Op weg naar een betere maatschappij? Jong en oud betrokken bij het zilveren jubileumfeest Drie „onthullingen" in Oude Tonge aan de vooravond van liet Koninginnefeest i Sommelsdijk Vrijdag 7 september 1973 No. 4219 CHR. STREEKBLAD OP GBREPORMEIIRDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijni tweemaal per week: dinsdagr en vrijdagavond It: kuws BEZOEKT ONZE Automobieleii-verkoophal i^ OOK OP VRIJDAGAVOND GARAGE KNöPS MIDDELHARNIS I LANGEWEG113 Tel. 01870 - 2043 Het najaar komt Verjong uw kamer met nieuwe OVERGORDIJNEN Velours - handweef - damast klassiek en modern. VOOR MOOIERE bloemstukjes Fa. KORTEWEG Zandpad Middelharnis ^^ane^ GEEFT UW PANDEN IN MEESTERHANDEN Bureau voor Onroerende Goederen MEESTER ZINKWEG OUD-BEIJERLAND Tel. 01860-5953 iren op. Ouni Ver van 197 an 1959, l> met di| 19U E ugustus POSTBOX 8 - MTODELHAENIS jjedactla en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sonunelsdijk Tel. (01870) 26 28 Na 5.30 uur (01870) 3362 Giro 167030 ABONNEMENTSPRIJS 4.88 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Bij a>ntract speciaal tariel laUeen 1959 tocl G jaar j. i'me, zon m augus -noemd 'Sten lijit ■nber ziel 3n. In (li beste na meteoro. »t nneclii nig en *ecr ziel s en sep. 'tlt cluide i'bels, loverbodi] [ordvroegl '^ivelingoj Jet zijn eerste Op 1 lliegveld ÏJn en di peptembei s'eilanda |t is loo Bematis ii keer, bo Iber met Is de kust Il van 3e volley kooien, di hg op lie Irmezzo lal te Mid fijn lager beid in 2e pede en kms wen pijn 3e ei oor enkel I 2e heren de herei bezzo 2 ei tet veel ti lier samei f. Het set eek echtei It vooral ^ms van loule bleel pmezzo, rollen om Voortdurend worden wij opgeschrikt door berichten in de pers over allerlei aktiegroepen. Vorig jaar was het z.g. Angola-comité in het nieuws dat ons wilde verbieden nog langer gebruik te maken van Angola-koffie. Dit jaar is er een rel ontstaan over de Out-span sinaasappelen uit Zuid-Afrika die we niet meer mogen eten. Dan weer eens liomen de studenten in het nieuws die pogen de universiteiten „om te turnen". Of liet leger waar de discipline steeds verder uitgehold wordt. Wie er een beet je oog voor heeft kan waarnemen dat al le sectoren van onze samenleving in be weging zijn gebracht. Men zou bijna kunnen zeggen dat er 'n soort „sluipende revolutie" aan de gang is. Alles wat in onze samenleving „rot" en corrupt is, wordt terug gebracht tot de formule, dat het kapitalisme de oorzaak is van het bvaad. Het kapitalisme is de bron van alle fouten: de geest van onderlinge na ijver, het streven naar rijkdom, macht en gezag en het misbruik daarvan. Al les wat ons onbehagen oproept: de mi lieuverontreiniging, de „onleefbaarheid" van onze wereld, het verschil in in komsten, de bestaande gezagsverhou dingen, het heeft maar één oorzaak. Daarom moet onze maatschappij ingrij pend hervormd worden. Daarbij neemt men blijkbaar aan dat socialistische fa brieken en hoogovens niet stinken, dat socialistische straalvliegtuigen niet bul deren en dat in een socialistische staat iedereen met vreugde werkt aan de bouw van een wereld zonder de euve len van onze welvaartsstaat. Dat in so cialistische landen geen machtsstreven bestaat, dat conflicten tussen socialis tische staten niet mogelijk zijn, dat ze geen legers en moderne bewapening hebben en dat het socialistische onder wijs niet selecteert. In plaats van de zaken nuchter te bekijken, treffen we maar al te vaak een idealisering aan van andere levensverbanden. Dat blijkt ook weer uit het recente bezoek dat een parlementaire delegatie onder leiding van kamervoorzitter Vondeling aan China gebracht heeft. Inderdaad is Chi na één van de oudste cultuurgebieden van de wereld, en heeft het de eeuwen door een hoogstaande beschaving be zeten. Dat behoeft ons echter niet de ogen te doen sluiten voor de fouten in het hedendaagse China. Het huidige communistische bewind heeft veel van deze oude cultuurerfenis soms letterlijk verwoest. Er moest plaats worden ge maakt voor Mao en zijn „Rode Boekje". Zijn leer is de enige norm voor alle Chi nese aktiviteiten. In ieder geval vond Anne Vondeling bij zijn terugkeer in Nederland dat het leven in China ge kenmerkt werd door hartelijkheid, so berheid, gemeenschapszin, en een ge brek aan persoonlijk winstbejag die wij in het „christelijke" westen bij lange na niet hebben bereikt. Nu willen we het waarheidsgehalte van deze beweringen niet aantasten. Onze kamerleden zullen best hartelijk zijn ontvangen in China en daar onder de indruk zijn gekomen van allerlei ontplooide aktiviteiten. Maar verliezen onze socialistische leids- lieden niet te veel de realiteit uit het oog? Is het niet „mode" geworden om alles wat zweemt naar „kapitalisme" te kraken en de socialistische „heil staat" te idealiseren? Kapitalisme is in onze tijd een „vies" woord geworden. De fouten die aan het begrip „kapita lisme" verkleefd zitten, hoeven we heus niet te verzwijgen of te vergoeilijken. Maar dat zelfde geldt ook voor de socia listische „heilstaat". Wat zal er in China van de persoonlijke vrijheid terecht ko men? Is het niet veeleer zo dat geen enkele afwijking wordt geduld van de koers die de partij uitstippelt? Men ver wijt het westerse onderwijs indoctrina tie, maar in wezen is hier vrijheid van discussie terwijl in China het gehele on derwijs doordrenkt is met de leer van Mao. Dat begint al op de kleuterscholen waar een naar onze begrippen onvoor stelbare orde heerst. Vrijheid van ver eniging of vergadering bestaat er niet. In de grondwet is vrijheid van gods dienst vastgelegd maar in de praktijd komt daar ook weinig van terecht. De partij stippelt de weg uit voor elke on derdaan van de wieg tot het graf en nimmer komt men onder het wakend oog van de partij uit. Ik denk dat de heren die menen dat zij hier in het wes ten onderdrukt worden, en die derhalve het woord „vrijheid" hoog in hun vaan del hebben geschreven, het niet lang zouden uithouden in het „vrije socialis tische China". Ook is het in China zo dat men er nog vast houdt aan de re gel: wie niet werkt zal ook niet eten. Iedereen die er nog maar een beetje toe 5 3ule herei dat doo! met eer Ijan de be- Iploeg ziel Irdoor gini fendrecht. l4—7 k—6 l4—4 l4—2 14—1 4—7 4—5 l4—4 4—3 4—1 4—7 4—7 4—3 4—2 4—1 4—5 J4—4 4—3 U—O asseerd) J)p vrijd Int voor de V S. Bifi"' ierk te Uur. oeperi prs; Jdam, heeft lerkerk W al. - Idster meH lelharnis is| ,r gevallenf den en eeH ■trekkeWy ide auto JSl ■"iiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiii]iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiii]ii]iii^ OOSTDIJK S3 61 in staat is, wordt geacht te werken. Als men hoogtjejaard is, maar nog redelijk gezond wordt men ingeschakeld in het produktieproces. Misschien is dit aan lokkelijk voor sommige studenten, hip pies en verder geestverwanten in het vrije westen? Ook de vrouw is verplicht haar bijdrage te leveren, zodat een nor maal gezinsleven niet mogelijk is. Het is opvallend dat men steeds maar weer probeert door een bestaande maatschappij te hervormen in een bete re samenleving te komen. Men schijnt maar niet tot de conclu sie te kunnen komen dat de maatschap pij wel eens slecht zou kunnen zijn, omdat de menselijke natuur niet deugt. Waarheen we ook kijken in de geschie denis, we zien overal dezelfde verschijn selen: naijver, competitie, strijd, agres sie, honger naar macht en rijkdom enz. De situatie waarin de zo fel begeerde liefde, wederzijds hulpbetoon, eendracht en vrede heersen, bestond helaas alleen in een paradijselijke toestand die van voor de zondeval dateert. De heden daagse aktie-groepen leggen dus het accent eenzijdig op de fouten van de samenleving, als enige oorzaak van het falen van de mens bovenstaande begrip pen te realiseren. Zo toont de geschiedenis ons de mens als een gedrevene die koortsachtig zoekt naar geluk. Immer weer staat hem het ideaal van een gelukkige en ideale maatschappij voor ogen, maar telkens als hij denkt gearriveerd te zijn, ont glipt alles hem weer. We moeten dus goed voor ogen houden dat het uit gangspunt van de huidige maatschap pijhervormers foutief is; inderdaad kle ven er vele fouten aan de bestaande or de, maar dat komt omdat de mense lijke natuur niet deugt. Daar lopen ook alle pogingen op stuk om een betere maatschappij te vestigen. Het is moge lijk om een bestaande maatschappij te vernietigen, maar nog nooit slaagde men erin om daarna een volmaakte maat schappij te stichten. Integendeel: wie wind zaait, zal storm oogsten. De laatste christelijke waarden die nog overgeleverd zijn in onze samen leving worden hevig aangevallen: La ten we het gevaar onderkennen en naar beste weten en kunnen staande trachten te blijven. K - en jong zyn woensdag betrok- *«1 geweest bq het feestvertoon rond- m het zilveren regeringsjubileum van 3 „u' Koningin. De een deed dat van- vl '^^i' dankbaarheid en erkentelijk m\ bestendiging van de band met j.fjws'enhuis en de voorbeeldige Wfttsbetrachting van Hare Majesteit. *?"er, los van deze diepere achter- 1„™' «laar ieder deed het in een be- r"*erenswaardige eendracht. Heel van heeft feest gevierd temidden Pier verworven attributen als pa- (jj^?" versieringen maar veel méér nog die 2 van een gouden zonneschijn 5ia« gedenkdag een bijzondere 6ians gegeven heeft. Een kiekje, gemaakt bij het Diens tencentrum te Middelharnis waar voor de ouderen stoelen gereed stonden tijdens de optocht van versierde fietsen. In enkele plaatsen op het eUand werd dinsdagavond een gedenkdienst gehou den. O.m. was dat het geval in Middel harnis waar in de Chr. Geref. Kerk een interkerkelijke dienst, belegd door het convent van kerken, werd gehouden. Ds. Til. van Stuijvenberg (Ger. Gem.) hield daar een herdenkingstoespraak n.a.v. Spreuken 24 21: „Mijn Zoon, vrees de Heere en de Koning en ver meng U niet met hen die naar verande ring staan". Zie vervolg op pag. 2, 1ste kol. Oude Tonge heeft j.I. dinsdag het (toen nog) komende Koninginnefeest op haar eigen wijze ingeluid. Dat gebeurde met een drietal onthullingen van nogal verschillende zaken, een plastiek bij de openbare mavo, een speeltuin voor de jeugd aan de JuUanastraat en het vro lijk klingelende carillon. Burgemeester W. M. V. d. Harst nam die dag bereid willig alle honneurs waar. Bij de onthulling van de roestvrijsta len plastiek bij de Mavo riep hij de schepper daarvan, Leo Donkersloot uit Oude Tonge te hulp. Leo ontwierp het plastiek als leerling van de eerste klas se en de burgemeester maakte geen ge heim van zijn bewondering daarvoor. „We kunnen met recht beweren dat het een vormgeving is waar je niet op uit gekeken raakt maar een beeld bestaat niet zolang het niet is onthuld" zo luid de de burgemeester de „onthulling" in die geen werkelijke onthulling kon zijn omdat de plastiek al enige tijd open en bloot te kijk staat. Dhr. v. d. Harst leg de als symbolische handeling de hand op de plastiek, samen met de toch wel wat trotse maker waarmee de onthul ling een feit werd. „We stellen niet de domme vraag wat het precies betekent en voorstelt maar we hopen dat ieder een het mooi blijft vinden, nog gene raties lang, ondanks de steeds wijzigen de inzichten!", verklaarde de burge meester tenslotte. Leo zag daarop kans allen te danken die aan de verwezenlijking van zijn ontwerp hadden meegewerkt (de leraar dhr. Bertram, constructiebedrijf van Stekelenburg, i.e. dhr. v. d. Vlugt te Middelharnis) waarop mavo directeur van Renswoude de bijeenkomst, ook bijgewoond door de 177 leerlingen, met een plezierig speechje besloot. Daarin maakte hij de gemeentebestuurderen deelgenoot van verdere plannen ter verfraaiing van school en omgeving, zo als een wandversiering tegen de blinde muur van de lokalen langs de Ruichrok- straat. Opening van de speeltuin. Op de voormalige speeltuin langs de Julianastraat was het een hele drukte omdat daar de kleuterschoolkindertjes, gesierd met feestelijk oranje mutsen en een met gas gevuld balonnetje in de hand de komst van de burgemeester af wachtten. Ze behoefden niet lang te wachten op het moment dat ze hun ba- lonnetjes hun luchtreis konden laten beginnen, vergezeld van een kaartje waarop hun namen zijn ingevuld. De burgemeester gaf zelf het voorbeeld, nadat hij in het kort even de „geschie denis" van de speeltuin had gememo reerd. Door een „vorige generatie" jeugd was die goeddeels afgebroken, maar, zo verzekerde de burgemeester, „we hebben er nu heel stevige speel- werktuigen in de grond gezet die bijna niet meer kapot kunnen!" De kleuter tjes leken dat graag gewonnen te ge ven. De nationale driekleur werd boven de herrezen speeltuin gehesen waarmee de -openstelling een feit werd, boven dien nog eens gevolgd door een rol- schaatswedstrijd op de aangelegde rol- schaatsbaan. Ingebruikname van het carillon. 's Middags had de ingebruikname van het carillon in de dorpstoren plaats. Dat bleek een wat „hardere" materie te zijn en de burgemeester verheelde dan ook niet dat de realisering daarvan een om streden zaak is geweest. Achteraf kon de burg. toch zeggen dat het allemaal wel interessant en boeiend is geweest om te kunnen zien hoe een gemeen schap als Oude Tonge erin slaagt het ergens niet mee eens te zijn en dat voor een deel te blijven. Hij bracht de voor geschiedenis in het kort in het geheu gen. O.m. herinnerde dhr. v. d. Harst eraan dat Monumentenzorg „om finan ciële redenen" niet had ingestemd met de verlangde ui-vormige koepel op de te restaureren toren, waarop het ge meentebestuur dan maar zelf een kre diet van 70.000,voteerde. De spits moest open zijn, niet duur zijn en de mogelijkheid bieden er een carillon in aan te brengen. De burgemeester her- Samen met de hand op het maaksel. innerde voorts aan de aanwezigheid op de destijds gehouden jaarmarkten van een rijdend carillon, wat op sommigen zoveel indruk moet hebben gemaakt dat ze naar een eigen carillon gingen ver langen. Het gemeentebestuur voteerde 25.000,uit de Houtpot, de burgerij werd aktief, waarom de burgemeester thans met trots op de aanwezigheid van het klokkenspel kon wijzen„we hebben nu een carillon en een aktief comité dat het carillon tot een volledig handbespeelbaar klokkenspel uit wil breiden. Nu al worden er in de kerk concerten gegeven op het wereldbe roemde Frobenius orgel en in de toe komst zullen er misschien in Oude- Tonge beiaard-concerten kunnen wor den gegeven!" De burgemeester besloot met de wens dat het comité het enthou siasme tot offervaardigheid voortdu rend zal weten te prikkelen op de weg naar de completering van het klokken spel. OUDE TONGE MOLENDIJK 67-69 TELEFOON (01874) 605 Het gezelschap ging daarop vanuit het Ver. gebouw te voet naar de toren aan de voet waarvan de wijsjes wer den beluisterd Burg. V. d. Harst lanceert zijn balonnen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1973 | | pagina 1