arillon in de gemeentetoren van Goedereede? ■aan-huis inzameling voor het carillon Eerste werd Flakkeese bloemencorso een grandioos succes Raad Oostflakkee beslist: géén nissenhutten me@r in het iandsciiap Auto botst op afslaande landbouwwagen GROTE VEILIÜG te sommelsse«sk Oude Tonge oversteek handdruk Dinsdag 14 augustus 1973 No. 4212 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSIJLG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschifnt tvoeemadl per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMEarrSPRIJS 4,85 PER KWAHTAAL ADVERTÏINTIEPRIJS 22 cent per mm- BiJ contract speciaal tarief. Wanneer de gemeenteraad a.s. onderdagavond vergadert zal ar worden gevraagd een crediet an 40.000,beschikbaar te stel- n ten behoeve van het aanbren- eii van een carillon in de te res- uieren domtoren van het stadje oedereede. De toren is overigens ijks eigendom en ressorteert on- er Rijksmonumentenzorg. Oude Tonge WANNEER U Slechte beurt ®p „Deita-Flora" Geslaagde fietstocht Raad besluit geeii schadevergoeding te verlenen klaagt over levensgevaarlijke A.S. zaterdag touwtrek wedstrijd Rondvluchten boven EXTKA KEKKDIENSTEN GEEEF. GEMEENTEN Reserve personeel Haringvlietbrug krijgt y^blikken'' Twee vlaggen gestolen DIRKSLAND POSTBOX 8 - ]VnD0ELHARNlS Ijedactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk TeL (01870) 26 28 -< Na 5.30 uur (01870) 33 92 Giro 167630 In hun toelichting aan de raad zien en W. terug op het besluit van de aalssecretaris van CRM d.d. nov. 1972 oude kern van Goedereede door de storische stedebouwkundige structuur het monumentale karakter van het ootste deel van de bebouviring, aan te i'zen als beschermd stadsgezicht. Het oornemen in de toren een carillon te laatsen is het college dan ook ingege- en door het streven' hiermee het stad- e extra te verfraaien en op te luisteren. Bi] de Kon. Eijsbouts Klokkengieterij e Asten (NB) zijn de nodige informaties evraagd. Het bedrijf heeft offerte ge- aan voor de levering van een carillon estaande uit 18 klokken. „De klokken zullen aldus de toelichting van het college worden vervaardigd uit klok- kenbrons in de juiste samenstelling van koper en tin en van een passeride rand versiering wórden voorzien. De be staande houten klokkestoel zal worden uitgebreid, waardoor een constructie ontstaat waarin de nieuwe klokken een plaats kunnen vinden. Het carillon zal worden voorzien van een electro-mag- netisch kwartierspel, bestaande uit een bandspeelwerk, wat 's nachts kan wor den uitgeschakeld. Het zal ook moge lijk zijn het carillonspel alleen op de hele af halve uren te laten klinken. De offerte noemde een bedrag van 27.500,inclusief een aantal bijkomen de kosten zal een crediet van 40.000,- nodig zijn. Extra uitkering Het college wijst er voorts op dat de aanwijzing als beschermd stadsgezicht inhoudt dat een hogere uitkering uit het gemeentefonds zal worden ontvan gen, voor 1973 zelfs geraamd op 100.000,Het college vindt dat daar van gemeentewege wel enige kosten ter verfraaiing tegeover mogen staan. op: vrijdagavond 17 augustus a.s. Aanvang 19.30 uur, zal in zaal: Vita Nova, van Aerssenstraat, erkend veilinghoudersbedrijf Amstelveen, Fa. M. Pijpers te Amstelveen t.o.v. Deurwaarders v. Kampenhout en Groen uit Sommelsdijk een partij goederen publiek a contant bij opbod verkopen, waaronder nieuwe: "A" onyx salontafels i^ stereo apparatuur "A" cassette recorders draagbare radio's Tfcr Zaanse Inlokken -k bandrecorders ■Ar wandoTnamenten ■k 6- en 12 delige cassettes •k zwart-wit T.V.'s >V platenspelers tV oude lampen •k draagbare T.V.'s •k stereo radio meubelen ~V gouden sieraden, w.o. gouden dames- en lierenhorloges on wat verder ter tafel zal worden gebracht. Alle artikelen worden verkocht onder volle garantie. Gelegenheid tot bezichtigen der goederen vanaf 18.30 uur. Voor handelaren en particulieren bestaat de gelegenheid tot het inbren gen van goederen tot 18.00 uur. A.s, vrijdagavond zal in Oude-Tonge, STOfKaniseerd door het carillon-comité, <c:i liuis-aan-huis-inzameling worden gciioiiden. Het carillon dat enkele we ken geleden in gebruik werd gesteld is door liet gemeentebestuur via de Hout- Pot en d.m.v. particuliere giften goed- tlecls betaald kunnen worden maar het '■'in de laatste loodjes die nog ontbre- Km. Het carillon-comité hoopt het be nodigde restant vrijdagavond binnen te krijgen. In het dorp zijn zakjes ver spreid waarin zowel kleine als grote giften kunnen worden aangeboden. Tij dens de aktie zal het carillon worden bespeeld. Uit grote en kleine giften kwam er in veertien dagen tij ds een bedrag binnen van 1576,waarmee het totaalbedrag op 5.750,is gekomen. De raad van Oostllakkee Iieeït gis- •ewvond het principebesluit genomen dat er geen nieuwe nissenhutten meer mallen mogen worden gebouwd. Het 'o'lege van B. en W. had tot dat besluit Swdviseerd n.a.v. een beroepsschrift ^an dlir. L. van Dam omdat hem door en W. de vergunning voor de bouw van twee van die loodsen was onthou- en, omdat ze de omgeving zouden aan- «sten door hun afwijkende en opval- 'encle vorm. Het voorstel van het colle- sloot liet met de hakken over de Dhr. j. van Dam (SGP) deed er nog- f/'^'-'rgesteld over dat er in de toe- icMing van het college wel wordt ge- 'Proken over het wakeri tegen de aan- «tmg van het landschap maar nau- w! v-°^ in het geheel niet over de «enlijke belangen van de aanvrager. ^'3n Dam vroeg zich bovendien af 7 verkieselijker is, de huidige ver- «melmg landbouwwerktuigen op het IpS ^^^- van Dam aan de iVlo- of de bouw van 2 hutten die ontt n Oudedijk geheel aan het oog tirokken zouden worden. Ook vroeg 'J de voorzitter, burg. W. U. v. d. soMi v^"^ '-'^™ een alternatieve rt*°pe oplossing aan de hand te doen, eim ^''voor pleitte het menselijk H r*^ meer aandacht te geven. Weri f^^'^^PU^t van raadslid v. Dam schr meerdere raadsleden' onder- hp fi^^"- ■'-'^i'- J^- Arensman: ,,zo iemand J?' groot en kostbaar materiaal dat 'Wraak gebracht moet worden. Er nofVeen grote vloeroppervlakte "'S en financieel is dan alleen maar een nissenhut haalbaar. De heren C. de Vos, S. L. de Jonge en H. A. M. van Loon stelden zich daar volledig achter. De voorzitter nam het hen geenszins kwalijk: „We konden voorvoelen dat het een agrarisch georiënteerde raad erg moeilijk zou vallen achter het voor stel van B. en W. te staan", verklaar de de voorz.; „het gaat er bij B. en W. om het landschap tegen een verdere I aantasting te beschermen, dat is onze i verantwoordelijkheid, wanneer u daar i niet mee instemt neemt u die verant- 1 woordelijkheid van het college over en zit u over een aantal jaren met een groot aantal van die hutten," waar- I schuwde de voorz. „In het algemeen zijn het zeer verroeste, bijna in elkaar stortende vieze dingen die bijzonder storend zijn. „De principiële vraag" benadrukte de voorz. is of u het goed vindt dat er overal in het land- schap van die hutten zulleri verrijzen, u moet daarbij geen subjectieve maat staven aanleggen want wat voor dhr. van Dam geldt geldt ook voor een auto sloper die toch ook z'n spullen kwijt moet." Er kwamen uit de raad suggesties voorwaarden aan de vergunning te ver binden maar de voorz. maakte de raad .duidelijk dat die niet bindend kunnen worden opgelegd. Ook de idee, gelan ceerd door dhr. Timmerman de vergun ning voor een bepaalde periode te ver lenen vond geen weerklank: „het gaat erom of u nissenhutten ja dan nee toe wilt laten", benadrukte de voorz. nog maals: „ik beluister dat u het omwille het abonnementsgeld voor het 3e kwartaal 1973 ad 4,95 of voor het 2e halfjaar 1973 ad 9,90 nog niet hebt overgemaakt, wilt U dit dan s.v.p. gelijk doen? Wij zien uw betaling graag te gemoet op onze postrekening nr. 16 79 30. Adm. Eilanden-nieuws Zowel de staf als de leden van het Stichtingsbestuur van het sociaal-cul tureel centrum „Het Diekhuus" zitten lelijk met de inhoud van een stencil in hun maag dat op de vorige week ge houden „Delta-Flora" vanuit hun stand verspreid is. In het stencil, gepresen teerd als een vlugschrift van de .Jonge ren Organisatie Goeree-Overflakkee, in samenwerking met het N.V.V werd de lof van de vakbonden bezongen. Het lidmaatschap ervan werd voorgesteld als de enige mogelijkheid om niet door de werkgevers in de grond geboord te worden, vooral op Goeree-Overilakkee, met zijn tientallen kleine bedrijfjes. Het vlugschrift, waarin met verbazing werd geconstateerd dat op ons eiland zo weinigen lid zijn van een vakbond achtte het een bittere noodzaak lid te worden en jeugdafdelingen uit de grond te stampen'" om stelling te kunnen nemen tegen die bedrijven die maar wat ,,aan rommelen" terwijl er zelfs ver schillende gevallen van oplichterij door de werkgevers bekend zijnAls op perste wijsheid werd het stencil nog eens gesierd met de lijfspreuk van de Diekhuus-Soos 40 die luidt: wat men gezond verstand noernt is in feite het critiekloos aanvaarden van het ge zichtspunt van volwassenen". Velen hebben hier aanstoot aan ge nomen en dat de Diekhuus-leiding dui delijk laten weten. De voorz. van het Stichtingsbestuur, dhr. Philibert, die zelf aan de vervaardiging en de ver spreiding van het blad heeft meege werkt verklaarde ons met de hand op zijn hart dat de inhoud hem onbekend is geweest tot het moment dat hij het onder de neus gedrukt kreeg. Eenzelfde verklaring kwam van dhr. de Bruin, leider van de Soos die pas maandag morgen met de inhoud werd geconfron teerd. Zowel staf als leden van het Stichtingsbestuur zijn het erover eens dat een dergelijk schrijven de zaak waar voor zij streven heeft geschaad. Het schrijven blijkt door een van de soos- leden In elkaar te zijn gezet en' tenge volge van de drukke werkzaamheden i.v.m. het bloemencorso is de inhoud er van niet gecontroleerd. Blijkens de lijfspreuk van de Soos wordt het critiekloos aanvaarden" maar weinig op prijs gesteld. Een der gelijke volksmennerij, hoe die ook in de circulatie gekomen is, is van de zijde van een soc. cultureel centrum, dat zich ook volgens haar statuten neutraal dient op te stellen, volstrekt onaan vaardbaar. De vraag dringt zich n.l. op of wat hier ongecontroleerd naar bui ten kwam intern misschien wél wordt verkondigd. Staf en' leiding beweren van niet en wijten het gebeurde aan de frustatie van een van de soos-leden die over-ijverig een stuk uit het NVV jon gerenblad heeft overgenomen. Zij ho pen dat de vlieg, die zij niet tijdig wis ten te vangen niet de zalf (hun inspan ning van j.l. zaterdag bij het bloemen corso) zal doen bederven OUDDORP Op een bijzonder mooie avond vori ge week vond georganiseerd door de gymnastiekvereniging Ouddorp in sa menwerking met de VVV een' fiets tocht plaats. Het was de eerste maal dat een dergelijke fietstocht gehotiden werd door de gym. vereniging, die volledig geslaagd genoemd kan worden. Een groot aantal deelnemers fietste gezamenlijk van Toppershoedje via Goe dereede, Stellendam-, de Delta-vissers- haven, Goedereede Havenhoofd en de Oostdijk terug naar Toppershoedje. Alle deelnemers ontvingen een fraai lintje als beloning voor het volbrengen van de 25 km. lange tocht. Dezelfde week was er voor kinderen' een wandelmars. Kleintjes konden een tocht van plm. 5 km. over het strand wandelen, de groteren kozen een tocht o.a. over de Kleistee van 10 km. Een fraaie medaille werd aan alle kinderen uitgereikt. van financiële redenen van de aanvra ger toe wilt laten ten koste van het landschap. Het gaat er ons niet om de mensen het recht op een goedkope op lossing te ontzeggen maar het gaat ons om de bescherming van het landschap; wanneer u toestemt moet u denken aan een vermenigvuldiging met tiental len!" De voorz. liet daarop de stemming volgen, voor of tegen het voorstel van B. en W. tot afwijzing. Voor v/aren de heren Groenendijk, A, de Vos, Zoon, C. de Vos, Kroon, Both en de Jonge. Tegen waren de heren Arerisman, v. Everdink, de Wit, van Loon, V. Dam en Timmerman. Het voorstel bleek met 7-G aanvaard. „Ik had het niet goed verstaen alarmeerde dhr. de Jonge de voorz., maar die bleef bij de uitslag: „gestemd is gestemd!" Het eerste Flakkeese bloemencorso j.l. zaterdag gehouden is een grandioos succes geworden. Vele duizenden heb ben langs de gevolgde routes van de voorbijtrekkende gladiolenpracht geno ten. De gladiool, uitbundig geëxposeerd op de tentoonstelling „Delta Flora vormde n.l. de kleurige „grondstof" voor het schitterende corso. De grote deelna me door particulieren, verenigingen en bedrijven opent alle perspectief voor een succesvolle voortzetting in de vol gende jaren. De meerijdende wagens waren door een groep arrangeurs, on der leiding van de bekende Cock Veld huizen, versierd. Zelfs het meerijdende lelijke Eendje werd er een pracht-wa- gentje door. Nu zoveel duizenden het lange corso aan zich voorbij zagen trek ken is het onnodig een gedetailleerde beschrijving te geven. De foto toont dat er op een van de wagens ook „missen" meereden, zoals het in een heus bloe mencorso betaamt De gemeenteraad heeft gisteravond besloten het verzoek om schadevergoe ding, ingediend door dhr. J. van Loon te Oude Tonge af te wijzen. De heer van Loon had die vergoeding gevraagd omdat de brandweer, toen zijn garages in brand stonden, pas na een dik half uur met het blussen begon. Nadat de alarmering had gefaald omdat meer.de- re adressen „niet thuis" gaven bleek ook de pomp een mankement te ver tonen B. en W. legden in een uitgebreide toelichting (die we al uitvoerig hebben weer gegeven, red.) de raad voor dat de brandweer alles in het werk heeft gesteld om zo snel mogelijk met het blussen te beginnen maar dat ze te kampen' kreeg met tal van onvoorziene omstandigheden. De raad bleek evenmin voor een schadevergoeding te voelen, alhoewel ze weinig gelukkig was met het toen geconstateerde feit dat de alarmering weinig effectief bleek. De heer A. Kroon had op een zaterdagavond een soort gelijke ervaring opgedaan waaruit hij de conclusie trok dat de gemeente soms een totaal onbeheerde gemeente is. ,,Het is niet abnormaal dat men in het week-end sommige functionarissen niet kan bereiken, maar van B. en W. is er altijd iemand beschikbaar al kan die, wanneer hij gebeld wordt best wel eens eventjes in zijn tuintje zijn", liet de voorz. als mogelijkheid op. Uit het gebeurde is overigens wel de lering ge trokken dat het alarmeringssysteem verbeterd zal worden. Burgemeester W. M. v. d. Harst heeft gisteravond ter raadsvergadering mededeling gedaan van de ontvangst van een schrijven van een aantal inwo ners m.b.t. de levensgevaarlijke over steek op de Provinciale weg ter hoog te van het pakhuis van de fa. Buscop. „Inderdaad een prangende en dringende aangelegen'heid", gaf de burgemeester graag toe, wanneer hij' de raad voor ogen stelde dat het verkeer er In lange files voorbijtrekt. De situatie wordt ge- va.arlijker geacht dan de oversteek bij Achthuizen waar kortgeleden een tun nel in gebruik werd genomen. „Ook hier zijn we van plan stappen te onderne men", zegde de voorz. toe, het wachten is nog op een rapport dat door de po litie zal worden opgemaakt. In het kader van de feestelijkheden t.g.v. Manifestatie '73 zal er a.s. zater dagavond, vanaf 7 uur op het Beneden Zandpad een touwtrek wedstrijd wor den gehouden. Er is een tou'w van 120 meter lang beschikbaar. Diverse ploe gen hebben zich al als vertegenwoor digers van hun woonplaatsen aange meld, maar ook individuele krachtpat sers zijn welkom. De mogelijkheid om vanuit Ouddorp boven het eiland Goeree te vliegen is er echt niet iedere dag. Maar op za terdag 1 september, de dag van de Na tionale Molenrit voor personenauto's staat van 10 tot 16 uur een helicopter op het grote parkeerterrein aan het eind van de Oosterweg waarin plaats genomen kan worden om een' rondvlucht te maken. Een attractie die velen zich niet zul len laten ontgaan. Ook de burgemees ter van Goedereede heeft het voorne men om zijn gemeente vanuit de lucht te bekijken, wat ongetwijfeld een boeiend schouwspel zal zijn. De voor-verkoop van de plaatsbe wijzen van 25,vindt plaats bij de VVV Ouddorp. STELLEND AM Hervatting repetities. D.V. woensdag 15 augustus zullen de repetities van de Chr. Gem, Zangver. „Soli Deo Gloria" weer worden hervat op de gewone tijd. Ook het kinder- en jeugdkoor zullen weer een aanvang nemen op de gewone tijden. Nieuwe leden zijn bij alle koren van harte welkom. OUDDORP donderdagavond 7.30 uur ds. J. van Haaren van Amersfoort. MELISSANT donderdagavond 7.30 uur student A. Moerkerken' van Rotter dam. OUDE TONGE donderdagavond 7.30 u. ds. Th. van Stuyvenberg van Middel- harnis. Gevraagd naar de afvloeiingsrege ling voor het personeel van de n.v. Brugverbinding Haringvliet heeft burg. W. M. V. d. Harst, Pres. Commissaris van de n.v. gisteravond als voorzitter van de raad van Oostflakkee verklaard dat er zelfs sprake is van een unieke situatie. Raadslid A. Kroon had hem deze vraag gesteld n.a.v. de mededeling dat de tol per 1 oktober zal worden opgeheven. „De situatie is zo uniek aldus de voorz. dat de vakbonden hun vreugde haast niet hebben kunnen bedwingen over de loyale wijze waarop een regeling voor het personeel getrof fen is. Ook het personeel is daarover zeer tevreden." De mensen in vaste dienst worden verondersteld tot juli 1975 tegen vol salaris in dienst te zijn. Er is een gentelemans-agreement tot stand gekomen dat ze het zullen mel den wanneer ze tussentijds een andere betrekking verwerven'. Er Is geen wacht geldregeling. Formeel blijft het perso neel tot juli volgend jaar in dienst en ter beschikking. „Ook voor het reserve personeel is er een aardige regeling", verzekerde de heer v. d. Harst; zij krij gen een „blikken" handdruk MIDDELHARNIS In het week-end zijn vanaf de voor het Diekhuus staande vlaggemasten twee vlaggen ontvreemd. De dief nam zowel de Amerikaanse als de Engelse vlag mee. De vlaggen' waren gehuurd en het ligt voor de hand dat het comité Manifestatie '73 de vlaggen zal moeten vergoeden. OOLTGENSPLAAT Eerste steenlegging Chr. Nat. School Donderdag 16 augustus a.s. des nam. 3.30 uur zal de eerste steen worden ge legd van de nieuw te bouwen Chr. Nat. School aan de Pieter Biggestraat. Deze school wordt gebouwd op de plaats van de vorige die onlangs is opgebroken. Kerkdienst. Donderdag 16 augustus a.s. des nam. 7.30 uur zal voor de Geref. Gemeente voorgaan ds. P. Blok te Dirksland. Voorbereiding H. Avondmaal Oud-inwoner overleden. Op de leef tijd van 88 jaar is vrijdag 10 augustus j.l. in Huize „Sonneburgh" te Rotterdam overleden, dhr. Huig Pieter de Bruin, echtgenoot van mevr. S. van Gent. Vroe ger woonde het echtpaar De Bruin aan de Boergoensevliet, sinds enkele jaren hadden zij hun intrek genomen in ge noemd rusthuis. Dhr. De Bruin was landbouwer-tuinder. Zijn bedrijf was even buiten de stad Rotterdam gelegen. Deze gronden zijn reeds lang onteigend en volgebouwd. Heden dinsdagmorgen had de begrafenis plaats op de Herv. Begraafplaats aan de Charloise Lagedijk te Rotterdam-Zuid. OUDDORP Repetitie zangveren. De Chr. Gem. Zangveren. „Hart en Stem", het Chr. Jeugdkoor „Van knop tot bloem" en het Christelijk kinderkoor „Jong be gonnen" hopen maandag 20 augustus a.s. hun repetities weer te hervatten. Nieuwe leden hartelijk welkom. Aanvang kinderkoor 18.00 uur, jeugd koor 19.00 uur en gemengd koor 20.00 uur. NIEUWERKERK Ger. Gem. Nieuwerkerk. Op de le denvergadering gehouden' op donder dag 9 aug. '73 werd uit het dubbeltal ds. J. Mol te Giessendam en ds. Chr. v. d. Poel te Yerseke de eerst genoemde beroepen. De Dirkslandse melkhandelaar Dam mes Molenaar is gisteren door het oog van een naald gekropen. Rijdend op de Staakweg schoot hij met zijn VW K70 onder, een hoge landbouwwagen die plotseling linksaf zwenkte. Het dak van de VW werd, bij de bestuurdersplaats, weggerukt maar dhr. Molenaar werd nau welijks gewond. De wagen kwam op haar linkerkant midden op de weg terecht.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1973 | | pagina 1