■IIArtPEII - flIEUWS Ie oude smalstad Domburg Wel bieten op de Kaai, maar tegen geringe vergoeding Overdenking Zeeuwse wandelingen Nieuw bestuur voor Waterschap Flakkee I Wad Vrijdag 21 september 1973 No. 4223 OOLTGENSPLAAT EN e.» uit de Heilige Schrift Vi7 9e mKKSU W. RIKKEN B.V. C. KSEVIT Centrale Verwarming SOMMELSDIJK llijk tra- contai- |Het lijkt "^sie ern- iken en indingen g op van an- nte Pos en voor in even- r dagen rp haar eze nog en. iging te terug- ze in de rnietigd concours geschre- luchtsei- te Oud- e eerste Middel duif op A. Ver- de Com- uderwets n de ie er het iiet zul- Te Stad Gans de -ampioen d zit L. oeg was dzant et lijf te Herkin- vit die in -ooie uit een een bepaalde, westelijJt O prijzen, it is voor de jonge ges mee rijgen. n alleen t, dan is et de een Zuid voor een Domburg nu een dorp of een stad? 4 me onlangs gevraagd. Allebei, zou Hinnen zeggen. Het wordt altijd een crenoemd. Maar in 1223 heeft het fen keur van graaf Floris IV stads- Men gekregen, evenals het nabijge- Westkapelle. Dat is juist 750 jaar leden en daarom wil ik enkele arti- L schrijven over deze twee plaatsen. ffcrden smalsteden genoemd, zoals nog met enkele andere „dorpen" in >land het geval was: Kortgene, St. fartensdijk, Brouwershaven. Dat be- Iride dat ze niet vertegenwoordigd iren in de Staten van Zeeland, zoals irotere steden Middelburg, Vlissin- Veere, Goes, Tholen en Zierikzee. Ji'anneer een- dorp stadsrecht kreeg, ,chl het versterkingen aanleggen: iren met poorten er in, grachten met hoalbruggen. Domburg heeft dit niet [laan. Toch werden de inwoners naar eventuele poorten poorters genoemd. De naam. Over de naam is heel wat nagedacht I geschreven. Een burg (burcht) is een ïrltte. Op Walcheren hebben we nog iee zulke namen: Middelburg en Sou- En op Schouwen het dorp Burgh Kier enige toevoeging. Algemeen ver- loedt men dat het burchten, verster- igen waren, opgericht tegen de aan- len van de Denen en Noormannen, ook op Walcheren hun plunderingen ivoerden. Ze hebben zelfs verscheide- jaren dit eiland in bezit gehad. In 17 verwoestten ze Domburg en omge- Domburg zou dan betekenen luiïiburg, Middelburg, de middelste rg en Souburg: Zuidburg. Een andere verklaring voor de naam dcemburg: de burcht waar gedoemd wd, d.i. recht gesproken. Bij het Groot 'rivilege van 1477 mocht het de voUe- ,oe criminele rechtspraak uitoefenen. 'óor de pui van het gemeentehuis werd El schavot opgericht en op een hoog uin een galg. „Domburg deed zijn n regt", maar er schijnen weinig oodvonnissen voltrokken te zijn. Tegen het gemeentehuis kon men jor een minder zwaar misdrijf aan de gesteld worden; voor enkele uren loest men te schande staan, met de ms door de jeugd bekogeld te worden iet rotte vruchten, bedorven eieren, sardevijgen en meer dergelijke onsma- Elijke dingen. Daar hingen ook de stenen der wet Ie schandestenen)„Indien vrouwen iider schelden of indien ze twisten l vechten, zullen ze de steen dragen", ,w.'z. er mee door de stad lopen. Zowel e stenen als de kaak zijn verdwenen. an het stadhuis van Veere zijn beide te zien en aan het gemeentehuis an Baarland hangen de stenen der wet og. Vanzelf ongebruikt! Een legende geeft nog een andere erklaring van de naam, het kan ook en grap zijn. Bij de bouw van een kerk robeerden de timmerlui een balk door en deur naar binnen te brengen. Maar et lukte niet. Geen wonder, ze hielden elkens de balk dwars voor de deur. )aar zagen ze een vogel die door een leine opening hooi naar liet nest iracht dat hij aan het bouwen was. Het ilimmo dier stak de hooistengels in de engte door het gat en alles ging goed. Toen de werklui dit zagen en het met fe balk ook zo probeerden, gelukte het lirekt. Wat waren ze dom geweest. En aar die „domme burgers" is de plaats tomburg genoemd. Wel leuk verzonnen. 3t't wapen is een zilveren burcht op een ilauw veld. Nehalennia. Verscheidene eeuwen voor Domburg 1223 stadsrechten kreeg, bestond de 'laats al. In het begin van onze jaartel- mg moet het een Romeinse nederzet- mg zijn geweest, uit deze tijd zijn er wmeinse munten gevonden. Domburg had toen een haven, van jaar de visserschepen vooral op de ha- fingvangst gingen. Ook was er veel »andc4 met Engeland en Schotland. Dat Dlijkt vooral uit het vinden van de Ne- Altaarsteen van Nehalennia halennia-tempel, die men dateert tussen de jaren 100 en 200 na Christus. Op 5 januari 1647 werden er op het strand ongeveer 40 stenen gevonden, die tot deze oude tempel behoorden. Een hevige storm had het strand omgewoeld en de stenen blootgelegd. Op deze stenen zien we de godin Ne halennia meestal afgebeeld met een korf vruchten op haar schoot. Soms staat er een mand met vruchten of een hoorn des overvloeds aan haar zijde en dan aan de andere kant een hondje, mis schien wel een jachthond. Er komen ook stenen voor waarbij ze met de voet op de steven van een schip staat. Hieruit heeft men enigszins afgeleid wat voor soort godin ze was. De godin van de landbouw (vruchten) en van de jacht (hond), de patrones van de zee handel (steven van een schip). Een goe de godin, die mild uitdeelt wat voor het levensonderhoud nodig is. Over de afdoende verklaring van wat haar naam betekent verkeert men nog in het duister. De gevonden stenen heten gelofte- of votiefstenen. Als de handelaars uit Brittannië behouden op de Zeeuwse kust aankwamen, gaven ze aan godin Nehalennia een steen, waarop ze stond afgebeeld met haar naam erbij. Het op schrift V.S.L.M. (votum solvit lubens meritoque) spreekt van een door de schipper gedane belofte, die bij behou den thuiskomst in de vorm van een steen werd ingelost. Zo bracht een han delaar in aardewerk aan Nehalennia zijn dank over wegens de goede over komst van zijn koopwaar. Dat deze tempel met de stenen op het strand bijna 400 m in zee werd gevon den, is niet te verwonderen. Oorspron kelijk is deze daar natuurlijk niet ge weest, de oude Domburgers hebben de tempel aan de veilige binnenkant van de duinen opgericht. Maar u weet dat de duinen aan de zeekant voortdurend af- geknaagd worden door de golven. We hebben dat ook kunnen zien aan de bunkers, die de Duitsers in de duinen hebben gebouwd. Na enkele jaren wa ren ze op het strand te vinden. Paal- hooi'den met stenen er tussen moeten nu de slopende kracht van de golven verminderen. De naam Nehalennia zou wellicht al lang vergeten zijn, als niet in 1970 in de omgeving van Colijnsplaat wel hon derd stenen en stukken ervan van deze godin waren opgevist. Misschien heeft daar eeuwen geleden ook wel een tem pel gestaan zoals die in Domburg. Middelburg. L. van Wallenburg. ER erk 10 en edieninê 9.30, 2.00 in Ned- k 10 u"' uur dhr. Ger- met de kerk al- 6.30 uur em. S.oO. er. erk 9.3 ds. Mui- happeliJK ref. G/* "oensdag- t ds. CW. ons voor IN HET HUÏS VAN HUN VADER „Als nu de overpriesters en Schrift geleerden zagen de wonderheden die Hij deed en de kinderen roepen de in de tempel en zeggende: Ho sanna de Zone Davids! namen zij dat zeer kwalijk en zeiden tot Hem: Hoort Gy wel, wat dezen zeggen? En Jezus zeide tot hen: Ja; hebt gij nooit gelezen: Uit de mond der jon ge kinderen en der zuigelingen hebt Gij U lof toebereid?" Na de tempelreiniging gaat de Heere Jezus Christus op het tempelplein pre diken en zieken genezen. Dan is de tem pel weer het huis Zijns Vaders. Dan kent Hij het weer. De Heere Jezus is toch Koning. Hij geneest. In Zijn Ko ninkrijk zijn geen zieken meer. Van het nieuw Jeruzalem staat: En niemand zal zeggen: ik ben ziek want het volk dat daar leeft zal vergeving van zijn ongerechtigheden hebben. Dat nemen de overpriesters en Schriftgeleerden niet. Want ze beseffen wel dat waar Christus Zijn Koninkrijk opricht alle andere koninkrijken er aan moeten. Waar Christus verschijnt, moet een mens leven van genade of anders wordt hij door die zelfde genade ver brand. Maar er is nog meer dat ze zeer kwa lijk nemen. Dat vinden zij het allererg ste. Daarover spreken zij Jezus dan ook aan. Er zijn kinderen op het tempel plein die „intochtje" spelen. Dat hebben zij van de grote mensen gehoord en dat doen zij na. Zij roepen ook: Hosan na de Zone Davids. Dat betekent: Geef toch heil. Zoon van David. En „Zoon van David" is een Oudtestamentische titel voor de Messias. Dat mag niet. De tim merman uit Nazareth is niet de Mes sias. Waar Christus het meest geëerd wordt, gaan de vijanden het meest te keer. Wij vragen hierbij gemakkelijk: Be grepen die kinderen eigenlijk wel wat ze zeiden? En daarmee sluiten wij ze even gemakkelijk buiten Gods Konink rijk. Jezus doet dat niet. Hij jaagt deze kleine lawaaimakers niet eens van het tempelplein, wat Hij met de kooplui wel deed. Kinderen begrijpen meer dan wij denken. U neemt toch ook uw kinderen al jong mee naar de kerk, ook al begrijpen ze niet alles, ook al zitten ze niet altijd even stil. Daar moet een ander ook maar wat geduld mee hebben. Begrijpt u wel alles in de kerk? Kinderen spelen en zeggen na wat hun voorgezegd en gedaan is. Denkt u er aan wat u zegt in de tegenwoordig heid van uw kinderen? Kunnen en mo gen uw kinderen nazeggen en naspelen wat u ze voorzegt en voordoet? Of er gert u zich aan wat uw kinderen zeggen over de dienst van God? Schaamt u zich er voor of moedigt u het aan? De overpriesters ergeren zich. En ze zeggen Jezus: Hoort Gij het v/el? Ja, de Heere Jezus heeft het gehoord. Maar, vraagt Hij hen, hebt gij nooit gelezen? Letterlijk staat er: hebt gij nooit voor gelezen? Dat deden zij in de Synagoge: voorlezen uit de Schrift. Wat een be^ straffing hier. Wij bestraffen soms wat de Bijbel aanbeveelt. Wij spreken zo vaak de Bijbel tegen. Wij lezen voor uit de Bijbel in onze gezinnen, maar zelf... Wij kijken naar een ander die niet meer uit de Bijbel leest, maar zelfHebt gij nooit gelezen? Daar gaat onze eigen gemaakte vroomheid, die denkt het zelf te weten. Daar gaat de vroomheid van deze mensen die dachten zo goed de Schrift te kennen. Bidt toch dagelijks: Heere, leer mij Uw weg en leid mij in Uw waarheid. Wat moet de Heere toch voor veel zon den van ons lijden. Wat moeten wij toch aan veel zonden ontdekt worden. Hebt gij nooit gelezen: Uit de mond der kinderkensDat is psalm 8. Dat is de psalm van de grote God en de kleine mens die God eert. Leest u deze psalm maar eens. Uit de mond van kin derkens hebt Gij U lof toebereid. Lof geven: dat is God eren uit de verloren heid van ons bestaan. Hem eren om Zijn grote daden. Dat doen de engelen in de velden van Efratha. Dat is enge- lenwerk en het wordt mensenwerk. Ik heb Mij een volk geformeerd, zij zullen Mijn lof vertellen. Dat is een volk uit zondaren, waarvan er niet één God zoekt van nature. (Zie psalm 14). Nu bereidt de Heere Zich ook lof uit kinderspel. Hij bereidt Zich lof uit kin dermonden die wat nazeggen. Denk daarom niet te licht over de psalmen en teksten die uw kinderen op school en de zondagsschool leren. Laat u ze de Bij belverhalen die ze op school horen wel eens thuis navertellen? En u stuurt uw kinderen toch naar een christelijke school, waar ze wat horen dat ze na kunnen vertellen? Ook dat hoort erbij. De Heere Jezus moet er voor lijden dat kinderen Zijn lof kunnen zingen. Door zuigelingen zelfs wordt de Heere lof toebereid. Door kleine ge doopte kinderen. Elke doopdienst is een lofzeggingsdienst. Door de wortel van het leven wordt de Heere lof gebracht. Ze kunnen niet eens spreken en toch... De Dordtsche Leerregels zeggen dat ge lovige ouders niet behoeven te twijfelen aan de zaligheid van hun jonggestorven kinderen. Ziet u, wat een verantwoor delijkheid wij hebben voor de lof die onze kinderen en zuigelingen de Heere toebrengen. Door kinderen. Psalm 78 spreekt in dit verband een ontroerend woord. Op dat zij niet zouden worden als Kun va ders een wederhorig en een weder- spannig geslacht. Grote mensen geven de Heere geen lof, of ze vleien Hem met hun tong en liegen Hem met hun hart. Dat is diep beschamend. U ziet in de overpriesters en schriftgeleerden wat „die vaders" worden kunnen. Opdat zij niet worden als hun vaders. Dat is niets minder dan bekering. Want wij worden het vanzelf. Het zit er van huis uit in en wat wordt ons niet voorge daan? Door kinderen. Zijn er straks nog kinderen om de Heere lof te zingen? Het aantal kinderen dat geboren wordt neemt ook onder ons sterk af. Doen wij ook mee soms aan de moderne afgod? Psalm 8 zegt bij de aangehaalde tekst nog: om de vijand en wraakgierige te doen ophouden. Dat zegt de Heere Je zus er niet bij. Dat weten die Schriftge leerden wel uit hun hoofd dat dat nog volgt. Die toepassing moeten ze zelf maken. Wij ook. Als u kinderen de lof van God hoort zingen hoe dan ook op hun eenvoudige wijze, dan is dat om uw vijandschap te breken. Dan kan het ook nog voor grote mensen. Opdat u kind zoudt worden. Alleen kinderen geven de Heere de eer Zijns Naams. Bent u al kind? Want wie niet wordt gelijk de kinderkens, die zal in het Koninkrijk van God niet ingaan. En kinderkens hebben een Voor spraak indien zij gezondigd hebben. Sommelsdijk. A. van de Beek. ten De laatste jaren worden de suikerbie- n per as naar de centrale laadplaatsen M rechtstreeks naar de fabrieken ver eerd. In verband hiermee krijgt het gemeentebestuur van Oostflakkee di verse verzoeken van landbouwers om zogenaamde Mestkaai te Ooltgens- Piaat te mogen gebruiken voor tijdelij ke opslag van de bieten, die van deze Plaats dan met grote vrachtwagens wiraen afgevoerd. Deze landbouwers ^schikken veelal niet over een opslag heL °f ''ij boerderij en leoben een oplossing gevonden als hier- ''oven omschreven. fflj het verlenen van toestemming tot ^u voorwaarde gesteld, «het terrein (Kaai) na gebruik door betrokkenen schoon moest worden "Pgeieverd. De praktijk heeft echter geleerd, dat ve»iK "moeilijk is de soms grote hoe- Jieiheden achterblijvende grond te la- ljip/«rwijderen door degenen die de volH t^^^'^ opgeslagen, met het ge- opru gemeente de zaak zelf moest leefTv, begonnen seizoen ll5gj;''j?6t gemeentebestuur dan ook en- |^efth( richtlijnen vastgesteld om een en Ijjaf, J^eter te laten functioneren. De 1)! f "^"J" beschikbaar voor opslag van evenwel tegen betaling van een geringe vergoeding per ton aangevoer de bieten. Voorts moet het gebruik worden aangevraagd om te voorkomen dat de gemeente kosten moet maken voor het opruimen van achterblijvende grond etc, voor die landbouwers die zonder toestemming en betaling van de Kaai gebruil<: maken. De Technischedienst zal regelend op treden en de betrokken havenmeester belasten met het toezicht en het verle nen van toestemming voor de opslag van de partijen bieten. Dirksland - Melissant - Herkingen De voormalige polderbesturen van disti'ict 1 (Dirksland) hebben eveneens een aanbeveling opgesteld voor te ver kiezen hoofdingelanden, In een advertentie, elders in dit blad, vindt U de namen van de aan te bevelen personen. De stemming in „Onder de Wiek" te Dirksland vindt plaats op donderdag 27 september 1973, van 14.30 - 16.30 uur. NED. HERV. KERK Beroepen te: Reeuwijk G. Voordijk te Oldebroek; Woudenberg en Ede C. Vos te Amersfoort; Rijssen P. Breugem te Barneveld; Heukelum E. W. v. d. Geer kand. te Bilthoven; Aalburg, Gouderak, Noordeloos, Benschop, Schelluinen en Herkingen kand. W. v. Laar te Rhenen; Baarn en Nieuwe Tonge E. Vergunst te Capelle aan de IJssel; Huizen J. C. Schuurman te Putten; Giessendam C. v. d. Bergh te Katwijk; Amsterdam A. v. Brummelen te Hierden. Aangenomen naar: Sprang A. Tals- ma te Brandwijk; Heukelum kand. W. V. d. Geer te Bilthoven. Bedankt voor: Werkendam J. Wie- man te Alblasserdam; Bruchem, Bles- kensgraaf. Hoevelaken, Wijk bij Heus- den en Groenekan A. Vlietstra te Doornspijk; Vlaardingen J. Vroeginde- wey te Emmeloord; Lopik P. Kolijn te Kootwijk. ös. H. Smit nam afscheid van de ge meente Gouderak met 1 Cor. 3 7. Na bevestiging door zijn zwager Ds. C. J. P. Lam te Putten, met Hand. 4 29, deed hij intrede te IJsselmuiden met 1 Cor. 3 9. Ds. R. de Bruin te Eemnes-Buiten zal wegens gezondheidsredenen met ver vroegd emeritaat gaan. Hij is 61 jaar. Ds. de Bruin werd in 1938 predikant te Waspik. Van 1942-1945 stond hij te Noordeloos; van '45-'48 te Veenendaal; van '48-'60 te Barneveld; van '60-'65 te Zetten; van '65-'69 te Lunteren en sindsdien te Eemnes-Buiten. Ds. R. W. Steur die dezer dagen met emeritaat hoopt te gaan, heeft een be noeming tot bijstand in het pastoraat aangenomen te Urk. Ds. H. V. Dijk te Leerdam gaat per 1 oktober a.s. met emeritaat. Hij werd in 1935 predikant te Rijnsaterswoude en diende vervolgens de gemeenten van Den Ham ('38-'49) en Leerdam ('49-'73). Nes en Wierum: In deze gemeente is nog al wat deining ontstaan, tengevol ge van het besluit tot invoering van het nieuwe liedboek. Een groot deel van de gemeente, kwam hiertegen op. De ker- keraad acht zich in zijn waardigheid aangetast en besloot voorlopig geen H. Avondmaal te vieren. De gemeente wordt gediend door Ds. W. G. Gerritsen. GEREF. KERKEN Beroepen te: Scharendijke F. Paulus kand. aldaar; Vianen J. v. Hooydonk te Hantum; Joure P. Blokland te Colijns plaat; Leeuwarden W. v. d. Woude te Zwijndrecht; Wagenborgen A. Hoogka- mer te Bolnes; Assen J. Boonstra te Al melo; Barendrecht C. Warner te Noord- wijk. Aangenomen naar: Scharendijke kand. P. Paulus aldaar; Urk K. Kramer te Nieuwdorp; Vianden J. v. Hooydonk te Hantum; Nijkerkerveen G. Morsink te Halfweg; Dordrecht J. Wilschut al daar. Bedankt voor: 's Gravenzande A. v. I d. Wiel te Zwartsluis; Poörtugaal J. v. I Hooydonk te Hantum. Overleden: Op 86 jarige leeftijd over leed Ds. A. M. Boeyenga, em. pred. te Haarlem. Hij diende de kerken van Koog - Zaandijk - Sassenheim en Haar lem. Op 63 jarige leeftijd overleed Ds. D. V, Lonkhuyzen te Castrolanda (Brazilië) Hij werd in 1940 predikant te Mechelen; in 194G vertrok hij naar Bolnes en in 1957 naar zijn laatste gemeente. In de ouderdom van 62 jaar overleed I Ds. J. Terhaak te Puttershoek. Hij aan- i vaardde het ambt in 1938 te Bergam bacht en vertrok in 1947 naar Putters- hoek. GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Beroepen te: Schild welde en Win schoten T. Dekker te Capelle aan de IJssel, Gees kand. J. de Wolf te Seroos- kerke; Garrelsweer, Wezep, Pieterburen en Wetsinge kand. A. den Broeder te Kampen. Aangenomen naar: Spakenburg (miss. dienst op Java) kand. D. Zandbergen te Kampen. Bedankt voor: Rozenburg kand. D. Zandbergen te Kampen. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te: Zeist B. de Romph te Naarden en M. Tanis te Sliedrecht. Beroepen te: Deventer E. v. Dalen te Steenwijk. Aangenomen naar: Doornspijk P. Sneep te Alphen aan de Rijn. Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. tJw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-nieuws, postbus 8, iVIiddelharnis, met in de linkerboven hoek - „Vragen-rubriek" vermeld. De vragen worden door deskundigen be antwoord en zullen binnen enkele we ken na de inzending compleet met ant woord in deze rubriek worden gepubli ceerd, GULDEN Kan de gulden die ik bezit, soms een eenling zijn? Het is een gulden van 1969 621 heeft op de muntzijde een aparte kring, die precies evenwijdig rond de kroon en onder Nederland doorloopt. Deze kring loopt binnen de rand met stippeltjes. Zo te zien is het geen kras. Aistwoord: Zoals u in uw vraag ook reeds doet uitkomen, maakt een be schadiging een munt wel uniek, maar niet v7aardevolIer. Is het echter op een of andere wijze een misslag, die on danks dat men dit aan de Munt zoveel mogelijk voorkomt, toch in omloop is geraakt, dan kan hij voor een verzame laar wel enige extra-waarde hebben. B.v. 2,of 3,een gebruikelijke prijs is niet te noemen, daar de vraag niet groot is en misslagen ook maar weinig voorkomen. Daarbij is vooral nog van belang of men aan de munt kan zien hoe de fout is ontstaan. Is dit niet zo, dan wordt een afwijking meest al als een beschadiging achteraf be schouwd. PAPEGAAI Wij hebben een tijdje geleden bij een dierenwinkel een papegaai gekocht. Graag zouden wij nu willen weten hoe oud zo'n dier ongeveer kan worden. Antwoord: De maximum leeftijd van de verschillende soorten papegaaien loopt enigszins uiteen. Van de bekende Grijze Roodstaart weet men echter dat hij wel meer dan 100 jaar oud kan wor den. Dit uiteraard in optimale omstan digheden. Van de Ara is bekend, dat deze soorten meestal niet veel ouder dan ca. 20 jaar wordt. Jongere onder zoekingen wijzen uit, dat de gemiddelde leeftijd van papegaaien wel wat lager ligt dan hierboven opgegeven. SOCIALE VERZEKERING Als ik, als vrouwelijke werknemer, mst ingang van de 16e van de maand ontslag neem om een week daarna in het huwelijk te treden, terwijl mijn a.s. man verplicht verzekerd is, ben ik dan gedurende de tussenliggende week nog verzekerd? Antwoord: Omdat uw vraag verband houdt met andere gevallen van tijdelij ke overbrugging van twee verzekerings perioden, zullen wij deze iets algeme ner behandelen, dan in uw speciale ge val nodig is: Wij onderscheiden 2 soorten verzeke ring, n.l. de volksverzekeringen: AOW, AWW, AWBZ en AKW, en de werkne mersverzekeringen: Ziektewet, Wet op de Arbeids Ongeschiktheidsverzekering, Ziekenfondswet, Werkeloosheidswet en Kinderbijslagwet voor Loon trekkenden. Uw vraag heeft alleen maar betrek king op de laatstgenoemde wetten. Bij vrijwillig ontslag komen n.l. niet alle wetten tegelijk te vervallen. Voor de Ziektewet geldt n.l. dat deze geduren de een maand na het ontslag nog van kracht blijft. Wordt men dan ziek en niet in staat om te (zouden) kunnen werken, dan ontvangt men gedurende da resterende dagen nog ziektegeld, ter wijl in dat geval de Ziekenfondswet ook nog van kracht blijft. Het spreekt vanzelf, dat de overige werknemers verzekeringen, zoals de Werkeloosheids wet, de Kinderbijslagwet voor Loon- trckkenden (voor het Ie en 2e kind) en de Wet op de Arbeids Ongeschiktheids verzekering (die pas na een jaar ziekte in werking treedt) wel komen te verval len. Wij maken hierbij nog 2 opmerkin gen: Ie. De Algemene Kinderbijslagwet (vanaf het 3e kind) blijft wel van kracht, omdat dit geen werknemers verzekering is. 2e. Wordt men gedurende bovenge noemde maand niet arbeidsongeschikt, maar is men wel onder doktersbehan deling, dan worden de daaraan verbon den kosten niet door het ziekenfonds vergoed, omdat men dan geen uitkering krachtens de Ziektewet ontvangt. Wil men dit overigens geringe risico niet dragen, dan kan men met het zie kenfonds overleggen of het mogelijk en wenselijk is een vrijwillige, met evt. aanvullende, verzekering te sluiten voor deze „tussenperiode". WINST LANDVERKOOP Ik was in het bezit van een perceel landerijen, waarvan ik voor de oorlog voor een zachte prijs eigenaar was ge worden. Nu heb ik de bovengenoemde landerijen verkocht voor een zeer goede prijs; ik heb dus een zeer hoge winst gemaakt. Nu is mij verteld, dat ik t.z.t, van deze winst vermogens-aanwinstbe lasting zal moeten betalen. Als dat waar is, hoe hoog is deze aanslag dan? Zijn er ook verzachtende omstandigheden? Antwoord: Wat de vraag zelf be treft kunnen wij kort zijn: wel is er in de politiek zo nu en dan eens over vermogensaanwinstbelasting gesproken, maar hij is er niet en er zijn geen kon- krete ontwerpen. Zou hij er later nog eens komen, dan is nu dus toch in ieder geval onbekend vanaf welk moment de aanwas van het vermogen moet worden gerekend en dus is ook niet te zeggen hoe groot die voor u zal zijn, want dan dient vanzelfsprekend te worden uitge gaan van de waarde der landerijen op dat moment. Verzachtende omstandig heden komen daarbij niet in het geding, want er is niets schandelijks bij wan neer uw landerijen meer waard worden, en het strafrecht komt er dus ook niet aan te pas. Weliswaar heeft het belas tingrecht zich voor een groot deel uit het strafrecht ontwikkeld beide als in komsten van de vorst), maar tegen woordig pleegt men die twee toch te onderscheiden. FILATELIE Ik verzamel postzegels van Nederland en Overzeesche Rijksdelen. Nu hoorde ik van ene andere verzamelaar, dat je bij de PTT een abonnement kunt ne men, dan worden je automatisch alle nieuwe zegels die uitkomen toegezon den. Als dit zo is, kunt u mij dan zeg gen tot welk adres ik mij dan moet wenden? Zijn er verder ook tijdschrif ten over postzegels? Antwoord: Inderdaad heeft onze Ne derlandse P.T.T. ook de mogelijkheid geschapen ca. 1 jaar geleden) om een abonnement te nemen bij de Filatelisti- sche Dienst, Pr. Beatrixlaan 11, 's-Gra- vetjhage, tel. (070) 757744. Er zijn 3 mo gelijkheden: alleen voor Nederlandse zegels, alleen voor zegels van de Rijks delen over zee en beide. Neemt u eens kontakt op en vraag om een aanmel dingsformulier. Tijdschriften op filate- listisch gebied zijn er ook wel bijv. het Nederlands Maandblad voor Philatelie (adm. A. van Laer, Da Costalaan 21, Amstelveen). Dit blad is echter gebon den aan enkele verenigingen. Er is ook een onafhankelijk maandblad, waar men dus zo zich op kan abonneren, zonder lid van een bepaalde vereniging te zijn, dit is „Mijn Stokpaardje", Uitg. De Postiljon, Adenauerlaan 268, Utrecht tel. (030) 937900. Dit blad heeft tevens voor abonnees de gelegenheid gescha pen om GRATIS ruil- of kontaktadver- tenües te plaatsen (1 x per maand). BLOEDDRUK Sinds enige tijd heb ik last van te hoge bloeddruk, in verband hiermee zou ik graag willen weten wanneer iemand de juiste bloeddruk heeft. Er wordt wel eens beweerd, dat zit zou zijn 100-f de leeftijd, maar dit schijnt niet altijd op te gaan. Zou u mij hierover kunnen inlichten? Voorts wilde ik nog weten of er een vervangingsmiddel voor zout (hetgeen mij verboden is). Antwoord: In zijn algemeenheid kan men inderdaad stellen, dat het getal dat PFAFF NAAiaiACinNEHUIS Bergen op Zoom, Korte Meestraat 17 Tel. (01640) 35878 BON: voor gratis folders zenden aan PFAFF, Antwoordnxm:i- mer 102, Bergen op Zoom. Naam: Adres: Plaats: de hoogte van iemands bloeddruk aan geeft, dient te worden vergeleken met 100 zijn leeftijd. Maar voor zeer veel mensen gaat dit niet op; het is n.l. ook sterk afhankelijk van de lichaamsbouw. Er zijn bijv. mensen van 60 jaar, waar voor een Isloeddruk van 180 niet veront rustend is, voor een ander van die zelf de leeftijd kan het wel alarmerend zijn. Dit is dus iets wat uitsluitend ter beoor deling van de behandelend arts is, deze kent immers de lichaamsbouw en evt. gewoonten e.d. van de patiënt het beste. Er is inderdaad een vervangingsmid del voor zout in de handel; hiervoor kunt u zich wellicht het beste wenden tot een reformhuis in uw omgeving. Sommige drogisten verkopen dergelijke middelen soms ook wel. NOTENBOMEN Op het grote grasveld voor ons huis staan 2 notenbomen. Deze staan er al zo'n 26 jaar, maar er komen bijna geen noten aan. Het is nog maar een jaar of 3 dat er een paar nootjes aankomen. Verder zijn het flinke gezonde bomen. Weet u er een oorzaak voor en evt. een oplossing? Antwoord: Met die noten ishet een vrij ingewikkelde geschiedenis. Ze dra gen (n.l. de zaailingen, zoals vrijwel al tijd is) vrij laat tot laat. Misschien dat er nu telkens wat meer noten aanko men, Snoeien moet u niet doen, wel hier en daar een in de weg zittende tak weg- zagen om meer licht toe te laten. Er komt echter nog een andere plantkun- dige kwestie bij, n.l. van de ene soort vloeien eerst de vrouwelijke en later de mannelijke bloemen en bij andere exem plaren is het vaak juist andersom. Treft u nu in uw geval, dat de ene eerst de vrouwelijke en daarna de mannelijke bloemen krijgt en het andere exemplaar juist andersom, dan is de zaak in orde, daar er dan bestuiving (bevruchting) op kan treden. Heeft u daar wat kijk op, dan kunt u zelf nagaan hoe de situatie is. Het antwoord op uw 2e vraag zullen wij zo spoedig mogelijk geven. Telefoon (01870) 26 09

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1973 | | pagina 5