Heuw orgel voor Herv. kerk gearriveerd In de toekomst nieuwe eisen aan rij-instructeurs Zomer kan ook zonder veel topdagen prachtig zijn "^-^me"^ WEERPRAATJE *er i„M 46e jaargang Vrijdag 14 september 1973 No. 4221 lÖ^ )OLTGENSPLAAT j( lEigebruiksienraïng @v<er enkele maanden ■■niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiii» I BEZOEKT ONZE AytomobieSên-verko®pliaS OOK OP VRIJDAGAVOND GARAGE KNöPS - IV8IDDELHARNIS 1 LANGEWEQllS Tel. 01870 - 2043 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per loeek: dinsdag- en vrijdagavond Verras uw vrouw of dochter met zo'n leuke jrgONINGINRICHU»^ Spmmelsdijk O^OELEXCUHSIE VOOR MOOIERE §3ioeiiistug€|@s Fa. ROÜTEWEQ Zandpad Middelharnis PROGRAMMA BOND VAN PLATTELANDSVROUWEN GOEREE - OUDDOEP IV8eciIscii!@ diensten GEEFT UW PANDEN IN MEESTERHANDEN Bureau voor Onroerende Goederen MEESTER ZINKWEG OUD-BEIJERLAND Tel. 01860 - 5953 o Het I abonnementsgeld POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Bedactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01370) 26 29 Na 5.30 uur (01870) 33 92 Giro 167930 Peze week werd met een grote trailer fcan Transportbedrijf Hartgers uit Apel- Koom het nieuwe orgel voor de her- Lrrnde kerk aangevoerd. Een dure la- fcing (ongeveer 150.000,—) waarmede fee chauffeur 's morgens om vijf uur fetartte en kwart over acht in Ooltgens- blaat" arriveerde. „Ik heb heel voor zichtig gereden, want aan zo'n duur in strument mag niets mankeren", aldus feijn commentaar. De edele delen waren Eevig vterpakt, terwijl ook veel onder delen aan de zijwanden van de trailer bet klemmen waren bevestigd. I Het nieuwe orgel is gebouwd door JDrgelbouw Ernst Leef lang en Jan Keij- ter B.V. te Aeldoom. Het instrument is In de werkplaats aldaar geheel klaarge- ,maakt en in elkaar gezet. Voor het ver boer moesten vanzelf verschillende de len weer uit elkaar worden genomen. Bn de kerk is men direkt met de „we- jderopbouw" begonnen en in één dag toerden de grote stukken weer in elkaar jgepast en op het orgelbalkon geplaatst. pit balkon is vervaardigd door de Fir ma L. C. Dorsman, timmerman-aanne- jner, alhier. Het preciesiewerk was fiauwkeurig uitgevoerd; tussen het or- feel en het plafond bleef slechts één cen- ïimeter over. Aangepast aan interieur. De bouw van het nieuwe orgel is ge heel aangepast aan het interieur van de }terk. Een modern strak orgelfront zou 1 deze kerk niet staan, gezien het aan wezige meubilair, bestaande uit een breeltstoel en ouderlingenbanken die heel fijn zijn uitgesneden. Daarom is ook in het orgel prachtig houtsnijwerk aangebracht. Een werk dat tegenwoor dig bijna niet meer wordt uitgevoerd. Ook bij de Firma Leeflang en Keijzer is het lang geleden dat een dergelijk front werd gebouwd. Met enthousiasme werd daarom dit karwei ter hand genomen. Vooruitlopend op een nauwkeurige beschrijving van dit mooie instrument kunnen wij wel vermelden, dat het or gel bestaat uit een hoofd- en rugwerk, mechanische sleepladen met twee kla vieren en een vrij pedaal. Het heeft 22 stemmen, waaronder één transmissie. De gehele opbouw zal enkele weken duren, waarna het intoneren kan be ginnen, een werk van enkele maanden. Als adviseur van de kerkvoogdij en de orgelcommissie, die de zaak beharti gen, treedt op de bekende organist, dhr. Arie J. Keijzer. Enkele maanden gele den is het oude orgel uit de kerk ver wijderd. Het was een zogenaamd Dek ker-orgel van 1911, dat in 1954 nog is gerestaureerd en uitgebreid en van pneumatisch een electro-pneumatisch instrument is geworden. Door slijtage, etc. voldeed dit orgel al lang niet meer aan de gestelde eisen. De kerkvoogdij verkocht dit instrument aan een parti culier, de heer A. van 't Hof te Gies- senburg, die als hobby de herbouw in een schuur inmiddels is begonnen. De kerkzang te Ooltgensplaat wordt momenteel begeleid met een electro- nisch instrument, waarop een verster ker is geplaatst. Het nieuwe orgel voor de hervormde kerk van Ooltgensplaat, dat uit blank eikenhout bestaat wordt gelost. Hier zien we een stuk van het rugwerk, waarin al duidelijk een gedeelte van het handsnijwerk is te zien. te Luijsterb^l OOLTGENSPLAAT Vyftlg jaar getrouwd. Zaterdag 15 september herdenkt het jy?^^' Pieter Fase en Anna Maria hier r Wilhelminastraat 10, al- 4 "^"i 50-jarige echtvereniging, 's- IcEwi 7 tot 9 uur bestaat er ge- ,8emieid om in het Verenigingsgebouw ^entrum" het echtpaar en de fami- liermede geluk te wensen. 7arü"^*^*'"'"S N.C.V.B. De eerste ver- van ri"V^" de afdeling Ooltgensplaat maani ^■'-'•V.B. zal gehouden worden dnaag 17 september a.s. des nam. 8 biin "Elthato". Notaris M. A. Kor- alleri'' '^°'^§'5 k°™t spreken over zijn p °"denverpen die van belang Kis,o ^^^^^'^^^y niemand een notaris kan «■en. Verder staan er verschillende belangrijke huishoudelijke zaken op het programma. Het bestuur rekent er een flinke opkomst en vanzelf veel nieuwe leden. Let op de aanvangstijd, die niet op de convocatie staat vermeld. OOSTFLAKKEE Aanbesteding bouwrijp maken grond Burgemeester en wethouders van Oostflakkee zullen dinsdag 18 septem ber a.s. des nam. 2 uur op het Raadhuis aan de Kaai te Ooltgensplaat in het openbaar aanbesteden het leggen van 175 meter rioolleiding en 2200 meter drainage, het aanbrengen van 2500 vier kante meter verharding en het verwer ken van 2200 kubieke meter ophoog- zand, een en ander bestemd voor het bouwrijp maken van het Bestemmings plan „Ebbe en Vloed" te Oude Tonge. ABONNEIMDENTSPRUS 4^8 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. OOSTDIJK 53 61 PROGRAMMA VAN DE C.P.B. „GOEREE" VOOR BET SEIZOEN 1973-1974 De Christelijke Plattelands Vrouwen Bond heeft voor het komende seizoen haar programma gereed. Het biedt een grote verscheidenheid: 19 september: Modeshow in samenwer king met de Fa. van Wezel te Middelharnis in het „Verenigings gebouw" te Ouddorp. 11 oktober: Jaarvergadering. 7 november: Uitnodiging van de „Vlied- berg" om te komen luisteren naar ds. J. J. Poort, legerpredikant te Oisterwijk. 15 november: De geneesheer-directeur van Herhesseroord, dr. Roelofs te Middelharnis over: Leven en wer ken in „Hernesseroord". 19 december: Kerstwijding. Onze gast is mejuffrouw Adrie Stam uit Dub beldam. 17 januari: Ds. Batelaan te Voorschoten. Onderwerp: Het Evangelie achter de tralies. 28 februari: Demonstratieavond van Conimex, fabrikant van Rijst- tafelprodukten. 21 maart: Demonstratieavond van To rnado, met Tomadoartikelen. April: (Nog niet bekend). 16 mei: Mevrouw J. Wesselink-Leng- keek te 's-Gravenhage: „het on gewone leven van Sybrech Wil lemsdochter". De Ver. van Orgelvrienden (V.V.O.) organiseert op D.V. zaterdag 22 sept. een middagexcursie naar Waddinxveen teneinde het orgel, dat Arie Keijzer in zijn woning heeft laten bouwen te be zichtigen en te beluisteren. Gezien uiteraard de beperkte accomodatie, dat dhr. Keyzer bieden kan, is het max. aantal deelnemers gesteld op 40. Spoedi ge opgave voor deze excursie dient te geschieden bij de secr. A. Dekker, Nieu weweg 45, Stellendam (Tel. 01879 - 1323) Leden kunnen dit tot 15 sept. en na die datum kunnen ook niet-leden zich op geven. Op 18 sept. wordt de inschrij ving definitief afgesloten. Nadere ge gevens zullen aan de deelnemers wor den toegezonden. OUDE TONGE MOLENDIJK 67 - 69 TELEFOON (01874) 605 De afdeling Goedereede - Ouddorp van de Bond van Plattelandsvrouwen heeft dezer dagen haar nieuwe winter programma bekend gemaakt. Gisteren had de eerste bijeenkomst plaats, waarop dr. G. D. Wangen een inleiding hield over Suriname, met kleurendia's en film. Vervolgens zal op 25 okt. een programma worden verzorgd door het Bureau Voorlichting Merkar tikelen, op 8 nov. „De Jonge Balie", waarin een tiental jonge juristen een strafzaak opvoeren. Op 19 dec. zal de jaarlijkse Kerstmiddag met de bejaar den worden gehouden. In de maand ja nuari komt dhr. A. Saers, contactlens specialist uit Spijkenisse een inleiding houden over het oog en sommige veel voorkomende afwijkingen daarvan. De jaarvergadering van de afdeling vindt in de februarimaand plaats. In maart zal mevr. Bravenboer-Beekenkamp een boekbespreking houden over het boek „de danseres zonder benen", in april volgt een bezoek aan het Streekmu- zeum te Sommelsdijk en in mei zal de bekende zangeres Marie Cecile Moer dijk bekende liederen uit haar reper toire komen zingen. Ook nog in de mei maand zal er een bijeenkomst zijn ge wijd aan de veelheid van Volksliedjes. Op 25 september a.s. staat een excur sie naar het Visserijmuseum te Vlaar- dingen op het programma. Degenen die meewillen kunnen zich alsnog opgeven, tel. 1318 Ouddorp en 556 te Goedereede. Van zaterdag 15 september tot maandag 17 september. ARTSEN Middelharnis-Sommelsdijk: Van zaterdagmorgen 9.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur heeft dienst dokter J. Dogterom, telef. 2121 te Som melsdijk. Deze is woensdag a.s. van 12.00 - 24.00 uur afwezig. Dirksland - Herkingen - MeJissant: Van zaterdagmorgen 9.00 uur tot maandagmorgen 9.00 uur heeft dienst dokter R. P. Boot, Voorstraat 13 te Dirksland, Tel. (01877) 12 27. Nieuwe Tonge - Stad aan 't Haringvliet - Oostflakkee: Van zaterdagmorgen 12.00 uur tot maandagmorgen 9.00 uur hebben dienst dokter G. J. Buth te Den Bommel, Tel. (01871) 306 en dokter G. C. A. M. van Hattem te Oude Tonge, Tel. (01874) 259. TANDARTSEN Uitsluitend voor spoedgevallen tandarts Janssen te Middelharnis van 10.00 en 10.30 uur. WIJKVERPLEEGSTERS Dirksland - Herkingen - Melissant: Van vrijdagavond 6.00 uur tot maan dagmorgen 8.00 uur heeft dienst zr. J. Koppejan, telef. (01877) 1234 b.g.g. 1412. Oude Tonge - Nieuwe Tonge: Van vrijdagmiddag 12.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur heeft dienst zr. Jochems te Oude Tonge, Telef. (01874) 532. Achthuizen - Den Bommel - Stad aan 't Haringvliet - Wit-Gele Kruis: Dienst heeft zr. Vrij, Tel. (01871) 312 b.g.g. 534. DIERENARTSEN: Dienst heeft dierenarts J. Minderhoud te Middelharnis, Telef. (01870) 2897. De rij-instructeur „nieuwe stijl" zal niet alleen een goed autobestuurder moeten zijn, maar hij zal ook nog iets moeten weten van verkeerswetgeving en onderwijskunde. Dit kan men opma ken uit een adviserend rapport, dat de „Commissie eisen van bekwaamheid rij-instructeurs" in juli dit jaar aan mi nister Westerterp (Verkeer Waterstaat) heeft uitgebracht. Het rapport is inmid dels doorgezonden naar de Tweede Ka mer. De werkzaamheden van de commis sie, ingesteld op 7 januari 1972, passen in het streven van de rijksoverheid om door middel van een nieuwe wettelijke regeling het peil van het rij-onderricht te verhogen. In een ontwerp van de „Wet rij-onderricht motorrijtuigen" dat bij de Tweede Kamer in behandeling is, wil de regering de toestemming om rij-onderricht te geven verbinden aan het behalen van een instructeursbewijs. De commissie kreeg onder meer tot taak na te gaan welke eisen moeten worden gesteld aan de bekwaamheid van hen die rij-onderricht geven. In haar rapport werd niet alleen een fiinc- tiebeschrijving van de rij-instructeur nieuwe stijl opgenomen, maar ook een nauwkeurige omschrijving van deze eisen. Zo zal de rijinstructeur bekwaam heid moeten vertonen in de volgende vakken: voertuigkennis voertuigbeheersing Verkeersdeelneming verkeerswetgeving onderwijskunde De commissie vindt het bijvoorbeeld nodig, dat de rij-instructeur een cursus volgt bij een anti-slipschool. Daarnaast zal hij om nog een voorbeeld te geven enig inzicht in de verkeerstechniek moeten bezitten. En natuurlijk zal hij op de hoogte behoren te zijn van de ge dragsregels zoals deze in de verkeers wetgeving zijn vastgelegd. Nieuw op het gebied van het rij-on derricht is het voorstel van de commis sie om de instructeur enige beginselen van onderwijskunde bij te bi'engen. De commissie vindt het niet zinvol om de instructeur te scholen in eigen vaardig heid en kennis, zonder hem meteen de middelen te geven om het geleerde op een juiste manier over te brengen op zijn leerling. In het rapport wordt dan ook geadviseerd de instructeur te toet sen op onder meer zijn kennis van de verschillende leervormen en op de fac toren die het leerproces bepalen. Bij het samenstellen van al deze eisen heeft de commissie ernaar gestreefd om het bekwaamheidsniveau zodanig vast te stellen, dat er geen bijzondere eisen aan de vóóropleiding van de rij-instruc teurs behoeven te worden gesteld. Een examen zal moeten uitmaken in hoe verre de instructeur aan de nieuwe eisen voldoet. Dit examen zal naar het advies van de commissie kunnen bestaan uit ten eerste een voorberei dend gedeelte. Daarbij zullen de theo retische vakken, de voertuigbeheersing en de kennis omtrent de deelneming aan het verkeer worden getoetst. Het tweede deel van het examen bestaat dan uit een proefles in een lesauto en een theoretische les in groepsverband. Als toelatingseis voor dit tweede exa mengedeelte zal de instructeur moeten aantonen, dat hij stage heeft gelopen bij twee of meer rijscholen waarbij hij tenminste vijftig uur praktische rijles heeft gegeven. Dit laatste veronderstelt i de bereidheid van de rijscholen om sta- giaires op te nemen. De commissie ver wacht, dat dit geen moeilijkheden zal opleveren omdat de stage als element van een volledige opleiding voor elke bedrijfssector van belang is. Voorts meent een meerderheid van de commissie dat het rij-onderricht het beste als één geheel aan rij-instructeurs van voldoende bekwaamheid kan wor den opgedragen. De kwaliteit van dit onderricht zou er niet mee gediend zijn als de bevoegdheid tot lesgeven zou worden gesplitst in twee of meer delen van verschillend niveau, uitgeoefend door instructeurs met verschillend be kwaamheidsniveau. Dit houdt dus in, dat niet de ene instructeur slechts be voegd is tot praktische lessen en een ander daarnaast nog theoretisch onder wijs in leslokalen mag geven. Tenslotte nog iets over de nieuwe wettelijke regeling. In het ontwerp van de „Wet rij-onderricht motorrijtuigen" wordt het „rijden onder toezicht" ge zien als een activiteit die niet noodza kelijk als rij-onderricht wordt be schouwd. Voor het rijden onder toe zicht gelden- dan slechts de bekende voorwaarden: dubbele bediening, twee buitenspiegels, L-bord. Thans is het wetsontwerp gewijzigd in die zin, dat degene die toezicht houdt geacht wordt rij-onderricht te geven tenzij hij het tegendeel aannemelijk maakt. Hierdoor wordt het wettelijk moge lijk onderscheid te maken tussen bij voorbeeld een vader die zijn dochter onder zijn toezicht de auto laat bestu ren en de beunhazen in het rij-onder richt die de mogelijkheid om onder toe zicht te rijden zouden kunnen aangrij pen om zonder instructeursbewijs toch rijles te geven. STELLENDAM Gym. Vereniging „SPARTA" maakt het volgende bekend: Het wintersei zoen is weer begonnen maar de op komst is nog niet groot, laten alle vol leyballers weer trouw komen, er kun nen nog enkele leden bij, het is Dins dag 's avonds van 9 tot 10 uur. De conditietrainingsclub een beginles voor boksers is 's maandags 's avonds van 8 tot 10 uur, daar kunnen ook nog verschillende leden geplaatst worden. Bij de gehuwde dames is de opkomst ook niet zo best. Deze club is donderdag 's avonds van 9 tot 10 uur. De eerste lessen starten op donderdag 4 oktober. Dames en heren aan het bestuur ligt het niet ook niet aan de leiders. Dus een verscheidenheid van sport om u fit te houden. Het bestuur. Kankerbestrijding: De opbrengst van de alhier gehouden koUekte t.b.v. de kankerbestrijding bedraagt 1305,50. Gevers en geefsters daarvoor hartelijk dank. Hiermede herinneren wij onze J abonnees die gewend zijn per s kwartaal te betalen aan de beta- s ling van het 4e kwartaal 1973 ad. g 4,95. 1 Van meerdere abonnees is het abonnementsgeld over het 2e g halfjaar nog niet voldaan ad. f s 9,90. i Wilt U het nu gelijk even af- g v/erken? Bij voorbaat hartelijk s dank. s Ons postrekening nr. is 16 79 30. s Adm. Eilanden-nieuws. UITGEVOERDE HOEVEELHEDEN UIEN IN DE MAAND AUG 1973 West-Duitsland .25.097 ton België 3.079 Engeland 2.362 Frankrijk 1.423 Noorwegen 10 Denemarken 81 Oostenrijk 159 Zwitserland 423 West-Indië 633 Afrika 4.019 Gibraltar 2 IJsland 30 Luxemburg 9 Italië 879 Spanje 12 Diverse bestemn nmgen S.662 Totaal 41.880 ton (van onze weerkundige medewerker) Cijfers van het weer zeggen wel iets maar niet alles. Dat geldt zeker voor de achter ons liggende zomer. Vrijwel iedereen zal het er met ons over eens zijn dat wij een zeer fraaie zomer hebben gehad, zoals na 1959 niet is voorgekomen. Als weerkundige wil je dat dan met enkele cijfers ook graag bewijzen, maar dat kost wat moeite. Onder de zomer verstaan wij meteo rologisch de drie volle maanden juni, juli en augustus. De gemiddelde maxi mum temperatuur van De Bilt bedroeg 22.0 tegen 21.5 C normaal, dus een halve graad warmer dan normaal. Er kwamen eveneens in de Bilt totaal 20, normaal 18 zomerse dagen boven 25 C voor en 2, normaal 3 tropische boven 30 graden, ook al geen bijzonderheid. Van de totaal 92 dagen waren er 48, ongeveer de helft, die warmer dan normaal waren. Gemiddeld over het gehele land viel er 115 tegen 214 mm neerslag. Juli was zelfs een wat te natte inplaats van droge maand. Zo be zien blijft er weinig van een prachtige zomer over. Wij moeten de gunstige af wijkingen ten opzichte van een normale zomer ergens anders zoeken. ZON VIJFDE PLAATS. In de eerste plaats de zon. Die scheen in De Bilt 698 uren en kwam daarmee voor deze eeuw op de vijfde plaats na 1911, 1947, 1949 en 1959. Augustus was na 1947 zelfs de zonnigste van deze eeuw met 245 uren zon. Verder zij opgemerkt dat er gemid deld over het gehele land op deze 92 zomerdagen slecht op 15 dagen regen viel overdag tussen 's morgen 7 en 's- avonds 7 uur. Dat het totaal in De Bilt op slechts 69 uren regende, normaal in een hele zomer 108 uren. Het aantal zomerse dagen boven 25 graden mag dan in verhouding van de toch zo fraaie zomer niet groot zijn ge weest, groot was wel het aantal dagen boven 20 graden, zo tussen 20 en 25 graden in, namelijk rond de 60. Op negen plaatsen in ons land van de Wadden tot Zuid-Limburg worden ook al vanaf 1959 op totaal 100 zomerdagen (1 juni tot 8 september) aantekeningen gemaakt (zonder cijfers) of het weer op die dag fraai, goed, matig of slecht verliep. Rekenen wij fraai en matig tot positief, dus goed zomerweer, dan zien wij dat dit cijfer over het gehele land na 1959 niet meer zo groot is geweest. Al mogen enkele cijfers dan wat te genvallen, vooral dit laatste duidt er wel op, dat zowel de gewone burger zonder, als de burger met vakantie, in Nederland moet hebben ervaren dat het inderdaad de mooiste zomer sinds 1959 is geweest. Mogelijk dat straks de eind cijfers van het zwembadbezoek daar ook op wijzen. Pech hebben diegenen gehad die in de tweede helft van juli hun vakantie in ons land of naaste omgeving door brachten, want die periode was juist het dieptepunt in deze overigens zo goede zomer. (Nadruk verboden). ■r, 1

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1973 | | pagina 1