d Toeristen tonen veel belangstelling voor de Ouddorpse schurvelingen Chr. Middenstands- avondschool Middelharnis Eeuwigdurend ankerrecht op Grevelingen en Krammer Politie Spijkesiisse vond veel miinitie Dirkslandse iongen met stukgeslagen bierglas in oog gestoken '9,- »9,- Kinderlokker in Dirksiand ke jaargang Dinsdag 24 juli 1973 No. 4206 CHR. STREEKELAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschljra tweenuuü, per week: dinsdag- en vrijdagavond EN ling I Goede- lisÜ »faff line |)er, motor, Donderdag 2 augustus Talentenjacht Politie Oostflakkee gaat geluid van brommers meten traat 17 Gr®nd ositsmetten Schip in nood op Haringvliet EXTRA KERKDIENSTEN GEKEF. GEMEENTEN VEILING DIVERSE KLEINMEUBELEN POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Bedactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29 >-< Na 5.30 uur (01870)33 92 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 4,B5 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per tsmo. Bij contract speciaal tarief. mee- XP Naarmate de aandacht gevestigd wordt op de schoonheid van de Oud dorpse schurvelingen blijkt het een ak- tuele vraag hoe die hoogten er gekomen zijn. Op zaterdag 1 september zullen weer heel wat „overkanters" zich die vraag stellen wanneer ze als deelnemers in de dan te houden nationale Molenrit iict schurvelingengebied bezoeken en, naar de organisatoren hopen, onder de belioring van dat unieke landschap ko men. Oudere Ouddorpers kunnen een liaarfijn antwoord geven De totstandkoming van de schurve lingen 'begon al in 'het eind van de vori ge eeuw. Een groot deel van Ouddorp, waaronder het Oude Nieuwland bestond uil een vlak onvruchtbaar duingebied. Onvruchtbaar omdat de grond te hoog en liet grondwater-peil daardoor te diep la;;. Er zat weinig anders op dan de Kioncl af te graven en de ijverige Oud- durpcrs, belust op geschikte cultuur- Srond gingen met man en macht aan de slag. Men behoeft niet zo heel oud te zi.iii om aan het „mijnen", zoals dat werd genoemd herirmeringen te hebben. In de twintiger jaren heeft liet velen werk verschaft tegen een vergoeding van een goeie gulden per dag. In de beginjaren was het uitsluitend de kruiwagen die als vervoermiddel voor de af te voeren grond diende. Later werden lorries gebruikt en ook is het voorgekomen dat het op een soortgelijke manier gebeurde als de sluiting van de zee-gaten, met een soort kabelbaan...! Naar schatting zijn er 5 a 600 hectares op deze manier in cultuur gebracht. Het „mijnen" vereiste overigens wel de nodige zorgvuldigheid en kennis van zaken. Het was n.l. zaak om de boven ste laag, de zgn. „erve" af te scheppen en in voorraad te houden omdat die na Een paar plaatjes die de schoonheid van het gebied Ulustreren, OUDDORP In het kader van het V.V.V. evene mentenprogramma zal er donderdag 2 augustus in Ouddorp, in café „de Meul- blok" een talentenjacht worden gehou den. Deelname is mogelijk voor jong eri oud. Ieder die op muzikaal gebied, zo wel vocaal als instrumentaal iets ten gehore kan brengen zowel als snel tekenaars, sneldichters, conferenciers e.a. worden tot deelname uitgenodigd. Er zijn mooie prijzen te winnen. In schrijvingen vóór 1 augustus a 2,50 per persoon op het V.V.V. kantoor. Zoals bekend is, mag het geluid van een bromfiets een bepaalde aantal de cibels maken. Produceren ze meer ge luid, dan kan de berijder een boete krij gen. Omdat er steeds strenger zal wor den gelet op het lawaai, dat bromfiet sen maken en omdat vele mensen zon der het te weten een' brommer berijden die teveel geluidshinder veroorzaakt, .stelt .de politie iedere bromfietsberij- der in de gelegenheid zijn bromfiets vrij blijvend en gratis op geluidshinder te laten controleren. Deze gratis-controle is slechts één malig en wordt gehouden op de navol gende data's en plaatsen. Dinsdag 31 ju li 1973, van 16 tot 18.00 uur nabij de R.K. school te Achthuizen. Dinsdag 31 juli 1973, van 19 tot 20.30 uur nabij de O.L. school te Ooltgensplaat. Woensdag 1 augustus 1973, van 16 tot 18.00 uur bij de Sporthal te Den' Bommel en sav. van 19 tot 20.30 uur op de West-Achterweg nabij de R.K. kerk te Oude Tonge. het afgraven weer gebruikt moest wor den. De ondergrond bestond voorname lijk uit geel duinzand en de „erve" was dan ook hard Bodig als bodemverbete ring. Het gele zand werd via smalle planken op hoogten gereden en zo ont stonden, perceel na perceel de schurve lingen. Ze werden, ora verstuiving te voorkomen met gras, bramen en brem ingezaaid en zo ontstond een prachtig stuk natuur dat dankzij beschermende maatregels van de Provinciale Overheid in haar bestaande toestand gehand haafd zal blijven. Veel van de hoogten zijn ontstaan tij dens de jaren 1914-1918. In Ouddorp waren toen veel Belgische vluchtelingen maar vooral ook vaderlandse soldaten die gemobiliseerd waren en bij de vuur toren en het Slikgat (dat was bij de iVliddelweg) waren gelegerd. Om de tijd te doden hebben ze veel bij het mijnen geholpen en verdienden op die manier nog een centje bij. Over het mijnen moeten interessante verhalen te vertellen zijn. We nodigen onze lezers die daaraan herinneringen hebben graag uit die neer te schrijven en ze ons toe te sturen waardoor we dan meer uit die ongetwijfeld interes sante tijd te weten zullen komen. INGEZONDEN: fAFF, Soona- Gedurende vele jaren, namelijk vanaf 1938, behoort het Middenstandsexamen Algemene Handelskennis tot één der drukst gefrequenteerde in ons land. Honderdduizenden kandidaten heb ben daarvoor getrouw de lessen bezocht, hun avonduren besteed aan hun huis werk en studie en, de een meer, de an der minder vrijmoedig hun schreden gericht naar de examenzaal, waar zij in de maanden april en juli met hun lotge noten het schriftelijk resp. het monde- examen aflegden. Gelukkig voor lin^ liet overgrote deel met omniddellijk succes. Niet alleen de toekomstige onderne- njer m het midden- en kleinbedrijf, zo als tegenwoordig de middenstander van vroeger wordt genoemd, ook velen, dia ™n algemene ontwikkeling wensten te vergroten, namen deel aan de cursussen. ^i" zijn uitschieters te vermelden, die, "a cie basisschool, de opleiding volgden, "et middenstandsdiploma behaalden en ,-,■ ^e smaak van de studie te pakken Mdden gekregen; praktijkdiploma, M. 7^' \f^ hoger reikten zij, met suc- «s. Wanneer U met de cursusdirecteu- «"1 zou spreken, konden ze U vertellen van leerlingen, die met dat midden- landsdiploma èn een vakdiploma in «zakenleven prima resultaten be haalden. Het leek er soms op, dat door het in werkingtreden van de Vestigingswet de tailhandel de „oude" middenstandsop leidingen gedaan zou krijgen, maar het ging anders. De aanmelding was soms nog groter dan in een vorig jaar. Velen begrepen, dat het nog goede zin had om in te schrijven aan een middenstands avondcursus of -school, want het diplo ma blijft zijn waarde behouden, terwijl de opgedane kennis voor hen, die het om andere redenen behaalden, steeds belangrijk blijft. Namens de Centrale voor Christelijk Handelsonderwijs en de Stichting voor Chr. iVIiddenstandsonderwijs, raads dhr. G. A. Demper, dir. COHO/CNO aUen die om zakelijke of ideële redenen zijn kennis op bedrijfseconomisch terrein wil vergroten, met nadruk aan om in te schrijven op de in zijn of haar directe omgeving gevestigde opleiding voor het middenstandsdiploma. Men treft daar een korps van erken de, ervaren en bevoegde leraren, die ar slag van hebben les te geven op een niet-schoolse, prettige wijze, Naam en adres treft U hieronder aan. De cursus begint half augustus 1973. Men kan zich aanmelden voor het examen in 1974, wanneer een éénjarige cursus wordt gevolgd, terwijl de twee- i jarige middenstandsavondscholen in augustus begiimen (in de eerste klasse) met de opleiding voor het examen-1975. De éénjarige cursus is erkend door de Centrale voor Chr. Handelsonderwijs, de tweejarige gesubsidieerde midden standsavondscholen staan onder be voegd gezag van de Stichting voor Christelijk Middenstandsonderwijs. Bei de organisaties zijn gehuisvest Treub- straat 25, Rijswijk Z.H., Tel. (070) 909757. Volledige informatie zal gaarne wor den verstrekt door dhr. K. Breeman, Rubensplein 26, Middelharnis, tel. (01870) 3682, dir. van de Chr. Midden standsavondschool, Middelharnis. Vereniging voor Bedrijfsvoor lichting Goeree-Overflakkee Het ontsmetten van grond voor het doden van aaltjes komt steeds meer in de belangstelling. Het resultaat hangt van vele factoren af, o.a. van de grond soort, vochthoudendheid van de grond, hoeveelheid middel, werkmethode en .de tijd van uitvoering. Gezien de belangrijkheid om het ont smetten zo goed mogelijk uit te voeren nodigen wij u uit tot het bijwonen van een vergadering op: vrijdag 27 juli 1973 om 20.00 uur in het Dorpshuis te Nieuwe Tonge. De heer J. K. Leusink, specialist Plantenziekten van het C.A.R. te Baren- drecht, zal spreken over „grondont- smetting". - Zondagmiddag verkeerde op het Ha ringvliet het motorschip de Roerdomp van de heer Hart uit Dongen in nood. In de machinekamer spoot het wa ter overal heen, veroorzaakt door een lekke pakking van de koelmotor. De schipper, die drie volwassenen en een kind aan boord had was bang voor brandgevaar en alarmeerde de politie. De boot werd de haven van Hellevoet- sluis binnengesleept. De brandweer pompte het zinkende schip leeg. Er de den' zich geen persoonlijke ongelukken voor. De politie is dezer dagen geconfron teerd met een verhaal van een 6-jarig meisje dat door eeö man op een brom fiets zou zijn .meegelokt. De man zou het meisje tot bepaalde handelingen hebben aangezet. De man is ook gezien door een meisje van 5 jaar. Mochten er ouders zijn die van soortgelijke verha len kennis dragen dan worden zij ver zocht die aan de politie door te geven. DIBKSLAND BOTSING De 20 janige jongeman J. Smit is in de nacht van zondag op maandag met zijn Volkswagen kever in. een flauwe bocht in de Phllipshoofj es- weg tegen een geparkeerd staande auto I gereden. Laatstbedoelde wagen, een I Taunus 12 M van dhr. H. Doornheim werd zwaar beschadigd. Dhr. Smit liep een lichte (hersenschudding op. Hond in beslag genomen Twee jeugdige woonwagenbewoners die met een aangelijnde Hazewindhond in de polder liepen zijn (voorlopig) hun dier kwijt. De politie nam de hond in beslag als zijnde een veriboden jacht- middel. Met een ander soort hond zou het wel gemogen hebben. Toen de jon gelui meegenomen werden naar het bu reau hadden ze de hond losgelaten die prompt weer naar zijn baas terug was gelopen. OUDE TONGE Geen spreekuur Burgemeester v. d. Harst zal a.s. vrijdag geen spreekuur houden te Oude Tonge. MELISSANT Kerkdienst. Donderdagavond 7.30 uur hoopt voor de Ger. Gem. in Ned. voor te gaan ds. van Beek van Opheusden. MELISSANT Heden dinsdagavond 7.30 uur ds. L. Blok van Capelle a.d. IJssel. MIDDELHARNIS woensdagavond 7.30 uur ds. A. Bac van Boskoop. OOLTGENSPLAAT donderdagavond 7.30 uur ds. A. Vergunst van Veen. T.o.v. Notaris M. A. Korbijn, Kolfweg 25 te Oude Tonge zal het VeiUng- bedrijf „Mirma", Geddingmoor 34, Nieuw-Vennep d.d. vrijdag 27 juli 1973 in Fort Frederik te Ooltgensplaat, publiek a contant ter veiling brengen: o.a. commodes, vitrinekasten, perseleinkastjes, dekenkisten, t.v.-meubeien, Opaline olielampen, Delftsblauwe en polychroom gekleurde kaststellen, koperen en bronzen voorwerpen o.a. vijzels, kandelaars, tafeltjes, haard- stellen, ketels, akers, schalen etc. Kristallen vazen, schalen met verzil verde voet, cassettes, tinnen schalen, maten, asbakken, eikelkannen. Houten speculaasplanken in diverse grootten. Beddepannen, blaasbalgen, schaakspelen, bloembakken, brocheros. Koetslampen, spiegels', zwaarden, wafelijzers, bouten, evenaar schalen, beeldjes etc, en wat verder ter tafel zal worden gebracht. Gelegenheid tot het inbrengen van Goederen op de dag van de veiling tussen 16.00 en 18.00 uur. Veilingkosten alleen na resultaat. Gelegenheid tot het geven van koopopdrachten, welke gratis worden uit gevoerd. Bank/girobetalingen worden als contante betaling geaccepteerd. De goederen zijn te bezichtigen op de dag van de veiling tussen 18.00 en 19.00 uur. Aanvang van de veiling 19.00 uur. VEIUNGDIRECTIE MIRMA Tel. (02526) 43 24 De Hoge Raad der Nederlanden heeft dezer dagen uitspraak gedaan in de zaak van J. L. Gebraad, eigenaar van een visbotenverhuurbedrijf te Nieuwe- Tonge, tegen de eigenaren van de Heer lijkheid Grijsoord (Graaf J.M.L.H.G.P. de Chambure c.s.) te Woensdrecht. Gebraad betaalde in 1966,"67 evenals andere eigenaars van Sportvissersbe- drijven of visboten een bepaald jaar lijks recht om op de buitendijkse slik ken van de Heerlijkheid Grijsoord, toe- vloeid door het water van de Grevelin gen en de Krammer te varen of te an keren of te laten varen of te laten an keren? (lees vissen). Gebraad betaalde dit bedrag maar be streed het recht om deze retributie te heffen, hij betaalde het volgende vis- seizoen dan ook niet meer. De kantonrechter te Sommelsdijk stelde bij vonnis van 7 mei 1969 Ge braad in het gelijk. In punt 5 stelde de Kantonrechter dat Krammer en Grevelingen wateren zijn als bedoeld in art. 577 van het Burger lijk Wetboek, dat luidt „Insgelijke be horen aan den Staat de wegeir en stra ten, welke te zijnen laste zijn, de stran den en zee, de bevaarbare en vlotbare stromen en rivieren met hun oevers, de grote en de kleine eilanden, en de pla ten welke in de rivieren opkomen, gelijk ook de havens en reeden; onverminderd de door titel of bezit verkregen regten van bijzondere personen of gemeen schappen. Verder werd door de Kantorurechter gewezen dat volgens de visserijwet 1963 schriftelijk moeten worden afgegeven. Grijsoord tekende tegen dat vonnis beroep aan bij de Rechtbank te Rotter dam, die het vonnis van de Kanton rechter vernietigde. Gebraad stelde op zijn ibeurt opnieuw dat Grijsoord geen eigenaar van de ri vier, want de gehele rivier is eigendom van de Staat en het is ondenkbaar naar Nederlands recht dat de eigendom van een stromende rivier aan enig bijzonder persoon zou kunnen toebehoren. In een uitvoerig betoog, worden de gronden waarop de Rechtbank vonnis heeft ge wezen aangevallen. De Hooge raad heeft echter tenslotte bepaald, dat: a. De Rechtbank er terecht van is uitgegaan dat de publieke bestemming van een openbaar vaarwater mee brengt dat de eigenaar moet dulden, dat het gewone verkeer van dit vaarwater ge bruik maakt, daaronder begrepen het ankeren dat met dit verkeer in zodanig verband staat dat het geacht moet wor den daarvan deel uit te rnaken en w^elk ankeren de Rechtbank kennelijk op het oog heeft als zij spreekt van „ankeren" voor strikte verkeersdoeleinden. Dat de Rechtbank terecht heeft aan genomen dat daartoe niet gerekend kan worden het ankeren voor recreatieve doeleinden en met name ter beoefening van de hengelsport. De rechten die Grijsoord ontleend aan de uitgiftebrief van hertog Jan van Beieren bij verleijbrief van 17 februari 1420 worden door de Rechtbank ont kend, omdat bij een eerder plaats gehad hehbende dading, deze rechten ook zijn erkend, zodat Gebraad c.s. niet ontvan kelijk woren verklaard in hun beroep en worden veroordeeld in de kosten. De rechten van de eigenaren van Grijsoord. De rechten van de eigenaren van een onverdeeldheid de Ambachtsheerlijk- heid Grijsoord, gezegd de Oude en Nieuwe Tonge, alsmede van de Hals- heerlijkheid van Klinkerland en als zo danig rechtsopvolgers van Gheryt van Busdhusen en Pieter Bartelmeuszn., zijn ontleend aan de verleijbrief van 17 fe bruari 1420, waarbij door hertog Jan van Beieren in twee helften in eigen dom is uitgegeven ,,tot enen vrijen eygen erflic en ewelick te hebben ende te besittenalle alsulke gorssen, landen ende slijke geheten Grijsoorde, Duven-waere, die Tonghe, Hugevliet, Helle, Vremsgat ende Battenoorende alle andere he die genoemt mogen we zen, als hier beschreven staet ende ge legen sijn tussdien desen bepoligen en de maroken hier becreven, eert te we ten Hontslo noert oestwaert af, dat hey- diep van Bomer zuutwaert of, dat hey- diep van Grevelingen, zuutwestwaert of, Willevliet Herkinge ende die Riere noert oestwaert of, mit andere allen horen toebehoren groot ende also cleyn, als die dae nu gelegen sijn of hierna- maels mogen worden, om dairof te be- diken als 't hem genuecht, also vele als hem nut ende oirbaar sal duuncken tot een corenlande ende tot enen moirlande tot sijnre oirbair ende profijt". De schrijver die dit gewichtige stuk heeft opgesteld zal niet hebben gedacht, dat 550 jaar nadien nog processen zou den worden gevoerd, om de rechtsgel digheid van zijn document aan te tonen. In de auto van H.C.J. v. M., verblijf houdend op het woonwagenkamp te Middelharnis heeft de gemeentepolitie van Spijkenisse wapens en munitie ge vonden. De man bleek in zijn perso nenauto 14 cilinder-revolvers, een jachtgeweer, plm 600 scherpe patronen kaliber 22, 12 insteekloopjes en 50 flo- 'bert patronen te vervoeren. Het bleek vanuit België naar Nederland te zijn gesmokkeld. De man werd gedurende twee dagen vastgehouden en j.l. zaterdag weer op vrije voeten gesteld, nadat tegen hem proces-verbaal was opgemaakt. OUDDORP De 16 jarige jongeman J. de Wit uit Dirksiand zal voortaan het licht uit een van zijn ogen moeten missen als gevolg van de mishandeling die hem door de IT-jarige Ouddorper W. Bakelaar werd aangedaan. Laatstgenoemde heeft al eerder samen met een vriend een mis handeling begaan. Een en ander speelde zich af vrijdag avond rond half twaalf op de stoep voor de bar „de Groene Lanteern" in de Weststraat te Ouddorp. De Dirkslandse jongeman verbleef met een aantal vrien den op een camping in Ouddorp en in vakantiestemming stapten ze rond half twaalf de bar binnen. Wout Bakelaar die zich in de bar bevond heeft zich kennelijk aan het zingen van de jonge lui geërgerd en volgde hen toen ze op verzoek van de exploitant naar buiten gingen omdat deze ze wat te luidruchtig vond. De Ouddorper heeft toen zijn vuisten gebruikt en het slachtoffer met een tegen de muur stukgeslagen bier glas in het gezicht en in een van de ogen gestoken. De jongeman werd met spoed naar het Oogziekenhuis te Rotterdam ver voerd. Eerst zaterdagmiddag werd van de mishandeling aangifte gedaan. Tegen de Ouddorper is proces-verbaal opge maakt.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1973 | | pagina 1