illAnDEtl - niEUWS londom de kerk ran Domburg Modeshow voor oudere dames in Dienstencentrum te Middelharnis Besclierming van Itamerplanten inde wintermaanden Zeeuwse wandelingen In héél Europa beroemd 'M Dinsdag 25 september 1973 No. 4224 8 tol tens mg ster ten - ■masseegoes Landbouwschap vraagt onderhoud met kabinet Nederlandse postzegel voor ontwikkelings samenwerking fi^ laten tNIS ■♦«<»«i4 Is op de meeste dorpen staat ook in jsburg de kerk in het midden, met pleintje ervoor dat de Markt ge- ieffltl wordt. IVoordat er een kerkgebouw stond, .fden hier afgoden en godinnen ver- jj] in het vorige artikel hebben we .Hennia leren kennen. Het was toen is mr. A. F. Sifflé dichtte: 66 et. fonderbodem! hoe ontzettend was uw majesteit weleer! Lachend-oord, wat zien we vrolijk thans op al uw schoonheid neer! OnUettend was uw majesteit, toen nog de nabuurvolken U eerden als het heiligdom, waarop uit lucht en wolken, Der goden rei temederzag, het nemende in zijn hoede, In weerwil van der golven slag en van der stormen woede". Na als roomse kerk gediend te heb- worden er tussen 1572 en 1574 tij- ïs het beleg van Middelburg door de lazen veel kerken op Walcheren be- iiadigd of verwoest. Inkele jaren eerder worden er uit imburg al enkele personen wegens iterij verbannen en hun goederen 'beurd verklaard. n 1574 was hier reeds een Hervormde iBieente gevestigd, een van de eerste Walcheren, verenigd met de kerk van igtekerke. De eerste predikant was briël Appaert (Happaert), vroeger irijnwerker in Vlaanderen. Toen hij jaar oud was verkreeg hij na een jeiisttijd van 50 jaar te Domburg, eme- iaat. Predikanten. il. 3241 In de lijst van predikanten worden er ikele genoemd, die bijzonder de aan- icht trekken. Ook in de domüieeswe- zijn er altijd enkele buitenbeentjes. Jacobus de Cliever was jn 1672 uit ■denburg gevlucht, toen het door de racsen belegerd werd (over dit beleg ilc verleden jaar geschreven). Dat verhinderde niet dat hij 6 jaar in lomburg predikant is geweest en van laar naar Vlissingen is vertrokken, on- mks de kwade geruchten die van hem ïipreid vi'erden. Met Johannes Hoofd was men niet dukkig. Hij was al ruim 20 jaar op oniburg, toen de kerkeraad de volgen- beschuldigingen tegen hem bij de assis inbracht: „dat hij nalatig en Bröig in zijn dienst was, dikwijls aar halve dagen en soms in het ge- lel geen kerk hield, dat hij predikte lor van een geschrift of zelfs uit een «imkt boek wat voor te lezen, doende >k de gebeden uit een boek, met onge- imde uitdrukkingen; dikwijls dezelfde iksten en dezelfde preken; boven zes acht nieuwe teksten werden niet be- andeld; de catechismus werd ver- faarloosd; niet zelden hoorde men 's litldags dezelfde tekst van 's morgens; ■oorts ook dronkenschap, onbeleefd- eid, achteruitgang van vele zaken, E." Dat ziet er niet mooi uit. Het vol end jaar kon hij wegens huiselijke toe allen niet preken en verzocht hij eme- bat, daar hij wegens lichaamskwalen huiselijke, omstandigheden geheel ïbekwaam was om zijn dienst waar te emen (zijn vrouw was krankzinnig). nt ajn huwelijk werden op Domburg 12 Ederen gedoopt. Hij is maar ruim 50 sar oud geworden, hier gestorven in 131, Jan van Immerzeel stond hier maar jaar en is toen vertrokken naar 's- feerenhoek. In 1788 klaagde het stads- 16 94 veiling en" GA. er 1973. 000 kg. 78-118; voer 2ütl 5.000 bs. 1500 kg. 00 kg. anvoer l» 12.000 kg- 00 bs. 86.000 st 1.000 kg. 2.000 k, 3-98, B: SI 6, ADI: II 70, aanvoi ekleurd: 470-490, Cl CC: 235, 150 kg- 130, aanvof B: 40-eO, 94-123, 5.00O kg- 91-92, r 2600 kg. 000 kg. oer 1500 •stuu! hem bij de kerkeraad'aan^ dat 1] oronken op het stadhuis was geko- 40: 21, aai lenen zonder zich te laten aandienen e vierschaar gekomen en zonder zich laten aandienen de vierschaar was mnengekomen, waar de leden met hun tomven aan de maaltijd zaten, zoals s dit jaarlijks gewoon waren. Jonannes Jacobus Story was een [oiiujk man, die nu met de een, dan de ander, in hevige geschillen was ewikkeld. In 1832 werd hij voor on tijd in zijn bediening ge mors, „wegens het toegeven aan zijn ^megaande driften en het op een ge- ;5'™akende wijze zich meermalen ;nuwig maken aan misbruik van «os naam, aan vloeken, schelden, zwa- Bedreigingen en soortgelijke hoogst '^mm misdragingen", Johannes van Leeuwen werd op een eemae wijze predikant van Domburg. s candidaat was hij op reis naar de van Indië, werd op het schip lïnn^i? *^'J reisde door zwaar weer J;rvallen en het schip liep te Dom- "f land. De kerk was juist ya rn en zijn kennismaking met de ge- «ente en de kerkeraad had een beroep s gevolg. Hy zag hierin een goddelijke bestie- s: A: 10.000 87-91 Kerkbrand. n 75 C: Sm l}^^ oktober 1848 voormiddags om O /o, »uur sloeg de bliksem in de spits van rarru"'r?^^ "^«^t «Je kerk geheel uit- .■^.dde. De dichter J. P. nlsebroek, ■'predikant in Middelburg, heeft er «e verzen aan gewijd. "Twalef urentwalef uur! ^"at de klok uit Domburgs toren W^'ni ^-'^^^'^'^^^"isgroet zich horen: S staat in vuur. Rr^^ï/'."™®' <^ak en muur 'brandt tot kolen... twalef uur!" in^*^',»?'^ wens niet in vervul- 's gegaan: "Konrit dan Noordzee met ^w Sty^j'l'vuurzee met uw zout^ Stuu: uw baren, --out, "w golven landwaarts, stuur, 1" ze kerkwaarts... twalef uur!" e«t*f "iet te overzien ge- 'londerdmaal erger dan het ver branden van een kerk, dat hebben we in 1941 ondervonden. Als toepassing zegt hij aan het slot: „Twalef uren!twalef uur! Hebt gij 't, o mijn ziel, vernomen? De eeuwigheid staat haast te komen Met haar eindloos zoet of zuur. Hemel, aarde, zee, natuur. Roept: Bereidt utwalef uur!" De kerk was voor 20.000,verze kerd. Tijdens de opbouw werden de kerkdiensten in het gemeentehuis ge houden. Na ruim een jaar werd de kerk op 17 februari 1850 ingewijd, de tim merman Gerrit Passenier had gang achter het werk gezet. De toren was van de burgerlijke gemeente en kwam in 1855 klaar, 38 m hoog. Johannes de Doper (St. Johannes) was in de Roomse tijd de patroon van de kerk. De 24e juni is naar hem ge noemd St. Jansdag. Daarom begon op deze dag in Domburg de kermis, waar op men zich o.a. ook met gaaischieten bezig hield. De kermis is al lang afge schaft, maar op Westkapelle heeft een week later dit gaaischieten nog altijd plaats. Een jaar na de Afscheiding van 1834 kwamen enkele leden van de Hervorm de kerk bij elkaar op de buitenplaats Sint Jan ten Heere buiten Domburg, waarschijnlijk een vroeger klooster van de Sint Jansridders. Deze groep onder leiding van de eigenaar Jhr. Willem Versluys is de oorsprong geworden van de Christelijk Afgescheidenen. Hieruit zijn later ontstaan de Geref. Kerk in Domburg en de Geref. Gemeenten in Aagtekerke. In 1876 werd de buiten plaats gesloopt, nu is er nog een boerde rij van die naam. In 1875 kregen de Gereformeerden in Domburg een kerkgebouw. Middelburg. L. van Wallenburg. Evenals een half jaar geleden zal ook thans weer de nieuwe seizoenmode ge showd worden in het Dienstencentrum aan de Doetinchemsestraat. De najaars- en wintermodellen, waar uit door de Fa. Fabert een keus gemaakt zal worden, die speciaal is afgestemd op oudere dames, zullen getoond worden op vrijdagmiddag 28 september a.s. te 14.30 uur. Enkele trouwe bezoeksters van het Dienstencentrum zullen als mannequin aan de show meewerken. Er zal volop gelegenheid zijn om zich op de hoogte te stellen van het nieuwste op het gebied van 'modellen, stoffen en kleuren voor de komende winter en voor verschillen de gelegenheden. Gezien de resultaten van de vorige modeshow, beveelt het Dienstencentrum deze show gaarne bij U aan. Mocht U voor deze middag met vervoersproble men zitten, dan is een telefoontje naar het Dienstencentrum (tel. 3366) of een bericht aan één der medewerksters vol doende om te zorgen, dat ïj deze ge zellige bijeenkomst niet mist. SINT ANXALAND Bejaardenwoningen aan de man De in de Tienhoven te St. Annaland gebouwde bejaardenwoningen die de Firma Adr. de Kok uit Bergen op Zoom daar heeft gebouwd, zijn aan de man. Nu de laatste hand aan deze woningen gelegd zal worden, duurt het niet zo erg lang meer, of de nieuwe bewoners zul len er hun intrek in kunnen nemen. He^ betreft hier zowel huidige beworiers van Sint-Annaland alsook oud-inwo- ners, die voorheen elders zijn gaan wo nen, maar die hun laatste levensdagen in hun geboorteplaats/woonplaats wil len gaan slijten. Eind september zullen deze bejaardenwoningen opgeleverd worden. Eén echtpaar trok zich terug, terwijl er voor de zogenaamde aange paste woning voor een gehandikapte nog geen gegadigde zich heeft aange meld. Donderdagavond heeft het wezen armbestuur de vijftien woningen toe gewezen. Voor de „HEMAVA". Over het derde kwartaal van dit jaar hebben de busjes- akties ten bate van de Hemava in St. Annaland een bedrag van 184,11 bij elkaar gebracht. De opbrengst is nooit eerder zo hoog geweest. liienveiling donderdag 20 septr 1973. Uien middel 20,33; Uien drielingen 18,51; Uien picklers 11,06. Uienprijs per honderd kilogram. Aanvoer: 56 ton. Aardappelveiling donderdag 20 sept. Bintjes bonken gesorteerd in zakken 29,------32,30. Bintjes: 17,60 - 18,80. Belnoa gesorteerd in zakken 16, Aardappelprijs per 100 kg. Aanvoer 63 ton. Vrye giften. In de kerkelijke Herv. gemeente van St. Annaland kwamen weer diverse vrije giften binnen. Voor het Schulddelgingsfonds werden drie vrije giften ontvangen met een totaal bedrag van 60,Voor de kerkvoogdij kwam een vrije gift van 15,binnen en voor de diakonie twee vrije giften van elk tien gulden. Deze vraag- en antwoord-nibriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-nieuws, postbus 8, Middelharnis, met in de linkerboven hoek „Vragen-rubriek" vermeld. De vragen worden door deskundigen be antwoord en zullen binnen enkele we ken na de inzending compleet met ant woord in deze rubriek worden gepubli ceerd, SCHILDER Ik ben in het bezit van een reproduk- tie, voorstellende een „aardappelschil- lend vrouwtje met kind". Als onder schrift staat er: Kivert of Kevert E.E.B. Zou u mij iets meer kunnen zeggen aangaande deze naam? Antwoord: Hoewel u kennelijk niet zeker bent van het onderschrift op uw schilderij, lijkt het ons niet uitgesloten dat het van de schilder Jacob Kever is. Hij werd in 1854 te Amsterdam geboren en overleed In 1922 te Laren. Hij heeft veel binnenhuizen met figuraties ge schilderd, maar ook o.a. stadsgezichten. Schilderijen van hem bevinden zich o.a. in het Gemeentemuseum van Amster dam en dat van 's-Gravenhage. NAPOLEON Is het waar, dat Napoleon niet be graven ligt in Parijs? Zo ja, wie ligt daar dan wel begraven en waar ligt Napoleon? Antwoord: Uw vraag heeft betrek king op de zgn. „Napoleontische legen de". Volgens de Franse geschiedschrij ving is het stoffelijk overschot van Na poleon tijdens de regering van Lode- wijk Philips in 1840 van St. Helena overgebrachte naar de Dome des Invali des te Parijs. Over de juistheid hiervan zijn wel 200.000 publikaties verschenen, zonder dat dit probleem tot een oplos sing gebracht is en de oplossing ervan zult u nu ook wel niet van ons ver wachten. Wilt u uitvoerig hierover wor den ingelicht, dan bevelen wij u de le zing aan van 2 werken, n.l. P. Geyl, Na poleon, voor en tegen in de Franse ge schiedschrijving; J. Presser, Napoleon, historie en legende. Deze werken zult u via een Openbare Leeszaal en Biblio theek wel in bruikleen kunnen krijgen. HAAR-ROOS Reeds lang heb ik te kampen met roos. Verscheidene „watertjes" e.d. blij ken niet te helpen. Van een kennis hoorde ik nu dat ik „Berkenteersham- poo" zou moeten gaan gebruiken. Alvo rens hiermee te gaan beginnen wil ik u vragen of dit inderdaad een goed wer kend middel is. Antwoord: Graag willen wij wat die per ingaan op uw roosprobleem. Haar- roos is een kwaal waar hele volksstam men last van hebben en wat vrijwel niet definitief valt weg te krijgen. Vaak ligï de oorzaak heel ergens anders, bijv. nervositeit, maagklachten etc. Hierdoor wordt de zuur (Ph.) graad van de huid lager, hetgeen de roos flink kan bevor deren Uiteraard kan het ook hoofdec zeem, of hoofdschilfers zijn. Daar er zo veel verschillende oorzaken kunnen zijn, is het niet verantwoord om te zeg gen: met deze shampoo stopt alle roos. zoals gezegd, vrijwel niet definitief te stoppen; alleen maar in het gunstigste geval te verminderen. Daarnaast heeft vaak iedere reeds genoemde vorm van roos een ander bestrijdingsmiddel no dig. Stel bijv. dat een kennis van u ver telt zeer goede ervaringen te hebben met een bepaalde shampoo, dan wil dat nog niet zeggen, dat UW roos er ook mee zal verminderen; het valt natuur lijk wel te proberen. Ons is een shampoo bekend, welke o.a. wordt toegepast in ziekenhuizen, door dermatologen en andere specialisten; n.l. „Lactacyd" (evt. vloeibaar). Verkrijgbaar bij slechts weinig drogisten, maar wel bij vrij wel iedere apotheek. Mocht alles niet helpen, dan zien wij als enige, en beste, oplossing een bezoek aan een dermato loog (huidarts), evt. via een verwijzing door de huisarts. TONIC Kunt u mij zeggen wat Tonic precies is, dus waar het uit bestaat? Antwoord: Volgens de Warenwet moet de frisdrank Tonic voldoen aan de volgende eisen: a. Minimum 40 milligram Kininehy- drochloride per liter. b. Suikergehalte minstens eVo. c. Tonic moet koolzuurgas bevatten en helder zijn. De inons land op de markt zijnde limo- nade-gazeuzes bevatten naast boven genoemde komponenten nog een aroma- komponent en een zuur (citroenzuur, wijnsteenzuur of melkzuur), eveneens in gehaltes als voorgeschreven door de Warenwet. BRANDNETELS Ik lijd al jaren aan migraine. Ver schillende middelen blijken in de prak tijk toch niet te helpen. Van een kennis hoorde ik, dat een aftreksel van brand netels misschien zijn nut zou kunnen hebben. Is dit een fabeltje of berust het op waarheid? Antwoord: Brandnetels bevatten veel kalk, ijzer en nog diverse andere be langrijke mineralen, en wat speciaal van belang is: ze behoren tot de zeld zame planten die veel vitamine D be vatten. Het is bekend, dat deze vitamine vooral voor de vorming van de beende ren en voor de assimilatie van de voe- ding&kalk belangrijk is. Velen hebben in geval van verstopping baat bij brandnetels gekookt in melk. Het beste zijn de. jonge brandnetels in het voor jaar. De melk moet men geregeld 's ochtends op de nuchtere maag drinken. Zij helpt ook goed tegen het opgeven van gal, gepaard met MIGRAINE, Hoe wel het hier maar een heel eenvoudige methode betreft, heeft ze al dikwijls haar nut bewezen. Ook werken brand netels goed als men ze rauw (sap, brei of sla) eet, want ze hebben een gunsti ge uitwerking op het bloed. Verder helpen brandnetels (op verschillende manieren gereedgemaakt) voor vele an dere kwalen en ziektes. Indien het e.e.a. u Interesseert raden wij u aan het boek „De Kleine Dokter" te -lezen, door A. Vogel, uitg. Biohorma 1970, Elburg. Bovenstaande gegevens hebben wij ook hieruit. Dit homeopathische boek is reeds in de 20e druk, waarvan reeds 6 Nederlandse. BESCHUIT MET MUISJES Hoe is de traditie ontstaan om bij de geboorte van een baby beschuit met muisjes te serveren? Antwoord: In vroeger eeuwen was het gewoonte de dames die op kraam visite kwamen te vergasten op zgn. poffen. Dat waren van tarwemeel ver vaardigde broodbollen, die warm wer den opgediend, doormidden gesneden en van binnen gevuld met kandysuiker (in die tijden in klontjes). Men gaf er dan meestal een glas melk bij. Onze beschuit met muisjes is daarvan een overblijfsel. Oorspronkelijk moet het dus de originele beschuitbol (dubbel) zijn, waartussen de muisjes, die de ge- klonle kandysuiker vervangen. Tegen woordig is dat de enkele beschuit met muisjes geworden. COFFEÏNE-VRIJE KOFFIE Reeds enige tijd gebruik ik coffeïne- vrije koffie. Dit heeft bij mij de vraag doen rijzen, hoe men de coffeïne uit koffie kan halen zonder de boon te be schadigen of het aroma te verliezen? Antwoord: De coffeïne wordt aan de ruwe koffie onttrokken. Dit geschiedt door een behandeling met een zgn. ex tractiemiddel. De coffeïne lost hierin op, waarna de gedecoffeïneerde koffie ge droogd wordt. De behandeling vindt plaats in grote baden. Later wordt de opgeloste coffeïne weer aan het extrac tiemiddel ohttrokken, om voor indu- ELKE DAG TE ZrEN IN ONZE TOONZAAL VAN 8.50-ir.00u, :donoeröagsavonds van 19.00-ll.OOV.SZAtERDAÖS- MÓRGENS VAN V«.00 -1.3.00 u.. WASAUTOMATEN VAATWASSERS KOELKASTEN- QIEPVRIEZERS LEVERING VIA uw HANDELAAR.', Dr. A.f: PHILIPSSTRAAT11-GOES, TEL. pn.OP-4920* striële doeleinden te worden gebruikt (geneesmiddelen). Deze extra bewerking wordt uitgevoerd door een speciaal daarvoor ingericht bedrijf. Men werkt er volgens een patent en derhalve zijn de kosten voor het decoffeïneren rela tief hoog. Dit is dus de reden waarom coffeïne-vrije koffie duur is. Tenslotte wordt de gedroogde gedecoffeïneerde koffie, evenals de coffeïne-houdende koffie, gebrand. In geur en smaak is het eindprodukt nauwelijks van coffeï ne-houdende koffie te onderscheiden. Dit is te bereiken door een speciale brandmethode toe te passen. Coffeïne- vrije poederkoffie wordt op dezelfde wijze gefabriceerd als normale poeder koffie, echter met dit verschil, dat als grondstof gedecoffeïneerde ruwe koffie wordt gebruikt. Als de kamerplanten uit de tuin wor den binnengehaald of wanneer op de markt of bij de bloemist, potplanten worden gekocht, staat het wel vast dat de planten reeds aangetast zijn door luis, spint, witte vlieg enz. Ook al ziet men dit niet, de eitjes zijn dikwijls op de planten aanwezig. Zodra de planten in de warme kamer komen, gaan de luizen, spint, witte vlieg e.a. zich langzaam maar zeker ontwik kelen, de planten kwijnen hierdoor weg. Ook in de komende wintermaanden zal men hierop moeten letten en de be strijding hiertegen ter hand nemen. ledere huisvrouw is trots op haar planten, maar al te dikwijls gaan plan ten als gevolg van luisbezetting, spint e.a. verloren. Dit kan op een eenvoudige manier voorkomen worden. Wanneer om de 10 of 14 dagen een bespuiting met Pokon Plantenspray plaats vindt, is men van alle onhuil verlost en komen de planten mooi en gaaf de winter door. Dit beschermingsmiddel is niet giftig en is in iedere zaadhandel verkrijgbaar. Wil men plezier van zijn planten be leven, dan houdt men ook met boven staande rekening. SINT ANNALAND Schaken en dammen begonnen. Donderdagavond 20 september werd in het dorpshuis aan de Kloosterstraat in St. Annaland een begin gemaakt met het schaken en dammen. In verband met de competitieindeling was het noodza kelijk, dat de meisjes en jongens, die dit seizoen mee wilden doen, zich opge ven bij de wedstrijdleider, dhr. Corns. W. Goedegebuure. Ook de senioren gingen van start. SCHERPENISSE Onderscheiding. Bij zijn pensionering ontving dhr. J. van Dijke, technisch ambtenaar bij het Waterschap Tholen, de gouden medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau voor zijn bij na 40 jarige loopbaan in overheids dienst. Het Dagelijks Bestuur van het Land bouwschap, dat op vrijdag 21 septem ber in spoedvergadering bijeen geko men is, wijst op de ernstige gevolgen voor de land- en tuinbouw, die voort vloeien uit overheidsmaatregelen ter bestrijding van de inflatie. In zijn eerste reactie op de revaluatie heeft het Landbouwschap er reeds op gewezen dat de producenten van EEG- marktordeningsprodukten ondanks de compensatie ernstig worden getroffen. Door het voornemen van de regering om voor consumptiemelk door middel van de prijsbeschikking een prijsverla ging af te dwingen wordt de daaruit voortvloeiende inkomensdaling voor de veehouders geheel onaanvaardbaar. Geen andere bevolkingsgroep in Ne derland wordt met een vergelijkbare in komensdaling geconfronteerd als waar mee de landbouw nu wordt bedreigd. Bovendien staat de wijze waarop in ons land de landbouw zal worden gecom penseerd in geen verhouding tot het geen in overeenkomstige gevallen in andere EEG-landen, met name West- Duitsland, is gebeurd. Het Landbouw schap wijst erop dat de regering blijkens de Troonrede een open oog heeft voor de problemen van de zelfstandige on dernemers in het midden- en kleinbe drijf, landbouw en visserij. In een telegram aan de ministerraad dringt het Landbouwschap erop aan, dat het kabinet geen besluit tot prijs verlaging voor consumptiemelk neemt en de regeling van de compensatie nog maals onder ogen ziet. In verband hier mede verzoekt het Landbouwschap op de kortst mogelijke termijn een onder houd met een delegatie uit het kabinet. ------O------ Op IC oktober 1973 zal de Nederland se PTT een bijzondere postzegel van 40 cent zonder toeslag uitgeven. Het thema van deze zegel betreft de ontwikkelings -samenwerking. De uitgifte geschiedt naar aanleiding van een suggestie van de Nationale Commissie voor Ontwik kelingsstrategie 1970 - 1980. De afbeelding op de zegel is een sym bolische voorstelling van een zich ont wikkelende internationale samenwer king, namelijk een keten, waarvan ech ter nog één schakel open is. De ontwerper, G. Wemars uit Am sterdam, heeft getracht op deze wijze duidelijk te maken dat het gezamenlijk functioneren in de ontwikkelingssamen werking pas mogelijk wordt wanneer alle schakels in de keten ongebroken of gelijkwaardig zijn. Bijz. tekst: „ontwikkelingssamenwer king". De kleuren van de zegel zijn zil ver, goud, zwart en groen. De zegel zal verkrijgbaar zijn t.e.m. 9 november 1973 en daarna zoveel langer als de voorraad strekt. De geldigheid voor de franke ring is onbepaald. Het beeldformaat is 25 X 33 mm; zegelformaat 25 x 36 mm.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1973 | | pagina 5