Raad Dirksland voteert extra subsidie voor Groene Kruisafd. Drie jaar liuisvlilt ging probleeiiiloos te water 59O0S Huis" krijgt noodzakelijke opknapbeurt Extra waarschuwing ¥0€ overstekende ^kinderen m m '^'3 fce jaargang Dinsdag 3 juli 1972 No. 4200 CHR. STRBEKELAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tiveemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond i( Principebesluit tot b&uw nieuwe scholen in Herkingen i( Ver. geb. „Ons Huis'' wordt verbeterd Speedboot met motor gestolen Caravan raakt meisje OogletseS bij auto- Èng GOEDEREEDE Herkingen Herkingen i Het vervoer van het kant en klare jacht. Stellendam Inbraken en diefstal len te Goedereede Diefstal bij firma den Hertog Co. Bijna verdronken uws POSTBOX 8 - MIDDELHAKNIS Bedactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29 Na 5.30 uur (01870) 33 92 Giro 167930 ABONNEMENTSPHIJS 4,BS PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per miru Bij contract speciaal tariet DEN BOMMEL De raad van Dirksland had vrijdag avond maar één uurtje nodig om de ïooriiggende agenda af te werken. De aandacht ging in deze vergadering voornamelijk uit naar de dorpsgemeen schap Herkingen vs^aar een verbetering van de accomodatie van het Vereni gingsgebouw en t.z.t. de bouw van een nieuw scholencomplex op het program ma staan. Overigens kwamen de ove rige dorpen ook aan de orde, Dirksland krijgt haar antieke straatlantaarns langs de Ring Tien van die lantaarns zullen de mo derne lantaarns die er nu staan gaan vervangen en dat zal de sfeer van de Kerkring zeker ten goede komen. De raad telde er zonder één woord 15.000 voor neer, gevolgd door nog eens 10.000,— voor een lichtinstallatie t.b.v. de verlichting van de toren bij bijzon dere gelegenheden en in het toeristen seizoen. Het geld komt uit het fonds „dorpsverfraaiïng". Subsidie-verhoging. Minder mooi, maar voor de raad toch wel acceptabel was de gevraagde ver hoging van de subsidies aan de Groene- Kruis-afdelingen in de gemeente. De af delingen van Herkingen en Melissant hadden gevraagd om een extra subsidie over '72 en '73. De afdeling Dirksland heeft voor '73 de contributie voor de le den van 15,op 20,gebracht vraardoor de normale subsidie een wij ziging diende te ondergaan. De raad vo- teerde een totaalbedrag aan extra sub sidies vari 19.814,55 als volgt gespeci ficeerd: afd. Herkingen '72 5.131,72; afd. Melissant '72 1.423,33; afd. Her kingen '72 7.795,—; afd. Melissant '73 4.227,— afd. Dirksland '73 1.237,50. Fusie? Bij het voorstel attendeerde het col lege erop dat er met de besturen van de afdelingen besprekingen zijn gevoerd over verschillende facetten van een mogelijke fusie. Binnenkort zullen de afdelingen zich onder inzending van de benodigde gegevens tot de gemeentebe sturen wenden. B. en W. verklaarden dat er voor 1974 m.b.t. de subsidiëring van het Groene Kruis werk een nieuwe basis gevonden zal moeten worden. Dhr. Th. van Prooijen (P.v.d.A.) maalde duidelijk het niet zo zwaar in te zien dat 'er een fusie afgedwongen zou moeten worden: „een kleine twintig duizend tekort in 3 dorpen in twee jaar vind ik nogal meevallen", beoordeelde bij: „we moeten maar niet teveel tram melant schoppen, de verenigingen vin den elkaar wel, wij zijn er content mee en de kreten die geslaakt zijn zijn loze kreten geweest!" Burgemeester Bos zwakte het betoog van dhr. van Prooijen maar liever wat ai door op te merlïen dat er al eerder extra subsidies zijn verstrekt, terwijl ook Rijkssubsidie wordt genoten: „de besturen zelf zien het wél zwaar in", verzekerde de voorzitter. Dhr. van Prooijen: „als je tekort komt deugt dat natuurlijk niet, er zal mis schien wel wat aan de contributie ge sleuteld moeten worden maar in een groter geheel zal het misschien nog duurder worden". Dhr. J. L. Poortvliet (V.V.D.) leek daarmee in te stemmen, een fusie zou ^■1- alleen maar voordehger zijn wan neer het met 2 zusters gerund zou kun nen worden maar dhr. Poortvliet be- Sreep de onmogelijkheid daarvan. An derzijds: „met 3 kapiteins op één schip komen er bestuurlijk weer problemen. "nr. Poortvliet zag dan ook geen andere weg dan de gevraagde subsidie maar weer te verlenen maar wel te bezien of net in Melissant en Herkingen bestuur- 'IK wel in orde is, zgals het in Dirks- lana wel in orde blijkt te zijn en het OU aldus spr. jammer zijn als er ooor een fusie ook in de afd. Dirksland moeilijkheden zouden komen. «Herkingen en Melissant komen on- ^er een zuster en het is voor elkaar, als er maar een wil is" suggereerde dhr. ^alle (S.G.P.) als oplossing. Ongezonde toestand. Dhr. de Bonte (PCP) wond er geen «oeicjes om, hij vond de huidige gang f ^sken maar een „ongezonde toe- Manci en hij herinnerde de raad eraan meerderen uit de raad dat in de «atste begrotingsvergadering ook had- ,™Jjevonden. Dhr. de Bonte geloofde "ai herkmgen en Melissant het best net een zuster kunnen stellen: „met 2 mot o"^ is het misschien wat Ivrap maar \f' 2oals nu is het wat te royaal op- ;=ezet zo gaf dhr. de Bonte de mening ^an zijn fractie te kennen. ue voorz. wilde thans nog niet op een ogelijke fusie vooruitlopen. Wel zegde "J nadere voorstellen toe, er is al zeer "uvoerige informatie van de afdelin gen ontvangen. De voorz. wees erop dat de afdelingen al voor meer dan 30"/o gesubsidieerd worden, waarom er nau welijks meer van een eigen beleid ge sproken kan worden. Overigens vroeg de voorz. zich af of het eigen gemeen telijke subsidiebeleid juist is geweest en of het misschien aan de karige kant is geweest. Voordat de begrotmg 1974 wordt ingediend zullen B. en W. de raad een nota m.b.t. een fusie overleg gen. Een fusie kan overigens niet af gedwongen worden. „We zouden de subsidiekraan kunnen sluiten maar dat geeft het risico dat het Groene Kruis werk niet zou kunnen worden voort gezet", wees de voorz. op de consequen tie. Scholen. Wegens opheffing van betrekking" c.q. opheffing van de Openbare kleu terschool te Herkingen werd eervol ontslag verleend aan de hoofdleidster mej. A. J. van Seters en de leidster mej. A. S. M. Haeck. Beiden zullen in dienst treden van de Ver. voor Chr. Schoolonderwijs welke Ver. de kleuter school heeft overgenomen. De raad besloot in principe mede werking te verlenen tot stichting van een nieuw schoolgebouw voor de bij zondere kleuterschool en voor het bijz. basisonderwijs te Herkingen. Zo moge lijk zullen beide scholen onder één dak worden gebouv/d op een nog nader aan te wijzen plaats. De voorz. lichtte de raad er over in dat de bestaande schoolgebouwen zijn afgekeurd, on danks de restauratie die tien jaar gele den plaatsvond. Ook de gevolgen van de ramp van 1953 laten zich nog gelden. Op 't voetbalveld. Voor dhr. J. C. Kalle (S.G.P.) bleek het helemaal geen vraag m^eer te zijn waar de nieuwe scholen moeien komen. Het hoofd van de school had hem daar over getipt, omda't hij de huidige plaats, onder aan de dijk niet aantrekkelijk vindt, nrede i.v.m. het passerende ver keer dat storend werkt. „Op het voet balveld!" verklaarde dhr. Kalle, „de voetbialwei zou er uitstekend voor ge bruikt kunnen worden, de nieuwbouw is er tenslotte ook vlakbij en het veld kan wel ergens anders heen, dat is toch te klein Het veld ligt er nog maar enkele jaren en de voorz. onthield zich in dit stadium ook maar van commen taar. In de nacht van donderdag op vrij dag is van de havenkade van de jacht haven in Den Bommel een boottreiler met speedboot en een aangehangen 35 PK buitenboordmotor gestolen. Het ge heel was eigendom van dhr. J. J. Merk te Capelle aan de IJssel, en had een nieuwwaarde van ca. 8.000,De eige naar was niet tegen diefstal verzekerd. Boot en motor waren ca 3 jaar oud, de trailer was plm. tien jaar. De buiten boordmotor was van het merk Scotts. OOSTFLAKKEE De 16 jarige mej. A. A. de Bonte uit Ooltgensplaat is vrijdagmiddag met haar bromfiets rijdend over de Schaaps weg vanaf den Bommel waarschijnlijk door een caravan geraakt. Zij raakte door de tik uit balans en kwam in de berm terecht. Op aandringen van haar vader droeg ze een valhelm en die heeft haar voor hoofdletsel behoed. Wel liep ze schaafwonden aan de linkerkant van haar lichaam op. De auto die de cara van trok is doorgereden. Wellicht heeft de bestuurder van het gebeurde niets gemerkt. Drie dames, bestuurster en inzitten den van een Volkswagen kever zijn zondagochtend na een botsing op de Rijksweg richting Oude-Tonge in het ziekenhuis terecht gekomen. Het Volks wagentje reed met een stevige gang achterop de laatste w^agen van een lang zaam voortrijdende file. Zowel de Volkswagen als de Toyota werden zoda nig beschadigd dat ze wellicht totall- loss worden verklaard. In de Toyota werd niemand gewond. Anders was het in de kever. De bestuurster, mej. van E. uit Bergen op Zoom werd met haar passagiere mej. Huibrechtse uit Dintel- oord (die naast haar zat) naar het oog ziekenhuis vervoerd omdat ze glassplin ters in gezicht en ogen hadden gekre gen. Een van hen, mej. Huibrechtse werd aan een oog geopereerd. Mej. T. Mulders uit Steenbergen die achterin had gezeten werd aanvankelijk naar het ziekenhuis vervoerd om later met een kaakfractuur naar het Dijkzigtzieken- huis te worden overgebracht. Beroepen predikant gaat voor De door de Herv. Gem. beroepen pre dikant ds. C. van den Bergh te Katwijk aan Zee hoopt a.s. donderdagavond half acht alhier in de dienst des Woords voor te gaan. Het gemeentebestuur van Dirksland heeft j.l. vrijdagavond door de beschik baarstelling van een krediet van 10.000,voor het bestuur van de Stich ting Verenigingsgebouw „Ons Huis" te Herkingen de weg geopend niaar de zo gewenste verbouwing van het gebouw. De gevraagde subsidie moest het Stich tingsbestuur aan lO'/o van de verbete- ringskosten helpen waarna zowel aan C.K.M, als aan de Provincie een sub sidie kan worden gevraagd. De kosten, inclusief nieuw meubilair worden op 80.000,— geraamd. Wanneer geen Overheidssubsidie wordt verkregen dan zal de verbouw niet kunnen plaatsvinden. In dat geval zullen er echter belangrijke bedragen moeten worden uitgegeven voor onder houd van het gebouw omdat dat mo menteel in een slechte staat van on derhoud verkeert. Ernstig manco. De voorz. burg. H. Bos verklaarde de raad dat de exploitatie van het gebouw de gemeente nog maar weinig heeft ge kost en dat het Stichtingsbestuur krachtens de statuten recht heeft op medewerking van het gemeentebestuur en de voorz. wekte daartoe dan ook op omdat er een vrij ernstig manco in het totaal van het gebouw is. Daarbij kon de voorz. op de steun van de P.C.P. fractie rekenen, zo verklaar de dhr. P. A. Leijdens: „opdat Her kingen een Verenigingsgebouw zal krij gen dat er zijn mag!" Ook de P.v.d.A. fractie verklaarde zich bij monde van dhr. van Prooijen niet tegen de subsidieverlening ter acti vering van het culturele werk, maar wel was het voor dhr. van Prooijen de vraag of het gebouw intensief gebruikt wordt, of het verkommert door te wei nig gebruik of door het vele gebruik". De voorz. had de stellige indruk dat het gebouw niet intensief gebruikt wordt waarbij gezegd dient te worden dat de huidige staat van het gebouw eerder leidt tot een afname dan tot een toename van het gebruik. Het bestuur verwacht dan ook een toename nadat het gebouw zal zijn verbeterd en aan gepast", gaf de voorz. de raad te ken nen, waarbij dan de sfeer en de manier waarop het geëxploiteerd wordt mede ■bepalend zijn. Overigens betreurde de voorz. het zeer dat het tot deze situatie gekomen is mede doordat het onderhoud werd nagelaten, maar het gebouw staat onder toeheer van een autonome stich ting waarover het gemeentebestuur geen zeggenschap heeft Weth. van Dis kon de verklaring van de voorzitter onderstrepen: „het gebouw heeft heel veel gebreken en voldoet niet meer aan de tegenwoordige eisen. O.m. zal de zaal dienen te worden vergroot. Het zal wel een exploitatietekort gaan opleveren maar binnen bepaalde gren zen is dat verantwoord", aldus weth. van Dis. Dhr. Witvliet verzekerde dat het niet voldoen aan de eisen bij de exploitatie een grote rol speelt. Daarom gaan er meerderen voor een bruiloft e.d. naar Dirksland toe. „Een vergroting en een verbetering zijn hoogstnoodzakelijk" benadrukte dhr. Witvliet, een bewering waar dhr. J. A. Struijk (S.G.P.) zich volledig achter stelde. De raad ging dan ook accoord, waar bij de voorz. ook al wat op de toekomst vooruit zag wanneer er i.v.m. de wa tersport wat meer leven in de Herkin- gense brouwerij wordt gebracht. -O- De watersporters onder onze lezers die op hun tochten over de Grevelingen het Schouwtje „de Vrouwe Suzanna" tegenkomen kunnen, wat ons betreft beleefd hun petje jaf nemen voor schip en stuurman. Waarschijnlijk zal dhr. Chr. de Geus uit Herkingen zelf aan de helmstok staan en niemand is dat beter toevertrouwd omdat hij het schip van het eerste tot en met het laatste spantje eigenhandig in elkaar heeft geknutseld. De Vrouwe Suzanna, genoemd naar mevr. de Geus die drie jaar lang op de zaterdagmiddagen haar man aan zijn hobby afstond, is een trots scheepje ge worden. Zaterdagmiddag ging het vanaf een trailer achter een tractor te water en dhr. de Geus leefde toen op de toppen van z'n zenuwen. „Ik ben ziek geweest van de spanning", bekende liij later toen zijn schouwtje probleemloos in haar element gleed. Op het hete Grevelingen- strand werd een krat pils aangesproken op de goede afloop en zaterdagavond thuis werd de traditionele fles cham pagne ontkurkt. Drie jaar huisvlijt had haar bestemming bereikt iV it Dhr. de Geus, liefhebber van het wa ter en de watersport had zich tot dus ver moeten behelpen met het scheepje van een ander maar hij wilde zo graag kapitein zijn op een eigen schip. De Hiswa liet hem talloze modellen zien maar de een betekende nog groter aan slag dan de ander op het beschikbare budget. Drie jaar geleden besloot dhr. de Geus zelf de hand aan de ploeg te slaan. Hij bestelde een tekening en ging aan het werk. Wat vrijdag uit de gara ge tevoorschijn kwam was een boot van 7.25 X 2.45 mtr. compleet met zwaarden, een roer en een mast, plus de bijbeho rende tuigage en zeilen. 1^ Het Schouwtje biedt 5 slaapplaatsen, een leuk roefje om te zitten, een kuip om te zonnen, een plaatsje om te koken en zelfs bleek er ruimte voor een heus toilet. Het scheepje heeft weinig diep gang en dat maakt het uitermate ge schikt voor de Grevelingen waar zowel grote dieptes als ondieptes voorkomen. De eerstvolgende vakantiedagen gaat dhr, de Geus zijn trotse bezit uitprobe ren om het in de haven van Herkuigen een ligplaats te geven. Hij kan het iedere doe-het-zelver aanbevelen zijn voorbeeld te volgen. De kosten zijn niet gering en de inspanning is groot maar de voldoening maakt het ruimschoots de moeite waard! De Stellendamse afdeling voor Veilig Verkeer heeft gisteravond zowel over de Eendrachtsdijk als over het Korte- weegje een spandoek gespannen. Daar op wordt de passerende automobUist attent gemaakt op het veelvuldig over steken van kinderen op weg naar het zwembad. Weliswaar is ter „beveili ging" een knipperlicht installatie aan gebracht maar de praktijk leert dat de automobilisten met onverminderde snel heid meermalen boven de toegestane 50 km passeren. De afdeling vond het gewenst de aanwezige waarschuwing nog eens d.m.v. een spandoek te onder strepen', vooral nu de vakanties zijn aangebroken en honderden kinderen dagelijks op stap gaan naar het attrac tieve bad. Gehoopt wordt op een spoe dige realisering van het tunneltje on der de Eendrachtsdijk. Overigens bleek het dat de bouwvak kers hard aan vakantie toe waren. Hun collega, schilder van Dongen, bleek het ene doek voortreffelijk te hebben vol tooid, maar op het andere waren hem wat letters ontschoten zodat daarop ge- v/aarschuwd werd voor „overstende" kinderenNog maandagnacht heeft 'schilder van Dongen het gecorrigeerd! In de gemeente Goedereede zijn in de voorbije dagen (en nachten!) een aantal diefstallen en inbraken gepleegd. Uit de geparkeerd 'staande auto van dhr. A. M. Moerkerk, woend in de Haagsestraat te Stellendam werd de auto-radio gestolen. Het slot van het rechterportier werd geforceerd. De manege „Essenbos" van dhr. Jaap Troost kreeg ook ongewenst bezoek. Dieven namen daar paardetuig mee ter waarde van 12 tot 15.000 gulden. Dezer dagen werden soortgelijke diefstallen gepleegd in maneges te Roosendaal, Oud-Beijerland en Delft. In de avond of nacht van zaterdag op zondag werd ingebroken in het pavil joen van Expo Delta te Stellendam. De dief kwam binnen door eerï stukgesla gen ruit. Er werd voor een waarde van 1100,aan snoepgoed, sigaretten en souvenirs meegenomen. De heer T. van Everdink uit Acht- huizen mist sinds zondagavond zijn zwa re B.M.W. motorfiets. In verband met een lekke band had hij die Ouddorp achtergelaten. De motor, een BMW type R 25, heeft het kenteken U.R. 54-90. DIRKSLAND Het is waarschijnlijk zaterdagmiddag geweest dat een dief kans heeft gezien een greep te doen in de kassa's bij fa, den Hertog Co. aan de Havendijk te Dirksland. Het personeel ontdekte 's a- vonds bij het opmaken daarvan idat er een bedrag van ca. 2100,aan con tant geld en betaalcheques vermist werd. Juist was de heer W. den Hertog zaterdagmorgen met vakantie gegaan.... Bijna is zondag in zee bij het Flaauwe Werk een sportvisser verdronken'. De man, verblijvend op de camping „Hor- relshoogte" werd, vissend, door de vloed verrast. Bij het teruggaan naar het strand raakte hij in paniek en hij zou verdronken zijn, wanneer hij niet door iemand in een rubberbootje was opge pikt. De man had wel veel water bin nen gekregen, maar een onderzoek door een op het strand aanwezige vrl. arts en de Ouddorpse arts leerde dat hij geen nadelige gevolgen had overgehouden. De politie bracht de bijna-drenkeling thuis.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1973 | | pagina 1