.uchtvaartbedrijf Mastenbroek lelissant nog in de lucht Flakkee...., slik minder hoofdpijnpoeders lïansit fa. \<iriTVLIET ge jaargang Vrijdag 6 juli 1973 No. 4201 van II CHK. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN yerschijnt tweemaal per toeek: dinsdag- en vrijdagavond Roo I -NSTEN TEN J. M. it Verkoop en Service OFFICIAL FORD DEALER Zandpad 13 Middelharnis Tel. 01870 - 2644 it i^ Manifestatie in Hellevoetsluis: „HET LEVEN TEN PLATTELANDS'' EEN PLAID brengt uitkomst op de bank en op reis. ky^ÓNIN GINRI CHT\H33 Sommelsdijk VOOR MOOIERE bloemstukjes Fa. ICORTEWEG Zandpad - Middelharnis Pasfoto-automaat in postkantoor Zondagsdienst artsen Oproep aan d& jagers I BEZOEKT ONZE Automoblelen-verkoophal I OOK OP VRIJDAGAVOND I GARAGE KNöPS - MIDDELHARNIS I LANGEWEG 113 Tel. 01870 - 2043 Dank voor het resultaat GEEFT UW PANDEN IN MEESTERHANDEN Bureau voor Onroerende Goederen MEESTER Laning 43 Nieuw-Beijerland Tel. 01869-1524 Concert te Zierikzee vijl de I por re- lAVO II lakeiijk II twee I laan de |l "'splaat II POSTBOX a - MIDDEUIARNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2628 i-^ Na 5.30 uur (01870) 33 92 Giro 167830 ABONNEBffiNTSPRIJS f 4.95 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. I i i i 4 j |7) 14 51 Ifabriek, an 25 - en uit- ;igen- tie met ie per- reflec- dt ver evens te B@IIWS "ontuur dat den aan ntste en d( ns. Maardi nde gaan de astronO' het is 011- n voorbij te "eren in een annen te voorstelbare al zijn door- n ervan fe -en aan het ij den. dt vervolgd) wacht g". ELSDIJK wedvluctó in concours ur met Z.% te duif lO.li minuut, aard 2-6; W ndeweij 4-9- r. V-ll; A. t ]4-ie-18-l' 17- H. Noor- erdagmorgen eer oud pS' ten behoeï gsgebouw verzocht W -e-^ te zetfeii' oylaan en i^ verzocht W -e zetten. r ds. Th. f -rdana-Zu* d!e verfiui ds. F- - Blo) r ds. W.K3' ds. Gelukkig voor luchtvaart-ondernemer !jan Mastenbroek uit Melissant hadden Iwe vorige week ongelijk toen we schre- [ven dat twee van zijn sproeivliegtuig- 'jes waren neergestort Wel gebeur de dat met zijn Piper Cup bij Valther- mond maar zijn meest gewaardeerde werkpaard, de Piper Pawnee, is tot dus ver nog steeds puntgaaf neergestreken, waarmee de nog jonge ondernemer (hij is 25) duidelijk maakte dat hij met zijn gehalveerde vloot voor velerlei diensten gereed staat. Er wordt overigens hard gesleuteld aan de vervanging van het neergestorte toestelletje. Wie Jan Mastenbroek is liebben we van hem, in zijn ouderlijke woning aan de Dirkslandse West-Havendijk ge hoord. Zelf woont hij, sinds 7 weken getrouwd, in het Brabantse Heiningen, vlak achter de Volkerakdam. Daar ver telde hij ook over zijn bedrijf: Vorig jaar mei startte hij daarmee na een jarenlange ervaring als viiegtuig- monteur. Eigenlijk zat het er al vroeg in dat het die kant uit zou gaan want de destijds kleine Jantje Mastenbroek toonde een grote interesse voor de vliegtuigjes van Van Beek's luchtvaart bedrijf. Na de mulo en een luchtvaart technische opleiding werkte dhr. Mas tenbroek o.m. een jaar op genoemd be drijf, was twee jaar luchtmacht-onder officier en studeerde om zelfstandig aan de slag te kunnen gaan. Als free lance vliegtuigmonteur werkte hij nog een half jaar bij een Zwitserse vlieg tuigfabriek en kwam in 1970 naar Ne derland terug om in Teuge controleur te worden bij Air-Service Holland. In die kwaliteit ontmoette hij in het Noor den van het land een vlieger die het bij zijn toenmalige baas wel gezien had en vorig jaar mei kon die vUeger de over stap naar Mastenbroek luchtvaartbe drijf nemen. De hand werd direct stevig aan de ploeg geslagen i.v.m. de vorde ring van het seizoen maarhet luk te „Jawel, het lukte", bevestigt dhr. Mastenbroek tevreden: „we kochten een gebruikte Piper Cub van m'n vroe gere baas, het sproeistel van een neer gestort kistje en daar ging het bedrijf van start". Intussen had dhr. Masten broek voldoende kennis vergaard van bestrijdingsmiddelen om daarmee geen vergissingen te maken. .'il vorig jaar was het bedrijf, tot dus ver vliegend met één Piper Cub aan een uitbreiding toe. Een vlieger, op vakan- tiereis in Amerika kocht daar voor hem een Piper Pawnee, speciaal bestemd voor de taak die haar wachtte en die Ivist werd aan Mastenbroek's bedrijf toegevoegd. Zijn vliegers zijn nog jong, 20 en 24 jaar, zelf is hij 25 en het be drijf ruim 1 jaar en er zijn perspectie ven dat het waarlijk wel gaan zal. In liet voorseizoen vloog hij in combinatie met een collega-b.edrijf in Frankrijk en mj verwacht dat uit dergelijke contac ten wel meei- opdrachten voort gaan vloeien. Kortgeleden vloog hij in het noorden van het land, zonder voorne mens te zijn daar een gewoonte van te raaken. in de sproei-vliegerij bestaat een soort gentelmans-agreement in het Kader waarvan ieder het in zijn eigen omgeving houdt om te voorkomen dat men elkaar halverwege het land pas seert, elk op weg naar de verste uit- "oek! Hij hielp wel enkele weken een collega in het noorden, van wie een Exploitant Jan Mastenbroek (1.) met vlieger Ton Prince uit Haamstede. wordt er keihard gewerkt om de tekst samen te stellen en te vervoeren naar een vliegveldje van waaraf gevlogen mag worden. Ook voor de luchtfotogra fie is de Fa. Mastenbroek beschikbaar. Dhr. Mastenbroek „zat" vorige week wat met dat (verkeerde) bericht en hij wenste de mdruk weg te nemen dat de sproeivliegerij maar wat aan rommelde en dat de sproeivliegtuigjes ongelimi teerd uit de lucht komen dwarrelen; „elk jaar worden de vliegtuigjes geïnspecteerd door de Luohtvaartin- spectie en alleen maar wanneer ze hele maal in orde worden bevonden wordt een nieuw bewijs van luchtvaardigheid verstrekt. Een sproeivliegtuig mag tot 1500 uren vliegen en dan dient het toe stel volledig te worden gecontroleerd. OUDE TONGE MOLENDIJK 67 - 69 TELEFOON (01874) 605 De vliegers ^- het zijn niet altijd gewe zen straaljagerpiloten moeten mini maal 300 vlieguren hebben eer ze mogen sproeien". Dhr. Mastenbroek kan nog een reeks voorwaarden noemen waar aan, terwille van waarborgen voor de veiligheid, dient te worden voldaan. i? it Toch biyft er altijd nog die risico factor. Dhr. Mastenbroek wil de oor zaak van de noodlanding van zijn Pi- per-Cup eigenlijk wel vertellen. De pi loot had een van de beide benzinetanks leeggedraald en vergat, zelfs toen de motor bij gebrek laan brandstof begon te sputteren, op de andere voUe tank over te schakelen. Hij zette het vlieg tuigje in een aardappelveld aan de grond waar het, nia een rit van 25 mtr. nog over de kop sloeg. De piloot bleef ongedeerd en dat was, ook voor dhr. Mastenbroek, een bijzonder groot geluk bij een vervelend ongeluk. toestel was neergestort dat, bij ver gissing, ook aan dhr. Mastenbroek werd toegeschreven. Zijn beide toestel- ^n opereren vnl. boven Schouwen- i^uiveland, Noord-Brabant, Zuid- en 1^ oord-Beveland en Zeeuws-Vlaanderen a raison van 26,50 per gesproeide hec- Om de kisten zoveel mogelijk renda bel te maken doet de fa. Mastenbroek ook aan lüchtreclame. Voor een bedrag "^^n 280,worden reclame-teksten een uuj. lang door het luchtruim ge sleurd. Soms komt de opdracht pas en- wle uren voor de operatie en dan Aanstaande zaterdag (7 juli) wordt in Hellevoetsluis een manifestatie gehou den onder de naam Het Leven ten Plat- telande. Op een fraai weiland midden in Hellevoetsluis komen de veefokkers van Voorne en Putten hun hoogwaardig vee voor een omvangrijke jury brengen. Jonge landbouwers houden een kalver- opfokwedstrijd; weer andere jongeren nemen deel aan een behendigheidswed- strijd. Kinderboerderijen komen met in zendingen, o.a. geiten, terwijl de regio zelf met een groot aantal van deze die ren, waaronder vele dwerggeiten, naar het terrein komt (ook met schapen). De Plattelandsvrouwen organiseren allerlei aktiviteiten. Een stoelenmatter kan men aan het werk zien, evenals kantklossers. Er is een demonstratie van handwerken en macraméwerk (touw- knopen). Verder wordt gedemonstreerd met naaimachines. Er zijn voorlichtingsstands (o.a. over ruilverkavelen) en diverse andere za ken. Medewerking verlenen verder de Voornse Ruiters, die o.m. een openbare OOSTDIJK 53 61 les geven en het stoeien met paarden en pony's demonstreren. Ook is op die dag antiek te zien ,en te koop. De dag vangt aan te 8.00 uur en duurt tot 14.00 uur; daarna is er gelegenheid tot bezichtiging van het Nationaal Brandweermuseum en het Rijdend Trammuseum. In het verleden werd de Dag van het Platteland op donderdag gehouden; dit jaar voor het eerst op zaterdag, om zo veel mogelijk mensen te kunnen laten genieten. De dag wordt officieel door de burge meester van Hellevoetsluis geopend. Aan het dienstenpakket van het post kantoor Coolsingel te Rotterdam is een nieuwe service toegevoegd. Als eerste kantoor in Rotterdam heeft dit postkantoor namelijk de beschikking gekregen over een pasfoto-automaat. De automaat levert naar keuze 4 pas foto's tegen de prijs van 2,of 1 foto (formaat 9 x 12 cm,) die 1, gaat kosten. Met de plaatsing van deze apparatuur zijn elders in het land reeds goede er varingen opgedaan. Het is dan ook te verwachten dat de bezoekers van het postkantoor aan de Coolsingel deze ser vice-uitbreiding, o.a. van belang voor de aanvragers van postidentiteitskaar- ten, zullen weten te waarderen. Van zaterdag 7 juli tot maandag 9 juli 1973. Middelharnis - Sommelsdijk: Van zaterdagmorgen 9.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur heeft dienst dokter J. Dogterom, tel. 2121 te Som melsdijk. Deze is woensdag a.s. van 12 - 24 uur afwezig. Dlrksland - Herkingen - Melissant: Van zaterdagmorgen 9.00 uur tot maandagmorgen 9.00 uur heeft dienst dokter K. J. Huisman, Plein 7 te Melis- j sant, Telef. (01877) 1412. j Nieuwe Tonge - Stad aan 't Haringvliet - Oostflakkee: Van zaterdag-morgen 12.00 uur tot maandagmorgen 9.00 uur hebben dienst dokter G. J. Buth te Den Bommel, tel. (01871) 306 en dokter G. C. A. M. van Hattem te Oude Tonge, Tel. (01874) 259. ZONDAGSDIENST TANDARTSEN Uitsluitend voor spoedgevallen tand arts Overbeeke te Dirksland van 11.00 - 11.30 uur. DIENST WIJKVERPLEEGSTERS Dirksland - Herkingen - Melissant: Van vrijdagavond 6.00 uur tot maan dagmorgen 8.00 uur heeft dienst Zr. A. H. Stolk, tel. (01877) 1500 b.g.g. 1767. Oude Tonge - Nieuwe Tonge: Van vrijdagmiddag 12.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur heeft, dienst Zr. van Wijk te 'Oude Tonge, tel. (01874) 289 b.g.g. (01877) 1707. Achthuizen - Den Bommel - Stad aan 't Haringvliet - Wit-Gele Kruis: Dienst heeft Zr. Vrij, tel. (01871) 312 b.g.g. 534. ZONDAGDIENST DIERENARTSEN Dienst heeft dierenarts Bergsma te Zierikzee, telef. (01110) 2180. Alle jagers van Goeree-Over- flaikkee, al of niet georganiseerd in de afd. Flakkee van de Kon. Nederl. Jagersvereniging worden verzocht hun medewerking te verlenen aan een tweetal akties tegen het te veelvuldig voorko men van de houtduif, met alle schadelijke gevolgen van dien. Op de maandagavonden van 9 en 16 juli zal er een aktie ondernomen worden om er een groot aantal af te schieten. De jagers zuilen daarbij in georganiseerd verband opereren en het laat zich ver staan dat wil de aktie succes hebben aller medewerking daarbij gewenst is. De jachtacte- houders die zijn georganiseerd hebben wellicht een uitnodiging via de afdeling ontvangen, de niet georganiseerden wordt gevraagd niet achter te blijven en hun wel georganiseerde collega's hun me dewerking aan te bieden. STAD AAN 'T HARINGVLIET Wedvlucht Survilliers 30-6-73, af stand 318 km, los 6.20, Ie duif 10-21-22. A. de Gans 1—5—14—21—22; H. v. d. Valk 2—10—18—20; P. J. Huijzer 3—4; K. Sturris 6—9—11; E. L. Trommel 7—8; B. Visser 12—19; G. Koppenaal 13—15; Gebr. Visser 16—17; A. de Boed 23. HERKINGEN DE TORENHAAN: Als U dit berichtje leest, is onz' ouwe „torenbeest" nog steeds niet aan werken toe! Blijkbaar nog niet „stakingsmoe"! Onderstaande publikatie diene ter ernstige waarschuwing: Door nieuwere geneeskundige in zichten hebben zich de mogelijkhe den tot behandeling van nierziékten sterk uitgebreid. Hierdoor kunnen zieken met slecht werkende nieren een langer en beter bestaan geboden worden dan voor heen. Deze vormen van behandeling zijn langdurig, soms voor de betrokke nen onaangenaam en tevens uiter mate kostbaar. Vele ziekenhuizen ook in Neder land, hébben voor dit doel aparte af delingen ingericht. Mede tengevolge van bovenstaande bedrijvigheden zijn de doktoren te vens beter ingelicht over de oorza ken van langdurige nierziékten. Ze kwamen tot de ontstellende slotsom dat bij veel zieken de nier aandoening alleen en uitsluitend het gevolg is van het jarenlang gebruik van grote hoeveelheden hoofdpijn poeders. Hoofdpijnpoeders en tabletten (APC, Saridon, Sanalgin, Chefarine 4, Zwitsalletten, Witte Kruis Poe ders, e.a.) zijn vrijelijk in apotheek en drogisterij te koop. Bij vele fa milies behoren ze tot de vaste we kelijkse inkopen. De ziekteverschijnselen die kim- nen wijzen op door hoofdpijnpoeders beschadigde nieren zijn afdoende be kend geworden en,het gebruik van bovengenoemde poeders kan door onderzoek van de urine worden vastgesteld. Doch al lang voordat zich nog een enkel ziekteverschijnsel voordoet is door nauwkeurig onder zoek van de werking van de nieren al vast te stellen dat de werking van de nieren beschadigd is geraakt. Dit bleek tijdens een onderzoek in het Dijkzigt Ziekenhuis te Rotterdam. De uitkomsten van dit onderzoek werden vastgelegd in een proef schrift (Phenacetine en de Nier Dr. J. Silberbusch, Rotterdam, 1972). Bij dit onderzoek is onomstotelijk komen vast te staan dat hoofdpijn poeders de nieren onherstelbaar kunnen beschadigen. Tijdens een en soortgelijk onderzoek in het Acade misch Ziekenhuis te Utrecht, waar van de resultaten -werden besproken in het Nederlands Tijdschrift voor Geneeskunde (Dorhout Mees, 1973) kwam men tot gelijkluidende uit komsten. Uit deze geschriften, die aansluiten aan mededelingen uit Zwitserland, Zweden, Engeland en Australië, komt ook naar voren dat het hier, in vele gevallen handelt om een vorm van verslaving. Mensen die grote hoeveelheden hoofdpijnpoeders plegen in te nemen zijn in dit opzicht gelijk te stellen aan druggebruikers en aan drankverslaafden. Hierdoor zijn ze voor hun eigen opgroeiende kinderen een slecht voorbeeld. Het inzicht dat hoofdpijnpoeders de nieren beschadigen heeft ertoe geleid dat b.v. in Zweden deze huis middelen niet meer zonder dokters recept mogen verkocht worden. Er zijn aanwijzingen dat juist in het Zuid-Westen van Nederland ook op ons eiland, meer nog dan elders, deze slechte gewoonte ingang heeft gevonden. Dit heeft geleid tot het schrijven van deze mededeling. Hieraantoe kan dan de raad ge voegd worden om met deze slechte gewoonte te breken en wanneer er klachten zijn de huisarts te bezoeken die andere, minder gevaarlijke mid delen kan voorschrijven, die boven dien dan nog door het Ziekenfonds worden bekostigd. Tevens wordt hiermee een ander kwaad bestreden: hoofdpijnpoeders bevatten ook Aspirine en het gebruik van Aspirine kan, vooral bij maag lijders, aanleiding geven tot heftige maagbloedingen. Bij ongeveer 1/3 van alle gevallen van maagbloedin- gen, die in een groot ziekenhuis te Rotterdam werden opgenomen voor bloedtransfusie was Aspirine de di recte aanleiding tot het optreden van de bloeding. DIRKSLAND (Ingezonden) Het aktiecomité Z.Z., dankt alle da mes en heren hartelijk voor hun mede werking aan de grote bazar, welke, mede door u zo'n groot succes geworden is. Ook allen dank voor de taarten en cake, die gratis aan ons verstrekt is. Na de vakantie hopen we allen bij elkaar te komen om gezellig na te pra ten. Dan kunnen alle standhouders ho ren wat hun stand heeft opgebracht. Uitslag van de verlotingen: Op no. 97 is de gekleurde sprei ge vallen, deze sprei is geschonken door de vrouwenvereniging van het N.V.V., waarvoor nog onze hartelijke dank; no. 154 was het nummer van de fiets, ge wonnen door dhr. G. Robijn, no. 777 was het wirmende nummer van de bromfiets gewonnen door dte. Rooseman. De doos sigaren werd gewonnen door dhr. v. d. Sluys. Dhr. Keijzer bad het juiste aan tal brokken geraden, het juiste gewdcht van de andere pot brokken was 2V2 kg. geraden door J. Grootentooer. Deze brokken waren gebakken en geschonken door mevr. v. Oostenibrugge-Orgers waarvolr opk onze dank. De naam van het hondje was Molly, geraden door de heer Kooyman en gemaakt door een zuster van Zr. Gorisse, met hartelijke dank! De sprei geschonken door de f am. V. Dijk-v. Heukelen en gehaakt door mevr. van Dijk-Broosboofd en de pop en het poppenhuis geschonken door fam. Kastelein, moeten nog worden uit geloot. Ook hiervoor onze dank. Mogen wij u er nog attent op m-aken, dat er bij dhr. Kolbach aan huis nog verschillende stukken antiek te koop zijn, waarvan de opbrengsten voor het aktiecomité Z.Z. zijn. Het adres is B. Kolbach, Sta tionsweg 1, Dirksland. Met dank voor plaatsing. R. Poortvliet-Witvliet secretaresse a.c. Z.Z. In de Gasthuiskerk te Zierikzee wordt op dinsdag 10 juli a.s. een con cert gegeven door Jan van Dijk, orgel m.m.v. Nine Sligter, dwarsfluit. Het programma omvat werken van Georg Bohm, L. Vinci, Joh. Seb. Bach (fluitsonate in e en toccata en fuga in d), Ibert (fluitsolo), en Hendrik Andriessen (sonata da chiesa). Nine Sligter behaalde juni j.l. haar diploma solospel met onderscheiding en toelating tot de „Prijs van uitnemend heid" aan het Brabants Conservatorium bij Koos Verheul. Vooral studeerde zij aan het Rotterdams conservatorium bij Hubert Barwahser, waarbij zij de on derwij sakte B behaalde. Ook volgde zij zomercursussen te Salzburg en Siena. Het orgel van de Gasthuiskerk is een instrument van de firma Marcussen uit Denemarken en is gebouwd in 1964. Het bezit 19 stemmen die verdeeld zijn over Hoofdwerk, rugpositief en pe daal. Het concert vangt aan om 8 uur n.m. Programma (tevens toegangsbe-wijs) is verkrijgbaar aan de kerk a 2,50, scholieren 1,50. SINT ANNALAND Examen. Dhr. Adr. L. van Vossen uit St. Annaland slaagde in Voorschoten bij de V.A.M. voor het certificaat benzine motoren, waardoor hij eerste monteur werd. Aardappelveiling van dinsdag 3 juli. Doré bonken 69,70, Doré 2 52,50 - 56,—, Doré apart 45,50 - 47,80, Doré drielingen 51,90 - 55,70, Doré kriel 69,------75,80. Aardappelprijs per 100 kg. Aanvoer: 106 ton.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1973 | | pagina 1