Palestiinen Uitslaande brand legde aantal garages in de as esul ■f Eén auto kon niet worden gered I TriEMÏt I f T ik Ikort Sommelsdijk i^ani'^ op gang! EVIedische diensten SOMMELSDIJK s Tholen Vrijdag 21 september 1973 No. 4223 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal jier week: dinsdag- en vrijdagavond 2801 VOOR EEN SEIECT MEUBEL BANKSTEL betaalt U altijd minder. I^oop eens vrijblijvend binnen. JffONINGINRICHTMH^ Onderzoek naar inbraken bij juweliers komt Kiedlng-inzamellng voor Zyster Haaljer rvergadering" GEEFT UW PANDEN IN MEESTERHANDEN Bureau voor Onroerende Goederen IVIEESTER ZINKWEG OUD-BEIJEELAND Tel. 01860-5953 Verkiezingen Waterscliap FSakkee rderliig voor badmeester J. Doywes Msoop en Service Fa. WITVLIET BEZOEKT ONZE Automobïeien'-verkocipiiai OOK OP VRiJDAGAVOND QARAGE HNöPS LANGEWEG IIS Tel. 01S70-2043 1 Landiboyiwwagens PoSitie houdt dronken aan VOOK MOOIERE es Fa. KORTEWEd Zandpad Middelhamis I1IEUW5 POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Eedactie en advertenttes: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Tel (OIS""^) 26 29 5.30 uur (01870) 33 92 Giro 167930 ABONNEMENTSPKIJS f 4^8 PEB KWARTAAL, ADVEHTENTIEPRIJS 22 cent per ram, BtJ contract speciaal tarlaf. ..lingon bij [ind augus miljoen. miljoen en iiiljoen. In [fo verschot in augus- de parti; gemeen bü en kan veroor- iren waar ftwikkeling lldmarkt. 1 de eerste 1.218 mil- t.246 in 1972 en licht maan- eg het te lgen bij •rs hebben spoorweg' 1071 wa- tpoorwegen I Kr waren 'spoorweg- trhuur. de toilet- e voorzien. „Harte- r rja hel et vervolg. rum van DafflP in gebr"* apPl^atsen igolaats albestem* ■estduitsers lujjog voeren is een kostbare zaak. iv/eede Wereldoorlog heeft 100 mil- doden gekost, d.w.z. elke 2 secon- één dode. In geld uitgedrukt heeft oorlog één triljoen dollar gekost. dit bedrag had men elke op aarde nde familie een villa met zes ka- c een auto en een garage kunnen 'ren. De rest was nog voldoende ge- ■st om in iedere stad met meer dan inwoners een modern ziekenhuis een school te bouwen. i in onze dagen eens gekeken wordt ijr het geld dat men besteedt aan de jjpening van onze legers moet men iilekeurig denken aan een woord wijlen president Kennedy: „Er een eind gemaakt worden aan on- hvapens, voordat ze een eind maken ons". Nog steeds geldt echter voor loze naties dat een sterk leger hoger •dl aangeslagen dan het treffen van jere broodnodige voorzieningen op latschappelijk gebied. „Kanonnen boter", zei Hitler reeds, en Soekar- moet eens gezegd hebben: „De revo- js is belangrijker dan de rijst". De icstijnse guerillaorganisaties schij- socrtgelijke leuzen in hun vaandel hebben geschreven. Siids de vestiging van de Israëlische in 1948 worden zij gedreven door Lnsndende haat ter verkrijging van recht". Zij schuwen daarbij geen :ci middel, ook niet de gijzeling en neerschieten van onschuldigen. Met mogelijke middelen proberen ze Ivendien binnen de Arabische wereld te verhinderen dat er een vrede irdi gesloten waarbij hun belangen !t volkomen veilig zijn gesteld. ais een burgeroorlog schuwen zij iibij niet, zoals koning Hoessein in 'O ondervond. Deze Palestijnen zou- het liefste een hervatting van de log in het Midden-Oosten zien. Pre ien! Sadat van Egypte echter poogt een ware koorddanser op alle mo- ijlte manieren een nieuw militair itiict te vermijden. Reeds vele rhalen :i hij zijn redenaarstalenten gebruikt het Egyptische volk op te zwepen een stadium van niets ontziende 'ssiviteit. Aan de andere kant stelt de oorlog steeds weer uit, wetend it de Arabische wereld niet klaar is r een nieuwe oorlog en ook wetend jthij niet kan rekenen op direkte 'jet-Russische steun. Het is wel een ielijwekkende vertoning: Goliath, die g is voor David. 'ot grote ontstemming van de Pa- itijnen is Sadat wijselijk gaan praten 'er een economische oorlogvoering [gen Israël. Om de aandacht af te lei- in van de militaire patstelling heeft het tegenwoordig herhaaldelijk over olie als wapen tegen Israël. Op het bied van de olievoorziening is Saoedi- abië, onder het bewind van de con- rvatieve koning Peisal, de belang- kstc leverancier. Deze koning voelt liiiig voor een militair conflict met 'aiil. Reden dat de Palestijnen enkele nslagen hebben gepleegd op pijplei- igen en raffinaderijen in Saoedi- abië. U ziet: de Arabische broeder- lap is indrukwekkend! In ieder geval ogt Feisal de Palestijnen te vriend te Men door hen geld te geven en Itessieve taal uit te slaan tegen Israël. De Palestijnen slaan dus ook de ge- "Singen van hun Arabische wapen- oeders met argusogen gade en aarze lt niet om in te grijpen als deze ge- agingen tegenstrijdig zijn met hun ilangen. De zaken liggen dus veel ingewikkel- t dan ze op het eerste gezicht lijken. in de onderhandelingen die links en chts gevoerd worden, krijgen we ™t.s het topje van de ijsberg te zien de publiciteitsmedia. De communisten pogen op allerlei ameten v/inst te slaan uit deze ont- iKkelmgen. Sinds kort heeft El Fatah, Uvan de Palestijnse bevrijdingsorga- SMies, een kantoor in Oost-Berlijn. In "skou had men al een bureau. Zoge- «md dient dit om wapens aan te ko- n m Oost-europese landen en om geld enen. De kans is echter groter dat de «tijnen dit nieuwe kantoor zullen fv f'"■}i*en om in Europa beter al- kapings- en andere terreurakties Kunnen organiseren. We zullen ons voor moeten bereiden op een her- euwde golf van aktiviteiten. Vrede is "i steeds ver te zoeken in het Midden- wn. De laatste jaren proberen de wzen ook invloed in dit gebied te Wn, teneinde de Russen de loef af .stelten, Eén incident kan dan ook "Wende zijn om het Midden-Oosten ?nifuw m een heilloos conflict te stor- dat kan OOSTDUK 53 61 OUDE TONGB MOLENDUK 67 - 69 TELEFOON (01874) 605 Naar alle waarschijnlijkheid is de po litie op het goede spoor bij het zoeken naar de daders van de inbraak bij ju welier J. Walhout in St. Annaland, waar in de nacht van 25 op 26 augustus j.l. voor tienduizenden guldens aan goud en zilver werd gestolen. Maandag ochtend j.l. werd in Tilburg een zekere H. aangehouden, die in een damestas in zijn auto gouden voorwerpen had, die in een zakdoek waren gewikkeld. Een aantal van deze voorwerpen werden dan ook door dhr. Walhout en zijn zus ter herkend. H. ontkent echter de in braak te hebben gepleegd en beweert de gouden voorwerpen te hebben ge kocht op de Vogeltjesmarkt te Antwer pen. Om verder licht in deze zaak te brengen wordt H. door de politie vast gehouden. Enkele gouden voorwerpen waren voor de heer Walhout namelijk onbekend. Deze zijn mogelijk afkom stig van andere inbraken bij juweliers in Dirksland en Lage Zwaluwe. De Thoolse politie werkt voor dit onder zoek samen met de districtsrecherche uit Middelburg en met andere politie korpsen. DIRKSLAND Voor het werk onder de minder be deelden in de stad Rotterdam heeft Zr. Haaijer steeds grote behoefte aan ge dragen kleding. Mevrouw Foortvliet, Kaai 23 alhier zal de aan te bieden kleding graag op haar adres ontvangen tot zaterdag 6 oktober. Enkele jaren ge leden heeft Flakkee door een spontane grootscheepse inzameling getoond sym pathie voor zuster Haaijers „Reddings boot" te hebben, waarom we graag een oproep doen de jaarlijkse aktie van mevr. Poortvliet te steunen. OUDDORP Verkoping. De Zendingskrans „Draagt elkanders lasten" der Ger. Gem. hoopt op donderdag 27 september haar verkoping te houden in het Herv. Jeugdgebouw. Openingstijden van 2-5 en van 7-9 uur. OOLTGENSPLAAT Sprekers Mr. H. v. Riel en Dr. J. M. van Minnen De jaarvergadering van de ARJOS Zuid-Holland zal gehouden worden van 21 tot en met 23 september a.s. op het Fort „Prins Frederik" te Ooltgens- plaat. Vrijdagavond te 20.30 uur is er de huishoudelijke vergadering waar dan tevens de huidige politieke situatie aan de O) de zal komen. Zaterdagmiddag te 14.00 uur zal Mr. H. \'an Riel (lid Eerste Kamer der V.V.D.) en Dr. J. M. van Minnen (theo loog te Utrecht) komen spreken over het. volgende onderwerp: „Het leven in een consumptie en prestatiemaatschap pij". Behalve leden zijn er op deze samen komst ook niet leden hartelijk welkom, d.w.z. alle personen uit het dorp en daar buiten die belangstellen hebben voor de te houden onderwerpen. Daar om gaarne tot ziens op zaterdag 22 sep tember te 2 uur nam. op 't Fort. Van zaterdag 22 september tot maandag 24 september. ARTSEN Miildelhamis - Sommelsdijk: Van zaterdagmorgen 9.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur heeft dienst dokter J. C. van der Wulp, Tel. 2710 te Sommelsdijk. Deze is woensdag a.s. van 12.00 - 24.00 uur afwezig. Dirksland - Herkingen - Melissant: Van zaterdagmorgen 9.00 uur tot maandagmorgen 9.00 uur heeft dienst dokter'B. Elvé, Ring 117 te Dirksland, Telef. (01877) 1262. Nieuwe Tonge - Stad aan 't Haringvliet - Oostflakkee: Van zaterdagmorgen 12.00 uur tot maandagmorgen 9.00 uur hebben dienst dokter P. J. H. Kramers r,e Ooltgens- plaat, Tel. (01873) 201 en dokter m! de Jager te Nieuwe Tonge, Tel. (01875) 301. TANDARTSEN: Uitsluitend voor spoedgevallen tand arts I, P. V. Overbeeke te Dirksland van 11.00 - 11.30 uur. WIJKVERPLEEGSTERS Dirksland - Herkingen - Melissant: Van vrijdagavond 6.00 uur tot maan dagmorgen 8.00 uur heeft dienst zr. A. H. Stolk, tel. (01877) 1770 b.g.g. 1767. Oude Tonge - Nieuwe Tonge: Van vrijdagmiddag 12.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur heeft dienst zr. Melissant te Nieuwe Tonge, tel. (01875) 390 b.g.g. (01876) 321. Achtiiuizen - Den Bommel - Stad aan 't Haringvliet - Wit-Gele Kruis: Dienst heeft zr. Anna, tel. (01873) 577. DIERENARTSEN Dienst heeft dierenarts Tjebbes te Middelhamis, tel. (01870) 2966. STELLEND AM Zwemclub viert 1ste lustrum Op vrijdag 28 september a.s. viert de Kon. Zwemclub „de Stelle" te Stellen- dam het eerste lustrum in de kantine van de voetbalvereniging te Stellen- dam. Feestelijke opening om 20.00 uur. J.l. dinsdag zijn in district 4 te Oolt- gensplaat verkiezingen gehouden voor 15 hoofdingelanden (-plaatsvervangers). De door de voormalige polderbestuurs leden aanbevolen candidaten werden allen met ruime meerderheid van stem men gekozen. Uitgebracht werden 499 stemmen, waarvan 4 blanco en 495 gel dige stemmen. Benoemd zijn tot: Hooldingeland I: H. L. Schilperoord met 331 stemmen Ie plaatsverv.: M. v. Nieuwenhuyzen met 382 stemmen 2e plaatsvervanger: J. A. Breure met 367 stemmen Hoofdingeland II: C. van Rossum met 414 stemmen Ie plaatsvervanger: L. C. Korteweg met 429 stemmen 2e plaatsverv.: G. M. J. van Oorschot met 426 stemmen Hoofdingeland III: Th. Jacobs met 430 stemmen Ie plaatsvervanger: W. J. Rosmolen met 421 stemmen 2e plaatsvervanger: Jac. Mijs Wz., met 450 stemmen Hooldingeland IV: Adr. Wesdorp met 353 stemmen Ie plaatsverv.: Abr. Jongeling B.C.zn. met 376 stemmen 2e plaatsvervanger: J. W. Custers met 388 stemmen Hoofdingeland V: Joh. Koert met 441 stemmen Ie plaatsvervanger: J. Wagner met 415 stemmen 2e plaatsvervanger: J. A. Mijs D.zn. met 389 stemmen OOLTGENSPLAAT Verkoopavond voor de Zending De Zendingskring „Martha" van de Gere f. Gemeente organiseert op woens dag 26 september a.s. een grote ver koopavond in het Verenigingsgebouw „Elthato". Aanvang 7 uur. Het gehele jaar zijn de dames in de weer geweest met het vervaardigen van goederen waardoor er een flinke hoeveelheid is ontstaan en in een verscheidenheid die het bezoek aan deze verkoopavond tot een gezellig winkelen maakt. Ook zijn er veel diverse artikelen ontvangen van mensen uit de gemeente en de midden stand. Er zal ook koffie en thee worden geschonken en zijn er oliebollen te koop. De netto opbrengst is geheel bestemd voor de Zending. Een uitslaande brand heeft dinsdag middag een aantal garages, eigendom van de rustend-aannemer C. van Gro ningen, staand langs de Dorpsweg te Sommelsdijk, in de as gelegd. Een vier tal garages bleef ongedeerd. Eén auto, eigcndoVn van dhr. W. Kievit brandde totaal uit. De brand is naar alle waarschijnlijk heid ontstaan in een door de Fa. van Hessen gehuurde opslagruimte in het houten garagecomplex. De Fa. van Hes sen benutte die ruimte voor de opslag van een groot kwantum plastic zakken. Over de oorzaak van die ontbranding is nog niets bekend. De daar ontstane brand sloeg direct over naar de naast gelegen garages. Dhr. W. Mackloet, bevelvoerder van de Stadse brandweer was in de directe omgeving aan het werk en hij zette met hulp van anderen een snelle aktie op touw om de 8 auto's die in de garages stonden in veiligheid te brengen. De garagedeuren werden geforceerd en met flink wat mankracht werden de wagens, die zonder uitzondering op het stuurslot stonden naar buiten en van het terrein geduwd. Voor de Fiat 850 van dhr. Kievit kwam die hulp te laat, dhr. Mackloet kreeg bij de nadering van die wagen brandende stukken van het dak in zijn buurt en moest daarom de poging staken. De brandweer van Sommelsdijk die snel ter plaatse was werd kort daarna geassisteerd door het korps van Mid delhamis, i.v.m. het gevaar voor de be lendende percelen. Het pand van groot handel Koole liep nog aanzienlijke scha de op. Een oppervlakte van 30 m^ van het dak werd aangetast en 50 m^ van het metselwerk werd ontzet. OOLTGENSPLAAT Bij afscheid prachtige cadeau's. Nu het badseizoen is afgelopen, een seizoen dat zelden voorkomt wat het weer en het grote aantal deelnemers be treft, hebben de zwemmers van zomer 1973 gemeend de instructeur-badmees ter, dr- heer J. Douwes uit Sommelsdijk niet zomaar met de stille trom te moe ten laten vertrekken. De jongelui wens ten een officieel afscheid, waarbij zij hun dank en waardering konden ver tolken voor al hetgeen dhr. Douwes heeft gedaan en speciaal voor de les- zwemmers die dit seizoen examen heb ben afgelegd. Zaterdagavond werden dhr. en mevr. Douwes verzocht naar het Zwembad „De Singel" te komen waar een grote groep jongens en meisjes aanwezig wa ren. Veel woorden werden er niet ge sproken. Het was kort maar krachtig. Als dank voor alles bood Magda van Hensbergen de badmeester een mooi duikershorloge aan, terwijl mevr. Dou wes door Els Mijnster een plant kreeg aangeboden. Van het personeel en de oudercommissie van de Openbare La gere School werd dhr. Douwes door de onderwijzer, dhr. H. G. Boekholt een waardebon overhandigd. Ook de Zwem club was aanwezig en schaarde zich achter de dankbare jongelui. Dhr. Douwes was verrast door deze hulde en dankte allen voor de cadeau's en hij zei daarbij een fantastisch sei zoen achter de rug te hebben waar niet alleen hij maar toch zeker alle zwem mers aan mee geholpen hebben. OFFICIAL FORD DEALER Zandpad 13 J Tel. (01870) 26 44 mm De brand ging met dikke rookwolken gepaard. :illlllllllltlllll!lllllllllll!lin!IIUI!!n!lllllllllllll!illllllll!lllllllilH!lilil!iiill!illl!llll!!llilll!l!n!lin DIRKSLAND Middelhamis Van de landbouwer-veehouder H. de Leeuw zijn twee landbouwwagens ge stolen. De wagens stonden samen met andere landbouwwerktuigen in een schuur in de polder Onwaard. Het is kennelijk de bedoeling geweest om eerst een andere wagen mee te nemen maar die werd teruggesleept toen daar een wiel van vast liep. De wagens van dhr. de Leeuw, beiden op luchtbanden, ver tegenwoordigen een waarde van ca. tweeduizend gulden. Een ervan was zo goed als nieuw. OUDE TONGE De politie te Oude Tonge heeft woensdagavond een 33-jarige woonwa- genbev/oner van het kamp te Den Bom mel aangehouden. De man had toen hij uit een café naar huls reed een stopte ken van de bemanning van de politie- surveillance genegeerd en trachtte in de richting van het Hellegatplein te ver dwijnen. Per mobilofoon werden de wa gens van de omliggende groepen van het gebeurde in kennis gesteld en ze namen post bij de Volkerakdam. De be- schonlven chauffeur keerde echter op de parallelweg en reed vandaar naar het woonwagenkamp. De assisterende wa gens, waaronder Middelhamis, Nu- mansdorp en Willemstad rukte toen op naar het woonwagenkamp. De man in kwestie bood bij zijn aanhouding enig verzet maar gaf dat spoedig oxj toen hij met de politiemacht werd geconfron teerd. Nadat op het bureau te Oude- Tonge proces-verbaal was opgemaakt werd hij weer op vrije voeten gesteld. DRONKEMAN REED VARKEN DOOD Een dronken Rotterdammer van middelbare leeftijd, bestuurder van een blauwe Ford Capri heeft zondagmiddag op de Oudelandse- dijk te Sommelsdijk een varken doodgereden. Het beest liep op de weg en de Rotterdammer die verre van stuurvast was kon de keu niet meer ontwijken. Toch is de politie er niet achter kunnen komen van wie het beest eigen dom was. Toen de politie arri veerde was het slachtoffer al af gevoerd. De dronkeman werd op de Langeweg klemgereden. De politie zetten bij zijn nadering de surveillanceauto dwars op de weg. In de auto van de man werd een slagersmes aangetroffen. .'>Söïïio>5s555sS5S5&.ïK5!Ssös3!ii^^ Geluidsoverlast van bars Nadat de barhouders vrijdagavond van de politie een waarschuwing had den gekregen om de geluidsoverlast te verminderen heeft burgemeester J. E. van Boeijen zich zaterdagavond per soonlijk op de hoogte gesteld van de geluidshinder. De bewoners van de Hoogstraat en de Markt klagen over de herrie de in en voor de cafe's wordt veroorzaakt.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1973 | | pagina 1