Tijdens de raadsvergaderingen is her haaldelijk de wens ter tafel gelegd maar steeds moest uitstel volgen om dat de financiële middelen ontbreken. De gemeente Oostflakkee heeft n.l. een financieel saneringsplan moeten opstel len waarvan ze de eerstkomende jaren niet af mag v/ijken'. Het uitbaggeren van de Spuikom komt niet in het sche ma voor, maar B. en W. menen nu een iTiOgelijkheid te hebben ontdekt. Dat is overigens helemaal naar wens van de Inspecteur van Volksgezondheid die hoogstpersoonlijk de situatie is komen bekijken en die wegens de ondervonden stankhinder en uit verdere milieuhygi ënische overwegingen niet langer ver antwoord vindt. Dekkingsrrdddelen De uitvoering van het baggeren kan alleen' plaats vinden wanneer tegenover de uitgave nieuwe dekkingsmtddelen worden aangewezen. B. en W. zien die mogelijkheid in cle aan het sane ringsplan toe te voegen opbrengst van de nog in te voeren toeristenbelasting. Vooruitlopend op de goedkeuring van de Verordening Toeristenbelasting stel len B. en W. de raad voor het beno digde crediet voor het uitbaggeren be schikbaar te stellen. De uitvoering van de werkzaamhedan zullen echter afhan kelijk gesteld moeten worden van de datum van goedkeuring van eerderbe- doelde verordening. Verwacht wordt dat deze alsnog met ingang van het belastingjaar 1973 wordt aanvaard. Vv'anneer dat het geval is dan kan het uitbaggeren nog dit jaar worden uitge voerd, maar daar mag nog niet met zekerheid op gerekend worden. De Spuikom zoals die er nu, volkomen dichtgeslibd, bijligt.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1973 | | pagina 1