Protest tegen voorgestelde afbraak l Nationale Molenrit te Ouddorp trok 300 deelnemers Brandweer Melissant landelijk kampioen Plaatselijk nieuws jaargang Dinsdag 4 september 1973 No. 4218 CHR. STKESSSELAjy OP GKEEFORMEESIDE GRONDSIAG VOOR DE ZUlD-HOliANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond Goedereede gaf royaal aan Koninginnegeschenk INGEZONDEN Antipathie Redder stelde teieyr Medische diensten EXTRA KERKDIENSTEN GEREF. GEMEENTEN NIEUWE TONGE: Bijzonder gecompliceerde botsing Twee inbraken te Oude Tonge POSTBÖX 8 - MIDDiELJiAKNIS Bedactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, SommeLsdijk 5tel. (01870) 2629 m Na 5.30 uur (01870) 33 B2 Giro 167030 ASONNEOJOSHrrSPRUS f 4.B5 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per inam. By contract speciaal tariet EN BRIEF: Aan het College van Burgemees ter en Wethouders en de Ge meenteraadsleden der gemeente Middelhamis. Ongeveer 7 jaar geleden was de ge- eente voornemens de westelijke kant n de Rubbele Ring te Sommelsdijk af 'breken en deze grond bij het plant en van de kerk aan te sluiten. Daar is en een begin mee gemaakt door af- aak van de nrs. 11 en 13. De Rijksdienst voor de Monumenten- rg is dit ter ore gekomen en heeft arop de hele westelijke kant van de ibbele Hing op de monumentenlijst plaatst, omdat dit aan weerszijden be- uwde stukje ring, van origine een nkelstraatje, zo karakteristiek is voor dorpskern van Sommelsdijk (dit is :t enige dorp met een „dubbele ring"). mmer voor de gemeente maar de Tdere afbraak kan niet doorgaan ant een monument mag je niet zo aar afbreken. Geen nood zegt B. en W. is nog een andere oplossing: de tijd. Wat is er nu gebeurd: verschillende nden zijn opgekocht en niet meer -or bewoning vrijgegeven, zij hebben js jaren leeg gestaan en weer en wind enden hun werk doen. Een particulier verplicht zijn „monument te onder- -uden, de gemeente waarschijnlijk iet. Met de aprilstorm hebben weer en ind het gewonnen en woeien enkele 'andjes uit elkaar, zodanig dat het ge- 'aarlijk werd voor de omgeving. De anden werden gedeeltelijk afgebroken, 'en particulier zou verplicht zijn de anden weer op te knappen, de gemeen- "- waarschijnlijk niet. B. en W. heeft voor slechts één van vier aan de westelijke kant van de ubbele Ring leegstaande panden een dvertentie geplaatst in de plaatselijke ers waarin deze bij inschrijving te oop aangeboden werd. Nu komt a.s. donderdag 6 september et voorstel van B. en W. in de ge meenteraad om de panden maar af te reken en in aansluiting op het groen 'ond de kerk een plantsoenstrook op de eegkomende grond te maken, omdat het 'ouwvallen geworden zijn en dit een 'reinig fraai gezicht is in het centrum :an Sommelsdijk. Tevens wordt de aad er op gewezen dat aan restauratie ;iet valt te denken daar de subsidie bron uitgeput is en het geld er de eerst volgende jaren ook wel niet zal komen. ■ij stellen daarom dat er slechts één plossing is: sloop. U ziet, het voornemen van ongeveer jaar geleden gaat langzaam door, nu ■jjn het de panden 17, 19, 21 en 25. Wat zijn hiervan nu de gevolgen: 1. Het aanzien van de Dubbele Ring daardoor van de dorpskern wordt nstig geschaad. 2. In een vorige raadsvergadering leeft de burgemeester de dorpskern van Sommelsdijk als te beschermen dorps gezicht betiteld. Het is niet ondenkbaar dat de Rijksdienst voor de Monumen tenzorg minder vlot zou zijn met het ■geven van subsidies hiervoor, als het Tneest karakteristieke deel afgebroken s, en als zij de indruk zou kunnen krij sen dat zij door de gemeente tegenge- iverkt wordt. 3. De panden nrs. 15, 23 en 27 komen Vrij te staan waardoor zij meer van .«er en wind te verduren krijgen. De Dubbele Ring verliest zijn ge- elligheid en sfeer, wat ongetwijfeld m terugslag zal hebben op do er ge vestigde winkeliers. 5. Het winkelcentrum van Sommels- .tdijk verpaupert. 6. Het kost de gemeente nu nog on geveer 30.000,— aan afbraak en reali satie van het plantsoen. 7. De Dubbele Ring is zijn naam ..met meer waard. Vandaar de vraag is er echt geen an dere oplossing. Naar onze mening wel, lamelijk de volgende. Ongeveer twee maanden geleden «t de subsidiekraan ook al wel dicht «aar toch was er de mogelijkheid om ngeveer 250.000,— op tafel te krijgen ,m het pand aan de Voorstraat in Mid- elhamis aan te kopen en te restaure- en. Toen was de bouwval aan de Dub- eie Ring ook al aanwezig en was B en nier al schriftelijk op gewezen door e winkeliers uit de omgeving (wan- 'eer krijgen deze antwoord op hun /lej? Waarschijnlijk nadat a.s. don- -erdag het besluit tot afbraak is geval- fn). Het voorafgaande, en het pand «kele Ring 27 in Sommelsdijk, bewijst :*yj^aar een wil is is geld (of geen 2 Heeft de gemeente toch geen geld -»at zij dan in de eerste plaats derge- .JKe panden niet opkopen, of laat zij ze K?" 8*^^31 nu alsnog te koop -anoieden, en dan voor een redelijk be- -rag. In het geval van de Dubbele Ring ■V. de grondprijs; dit is voor de ge- eente dan een winst van 30.000,— }'erkoopprijs, plus een verfraaiing an de dorpskern van Sommelsdijk. A^ ^"kele mensen hebben wij reeds enoord dat zij een of meer van de ge hemde panden aan de Dubbele Ring Melissants brandweerkorps dat zater dag in het Limburgse Born deelnam aan de landelijke brandweerwedstrijd voor korpsen in de 3e klasse heeft daar over 19 andere mededingers gezege vierd. De wedstrijdploeg werd met 298V2 pnt. landelijk kampioen en kan als ze dat wil naar de 2e klasse promove ren. Zowel de ploeg als de 50 jarige be velvoerder dhr. Chr. Hakkenbrak had daarmee een prachtige prestatie gele verd. Het Melissantse korps kwam 3 jaar geleden in de 3e klasse en klom in successie op van de 3e naar de Ie plaats. Uiteraard was de vreugde groot en zaterdagavond tegen elf ur toen de ploeg in Melissant arriveerde vormden de beide wethouders en de gemeentesecre taris het comité van ontvangst. Gister avond werd de ploeg door burg. H. Bos gelukgewenst. Ook heeft een ploeg uit Ouddorp aan de wedstrijd deelgenomen. Deze plaatste zich op de 6e plaats. GOEDEREEDE MUTATIE BIJ STICHTING MAAT SCHAPPELIJK WERK Mej. Zr. E. v. d. Starre te Ouddorp heeft met ingang van 1 sept. haar werk zaamheden als leidster van de gezins verzorging beëindigd. Per 1 aug. is als leidster in haar plaats benoemd mej. R. J. Tjepkema uit Den Haag; zij is be reikbaar van 9 tot 10 uur 's morgens onder tel. nr. (01878) 251. Mej. Tjepke ma houdt op maandag t.m. vrijdag van 9 tot 10 uur spreekuur in „de Vlied- berg", kamer 221. In de gemeente Goedereede is gis teravond gul gegeven aan de gehouden collecte t.b.v. het geschenk voor de Ko ningin waarvan ze de baten heeft be stemd voor „het kind in nood". In Ouddorp werd 4299,26, in Goeree 1548,29 en in Stellendam 2612,63 in gezameld, samen 8460,18 wat neer komt op 0,97 et. per inwoner. Geachte redactie, In uw blad van vrijdag 31 augustus staat een verslag over een ongeluk op de Oudelandsedijk tussen een fietser en een volkswagenbusje. In dit verslag wordt de betrokken bestuurder van het busje met naam en toenaam vermeld. Hieruit blijkt, dat de verslaggever (welke onbekend is) een vooroordeel en eert antipathie tegen deze familie heeft. Het is niet moeilijk om iemand in een hoek te trappen, wat ze ker de bedoeling van dit verslag over het ongeluk was. Daar het de gewoonte van dit blad is om alleen de voorletters van voor- en achternaam te gebruiken, zie ik dit ar tikel als een fenomelale miskleun. Gaarne zie ik dit bovenstaand stuk je onverkort en met vermelding van mijn naam als „ingezonden stuk" in uw krant staan. Met de meeste hoogachting teken ik, J. J. Ottevanger Naschrift. Na de onverkorte opname van uw brief ons onverkorte ant woord: de meest waanzinnige aan tijging ons ooit naar het hoofd geslin gerd. A'. J. Grinwis. wel zouden willen kopen. Laat de ge meente tenminste eens aantrekkelijke advertenties plaatsen en dan niet al leen in de streekpers maar ook in lan delijke bladen, en de beslissing over de sloop van de panden Dubbele Ring 17, 19, 21 en 25 te Sommelsdijk minstens een maand uitstellen. Wat er nu gebeurt is gewoon een moedwillig afbreken van het winkel centrum van Sommelsdijk en van een karakteristiek stukje dorpscultuur. Corr. adres: J. Hollaar, Sommelsdijk. St. Joris Doelstraat 30, vier inwoners van het Brabant se St. Oedenrode die zaterdag met het zeiljacht van een van hen, de „Forban" van dhr. G. H. Cooymans op de Kwade Hoek voor de kust van Goeree in moei lijkheden raakten zijn hevig te leurgesteld in hun „redder", schipper P. H., eigenaar van de „Castor", een vaartuig dat met sportvissers vanuit Hellevoetsluls naar zee gaat. De „Castor", 's- morgens om half elf op weg naar zee gaf gehoor aan het wuiven van de opvarenden van het zeil jacht dat met een gebroken roer voor anker was gegaan. De opva renden van het jacht meenden toen nog op een spontane hulp verlening te mogen rekenen maar na een sleepreis van een half uur eenmaal in de Stellendamse bui- tenhaven pakte dat anders uit. Omdat de pleziervaarders aan boord van „de Castor" waren ge komen meende de schipper recht te hebben op een berg-premie van 10% van de waarde van het jacht. De reden waarom de opvarenden waren overgestapt was volgens hun zeggen dat het jacht ondes kundig was vastgemaakt en tot tweemaal toe bijna omver werd getrokken. Later werd het langs- zijde de „Castor" gebonden waar bij het flinke beschadigingen op liep. Overigens heeft er, toen het jacht in windkracht 7 ten anker lag voor schip noch voor beman ning direct gevaar bestaan. Toen dhr. Cooymans weigerde een schuldbekentenis te tekenen werd hem zijn buitenboordmotor en de benzinetank van zijn jacht ontnomen. Stuurloos en zonder motor werd het jacht door de 4 opvarenden, (3 vrienden van dhr. Cooymans) naar de sluis gema- noevreerd. De havenmeester die het relaas te horen kreeg waar schuwde daarop de politie, 's Mid dags werd de Castor toen ze van zee terug kwam opgewacht en werd de motor teruggeëist. De politie stelde een verklaring op waarin van de berging gewag wordt gemaakt. Dhr. Cooymans wil een evt. vergoeding aan zijn verzekering overlaten. Wel heeft hij een verklaring getekend waarin hij de Sportvissersclub uit Rotterdam die „de Castor" die dag had gehuurd de door haar verlangde 300,toezegt voor IV2 uur gederfd visgenot MIDDELHARNIS - SOMMELSDIJK ARTSEN Woensdag 5 september a.s. heeft dienst dokter J. Dogterom, Sommelsdijk, Tel. (01870) 21 21. Donderdagavond 6 september a.s. 7.30 uur student J. Karels van Rotterdam. OOLTGENSPLAAT Op de Langeweg ter hoogte van de Fittersweg heeft zich zaterdagavond half elf een bijzonder gecompliceerd on geval voorgedaan. Het begon toen de Opel Kapitan van dhr. A. T. van Gurp door de Toyota van dhr. J. v. d. Vliet (Ooltgensplaat) werd aangereden. Dhr. van Gurp schijnt zijn linker richting aanwijzer te hebben ontstoken terwijl hij rechts-af ging. Twee kinderen die in de wagen van dhr. van Gurp mee reden werden licht gewond en dhr. G. J. Maliepaard uit Oude Tonge zou ze bij de Plaatse dokter brengen, maar de dokter had geen dienst en dhr. Malie paard besloot de kinderen naar Oude- Tonge te rijden. Terwijl hij de plaats van het ongeval passeerde stopte hij om het dhr. van Gurp te vertellen waarbij er een auto, bestuurd door dhr. A. W. Pipping (O'plaat) op de wagen van dhr. Maliepaard reed. Alsof de ramp nog niet groot genoeg was werd vlakbij het on geluk, op de parallelweg liggend, de bromfietser Br. Brinkman uit Ooltgens plaat gevonden. Dhr. Brinkman werd met een hoofdwonde naar het zieken huis vervoerd. In de nacht van donderdag op vrijdag van vorige week is er zowel in de kan tine van de voetbalvereniging als in het kantoor van het zwembad ingebroken. Beide gelegenheden liggen vlak bij el kaar in het recreatieoord. Op beide plaatsen werd een deur met een breek ijzer of schroefendraaier geforceerd. Uit de kantine van de voetbalver. D.B. G.C. werd een bandrecorder, een kof fiezetapparaat, sigaretten en snoepgoed meegenomen. Uit het kantoortje van „de Koepel" een verrekijker, een lucht buks, een transistorradio, een horloge en ongeveer vijftig gulden aan geld. MIDDELHARNIS Ophalen huisvuil. In verband met de nationale feestdag op 5 september wordt er op deze dag géén huisvuil opgehaald. In plaats van woensdag zal op de be treffende plaatsen het vuil op donder dag 6 september worden opgeliaald. DIRKSLAND Reisje N.C.V.B. Op donderdag 13 september D.V. hoopt de N.C.V.B. een reisje te maken naar Gouda en de Reeuwijkse Plassen. Vertrek om 8.00 uur vanaf het oude tram-station, terugkeer in Dirksland plm. 6.00 uur. Opgeven voor 11 sept. bij Mevr. Erooshooft, Ring 11, Dirksland. OUDE TONGE Opbrengst koUekten De vorige week gehouden koUekte voor de feestelijkheden ter gelegenheid van het 25-jarig jubileum van H.M. de Koningin heeft alle voorgaande jaren overtroffen. In totaal werd dit jaar ruim 1700,ingezameld. De opbrengst van de kollekte t.b.v. het K.W.F, (kankerbestrijding): hiervan was de hoogste gift 100,en de klein ste tien losse centen. De totale opbrengst bedroeg 1592,48. Van beide worden kollektanten en gevers hartelijk dank gezegd Bejaardennieuws uit het diensten centrum. Onder het motto „houdt u fit" is de bejaardengym onder leiding van dhr. V. d. Scheur weer hervat. U kunt hiervoor terecht donderdagsavonds van 7-8 uur in het dienstencentrum. Ook de bejaarden zangvereniging, onder leiding van dhr. C. Luchtenburg is weer hervat. Deze vereniging telt reeds 52 leden en behaalde vorig sei zoen prachtige resultaten. Vanaf 60 jaar kunt u van harte mee zingen iedere vrijdagavond van 7 - 8.30 uur bij het dienstencentrum aan de Bemhardstraat. OOSTFLAKKEE Wijziging ophalen huisvuil. In ver band met de Nat. feestdag op 5 septem ber zal het huisvuil niet op woensdag maar op donderdag 6 september worden opgehaald. Kantoren gesloten. Op woensdag 5 september, de Nat. Feestdag zal de ge meente-secretarie, de kantoren van de technische dienst, de gemeente-ontvan ger, etc. de gehele dag gesloten zijn. Ook het postkantoor is deze dag geslo ten, er zal geen bestelling worden uit gevoerd. Verloting ponyclub verdaagd. De verloting ten bate van de Ponyclub „De Flakkeese Ruiters", die 1 september j.l. zou plaats hebben is uitgesteld tot 1 oktober a.s., omreden dat alle loten nog niet zijn verkocht. OOLTGENSPLAAT Bibliotheek „Elthato". Vanaf aan staande donderdag 6 september is de Bibliotheek „Elthato" weer geopend des nam. van 6.30 tot 7.30 uur. Bejaardenmiddag uitgesteld. In ver band met een begrafenis zal de bejaar denmiddag donderdag 6 september a.s. niet doorgaan. Deze is uitgesteld tot woensdag 12 september, nam. 2.30 uur in „Elthato". De Nationale Molenrit die j.l. zaterdag op Flakkee werd gehouden en in Oud dorp baar eindpunt had, heeft zo'n driehonderd deelnemers getrokken. Om dat het de eerste maal was dal een der gelijke rit werd georganiseerd en.het derhalve een experiment was zijn de organisatoren door dit aantai niet te leurgesteld, al hadden ze er graag en kele honderden méér ingeschreven. Het is nog een open vraag of de rit in volgende jaren zal worden herhaald. De heer Joh. Hameeteman, administra teur van de Ouddorpse VVV die samen met de heer v. d. Windt van de Stich ting Goereese Gemeenschap het leeu wendeel van de organisatie heeft ver zorgd leek daarover niet erg optimis tisch. Eerst zal nog moeten worden be zien welke inkomsten er gestaan heb ben tegen de kosten die zich in de orde van grootte van vijftienduizend gulden verhouden. Hoe het ook zij, de dag heet geslaagd en dat geldt zeker voor de honderden deelnemers die allen met de bronzen molenpenning werden verrast. Bovendien is er een druk gebruik ge maakt van de geboden attracties. In het Verenigingsgebouw kwamen naar schat ting drieduizend mensen een kijkje ne men naar de expositie van oude am bachten, zoals het nettenboeten, sier- glas-blazen, handwerken, klompenma- ken en garnalen pellen. De gepelde gar nalen werden op broodjes ter consump tie aangeboden. De vaartochten op de Grevelingen vonden een goede belang stelling en meer nog was dat het geval met de helicopter die de hele lange dag rondjes boven Ouddorp heeft gedraaid a raison van 25,voor 7 minuten vluchtplezier. De winnaars uit Zoetermeer met hun A Fordje tegen het decor van de molen van de Fam. Voogd te Ouddorp. 's Middags werden door burgemees ter G. van Velzen, die eerder op de dag ook een luchtreisje boven de gemeente maakte, in het gemeentehuis de prijzen uitgereikt. De eerste prijs voor de mee rijdende old-timers werd gewonnen door dhr. H. P. den Hertog uit Zoeter- meer. Dhr. A. de Vos uit Ooltgensplaat kreeg met zijn A Fordje een derde prijs. De eerste prijs voor de klederdracht ging naar een echtpaar uit Doornspijk, de tweede naar de fam, den Hertog en de derde naar de fam. J. Non, afkomstig van Goedereede die zich met zijn vrouw in de Ouddorpse dracht had gekleed. Ook de baby was helemaal in stijl ge kleed. De Molenrit heeft in het Ouddorpse een grote drukte meegebracht. De deel nemers verklaarden zich dik tevreden over de organisatie en hebben zowel van het landschap als van de molens, die konden worden bezocht, genoten. Er stond weliswaar een stevig briesje maar daardoor konden de v/ieken lustig draaien. Ook de politie is tevreden omdat er geen ongelukken zijn voorge komen. Ouddorp heeft zaterdag in ve ler belangstelling gestaan en dat was de opzet van de organisatoren. De deelne mers die het verst kwamen kwamen uit Assen, de daaropvolgenden uit Em- meloord. Laatstbedoelde, mevr. A. Leijs bleek vroeger nog in Ouddorp, in de woning waar nu dhr. L. P. Akershoek woont, te hebben gewoond en ze ver klaarde daarom een héérlijke dag te hebben gehad Dhr. J. Non, met echtgenote en de baby, goed voor een 3e prijs.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1973 | | pagina 1