G f gewonden lij ongeluk op lellegatsplein Bommelse molen draaide weer .V. Brandweer rukte uit OrgelcoDcert in Oude Tonge Verkiezingen in Middeliiarnis Vredesweek 1973 Twintigjarige zee visser dodelijic verongeluict Een grote mislukking Dinsdag 25 september 1973 No. 4224 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond - 2800 EDEj M raadsbe- |J rkte Brommer reed lichtmast om Herrie rondom Transportbedrijf Oud wethouder L. A. V. Zielst overleden OOLTGENSPLAAT Landbouwwagens terecht J. KEUVELAAR Waterschap Flakkee EXTRA KERKDIENSTEN GEKEF. GEMEENTEN STELLEN DAM ber f 1973. POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Hedacüe en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01370) 26 29 Na 5.30 uur (01870) 33 92 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 4^B PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Bij contract speciaal tailel t, inge- i Wet op II gemeen- ber 1973 |J van rklaren, |j eid voor |j ""e Oost- te Oud- 737, ter raal be- mmers 6.72.05 rteii lig- -meente- r 1973. Il emd, r« laties el harteliJi= prettige groenstrook bij het Hellegatsplein .ondagavond, even na 7 uur, be- toid met 5 gewonde jonge mensen. Ze laren daar terecht gekomen nadat de met Kadett waarin ze vanaf de Volke- ikdam richting Flakkee reden uit de icht vloog en ettelijke malen over de ip sloeg en kantelde. De bestuurder en in twee vrienden bleken Rotterdam iers te zijn, de twee meisjes in de wa- ,n waren afkomstig uit Middelharnis in Nieuwe Tonge. Zij hadden vanuit cmstad een lift gekregen. De oor- ak van het ongeluk was, volgens een jggetuige die achter de wagen reed de Ecl te hoge snelheid. Een passerende Duitse dokter, dokter ange uit Düsseldorf en een vrouwelijke oklei uit Groningen, mevr. Bootsma ie direct na het ongeluk passeerden erkenden de eerste hulp. Zeer tot ver- azing van de omstanders haalden bei- E doktoren een weivoorziene set medi- imenten uit hun wagens. De slachtof- irs kregen daardoor direct na het ge- eurde effectieve medische hulp. Ze erden daarna met 3 ambulances naar st ziekenhuis in Roosendaal vervoerd, e plaats van het ongeluk leek een slag- eld toen de vijf jonge mensen, waar- an er één zeer ernstig leek daar met ekens overdekt lagen. Hun verwondingen zijn evenwel mee- evallen. Gisteren werden drie van hen it het ziekenhuis ontslagen. Twee ver- lijven nog in het ziekenhuis, t.w. de .otterdamse bestuurder en de 18 jarige lej. N. P. Verkerke uit Nieuwe Tonge. [aar vriendin, de eveneens 13 jarige F. lOUwerse uit Middelharnis kon giste- en naar huis worden gebracht. OXJDDORP De 16-jarige K.B. uit Goedereede leefl zaterdagavond met zijn brommer p de Hofdijksweg te Ouddorp een allu- tiinium lichtmast door de helft gereden. )e brommer werd daarbij lelijk geba rend maar de bestuurder liep alleen naar wat wondjes aan zijn handen op. lOnder de politie van het gebeurde in ;etmis te stellen ging hij naar huis. lan de hand van een ter plaatse gevon- len motorplaatje kwam de politie de longeman op het spoor. VGEZONDEN: I.v.m. mijn werkzaamheden als chauf- |eür heb ik niet eerder gelegenheid ge- |ad in te gaan op het stuk uit Eilanden- Jiieuws van 11 sept. j.l. Alsnog zou ik graag op enkele dingen ^ingaan, allereerst wat betreft het par- fcren, de wagens worden door ons zo picht als mogelijk is langs de kant ge let. Over het gebruik van de parkeer- llaats voor personenauto's het volgende jOlang er geen bord staat parkeren al leen voor luxe wagens mag een vracht- jagen (b.v. een losse trekker) daar zon- Ber meer parkeren en maakt hij op een lormale manier gebruik van een open- pare parkeerplaats. Verfvlekken op de ^eg heb ik nog nooit kunnen ontdek ken. Wat olievlekken betreft, heeft die ^leneer wel eens onder z'n eigen wagen lekeken of is hij bang dat hij er over pit. Warmdraaien van een vrachtwa gen is nu eenmaal noodzakelijk, maar N schijnt alleen maar van de Fa. Ma- tepaard gehoord te worden. De West- Pflk als verbindingsweg tussen Niéuwe- Jonge en Dlrksland is inderdaad be- Pngrijk, maar dat geldt niet alleen voor (uxe auto's maar ook voor vrachtwa- pens, en dat zijn op een smalle weg wel |en3 hinderlijke dingen, ook voor hen Pic ze besturen en zeker als ze niet de umte gegund wordt die ze nodig heb pen. Gevaarlijk?? ach welnee, alleen als "en zichzelf niet vertrouwd, maar noort men dan wel achter het stuur? IS niet van plan het bedrijf de nek 'j!tken, hoe dacht men dat te verwe- i'en?, door weer een luxe wagen 'O i:rassen en schade toe te brengen, erwiji de chauffeur op z'n werk is. Als WIJ schade rijden wordt dat vergoed. zeli vol *ic va-goed de schade aan die chauf- «Uf' Maar dat heeft natuurlijk nie- maml gezien. Verwacht men dan ook j||;^ ;^'cfiewerking van de chauffeurs? s vi;en woont in de omgeving van een "Küyf brengt dat bepaalde ongemak- i^ii mee voor beide partijen, en als er prol)i mail CiUen zijn moeten die dan op deze janlev -worden opgelost? Andere be- jj'['^'."™te zou inderdaad een oplos- 201—''^'''■^-' i^^^ '-;;r in de winkel kan gaan kopen. .aan Maliepaard biedt altijd nog |u .""'"tig gezinnen een bestaan. Een lilnf ^^ë^'P ZOU voor beide partijen L" ""'^P narigheid kunnen besparen, I '7',."at schijnt.in Nieuwe Tonge poMiiik te zijn. •vii ^an de Redactie voor het lenen van deze ruimte. Chauffeurs van Maliepaard. NIEUWE TONGE Vrij onverwacht is zondag 23 sept. j.l. juist voor het bereiken van zijn 82e ver jaardag overleden de heer L. A. van Zielst. Wijlen de heer van Ziest heeft in het dorpsleven van Nieuwe Tonge een belangrijke rol gespeeld. Zo was hij o.m. vanaf de oprichting van de Coöp. Ver- bruiksvereniging - Coöp. Bakkerij om streeks 1920 penningmeester. Deze func tie heeft hij ongeveer 30 jaar vervuld. Verder was hij ongeveer 30 jaar secre taris-penningmeester van de Kerkvoog dij der Ned. Herv. Kerk ter plaatse en maakte hij tot aan de ofheffing deel uit van het Kiescollege van de Hervormde Gemeente. Ongeveer een gelijk aantal jaren was wijlen dhr. van Zielst pen ningmeester van de vereniging „Klein Grondbezit". Voor de S.G.P. had hij ge durende twaalf jaar zitting in de ge meenteraad. Al deze tijd was hij wet houder. Brand inmiddels geblust. Zaterdagmiddag te 4.45 uur werd de brandweer gealarmeerd voor een brandje dat was uitgebroken in het pand Galatheseweg 10, een houten wo ning van dhr. A. van Noord onder Langstraat. In een schuurtje werd met behulp van een Butagasfles etenswaren gebakken en daarbij sloeg de vlam in de pan. De buren waarschuwden de brandweer, die door het opgeven van een verkeerd adres al zoekende de brand niet kon ontdekken. Op de hoek van Achthuizen ontmoette men de po litie die nadere informaties inwon. Inmiddels kwam dhr. Van Noord zelf vertellen dat hij de brand met water had geblust. Volgens commandant, dhr. Jac. de Vos geen probaat middel bij een dergelijke brand. Water mag men bij vet niet gebruiken. Men moet trachten met een kieding-stuk, etc. het vuur te do ven, daardoor ontstaat er zuurstof ge brek en verdwijnen de vlammen. De schade was gering. Burgemeester Van der Harst kwam zich ook van het ge beuren op de hoogte stellen. DIRKSLAND De twee landbouwwagens van dhr. H. de Leeuw die vorige week uit een schuur in de polder Onwaard werden gestolen zijn terecht. De 17-jarige N.v.L. had de wagens met een geleende trek ker v/eggehaald en ze in Dlrksland en in Bruinisse doorverkocht. De koper in Bruinisse wordt verdacht van heling; voor de wagen die een waarde van ca. 1600,— heeft hoefde hij slechts 175,— te betalen. De Dirkslander betaalde 75,voor de andere wagen die nog en kele honderden guldens waard was. De politie heeft de beide wagens in beslag genomen. MIDDELHARNIS-SOMMELSDIJK Lezing over Jehovagetuigen Voor de afd. Middelharnis-Sommels- dijk van de Ned. Chr. Vrouwenbond hoopt morgenavond, woensdag, om kwart voor 8 in de Jeugdhaven, de heer D. Scheepmaker te refereren over „de Jehovagetuigen." Bezoekers zijn er welkom. MIDDELHARNIS Vergadering C.P.J.O. De afd. Goeree-Overflakkee van de Chr. Plattelands Jongeren Organisatie houdt a.s. vrijdagavond een bijeenkomst om 8 uur in hotel Jacobi. O.m. zal er een spreker zijn die verslaafd is ge weest aan drugs, om over zijn ervarin gen te vertellen. Er bestaat gelegenheid tot het stellen van vragen. Ook zal het winterprogramma besproken' worden. OPTICIEN Zandikad 32 - Middelharnis Tel. (01870) 2157 Ziekenfondsleden op vertoon van recept 20''/« korting op montuur. Aanstaande zaterdagavond zal in de Ned. Herv. Kerk te Oude Tonge een concert worden gegeven door Arie J. Keyzer. De stichting Kerkconcerten Goeree en Overflakkee is blij dat deze musicus, met zijn uitgebreide en con certpraktijk ook dit jaar weer een van de maandelijkse orgelconcerten wil ver zorgen. De muzikale activiteiten en de per soon van de Doelen-organist zullen, speciaal op Goeree en Overflakkee wei nig verdere toelichting behoeven. Het programma is bijzonder inte ressant. a) een suite van Clérambault. b) Preludium en fuga in A van Bach. c) enkele werken van Domenico Zipoli, d) een sonatina van Juan Moreno (18e eeuw). e) de zesde sonate over „Het gebed des Heeren" van Mendelssohn. f) een improvisatie door de organist. Naast de concerterende organist en' het programma, mag hier tevens wel gewag gemaakt worden van het prach tige orgel; het instrument van de deen- se orgelbouwer Frobenius is nog steeds enig in Nederland. Aanvang 8 uur. Toegangsprijs 2,50 volwassenen en 1,50 scholieren. Kaartverkoop aan de ingang. De verkiezingen voor 15 hoofdingelan den-(plaatsvervangers) verliepen geheel volgens de door de voormalige polder- besturen opgestelde aanbevelingslijst. Uitgebracht werden 627 stemmen. Het aantal blanco stemmen varieerde van O tot 49. Gekozen werden: Hoofdingeland I J. A. Doornbos met 352 stemmen. Ie plaatsvervanger A. B. van Es met 394 stemmen. 2e plaats vervanger F. Cassee met 450 stemmen. Hoofdingeland II L. van Es met 404 stemmen. Ie plaatsvervanger Ar. de Wit met 408 stemmen'. 2e plaatsvervanger L. J. V. Nieuwenhuyzen met 505 stem men. Hoofdingeland Hl J. J. de Wit met 552 stemmen. Ie plaatsvervanger D. C. van Nieuwenhuyzen met 461 stemmen. 2e plaatsvervanger Joh. Wes- dorp met 461 stemmen. Hoofdingeland IV Adr. L. V. d. Tol met 451 stemmen. Ie plaatsvervanger A. H. Mijs met 378 stemmen. 2e plaatsvervanger J. H. Bra- ber met 398 stemmen. Hoofdingeland V J. V. d. Meyde Cz. met 372 stemmen. Ie plaatsvervanger G. C. Joppe met 450 stemmen, 2e plaatsvervanger H. A. Mijs met 486 stemmen. Zaterdagmiddag was er iets onge woons te zien in het dorp Den Bommel. Een gebeurtenis die ongeveer 20 a 25 jaar geleden heel normaal was, maar nu, althans op het eiland, tot de zeld- zaamheden behoort. De molen was weer in bedrijf, tenminste de wieken draaiden weer en twee van de vier wieken hadden een zeil. Vele bezoekers stonden een ogenblik stil en werden uitgenodigd om binnen een kijkje te komen nemen of zelfs naar boven te klimmen. Deze geheel gerestaureerde molen is eigendom van de Stichting voor behoud van de Flakkeese molens. Een stichting die bestaat uit vijf be stuursleden die alles in het w-erk stel len de molens weer in oude glorie te doen herleven. De laatste molenaar was dhr. Vermaas, die zijn bezit overdeed aan dhr. Lokker. In 1964 werd dhr. H. F. Schouw uit Zeist eigenaar en later genoemde Stichting. Deze korenmolen van 1735 is van het type „Grondzeiler". De romp wordt aangeduid met ronde stenen molen, de kap is gedekt met ge- potdekselde planken, de as is van giet ijzer, de binnenroeden zijn van ijzer de buitenroeden van hout, de vlucht is 23 meter, de wiekvorm Oud-HoUands, ter wijl de Inrichting uit twee koppels maalstenen bestaat, aan de buitenzijde (zuidzijde) is er een gevelsteen ingemet seld met het volgende opschrift: Laurens Fritsert en lohanna Fritsert Stigter en Stigteres Pieter Radesteyn heeft den eersten steen gelyt den 28 april anno 1735. Van tijd tot tijd zal men de molen draaiende kunnen aantreffen, dank zij de activiteiten van de molen-fans op Flakkee. INGEZONDEN: Een reaktie, Na het lezen van uw „Kijkvenster", kan ik het niet nalaten hierop te reage ren. Ten eerste om wat er gezegd wordt, ten tweede om hóé het gezegd wordt. Wanneer dit artikel wordt onderte kend met „waarnemer" (overigens lees ik liever uw eigen naam) moet in de eerste plaats gezegd worden, dat hier geen recht -wordt gedaan aan deze on-- dertekening: iemand die waar-neemt, kijkt en luistert naar wat gezegd en ge daan wordt: dit artikel echter getuigt van de eerste tot de laatste regel van een van te voren ingenomen nega tief standpunt t.a.v. de vredesweek. (Mogen wij lezers wél weten wie er dan zo negatief denkt over de vredesweek?] Een analyse van het hele artikel zou de moeite waard zijn, maar te veel ruimte vragen. Ik laat het bij enkele opmerkingen: Het antwoord op de vraag: hoe het nu toch komt, dat alle aktiviteiten rondom de vredesweek zo weinig resultaat heb ben, is voor de schrijver van het ge noemde artikel niet zo moeilijk (terwijl héél veel mensen het antwoord op die vraag maar niet kunnen vinden): „Ik geloof dat al die kerkelijke wer kers zich de moeite hadden kannen spa ren. Al die kostbare tijd en energie had den anders en beter kunnen worden besteed. Want met de werkelijke vrede had al die aktiviteit weinig of niets te maken. Het is ronduit gezegd een zielig gedoe, dat zoveel gemeenten zich een week lang inspannen om de hele pro blematiek van de vrede uit te pluizen, terwijl men nauwelijks beseft, dat het in de kerk allereerst gaat om de vrede met God door het bloed van bet kruis. En zolang dat niet het uitgangspunt is, is alle gepraat over vrede in het men selijke vlak maar een zinloze aangele genheid". Ik geloofJa, er zijn mensen die anders gelóven en hopen én werken. Men beseft nauwelijks dat het in de kerk allereerst gaat om de vrede met God door het bloed van het kruis. Waar haalt u die wetenschap van daan? Als u meer hebt gedaan dan het lezen van de vredeskrant (ik noem de hele vredesmap, brochures van het I.K. V.) en dat is wel noodzakelijk voor een goed gefundeerde beoordeling dan moet het duidelijk worden, dat in zo'n vredesweek mensen bezig zijn van uit de inspiratie van het Evangelie! Mensen die er Goddank! oog en oor voor gekregen hebben, dat het tijd wordt om de „vrede van het Evangelie" te vertalen in woorden en daden die in ónze wereld zo brood-nodig zijn. Hun inzet, hun geloof „een zielig gedoe" te noemen getuigt van, weinig Inzicht in wat deze mensen beweegt en vooral van weinig liefde. Ondanks de „tegenwind" en ondanks het geringe resultaat blijven mensen bezig hun geloof te kon- kretiseren en gestalte te geven, omdat ze niet anders kunnen! Daarbij moet ge zegd zijn, dat het een hachelijke onder neming is te proberen „resultaten" van het geloof en hoop te „meten". Wilt u ons ook eens vertellen hoe die kostbcire tijd en energie „beter" besteed had kunnen worden? De scheiding die u maakt tussen „de vrede met God door het bloed van het kruis" (een dogmatische uitspraak die wél vertaald zal moeten worden in ons konkrete handelen) én „de vrede in het menselijke vlak" is theologisch onver antwoord, niet houdbaar en irrelevant. Als u de sekretaris-generaal van on ze kerk Dr. A. H. van de Heuvel be schuldigt van het debiteren van „theo logische onbenulligheden" dan getuigt dat opnieuw van weinig „echt luiste ren" van voor-oordeel en m.i. van wei nig begrip voor wat hij wezenlijk te zeggen heeft. „Dan hoeft het voor mij niet meer het hoeft voor mij trouwens helemaal niet want als het goed is wordt er 's zondegs in de kerken voor de vrede ge beden". Dan hoeft het voor mij niet meerNee. Voor heel veel anderen wél. U laat het dan wel mooi af-weten. Beter zou het zijn ons samen af te vragen wat dat gebed voor de vrede (en laten we het dan a.u.b. niet laten bij „'s zondags in de kerken") allemaal in houdt. Misschien ontdekken we dan dat dat meer is dan de door u blijkbaar vooronderstelde interpretatie van „ge bed". Met dat „'s zondagse gebed voor de vrede" zijn we niet klaar. Op maan dag en dinsdag zal duidelijk moeten worden, dat zoals u zegt de kracht van het gebed zo groot is. Die kracht van het gebed zal zich manifesteren in ons samen-leven. Gebeurt dat niet, dan is dat opnieuw een teken hoe nodig het is ons samen te bezinnen op de beteke nis en inhoud van veel gebruikte woor den, zoals b.v. „gebed". Waar „gebeden" wordt komt de we- OUDDORP woensdagavond 7.30 uur ds. G. J. V. d. Noort van Krimpen a.d. IJssel. STAD AAN 'T HARINGVLIET don derdagavond 7.30 uur ds. P. Blok van Dlrksland. OUDE TONGE woensdagavond 7.30 uur ds. C. Hegeman van Tholen. Bij een autobotsing zondagmorgen om 2 uur in Renesse is de 20 jarige zeevis- er Jan van Seters uit Stellendam om gekomen. Hij overleed korte tijd na het ongeluk in het Zweedse Roode Kruis Ziekenhuis te Zierikzee. De jongeman die de wagen bestuurde, de 22 jarige A. Struijk uit Melissant is met ernstige verwondingen in het Dökzigt zieken huis te Rotterdam opgenomen. De jongelui waren zaterdagavond in Renesse uit geweest. De cafe's sluiten daar om 2 uur en de politie stond met de surveillancewagen in de kom van het dorp langs de Hooge Zoom gepar keerd om bij het uitgaan van de cafe's een oogje in het zeil te houden. De twee flakkeese jongens naderden daar in de Triumph Spitfire sportwagen van van S. en reden met hoge snelheid, in een slip, op de linker voorkant van de stil staande politiewagen. De sportwagen buitelde enkele malen waarbij het slachtoffer uit de wagen werd geslin gerd. De bestuurder die hoofdletsel, een kaakfractuur en inwendig borstletsel had v/erd met spoed naar het Dijkzigt- ziekenhuis vervoerd. De beide wacht meesters in de politiewagen bleven on gedeerd. De foto toont de trieste resten -van de zwaar gehavende sportwagen. De poli tieauto voor het wrak is de wagen die v^erd aangereden. reld binnen het gezichtsveld én binnen het werkterrein. Want die wereld is de „agenda" van de kerk. Het lijkt dan beter om in de kerken te praten over, te denken over, bezig te zijn met: een vredesweek 1973 een oprechte poging om de evan gelische boodschap te realiseren een konkrete poging van geloof en hoop Maar dat veronderstelt wel: een instel ling van vrede, luisteren naar de ander, gezindheid van de Messias Jesus die ons de vrede heeft voorgeleefd. Ds. R. E. R. van Buiren Middelharnis. NASCHRIFT: „Waarnemer zal wellicht in een van zijn volgende bijdragen op bovenstaand schrijven terug komen", Red. (MIDDELHARNIS E.H.B.O:. wedstrijd A.s. zaterdag 29 sept. zal, vanaf 2 uur 's middags, een E.H.B.O. wedstrijd wor den gehouden in de aula van de Rijks scholengemeenschap. Belangstellenden zijn er welkom. Er zullen naast de eilandelijke ploegen ook ploegen van elders deelnemen. De wedstrijd wordt gehouden i.v.m. het 30-jarig bestaan van de af-d. Mid- delharnis-Sommelsdijk van de Kon. Ned. Ver. E.H.B.O. OOLTGENSPLAAT Kerkdienst. Donderdag 27 september a.s. des nam. 7.30 uur zal voor de Geref. Gemeente voorgaan ds. G. Schipaan- boord te Rotterdam. Verkoop Zendingskrans. Nogmaals willen wij u herinneren aan de verkoop van goederen etc. vervaardigd door de Zendingskrans „Martha", welke gehou den zal worden woensdag 26 september vanaf 7 uur nam. in „Elthato". Ook zal er koffie en thee worden geschonken en zijn er oliebollen verkrijgbaar. De netto opbrengst is bestemd voor de zending. OUDDORP Geslaagd voor Hovenier De heer M. P. Tanis Jzn. is j.l. woens dag te Amsterdam geslaagd voor het diploma vakbekwaam hovenier. De heer Tanis bracht de 3-jarige cursus in 2 jaar tot een goed einde, dank zij de grote praktijkervaring die hij in eigen bedrijf heeft opgedaan. Dhr. Tanis werkt met zijn hoveniers- bedrijf vrijwel op het gehele eiland. STELLENDAM Succesvolle start De Crystal II", de viskotter. die drie weken geleden, als tweede in een se rie voor Schotse rekening op aanwij zingen van de firma P. Maaskant en Zonen werd afgeleverd blijkt evenals haar voorgangster uitstekende resulta ten voor haar taak. Gevist wordt met een zgn. ringnat. Vorige week gelukte het voor de Schotse kust, niet minder dan 175 ton makreel in één trek bin nen te halen. Nog plm. 175 ton (de helft van de school) moest men laten zwem men omdat die niet meer geladen kon den worden. De vracht werd in de thuishaven Mallaye gelost. BRUINISSE Tweede pluk aardbeien De 90-jarige heer D. van den Berge heeft achter zijn woning in de Post- straat een klein veldje met aardbei- planten. Deze hebben in de afgelopen zomer normaal vruchten afgeleverd. Thans staan een aantal planten op nieuw in bloei, als gevolg van het mooie zomer- en najaarweer op zich zelf geen bijzonderheid, maar wat wel iets bijzonders is, is dat enkele planten niet de gewone witte bloempjes heb ben, maar bloempjes die geel kleurig zijn, minstens zo geel als esn boterbloem In zijn lange leven (en hij heeft als tuinder toch heel wat gezien) is dit voor de heer van den Berge ook de eerste keer, dat hij zo iets tegen komt en hij heeft er ook geen verklaring voor.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1973 | | pagina 1