iiAriDEn - rtiEUWs Ie Bbdy te Middelburg AMSTEL 99 Mmnm Taptoe Delft 1973, Zeeuwse wandelingen voor dm twintigste keer ,Sterren!ioekje pK-slMSprijzen JACJHERMANS ISKÖPtOPÉR DEtAAfiSIE FLEURIL km LIf BASTÖGNEK^KÈ^Sa I\I3ACAR0NI AJ.P. ONVOORVU^RDEUJKE KWAÜTËITSGARAritlE PUDDING If'I^IUïIHOENi SNELAFWAS blad Dinsdag 24 juli 1973 No. 4206 DM IS PRIJS-SLAGJ VASTE PRIJS-SLAG PRIJS DAéÏN^D/lG UiT^WEEK IN-WEEKUJT 3PAKJES PONDS PAK FLES 0,6 LITER 500 GRAM i:fï!8DiïS:i5STUKSi VOORDEELKOFFER ELEGANCE pak J^^g waar geld nog waarde heeft it De geschiedenis van de sterreniiunde Fiets meest verkochte duurzame konsumptle-artikel ere wijze, "delde Ne- t de moei n alvorens U behoeft eren gaal recept, be- "ozé, een fje dragon, lookpoedei strooiseltje st een aai bruilien. 'oegen. De gedurende mkeren, in gen, Zet de ats, doch t een stufe- n. Het 'bra- wijze: aan hete boter sudderen, lees malser korter ge- kunt u af- arinade- inee-eten, nd ool< af- rinkt u bij ovenstaand e kruiden te bevelen, oen en mei krijgt dat -ich gemak- Algemeen wordt aangenoroen' dat de ze abdij in 1222 a 1223 gesticht is. Dat is juist 750 jaar geleden, daarom een paar artikelen erover. Van de oudste geschiedenis weten we weinig, de bouwmeesters zijn onbekend. Misschien bouwlieden uit het later zo beleende geslacht Kelderman? In bovengenoemd jaar gaf 'bisschop Godebaldus van Utrecht opdracht aan de reguliere kanunniken uit Vormezeele naar Walcher ente gaan. Proost Albal- dus was de eerste priester van dit nieu we klooster, de oorsprong van de abdij. Deze orde werd niet lang daarna ver vangen door de Norbertijnen, genoemd naar Norbertus, die de orde van Pre- monstreit had gesticht. Daarom heten' deze kloosterlingen ook wel Premon- slratensers. Ze droegen witte pijen. Van abt tot bisschop Het hoofd van de orde, Walterus, noemt zich abt: het klooster was een later ook aan St. Nicolaas, de patroon van schippers en kooplieden. Geen won der, in het latere Middelburg had deze stad zijn bloei aan deze mensen te danken. Toen was er ook welvaart in de ab dij, die veel bezittingen op Walcheren' had. Ook in Vlaanderen .bezat de Ab dij grond, waarop in 1468 het stadje Middelburg (bestaat nog) werd gebouwd, In die tijd waren er op Walcheren 5 moederkerken: de Westmonster en Noordmonster te IMiddelburg, de ker- 'ken van Souburg, Westkapelle en Oost- kapelle. De laatste drie behoorden tot de abdij van Middelburg. Het mooi ge legen kasteel Westhoeve was het zo merverblijf van de abt, terwijl de mon niken het Munnücen hof bij Grijps- kerke alg buitenverblijf hadden. Beide bestaan nog. De kloosterlingen' wisten de mooie natuur en de genieting van het leven Ic waarderen. De abt was een voornaam man, hij was lid van de Staten van Zeeland. De landsheer was in het klooster een graag gezien gast, hij had altijd het „logement van de graven van Zeeland" tot zijn beschikking. Een van hen, de bekende graaf Willem II (vader van Floris V) heeft veel voor de abdij ge daan. Kort vóór zijn dood heeft hij de gebouwen vernieuwd en uitgebreid. Zo als u weet sneuvelde hij in 1256 tegen' de West-Friezen. Zijn zoon Floris V heeft het lijk opgenomen. Na omzwer ving van een paar eeuwen is het ten slotte weer in de Abdij terechtgekomen. In 1928 is het in de Koorkerk be graven onder een eenvoudig zwaar ge schonden monument. Boven de Gist- poort heeft men in een nis een' beeld van hen aangebracht, enkele jaren gele den. Vóór de brand van 17 mei 1940 hingen er aan weerskanten van de pi'eekstoel twee borden: voor Willem II en voor zijn broer Floris de Voogd, zo genoemd omdat hij voogd was over het kleine zoontje van V>fillem II, Floris V. Ook andere landsheren zijn hier ge weest, o.a. Filips de Schone, die hier de Gulden-Vliesridders bijeen riep, en diens zoon Karel V enkele malen. Een bisschop In 1559 wei'den er 18 nieuwe bisdom men ingesteld, onze heer Filips II meen de daardoor de „nieuwe leer" beter te kunnen bestrijden. Middelburg kreeg ook een bisschop: Nicolaas van den Burch of zoals hij meestal genoemd wordt Nicolaas de Castro, 58 jaar oud, die in 1561 door Granvelle tot bisschop gewijd werd. Hij heeft het oude klooster erg verfraaid en uitgebreid. De nieuwe bisschop heeft geen gemak kelijke tijd meegemaakt. De troebelen eri het verzet vooral tegen Alva werden steeds ernstiger. Op 22 augustus 1566 werden in de „parochiekerk van den abdie" de beel den gebroken, maar een totale plunde ring en vernieling wist men te voorko men. Deze kerk v/erd later Nieuwe kerk genoemd, een naam .die het ge bouw nog altijd draagt. Een andere ab dijkerk is de Koorkerk, gebouwd op de plaats van de eerste kloosterkapel. Enkele jaren later (1572) slaan de Geuzen het beleg voor Middelburg. Vlissingen, Veere en het platteland heb ben de zijde van de Prins gekozen', al leen Middelburg ligt daar als een Spaans eilandje te midden van vijanden. Tijdens dit beleg (mei 1573) is de bis schop gestorven. Ruim een half jaar later moet Middelburg zich overgeven. Op 22 februari 1574 verlaten de kloos terlingen .de stad, ze mogen niet meer meenemen dan hun habijt (kleding). Via Terneuzen vertrekken: ze naar de St. Michielsabdij te Antwerpen, waar hun voorvaderen vandaan gekomen waren. Tijdens het beleg waren er 11 monni ken gestorven, de overgebleven 16 gaan de stad uit. De kerken worden gezuiverd en „be kwaam gemaakt om daarin Go.ds Woord te keren eri de gereformeerde religie te exerceren." Na de Hervorming Op vrijdag 17 mei 1940 heeft het Duitse bombardement een deel van Middelburg verwoest. Daar behoorden ook de Abdijgebou wen met de twee kerken en de toren bij. Het was niet de eerste keer dat hier brand uitbrak, door onvoorzichtigheid van loodgieters of door het uitslaan van de bliksem. Bij de grote brand van 1568 gingen volgens de kronekschrijver Rey- gersberch verloren „die alderschoonste bibliotheek en'de oudste" boecken van heel Zeelandt". Hij voeght er bij: „Maar die abdie is Aveder veel schoon- der opghetimmert dan se te voren oyt was." Om nog een ongeluksjaar te noemen: In 1712 is de abdij ,,tot beneden toe uit gebrand, blijvende alleen het holle steenwerk over". Er was daar dus altijd wel wat te timmeren en te metselen en wat er ver der nog te doen was. Tegenwoordig is er een stichting Mo- numeritenzorg, maar in vroeger eeuwen werkte en repareerde men vaak zonder zich iets van de bijpassende stijl aan te trel-il-cen. Of men brak gewoon of wat men versleten en lelijk vond. Nog in de vorige eeuw, ongeveer 150 jaar geleden, ging men barbaars te werk. Een deel van het gebouw werd gebruikt als stal en koetshuis voor de goeverneur van de koning en de gang die te smal was voor het vervoer werd eenvoudig weggebroken'. Wegens water overlast werd een kelder met aarde dichtgegooid en een gedeelte ervan als beerput igebruikt. De architect J. A. Fredericks heeft vanaf 1880 ongeveer 30 jaar besteed aan een verantwoorde restauratie van de Abdijgebouwen, waarover hij klaagde: „Sommige verbouwingen uit het verle den zijn erger dan brand en beelden storm". (1886-—1910). Na de verwoesting van 17 mei 1840 heeft men eert prachtig Abdijcomplex teruggekregen. Dat gaan we de volgen de keer eens bekijken. Dit artikel was reeds geschreven, toen in het gebouw van het Rijksarchief te Middelburg een zomertentoonstelling over Abdij werd ingericht, die nog tot 1 september gratis te bezichtigen is. Er zijn veel oude oorkonden te zien, com pleet met zegels van de Abdij. De abt van Middelburg was een machtig man, hij was ook dijkgraaf van Walcheren isri bij het geheime huwelijk van Jacoba van Beieren met Frank van Borssele Kosteel Westhoeue, zomerverblijf van de büsschop. Een van de Abdijpoorten (gistpoort) Middelburg Lange Jan mei 1940. trad hij op als getuige. Oude afbeeldingen van de Abdijge bouwen zijn er te zien, ook tegels, schoe nen, benen schaatsen, een smeltkroes, die bij het graafwerk in 1961 te voor schijn zijn gebracht. Een handgeschreven koorboek uit de 15e of 16e eeuw (bijna zo groot als een statenbijbel) is een kostbaar boekwerk, even'als enkele mooie exemplaren van koorbreviers. Met genoegen heb ik een middag op deze tentoonstelling door gebracht. Middelburg. L. van Wallenburg. GEEN-StTGEEN^M" FAMILIE3AAL GOLDEN-WONDER ftaiinf^ naturel 250GRAM GEMALEN N vacuum .verpakt p.fles 0,6 Itr. SINAASof 'FRAMBOOS [elders 62 per pakje I GROOT PAK AA JJLO^ PAREINchoco of vanille ÖNDANKë(;ALLÉ GESCHREEUW^ "v. t;.;: tiNBÉTWiSf :.'"'*'- '-- ::-■ [- iSvÈN BövÉNtiiEN- )i DAT IS PRIJS-SLAG! Ipipakjë" SMAKEN' OF inhoud: 1600 gram AftVV SPUITBUS 180.Z. Het zilveren regeringsjubileum van Koningin Juliana, he't zestigjarig be staan van de Koninklijke Luchtmacht en het vierde lustrum van de Taptoe Delft: dat zijn de drie thema's waarop Taptoe Delft 1973 is gebaseerd. Van 24 augustus tot en met 1 september wordt de kleurrijke militaireshow voor de twintigste maial in successie gepresen teerd op de Delftse Markt. Dit jaar on der leiding van de directeur van de Kapel van de Koninklijke Luchtmacht, majoor H. F. W. van Diepenbeek. Taptoe Delft 1973 kent, in het kader van de gekozen thema's, verscheidene hoogtepunten. Een uniek hoogtepunt zal onder enige twijfel worden gevormd door het optreden van leden van het Koninklijk Staldepartement in dert Haag. Onder leiding van de koetsier-majoor Van der Touw zullen twaalf beroeps ruiters van het Koninklijk Staldeparte ment een hippisch nummer verzorgen. De ruiters zullen zijn gekleed in lan- siersuniformen van omstreeks 1847, de regering.speriode van Koning Willem II. Ze zullen voorts uitgerust zijn met van vaantjes voorziene lansen, en lan- sierssabels uit dezelfde periode. Lansen en sabels zijn origineel en zijn geleend van het Legermuseum te Leiden. Door het presenteren van dit hippisch nummer in de Taptoe Delft wordt een hartewens van velen gehonoreerd. Onder het motto De Garde presenteert zich, zullen tamboers en hoornblazers der Garde Grenadiers en der Garde Ja gers zich presenteren in uniformen uit 1829, het oprichtingsjaar van beide re gimenten. De uniformen' uit dat jaar vormden de basis voor de huidige ceremoniële uni formen van de Koninklijke Militaire Ka pel .die in 1948 als geschenk van het Nederlandse volk werden aangeboden, ze werden voor het eerst gedragen tij dens de inhuldiging van Hare Maje steit Koningin Juliana. Ter gelegenheid van de herdenking van het zilveren regeringsjubileum van de Koningin in Taptoe Delft, zal de Amsterdamse Politie Kapel onder lei ding van inspecteur K. F. Kokelaar, aan de twintigste Taptoe meewerken. De Amsterdamse Politie Kapel zette in 1948 ook luister bij aan de plechtigheden ter gelegenheid van de inhuldiging. Ook een buitenlands mUitair muziek korps neemt dit jaar weer deel aan de Taptoe Delft. Waren het in 1971 de Canadezen en in 1972 de Zweden, dit jaar komen de buitenlandse gasten uit Noorwegen. Deelgenomen zal worden door de H.M. Kongens Garde. Getracht is om een korps van het Royal Sugsex Regiment te doen' deel nemen. Koningin Juliana as namelijk ere-kolonel van het Royal Sussex Re giment. Dit regiment is echter kortge leden opgenomen in het Queens Regi ment. Poging om, in het kader van het zes- Luchtmacht, de Central Band van .de Royal Air Force een plaats te geven in het progromma van de Taptoe Delft mislukten, omdat bedoelde band reeds elders verplichtingen had aangegaan. De intrada, openingsnummer van de Taptoe Delft, zal dit jaar grootser van opzet zijn dan voorheen het geval was. 'Gebruik zal wor.deri gemaakt van meer deelnemers en alle transen van de toren van de Nieuwe Kerk zullen dit keer worden benut. De (zilveren) Nationale Reserve krijgt in Taptoe Delft 1973 ook een actief aan deel. De Nationale Reserve, die zal aantre den met vaandelwacht, zal dit keer de vlag presenteren. Taptoe Delft 1973 zal tien uitvoerin gen beleven inclusief de generale repe titie op donderdag 23 augustus en de middaguitvoering op woen'sdag 29 au gustus, evenals voorgaande jaren is er op zondag geen uitvoering. De tribunes bieden per voorstelling plaats aan 5700 belangstellenden. De toegangsprijzen zijn vergeleken bij het vorige jaar niet verhoogd! De avondvoorstellingen beginnen om negen uur en de middaguitvoering om half drie. fV De Babyloniërs geloofden dat de ge hele aardbol door een reusachtige gracht werd omsloten. Achter de gracht verhieven zich bergen die de hemelbol droegen:. Ook de Egyptenaren hadden deze voorstelling, alleen lag bij hen Egypte midden op de aardgchijf. De oude Grieken accepteerden ook deze voor stelling. In de tijd van Homerus, onge veer de negende eeuw voor Chr., had- .den zij de gracht die de aarde omspoel de vervangen door een stroom de „Oke- anos". De Egyptenaren geloofden ver der nog dat de zon iedere nacht in een -boot werd geladen en over de water- gracht, die de bodem van de wereld omsloot, rond de aarde werd gevaren. De Griekse geleerde Anaximander lachte om deze ideeën. Hij zei: „De he melbol draait imet de sterren daar aan vast. De aarde is en blijft naar mijn mening wat wij steeds dachten een schijf. Deze is echter niet door een wa tergracht omgeven, ze zit niet vast, maar zweeft vrij in het midden van de he melbol". Anaximander oogste echter geen bijval, maar hoongelach, Zijn ideeën waren te revolutionair om aan vaard te worden. Alleen Thales, zijn oude vriend, geloofde hem. Zij werden bespot en uitgelachen. Dit maakte voor al Thales een eenzaam man. Pas in de laatste jaren van zijn leven vond hij vol doening omdat een jonge man zich voor zijn ideeën inzette. Dit wag Pythagoras. Met Pytragoras, wiens geboorte- en sterfatdatum we niet precies weten, komen we bij het hoofdstuk „De eerste echte inzichten". Ongeveer 530 voor Chr. reisde hij naar Zuid-Italië waar hij een groep leerlingen' om zich heen verza melde. Hij kwam daar in contact met Thales en Anaximander's ideeën. Py- thogoras interesseerde zich wel zeker voor de denkbeelden van Anaximander. Maar omdat de gehele bevolking deze ideeën waanzinnig vond, verliet hij Mi- lete en ging naar Zuid-Italië. Daar stroomden, uit alle hoeken van de we reld, leerlingen naar hem toe. Wie wer kelijk een leerling van Pythagoras wenste te worden rnoest als een asceet (Zich onthouden van weelde en genoe gens) gaan levert. Zo vormden de vol gelingen van Pythagoras een gemeen schap van mannen, die zich volledig aan de wetenschap over gaven. Pytha goras was de meester, zijn woord was wet. Het leven van deze Pythagoriërs leverde de wetenschap zeer veel op. Uit deze groep is ook de stelling a2 -f- b2 c2 voort gekomen. In tegenstel ling tot Anaximander vonden ze uit, dat de aarde een bol was en dat deze bol om zijn eigen as draaide, zodat het opkomen en het ondergaan van de ster ren slechts schijn was. Ook veronder stelden ze dat de aarde rond de zon draaide, maar uit angst voor acties van critici noemden ze de zon het Midden- vuur". Omdat het bestaan van dit Mid- denvuur zich niet bewijzen liet werden ook de andere Hypothesen van de py thagoriërs als twijfelachtig aangeno men. Toch is het wereldbeeld van Py thagoras de voorloper geweest van het beroemde wereldbeeld van Copernicus. De geleerden Plato, (427—347 v. Chr.), Aristoteles (384—322 v. Chr.), en Eudo- xus {408—355 v. Chr.) deden na Pytha- igoras van zich spreken. Hoewel Plato en! Aristoteles nog steeds tot de voor treffelijke geesten uit de geschiedenis der mensheid worden gerekend, moeten we erkennen dat zij op het gebied van de astronomie zeker geen geweldenaars waren. Zij riepen de grote vorderin gen, gemaakt door eerder besproken personen, een droevig halt toe. Plato en Aristoteles die m kringen van ge leerden de toon aangaven waren erg verwaand. Ze versmaadden de waarne ming van de sterrenhemel, die in hun ogen een zaak voor domkoppen en beu zelaars was en ze verlieten zich ge heel op de wijsgerige gedachtengang van hun eigen vernuft. De ideeën die zij over het geheel haddeö waren totaal verkeerd, maar ze gingen er vanuit dat de wereld zich .maar had aan te passen aan de denkbeelden die zij maakten. Plato was ervan overtuigd dat de kosmos volmaakt moest zijn. Volmaakt was volgens hem alleen de vorm van een cirkel, van een bol. Daaruit con cludeerde hij dat de aarde, het heelal en alle sterren de zuivere vorm van kogels moest hebben. Hun banen moes ten cirkelvormig zijn. Ook Eudoxus, die wel meer aandacht aan de natuurlijke waarnemingen' besteedde, maar uitging van de standpunten van Aristoteles kon de ontstante impasse niet doorbreken. De tijd van grote ontdekkingen op het gebied der astronomie was in Grieken land definitief voorbij, (Woï'dt vervolgd) Amateur-sterrenwacht „Neil Armstrong". OUDDORP Bejaarden op reis. Het is bijna weer zover, we hopen D.V. op donderdag 16 augustus a.s. ons jaarlijks reisje te ma ken. Waarheen blijft nog een verrassing tot in de bus, maar we hopen dat U er weer net zoveel van genieten zult als voorgaande jaren! We vertrekken weer precies 8 uur van het Verenigingsgebouw en' de be woners van de „Vliedberg" kunnen weer voor de deur instappen, dus zorgt dat U kwart voor 8 reisvaardig ben. Een ieder die boven 65 jaar is en nog met ons mee wil, moet zich uiterlijk 6 augustus opgeven bij ondergetekende. Kosten 25,—. Degene die een suikervrij of zout loos diëët hebben moeten dit beslist even door middel van eert briefje in de brievenbus bij mij, ook uïterlijü 6 aug. doorgeven. Nog even vermelden dat zoals altijd lunch, diner, koffie, enz. alles bij de prijs Inbegrepen is! Graag tot ziens, naar wij hopen op een zonnige dag en zon in het hart. Namens het comité, Zr. E. V. d. Starre, Wilhelminaweg 19, Ouddorp (Z.H.) De fiets is in ons land waarschijnlijk het meest verkochte duurzame kon- sumptie-artikel. Dat mag worden afge leid uit de verkoopcijfers. In 1972 wer den in Nederland bijna 1,1 miljoen fiet sen verkocht en dat was voor het ze vende jaar in suksessie een' nieuw re- kord. De hausse begon in 1967 toen voor het eerst meer dan 600.000 fietsen een koper vonden. Vorig jaar kocht iedere dertiende 'Nederlander een nieuwe fiets. Opmerkelijk hierbij is dat het aantal fietsenfabrieken in ons land sterk is te ruggelopen; van tweeentwintig in 1960 tot negen in het afgelopen jaar, terwijl ook het aantal fietsenhandelaren' op vallend verminderde. Het aandeel van de Nederlandse merken op de binnen landse markt 'bedroeg vorig jaar 62,2% terwijl de export van Nederlandse fiet sen van ruim 71.000 in 1971 steeg tot ruim 165.000 in 1972. Het is de ver wachting dat ook dit jaar weer een zeer groot aantal fietsen in Nederland zal worden verkocht.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1973 | | pagina 5