Toch nog even tijd voor wat romantiek ruider Caravan-importeur fa. Gebr. Abrahams te Rotterdam vestigt zich te Nieuwe-Tonge ,iDalta Landschap" Sommelsdijk Vrijdag 13 juU 1973 No. 42Ö3 CHR. STREEEBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DB ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond Daling geboortecijfer zet zich voort R.T.M. maaicte winst in 1972 Melli wordt 2 cent duurder ^^rt^l^ Zondagsdienst artsen Jeugdloonregeling wordt wettelijk IViilltairen krijgen meer soldij VOOR MOOIERE Siloemstukjes Fa. KORTEWEG Zandpad - MiddeUiariiis I BEZOEKT ONZE Automobielen-verkooplial 1 OOK OP VRIJDAGAVOND GARAGE KNöPS LANGEWEG 113 MIDDELHARNIS Tel. 01870-2043 Zeven vuistregels voor zwemmers"^ Logeerproblemen In onze bedden-afdeling vindt de oplossing. Op 2 augustus a.s. G.Z.B.-Zendlngsdag In Driebergen interessante nieuwe uitgave Aantal winkels in 1972 weer gedaald GEEFT UW PANDEN IN MEESTERHANDEN Bureau voor Onroerende Goederen MEESTER ZINKWEG OUD-BEIJERLAND Tel. 01860-5953 POSTBOX 8 - MIDDELHAENIS Ijedactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Td. (01870) 26 29 m Na 5.30 uur (01870) 33 92 Giro 167930 ABONNEMENTSPBIJS 4,85 PEK KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 20, cent per mm. Bij contract speciaal tariet Gelukkig is er anno 1973 toch nog wat tijd voor een brokje romantiek. Je kijkt er toch wel wat van op wanneer er op je pad, inplaats van een voortjakkeren de auto een vredig galopperend paardje opduikt. Het overkwam ons in Som melsdijk, op een van die smalle polder weggetjes. Koetsier op de tilbury bleek dhr. IVI. Looy uit Sommelsdijk te zijn. Zijn paardje „Robby" had er een dui delijk plezier in om het minstens hon derdjarige sjeesje voort te trekken. De sjees werd kortgeleden in Ouddorp op de kop getikt en voor dhr. Looy het misschien doorverkoopt gaat hij er eerst nog wat mee genieten. Zijn .„farm" heeft hij op „Knorrenlburg" en dhr. Looy is er een duidelijk voorbeeld van hoe veel genoegen men aan zo'n plaatsje kan beleven. De daling viam het geboorte-cijfer blijft doorgaan. In het eerste kwartaal van dit jaar werden 51.192 kinderen ge boren; vorig jaar waren dat er in de zelfde periode 55.660. He Centraal bureau voor de Statis tiek (CBS) in Den Haag heett zijn cij fers over de bevolkingsgroei al eens moeten herzien. Het komt op 15,4 mil joen inwoners in het jaar 2000. Daarna zal er weer sprake zijn van een toene ming, zodat Nederland in 2020 met 15,S miljoen mensen zit. Daarna zal de ge leidelijke teruggang van kracht worden en zal ons land in 2050 minder dan vijf tien miljoen inwoners tellen. I—O r N.V. Rotterdamse Tramweg Maat schappij heeft in 1972 een winst na re servering behaald van 60.863 tegen over 7.276,— in 1971. De vennoot schapsbelasting buiten beschouwing gelaten, was het resultaat 1972 ten op zichte van 1971 ruim 130.000 beter. Een verheugend feit omdat de maat- schappy iti de jaren 1973 en 1974 extra «vare aflossmgsverplichtingen heeft, al dus de dttectie in het jaarverslag. In deze twee jaren vervallen de laat ste termijnen van de renteloze voor schotten van het Rijk, die eens rond de eeuwwisseling verstrekt werden voor de aanleg van de tramlijnen en voor de veerdiensten in het vervoergebied van M maatsehappij. De omvang van het vervoer van de maatschappij handhaafde zich nage- Meg, in tegenstelling tot die bij het ge- wle Nederlandse streekvervoer, waar /"ïivang vari het reizigersvervoer in i9'2 ten opzichte van 1971 terugliep met gemiddeld 4 pet. Op 27 Juni 1973 heeft het bestuur van n« Produktschap voor zuivel te Rijs- WJK een verordening vastgestelde op mlf ^'aarvan het verboden is, ver pakte volle melk aan consumenten te verKopen tegen een lagere prijs dan 71 •^ent per liter. De ministers van economische zaken y?" landbouw en visserij hebben in- «laüels hun goedkeuring aan deze ver- waemng gehecht, dat met ingang van mi m werking is getreden. OUDE TONGE MOLENDIJK 67 - 69 TELEFOON (01874) 605 Van zaterdag 4 juli tot maandag 16 juli 1973. Middelhamis - Sommelsdijk: Van zaterdagmorgen 9.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur heeft dienst dokter J. C. v. d. Wulp, tel. 2710 te Sommelsdijk. Deze is woensdag a.s. van 12-24 uur afwezig. Dirksland - Herkingen - Melissant: Van zaterdagmorgen 9.00 uur tot maandagmorgen 9.00 uur heeft dienst dokter R. P. Boot, Voorstraat 13 te Dirksland, tel. (01877) 1227. Nieuwe Tonge - Stad aan 't Haringvliet - Oostflakkee: Van zaterdagmorgen 12.00 uur tot maandagmorgen 9.00 uur hebben dienst dokter P. J. H. Kramers te Ooltgens- plaat, tel. (01873) 201 en dokter M. de Jager te Nieuwe Tonge, tel. (01875) 301. ZONDAGDIENST TANDARTSEN Uitsluitend voor spoedgevallen tand arts Jansen te Middelhamis van 10.00 - 10.30 uur. DIENST WIJVERPLEEGSTERS Dirksland - Herkingen - Melissant: Van vrijdagavond 6.00 uur tot maan dagmorgen 8.00 uur heeft dienst zr. J. Koppejan, tel. (01877) 1234 b.g.g. 1412. Oude Tonge - Nieuwe Tonge: Van vrijdagmiddag 12.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur heeft dienst Zr, Joohems te Oude Tonge, tel. (01874) 532. Achthuizen - Den Boipmel - Stad aan 't Haringvliet - Wit-Gele Kruis: Dienst heeft Zr. Anna, tel. (01871) 312 b.g.g. 534. ZONDAGDIENST DIERENARTSEN Dienst heeft dierenarts Tjebbes te Middelhamis, telef. (01870) 29 66. Het kabinet-Den Uyl heeft in begin sel 'besloten tot invoering van een mi- nimum-jeugdloonregeling. Premier Den Uyl heeft dit op zijn wekelijkse pers conferentie over het kabinetsberaad meegedeeld. De regeling gaat inhouden dat voor jongeren tussen 15 en 23 jaar een wet telijk minimum-jeugdloon gaat gelden. Het heginselbesluit van het kabinet moet nog nader uitgewerkt worden. Premier Den Uyl verwacht dat de rege ling per -1 januari a.s. zal kunnen in gaan. Eerdere invoering levert volgens hem moeilkheden op, omdat nu juist de meeste cao's voor dit jaar zijn afgeslo ten. Dienstplichtigen krijgen met ingang van 1 januari 1973 een soldijverhoging van 1,5 procent en 25 gulden per maand. Dit is dezelfde .bezoldigingsverbete ring die het hurgerlijk overheidsperso neel en de vrijwillig dienende militairen krijgen. Van een verslaggever De koninklijke Nederlandse bond tot het redden van drenkelingen is veront rust over het grote aantal verdrinkings- gevallen in de afgelopen dagen. De bond heeft nu de volgende zeven,vuistregels opgesteld, die als waarschuwingen moeten gelden voor wie zich in deze warme dagen te water begeeft. Ga nooit vermoeid of bezweet te ■water; 'Ga na het nuttigen van een maaltijd nooit direct het water in; Indien u niet kunt zwemmen, ga dan niet verder dan tot heupdiepte in zee; Ga nooit, met welk drijfmiddel ook, te water bij aflandige wind; Baad en zwem het liefst met een groep; Ga na het zonnebaden nooit snel het water in; Denk er aan, dat in zeewater vloed en eb optreedt. OUD VOSSEMEER Geslaagd. De heer G. Vis Jr. slaagde te Amsterdam voor het door het Ned. Instituut voor Registeraccountants af genomen examen practicum bedrijfs economie. OOSTDIJK S3 61 Op donderdag 2 augustus la.s. zal D.V. weej. de bekende landelijke zendings- dag van de Gereformeerde Zendings bond in de Ned. Hervormde Kerk wor den gehouden in het Rijsenburgse Bos te Driebergen. De G.Z.B.-ontmoetings- dag begint om 10.00 /uur en het pro gramma ziet er lals volgt uit: Ds. J. van Sliedregt, Bilthoven; Ope ningswoord; Ds. G. Biesforoek, Ede; „Ogen ope nen"; Ds. W. van Gorsel, Ridderkerk; „Tien achter één"; Ds. H. Goedhart, Limwui; „Weest ge groet"; Pauze van 12 - 14 uur. Dhr. Jac. van den Berg; Ede; Jeugd- verhaal; Ds. B. Haverkamp, Monster; „De ze gen van Atoraham komt ook tot de hei denen"; Ontmoeting met de aanwezige zen dingsarbeider. De heer W. van der Plas hoopt namens hen te spreken en daar bij mededelingen te doen over de voort gang van de arbeid in Turkana. Ds. H. Visser, Barneveld; „Met het oog op het einde"; Sluiting omstreeks 16.00 uur. SINT MAARTENSDIJK Afbraak oude school. De oude open bare lagere school aan de Ds. De Bres- straat en een aangrenzende woning worden afgebroken door het slopersbe drijf Jeroense uit St. Annaland. Voorts ligt het in het voorneimen binnenkort ook het graanpakhuis van Molenaar Robbe af te -breken evenals de oude ge meentewoningen aan de Oostvest. Benoeming. In de vacature van mej. M. van As is benoemd mevr. Post-Poot als handwerkonderwijzeres aan de Ju liana van Stolbergschool. De stichtingen het Zeeuwse Land schap en het ZuidhoUands Landschap hebben gezamenlijk een publicatie uit gegeven: „delta landschap". In de publicatie wordt veel aandacht besteed aan het verbeteren en behou den van de in de delta testerende na tuurlijke milieu's. 'Na een globale inleiding volgt een sdhets van een mogelijke voordelta- vorming bij Voorne. De natuurbescher ming zou hier graag van Maasvlakte en oliegeul vrijkomend zand willen gebrui ken voor de aanleg van een lange zand- tong voor de kust van Voorne, waardoor zich in het tussenliggende gebied zoute natuurlijke milieu's kunnen gaan ont wikkelen. Het tegen de Maasvlakte gelegen zanddepot wordt volgens de schets op genomen in deze voordelta. Mede om dit uitgangspunt betreuren wij hel dat door Rijkswaterstaat zeer recent een asfalt weg in dit zanddepot is aangelegd. Voor het scheppen en toegeleiden van de Voornse voordelta is een bestuurlijke indeling van het, thans grotendeels bui ten de gemeente- en provinciegrenzen vallende, gebied zeer gewenst. Nauw verbonden met de Voornse voordelta is het Oostvoornse meer. Het Zuidhollands Landschap bereidt een in- ridhtingsnota voor. In deze nota zal de noordelijke oever van het meer worden aangeduid voor dagrecreatie, de zuide lijke oever voor natuurbehoud annex extensieve recreatie. Het ondieper ma ken van dit meer blijft een wens! In een artikel over de inrichting van de in mei 1971 blijvend drooggevallen Grevelingengronden, wordt aangedron gen op het spoedig uitvoeren van alle werken ten behoeve van milieubouw en natuurbeheer. Indien dit niet gebeurd treedt een nivellerend werkende stabi lisatie op. Dit is onnodig verlies van milieukwaliteit. Wat er met droogvallende gronden kan gebeuren wordt beschreven in een artikel over het voormalige schor nabij Oostvoorne. De wens om goede natuurlijke mili eu's te behouden leidt ertoe dat beide stichtingen zich uitspreken voor het openhouden van de Oosterschelde, als de technische middelen beschikbaar worden gesteld de dijken langs deze zeearim afdoende te beveiligen. In het „woord vooraf" wordt dan ook geëin digd met de zin: „Wij menen, dat véiüg- heid én milieubehoud de Oosterschel de is een schoon stuk natuurlijk mUieu te verwezenlijken zijn als ons land het geld er voor over heeft en bereid is de Deltawet wat de Oosterschelde be treft in heroverweging te nemen". In de gezamenlijke publicatie zijn voorts nog een aantal andere artikelen opgenomen, alsmede de jaarverslagen en technische gegevens (toegangsrege lingen e.a.). Het aantal winkels en andere ver- koopplaatsen als hallen, geslotenen hui zen, rijdende winkels enz. is in het af gelopen jaar weer verminderd, aldus het Hoofdbedrljfsschap detailhandel. Door de inwerkingtreding van de ves tigingswet detailhandel konden reeds 'bestaande, doch nog niet geregistreerde vestigingen worden gelegaliseerd. Ondanks oneigenlijke toeneming van het aantal inschrijvingen, was er toch een achteruitgang van het aantal gere gistreerde ondernemingen met een ves tigingsplaats van ongeveer 3.400 (in 1971 wa,s de achteruitgang 6.100 en in 1970 4.900). De grootste achteruitgang deed zich voor in de levensmiddelen branche. Hier nam het aantal onderne mingen met een verkoopplaats af met 1800. Verder was de teruggang het meest opvallend in de branches brandstoffen (min. 450), tabaksartikelen (min. 450), textiel (min 350) en rijwielen (min 250). In de markthandel nam het aantal ves tigingen toe met 500 zaken en het fili- aa'lbedrijf breidde zich met 400 winkels uit. Het aantal ambachtelijke vestigingen, geregistreerd door het Centraal Regis- tratièkantoor Detailhandel-Ambacht, is ■in 1972 verminderd van 120.000 tot 118.000. Er verdwenen 350 bakkers, 200 fiets- en bromfietsherstellers, 400 kap pers, 200 aannemers, 300 schilders, 260 schoenmakers en 220 metaalbewerkings- bedrijven in de ambachtelijke sector. Er kwamen 240 schoonmaak- en glazen- wasserstoedrijven en 230 autobedrijven bij. Dit zijn de enige branches, waarin sprake is van een duidelijke stijging. MELISSANT Kerkdienst. A.s. dinsdagavond 7.30 uur hoopt voor de Ger. Gemeente voor te gaan ds. A. Snoep van Vlissingen. De Rotterdamse caravan-importeur, de Fa. Gebr. Abrahams, goed voor een omzet van zo'n 3000 sta-caravans per jaar, heeft het caravan show-terrein van de Fa. Gebar te Nieuwe Tonge over genomen. De nieuwe eigenaar gaat er vnl. de Engelse merkcaravan „Blue an chor" exposeren en een service punt vestigen voor de zich uitbreidende rela tiekring op de Zeeuwse en Zuid-Hol landse eilanden. De Fa. Gebar zet daar mee een punt achter haar activiteiten op dit terrein om zich volledig toe te leggen op haar groothandel in electri- sche lapparaten. De fa. Gebr. Abrahams, waarvan het hoofdkantoor aan de Houtlaan te Rot terdam is gevestigd heeft naast 'het ver kooppunt Nieuwe Tonge nog twee ter reinen van waaraf aan de consument verkocht wordt, t.w. in Hoogerheide en in Hees ibij Oss. Met een dergelijke uit breiding van de activiteiten geeft het bedrijf antwoord op de nog steeds toe nemende vraag naar sta-caravans als tweede woning. 'Die vraag blijkt enorm te zijn toege nomen, vooral naar de grotere cara vans met 3 slaapkairaers waarin 'het hele gezin kan bivakkeren. De caravans zijn overigens duidelijk goedkoper «geworden in vergelijk met voorgaande jaren. De devaluatie van het Engelse pond, de toetreding van Engeland tot de E.E.G. en het gevolg daarvan voor de invoer rechten en wellicht ook de onderlinge concurrentie tussen de 'Engelse fabri kanten (en Nederlandse leveranciers!) zijn daar de oorzaken van. Het terrein dat de Fa. Abrahaans van de Fa. Gébar overnam is 4000 m^ groot en er zullen voorshands 40 stacaravans worden geëxposeerd. De producten van een drietal merken zullen worden benadrukt maar het be drijf kan vrijwel elk merk leveren. De eerste van het nieuwe terrein zal op dit moment al naar een camping in Batte- noord zijn vervoerd. Het zijn bijzonder sfeervolle mobiele vakantiewonin-gen waarin een maximtmi aan comfort ge noten kan worden terwijl er maar een minimum aan onderhoud tegenover be hoeft te staan! Het terrein is elke dag toegankelijk, het ligt langs de paralel weg bij Nieuwe Tonge.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1973 | | pagina 1