Benaming „schurvelingen" voor de Ouddorpse hoogten is verlceerd A '9 schurveiingen Bladramenas l,w als kweekbestrijder groenbemester Zuinig doen mot voedsel Dinsdag 31 juli 1973 No. 4208 CHR. STREEÏKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verachifnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ir Schurveiingen zijn minder hoog en steiceiiger liiiiiiiiiiiiiiii 11 EXTRA KERKDIENSTEN GEREF. GEMEENTEN J. KEUVELAAR speedboot was vijf uur zoek Veilingbericiiten Op iieterdaad betrapt Kaat SViossel neemt deel aan Moientociit inbraak in ;,de Branding'^ Oefening brandweer Auto's opengebroken Land- en Tuinbouw sommelsdijk: POSTBOX 8 - MIDDESLJIAHNIS Redactie en advertenties: Kantoor langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 2B i— Na 5.30 uur (01870) 33 92 Giro 167030 ABONNEaiffiNTSPRIJS 4,99 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. PI 2328 Dhr. C. V. d. Bok te Ouddorp reageerde vorige week op ons ar tikeltje over het ontstaan van de schurveiingen in Ouddorp. On derstaand een weergave van liet gesprek dat we met liem liadden over het zogeheten „mijnen" waarbij de vrijkomende grond op grote hoogten werd gereden. Volgens dhr. v. d. Bok is het mijnen omstreeks 1885 a 1890 begonnen. Aan vankelijk met kleine stukjes grond bij de toen al bestaande oude woningen Daarna ging men dat al groter uit breiden' omdat behoefte bestond aan meer landbouwgrond t.b.v. de mee- krapteelt en de daarop volgende cicho rei teelt in plm. 1905. Toen begon men in grote mate de grond te ontginnen. Het was in hoofdzaak oneffen terrein, dat met houtgewas en brem begroeid was. De bedoeling van het mijnen was dichterbij het waterpeil te komen. In die tijd werd er al een „deskundi ge" bijgeroepen, dat was iemand .die in die tijd al zover ontwikkeld was dat hij tevoren kon berekenen hoeveel grond er uit het terrein zou komen. Die we tenschap was nodig i.v.m. het aanleggen' van de hoogte die van begin tot eind even breed en hoog diende te zijn. Wanneer een hoogte te breed was aan gelegd was je aldus dhr. v. d. Bok méér (onderliggende) grond kwijt en het was een verschrikkelijk gezicht als je op de helft van het terrein kwam en je moest je hoogte kleiner gaan maken. „Je ging meter voor meter de grond afsteken waarbij je een bepaalde breed te van ongeveer 25 meter tegelijk mee nam al naar gelang het aantal mensen dat er aan het werk was. De krui wagens die je zelf moest laden ver trokken tegelijk naar boven en kwa men na lossing tegelijk weer naar be neden. Over het systeem dat werd gevolgd weet dhr. v. d. Bok ook alles te ver tellen: „Je moest eerst de erflaag er af scheppen, dat was een soort graszode met daaronder iets zwartere grond dan de ondergrond. De afgegraven grond werd precies zo diep gegraven als het steekje „erve" van de volgende „bank" waardoor weer een gelijke grond ont stond. Het afgraven van de erve was even belangrijk; je kon er geen druppel van missen want anders werd het wit- stuifzand. Soms kwam men plaatsen tegen met 20 a 30 cm. „erve", b.v. waar houtkan- ten hadden gestaan, die erve werd dan in voorraad gehouden en over het hele perceel uitgespreid, zodat de erflaag daar dikker werd. Dhr. V. d. Bok maakt duidelijk ver schil tussen het mijnen" en het om zetten van de grond. „Ze kwamen wel eens op een harde bruine ijzerlaag in de ondergrond. Dan zetten ze zo'n bank tot 50 a 60 cm. diep om om die roodbruine onderlaag te breken zodat het vocht er door kon. Er is van de zijde van de Rijks- larLdbouwinstanties wel eens paal en perk gesteld aan het mijnen om dat men steeds dieper ging zodat som mige percelen in de winter blank ston den; waarbij ze de polder lastig gingen vallen, maar ze zaten dan soms zo diep dat ze onder het niveau van .de afvoer kanalen zaten. De hoofdzaak van het mijnen is ge weest om de cichoreiteelt uit te breiden. De nationale produktie werd voor 80 "/o in Ouddorp verbouwd, 20 "/o daarvan op Flakkee, Zeeland en Friesland. Na de oorlog is de cichoreiteelt verdwenen om dat Polen op de wereldmarkt kwam voor een prijs waarvoor Flakkee het niet kon doen. Van de cichorei werden de gewone blauwe zakjes pee-koffie ge maakt die vooral in België veel werden gebruikt. Over het loon van de werkers: „Het loon was zo'n 4,75 per week maar regen verlet werd niet betaald. Je moest dan wel zo'n drie keer per dag pols hoogte komen nemen maar wanneer het die dag geen werken werd werd er ook niet betaald. Een geloofwaardige verklaring heeft dhr. V. d. Bok voor de benaming „schur- veling". „Door het mijnen ontstonden, uit de overgeschoten grond, .de hoogten. Een hoogte vormt de afscheiding tus sen de percelen. Toen mensen van bui ten Ouddorp er zich in gingen verdie pen en het als Natuurmonument gingen onderzoeken en bestemmen zochten die naar een naam. Ze hadden op Oud dorp de naam „schurveiingen" gehoord en die ook maar op de hoogten toege past. Een schurveling is echter iets heel anders dan een hoogte. Wat bij een Ouddorper als een schurveling bekend is is een afrastering van een wild ter rein, hier een hameete genoemd, dat door koeien en geiten benut werd. Op de erfscheiding werd aan beide kan ten een greppel gegraven waaruit de grond op het midden van de erfschei ding werd gelegd. Tussen die grond wer den aan beide zijden gehakte duindoorns gelegd, de graszoden kwamen daarop en zo ging dat elk daarop volgende jaar waardoor na verloop van jaren een kleine hoogte werd gevormd, een dui delijke schurveling. De scherpe duin doorns aan weerszijden' hielden de koeien tegen. Een schurveling was van 1 tot 1,50 meter hoog. Hoe is de naam „schurveling" ont staan? Koeien zijn meestal erg schuurachtig," aldus dhr. v. d. Bok. Die koeien werden dan „ellen delingen" genoemd en die ellendelingen hadden niet het lef om te schurften (te sohuren) langs een schurveling om dat dat alles doorns was. Wanneer in Ouddorp een koe ergens langs staat te schuren wordt gezegd dat hij staat te schurften. Ze durfden wel langs de hoogten te schurften en zo lijkt het mij aldus dhr. v. d. Bok dat de benaming schurveiingen is ontstaan. „Bent u er gelukkig mee dat de hoog ten zijn beschermd?" vroegen we dhr. V. d. Bok: „Buitengewoon mooi", antwoordt hij promt, „maar het is alleen jammer dat een hoogte altijd het eigendom van een bepaalde eigenaar blijft en dat van Rijkswege niet de grootste moeite gedaan wordt om over bepaalde, mooi begroei de hoogten een mooi smal wandelpad te leggen zodat iedereen ervan kan genieten. Er komen nog steeds dui zenden mensen op Ouddorp die nog nooit het prachtige gebied „de Kriekel" van bovenaf hebben gezien. Vooral in het voorjaar is dat prachtig wanneer de brem in volle bloei staat en er zou nog meer aan beplanting op kunnen worden aangebracht. Pleit dhr. v. d. Bok voor een wan delroute? „Van harte", zegt dhr. v. d. Bok al ziet hij de moeilijkheid dat men komt op andermans eigendom. Desnoods zou er onder geleide kunnen' worden ge wandeld, of het rijk zou bepaalde ge deelten moeten overnemen en vrijstel len. Een hoe grote oppervlakte nemen de hoogten in beslag? „Gemeten en gemeten die voor de eigenaar altijd onrendabel zullen zijn. Er zijn zat hoogten die 10 en 15 meter breed zijn. Er is aldus dhr. v. d. Bok een kaart waarop te zien is hoeveel kilometers hoogten er in Ouddorp lig gen. We hebben het geprobeerd maar we zijn er niet helemaal uitgekomen. Het lijkt juist om de totale lengte op zo'n 150 kilometer te schatten! INGEZONDEN Jiülie willen het een en ander weten omtrent onze schurveiingen. Iif K zal het maar wat beknopt weerge- >^en anders zou ik heel wat kolommen "odig hebben. Zo u schreef, in de jaren 14-18 is er ^eet (uute miend), zgn., maar in de 19e eeuw is er ook al aan begonnen. De «m. de Jong van de (Oude Stee) heeft ^en al heel wat (schurveiingen) ge laakt, de broers met de kruiwagen en il ™eteen emmer. Zelf heb Var, r^ ook ontgonnen. Ik had IV2 ha. wr f ^gn. (Hagemeete) zo noemden dat, dat deden wij dan banks ge- 2fe, een meter breed en lang, naar at met hoeveel mensen je was, ieder o twee a drie meter lengte, en dan die zgn. erve werd iedere bank op de uitgemiende bank gekipt. Wij deden het eerst met de kruiwagen over een zgn. rigter van de pee-kaai, later de den wij het met kar en paard. Ook al niet zo handig, want dan moest je nog al een lange oprit hebben op de (schur- velink). En zo U ook schreef ging het later met de kipper, en nog later met een soort kabelbaan. Zo zijn dan onze schur veiingen ont.staan, maar 'het is wel be loond, er groeien nu goede sjalotten op die uitgemijndi' grond en vroege aardap pelen enz. Er wi:rd orjk nog omgezet, de zgn. blauwe kl<;i vun under het zand gehaald en boven K'-l'facht. Er is veld van 1 meter zand, rria;ir ook van 4 meter zand eer je di': hlmiWf kkii had. Maar het ergste is dat nox vxuirdelooN is ook. Vorige eeuw K'ihniikU- de met selaar die klei om t(^ rt\i:\.iifAirri. Kr <i\,!.\iin nog heel wal van die ouwi: hiii;ij'';! dn de blauwe klei gezet;. Mijn luin (jchtor is ook van die omgezette klei. 50 a. waardeloos. Heren ik stop er mee, al zou ik nog veel verder kunnen gaan. Ik hoop dan dat ik U enigszins wat heb voor gelicht al is het maar een klein gedeelte. Hoogachtend, P. Meijer. OUDDORP woensdagavond 7.30 uur ds. P. Blok. MELISSANT woensdagavond 7.30 uur ds. H. Hofman van Goudswaard. NIEUWE TONGE woensdagavond 7.30 uur ds. Chr. v. d. Poel van Yerseke. HERKINGEN donderdagavond 7.30 uur student J. Karels van Rotterdam. OOLTGENSPLAAT woensdag 1 aug. des nam. 7.30 uur ds. G. Schipaan- büord van Rotterdam. OPTICIEN Zandpad 32 - Middelhamia Tel. (01870) 2157 Ziekenfondsleden op vertoon van recept 20"/» korting op montuur. MIDDELHARNIS Een gloednieuwe speedboot met 6 in zittenden is zondagavond, op weg van Middelharnis naar Hellevoetsluis uren lang zoek geweest. Vanuit Hellevoet sluis werd door een aantal bootjes naar de vermisten uitgekeken terwijl ook de R.P. 9 van de politie te water uit Wil lemstad aan de zoekaktie deel ging ne men. Vanaf de Flakkeese wal speurden politiemannen van de groepen Goede- reede en Middelharnis het water en de wal af. Bij pech zou de boot i.v.m. de windrichting die kant zijn uitgedreven. Om kwart voor een 's nachts kon vanuit het restaurant van jachthaven Arie de Boom in Hellevoetsluis worden gemeld dat de vermisten veilig waren aangeko men, waarmee aan het bange avontuur een einde was gekomen. Zelfs was er contact geweest met het vliegveld Val kenburg om in uiterste nood de beschik king over een helicopter te krijgen. De politie was om half elf door ongerust geworden familieleden gealarmeerd. De onfortuinlijke watersporters, het gezin de Lange uit Rockanje met twee kinderen, oma de Lange en een kennis waren bijzonder opgelucht toen ze weer met beide benen stevig op de grond stonden. Hun boot, aangedreven door een 130 pk buitenboordmotor was op een zandplaat nabij Scheelhoek vast gelopen. Toen ze kans hadden gezien weer vlot te komen voeren ze tenge volge van de onbekendheid en de duis ternis opnieuw vast waarna het uren duurde voordat de reis kon worden voortgezet. STELLEND AM Gym. Ver. „Sparta". Het bestuur van de gym. ver. „Sparta" maakt bekend dat, tegelijk met de^cho- len de clubs weer op 13 aug. gaan be ginnen. Er wordt van de leden weer een trouwe opkomst verwacht. OUDE TONGE Spreekuur burgemeester. Het spreek uur van burgemeester W. M. v. d. Harst zal aanstaande vrijdag op de gewone tijden op het Raadhuis te Ooltgensplaat worden gehouden, daar het kantoor te Oude Tonge hier mornenteel niet ge schikt voor (is. DIRKSLAND Oer. Gemeente. Ds. P. Blek heeft voor het beroep van de gemeente Zeist bedankt. Op de maandagavond gehouden le denvergadering is tot ouderling gekozen dhr. A. H. ten Hove, die deze benoeming heeft aangenomen. Coöperotiewe Tuinbouwveiling „Barendrecht en Omstreken" G.A. Veiling 30 juli 1973 Doré: 30—34 aanvoer 48.000 kg. Andijvie: 61—92 aanvoer 27.000 kg. Bloemkool: 6 st.: 121—146, 8 st: 108— 142, 10 st. 88—114 aanvoer 21.000 st. Gele kool: 3449 aanvoer 6. 000 kg. Komkommers: 76—90: 52—53, 61—75: 41—43, 51—60: 32—34, 41—50: 22—25, 35—40: 17 aanvoer 80.000 st. Komkommers krom: 15^18 aanvoer ,2.000 kg. Kroten: AI: 12—18, Hl: 23 aanvoer 11.000 kg. Meloenen: 110—220 aanvoer 2.000 st. Peterselie: 513 aanvoer 4.000 bs. Postelein: 68—80 aanvoer 2.000 kg. Prinsessebonen: 88109 aanvoer 18.000 kg. Rode kool: 18—29 aanvoer 12.000 kg. Selderij: 518 aanvoer 8.000 bs. Sla natuur: 11—18 aanvoer 82.000 st. Snijbonen: 180—200 aanvoer 3.000 kg. Spinazie: 7286 aanvoer 8.000 kg. Spitskool: '59^72 aanvoer 10.000 kg. Tomaten: A: 350—380, B: 370—390, C: 330, CC: 270 aanvoer 2900 bakjes. Uien: 38—46 aanvoer 20.000 kg. Fruit: Yellow Transparant: A: 88—99, B: 57—61 aanvoer 8.000 kg. 'Golden Delicious: A: 53—69, B: 28— 33, C: 19—21 aanvoer 10.000 kg. Donderdagavond bemerkte een jongen die nog laat op de Bruinisser haven was, dat een motorbootje afmeerde, ach ter .de loods van de firma Maaskant. De opvarende van het bootje, stapte aan land en begon broodjes ballastijzer die tegen de loods van de firma van Duivendijk lagen in te laden. Via de eigenaar van de loods, werd de politie gewaarschuwd. De zeven broo.djes ballastijzer, die 25 küo per stuk wogen, waren- eigendom van de firma L. Padmos en Zoon. De heer B. M. K. uit 's Hertogenbosch, die zich nogal gebelgd toonde, over het optreden van de burgers, die hem vroe gen wat 'hij eigenlijk deed, verklaarde tegenover de politie, dat hij varende op de Zuid iGrevelingen samen met zijn verloofde, in de harde wind moest constateren, dat zijn bootje eigenlijk te rank was en te licht op het water lag, zodat het noodzakelijk was het te hallasten. Hij was bij de haven van Bruinisse (niet in de haven) aan land gegaan en beschouwde het als een buitenkansje, dat hij juist vond wat hij zocht, toen hij een tiental imeters had gelopen. Een mooi verhaal, maar toch ongeloofwaar dig genoeg om de marechaussee te waarschuwen, die de zaak nu verder onderzoekt. Deze historische Rotterdamse figuur uit de tijd van de Keezen en Patriotten, stak haar gezindheid voor het Oran jehuis niet onder stoelen en banken met alle gevolgen van dien. De kordate vrouw komt naar Ouddorp om deel te nemen aan de Molenrit voor auo's op zaterdag 1 sept. a.s. Ook stellen verschillende verenigin gen en bedrijven op ons eiland en daar buiten pogingen in het werk om in groepsverband aan de Molenrit deel te nemen. Voor de grootste groepen zijn extra prijzen beschikbaar en bovendien ont- vant iedere deelnemer afzonderlijk een fraaie door de Koninklijke Begeer ont worpen legpenning. Meerdere informatie hierover is te verkrijgen bij de VVV-Ouddorp, telef. 01878 - 789 of 733. Waarschijnlijk gisteravond is ingebro ken in het koffiehuis „de Branding", geëxploiteerd door dhr. de Boed te Achthuizen, staand aan de Galatheese haven. Er wordt een stereo casettere- corder ter waarde van ongeveer duizend gulden vermist. MIDDELHARNIS Gisteravond is de brandweer van Mid delharnis uitgerukt voor een gefingeer de brand op „Hernesseroord". De be doeling daarvan was om te zien welke tijd het corps nodig heeft om vanaf het moment van melding bij de brand te zijn. Er bleken 6 minuten voor nodig, 1 minuut later waren ook twee mannen van een persluchtmasker voorzien. Voor commandant en ondercomman dant die de oefening in stilte hadden voorbereid was het een zeer acceptabe le tijd. OUDE TONGE In de nacht van vrijdag op zaterdag zijn twee auto's, die met pech langs de weg stonden opengebroken. Uit /beide auto's werd de radio meegenomen. De wagens stonden bij Oude Tonge en een op de Grevelingendam. staatssecretaris Pronk (ontwikkelings samenwerking) meent dat het zoveel mogelijk beperken van voedselverspil- ling voor een ieder een algemene plicht is. Hij zegt dit in antwoord op vragen van de CH-kamerleden van der Mei, Kruisinga en Tolman, die vragen had den gesteld over het weggooien van 140 miljoen broden per jaar. De minister distancieert zich van dit aantal en becijfert, dat per jaar in ons land een hoeveelheid forood in het huisvuil terecht komt dat overeen komt met 50 miljoen broden. Overigens wijst hij er nog op, ook dit cijfer nog geen enkel inzicht geeft in de mate waarin nog voor consumptie geschikt brood wordt weggegooid. Er wordt „gelukkig" ook veel overgescho ten brood voor kleine huisdieren en vee bestemd. Bladramenas is het aangewezen stop pelgewas voor gronden, die midden augustus vrijkomen. Dit geldt zowel voor de zandgronden als voor de klei- gronden. De snelle jeugdgroei, ook in een vaak droge stoppel, voorkomt dat onlcruid kans krijgt zich te ontwikkelen. Tevens is Bladramenas een zeer goe de groenbemester omdat 'het een grote massa organische stof produceert en een diepe beworteling bezit. SILETTA en TCA als kweekbestrijder. Bladramenas blijkt een goede on kruidbestrijder te zijn en is in kom- binatie met een bespuiting van de stop pel met TCA, zeer in het bijzonder geschikt voor de kweekbestrijding. BewerkingfS'm.eth.ode. Na de oogst van het graangewas wordt de stoppel bespoten met TCA. De hiervoor benodigde hoeveelheid Is af hankelijk van grondsoort en kweekbe- zetting, 40 tot 50 kg. TCA per ha. Na de 'bespuiting licht infrezen en zo spoedig mogelijk SILETTA inzaaien'. De verzwakte kweekplant wordt voor zo ver er nog groei inzit, overvleugeld door het massale Bladramenas gewas en krijgt daardoor geen kans zich te her stellen of verder te ontwikkelen. Zoaiew. Bladramenas kan tot begin septem ber gezaaid worden. De zaaizaadhoeveel- heid bedraagt ca. 20 kg. per ha, deze dient wat ruim genoemd te worden om dat in de meeste gevallen het zaaibed niet optimaal zal zijn. Zaaiwijze. Bladramenas kan breedwerpig gezaaid en ingeëgd worden, maar beter is rijen- inzaai. De opkomst zal hierdoor regel matiger zijn. De rijafstand bedraagt on geveer 20 cm. Bemesting. Voor de ontwikkeling van een ge weldige massaprodukt in een korte pe riode is een hoeveelheid zuivere stik stof van 75 tot 100 kg. per ha gewenst. Verspreid 'U 25 ton drijfmest per ha over de stoppel dan komt dit overeen' met 75 kg. zuivere stikstof, (afhanke lijk van het type drijfmest). Bladramenas had bij een driejarig onderzoek gemiddeld geen vermeerde ring van het bietencystenaaltje tot ge volg. VOORLOPIGE UITKOMSTEN LANDBOUWTELLING 1973 Arealen granen en peulvruchten verminderd, maar uitbreiding van de oppervlakten handelsgewassen, aardappelen, suikerbieten, snijmais en zaai-uien. Het Centraal Bureau voor de Statis tiek heeft de voorlopige uitkomsten ge publiceerd van de in mei j.l. gehouden Landbouwtelling, voor zover betreft de akkerbouwgewassen en de zaal-uien. Granen. De oppervlakte tarwe is t.o.v. 1972 met 12«/o gedaald tot 137.900 ha. Het gerstareaal is daarentegen met gVo ge stegen tot 90.300 ha. De overige graan gewassen vertonen alle een aanzienlij ke teruggang. De oppervlakte rogge bedraagt thans 30.900 ha. 45»/o), ha ver 30.300 ha. g'/o), korrelmais 2.800 had. 26%) en 'mengsels van granen 600 ha. 50»/o). Peulvruchten Het areaal droog te oogsten peul vruchten blijkt in 1973 verder te zijn ingekrompen. Groene erwten komt thans op 2.300 ha. voor B'/o), schok kers op 700 ha. 3e"/o) en kapucijners en grauwe erwten op 900 ha. IS'/o). Slechts de oppervlakte bruine en witte bonen is t.o.v, 1972 met 2"/o toegenomen tot 4800 ha. Handelsgewassen In vergelijking met verleden jaar is het koolzaad-areaal slechts met 1% uit gebreid tot 15.200 ha. De oppervlakte karwijzaad is aanzienlijk vergroot tot 2.900 ha. 26»/o) en die van blauw- maanzaad tot 2.100 ha. 75''/o). Het vlasareaal is daarentegen met IS'/o inge krompen tot 5.000 ha. Landbouwzaden De oppervlakte graszaad omvat in 1973: 13.700 ha. iVo t.o.v. 1972). Geslaagd. Onze vroegere dorpsge noot F. Hartensveld te Wageningen be haalde onlangs de akte M.O.-B. Peda gogiek. De heer Hartensveld studeer de in Utrecht en is thans docent aan de ieraressenopleidlng te Zetten.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1973 | | pagina 1