Politie scliiet agressieve man door iinicerbeen Nog geen spoor van ^breliers fa. Tieleman „Hernesseroord" krijgt namentuit de scheepvaart Spontane hulpactie voor door diefstal gedupeerde juwelier Tieleman 46e jaar; sans Dinsdag 17 .iuH 1973 No. 4204 CHR. STEEEKBLAD OP GBEEFORMEEEDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEtJWSE EILANDEN Verschijta tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond STELLENDAM: De 24-jarige ongehuwde Stel lendammer P. A. Troost heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag zijn agressie tegen een politieman met een schot in zijn linkerbeen moeten bekopen. De vi'achtmeester B. A. van den Steenhoven te Oud- dorp die het schot uit zijn dienst pistool loste zag geen andere mo gelijkheid meer heelhuids aan de dreiging van de man te ontkomen nadat hij al ruim twintig meter, met een mestriek op zich gericht, achteruit was gegaan. De Stellen- dammer was ook niet door een aanvankelijk afgevuurd waarschu wingsschot totrede gebracht. Hij is in het ziekenhuis opgenomen, zowel het linker scheenbeen als liet kiiitbeen zijn gebroken, de ko gel is dwars door het been gegaan. Deze foto is symbolisch voor de staat waarin het autootje verkeerde. Van binnenuit fotografeerden we naar buiten, zo'n gat zat er in de bodem J. KEUVELAAR Plaatselijk nieuws Oud papier voor nieuwe kerkbanken EXTRA KEEKDIENSTEN GEREF. GEMEENTEN DIRKSLAND 's Rijks IVIunt slaat jubileumtientjes met nieuwe beeldenaar Koningin Grote prijzen in hengelwedstrijd Kinderen getuige bij liuwelijk van iiun juffrouw Raad Duiveland tegen tolverhoging Zeelandbrug POSTBOX 8 - MIDDELJIAHNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 28 >r-> Na 5.30 uur (01870) 33 92 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 4,69 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Bij contract speciaal tariel De wachtmeesters van den Steen hoven (19) en van der Wal (18) beiden van de groep Ouddorp, waren vrijdag nacht samen: op patrouille. Bij café Hoek aan het voormalige tramstation te Stellendam hadden ze de wagen van T. waargenomen, waarvan ze wisten dat die in slechte staat was. Nadat ze hun ronde hadden vervolgd, kwamen ze rond één uur 's nachts nog eens terug en juist zagen ze T. vertrekken. Ze re den hem achterop naar zijn ouderlijk huis in de Meidoornstraat en, na daar gestopt te zijn, zouden de papieren: en de wagen worden gecontroleerd. De auto is een Opel Kadett-Coupé van 1963. De bestuurder kon de verlangde be scheiden niet tonen, alleen het ken tekenbewijs was in orde. De wagen bleek niet te zijn verzekerd en de be stuurder had geen rijbewijs. Toen de politie hem vroeg i.v.m. een geconsta teerd drankgebruik een stukje te loperï ging de vader van de jongeman, die uit hot bovenraam het gebeuren volgde, er zich mee bemoeien. Nog steeds was de zoon niet agressief en gedroeg hij zich normaal tegenover de verbalisanten. Dat deed hij ook toen de agenten de wagen mee wilden nemen naar Ouddorp om daar een technisch onderzoek te laten ondergaan. De vader echter voel de zich toen' geroepen een scheldkanon nade af te steken en naar beneden ko mend zijn zoon van een wapen, in de vorm van een mestriek, te voorzien. Hij zette die tussen zijn zoon en wmr, V. d. Steenhoven tegen de auto maar de zoon greep er nog steeds niet naar, zelfs gooide hij de riek van zich af. De zoon pakte de riek pas toen' één van de wachtmeesters naar de dienst wagen liep om mobilofonisch verster king te vragen. Wmr. v. d. Wal kwam nog niet zover, omdat hij eerst de tie rende vader in huis moest zien te krij gen. Intussen trachtte wmr. v. d. Steen hoven door achteruit te lopen aan de stekende bewegingen van de zoon te ontkomen. Toen eert afgevuurd waar schuwingsschot niet hielp besloot de be dreigde wachtmeester een op de benen gericht schot te lossen. Hij had hem toen minstens zes keer in de grootst mogelijke ernst gewaarschuwd. Zov>/el de vader als de zoon zijn daarop tot bedaren gel^omen. Tegen hen zal pro cesverbaal worden opgemaakt resp. wegens aanzetting tot bedreiging eri de poging daartoe. De districtsrecherche heeft n.a.v. het gebeuren een onderzoek ingesteld. De Kadett werd aan een technisch onderzoek onderworpen. O.m. bleken de voorste kokerbalken door roest te zijn verteerd. ,,De auto kon tijdens de ge hele rit in elkaar zakken", aldus het verbaal, sommige van de kokers waren met oude kranten opgevuld en de zelf dragende carosserie was goeddeels in elkaar gezakt Dezer dagen heeft de directie van „Hernesseroord" een definitieve keuze gemaakt uit de inzendingen die waren ontvangen op de uitgeschreven prijs vraag waarin een serie benamingeri Voor de paviljoens werd gevraagd. De gekozen namen zijn alle ontleend aan de scheepvaart, waarbij met name aandacht is besteed aan de mogelijk heid tot het visueel maken van de naam en het feit dat deze naam gemakkelijk uitspreekbaar moet zijn. De namen voor de diverse gebouwen zullen worden: Hoofdgebouw Het Logboek Onderzoekoentrum Het Kompas Arbeidscentrum Het Want Ciemeenschapscentrum De Meerpaal Keukencentrum De Kombuis Technische Dienst De Schroef I'eisoneelshuisvesting De Roef Woonkamers Personeel Het Voor onder Paviljoens De Tros De Boei Het Anker De Lier Het Rad De Schalm De Mast De prijswirmaars zijn: Ie prijs: Familie C. P. Westdorp, Rei- gerlaari 12, Capelle a.d. IJssel ?6 prijs: De heer L. van Nimwegen Oüdelandsedijk 59, Sommelsdijk. 3e en 4e prijs: Mevrouw G. Gebuijs-Bruggenwirth, i'Ouis Bouwmeesterplein 4, Middelhar- nis en Mevrouw G. Huizer-v. d. Mast, Prins Bemhardstraat 8, Den Bommel. 5e en e.v. prijs: De heer A. van Kassei, Violierstraat 10 Sommelsdijk. De heer J. Rooij, Gel. Cornelissen- straat 16, Middelharnis. De heer T. J. Nlpius, Haven 34, Stad aan 't Haringvliet. De heer L. van Leenert, Camping 't An ker Battenoord, Nieuwe Tonge. Mevrouw van den Bos, Tuinstraat 3, Sommelsdijk. Addie Roetman, Joos Jansestraat 36, Sommelsdijk. Alle inzenders hebben inmiddels per soonlijk bericht ontvangen, waarbij de prijswinnaars is toegezegd dat zij na de vakantie voor de prijsuitreiking zul len worden uitgenodigd. OOSTERLAND De negenjarige Johan Dorst, zoon tje van de cafetarlehouder Adr. Dorst uit het cafetaria: „Neffert 'd Eule" al daar reed met zijn fietsje over de Kor te Achterweg, wat feitelijk verboden is omdat hier éénrichtingsverkeer geldt. Een Volkswagen (Kever) bestuurd door de heer C. B. die hier gelogeerd was schepte het ventje waardoor hij tegen de igrond geslingerd werd en een been breuk, een hoofdwonde en hersen schudding bekwam. Dokter Speelman liet het ongelukkige knaapje overbren- !gen naar het Zweedse Rode Kruiszie- kenhuis te Zierikzee. De bestuurder van de Volkswagen treft geen' enkele schuld. OPTICIEN Zandpad 32 - Middelbamis TeL (01870) 2157 Ziekenfondsleden op vertoon van recept 20"/i korting op montuur. MIDDELHARNIS Bedankt voor beroep. De bij de Chr. Geref. Kerk beroepen predikant, ds. M. Vlietstra te Werkendam, heeft voor dit beroep 'bedankt. Afscheid ds. P. Roos. Het afscheid van ds. P. Roos, Chr. Géref. predikant, zal plaatsvinden op zondag 5 augustus a.s. des middags om 2.30 uur. De bevestiging en intrede in zijn nieu we gemeente Harderwijk zal plaatsvin den op donderdag 16 augustus tijdens één dienst 's avonds om half acht. Be- vestiger is de zwager van ds. Roos, ds. R. van Beek te IJmuiden. OOLTGENSPLAAT Voetbalwedstrijd t.b.v. de drumband. Burgemeester Van der Harst verricht de aftrap. Op zaterdag 21 juli a.s. zal ér op het O.F.B.-terrein aan de Weesmolenstraat, alhier, een voetbalwedstrijd worden ge speeld tussen O.F.B, te Ooltgensplaat en D.Ë.S. '67 te Dirksland. Aanvang nam. 6 uur. De aftrap zal geschieden door burg. W. M. van der Harst. Dat de heer Van der Harst zich hiervoor bereid verklaarde is niet zonder reden. Voor deze wedstrijd zal een kleine entree worden geheven, waarvan de netto op brengst bestemd zal zijn voor het UNI FORMFONDS van de „Burgenfieester W. M. van der Harst-drumiband". Ge noemde band zal voor een muzikale op luistering zorgdragen en een show ten beste geven. Het beloven enige gezelli ge uurtjes te worden op 21 juli op het O.F.B.-terrein. IMindej. tijdschriften en boeken voor Rode Kruis. Voor het lectuurdepót van het Ned. Ro de Kruis werd te Ooltgensplaat, Acht- huizen en Langstraat in 1972 totaal 1420 kg. tijdschriften en 760 stuks boeken bijeengebracht. In 1971 waren deze hoe veelheden resp. 1512 kg. en 823 boeken. Een geringe achteruitgang, dat mogelijk dit jaar nog is goed te maken. De be heerders van de lectuurkastjes worden, evenals de gevers, hartelijk dankgezegd. Kerkdienst. Woensdag 18 juli a.s. des nam. 7.30 uur zal voor de Geref. Gem. voorgaan ds. J. van Vliet te Aagtekerke (Zeeland). Twee echtparen 50 jaar getrouwd Deze week zijn er twee echtparen in ons midden 50 jaar getrouwd. Op vrij dag 20 juli Willem van der Maden en Jacoba Vervloet, Bloemstraat 49 te Achthuizen en op zaterdag 21 juli Klaas Hokke en Suzanna Kromdijk. Wiihel- minastraat 12 te Ooltgensplaat. Van de ze plaats onze hartelijke gelukwensen. MELISSANT Een aantal jonge merisen uit de Ned. Herv. Kerk heeft het plan opgevat om d.m.v. het ophalen en verliopen van- oud papier een steentje bij te dragen aan het aanzienlijke bedrag dat nodig is voor de aanschaf van nieuwe banken in de kerk. A.s. vrijdagavond gaat de actie daadwerkelijk van start. Door het hele dorp zal dan het oude papier wor den verzameld waarom ieder wordt ge vraagd het buiten te zetten en het de medewerkers aan te bieden. Voortaan zal de actie eenmaal per maand her haald worden' totdat het „bankenfonds" haar doel zal hebben bereikt. MELISSANT Heden (dinsdag)avond 7.30 uur ds. A. Snoep van Vlissingen. MIDDELHARNIS Woensdagavond 7.30 uur ds. A. Hoogerland te Krabben- dijke. STAD AAN 'T HARINGVLIET Woens dagavond 7.30 uur ds, C. Hegeman te Tholen. NIEUWE TONGE Donderdagavond 7.30 uur ds. Baayens van Trilht. Hoewel er volgens de politie te Dirks land hard gewerkt wordt aan de opspo ring van de daders van de inbraak van donderdagnacht bij horlogerie Fa. Tie leman, waarbij voor zo'n vflftigduizend gulden aan horloges en sieraden werd gestolen, heeft men nog geen spoor van hen te pakken. Wel is het de politie dui delijk geworden in welke richting er moet worden gezocht. Het bericht mt ons vrijdag-nummer heeft de ware toedracht en de enorme chaos die werd aangericht nog maar ten dele weer kunnen geven. Vrijdagmor gen werden dhr. en mevrouw Tieleman, juist een paar dagen met vakantie in Ouddorp met de weifeelijkheid daarvan geconfronteerd. Naast de artikelen die uit de zaak waren gestolen bleek ook het hele woon huis achter de zaak van onder tot boven overhoop te zijn gehaald. Geen kastje en geen laad je was overgeslagen. Over al lag de inhoud ervan op de grond ge smeten. Zelfs hebben de dieven de ka mertjes en spulletjes van de kinderen niet ontzien en ook dat typeert hen als lieden van het laagst denkbare allooi. Elk potje en kistje werd meegenomen in de hoop dat er geld of waardevolle dingen in zouden zitten. Ook de spaar potten van de kinderen 'bleken te zijn verdwenen, evenals de familiefoto's, en persoonlijke herinneringen. Uit de kle renkast verdween een bontmantel, een suède mantel en een kostuum van dhr. Tieleman. Het relaas van dhr. en mevr. Tiele man, ontgoocheld als ze zijn: „21 jaar geleden zijn we met niets begonnen. We hebben hard gewerkt, ons van alles ont zegd en geen vrije dag genomen. Nu kunnen we dan weer opnieuw begin nen De paar vakantiedagen in Ouddorp konden er bij 'hogere uitzondering af, maar zowel dhr. als mevr. Tieleman de den dat met een bang gevoel dat het misschien toch eens fout zou gaan. Toen ze dan ook vrijdagmorgen v/erden ge wekt wisten ze dat 'het niet om familie omstandigheden was. maar dat iemand zich aan hun eigendommen had vergre pen. In zoverre hadden ze aan hun voorgevoel toegegeven dat ze enkele van de meest waardevolle artikelen elders 'hadden ondergebracht, onvindbaar voor de smerige lange vingers. Ondanks dat »al de strop toch nog de halve ton benaderen. Kortgeleden nog had dhr. Tieleman contact gehad met een verzekerings maatschappij maar nog van het afslui ten van een overeenkomst afgezien i.v. m. de moeilijk te realiseren voorwaar den waaraan moest worden voldaan. Enerzijds uit pure sympathie met de gedupeerde ondernemer, ander zijds als reactie op de enorme ver ontwaardiging waarmee ieder is ge laden is er in Dirksland een spon tane hulpactie begonnen om het ge zin Tieleman van wie donderdag nacht voor ca. 50.000,_ aan goud en zilver en persoonlijke bezittin gen werden gestolen over de grootste slag heen' te helpen. Zowel uit de burgerij als uit de collega midden standers waren daartoe initiatieven gerezen en. gisteravond werd in een dracht besloten tot het starten van de „actie Tieleman". De gedupeerde fam. Tieleman (zie bericht boven) heeft de actie bij zonder sympathiek ontvangen en daaruit nieuwe moed geput om vol energie in „hun" Dirksland weer aan de slag te gaan. Het heeft hen ook weer doen zien dat er nog no beler geesten zijn dan van de lieden' die hen beroofden. Dirksland lijkt stellig van plan om de familie Tieleman de nare erva ring spoedig te doen vergeten en hen daartoe met daadwerkelijke hulp in staat te stellen. Op de gisteravond gehouden spoedeisende bijeenkomst in Animo" waar 33 middenstanders hij een waren besloot elk van hen al vast eeri bedrag beschikbaar te stel len. Dokter Booth en dhr. Bas van Dongen, hadden zich look een actie voorgesteld en zij gaven gisteravond graag hun volledige medewerking en de voorzichtige toezegging dat de burgerij zeker zou volgen. Dokter Booth en dhr. van Don gen, hun Dirkslandse volkje kennend verwachten dat velen de behoefte zullen voelen om hun gedupeerde medeburgers weer in het zadel te helpen. Daartoe is op de Rabobank een rekening geopend onder het mot to „actie Tieleman" en hebben de middenstanders bussen in hun win kels geplaatst waarin een bijdrage kan worden gestopt. Snelle hulp zal ook hier dubbele hulp betekenen, hulp van mensen die blijken nog eeri gemeenschap te kunnen vormen! In aanwezigheid van de staatssecre taris van Financiën, de heer A. de Goe de, maakte 's Rijks Munt te Utrecht op donderdag 7 juni officieel een begin met het slaan van de zilveren tiengul denstukken die zullen worden uitgege ven ter gelegenheid van het 25-jarig regeringsjubileum van H.M. de Koningin op 4 september 1973. De zilveren jubi leumtientjes dragen een nieuwe beelde naar van Koningin Juliana, ontworpert door de beeldhouwster mevrouw C. E. Bruyn-van Rood. Bij Koninklijke be sluiten, die in Staatsbladen nrs. 254 en 255 van 7 juni worden gepubliceerd, zijn enkele bestanddelen van de beel denaar nader beschreven en is het ma ximum aantal vastgesteld op 7 miljoen stuks. Om te beginnen worden er 4,5 miljoen stuks geslagen. Deze worden op de dag van het jubileum, 4 september, in omloop gebracht. Het nieuwe tien tje is, everials het „bevrijdingstientje" van 1970, wettig betaalmiddel. Juliana Regina. De nieuwe beeldenaar van de Ko ningin is op het zilveren jubüeumtien- tje voorzien van 'het omschrift: JULIANA REGINA 1948 4 septem ber 1973. De keerzijde vertoont het door me vrouw Bruyn opnieuw gemodelleerde rijkswapen met het onderschrift: NEDERLAND 10 GULDEN en voorts het muntteken van 's Rijks Munt, een mercuriusstaf met slangen, het muntmeesterteken van de huidige muntmeester, een haantje en het jaar tal 1973. Beide zijden vertonen een krans van blokjes. Het randschrift luidt: GOD ZIJ MET ONS. Het jubileumtientje wordt vervaar digd van zilver met eert gehalte van 720/1000 fijn. Het heeft een diameter van 38 mm en een gewicht van 25 gram. Twee uitvoeringen. Door 's Rijks Munt zullen twee uit voeringen van het jubileumtientje wor den vervaardigd, t.w. een gewone uit voering en een speciale, numistisch, zgn. „prooflike" uitvoering (voor muntver- zamelaars en andere liefhebbers). De gewone uitvoering. De jubileumtientjes in de gewone uit voering worden op denormale wijze ge slagen. Er zijn voorzieningen' getroffen om beschadigingen bij controle, verpak king en vervoer te voorkomen. Zij wor den via de post- en bankkantoren in circulatie gebracht. „Proof-Ulce" uitvoering. De speciale uitvoering voor munten- verzamelaars en andere liefhebbers wordt met gebruikmaking van gepo lijste stempels geslagen van gepolijste muntplaatjes. Deze „prachf-exempla- ren zijn later dit jaar te bestellen door middel van een nog bekend te maken bestel-prodecure. De prijs van deze numismatische uitvoering zal 30,be dragen', waarbij is inbegrepen de prijs van een speciaal munt-étui met het rijkswapen en de verzending per aan getekende post. Door een zeer zorg vuldige behandeling zal het mogelijk zijn de bestelde exemplaren in zgn. „proof-like" kwaliteit aan het publiek af te leveren. Mevrouw Bruyrh-van Rood. De ontwerpster van het nieuwe muntportret van H.M. de Koningin, Ca- tharina Elisabeth van Rood, werd ge boren op 11 juni 1913 te Maastricht. Zij is gehuwd met de portrettist eri kunst schilder J. Bruyn te Wassenaar. Me vrouw Bruyn was leerlinge van de Odenwaldschule en van de Kunstnij- verheidsschool in Amsterdam en stu deerde later aan de Rijksakademie van Beeldende Kunsten, eveneens in Am- sterma, onder leiding van prof. J. Bron- ner. Zij maakte studiereizen naar Ita lië én Frankrijk. Mevrouw Bruyn kreeg bekendheid als beeldhouwster van por tretten (onder meer van Koningin Ju liana), van tuinplastieken en van kunst werken voor gebouwen. Voorts ontwierp zij gederikpenningen. Mevrouw Bruyn is o.a. lid van de Vereniging voor Pen ningkunst. BRUINISSE Hoe aantrekkelijk de Viswedstrijd van de Hengelsportver. De Grevelingen wel was moge iblijken uit de volgende za terdag uitgekeerde hoofdprijzen. 1. Me vrouw Schuurbiers B. o. Z. auto t.w.v. 9500,—. 2. J. Boden Halsteren Woning inrichting ter waarde van 5000,3. C. van Waes Sluiskil Vouwcaravan. 4. G. Tromp Sluiskil, kleuren televisie. 5. A. Tessel Roosendaal, kleurentelevisie. 6. J. van Damme Nieuw Vossemeer, bromfiets. 7. Jos Oefen Valkenswaard, koelkast. 8. Marteris Hulst, vaatwasma- chine. 9. R. Paulus Lepelstraat, brom fiets. 10. A. de Bruin Kloosterzande, diepvrieskist. Naast deze grote prijzen waren er nog vele tientallen kleinere (diaprojector, allerlei electr. artikelen, visgerij, hengels enz.) Aan de prijsuitreiking gingen wat misverstanden vooraf omdat een groepje hengelaars tijdens het concours een an dere plaats hadden gezocht, iets wat reglementair is verboden'. Óp de ge zochte plaats werd toen behoorlijk ge vangen, maar de overige deelnemers protesteerden en de veel vangers wer den gediskwalificeerd. OUDE TONGE Vrijdag j.l. reisden de kinderen van de Ohr. kleuterschool naar Veere af, om getuige te zijn van het huwelijk van hun juffrouw. Mej. Goedbloed en dhr. Bezems bei den afkomstig uit Middelburg trouw den in het gemeentehuis te Veere, waar na het huwelijk kerkelijk bevestigd werd in de Dom waar de gehele klas van juff. Goedbloed en diverse ouders bij aanwezig waren. Daarna werd koers gezet voor de fcinderreceptie in de Campveerse to ren, waarna alle kinderen afscheid na men van de juffr. en haar echtgenoot. Juffr. Goedbloed was plm. een jaar verbonden aan de Chr. kleuterschool al hier, haar plaats zal worden ingenomen door juffr. W. Kievit uit Nieuwe Ton ge. Tijdens haar laatstgehouden verga dering heeft de raad van de gemeente Duiveland zich gekeerd tegen het voor nemen tot tolverhoging op de Zeeland- brug. Raadslid Bakker stelde voor aan de directie van de brug een protest te zenden. Spr. zou een' reductie voor de be woners van Schouwen-Duiveland in het leven willen roepen, geldende voor be woners van het) eiland die op bezoek moeten gaan bij kennissen of familiele- len, die b.v. in het ziekenhuis te Goes vertoeven en dan ook vooral voor het beroepsgoederenvervoer, die door de voorgenomen verhoging zijn gedupeerd. Besloten wordt hiertoe over te gaan. De Gedep. Kaland heeft verklaard dat de tolgelden van de Zeelandbrug waarschijnlijk naar boven zullen moe ten. De heer Bakker suggereert om al le gemeenteraden op Schouwen-Duive land een brief te zenden, eri hen op te roepen, een protest te doen horen te gen ide voorgenomen verhoging van de tolgelden. De voorzitter beloofde de Raad dat B. en W. zich met de verstu ring van de brieven zullen belasten. HERKINGEN De torenhaan staat nog steeds vast! Dat tot smart, maar ook tot last van zeer vele Herkinezen. 't Moet je „torenhaan" maar wezen!

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1973 | | pagina 1