Ruim 200 deelnemertjes aan kinder-bloemencorso Nat. Reserve hail - geslaagde nachtelijke oefening Opvoering Kaat Mossel ;s- ing "jaargang Dinsdag 28 augustus 1973 No. 4216 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verachijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond MIDDELHARNIS In 2328 MIDDELHARNIS EXTRA KERKDIENSTEN GEREF. GEMEENTEN J. KEUVELAAR GOEDEREEDE Notaris Klein bij brand gewond Tweede Olympische dag een succes Oranjevereniging „Meiissant" 13-jarige bekende diefstallen op Flakkee Berichten over witlof Den Hertog Co. Suikervrij ijs Zoutvrije Verkoop NS-plaatsbewijzen op RT^-station IVliddeiharnis Rente bij de Rijkspostspaarbank omhoog SUstus POSTBOX 8 - MIDDELHAENIS Bedactie en advertenties; Kantoor Langeweg 13, SommelsdJijk Tel. (01870) 2628 Na 5.30 uur (01870) 33 92 Giro 167830 ABONNEMENTSPRIJS 4,95 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mto. BU contract speciaal taiiet irinkwaterleiding stopt luoridering per 1 jan. '74 ps) en opste rland d rprij- rdam- voor d tot Het algemeen bestuur van de „Stich- g De Drinkwaterleiding Goeree en erflakkee" heeft besloten om met in- ,ng van 1 januari 1974 te stoppen met toevoegen van fluoride aan het ..nkwater. De verbruikers op Goeree- j'v'erflakkee krijgen sinds december '61 iefluorideerd drinkwater vanuit het lompstation te Ouddorp geleverd. De itichting kreeg daarvoor al in juli 1961 «n vergunning van de minister. Het «sluit van het algemeen bestuur van Ie Stichting is genomen tegen de ach- ergrond van de uitspraak van de Hoge iaad, waardoor de rechtsgrond voor het oevoegen van fluoride aan het drink- pater is weggevallen. Het beëindigen van de fluoridering, loet door de Stichting nog worden neegedeeld aan de betrokken gemeen- ebesturen, gedeputeerde staten van ;uid-Hol!and, het ministerie van volks- 'ezondheid en milieuhygiëne en diverse nstanties op het terrein van de volks- jezondheid (waaronder de inspekteur ran de volksgezondheid en de school- andartsendienst). Het arrest van de Hoge Raad dat aan- eiding was voor een besluit, had zoals lekend betrekking op een geding dat ;es Amsterdammers tegen de gemeente Amsterdam aanspanden, met als inzet len verbod tot fluoridering van het Irinkwater. In het arrest overwoog de loge raad onder andere dat de water- eldingwet er zich tegen verzet dat de ligenaar van een waterleidingbedrijf len fluorverbinding aan het drinkwater oevoegt en dat water aflevert. De Hoge laad stelde zich op het standpunt dat ie toevoeging niet nodig is voor de be reiding van het drinkwater, maar be doeld is om het tandbederf tegen te gaan. Toevoeging van stoffen voor een buiten de eigenlijke watervoorziening gelegen doel is zó ingrijpend aldus de overwegingen van de Hoge Raad dat daartoe niet mag worden overgegaan zonder speciale wettelijke regeling. De Hoge raad verwees het geding van de Amsterdammers terug naar het ge rechtshof te Amsterdam voor de rege ling van de gevolgen van het arrest. Het algemeen bestuur van de Stich ting vond de overwegingen van de Hoge Raad van dermate grote betekenis met name het wegvallen van de rechts grond dat men een beslissing over het toevoegen van fluoride niet wilde opschorten tot de nieuwe uitspraak vah het gerechtshof, temeer omdat daarin geen van het arrest afwijkende elemen ten kunnen voorkomen, zodat deze aan gelegenheid principieel gelijk blijft. Ook het door de minister van volksgezond heid en milieuhygiëne toegezegde wets ontwerp was voor het algemeen be stuur geen reden tot uitstel van een be sluit, omdat te voorzien is dat met het tot standkomen van een wettelijke re geling op dit omstreden terrein geruime tijd gemoeid zal zijn. Als het wetsont werp er te zijner tijd is, dan zal het al gemeen bestuur zich opnieuw met de materie bezig houden. De fluoridering heeft geen invloed op de kwaliteit van het drinkwater als zo danig. Indien de toevoeging in 1974 stopt, betekent dit automatisch dat de in 1961 verleende vergunning komt te ver vallen. Het tijdstip van 1 januari 1974 is vastgesteld om instanties op het gebied Het zaterdag in Middelharnis gehouden kinder-bloemencorso, onderdeel van de feestelijkheden Manifestatie '73, heeft meer dan tweehonderd deel nemertjes getrokken. Op het Rubensplein te Middelharnis werden 's mor gens om tien uur de gladiolen aangevoerd en toen was het aan de fantasie van de deelnemertjes om er iets leuks van te maken. De meesten geloof den het wel maar anderen deden extra hun best en vielen in de lange rij van deelnemers die zich door het dorp slingerde extra op. Heel leuk von den we het frisse meisje, met pruik en gehaakte witte hoed, met bloe- Kietjes omkranst. De zij-rits van haar tuinbroek staat op een flinke kier maar een kniesoor wie daar op let als de rest zo bloemrijk uitgedost is. van de volksgezondheid in de over gangstijd gelegenheid te geven even tuele alternatieve maatregeleii ter be strijding van het tandbederf voor te be reiden. COMMENTAAR: Het is er tenslotte van gekomen...! Het bestuur van de Drinkwaterlei ding dat in 1961 als haantje de voor ste de fluoridering op Goeree-Over- flakkee predikte is gekeerd op de dwalingen haars weegs. De fluoride ring wordt per 1 januari beëindigd, en ook daarmee verwerft het be stuur zich een landelijke primeur. Dat zou haar sieren als de misstap geen dertien lange jaren had ge duurd. Jaren, waarin de één passief bleef maar de ander wat gefrustreerd raakte omdat hij intuïtief aanvoelde dat de fluoridering een staatsrechte lijk te verwerpen zaak was. De Hoge Raad, het hoogste rechtscollege van ons land heeft zich uitgesproken zo als zoveel tegenstanders dat gevoels matig hadden beredeneerd en haar geluid kwam wat krachtiger over dan dat van de roependen in de woestijn. Dat heeft het gelukkige ge volg dat de tegenstanders nu het ge lijk aan hun zijde hebben en hun verweer nu eindelijk gehonoreerd gaat worden. Dat is temeer verkwik kend nu we een tijd beleven waarin de rede het van de grootspraak dreigt te verliezen. Het zal velen weer doen geloven dat er nog recht gesproken wordt in de rechtstaat die Nederland pretendeert te zijn. Al doen we wat kribbig, we willen niet het bestuur in haar geheel blameren omdat er onder haar ook bestuurders waren die het foute van de fluoride ring hebben ingezien. Fouten wor den gemaakt om erkend en hersteld te worden, meer nog om er wat van te leren, zodat kans op herhaling uit gesloten wordt, Het zij zo. Aan het nuttig effect dat de fluoridering op het terugdringen van de tandcariës wordt toegedacht zal ook een einde komen. De verantwoordelijkheid daarvoor berust vanaf 1 januari weer bij de ouders die, wanneer ze erin geloven, nu zelf kunnen zorgen dat hun kinderen een voldoende hoeveel heid fluoride krijgen toegediend. Verstandiger lijkt het ons het snoep- verbruik te beperken en te zorgen voor een goede mondhygiëne. Het lijkt ons dat we van het bestuur van de drinkwaterleiding dienaangaand geen suggesties mogen verwachten, dat is haar taak niet en dat is haar taak nooit geweest, vandaar die 13 jaar aanstoot. REDACTIE. NA MOLENRIT OUDDORP: Kaat Mossel was een in het midden van de 18e eeuw levende volksvrouw, wonende in het hartje van de stad Rot terdam in de Zwanesteek bij het Ach- terklooster. Zij stond bekend om haar vurige oranjegezindheid, waardoor zij bij de „Kezen" in ongenade viel en in 1784 werd gearresteerd. Zij sloten haar 3 jaar op in de „Ge vangenpoort" te Den Haag, waarna zij door Prins Willem werd begenadigd en van hem persoonlijk een gouden snuif doos ontving. Om deze gebeurtenis is door Sprink- huysen een spel geschreven, waarin de aanhankelijkheid aan het vorstenhuis en oranje sterk naar voren komt. Het spel speelt zich af in het tijdperk van „Kezen" en „Patrioten", van voor- en tegenstanders, van profiteurs en op offeringsgezindheid. Door het smeuige verhaal, waarin uit gestorven' volksfiguren als een „olie- koop" en een „pruikebol", wordt een „Kaat Mossel" een viswijf neergezet, die door haar eerlijkheid en vitaliteit de harten van de toeschouwers steelt. Het blijspel „Kaat Mossel", waaraan een 20-tal medewerkers deelneemt, wordt zaterdag 1 september in het ver enigingsgebouw te Ouddorp opgevoerd. Toegangsbewijzen ad 5,zijn in voor-verkoop verkrijgbaar bij de V.V.V. Ouddorp, tel. 01878-789 en 733. Tevens voor zover nog beschikbaar sav. aan de zaal. NIEUWE TONGE woensdag 7.30 uur ds. Mol van Hardinxveld-Giessendam. OUDDORP woensdagavond 7.30 uur ds. Blok van Dirksland. OPTICIEN Zandpad 32 - Middelharnis TeL (01870) 215T Ziekenfondsleden op vertoon van recept 20''/» liortiag op montuiir. De in Goeereede wonende Rotter damse notaris Mr. S. Klein is met ver wondingen aan één van zijn polsen in het ziekenhuis opgenomen. Waarschijn lijk zijn er zenuwen doorgesneden en zal een operatief ingrijpen nodig zijn. Mr. Klein liep die verwonding op toen hij vannacht ca. 4 uur verrast werd door een brand in de kelder van zijn woonhuis. Nadat hij zijn gezin in veilig heid had gebracht en de brandweer was gewaarschuwd trachtte dhr. Klein uit de woning te redden wat er te redden viel. Gelukkig bleef de brand tot de kelder beperkt. Er is wel aanzienlijke waterschade. De brand is waarschijn lijk ontstaan door kortsluiting in de koelkast. DEN BOMMEL Begunstigd door prachtig zomerweer, hield op zaterdag 25 augustus Den Bom mel zijn tweede Olympische dag, die zeker geslaagd mag worden genoemd. Allereerst maakte E.M.M, een rondgang door het dorp naar het voetbalveld. Om 10.00 uur bracht de marathon loper Dick Wolfert de brandende fakkel op het veld, waarmee het Olympisch vuur werd ontstoken, terwijl daarna onder het spelen van het Wilhelmus de Nederlandse driekleur werd gehesen. De voorzitter van het Oranjecomité, de heer Joh. van Dijk, sprak een ope ningswoord, waarna de spelen een aan vang namen tot 12 uur en om 13.00 uur weer werden voortgezet. Half vier was alles afgewerkt en kon wethouder De Vos om 4 uur de medailles uitreiken. Voorzitter Van Dijk sprak na afloop een woord van dank aan alle medewerkers en tot het publiek voor de grote belanstelling. Concert E.M.M./O.B.K. Zaterdag avond maakte het fanfarekorps O.B.K. en haar drumband, totaal ongeveer 60 man, een muzikale rondgang door Den Bommel, waardoor belangstelling werd gewekt voor een concert, te verzorgen door O.B.K. en E.M.M. Een muziektent was opgesteld op het Emmaplein en er heerste een behoorlijke animo voor dit concert, die telkens de handen van het publiek op elkaar brachten. PROGRAMMA ter gelegenheid van het 25-jarig regeringsjubileum van H.M. Koningin Juliana op 5 september 1973. 8.00 uur: Reveille van de toren. 8.15 uur: Vlaggen uitsteken. 8.30 uur: Heraut door het dorp. 9.30 uur: Aubade. 10.15 uur: Kinderspelen. 12.00 uur: Pauze. 1.00 uur: Opstellen allegorische optocht en keuren wagens. 1.45 uur: Poppenkast in „Melishof". 2.00 uur: Allegorische optocht. 4.30 uur: Keuren op Plein van ver sierde fietsen. 5.00 uur: Pauze. 6.00 uur: Ringrijden met auto's en Volksspelen. 7.00 uur: Ringrijden met fietsen. 8.00 uur: Lampionoptocht. 9.00 uur: Muziek op de tent; eerst de muziekvereniging en daarna een bandje. De inwoners van Melissant worden verzocht om; om 8.15 uur de vlaggen uit te steken. MELISSANT Ger. Gem. in Ned. De kerkdienst van a.s. woensdagavond waarin ds. J. de Groot zou voorgaan, gaat niet door. Vier pelotons van de Nationale Re serve, akomstig uit Rlioon, IJsselmonde, Dordrecht en Goeree-Overflalilcee heb ben vrijdagnacht op ons eiland een rea listische oefening gehouden. De honderd reservisten die darbij betroltlten waren werden in 8 groepen verdeeld, 4 be vriende en 4 vijandelijlte die elltaar op strategische punten moesten treffen. Dat ging gepaard met vuursalvo's die sommige burgers in de nachteiqlie uren de nodige schrik hebben bezorgd. De pelotons-commandant dhr. L. J. C. van Alphen uit Nieuwe Tonge die de 42 Flakkeese reservisten onder zijn leiding heeft biedt gaarne zijn verontschuldi ging aan voor elke overlast die veroor zaakt is, met de stellige verzekering overigens dat geen van die gevallen be wust werd begaan. De oefening wilde dat de vier groe pen die tot taak hadden belangrijke punten als gebouwen en wegen te be waken de daar opererende ccmmando's (de 4 overige groepen) verdreven. De „commando's" hadden de opdracht die punten te vernietigen en daarna met een boot uit een van de havens de aftocht te blazen. Dhr. van Alphen noemt de oefening die vrijdagavond bij Den Bommel be gon en zaterdagmorgen bij Stellendam eindigde, voor meer dan SO"/» geslaagd. Geen van de infiltranten heeft kans gezien een boot te bemachtigen en met succes werden ze tijdig vanuit de kwets bare punten verdreven. Een misser was het verdwalen van een groep uit Rhoon die in het polderland tussen Stad en Den Bommel het spoor bijster raakte en moest worden opgespoord. Elk van de manschappen heeft zo'n twintig kilometer afgelegd deels te voet en deels per auto. In Stellendam vond 's morgens rond 10 uur het laatste tref fen plaats, vergezeld van het ontploffen van trotyl en het afsteken van rook- potten. Het publiek, op weg naar de haven i.v.m. de te houden vlaggetjesdag heeft daar nog een graantje van meegepikt, geïnteresseerder dan degenen die er 's nachts mee geconfronteerd werden Een 13 jarige jongen uit Zwijndrecht, ondanks zijn jeugdige leeftijd al een goede bekende van de politie aldaar, heeft gisteren tegenover politiemannen uit Ouddorp en Middelharnis meerdere diestallen op Goeree-Overflakkee be kend. Hij pleegde die toen hij met zijn ouders op een camping in Ouddorp ver bleef. Hij bekende bij sigarenmagazijn v. d. Bok tv/ee dure aanstekers en 2 horlo ges te hebben gestolen. Bij schoenhan- del Demoet nam hij 380,uit de kas sa weg. Een greep in de kassa bij Esso- station Hameeteman mislukte. Bij de Fa. den Hertog Co. te Dirksland le verde een greep in de kassa's een be drag van ca. tweeduizend gulden op. Goed speurwerk van de politie te Ouddorp en Middelharnis leidde, met succes, naar de dader! DIRKSLAND Bedankt. Ds. P. Blok alhier heeft voor het beroep naar de Geref. Gemeen te te Veenendaal bedankt. Door hem werd een beroep ontvangen naar Apel doorn. Gemeenteavond. Op donderdag 6 sept. a.s. zal in het kerkgebouw der Ger. Gem. een gemeente-avond worden be legd, waar verschillende zaken aan de orde zullen komen, inzonderheid de tot standkoming van een nieuwe grotere vergaderruimte. Dokter W. den Hengst zal op die avond refereren over „Be roep en belijdenis". De leiding berust bij de pastor loei, ds. P. Blok. Aanvang 7.30 uur. Witlof mineervUeg Uit onze waarnemingen blijkt dat de witlofmineervlieg ook dit jaar weer ac tief is. Voor de percelen waarop late se lecties geteeld worden, die bewaard moeten worden, kan het nodig zijn een bespuiting uit te voeren. Wij adviseren u deze percelen te kon- troleren en zonodig te spuiten met 150 g/ml dimethoaat 20Vo in 100 liter water. De bespuiting moet na twee weken her haald worden'. De laatste bespuiting mag niet later dan drie weken voor het rooien van de wortels worden uitge voerd. Na het opzetten van de wortels is het gewenst een kuilbehandeling uit te voeren. In de kuil wordt de witlofmi neervlieg eveneens bestreden met di methoaat 20"/o. Voordat de opgezette wortels worden ingespoeld spuit of giet men met een oplossing van 25 mï van dit middel in 10 a 20 liter water over de-koppen van de wortels. Deze hoeveel heid is voldoende voor 10 m2 kuilopper- vlak. Schade door groeistof ï)e voorgaande seizoenen werd in ver schillende percelen witlofwortels veel schade ondervonden van groeistoffen, die op helende percelen worden gespo ten. Deze groeistoffen kunnen in witlof een ernstige schade veroorzaken. In welke mate is afhankelijk van het tijd stip waarop gespoten wordt. Vroeg in de herfst of laat. Het schadebeeld ziet er als volgt uit: versmalling van de bladeren, verdikking van de nerven, terwijl de hartbladeren' krom groeien. Op de kraag van de wortel kom.en wit te voosachtige wratten. Bij bewaring van beschadigde wor tels komen zeer veel lengtescheuren in de wortel voor. Bij het forceren van beschadigde wortels wrorden kroppen gevormd die enkele dikke, harde bladeren hebben. Het groeipunt is vaak verloren gegaan. voor diëten o.a. LIMONADE'S DROP, JAM'S VRUCHTEN OP SAP CHOCOLADE'S EN BONBONS CASHEW NOTEN PINDA'S KAAS MOSTERD SCHELVIS LEVER DIRKSLAND (01877) 19 68 Van 1 september 1973 af zijn op het RTM-station te Middelharnis NS-plaats bewijzen (enkele reis- en dagretourbil- jetten en weekendretours) verkrijg baar, geldig van het NS-station Rotter- dam-CS af. Per 1 sepember a.s. wordt een aantal belangrijkewijzigingen aangebracht in de rentevergoeding op de spaarrekenin gen van de Rijkspostspaarbank. De ren te op gewone spaarrekeningen (spaar bankboekjes en girorenterekeningen wordt gebracht op i^hVo. Er wordt een nieuw type beleggings rekening ingevoerd met een opzegter mijn van drie jaar en een rente van S'/o. Van de bestaande beleggingsrekening met een opzegtermijn van drie maanden wordt de rente verhoogd van 4V2''/o tot 50/0. Zoals bekend is bij de beleggingsre keningen van de Rijkspostspaarbank tussentijdse opneming mogelijk, waar bij dan wel een bepaalde korting moet worden toegepast. Eveneens per 1 september gaat de rentevergoeding op de z.g. bedrijfs- spaarrekeningen (rekeningen op grond van premie- en winstdelingsspaarrege- lingen) met een vol procent omhoog, n.l. van S'/o naar 6°/o. De rentevergoe dingen op de overige spaarrekeningen blijven ongewijzigd, zodat per 1 septem ber de volgende percentages gelden: gewone spaarrekeningen 4V2V0 jeugdspaarrekeningen (Zilvervloot) 6 "/o bedrijfsspaarrekeningen en amb- tenarenspaarrekeningen 6 "h beieggingsrekeningen -3 mnd. opzegtermijn 5 "k beleggingsrekeningen - 1 jaar opzegtermijn 6 Vo beleggingsrekeningen - 2 jaar opzegtermijn 7 "/o beleggingsrekeningen - 3 jaar opzegtermijn 8 "h veel beschadigde wortels geven een' krop en verroten. Toepassing van groeistof voor sloot kanten van witlofpercelen moet ont raden worden. Het gebruik van deze stoffen in aangrenzende percelen geeft veel risico voor het witlof. Werk in de omgeving van witlofpercelen zeer voor zichtig met groeistof! Witlof is voor groeistoffenbevattende middelen een zeer gevoelig gewas. (Consulentschap v. d. Tuinbouw Barendrecht).

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1973 | | pagina 1