Je Vogelhorst" Nieuwe Tonge aangevuld met sier- watervogels kwekerij Geslaagde zwemtocht over het Eehtpaar 65 jaar getrouwd Kom je in Delft studeren A.S. donderdag feestelijke opening van de „Delta Flora" Motor- en autoclub in oprichting aanbestediog jacfitliaveis Bruinïsse Oodelük ongilufc op Rijksweg b'd Oosterland Weer f 1000»- voor actie zwembad Dinsdag 7 augustus 1973 No. 4210 CHR. STREEKBULD OP GElREFORMEERBIl GRONDSLAG VOOR DB ZUID-HOLLANDSE EN ZEETJWSE EILANDEN Verschijra tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond Vogelspecialist dhr. Bert Bijdevaate, exploitant van dierenspeciaalzaak „de Vogelhorst" te Nieuwe Tonge heeft zich iets heel moois verworven. Tegenover zijn pand aan de Duivenwaardsedijk richtte hij een kwekerij van sier-watervogels in, niet om er op ©en vrije dag te gaan zitten Ulieren maar om er hard in te werken zoals dat voor een liefhebber van deze lavende have heel pFezierig kan zijn. EXTRA KERKDIENSTEN GEREF. GEMEENTEN Orgelconcert te Oreisciior POSTBOX 8 - MIDDELHAKNIS Kdactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sonraielsdijk (01870) 26 28 Na 5.30 uur (01870) 3392 Giro 167830 ABONNEMENTSPRIJS 4.85 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Bij contract speciaal tariel Er zijn maar 3 soortgelijke kwekerijen in 'Nederland maar veel meer zijn er na een kort bestaan verdwenen. Dhr. Bijdevaate veronderstelt omdat de een- dags-exploitanten bij benadering niet geweten hebben hoeveel zorg ze zich op de lials hadden gehaald, en na korte tijd dan ook de moed hebben opgege ven. Een kwekerij vereist een voortdu rende zorg en aanwezigheid zodat het dagje-vrij er hooit eens afkan. Wie dat er allemaal voor over heeft en met een voldoende kennis van zaken handelt kan van een grote afname verzekerd zijn. Dat is ook de ervaring van dhr. Bij devaate die de vraag nauwelijks bij kan houden. Zijn afnemers zijn particu lieren die de ruimte en de ambitie voor een „natte" tuin met vijvertje en eend jes hebben, maar ook gemeenten en in stellingen' die singels en vijvers met eendjes gaan bevolken. Veel eendjes gaan er ook over de grenzen. Ook op Goeree-Overflakkee is er een groeien de belangstelling voor de sierlijke een den-soorten. Een kwekerij als die van dhr. Bijdevaate biedt goede perspectie ven maar een leek moet er maar liever niet aan beginnen. MIDDELHARNIS Volgende week dinsdagavond om half acht zal in het Diekhuus op het Zand pad te Middelharnis een bijeenkomst belegd worden met het doel een motor en autoclub op Goeree-Overflakkee te sticliten. Op die avond zal er ook een voorlopig bestuur wordeh gevormd. Er zal een afgevaardigde van de Kon. Ned. Motorrijdersver. aanwezig zijn die de opzet van een club nader toe zal lichten en ook zullen er instructieve films wor- nen gedraaid. Een van de initiatiefnemers, dhr. Wuffen te iVIiddelharnis, verklaarde dat het de bedoeling is straks in clubver band deel te nemen aan crosswedstrij- "en of die zelf te organiseren maar ook om oriëntatierltten en gezamenlijke uit stapjes te maken. Ook wordt gedacht aan het geven van allerlei cursussen. Wezierige bijkomstigheid is daarbij dat Veel motorlawaai waarmee men zich nu Binnen de bebouwde kommen vermaakt naar een terrein ver buiten de woon kern kan worden verlegd. Het bestuur J'S!! de op te richten club zal ook tot jaak krijgen naar een dergelijk veld uit 'e zien waarop iedereen die dat wenst Zichzelf met zijn vervoermiddel uit kan 'even. Het lidmaatschap van de club lijkt «erhalye interessant te zijn voor ieder «ie enig genoegen schept in het rijden ™et een auto of de motor. De initiatief- emers, die de enorme toeloop voor de "10 orcrosswedstrijden in j.l. april in Middelharnis nog vers in het geheugen nebben, rekenen dinsdagavond op een grote belangstelling. Hij kijkt wat vreemd aan tegen de lelijke eendjes die binnen enkele we ken zijn uitgegroeid tot fantastisch mooie mandarijn-eendjes. De leek zou het broeden van de eieren misschien ook aan de natuur overlaten maar ook dan zou zijn kwelïierij gauw ter ziele zijn. Eendjes in gevangenschap broe den hun eieren niet uit, zoals ze dat in de vrije natuur wel doen. In dat laatste geval maakt ze haar nest en legt ze haar eieren uiteraard om die uit te broeden, maar in gevangenschap legt ze achter elkaar zo'n veertig eieren en' laat het uitbroeden aan de elektrische broedmachine over. De broedmachine heeft daar zo'n vier weken over nodig waarna het kleinegoed nog veertien dagen onder de warme kunstmoeder Een kijkje in de parkachtige kwekerij. gaat vooralseer ze in .de kwekerij op kunnen groeien. De bevolking van de kwekerij bestaat uit manadrijn-eenden, caroline-eenden, krooneenden, zwarte zwanen, knobbel zwanen, enkele ganzensoorten en zelfs een aantal flamingo's. Ook zijn er fa zanten waarbij de prachtige goudfazan ten. Een broedkoppeltje mandarijn-eend jes, die overigens in een tuin al met een flinke plas water tevreden zijn, kost 80,waarbij men voor minstens 90''/o de kans heeft het volgende jaar zelf een nestje te kweken. Eeri koppel flamingo's waarvan het overigens heel moeilijk kweken is, kost negenhonderd gulden. De kwekerij van dhr. Bijdevaate mag door goedwillende mensen best bezocht worden. Met goedwillenden worden dan zij bedoeld die de eendjes mooi vinden, die er misschien willen' kopen en die er in alle rust rond willen kijken. Leden van de zwemclub de Stelle uit Stellendam, hebben j.l. zaterdag 4 aug., een grootse prestatie geleverd. Onder leiding van badmeester Snoey, gesteund door de volgboten van de fam. Jansen, de heer Hogchem en' de Ouddorpse Reddingsbrigade, zijn pre cies kwart over vijf, 15 leden van Z.C. de Stelle in de haven van Stellendam te water gegaan, om langs de spuislui- zen naar het strand van Hellevoetsluis te zwemmen. In samenwerking met de heer Snoey en de heren van het bedieningsgebouw, waren op die tijd de spuisluizen geslo ten, zodat er van die kant geen gevaar dreigde. De tocht van ruim 3V2 km. bleek een zv/are opgave te zijn. Vijf van de vijf tien zwemmers moesten om verschillen'- •de reden opgeven. De laatste die opgaf was Jan Snoey, op slechts enkele honderden meters van het einddoel. De eerste van de 10 zwemmers, die de overtocht volbracht hebben, stapte tien over half zeven op het strand van Hellevoetsluis, dat is 85 minuten na de start. Zowel bij de start als bij de finish MELISSANT donderdagavond 7.30 uur student Karels te Rotterdam. HERKINGEN heden (dinsdag)avond 7.30 uur ds. J. Mol te Hardinxveld-Gies- sendam. STAD AAN 'T HARINGVLIET don derdagavond 7.30 uur ds. P. Blok te Dirksland. OOLTGENSPLAAT donderdagavond 7.30 uur ds. W. Hage van Oosterland. was er een groot aantal toeschouwers. Initiatiefnemer de heer M. A. Snoey, heeft deze tocht gezien als een proef om hiervan eeri jaarlijks evenement te maken en dit ook voor niet leden van de zwemclub open te stellen. Deze proef vonden de heer Snoey en de zwemmers zeer geslaagd, dus zal dit zeker in de toekomst herhaald worden. Echter in dien het aantal deelnemers groter wordt, zullen er zeker meer volgboten moeten zijn, om de tocht, net zoals nu, veilig te houden. Begrijpelijk kunnen aan zo'n tocht alleen goed getrainde zwem(st)ers deelnemen. Deze tocht is volbracht door: Nelly v. Dam, Marian v. d. Wal, Conny Wielaard, Nelly Blokland, Carla v. Keulen', Hih- ke V. 'Seters, Jan v. Seteré, Jan v. We zel, Wim V. Seters, Aren v. d. Nieu wendij k. Mededeling Pr. Mauritsschool DIRKSLAND D.V. maandag 13 augustus begint het nieuwe schooljaar. Door de benoeming van mej. C. Melissant te Herkingen en de heer A. Trommel te Stad aan 't Ha ringvliet, is het personeel voltallig. Dinsdag 14 aug. a.s. om half acht is er in de hal van de school een ontmoetings avond met de ouders van de kinderen uit de 5e en 6e Idas. Na een uiteenzet ting over de verschillende vormen van het voortgezet onderwijs kunnen de ouders met de klasse leerkraclit in een lokaal van gedachten wisselen omtrent de voorlopige studierichting van hun kind. OOLTGENSPLAAT Oud papier voor U.D.I. De muziek vereniging U.D.I. is ook weer van plan oud papier in te gaan zamelen, v»aar- van de opbrengst bestemd is voor het uniformfonds. Zaterdag a.s. zal een rondgang door de gemeente worden ge maakt. De ophaaldienst begint om 8 uur voormiddag en men v/ordt verzocht een en ander zo vrgegtijdig mogelijl-c gereed te zetten. 0-—- OUDDORP Het vitale echtpaar N. Troost (88) en N. Troost-van Splunder, wonend in de Oostdijk hoopt op 15 augustus a.s. 65 jaar getrouwd te zijn. Ondanks haar hoge deeftijd exploiteert mevr. Troost nog steeds haar cafeetje „de halve maan" en staat ze nog volledig ach ter het bordje boven de deur dat de wandelaar, vermoeid van 't gaan, noodt te rusten in de halve maan". Wel ver telt ze dat de jongelui uit de Oostdijk haar daarl^ij uitstekend lielpen. „Zelfs spoelen ze de glazen om en zetten de lege flesjes keurig voor me weg", ver telt ze met instemming over zoveel hulpvaardigheid. „Ze hebben me ge vraagd toch nog niet met rn'n cafeetje te stoppen omdat ze dan hier in de buurt helemaal niets meer zouden hebben", vertelt Neele, die bet helemaal niet erg vindt dat ze als ,,de ouwe Neele" te boek staat, omdat ze weet dat velen haar een goed hart toedragen. Dat zal opnieuw blijken wanneer ze het diamanten huwelijksfeest zullen vieren, samen met hun acht nog in le ven zijnde kinderen, verdere familiele den en een wijde kennissenkring. De Civitas Studiosorum Reformato- rum (C.S.R.) is een van de studenten- gezelligheidsverenigingen in Delft. Toch neemt zij een eigen plaats in, die je uit het volgen'de hopelijk wat duidelijker zal worden. Aan de naam merk je het al: Een christelijke vereniging. Maar als we ons christen noemen is dit geen holle klank. Voor ons houdt dit in dat we ook in onze Delftse studententijd de Bijbel, als Gods V/oord, in het middel punt plaatsen, wat een zeer duidelijke opdracht inhoudt en waarbij we elkaar nodig hebben om dit te realiseren. De nieuwe studenten zijn niet alleen' welkom in onze vereniging, we hebben ze ook nodig omdat we een gemeen schap willen vormen waarin we elkaar kunnen helpen. Ook jou in de eerste tijd in Delft, door de vriendschapsband binnen je eerste jaar en door hulp van ouderejaars als het bijvoorbeeld gaat om studie, huisvesting en hoe te staan als christen in deze tij.d. Door deze samen'werking ontstaat een band van vriendschappelijk en persoonlijk ka rakter. Als jij^ dan ook de Bijbel met z'n kon- sekwenties een centrale plaats in je leven wilt geven dan is je plaats in de C.S.R. C.S.R., Oude Delft 251, Tel. 015-135681. Te Bruinisse werd donderdagmiddag aanbesteed het zgn. Inrichtingsbestek voor de nieuwe jachthaven (circa 600 ligplaatsen) in het Grevelingenbekken te Bruinisse, Laagste inschrijver was de Combi natie van Aannemers bedrijven: C. V. van 't Verlaat te Hardinxveld-Giessen- dam. Aannemersbedrijf Schouwen Dui- veland B.V. Zierikzee en aannemersbe drijf van der Straaten B.V. te Hans- weert voor 1.198.000,—. Overige inschrijvers: J. C. Nelis en Zoon B.V. IJmuiden 1.230.000,—Aan nemersbedrijf Ippel Nieuwendijk B.V. te Nieuwendijk 1.231.500.—. 4. Mans en Zn. Melissant 1.233.000,—. 5. Aan nemersbedrijf K. Plieger S.V. Lexmond 1.234.000.—. 6. A. Mans en Zonen Middelharnis 1.230.400,-. 7. Aann. bedrijf Ed. van Crey Rosmale 1. 238.3Ó0,—8. Fa. J. de Ruiter Noord- gouwe 1.244.000,9.AaAn. bedrijf P. K. Kraayveld Sliedrecht 1. 249.000,—. 10. Fa. de Ruischer en Zoon Biervliet 1.254.000,—. 11. W. Mooyaart Oude Tonge 1.265.000.—, 12. Aann. bedrijf Midden Brabant B.V. 's .Her- togenbosch 1.268.300.14. Aann. be drijf Leenhouts B.V. Sluis 1.272.000,—. 15. Fa. M. Osseweijer en Zoon Nieuwe Tonge 1.278.000,—. Op donderdag 9 augustus a.s., zal des avonds om 8 uur een bespeling gegeven worden op het orgel van de oude Hervormde Kerk te Dreischor. De Rotterdamse organist Dirk Jansz. Zwart zal een programma uitvoeren dat zeer gevarieerd genoemd mag worden. Het bestaat uit composities van Bach, Böhm, Handel, Walond, Guilmant, Hen drik de Vries (Lerito), Jan Zwart en de concertgever. Het orgel in deze kerk is gebouwd door de firma Vierdag uit Enschede, volgens het mechanische sleepladeprin- cipe, en is opmerkelijk door de schit terende klank die doet denken aan die van een oud orgel. MIDDELHARNIS Geld ontvreemd. Terwijl vrijdag avond de bewoners afwezig waren is uit de woning van de fam. J. 't Manne- je aan de Doetinchemsev/eg een geld kistje met inhoud weggenomen. De da der is via een raampje aan de acliter- zijde de woning binnen gekomen. De politie stelt een onderzoek in en zal gaarne van event, tips in kennis gesteld worden. Zangvereniging van start. Heden avond (dinsdag) 7 aug. hoopt de zang vereniging „Zingt Hem een nieuw Lied" o.l.v. dhr. G. Zwerus, haar repetitie- avonden weer te hervatten. De repetitieavonden worden gehou den in het kerkgebouw van de Geref. Gemeente, Chr. de Vrieslaan. Aanvang 8.00 uur. Een ieder is hartelijk welkom. Omstreeks kwart voor elf vrijdag morgen 3 aug. kwam .de heer H. Prins (65), wonende te Velzen, vergezeld van zijn echtgenote, per auto van de rich ting Grevelingendam gereden, toen hij op het einde van de' vierbaansweg op rijksweg 18 (Bosweg) dicht bij de boer derij van de heer W. Biemond, een' per sonenauto, bestuurd door de heer J. H. uit Amsterdam, in wilde halen. Er ver scheen plotseling een tegenligger en de heer Prins stuurde onmiddellijk naar rechts. Zijn wagen schampte nog juist die van de Amsterdammer, en hij raak te in een slip. De auto vloog de noor delijke parallelweg op en sloeg op zijn kant. De bestuurder werd er uit ge slingerd en was waarschijnlijk op slag dood. Dokter Speelman uit Oosterland, die onmiddellijk gewaarschuwd werd kon slechts de dood constateren. Mevr. Prins liep slechts lichte verwondingen op, ze had rugklachten. Het stoffelijk overschot van de omgekomen automo bilist zowel als de gewonde vrouw wer den naar het Zweedse Rode Kruiszie- kerihuis te Zierikzee vervoerd. De zwaar beschadigde auto werd per takelauto van garage Ista alhier weg gesleept. De rijkspolitie stelde een on derzoek in naar de toedracht van het gebeuren. Het jaarlijkse evenement van de Stichting „Delta-Flora", de gelijknami ge nationale gladiolententoonstcUing, gecombineerd met een eveneens zeer bezienswaardige presentatie van het be drijfsleven staat weer voor de deur. Waar nu nog hard gewerkt wordt aan de inrichting van de sporthal en de daarbij geplaatste tent moet donder dagmiddag de laatste hand gelegd zyn omdat op die middag, om twee uur door burgemeester van Es van Middelharnis het startsignaal gegeven wordt. Daarna zullen, naar stellig verwacht mag wor den, tot en met zaterdagavond vele dui zenden bewonderaars van de kleuren pracht van de gladiool komen genieten. Dick Grootenboer uit Dirksland, van wie al- meerdere knappe staaltjes van bloemsierkunst bekend zijn, zal ook nu weer als arrangeur optreden. Hij heeft maar liefst 800 m^ tot zijn beschikking. Daarin zullen de inzendingen, waaron der ook nieuwe gladiolensoorten, in een rijke schakering worden ingedeeld. In zenders zijn leden van de Gladiolente- lersver. Goeree-Overflakkee en leden van de Ned. Gladiolus Vereniging, zodat op een bijzonder hoog gehalte gerekend mag worden. Een groot aantal middenstanders en zakenmensen geeft acte de presence in de voor hen beschikbare expositieruim te van 1300 m^. Men kan in deze stands op de hoogte worden gebracht van alle nieuwe ontwikkelingen en creaties die de verschillende branches hebben be reikt. Bij de opening van a.s. donderdag middag zal ook de Australische ambas sadeur in ons land vertegenwoordigd zijn. De aanwezigheid van deze autori teit houdt verband met het feit dat twintig jaar geleden (na de ramp van 1953) door de Australische regering „het Diekhuus" aan Middelharnis werd ge schonken. Dit Sociaal Cultureel Cen trum heeft een aanzienlijk aandeel in de organisatie van de manifestatie '73 waarvan de gladiolenexpositie een on derdeel is. Zaterdag zal als kleurig hoogtepunt daarvan een bloemencorso worden ge houden, het eerste in de geschiedenis van de bloementeelt op Goeree-Over- lakkee. Het Corso belooft ongeveer een kilometer lang te worden en wordt ver gezeld door muziekkorpsen en majoret tes. Het huis-aan-huis-verspreide pro grammaboekje vertelt precies welke route door de dorpen Dirksland. Som- melsdijk, Middelharnis, Nieuwe Tonge en Stad aan 't Haringvliet zal worden gereden. Aan het corso doen een dertig tal deelnemers mee, sommigen op eigen kosten maar anderen, zoals hulpverle nende instellingen op kosten van een sponsor die daarmee te kennen geven het corso een kans voor nu en later te willen geven. DIRKSLAND Namen's het bestuur van het actie comité Z.Z., willen wij het bestuur en leden van de voetbalvereniging D.V.V. hartelijk danken, voor hun spontane aanbieding om voor het a.c. een wed- j strijd te spelen tegen D.B.G.C. uit Oude Tonge. Ook de leden van D.B.G.C. onze hartelijke dank. De entree-gelden en de winst van de kantine kwamen geheel ten goede aan het actie comité en bracht voor ons de mooie som van ruim 1000,- op. Ook de supporters van Oude Tonge eri Dirksland onze dank voor uw aan wezigheid. Jammer dat er van de Dirks- landse bevolking niet zo veel belang stelling was als er wel verwacht mocht worden, want het was tocli voor uw eigen zwembad. Ook dank aan de muziekvereniging Amicltia met hun drumband en majo rettes, die deze avond weer belangeloos hun medewerking verleenden. De heer v. d. Klooster ook nog onze dank voor zijn vriendelijke geste. Het bestuur A.C.Z.Z. Op ■üerscfiiHende plaatsen worden de gladiolen al gesneden.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1973 | | pagina 1