)e melkbus gaat verdwijnen loor C.M.C's tankmelkproject Consumentenprijs is geen boerenprïjs MELISSANT VaStC pHk VBSt Plaatselijli oieiiws G Juli i9,Mejaargai^g Dinsdag 10 juli 1973 No. 4202 IC ng CHR. STREEKBLJÜD OP GEREFORMEERDE GROÏTOSLAG VOOR DE ZUÏD-HOLLAJSrDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond Volgend Jaar april volledig over op rijdende mei kontvangst pemi. '.ed. bedrijf Neemt de boer een loopje met de consyment, die het leven duur betaalt? RNiS Parkeren bij liet ziekenhuis Bestuur Drill kwatermij^ ©ver fiii@iicieri§ig succes voor Saagse m EXTKA KERKDIENSTEN GEREF, GEMEENTEN Betaling t POSTBOX 8 MIDDELHAKNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk jel (01870) 26 29 -^ Na 5.30 uur (01870) 33 92 Giro 167930 ci/sami HÜMMIIMWiMWIBIMMMIIIIWIIiMII IMIIIIII i IIIIWW—lllll— ABONNEMENTSPKIJS 4,65 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per nun. Bij contract speciaal tariet steeds meer van de tpaditionele ijzc- en aluminium melkbussen zullen an verdwijnen totdat er althans op leree-Overflakkee en Schouwen-Dui- Ij^d volgend Jaar april niet één ■er in gebruik zal zijn. Dan zal de C. (de Coöperatieve Melkccntrale g.a.) .tankmelkproject" hebben voltooid, larmce dezer dagen een aanvang is maakt. Inplaats van in de melkbus- zal de melk dan in diepgekoelde- sféind in voorraadtanks worden be ard waarna ze door een tankwagen arde fabriek zal worden afgevoerd. i melkbus, altijd goed voor een idyl- icli plaatje van het boerenland gaat it veld ruimen, terwille van de kwa- leit van de melk en de beheersing van [transportkosten Namens de C.M.C, hebben de heren W. Klootw/ijk en L. van Baardwijk dit euwe systeem aan de Flakkeese melk- feranciers moeten „verkopen". Ze de in dat op een tweetal bijeenkoixisten Sommelsdijk en Ouddorp, waar ze iet alleen maar enthousiasme onder- onden. Er was ook kritiek maar toch eeft dhr. Klootwijk met wie -we hier- rer spraken, er de indruk aan overge- oudeii dat ieder een duidelijk begrip ad voor de beweegredenen van de [elkcentrale. „Willen wij op de con- imptiemarkt meekomen door de leve- ng van een optimaal product, dan ientde grondstof onze grootst mogelij ke zorg te hebben", heeft dhr. Kloot- v.'ijk ter vergadering benadrukt en daar heeft niemand een speld tussen kunnen krijgen Goeree-Overflakkee telt zo'n 150 melk-leverende veehouders en de enige afnemer, de CMC, waarvan al die vee houders lid zijn, ontvangt jaarlijks zo'n 5'/'2 miljoen liters Flakkeese melk die door een drietal particulieren worden opgehaald en naar het ontvangststation in Zierikzee worden gebracht. Terwijl dat elders waar nog bussen in gebruik zijn tweemaal per dag gebeurt kan dat op Flakkee i.v.m. de uitgestrektheid maar éénmaal per dag plaatsvinden en dan nog bedragen de transportkosten tot aan Zierikzee 2V2 et. per liter. Vandaar wordt de melk in tankwa gens naar een van de fabrieken afge voerd. Wanneer er volledig op het nieuwe systeem van de „rijdende melk- ontvangst" zal zijn overgeschakeld, met uitschakeling van het Zierikzeese ont vangst-station, zal de transportprijs tot 1,3 et. per kg/ltr. zijn gereduceerd. Dan zal de melk, die dan diepgekceld wordt bewaard, niet meer elke dag, maar 5 j keer per veertien dagen worden opge haald. I Van de melkleveranciers wordt nu 1 verwacht dat ze een koeltank aan zullen I schaffen. Het meest ideale zou zijn wanneer de boer zowel zomers als '3 winters in de stal kan melken zodat de melk direct naar, de koeltank stroomt, rnaar dat zal in'veel gevallen een on mogelijkheid zijn. Voor het vervoer van de verse melk van de wei naar de stal zou hij dan nog de melkbussen kunnen gebruiken maar veel efficiënter en han dige!' is een speciaal v»reidetankje. In de verse melk is gedurende IV2 uur een stof aktief die de groei van de bacterie- ën tegenhoudt en binnen die termijn dient de melk dan ook in de gekoelde opslagtank te zijn gepompt. Die opslagtank wordt overigens door de CMC voorgefinancierd. Op elke liter diepgekoelde melk wordt n.l. een toe slag gegeven en het bedrijf verrekent door de inhouding daarvan de kosten van de koeltank. Een 300 litertank b.v. kost 2250,— en een 1000 liter 5515,—. Er, is keus uit een aantal fabrikaten, al gaat de voorkeur wel naar een bepeïkt araital uit i.v.m. het kunnen functione ren van een service-apparaat. De CMC verwacht dat door de invoe ring van het nieuwe ophaalsysteem de levering aanvankelijk wat terug zal lo pen. Dhr. Klootwijk kon verwachten, en heeft dat ook zo ervaren, dat kleine veehouders op een klein gemengd be drijf tegen de investering opzien en hun geringe veestapel gaan verkopen. Het initiatief daartoe zal overigens niet van het bedrijf uitgaan omdat men in prin cipe ieder in de gelegenheid wil stellen mee te doen. Er zijn echter duidelijk ge vallen die er beter mee l^unnen stoppen, ook i.v.m. de moeilijke bereikbaarheid en dhr. Klootwijk is er gelukkig mee dat (overigens ook weer niet voor de heel kleinen) er een Rijkssubsidie mo gelijk is bij het overgaan van melkvee houderij naar de vleesmesterij. Anderen daarentegen zien in het nieuwe ophaal systeem weer een stimulans om de mel- kerij meer aandacht en uitbreiding te geven en vandaar dan ook de verwach ting van de CMC dat kort nadien de produktie niet onaanzienlijk zal stijgen. Dat is haar bijzonder welkom, vooral omdat Flakkee, juist in een tijd van weinig aanvoer, veel eerder dan andere gebieden wintermeik levert. Al eerder, maar volgend jaar april volledig, zal het geramimel van de melkbussen zijn verstO'md en zullen ze tot curiosa verworden zijn. De Bijen korf verkoopt ze nu al voor enkele tientjes per stuk! Flakkee en Schouwen- Duiveland, de eerste gebieden die volle dig op de rijdende meikontvangst zullen zijn overgeschakeld zullen dan door een grote tankwagen-combinatie worden bezocht. Er zal ruim twintig ton melk per rit worden vervoerd. De aanhanger zal worden afgekoppeld waarna de (lichtere) trekker de boer op zal gaan. Het zal even wennen worden maar de zorg voor kwaliteit en efficiency wil het zo Het gesjouw met melkbussen zal spoedig tot het verleden behoren. i^e Nederlandse economie is een bon- kermis waar op kwistige wijze met «"isumentenprijzen gesmeten wordt. [Ijzen, die er niet om liegen, want ze mn de pan uit en maken het leven narageiijk duur. Eergisteren waren het nog enkele huismoeders die aldoor ragden over dure aardappels, vlees en wen. Gisteren vonden deze dames bij- C vandaag zegt heel Nederland dat lei leven zo duur wordt, omdat de boe- ™i hun produkten te duur verkopen. egegeveii: de prijsontwikkeling in land loopt ontstellend hard, maar on/ kabinet Den Uyl tegen P^f'^^ssen, want zijn kabinetsmakkers ™ten op leven en dood tegen het in- flati 'ische «spook. Hoe zit het nu met de agra fe prijzen? Speelt de boer nu echt uJ^P^etje met de consument of deelt «Nederlandse volk klappen uit in de "wenlioek, terwijl alle anderen met de "mpen door het prijzenland lopen? Nederland ergert zich driekwart van testp °^er de moordende inflatie. Er een lïl slechts enkele uren voor Sr,'ï^te aanpak van het kax en muis- 1 in de lonen- en prijzensfeer. Het is "«"in u'^ vervelend, dat je loonsver- C 1 "'^^'^™aal op gaat aan het duur- ieven dat toch door moet gaan. Bii„ V?'^" de gemiddelde landgenoot de .'"Bet eerst? Elke dag koopt moeder 1^ vrouw het brood bij de bakker, de en het ei bij de melkman en de «ees a^ t"' kruidenier. Voor Seliii-,"'*^ deze vlieger al niet meer da- -en 7 °™dat deze luxe voor weini- weggelegd is: Elke dag wordt het liedje herhaald dat het leven duur is want het brood, het ei, het vlees, de aardappel, het fruit schieten in prijs omhoog. „De boer maakt er een potje van" verzucht menigeen dan. Het ver schil tussen melk en een vakantietrip naar Joegoslavië zit alleen in het feit dat m^en slechts één keer per jaar de Oost-Europese zon voelt en wel elke dag een fles gezondheid aan huis moet nemen. De overeenkomst is nog altijd dat beide levensbehoeften aldoor duur der worden. Voeding is het toetje van de gezinsconsumptie. Wanneer men zich de moeite getroost om in het prijzenbos te duiken, zal men ongetv\'ijfeld tot de erkenning komen dat het meevalt met de voedingsmidde len en de agrarische produkten. Het is nauwelijks meer vol te houden dat de boer een loopje neemt met de prijzen. In Nederland is een Centraal Bureau voor de Statistiek dat een cijferlawine produceert. Men neme de moeite om er in te graaien. Als de gemiddelde ge zinsconsumptie in 1969 op 100 gesteld wordt is het prijspeil van het consump tiepakket gestegen tot bijna enkele maanden geleden. In dat pakket zit praktisch alles wat men in de Neder landse gezinnen gebruikt of verbruikt: het varieert van het eitje bij het ont bijt tot de auto toe, van de banaan tot het kapsel van Truusje toe, van de yoghurt tot de vakantietrip naar Spanje toe. Het aandeel van de voeding in dat nationaal gezinspakket is zelfs gering, n.l. een kwart. Bovendien zijn de prijzen van voedingsmiddelen niet zo hard ge stegen, n.l. van 100 in 1969 tot bijna 123 in april j.l. De prijsstijging van voeding in het al gemeen, en van de meeste afzonderlijke voedingsprodukten, is achtergebleven bij de stijging van de kosten van levens onderhoud. Sinds januari stegen deze laatste kosten met ruim 4°/o. Het voed selpakket steeg dezelfde periode met 2"/o. Omdat de voeding nog geen derde deel uitmaakt van het gezinsbudget, mag het duurdere leven van ons allen maar voOp O.e'/o op rekening van de le vensmiddelen of landbouwprodukten geschreven worden. Hoewel men de nei ging heeft de dagelijkse prijsklachten te uiten wanneer men van de bakker, de slager of de zuivelvi/inkel thuiskomt, vvTordt het leven veeleer door aridere za ken duurder gemaakt. Enkele agrarische uitschieters Natuurlijk zijn er wel voedingspro dukten van agrarische oorsprong, die het aardig bont maken met de prijzen. Neem bijv. aardappelen, vlees en fruit. De prijsindex van vlees steeg sinds vier jaren van 100 tot 131; voor rundvlees steeg de consumentenprijs zelfs met 40''/o. Dat is niet mis. Men mag echter niet de veehouder, de boer als de schul dige aanwijzen. De hoge prijs is het ge volg van een enorme vraag naar vlees die door de producenten niet bijgebeend kan worden. De aanpassing van de vleesproduktie op de behoefte geschiedt te traag; dat komt door natuurlijke omstandigheden die het produktiepro- ces beheersen. Bij aardappelen ligt het evenmin an ders. De consumentenprijs van aard appelen is van september 1972 tot april 1973 met 20"/o gestegen. De hoge pie- perprijzen waren moeilijk te verteren; de schuld ligt niet bij de aardappelteler maar bij de marktsituatie van vraag en aanbod. De laatste jaren waren er lage aardappelprijzen met een overproduktie. De telers hebben zich moeten aanpassen via een inkrimping van de teelt. Boven dien is de aardappeloogst in Europa zeer traag op gang ge'komen door de ongunstige weersomstandigheden. Een derde voorbeeld waarbij de con- DIRKSLAND Van de zijde van de directie van het ziekenhuis te Dirksland wordt geklaagd over de (slordige) manier waarop meer dere automobilisten hun auto op het parkeerterrein bij het ziekenhuis par keren. Een dergelijke handelwijze kan tot gevolg hebben dat de doorgang voor ambulance-vervoer en voor de doktoren bemoeilijkt wordt. Het verzoek is dan ook, uw auto elders te parkeren, b.v. langs de Secretarieweg, wanneer het parkeerterrein volledig bezet blijkt te zijn. Helemaal uit den boze is de onder vinding dat wachtende automobilisten de tijd doden met het legen van hun asbak en de inhoud daarvan op het ziekenhuisterrein deponeren. Ook komt het nog voor dat vnl. Dirkslanders het ziekenhuisterrein misbruiken als door gangsweg van de haven naar de Sta- tionsv/eg en ook hen wil de directie vriendelijk doch dringend verzoeken voortaan de officiële weg te nemen. „Het arrest van de Hoge Raad d.d. 22 juni j.l. inzake de rechtsgrond voor toe voeging van fluoride aan het drinkwa ter heeft uiteraard de aandacht van het bestuur van de „Stichting De Drinkwa terleiding Goeree en Overflakkee", zo verklaart genoemd bestuur in een pers bulletin. Met andere waterleidingbedrijven wordt belangstellend uitgezien naar het bevel, dat het gerechtshof te Amster dam naar aanleiding van het arrest gelet op alle betrokken belan.p,en en de gevolgen van dit bevel zal geven. De konsefcwenties van het arrest van de Hoge F>,aad en van het, wellicht dan bekende bevel van het gerechtshof te Amsterdam, zullen aan de orde komen tijdens de 22 augustus a.s. te houden vergadering van het algemeen bestuur der stichting. Vorige week had voor de tweede maal de avond-driedaagse plaats, georgani seerd door de plaatselijke gymnastiek vereniging. Het verheugde het bestuur dat het aantal deelnemers in stijgende lijn bleek te zijn, mede daardoor is het een stimulans om van dit evenement een jaarlijks terugkerende traditie te ma ken. De laatste avond werden de wan delaars bij „de Vliedberg" opgewacht door de muziekvereniging en de drum band van Ouddorp. Gezamenlijk gingen allen daarna naar het start- en eind punt „Toppershoedje", waar aan alle deelnemers een fraaie medaille werd uitgereikt. Extra aandacht en een aandenken kregen een 3-tal zesjarige kinderen en een 65+ 'er, die de driedaagse met suc ces volbracht hadden. OUDDORP donderdag 7.30 uur ds. C. Hegeman van Tholen. MELISSANT heden (dinsdag)avond 7.30 uur ds. G. Schipaanboord van Rotterdam-Z. SINT MAARTENSDIJK Benoeming. In de vacature van mej. A. J. Ruissen, leidster aan de openbare kleuterschool, is benoemd mej. F. M. van Opstal uit Goes. Kerknieuws. Door de kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente is een toezegging van beroep gedaan aan ds. A. Vlietstra te Doornspijk. sumentenprijs voor een belangrijk deel bepaald wordt door de markt (vraag en aanbod) is het fruit. Zo is de prijs van appelen dit jaar aanzienlijk hoger dan in voorgaande jaren. De oogst op het noordelijk halfrond is door klimatologi sche omstandigheden achtergebleven bij die van het vorige seizoen. Hoewel enkele agrarische produkten aardig in de prijzenlift zitten gaat het te ver om de boer als zondebok aan te wij zen. Op de boerderij is een aantrekke lijke prijs uiteraard welkom zakelijk gezien begrijpelijk maar de consu menten prijs is bij lange na niet het zelfde als de boerenprijs. Zelfs de re cente boteraffaire (boterverkoop naar Rusland, hoge boterprijzen in de EEG, overproduktie van boter) geeft een ver tekend beeld van de rol die de Europese veehouder speelt in de economie. Alle kritiek op het boerendom ten spijt blij ven de stijgende kosten van levenson derhoud het gevolg van vraag en aan bod. Het gemiddelde gezinsconsumptie pakket bestaat voor een betrekkelijk gering deel uit voedings- en agrarische produkten. Wat de prijzen van deze laatste goederen betreft: de boer speelt geen spel met koning klant. B. SCHOUWING. sHlSli Wie met z'n autootje de gebaande weg verlaat loopt natuurlijk risico's. Maar je hebt vakantie en je wilt er eens uit. Weg van al die anderen, van de files en de borden. Dat kan nog op Flakkee, ge makkelijk zelfs, nou ja, gemakkelijk. Tientallen automobilisten zullen dat, in 't zweet huns aanschijns vurig tegen spreken. Die tientallen hebben dan kennis ge maakt met het rulle zand van het Gre- velingenstrand. Driemaal zagen we, driemaal duwden we en driemaal over wonnen we maar 't was wel sjouwen. De vierde maal dat we een kijkje na men was er een tractor in aktle. Het speelt zich allemaal af bij het zanddepot van Prov. Waterstaat, achter de polder Roxenisse. Daar lokt het Grevelingen- strand achter een onbegaanbaar pad. Maar dat moet je ervaren hebben. Na de eerste les weet je beter maar 't is er al tientallen overkomen. Naast het pad gaat 't beter, dat wilden we u even zeggen. Want we hebben de man gezieij die een dik uur liep om hulp te halen, als of hij op safari was. Hij was niet zo maar moe, maar doodmoe en dat zouden we u graag besparenin uw va kantie. MIDDELHAKNIS Bedankt voor beroep. Ds. J. T. Ca- zander, Ned. Herv. pred., heeft bedankt voor het op hem uitgebrachte beroep van de gemeente Giessendam/Neder- Hardinxveld. DIRKSLAND Beroepen. Ds. P. Blok ontving een öeroep naar de Ger. Gemeente te Zeist. OUDDORP Oorlogs-souvenir. Door de kotter O.D. 10 van dhr. J. Molensteeg is vorige week een uit zee opgevist oorlogs-sou venir aan wal gebracht. Het bleek de brandstoftank van een destijds be ruchte VI te zijn. De tank zal door de Marine woorden opgehaald. OOLTGENSPLAAT Voor Anjerfonds 310,De bus- koUekte voor het Anjerfonds ten bate van het culturele werk, heeft 310, opgebracht. Kerkdienst. Donderdag 12 juli a.s. des nam. 7.15 uur zal voor de Oud Ger. Gem. voorgaan ds. J. van Prooijen te Stavenisse. Zie verder de advertentie in dit nummer. BRUINISSE De natuur herstelt zich Hoe de natuur zich herstelt en aan past, als de mens ingrijpt in een be paalde ontwikkeling is zeer goed te zien in het Grevelingenmeer. Toen deze zeearm van de zee werd afgesloten betekende dit wel de dood van vissen en schelpdieren, vooral op die plaatsen die droog kwamen te val len. Maar nu zwemmers de Grevelingen induiken om in het bijzonder heldere water ontwaren zij niet alleen talrijke dieren die zich schijnen te hebben aan gepast als alikruiken, krabben zeester ren enz. Vooral zeesterren schijnen in zeer grote mate voor te komen. Men herinnert zich nog wel de strijd om het levende mosselzaad. Maar ook oesters en oesterbrood floreren nog, al leen men moet ze weten te vinden. De zwemmers komen echter ook wie ren en grassen tegen die men voorheen in de Zeeuwse stromen niet zag. Een prachtig staaltje hoe de natuur zich herstelt is te zien voor hem die er een wandeling langs de waterkant van de afgesloten Grevelingen voor over heeft, langs of over de z.g. onderberm langs de dam. Ook dan komt men vreemde bloemen en planten tegen, hier tot dusver onbekend. Parkeer - overtredingen Het water van de afgesloten Greve lingen, met het langs de Grevelingen- dam zich uitstrekl^ende strand lokt vele passerende automobilisten tot; een stop en tot een zitje langs of op dat strand. Zij parkeren hun auto dan langs de snelweg in de Noordelijke grasberm, maar dat is officieel verboden. Zondag stonden er zo'n 100 tot 150 auto's in die Noordelijke berm en de politie had dus evenzoveel bekeuringen kunnen geven, gelukkig gebeurde dat niet. Gehoopt wordt, dat Rijkswaterstaat op korte ter mijn langs de Noordelijke kant van de snelweg, een van de snelweg afgesloten asfaltstrook zal aanleggen, waar deze auto's dan zonder een overtreding te ondergaan, kunnen parkeren. De recreatle-mogelijkheden zijn ter plaatse zo aantrekkelijk, dat het moge lijk moet worden gemaakt ervan te ge nieten zonder de vrees, dat de politie, die intussen toch wel voor de veiligheid van het verkeer moet zorgen, de recre atie extra duur zal maken door het uit schrijven van parkeer-overtredings-"^ bonnetjes. SINX ANNALAND Diamanten echtpaar in „De Schutse". Het echtpaar C. J. Polderman - K. M. Polderman-van der Vliet, thans wonen de in het bejaardencentrum „De Schut se" te St. Annaland hoopt D.V. woens dag 11 juli a.s. het bijzondere feit te herdenken, dat het voor 60 jaar in de echt verbonden werd. Beide oudjes ge nieten nog een uitstekende gezondheid. Dhr. Polderman is 84 jaar en zijn vrouw 82 jaar. Dhr. Polderman is in De Ark te St. Maartensdijk geboren. De bruid zag in de Klippelstraat te St. An naland het levenslicht. Het echtpaar heeft vijf van de acht kinderen op jonge leeftijd moeten missen. Er zijn thans nog 3 kinderen in leven, waarvan 2 ge trouwd. Verder zijn er 9 klein- en 7 achterkleinkinderen. Dhr. Polderman had vroeger een krüidenierswinkeltje op de Molendijk, dat de bruid naast het schamele loon van de bruidegom als landarbeider, mede het gezin m stand hield. Het echtpaar behoort tot de Ge reformeerde Gemeente, terwijl dhr. Pol derman een trouw lid is van de Herv. Mannenverenlging „De Heere is mijn Banier". Het hoogbejaarde echtpaar vertoeft sinds twee jaar in een twee- kamerflat in het bejaardencentrum „De Schutse", waar ze het bijzonder naar hun zin hebben. Het zal hen op die da tum zeer zeker niet aan belangstelling ontbreken! Nogmaals herinneren wij er onze abonnees, die gewend zijn per giro (of Bank) te betalen, aan het mmiddels ingegane 2e half jaar 1973. Wanneer U dit nog niet gedaan hebt, wilt U dan s.v.p. gelijk even 9,90 overschrijven op ons giro- nr. 16 79 30? Onze per kwartaal betalende abonnees verzoeken wij beleefd het 3e kwartaal 1973 ad. 4,95 te willen voldoen. Uw medewerking in dezen be spaart ons veel extra adminis tratie. Hartelijk dank voor spoedige overschrijving. Eilanden-Nieuws B.V. afd. Abonnementen. lull

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1973 | | pagina 1