ijkswaterstaat spuit miljoen kvMekB meter [and op strand Ouddorp wM Zes mitrailleurs uit vliegtuigwrak Hellegatplaten Ik-ansit CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZÜID-HOLXANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tvoeemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ^-^nnei^ ^3v<*-. 1 Foto van een vorige opspuiting, in het midden, iets naar links 1 is de vuurtoren te zien. In de sloot Kassa gevonden I BEZOEKT ONZE Automobielen-verkoophal OOK OP VRIJDAGAVOND VOOR MOOIERE bloemstukjes Fa» KORTEWEG Zandpad - Middelharnis Leeuwarden enige Nederlandse exportveemarkt met E.E.G.-erkenning Verkoop en Service Alweer tien ton gebruikt glas! GOEDEREEDE yApoilo' geeft concert Minister Brouwer: Categorie „schadelijk wild'' regelmatig kritisch bezien Zondagsdienst artsen Sommelsdijk de derde maal gaat Kijkswater- Lt een gedeelte van het Ouddorpse band ophogen mét rivierzand uit de De ophoging is opnieuw jdig omdat de zee ook de vorige ver- Iging weer tot zich genomen heeft, ter- Ki) Waterstaat zich toch voor de op- ïiMht geplaatst ziet om de laagwater- (ens terug te dringen om een voldocn- afstand tussen zee en waterkering te Iwerkstelligen. IHet op te hogen strandgedeelte ligt Issen de vuurtoren en ihet Springert- tin, nabij de punt. Het strand is mo- fenteel weer te smal geworden om in jet stormseizoen voldoende veiligheid f bieden. De afname wordt voomame- Ik veroorzaakt door (het vóór het land aktieve stroomgeul „het Schaar", fen definitieve oplossing van het steeds Irugkerende euvel zou pas kunnen lorden bereikt wanneer dat geul kon lorden verlegd of afgedamd. Aan het Iggen van een dam van dat formaat Itten evenwel zodanige consesuenties dat die een diepgaande bestudo- Ing vereisen. Ook de daaraan verbon- len kosten zijn dermate hoog dat Rijks- teterstaat besloten heeft voorshands te llijveti „suppleren", ook omdat nog Teen voldoende inzicht mogelijk is in fat zich door de aanleg v. d. Brouwers- am voor de kust gaat afspelen. De in druk bestaat overigens dat de stroming die do afname van het strand veroor zaakt door de afsluiting van de Greve- lingen is toegenomen. Al in 1969 werd het bedoelde strand gedeelte opgehoogd met 400.000 m^ zand, in 1971 gevolgd door 600.000 m^ en in september zal worden begonnen met het opspuiten van 3 miljoen kubieke meter. Daarmee zal ook het kunstmati ge duin dat enkele jaren geleden werd aangelegd worden verhoogd en ver breed. Het is thans 6 meter plus NAP en het zal tot 9 meter plus worden ver hoogd. Nog vóór december, wanneer de stormen kunnen worden verwacht, zal l'/a miljoen kubieke meter verwerkt moeten zijn. Het zand wordt in de Grevelingen ge wonnen en door een 5 km lange leiding worden getransporteerd. Een gedeelte van de voormalige rivier, waar nu een grillig bodempatroon voorkomt zal daardoor worden geëgaliseerd. 'Wanneer er t.z.t. in- en uitlaatsluizen in de Brouwersdani zullen worden gelegd, iets waarmee men bij Rijkswaterstaat steeds ernstiger rekening houdt, zal er door deze verdieping ook een betere door stroming kunnen worden bereikt. De sluizen zullen zowel een uitlaat als een inlaatmogelijkheid hebben en dat zou dan betekenen dat de Grevelingen niet het zoetwaterbekken gaat worden zo als men zich dat aanvankelijk heeft voorgesteld. /V\"'yAA'A/\'_l.'_ v:,,;jjsi i^pp;3|f^! :y "./vw'waaaaa^aaaj iL^\ •• ./:J#^V!^;-M '^ ^}:^ÉIE3ÏM DIRKSLAND Zaterdagavond half twaalf is de 19- jarige A. v. d. Wekke met zijn Opel Man- ta na een slip in de sloot terecht geko men. Dat gebeurde op de hoek Staak- weg-Boezemweg. De wagen slipte door de gladheid van de weg toen v. d. W. rechtsaf de Staakweg in wilde. DIRKSLAND Vrijdagmorgen al is in een sloot tus sen Nieuwe eri Oude Tonge de kassa ge vonden: die 's nachts tijdens de inbraak bij de fa. Tieleman werd gestolen. Ook lag er een kistje bij met persoonlijke papieren. Verder zoeken in de omgeving heeft geen resultaat gehad. |Nitiiiii»iiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiipii|{|||]iiii,,|||,,||,,,,,^|,,|,,,|,,,,,|,,,,,^i,,,i,i,„^ Een bergingsploeg van de Kon. Lucht macht heeft j.1. dinsdag een zestal mi trailleurs geborgen-. (3 van elk van de vleugels) van een Amerikaans gevechts vliegtuigje dat in 1943 in het Volkerak neerstortte. Als gevolg van de afdam- ming van het .Volkerak en het aanslib ben van de Hellegatplaten bij Ooltgens- plaat was het wrak binnen het bereik gekomen van een ieder die er een flinke trip over de platen voor over had. De Rijkspolitie te water heeft daar kort geleden de aandacht van de autoriteiten op gevestigd, met als resultaat dat dins dag een bergingspoging werd onderno men. Het vliegtuigje ligt ruwweg bere kend ca een kilometer uit de Hellegat- dam en een kilometer uit de Volkerak- dam. De zes mitrailleurs die werden geborgen verkeerden nog in een vrij goede staat eri zouden in handen van knutselaars wel weer schietklaar kun nen worden gemaakt. Munitie werd er niet bij aangetroffen. Het was aanvan kelijk de bedoeling om ook de motor te bergen maar de giek van de bergappa- ratuur bezweek onder de zware last. Het is niet bekend of nog een verdere poging zal virorden ondernomen. Het is onwaarschijnlijk omdat de aanwezigheid ervan geen enkele hinder oplevert. Velen uit Ooltgensplaat die de oor logsjaren bewust hebben meegemaakt herinneren zich nog het neerstorten van het toestelletje, een éénmotorige Thun- derbold. Het gebeurde op 5 nov. 1943 tijdens een luchtgevecht met vijande lijke vliegtuigen. De Amerikaanse vlie ger kv/am aan zijn parachute naar be neden. Hij werd door de Duitsers ge vangen genomen en naar een ziekenhuis in Steenbergen gebracht waarna hij in krijgsgevangenschap ging. Na de oorlog is hij weer in dienst van het Amerikaanse leger teniggekeerd en later, in de rang van adjudant gepen sioneerd. De veemarkt te Leeuwarden is tot dusverre de enige erkende E.E.G.-ex portmarkt in ong land. Dit blijkt uit het antwoord van de minister van land bouw en visserij, mr. T. Brouwer, op schriftelijke vragen van de Tweede Ka merleden de heren Tuijnman en Waal- 'kens. Het was volgens hen moeilijk te begrijpen dat andere landen de moge lijkheid om van binnenlandse markten af te exporteren reeds geruime tijd be zitten, terwijl dat in ons land nog steeds niet het geval is. De bewindsman zet in zijn antwoord nader uiteen dat er nog geen andere veemarkten als exportmakt erkend zijn als gevolg van de omstandigheid dat de betrokken gemeenten nog niet voldaan hebben aan de terzake gestelde eisen. Frankrijk en Duitsland hebben inder daad ree.ds een aantal glachtveemarkten' erkend als exportmarkt voor slachtrun- deren en slachtvarkens. Nadat In 1965 de veemarkt te Leeu warden is erkend als exportmarkt heb ben medio 1972 meer gemeenten een aanvrage ingediend. Aan deze gemeen ten is medegedeeld, dat een' erkenning als exportmarkt voor slachtrunderen en slachtvarkens eerst kan worden ver leend nadat de veemarktverordening van de betrokken gemeente is aange past aan de in de E.E.G.-richtlijn ter zake gestelde eisen. Om de gemeenten daarbij behulp zaam te zijn is hun de Verordening E.E.G.-slachtveemarkt van de gemeen te Leeuwarden als model toegestuurd. De raad van de gemeente Leiden heeft Volgende maand augustus zal worden begonnen met de sloop van alle nog aanwezige Duitse bunkers in het Goe- reese duingebied. Naar schatting zullen er zo'n kleine honderd moeten worden opgeruimd in het gebied vanaf de „Zeemeeuw" te Ouddorp tot aan het Goereese Hoofd. Alhoewel het werk nog niet is gegund zal het vrijwel zeker worden uitgevoerd door de Rotterdamse ^ slopers. Fa. Lekkerkerker. In ongeveer 16 maanden zou het karwei moeten zijn geklaard. Het wordt zeker geen geringe opgave. De bunkers zullen eerst moeten worden ontgraven waarna er waarschijnlijk wel springstof aan te pas zal komen om de harde betonnen gevaartes tot kleiner omvang terug te brengen. De massale hoeveelheid puin die vrij zal komen zal w^orden opgeslagen en met zand worden overdekt zodat dit geen storend element gaat vormen. Het gat, waarin de bunker heeft gestaan zal met duinzand worden geëgaliseerd. Met de opruiming van de bunkers zal Rijkswaterstaat de zo gewenste homo geniteit van de duinenrij hebben be reikt. Bunkers en woningen zijn daar vreemd aan en vormen in principe een aangrijpingspunt voor de aanvallende zee. De opruimingsaktie valt dan ook geheel binnen het kader van de zore voor de deugdelijkheid van de wate; - kering. 'Het is niet onwaarschijnlijk dat nog v.rapentuig gevonden zal worden e voorzichtigheid bij het opruimen zal dan ook geboden zijn. Alhoewel er mi springstof gewerkt zal worden behO( - ven de inwoners van Goeree-Haver. hoofd en anderen in wier omgeving' bunkers staan zich daarover geen zor- gen te maken. De gebruikte hoeveelhe den zullen van die omvang zijn dat er geen ruit zal behoeven te sneuvelen... Over 16 maanden zullen dan alle oor logssouvenirs uit de blonde duinen zijn verdwenen. Alleen de noodbestuurspost van de gemeente Goedereede en een bunker •;an het NatLiurreservaat zullen ge spaard worden. DIRKSLAND Gisterendonderdag heeft de fa- den Hertog opnieuw tien ton gebruikt glas geleverd. Flakkee heeft die hoe veelheid in 2 maanden tij ds in de con tainers gedeponeerd die voor het be drijf zijn geplaatst. De vorige aflevering kostte 3V2 maand waaruit moge blijken' dat de actie steeds meer in de belangstelling komt te staan. In nog geen half jaar tijds is er twin tig ton glas aan het milieu onttrokken en dat zou op zich al een compliment waard zijn. Bovendien wordt de op brengst van het verkochte glas be schikbaar gesteld aan het gezinsver vangend tehuis „Salem" te Dirksland t.b.v. het maken van een reisje. Enke le honderden .guldens zijn dan ook al aangeboden. De Koninklijkö fanfare „ApoUo" hoopt morgen-, zaterdagavond een bui- ten-concert te geven vanaf de muziek- tent die op .de Markt wordt opgesteld. Het concert begint om 8 uur. Er zal een collecte worden 'gehouden ten bate van het Anjerfonds. een dergelijke verordening, nu vastge steld. In hoeverre de andere gemeen ten die een aanvrage hebben ingediend stappen hebben ondernomen hun vee marktverordening aan te passen, is niet bekend. De minister verklaart verder dat de verordening van de gemeente Leiden hem nog niet door tussenkomst van Gedeputeerde Staten heeft bereikt zodat hij de goedkeuring daarvan nog niet kan bevorderen. Daarom is ook de veemarkt te Leiden nog niet als export markt erkend. De bewindsman toont in zijn antwoord aan, dat hier slechts en kele weken mee zijn gemoeid. Regelmatig wordt kritisch bezien wel ke soorten wild in de Jachtwet tot de groep „schadelijk" moeten worden ge rekend. Ook bij de thans in voorberei ding zijnde wetswijziging is dit vraag stuk aan de orde. Dit o.m. antwoordt de minister van landbouw en visserij, mr. T. Brouwer, te.vens namens de staatssecretaris van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk, de heer 'W. Meijer, op schrifte lijke vragen van de Tweede Kamerle den, mevrouw drs. De Boois en de heer drs. Franssen. Desgevraagd verklaart de bewindsman dat de kans inderdaad bestaat dat bij het doden van volwas sen' schadelijk wild, jonge dieren bij ge brek aan verzorging een langzame hon gerdood sterven. De kans hierop zal uiteraard afhankelijk zijn van de levens fase, vi^aarin de jongen zich bevinden en van het feit of één, dan wel de beide ouderdieren werden gedood. De Jachtwet legt aan de jager de ver plichting op datgene te doen, wat een goed jager betaamt ter voorkoming van schade door in zijn jachtveld aanwezig wild. In dit geval zal de jager uiteraard niet verder behoren te gaan dan ter nakoming van zijn wettelijke verplich ting geboden is. Het kan nodig zijn eksters en Vlaam se gaaien in .de bedoelde periode te be jagen, omdat deze dieren in de broedtijd ook eieren en jongen van andere vogels nuttigen, waardoor zij aan de stand van die andere vogels afbreuk kunnen doen. Van zaterdag 21 juli tot maandag 23 juli 1973. Middelharnis - Sommelsdijk: Van zaterdagmorgen 9.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur heeft dienst dokter J. J. Wieringa, tel. 20S0 te Mid delharnis. Deze is woensdag a.s. van 12- 24 uur afwezig. Dirksland - Herkingen - Melissant: Van zaterdagmorgen 9.00 uur tot maandagmorgen 9.00 uur heeft dienst dokter K. J. Huisman, Plein 7 te Melis sant, telef (01877) 1412. Nieuwe Tonge - Stad aan 't Haringvliet - Oostflakkee: Van zaterdagmorgen 12.00 uur tot maandagmorgen 9.00 uur hebben dienst dokter P. J. H. Kramers te Ooltgens plaat, tel. (01873) 201 en dokter E. Bou man te Stad aan 't Haringvliet, tel. (01871) 269. ZONDAGDIENST TANDARTSEN Uitsluitend voor spoedgevallen tand arts van Overbeeke te Dirksland van 11.00 - 11.30 uur. DIENST WIJKVERPLEEGSTERS Dirksland - Herkimgen - Melissant; Van vrijdagavond 6.00 uur tot maan dagmorgen 8.00 uur heeft dienst Zr. A. H. Stolk, tel. (01877) 1500 b.g.g. 1767. Oude Tonge - Nieuwe Tonge: Van vrijdagmiddag 12.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur heeft dienst Zr. Melissant te Nieuwe Tonge, tel. (01875) 390 b.g.g. (01876) 321. Achthuizen - Den Bommel - Stad aan 't Haringvliet - Wit-Gele Kruis: Dienst heeft Zr. Vrij, tel. (01871) 312 b.g.g. 534. ZONDAGDIENST DIERENARTSEN Dienst heeft dierenarts J. Minderhoud te Middelharnis, telef. (01870) 28 97.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1973 | | pagina 1