M ruider^ Vissers uit Yerseice voersn in IMiddeiiiarriis icolcicels aan „Sterrenhoekje" faogs Pfiilips- hoofjesweg Sommelsdijk ^-^mC!^ 16e jaargang "Vrijdag 17 augustus 1973 No. 4213 <%u,,. CHR. STREEKBIcèJO OP G.EJIEF0RME3EEDE GSONDSLAG VOOR DS ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verachijra tvaeemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond Keukenstoelen en tafels Ze zijn zo goedkoop. kgoHINGINRICHTlHS'., GEEFT UW PANDEN IN MEESTERHANDEN Bureau voor Onroerende Goederen MEESTER ZINKWEG OUD-BEÏJEELAND Tel. 01860-5953 Geboorte explosie in Skylab '''>iii"iiuiiuui»uiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin BEZOEKT ONZE Automobielen-verkoophai OOK OP VRIJDAGAVOND GARAGE KNöPS - MIDDELHARNIS LANGEWEG 113 Tel. 01870 - 2043 Benoeming Burgemeester Openstelling postkantoren VOOS MOOIERE INGEZONDEN KOFFIE Clubnieuws s Fa. KORTEWEG Zandpad Middelharnis belangstelling oprichting rverenigïng Nieuwe voorzitter Provinciale Jeugdraad De vakantie is voorbij Medische diensten Uitvoering op 't Fort „Prins Frederik" Bustocht bejaarden Ooitgensplaat Plaatselijk nieuws POSTBOX 8 - MIDDELHAKNIS RedacÜe en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk ïtel. (01870) 2620 f- Na 5.30 mir (01870) 33 92 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 4.B5 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mra. Bij contract speciaal tarief. Enkele vissersschepen' uit Yerseke ko- len sinds een lialf jaar vrijwel dage- jks naar de Rijkshaven te Middelhar- is waar ze hun vangsten aanvoeren. licht onder de Ouddorpse kust vangen schepen zgn. kokkels, schelpdiertjes ie in stevige witte, gekartelde schelpen roeien. In Nederland worden ze niet ,^eten en zijn ze als voedsel vrijwel inbekend, alleen de lege schelpen zijn angs de stranden met tienduizenden te rinden. De kokkels worden voorname- ijk geëxporteerd naar Spanje. Daar is iet overigens geen delicatesse, verze- [erde oi^_de_handelaar _v. ^d._ Plasse, aaar een"^ewoon volksvoedsel. De imaak van de weinig appetijtelijk uit- jende kokkels lijkt het meest op die >an alikruiken. Middelharnis is als aan- roerhaven gekozen omdat er een goede losmogelijkheid is maar meer nog omdat ae kokkels, vooral bij warm weer, snel doodgaan en daarom zo vlug mogelijk moeten worden afgevoerd. De reis naar Yerseke per schip zou te lang voor ze De kokkelschelpen zijn meer bekend dan de inhoud. OOSTDIJK 53 61 RAAD DIRKSLAND: duren, waarom de vracht met grote vrachtwagencombinaties naar Yerseke wordt afgevoerd. De schelpdieren' wor den daar, zoals mossels, gekookt en in de diepvries gedaan, waarna export naar Spanje volgt. De schepen liggen gereed voor lossing. Ondanks het heel ander leefmilieu, 435 km van de aarde verwijderd en in een gewichtsloze toestand, blijkt dat al de levende wezens aan boord van het Amerikaanse ruimtestation zich snel aanpassen. Niet alleen de spin weeft rustig door aan haar, toch wel vreemdvormig web, ■naar ook de kleine visjes schijnen hun eerste schrik te boven te zijn gekomen. Na eerst moeilijkheden te hebben ge had met hun oriëntatievermogen, heb ben zij zich nu volledig aangepast aan nun nieuwe situatie. Zo goed hebben ze het er nu naar hun zin dat astronaut Bean begin deze week meldde: „Binnen kort kunnen jullie, als alles goed gaat, vijftig jonge visjes aan de bemanning ™n Skylab toevoegen!" Lachend merk- '6 men toen op aarde op, dat men een geboorteexpiosie in het Skylabaqua- num ook nog wel zou kunnen oplossen. «gelopen woensdag meldde het eerste Seboren visje zich. Direct stelde Bean "e aarde daarvan op de hoogte. De grondploeg in Houston feliciteerde de astronauten met dit gebeuren omdat voor de eerste maal een wezen in de ™imfe werd geboren. Bean vertelde verder nog dat het visje door zijn "Uders streng bewaakt wordt en zo- ooende geen kans krijgt om alleen op verkenning te gaan. Houston vroeg de astronauten of ze het aquarium de ko mende dagen goed. in de gaten willen houden met het oog op een nieuwe ge boorte. Maar naast deze blijde gebeurtenis gaat het leven aan boord van Skylab normaal door. Afgelopen dagen zijn de astronauten vooral bezig geweest met medische testen en het bestuderen van de zon. Commandant Bean lieeft maan dag zelfs een nieuw voortstuwingsmid del uitgeprobeerd. Het apparaat bestaat uit een groot pak dat Bean op zijn rug vastbond. Op de eerste plaats werkt dit pakket ongeveer hetzelfde als een maanrugpakket, het voorziet de astro nauten van zuurstof en water. Op de tweede plaats zitten er ongeveer 14 kleine straalpijpjes aan, waarmee een astronaut zich in het luchtledige zo vrij als een vogel overal heen kan begeven. Met twee handgrepen is het gehele ge val bestuurbaar. Tot nu toe moesten astronauten bui ten een ruimteschip, verbonden blijven met een lijn waardoorheen zij zuurstof kregen. Met behulp van aangebrachte handgrepen konden ze zich dan langs de buitenkant van de cabine bewegen. Zou de kabel breken dan zouden de as tronauten, indien ze los van het ruim teschip zouden hangen, reddeloos ver loren zijn, omdat je in het lichtledige zonder voortstuwingsmiddel niet voor uit kan komen. Nu is er dan eindelijk een apparaat gekomen, waarmee de as tronauten gewoon los van een ruimte schip door de ruimte kunnen vliegen. Bean heeft er maandag en woensdag, tweemaal mee gevlogen binnen in liet luchtledige Skylab. Deze nieuwe uitvin ding zal in de toekomst bijzonder han dig zijn voor het werken buiten een ruimtestation, voor het vervoer van personen tussen twee ruimteschepen en bij reddingsoperaties. Intussen is het reddingsschip op aar de zo ver gevorderd dat de ruimer ge maakte ApoUocabine, boven op een Sa- turn-1 raket, maandag uit de grote con- struCtiehalis gereden. Met het tran sportvoertuig, „Crawler" genaamd, reed men toen over een speciaal voor dit doel aangelegde baan, die even breed is als een achtbaansweg, naar de lanceerplaats. De dieselmotor, die de „Crawler" aandrijft, gebruikte meer dan 300 liter brandstof per uur. Het acht miljoen kostende voertuig, bestuurd door 11 man had enkele uren nodig om het op zes kilometer liggende lanceer- plateau-39 te bereiken. Daar staat de raket klaar om, gedu rende een aftelperiode van enkele we ken, „onder stoom" te worden gebracht. Of de lancering van dit reddingsschip nu wel of niet plaats zal vinden, is nog steeds niet duidelijk. Op dit moment acht de Nasa de kans dat de astronau ten met hun eigen ApoUoschip terug zullen keren nog het grootst. Amateur-sterrenwacht, „Neil Armstrong". NIEUWERKERK De setcretai'is der gemeente Duive- land, de heer L. M. Steketee is per 1 september a.s. benoemd tot burgemees ter-secretaris der gemeente Middel- stum (Gron.) De heer Steketee geboren te Yerseke is 50 jaar oud, heeft 4 kinderen. Hij is lid der Gereformeerde Kerk en lid van de Anti Revolutionaire Partij. Middelstum is een plaats van 2700 in woners. Ingaande 3 september a.s. worden de ochtendopenstellingsuren van de post kantoren te Oude Tonge, Nieuwe Ton- ge, Melissant en Stellendam aangepast aan de lokale behoefte. De opstelling van deze kantoren wordt van 09.30—12.30 uur gewijzigd in 09.00 12.00 uur. De overige openstellingstijden blijven ongewijzigd (14.00—15.00; 17.00—18.00) De gemeenteraad heeft in haar laatst gehouden vergadering besloten tot de aanleg van een tweede voetbalveld aan de Philipshoofjesweg. De daartoe beno digde grond is al eerder aangekocht van dhr. B. M. Zoeteman. Het terrein zal gedeeltelijk door de gemeente worden ingericht, terwijl een gedeelte van de kosten voor rekening van de voetbalver, wordt genomen. De raad stelde een crediet van 10.000, beschikbaar voor drainage, afrastering, plantsoen', hekwerk, poorten en een bal- lenvanger. Het spitten en egaliseren, het dempen van een sloot en het inzaaien van het terrein zal door .ie voetbalver, worden verzorgd. De raad ging gaarne met het voorstel accoord en onder schreef de opmerking van de voorz. burg. H. Bos dat er sprake is van een schappelijke, zo niet lage prijs. Parkeerstroofc Langs de Stationsweg zal een par- keerstrook van 25,5 meter worden aan gelegd, als verlenging van de strook die al voor de woningen Stationsweg 18 en 20 is aangelegd. De uitbreiding zal plaats bieden' aan 7 auto's. Een crediet van 2500,werd door de raad be schikbaar gesteld. Verwarming Een crediet van ƒ.35000,werd ge- voteerd voor de aanleg van een cen- trale-verwarmingsinstallatie in de open bare lagere school te Dirksland. Tot dusver werden de lokalen d.m.v. gas- verwarming verwarmd. Aan de Oranjeverenigingen werd een totaal bedrag van 6120,beschikbaar gesteld t.b.v. de viering van het 25- jarig regeringsjubileum van H.M. de Koningin op 5 september a.s. De bij drage is bestemd voor de feestelijke aankleding van de dorpen. De bijdrage is gespecificeerd in 1000,aan elk der verenigingen en 0,50 per inwoner. Voor het wel en wee van je geboor teplaats, waar je je jeugd hebt doorge bracht, blijf je je interesseren. Natuur lijk meer, als je een steeritje in het maatschappelijke leven hebt bijgedra gen. De gemeenteraad van Oost-Flakkee vergaderde een dezer dagen. Als je dan toevallig in je oude gemeente verblijft, beklim je de publieke tribune, al zou het alleen zijn om een blik te werpen in het fantastische mooie raadzaaltje. Maar je komt feitelijk om eens te horen en te zien, hoe een veel jongere gene ratie het nu doet. Het ging er gemoede lijk naar toe; zij die niet een schoon bloesje, of niet schoon aan hadden trok ken het jasje uit, er was toestemming voor en zegden hun weetje van een pa piertje af of improviseerden. Nogmaals het ging gemoedelijk, zodat je een vuist slag, zoals vroeger van b.v. een SGP lid, miste. Maar de agenda was ook niet zo belangrijk. Opnierkelijk was dat slechts de klein ste mogelijke meerderheid principieel in de besluitvorming was, waarbij nog een vergissing. Men leze hierover het vo rige nummer van dit blad.' De raad was zunig, hoewel men hier beweert, dat er royaal met de overheidsgelden omgesprongen wordt. Het tegendeel is waar. Op een vraag van de wnd. bode aan de secretaris of de bezoekers van de tribune ook koffie mochten hebben, ant woordde hij, ja, maar één keer Een oud-Platenaar. MIDDELHARNIS-SOMMELSDIJK MIDDELHARNIS Maar liefst zeventig belangstellenden waren j.l. dinsdag in „het Diekhuus" aanwezig bij de bespreking tot oprich ting van een motorvereniging te Mid delharnis, die haar leden van heel Goe- ree-Overflakkee gaat trekken. De helft van de aanwezigen, 35, liet zich na ver kregen informatie al als lid inschrijven. Ook werd er een voorlopig bestuur ge vormd waarin onderling de taken zul len worden' verdeeld. Ook zal de meest juiste naam voor de vereniging worden gezocht en gaat het bestuur uitzien naar een geschikt veld om daarop, zonder hinder voor de omgeving, allerlei acti viteiten te kunnen organiseren. Het be stuur zal ook stappen nemen om de vereniging onder te brengen bij de K.N.M.'V., van v/elke landelijke vereni ging er enkele officials aanwezig waren en van voorlichting dienden. Op 8 september zal de nieuwe ver eniging al van zich doen horen, op het terrein bij de chichoreifabriek te Som melsdijk zal op die dag een motor-cross worden gehouden. In de vakature van voorzitter van de Prov. Jeugdraad Z.H. ontstaan .door het aftreden van mevr. A. J. Le Coultre- Foest, die in maart j.l. benoemd werd tot burgemeester buiten de provincie Zuid-Holland, Is per 7 augustus voor zien door benoeming van de heer J. Hillenius, die direkteur is van het Ko ningin Julianafonds te 's-Gravenhage. Met ingang van maandag 20 augustus worden de gymnastieklessen en volley baltrainingen weer in de Olympiahal hervat. Sparta Volleybal toernooit op 15 sep tember a.s. in de Olympiahal. 17 augustus sluit de inschrijving voor ons toernooi. Naar we hopen zullen, net als verleden jaar, de uitgenodigde verenigingen met één of meerdere teams aan ons toernooi deelnemen. Er wordt gespeeld in de 2e en 3e klasse, zowel voor dames en heren. Bovendien ligt het in de bedoeling dat dit toernooi de Manifestatie Middelharnis 1973" zal af sluiten. Van zaterdag 18 augustus tot maandag 20 augustus Artsen Middelharnis-Sommelsdijk: Van zaterdagmorgen 9.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur heeft dienst dokter J. Dogterom, lel. 2121 te Som melsdijk. Deze is woensdag a.s. van 12.00 tot 24.00 uur afwezig. Dirfcstand - Herkingen - Melissant: Van zaterdagmorgen 9.00 uur tot maandagmorgen 9.00 uur heeft dienst dokter B. Elvé, Ring 117 te Dirksland, tel. 01877 - 1262. Nieuwe Tonge - Stad aan 't Haring vliet - Oostflakkee: Vani zaterdagmorgen 12.00 uur tot maandagmorgen 9.00 uur hebben dienst dokter P. J. H. Kramers te Ooltgens- plaat, tel. 01873 - 201 en dokter M. de Jager te Nieuwe Tonge, tel. 01875-301. Tandartsen Uitsluitend voor spoedgevallen tand arts Wolthers te Ouddorp van 11.00 tot 11.30 uur. Wijkverpleegsters Dirksland - Herkingen, - Melissant: Van vrijdagavond 6.00 uur tot maan dagmorgen 8.00 uur heeft dienst zr. A. H. Stolk, tel. 01877 - 1500, b.g. 1767. Oude Tonge - Nieuwe Tonge: Van vrijdagmiddag 12.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur heeft dienst zr. van Wijk te Oude Tonge, telefoon 01874 289 b.g.g. 01877 - 1707. Achthuizen - Den Bo'mme|l - Stad aan 't Haringvliet: Wit-Gele Kruis Dienst heeft zr. Vrij, tel. 01871 - 312 b.g.g. 534. Dierenortsen; Dienst heeft dierenarts Tjebbes te Middelharnis, tel. 01870 - 2966. OUDE TONGE MOLKNDIJK 67-69 TELEFOON (01874) 605 OOLTGENSPLAAT Hieronder volgt het programma voor de uitvoering van de diverse Plaatse verenigingen zaterdagavond 18 aug. (dus morgen) op het Fort „Prins Frederik". 7.00 uur: Vertrek vanaf „'t Centrum" van muziekver. U.D.I. en W. M. v. d. Harst drumband. 7.30 uur: Fort Prins Frederik. Gemengde Zangver. „Advendo" o.l.v. C. C. V. d. Heuvel. 1. Zonnezang, Frans Schubert. 2. Als ik U Vinde, Hubert Waclrrut. 3. Kind van Holland, Mar. Egberts. Muziekver, V.D.I. o.l.v. R. v. Putten. 1. Eendracht mars. Joh. C. de Wit. 2. Scheldegalm, Adr. J. Maas. 3. Florida, A. Duroc. Chr. Gem. zangver. „Jubilate o.l.v. C. C. V. d. Heuvel. 1. God is mijn Licht, M. Vulpius. 2. Jubilate Amen, F. Pijlman. 3. Freude und Seligkeit, bew. D. Kux- haven. Optreden drumband o.l.v. P. Balemans. 2e optreden. Advendo. 1. Als hier een pot met bonen staat, bew. R. Karsemeyer. 2. De Larinksboom, arr. G. Stetner. 3. Ambrosianischer Lobgesang, E. Gebhardt. U.D.I. 1. Vrede klanken. Ramakers. 2. Walk Over, Ton Kotter. 3. Holland Jubelt, Adr. J. Maas. „Jubilate" 1. Geloofd zij 's Heeren heiligen Naam, James EUor. 2. De zon schijnt in mijn ziel vandaag, R. Beintema 3. Geprezeri zij de Heer, Th. A. Arne. Drumband. Tijdens optreden colecte voor on kosten. Op deze avond zijn ook alle belang stellenden van in en buiten de gemeen te hartelijk welkom. OOLTGENSPLAAT Op donderdag 30 augustus a.s. hopen de bejaarden weer een bustocht te ma ken. Deze keer gaat de reis, op veler verzoel:, naar Zuid-Limburg. De streek rond Valkenburg en Vaals is zeker een bezoekje -waard, vooral in het na-seizoen, als het overal wat rus tiger is! De bus vertrekt 's morgeris om 7.15 uur vanaf „'t Centrum" en de thuis komst zal om ongeveer 20.30 zijn. De prijs is 27,50 (koffie, luch en diner inbegrepen). Deelnemers kunnen zich aanstaande dinsdag tussen 2 en 4 uur opgeven bij mevrouw Van Dam in „'t Centrum" of telefonisch bij de heer A. Spit (tel. 575 of 310). Alle bejaarden zijn welkom! OOLTGENSPLAAT 45 jaar getrouwd. Donderdag 16 aug. was het 45 jaar geleden dat het echt paar Jan van Gent en Wilhelmina van Dam, Molendijk 32, alhier, in het hu welijk is getreden. Goud ringetje gevonden. Voor he winkelcentrum in de Pieter Biggestraat is een goud damesringetje gevonden (bewerkt). Inlichtingen bij G. van Emous, Van Weelstraat 8, tel. 572. Zaterdag diploma zwemmen. Morgen (zaterdag 18 aug.) des voorm. 9.30 uur zal er in het zwembad „De Singel" het eerste zwemexamen van dit seizoen worden afgenomen. Ouders en belang stellenden zijn bij dit diploma-zwem men hartelijk welkom. DEN BOMMEL 55 jaar getrouwd. Donderdag 16 aug. was het 55 jaar geleden dat het echt paar Leendert Wolfert en Cornelia Ba- kelaar. Molendijk 79, alhier, in het hu welijk is getreden. OOSTERLAND Door het Bouwbedrijf Boogert B.V. alhier zijn reeds verschillende grote bouwwerken uitgevoerd voor rekening van de Aardappel- en Uienverwerkings- industrie C. Meijer te Kruiningen. Men denke alleen al aan de grote loodsen hier ter plaatse. Thans is genoemd bouwbedrijf begonnen aan een grote loods in de polder. „De Houwer" te Scherpenisse, afmetingen lang 105 me ter, breed 40 meter en hoog 12 meter. Ontwerper van deze bouw^ is het archi tectenbureau C. B. Bogaerds te Numans dorp. De firma Herwijnen is vorige week begonnen met het heiwerk voor de funderingen. ST. MAARTENSDIJK N.H. Bibliotheek. De bibliotheek van de Ned. Herv. Kerk is tijdelijk gesloten in verband met een reorganisatie. De heropening is op 25 aug. a.s. Muziek-festival. Zaterdag 18 aug. houdt de muziekvereniging Euterpe een festival waaraan medewerking wordt verleend door de Kon. Harmonie Con cordia uit Tholen, muziekver. Concordia uit St. Phüipsland, Oud Vossemeerse muziekvereniging en de Kon. Fanfare Accelerando uit St. Annaland. Om 3 uur worden besturen en dirigenten ontvan gen in gebouw Haestinge en om 4 uur start men met het gezamenlijk spelen van de ensemblemars „Band Victorie".

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1973 | | pagina 1