-fellAltDEn - rtlEUWS Zaterdagavond 1 september zendingsavond in Middeiiiarnis 389, Vakantiepret kost boer veel geld „Wie ben ik, dat ik dit doen mag In 1948 was de verbondenheid met de westerse bondgenoten uit de De democratie diende te worden beschermd sinds 1968 vertienvoudigd Nieuws uit Zeeland Vrijdag 24 augustus 1973 No. 4215 NU OF NOOIT Profiteer nu van de LAGE DOLLAR KOERS en onze EXTRA LAGE INKOOP DE ORGINELE A.O SMITH GASB0ILER115LTR. met volle fabrieks garantie, catalogusprijs 677,- nu tijdelijk afhaalprijs ANDRÉ VOOGT Plaatselijk nieuws PREDIKBEURTEN 2e wereldoorlog zeer groot Zeer krachtige ontwikkeling Aantal „donsslapers'' De Vraagbaak HVP antieW s in blf antieke -wichtjes 61307 of fijfsverzorgingsdiensten onmisbaar Inp vakantietop is alweer enkele we- voorbij. De meeste Nederlanders wat men noemt terug van wegge pest Het is een bijna vanzelfspreken- •/aak dat vele landgenoten tegen be unt, van enkele weken plat gaan om 1 de zon en soms noodgedwongen de regen te genieten. Het verschijn- vakantie op de boerderij" heeft op- aemaakt, zeer tot genoegen van stedeling maar ook van de boer. Een „dere vraag is of de boeren in ons _i9nd ook aan vakantie toekomen. Een aanzinnige vraag? Naar verluidt heeft 'emier Den Uyl deze vraag onlangs gesteld aan enkele agrarische voor bannen van het Landbouwschap. In loerenkringen wordt het woord va- •atitie nog niet zo vaak gebruikt. Er we! een ontwikkeling die de boer de (legnaar vakantieland wijst: de bedrijfs erzorging. Steeds meer landgenoten gaan met lakantie. Dat kan ook omdat het aan- al loon- en' salaristrekkenden groeit. jovendien is ieders jaarloon niet com- ileet zonder een aardige vakantietoe- lag van ongeveer 7 "/o. Voor onze boer lakt dat allemaal anders uit. Hij mag lan wel een vrij man zijn, die gaat en itaat waar hij wil, maar zijn bedrijf loudt hem toch met handen en voeten Vrijheid en toch gebondenheid, voor Je lezer misschien een tegenstrijdigheid. De veehouder is vrij in zijn beslissin gen, maar zal toch elke dag weer pre sent moeten zijn omdat het vee zijn ver zorging opeist. Ook 's zaterdags en' 's zondags moet de koe gemolken worden en zullen de varkens en kippen het (nog) niet zonder hun baas kunnen stel len. Een boer op vakantie is nog steeds een weinig voorkomend verschijnsel, ook al omdat de meeste veehouderijbe drijven zgn. eenmansbedrijven zijn. Als de veehouder met zijn gezin een dagje uit is, ligt het bedrijf voor 100 "/o stU, terwijl de levend have aan zijn lot over gelaten' is. iNoast vee meer aandacht voor boer Sinds enkele jaren wordt op het plat teland serieus gedokterd aan vakantie- mogelijkheden in de landbouw. Tot nu kan de boer het woord vakantie wel uitspreken zonder echter te weten wat het begrip Inhoudt. De zgn. be drijfs verzorgingsdiensten zijn een soort veredelde burenhulporganisaties die op de boerderij bijspringen zodra de ondernemer verstek laat gaan. Aanvan kelijk werd de hulpverlening opgezet voor arbeidsvervanging wanneer de boer door ziekte gehinderd werd. Voor al de boerenorganisaties steunden de hulpverlening, die meestal op coöpera tieve basis opgericht werd. Het was trouwens een merkwaardig verschijn sel dat vele boeren hun vee tegen ziek te verzekerden' terwijl zij zichzelf te kort deden. De goede ondernemer was wel verzekerd tegen ziekte of arbeids ongeschiktheid, maar had geen voor zieningen getroffen voor vervangende arbeid die immers broodnodig is op een eenmansbedrijf. Hoewel men op het platteland nog aan burenhulp waarde hecht, laat de huidige bedrijfsaanpak in de landbouw weinig ruimte aan de boer om op onvoorziene momenten voor onbepaalde tijd in te springen op het bedrijf van zijn collega. Ruim tien jaar geleden kwam de eerste bedrij f sver- zorgingsdienst van de grond in het Noorden van het land. De beken'de kin derziektes waren niet van de lucht. De vraagstukken van de verzorgingsdien sten lagen veelal op het terrein van beloning en huisvesting van goed ge schoold personeel en de organisatorische aanpak zoals financieel beheer, werk verdeling, administratie, belastingen enz In Friesland, waar de nieuwe vereni gingen snel in aantal groeien, werd in 1962 een overkoepelend orgaan opge richt om de hulpverleningsdiensten' in het goede vaarwater te krijgen en te houden. Het bedrijfsverzorgingssysteem werd gestroomlijnd en sloeg op de boer derij aan. In navolging van de Friese aanpak gingen ook andere provincies de weg van de georganiseerde boeren- hulpverlening op: Gelderland, Overijs sel, West-Nederland, Noord-Brabant, Limburg, Drente en Groningen. Sinds de start in 1958 heeft de georganiseer de bedrijfsverzorging in de landbouw de wind mee gehad. Er zijn nu onge veer 180 verenigingen over het hele land verspreid, waarbij zo'n 30.000 boeren Zijn aangesloten. Dat is gemiddeld 165 leden per vereniging. Het is begrijpelijk dat vooral uit veehouderijkrmgen de tteeste animo komt voor de bedrijfsver- Mrgingsdiensten. De bedrij f sgebonden- neid is immers het grootst in de pro- ouktiesectoren waar met levend vee gewerkt en geproduceerd wordt. Bedrijf sverzorgingsdiensten doen goed werk Vakantie vieren is voor de meeste Nederlanders een vanzelfsprekendheid. ^e werkgevers geven niet alleen enkele weken vrijaf, maar betalen daar ook Mg voor. Voor de boeren liggen de Kaarten' wel anders. Via een goed ge organiseerde bedrijfsverzorging is er een mogelijkheid om met vakantie te gaan, fiaar de agrarische ondernemer zal er l^'el voor moeten betalen. De bedrijfs- verzorgingsdiensten kosten immers nog- wat geld. De personeelskosten zijn ^.'^t gering terwijl ook de sociale voor- zieriingen voor rekening van de aange- ™ten leden komen. Een goede organi satie eist bovendien' een goed beheer, li-'l §°6de administratie en' werkverde- ~- Ook de secretariaatswerkzaamhe- De zgn. bedrij f sverzorgers zelf zijn in dien'st van de verenigingen die de krachten veelal op c.a.o.-basis uitbe talen. Boven de c.a.o. wordt vaak een extra toeslag gegeven, omdat bedrijfs- verzorgers in feite de ondernemers in de landbouw moeten vervangen, waarbij de verantwoordelijkheid van het bedrijf op de schouders van de vervangende kracht rust. Terwijl de doorsnee werknemer in ons land vakantie viert met een niet te versmaden financiële douceur in de vorm van een vakantietoeslag, moet de boer flink betalen voor elk uur dat hij uittrekt voor vakantiegenoegens. Meest al betaalt hij een jaarlijkse contribu tie aan de bedrij f sverzorgingsdienst, ter wijl daarentegert een flink uurloon ver schuldigd is voor de tijd dat de be drijfs verzorger inspringt op het bedrijf. Al met al kost het de boer een aardige duit. De overheid springt enigszins bij via een subsidie aan overkoepelende provinciale organen die het bedrijfsver- zorgingswezen leiden en bundelen. Dat gebeurt dan via gelden uit het Ontwik- kelings- en Saneringsfonds van de Land bouw. Het O S-fonds volgt de agra rische ontwikkelingen op de voet en probeert deze zonodig geldelijk te sti muleren. Nederland is nauwelijks bekomen van de jongste vakantieroes en maakt al weer plannen' voor een volksverhuizing in 1974. Aan deze volkspret kunnen veel boeren in ons land nog niet meedoen. Toegegeven: de bedrijfsverzorgingsdien- sten zijn een uitkomst voor de boer die een poosje met vakantie wil. In tegen stelling met het vaderlandse legioen dat een betaalde vakantie kan genieten, zal de boer voorlopig flink moeten dokken voor het genoegen van enkele vrije dagen' per jaar. B. Schouwing (Nadruk verboden) 25 jaar Koningin Juliana (1) Rotterdam - Meent 19-21 Telefoon 010-13 68 17 Ouddorp - Boompjes 9 Telefoon 01878- 937 den Wagen de inzet van een deskundige «■acht die geld kost. Alles hij elkaar ™ag men zonder overdrijving stellen dat een werkverdeler-personeelschef m nii^^^'^^-Jfsverzorgingssysteem zo'n w.uoo gulden kost, d.w.z. salaris, soci- 'e lasten, bureaukosten, autokosten, Men gaat er op dit ogenblik van If!' dat één personeelschef het werk van sverzorgers verdeelt en regelt. 20 bedrijf] MELISSANT Geref. Gemeente in Nederland. Woensdag 29 aug. a.s. hoopt voor ons voor te gaan ds. de Groot van Rijssen. Aanvang 7.30 uur. OUDE TONGE Kollekte. Op woensdagavond 29 aug. a.s. wordt er met medewerking van Drunaband en Majorettes een kollekte gehouden t.b.v. de feestelijkheden t.g.v. het 25-jarig Regeringsjubileum van H.M. de Koningin. OOLTGENSPLAAT Kollekte kavikerbestrijding. Van maandag 27 augustus tot en met maan dag 10 september zal een huis-aan- huis-koUekte gehouden worden ten' ba te van de Kanker Bestrijding, uitgaan de van het Koningin Wilhelmina Fonds. Vanzelf bevelen wij deze kollekte har telijk bij u aan. Vorig jaar bracht Oolt- gensplaat ruim drie duizend gulden bijeen. Laat het dit jaar niet minder zijn. Zestig jaar getrouwd. Op donderdag 30 augustus a.s. herdenkt het echtpaar P. Beijer-Tiggelman, Emmastraat 20, al hier, de dag dat zij 60 jaar geleden in het huwelijk zijn getreden. Dit heuge lijke feit hoopt men op donderdag 30 en vrijdag 31 aug. in de eigen' woning te herdenken. HERV. KERK EILAND THOLEN ZONDAG 26 AUGUSTUS THOLEN 9.30 en' 6.30 uur ds. J. Bate- laan uit Voorschoten. POORTVLIET 10 uur dhr. C. J. de Groot uit Nw. Lekkerland en 6 uur ds. C. Mulder. SCHERPENISSE 9.30 en 2.30 uur dhr. Buitelaar van Rotterdam. ST. MAARTENSDIJK 9.30 uur lezen en 2.30 uur kand. M. D. Geuze. STAVENISSE 10 en 6 uur ds. T. van Deelen uit Everdingen. ST. ANN ALAND 10 uur ds. C. Mulder en 6 uur ds. J. Codée. OUD VOSSEMEER 10 uur ds. H. Mar- kema en 6.30 uur ds. G. J. Voortman. ST. PHILIPSLAND 9.30 uur kand. M. D. Geuze en 2.30 uur ds. H. Harkema. Amsterdam, 4 september 1948. Op de ze zaterdagmorgen staan duizenden mensen op de Dam. Hoewel het beroem de plein vóór het koninklijk paleis vol ledig bezet is met Amsterdammers, heerst er doodse stilte. De deuren van de eerste verdieping gaan open en ko ningin Wilhelmina, prinses Juliana en Prins Bemhard verschijnen op het bal- con. De koningin neemt het woord en zegt: „Ik stel er prijs op U mede te de len, dat ik zojuist mijn troonsafstand heb getekend ten behoeve van mijn dochter prinses Juliana. Ik dank U al len voor het vertrouwen, dat gij mij vijftig jaar lang hebt gegeven. Ik danlï U voor de toegenegenheid en de warm te waarmede gij mij steeds hebt om ringd. Met vertrouwen zie ik uw toe komst tegemoet onder de zorgende lei ding van mijn innig geliefd kind. God zij met U en de koningin...". En terwijl zij energiek haar rechter arm omhoog zwaait, vervolgt Wilhel mina: „Ik acht mij gelukkig met U al len te kunnen uitroepen: Leve de ko ningin!" Een uitroep, die door de tot nu toe zwijgende menigte spontaan wordt overgenomen. Een machtig gejuich ver breekt de spanning. Er volgen nu weken waarin Oranje in het middelpunt van de gebeurtenis sen staat: De inhuldiging van koningin Juliana op 6 september waarbij de jon ge vorstin in haar toespraak tot de Sta- ten-Generaal de beroemde woorden spreekt: „Sedert eergisteren ben ik ge roepen tot een taak, die zó zwaar is dat niemand die zich daarin ook maar een ogenblik heeft ingedacht, haar zou be geren, maar ook zó mooi, dat ik alleen maar zeggen kan: Wie ben ik, dat ik dit doen magOp 18 september volgt de „Blijde incomste" te 's-Gravenhage. Als eerste regeringsdaad reikt de nieu we koningin op 7 oktober op de Sons- beek weide te Arnhem het Ridderkruis der Militaire Willemsorde Eerste Klasse uit aan haar moeder, prinses Wilhel mina Maar er gebeurde nog veel meer in dat jaar en bij het vernemen van de feitelijke gebeurtenissen, die elk voor zich spreken, zal de lezer hoogstvTaar- schijnlijk zeggen: Wat is het nü alle maal anders geworden Amerika, de grote Sinterklaas. „U geeft ons een gevoel alsof we tot de familie behoren, een neef en een nicht van Uncle Sam. V/ij houden er al tijd van onze Uncle Sam op te zoeken, hij heeft ons een massa heerlijke en uiterst nuttige geschenken gegeven...". Deze uitspraak van koningin Juliana over de Verenigde Staten van Amerika klinkt menigeen vandaag-aan-de-dag misschien wat vreemd in de oren, maar in 1948 was Amerika inderdaad de rijke Uncle Sam, die aan vele Europese lan den en ook aan ons land massa's „heer lijke en uiterst nuttige geschenken" had gegeven. Europa was zeer verarmd uit de Tweede Wereld Oorlog te voorschijn gekomen. Dit gold niet alleen voor de overwonnenen maar ook voor de over winnaars. Ook óns land was in 1945 tot op de botten uitgekleed. De econoom J. Tinbergen bracht op treffende wijze on ze armoede voor een groot deel het gevolg van de uitbuiting door de bezet-, ter onder woorden. Hij zei het zo: ,Het hele Nederlandse volk had, indien. het buiten de oorlog was gebleven, een' vol jaar met vakantie kunnen gaan en daarbij SO'/o meer dan normaal mogen gebruiken, óns land zou er dan nóg be ter voor hebben gestaan dan, na de oor log, in mei 1945". De oorlog had zijn sporen achtergelaten en de opbouw van ons land kostte heel veel geld. De ach terstand in de woningbouw werd in 1945 op 300.000 woningen berekend. Wat de industrie betreft: 40"'/o van de bezit tingen aan fabriekscomplexen e.d. wa ren verloren gegaan. Bij de zo belangrij ke mijnbouw stond het er al niet veel beter voor. De produktie was daar met 40''/o teruggelopen. Hoewel onmiddellijk na de oorlog de opbouw van het ver woeste Nederland krachtig ter hand werd genomen, bleek al na enige tijd dat voor de herbouw méér nodig was dan goede wil alleen. Er was geld nodig en veel geld ook. Deze hopeloze situatie beperkte zich niet tot Nederland alleen, hetzelfde gold voor heel Europa. Amerika besefte heel goed dat in arm blijvend Europa grote politieke moei lijkheden zouden ontstaan met het ge vaar voor toenemende communistische invloed. Een intergealliëerd lichaam, de „United Nations Relief and Rehabilita tion Administration" (UNRRA), hielp zowel de West-Europese als de Oost- Europese landen. De Amerikanen meenden echter dat de UNRKA in Oost- Europa werd misbruikt om communisti sche regimes aan de macht te helpen, terwijl zowel in Frankrijk als in Italië de communisten op het punt stonden de macht over te nemen. De Amerikaanse regering besloot daarom met eigen mid delen en naar eigen Inzicht Europa te hulp te komen. De Verenigde Staten kwamen met het „Marshall plan" ge noemd naar de initiatiefnemer, gene raal Marshall, die in een redevoering op 5 juni 1947 voor de Harvard Universi teit meedeelde dat: „Alleen een om vangrijke hulp van buiten af een ern stige achteruitgang in de economische, sociale en politieke toestand van Euro pa zou kunnen verhinderenEen re gering die bereid is mee te werken aan de taak van herstel, zal dat weet ik zeker op de volle medewerking van de Verenigde Staten kunnen rekenen", zo ging de generaal verder in zijn rede voering, en hij liet er veelbetekenend op volgen: „Maar een regering die pro beert het herstel van andere landen te vertragen, kan op onze steun niet reke nenEn vervolgens merkte de ge- heraal al heel duidelijk op: „Vérder zullen regeringen, politieke partijen of groepen, die het menselijk leed probe ren te bestendigen om daaruit politieke munt te slaan of op andere wijze voor deel te trekken Amerika tegenover zich vinden Het initiatief tot al of niet meedoen met de Marshall-hulp werd aan de Europese landen zelf overgelaten. In ons werelddeel waren de politieke te genstellingen tussen de commimistische landen sterk toegenomen na de Russi sche staatsgreep in Tjechoslowakije waarbij Jan Masarijk op misterieuse wijze het leven verloor (zelfmoord of moord?). Het ijzeren gordijn was neergelaten. De positie van dat gordijn werd duide lijk aangegeven als grens tussen de lan den die niet en die wèl ingingen op het aanbod van de U.S.A.: Frankrijk, Oos tenrijk, België, Nederland, Luxemburg, Denemarken, Noorwegen, Zweden, IJs land, Italië, Ierland, Zwitserland, Por tugal, Griekenland en Turkije deden mee, terwijl voor West-Duitsland een aparte hulpregeling werd getroffen. De gevolgen van het Marshall-plan zijn hoe men ook over de politieke achtergronden denkt in velerlei op zicht onverdeeld' gunstig gev/eest voor de deelnemende landen, In het eerste kwartaal van 1949 was er een zeer snel le opgaande lijn te bespeuren in de eco nomische vooruitgang van West-Euro pa. De industriële produktie en export stegen aanzienlijk. De inflatie werd be teugeld Versmade neutraliteit Koningin Juliana heeft eens tot de Nederlandse soldaten gezegd: „Ook te genwoordig zult gij Uw taak zien als het betrekken van de wacht tegen agressie, nood en bedreiging van aller lei soort, in nauwe samenwerking met de jeugd van andere landen, die daartoe de roeping voelt. Zou 't de jeugd van de hele wereld kunnen gelukken een ware basis voor de vrede te leggen, door te beginnen met gezamenlijk in voorko mende gevallen de zwaarst beproefde volkeren te hulp te komen? Op geen be tere wijze zoudt gij ook de nagedachte nis van uw kameraden, die gevallen zijn, kunnen eren". Na de oorlog was het een ieder duide lijk: De neutraliteitspolitiek, die Neder land tot aan de Tweede Wereldoorlog had gevoerd, had gefaald; ondanks onze angstvallig bewaarde afzijdigheid wa ren we tóch in de maalstroom van de oorlog meegesleurd. En in die oorlog was er een hechte verbondenheid ont staan tussen ons land en zijn bondge noten. Het Nederlandse volk had de ge allieerde soldaten, voornamelijk Ame rikanen, Engelsen en Canadezen, als bevrijders begroet en wij wilden met hen verbonden blijven. Het kost in 1948 dan ook geen enkele moeite om het par lement mee te krijgen om het verdrag van Brussel te tekenen, waarbij Groot- Brittannië, Frankrijk, Nederland, Bel gië en Luxemburg besloten een ge meenschappelijk verdedigingssysteem op te bouwen. In juli van datzelfde jaar besloten de 5 mogendheden van het Brusselse verdragen mét de Verenigde Staten van Amerika en Canada één groot militair bondgenootschap te slui ten en op 4 april 1949 traden Denemar ken, IJsland, Italië, Noorwegen en Por tugal óók tot het verdrag toe. Later slo ten Griekenland en Turkije zich ook bij het bondgenootschap aan. Deze ontwik keling was gegroeid door gebeurtenis sen die direct al na de oorlog plaatsvon den: Binnen een jaar na V.E. dag (de- caputilatie van Duitsland) had SS'/o van de Amerikaanse soldaten, öC/o van de Britse strijdkrachten en liet totaal van de Canadese militairen Europa weer verlaten. Rusland hield echter ten Wes ten van zijn grenzen 70 a 80 divisies op de been. In februari 1948 namen de commimis- ten de macht over in Tsjechoslowakije, zoals we in het eerste gedeelte van dit artikel al hebben aangestipt. Tjechoslowakije was het meest wes ters georiënteerde land van Oost-Euro pa. De Tjechische staatsgreep maakte in West-Europa en ook in ons land veel indruk. De Partij van de Arbeid hield op de Dam van Amsterdam een fel-be- wogen anti-communistische demonstra tie onder het motto „Amsterdam geen Praag". Na 5 jaar van dictatuur be schouwden de Nederlanders de demo cratie als een herwonnen groot goed, dat diende te worden verdedigd tegen welke nieuwe dictatoriale macht dan ook. Het monopolie op het gebied van de atoom-bewapening had de Amerikanen ook wat harder gemaakt tegenover de Russen. President Truman kreeg een zodanig gevoel van oppermachtig te zijn dat hij tijdens de conferentie van Pots dam, waar, in de zomer van 1945, de overwinnaars van Duitsland bijeen wa ren om over de toekomst van Europa te spreken, de Russen onder zware politie ke druk zette. Zijn standpunt werd door sommige vooraanstaande Amerikanen zo fanatiek gesteund dat er zelfs lieden waren die meenden dat een preventieve oorlog tegen de Sowjet-Unie de groot ste dienst was die men de mensheid kon bewijzen Tegen dit Amerikaanse militaire su- peroverwicht manifesteerden de Rus sen een sterk minderwaardigheidsge voel, dit kwam o.m. tot uiting in de „blokkade van Berlijn" in 1948. De Rus sen sloten alle toegangswegen voor de Westerse bezettingsmogelijidTeden naar Berlijn af, behalve de luchtwegen. De Amerikanen, Engelsen en Fransen orga niseerden toen de „Big Lift", de lucht brug naar de Duitse hoofdstad om de bewoners van hun sectoren van de no dige behoeften te voorzien. De eerste opperbevelhebber van de NAVO De Noord Atlantische Verdragsorganisatie was generaal Eisenhower, die, als be vrijder van Europa, grote populariteit genoot. De band tussen de NAVO-landen, in 1948 gelegd is een hechte band ge bleken. Geen enkel land heeft zich uit het bondgenootschap teruggetrokken. Bij een enquête nog niet zo lang geleden in ons land gehouden over de NAVO bleek dat SS"/» van de ondervraagden binnen de NAVO wilden blijven. Nog steeds geldt de regel: „Een gewapende aanval tegen een of meer van hen in Europa of Noord-Amerika zal be schouwd worden als een aanval op al len". Koningin Juliana zei over de NA VO: „De NAVO betekent gelukkig een vrij samengaan van vrije landen, als groep, als gemeenschap, als bondgenoot schap. Hierdoor kan de NAVO nooit een afschrikwekkende indruk geven". Barneveld De directie van Irisette Nederland maakt bekend dat de sterk opgaande lijn van de voorgaande jaren' zich in 1972 onverminderd heeft voort gezet. Het slapen onder donsdekens blijft zienderogen terrein winnen; sinds 1968 is het aantal „donsslapers" vertienvou digd. Als de populariteit in hetzelfde tempo toeneemt, mag worden aangenomen dat binnen 3 a 4 jaar de miljoenste „dons slaper" in Nederland kan worden ver welkomd, aldus de verwachting van Irisette, de grootste producent en leve rancier van donsdekens, lakenovertrek- kén eh bijbehorende kussenslopen in ons land. De grootste categorieën aankopers van donsdekens zijn jongeren die gaan trou wen en ouderen van plm. 35 jaar die toe zijn aan vernieuwing van het slaap kamerinterieur. Aanbod neemt toe De zeer krachtige ontwikkeling en de gunstige perspectieven in de markt heb ben ertoe geleid dat het aantal merken het afgelopen jaar snel is toegenomen. Ook enkele grootwinkelbedrijven zijn gestart met de verkoop, al dan niet met eigen merken. Alhoewel de gerenomeerde merken verreweg de meeste verkopen voor hun rekening nemen, neemt het aanbod van goedkopere produkten toe. Volgens Irisette schuilt hierbij kaf onder het koren. In een aantal gevallen wordt vulling van zeer matige kwaliteit toegepast, wat voor consumenten niet of nauwelijks te controleren valt. Het ver dient daarom aanbeveling te vertrouwen op die artikelen die het goedkeurings certificaat dragen van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen. Herhaalde consumentenonderzoeken geven antwoord op de vraag naar het waarom van de toenemende belangstel ling. Men ervaart inderdaad dat de lich te donsdekens behaaglijk warm slapen. Maar evenzeer wordt groot belang ge hecht aan het gemak. Het bedden op maken kan voortaan in een wip gebeurd zijn, wat met name werkende gehuwde vrouwen aanspreekt. Ook veroorzaken donsdekens en lakenovertrekken geen stof. Uitbreiding Intussen heeft de recente ontwikke ling voor Irisette de nodige uitbreidin gen met zich meegebracht. Zojuist is bij de fabriek te Barneveld een nieuw centraal magazijn in gebruik genomen, ter vervanging van de kleinere ruimte te Naarden. Met het nieuwe magazijn is de voor raadruimte in één keer méér dan ver dubbeld. OOSTERLAND Ongeval. Onze dorpsgenoot, de 31- jarige Willem Goudzwaard Wz.„ wo nende aan de Sandstrómstraat alhier, en' werkzaam als trimmer bij de firma Utroma uit Arnhem, die herstelwerk zaamheden verricht aan de Waterweg onder Hoek van Holland, had het on geluk een mijnsteen op zijn hoofd te krijgen, toen hij in het ruim van een schip stond. Het schip zette onmiddel lijk koers naar de wal en per scheeps- mobilifoon werd onmiddellijk een arts gewaarschuwd, die reeds op de wal stond te wachten toen het schip aanleg de. Per ambulance werd de onfortuin lijke jongeman naar het Holy-zieken- huis te Vlaardingen vervoerd waar bleek dat hij een zware hersenschud ding had bekomen. Zijn toestand is thans redelijk wel. Ter gelegenheid van het 25-jarig regeringsjubileum van H.M. Koningin Juliana, op woensdag 5 september e.k. zal er behalve in de Ned. Herv. Kerk alhier, ook in het kerkgebouw van de Ger. Gemeente aan de Sint Joostdijk een herdenkingsgodsdienstoefening ge houden worden waarin voorgaan zal ds. W. Hage, predikant van de Ger. Ge meente alhier. Aanvang van deze dienst is half tien, voormiddag. ST. ANNALAND Jeugdvereniging. Op de laatste preek bespreking in het Hervormd ver, ge bouw te St, Annaland werd besloten om een jeugdvereniging op te richten'. Bedoeld is hier een vereniging voor jongens en meisjes van 16 jaar en ouder, die regelmatig samenkomt ter bespreking van gedeelten uit de Heili ge Schrift, behandeling van allerlei ac tuele onderwerpen, zang, declamatie en diverse vorm.en van verantwoorde ont spanning. Het doel van dit alles is om de Hervormde jeugd van St. Annaland toe te rusten tot een verantwoorde me ningsvorming ten aanzien van diverse vragen', waarmee ze in dit leven ge confronteerd worden. De eerste oprich tingsvergadering zal D.V. gehouden worden D.V. op zaterdagavond 1 sep tember a.s. des avonds om 7 uur in het Hervormd verenigingsgebouw. In prin cipe is besloten om de veertien dagen samen te komen. Over de avond, waar op dat zal zijn, zal D.V. op 1 septem ber a.s. nog nader worden beslist. UITSLAG ZOEKWEDSTRIJD Aan het eind van de tentoonstelling „Delta Flora 1973" heeft mevrouw Van Es uit Middelharnis in de stand van „De Vraagbaak" zaterdagavond 11 aug. de loting verricht van de zoekwedstrijd „Oost-West, thuisalles veilig?". Vele bezoekers en bezoeksters, jong en oud, hebben aan deze geslaagde en leerzame wedstrijd deelgenomen. Op de zoekplaat „Oost-West, thuisalles veilig?? uitgegeven door het „Veilig heidsinstituut" te Amsterdam waren vele situaties en handelingen getekend, waarvan beoordeeld moest worden: goed of fout. Het was prettig te mer ken, dat bij het invullen vaak discussie ontstond over hoe de vraag te beant woorden? Nu alleen de uitslag en een volgen'de keer meer over de situaties en hande lingen van de zoekplaat. De heer G. C. de Gast - Stationsweg 22, Dirksland, aanrechtkastje van Keu kencentrum Tieleman, Melissant. De heer W. Nieuwpoort, Vermaetweg 14, Pemis, elektrische koffiekan van E.M.G.O, n.v., Middelharnis. Mevrouw A. Zaayer-Polder, Koning- innelaan 34, Sommelsdijk, grashark van fa, A, Dirkx, Sommelsdijk, De heer L, E. van Loon, Kranendijk 16, Achthuizen, boek van Boekhandel Human, Sommelsdijk, De heer K. van Okkenburg, Gen. Snij derstraat 26, Nieuwe Tonge, naaima- chinanaalden van Singer, Middelharnis, De heer A, W, Bierens, Zandkreek- straat 5, Zierikzee, set met pluggen en boor van 't Houtwinkeltje, Middel harnis. Zaterdagavond 1 september om half acht zal in de Ned. Herv. Kerk te Mid delharnis een zendingsavond worden gehouden. De organisatie daarvan be rust bij de zendingscomimssie van Mid- delharnis-Sommelsdijk, Een aantal sprekers is tot deze avond uitgenodigd. Na ds. J. Maasland die een openings woord zal spreken zal het woord ge voerd worden door drs, A, de Reuver te Tholen, dhr, W. van der Plas, zendings arbeider en drs. B. Oosterom te Oude- water, waarna ds. v. d. Beek van Som melsdijk de avond zal beëindigen. De zendingsarbeider dhr. v. d. Plas is momenteel met verlof in ons land. In opdracht van de G.Z.B, heeft hij drie jaar in Turkana gewoond en gewerkt en op 10 september hoopt hij weer te rug te keren. Als werkgebied is hem aangewezen een gedeelte van de half woestijn Turkana, ruim tweemaal de oppervlakte van Nederland. Als team leider heeft dhr. v. d. Plas de verant woordelijkheid voor het kerkewerk, het scholenwerk, het medische werk, het irrigatiewerk en het transport. Voor al die sectoren is overigens een Afrikaan als leider aangesteld. „de Turkana zijn onvoorstelbaar arm", aldus dhr. v. d. Plas: „ze zijn er altijd op uit om zoveel mogelijk so ciaal profijt te verkrijgen. Als zendings arbeiders stel je toch, ondanks de nood, het Evangelie voorop, hierbij de heer sende nood niet uit het oog verliezend. Het geloof wordt immers door de Apos tel Paulus in één adem genoemd met hoop en liefde Op de Zendingspost waar dhr. v. d. Plas werkzaam is werkt ook de voor Goeree Overflakkee bekende Richard Too, die als weeskind door de Zending werd opgenomen en in de gelegenheid werd gesteld een studie als Evangelist te volgen. Vorig jaar studeerde hij af en sindsdien is hij onder zijn eigen volk als Evangelist werkzaam. Zaterdag 1 september wordt op veler belangstelling gerekend, zeker van hen die de zending een warm hart toe dra gen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1973 | | pagina 9