n Sten Gewson Heren- mimm voordeel MIDDELHARNIS: Bejaardciiconsulent Jones ziet contacten verbeteren Brandweer-bruidsautcrloeiend door Middelharnis Is Pre-ponsioneringscursussen, zijn grot® wens ^^^anc'i^ 45e jaargang Vrijdag 29 juni 1973 No. 4199 CHR. STREEKBLAB OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per voeék; dinsdag- en vrijdagavond DE BEZOEKT ONZE AutomobSelen-verkoophal OOK OP VRIJDAGAVOND GARAGE KNöPS - MIDDELHARNIS LANGEWEG 113 Te!. 01870 - 2043 Kotter krijgt motor van 2000 P.K. EEN FRAAIE REPRODUCTIE aan uw wand, maakt de kamer ineens „anders". Sommelsdijk Zos^dagsdlenst artsen VOOR MOOIERE bloemstukjes KORTEWEG ,c, ^.^^t""' Mddelharnls Zandpad Autodief verdween tijdens een proefrit Zaterdagavond concert in Dirksland omdat het zomer is. POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Bedactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29 Na 5.30 uur (01870) 33 92 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 4.65 PER KWAETAAl, ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Bij contract speciaal tariel. ekend, passing ~ke Or- s", in in dit voor g wor- en nog ks voor oor de 23 ga- e Wou- waar- estemd t verle- w van eg door Kloos- rekking 29 juni ter ge- ele be- -n kun- chrifte- en wet- "oemd, scliippers- er dan in to-tekort. or wat be- rond- g en sommin ;en teri bleven gingen ar'' r. Voor acli- de i. V uvyi -oomkorren mingen een voorheen, gemiddeld en aanvoer e afgelopen ere prijzen bereikte hoger peil Itaten van e thuislia- In het zui- resultaten de Middel- erktuigl«"- leerlinge"' hr. J. Keur worden af' waren nO' rige opl^' ingang v^" oor Scheep -hakeld.n* Technisclie verlengd fj de zeevaart «1 Z, al- en diplo"^ rden toege De heer K. M. Jonas, als bejaarden- consulent aan het Dienstenccntnim te Middclharnis verbonden maakte, toen we hem dezer dagen op zijn kantoor ontmoetten een overgelukkige indruk, en dat was niet alleen maar schijn! Niet omdat hij juist de honderd-dm- zend gewonnen had of het ,,eureka" over een uitvinding kon uitroepen, miaar omdat hem was gebleken dat de ene mens het noodsignaal van de andere had opgevangen. Het noodsignaal was de SOS driehoek waarvan dhr. Jones er onder de bejaarden van lüiddelhar- nis-Sommelsdijk zo'n 120 heelt ver spreid. De driehoek functioneerde, wel iswaar was het contact dat tot stand kwam nog kunstmatig maar voor dhr. Jones een van de tekenen om zijn op timisme te handhaven. Optimisme over een verbetering van de onderlinge com- minicatic, juist waar wij zo pessimis tisch over zijn „Ons samenlevinkje gaat mank aan een gebrek aan onderlinge communica tie," hebben we dhr. Jones wat rheto- risch voorgelegd, en hij heeft het niet anders dan willen bevestigen: „Het tempo waarin we leven veroor- zaalvt een vervreemding van elkaar, zo als dat in alle lagen van de bevolking te constateren is", verklaart dhr. Jones. Hij weet evenwel de problemen die daar uit voortvloeien het grootst voor de be jaarde die door zijn pensionering con tacten heeft verloren en met het etiket van „bejaarde" opgeplakt een nieuwe levensfase binnentreedt, na veelal ean' periode van optomale inspanning. Dhr. Jones daarover: „De meeste mensen zijn rond de 55 wanneer ze aan de top van hun maat schappelijke positie staan. Eigenlijk zou den ze dan wat af moeten remmen maar meestal is het tegendeel waar. Jonge ren staan te trappelen om hun positie over te nemen terwijl de oudere die nog niet prijs wU geven en' nog tien jaar lang, onder een grote psychische span ning door blijft gaan, vandaar de vele infarcten en inzinkingen van die leef tijdsgroep. Ze voelen zich verzwakken terwijl ze steeds meer als vorin van zelfhandhaving willen presteren. De overgang naar de gepensioneerde tijd wordt er des te groter mee". „Wat kunt u er tegenover stellen?" hebben we dhr. Jones gevraagd. Dhr. Jones: „Velen zijn op 65-jarige leeftijd nog niet rijp om gepensioneerd te worden', ze staan nog tezeer in het volle leven om het gevoelsmatig aan te kunnen. Daarom zijn, zoals al meer dere grote bedrijven die geven, zg. pre- pensioneringscurussen zo gewenst." Dhr. Jones neemt zich stellig voor die ook te introduceren wanneer zich de gelegen heid daartoe voordoet. In 1980 zullen er aanzienlijk meer bejaarden zijn, ook omdat het waarschijnlijk is dat de pen sioengerechtigde leeftijd t.z.t. verlaagd zal worden. Wat dhr. Jones nu al daad werkelijk doet om de bejaarde uit zijn isolement te halen is hem daartoe de mogelijkheden bieden „Wij gaan de bejaarden geen contac ten opdringen, we willen ze ook niet leren te communiceren maar we willen ze wel de mogelijkheden bieden om dat te kunnen doen. Zoals de Heiland Dhr. Jones op zijn kantoor waar hij dagelijks in dienst van de bejaarde aan het werk is. Hij is Schot van geboorte, werkte een' aantal jaren in Zweden, in het vormingswerk en kwam in 1966 naar Nederland waar hij 5 jaar vor mingsleider is geweest van de Outward-bound school te Renesse. Vorig jaar werd hij bejaarden consulent te Middelharnis. Dhr. Jones studeert nog aan de Soc. Academie te Rotterdam. Hij is dezer dagen officieel INTederlander gewor den. Mevr. Jones is een dochter van wijlen notaris Ris te Oude Tonge. Zijn BoOidschap niet opgedrongen heeft maar er wel een! structuur mee heeft geschapen om als mens te kunnen e.xis- teren, zo zijn wij met ons werk en onze begeleiding bezig," aldus dhr. Jones. Willen de ouderen wel contacten?" „Een mens is een sociaal wezen en heeft in de meeste gevallen behoefte aan contacten, al heeft bij sommigen de behoefte aan contacten een punt van verzadiging bereikt. Wanneer hij de con tacten, zoals een gepensioneerde ver liest en zich aan het maatschappelijk verkeer onttrokken weet, dan kan dat de oorzaak zijn van zich aandienende aftakelingssymptomen." Nog eens bena drukt dhr. Jones dat zijn taak is de mens de kans te geven zijn eigen leven te lei den, zichzelf te zijn maar hem de hulp middelen te verstrekken die dat moge lijk kunnen maken. Eén van die hulp middelen is de soos die bijzonder plezie rig verloopt. Dhr. Jones verzekert dat er ook in een dorpsgemeenschap als IVIiddelharnis eenzame bejaarden zijn. Hij bevestigt onze conclusie dat dat moet betekenen dat de jongei-en' de ouderen „vergeten". Overigens wil dhr. Jones de jongeren dat nauwelijks kwalijk nemen. De maat schappij, waarin ontbindingen' van re laties aan de orde van de dag zijn, heeft de mens zo gevormd, en ook dhr. Jones beschouwt dat als een ernstige afbreuk van de moraal. Toch blijft hij optimist: „De mens zal zich telkens opnieuw aanpassen", gelooft dhr. Jones. Ook ziet hij de bejaarden" weer meer geaccep teerd worden terwijl het zo lang een vergeten groep is geweest. Ook gelooft dhr. Jones dat binnen afzienbare tijd veel minder sprake zal zijn van een etiket op de bejaarden. Hij ziet alweer een herwaardering" van de opa's en' de oma's die in de geschiedenis en nog bij de primitieve volken zo'n grote plaats innamen en nemen in het fami lieleven. Dhr. Jones gaat door met z'n werk die z'n boodschap is: „ieder de kans te geven de mens te zijn die hij wil zijn." Daarom is hij bijzonder dank baar voor de vrijwilligers hulp die hem zo spontaan ten dienste staat. Dank zij de sympathieke Schot hebben veel be jaarden de contacten waaraan ze zo'n duidelijke behoefte hebben, al is lang nog niet alle nood gelenigd. STELLEND AM Woensdag j.ll werd op het Haring- TuJ; '^'"oefgevaren niet het m.s. „CA- mRINA" de G.O. 1, eigenaren de he- iw J. en W. Melissant te Stellendam net bestaande schip is door Maaskant Machinefabriek B.V. te Stellendam uit- ^Must met een acht cylinder 573 P.K. ™1 1225 t. p. m. Caterpillar Scheepsdie- seimotor type D 379 TA, welke is voor- an een uitlaatgasturbine systeem i". motor werd in recordtijd inge zien »Buch De bouwd n.l. in 15 werkdagen. w i ^'^'^^P ^^1 binnen afzienbare tijd orden vervangen door een modern vis- *n]schip. Ij ^'aaskant Machinefabrieken hebben 6 opdracht om voor rekening van de eren Melissant een nieuw visserijschip 1^ °°uwen. Dit vaartuig krijgt een ngie van 37 meter, een voortstuwings- ermogen van plm. 2000 P.K. Bedoeld aartuig wordt zeer functioneel uitge voerd en zodanig gebouv/d, dat het voor alle visserij vormen kan worden inge zet. Dit schip maakt deel uit van een serie van zes schepen, welke de laatste weken aan de omvangrijke orderpor tefeuille zijn toegevoegd. De aanvang van een nieuwe fabriek te Stellendam verkeert thans in een' vergevorderd stadium. Maaskant Machinefabrieken hebben te Stellendam de beschikking gekre gen over een eigen reparatiewal in de onmiddellijke omgeving van het Maas kant-dok. Het bezit van een eigen reparatiewal met daarbij behorend water is voor de visserijbedrijven van Ouddorp, Goede- reede en Stellendam zeer belangrijk, ge zien binnenkort de bestaande loswal niet meer gebruikt mag worden voor repa raties, nieuwbouw etc. Hoogstwaarschijnlijk zal liet dok worden! verplaatst naar een ander te vestigen Maaskant-bedrijf elders. Het is n.l. de bedoeling, dat op de grond grenzende aan de ligplaats van het dok een heUing of schepenlift zal worden gebouwd, en wel zodanig dat door mid del van een draaiend circuit de sche pen in diverse richtingen kunnen wor den getransporteerd, waardoor een aan tal schepen tegelijktijdig kunnen wor den behandeld, hetzij voor een onder houdsbeurt, hetzij voor reparatie, keu ring, vervangen van plaatwerk etc. In Vlissingen zal binnenkort een nieuwe Maaskant-bedrijf worden ge sticht, teneinde de vissersbedrij ven in de Zuid, de binnenvaart en overig drij vend materiaal de grootst mogelijke ser vice te kunnen verlenen. De steeds toenemende vraag naar vakkundige seheepsreparatie maakt de vestiging te Vlissingen zeer gewenst. Zelfs uit Frankrijk, België en Enge land, waar door levering van lieren een grote 1-dantenkring is opgebouwd, komen regelmatig reparatie-aanvragen binnen. Voor het zuiden en genoemde lan den ligt Vlissingen als zeehaven zeer centraal. VjÓNlNGINRICHTlH^ OOSTDIJK 53 61 OUDE TONGE MOLENDIJK 67 - 69 TELEFOON (01874) 605 van zaterdag 30 juni tot maandag 2 juli 1973 Middelharnis-Sommelsdijk: Van zaterdagmorgen 9.00 tot maan dagmorgen 8.00 uur heeft dienst dokter H. M. B. V. d. Peppel, tel. 2117, Mid delharnis. Deze is woensdag a.s. van 12- 24 uur afwezig. Dirfcsland-iïerfcingien-MelissaTit: Van zaterdagmorgen 9.00 uur tot maandagmorgen 9.00 uur heeft dienst dokter B. Elvé, Ring 117 te Dirksland, tel. 01877-1262. Nieuwe Tonge - Stad aan 't Haringvliet - Oostflakkee: Van zaterdagmorgen 12.00 tot maan dagmorgen 9.00 uur hebben dienst dokter E. Bouman te Stad aan 't Ha ringvliet, tel. 01871 - 269 en dokter P. J. H. Kramers te Ooltgensplaat, tel. 01873-201. Tandartsen Uitsluitend voor spoedgevallen tand arts Sypkens te Middelharnis van 9.00 tot 9.30 uur. DIENST WIJKVERPLEEGSTERS Dirksland-Herkingen-Melissant: Van vrijdagavond 66.00 uur tot maan dagmorgen 8.00 uur heeft dienst zr. J. Koppejan, tel. 01877-1234, b.g.g. 1412. Oude Tonge - Nieuwe Tonge: Van vrijdagmiddag 12.00 uur tot maan dagmorgen 8.00 uur heeft dienst z. Jochems te Oude Tonge, tel. 01874-532. Achthuizen - Den Bommel - Stad aan 't Haringvliet: Wit - Gele Kruis Dienst heeft zr. Vrij, teL 01871-312, b.g.g. 534. Diererurftsen Dienst heeft dierenarts Tjebbes Middelharnis, tel. 01870 - 2966. te NIEUWE TONGE Nadat ze ook op Flakkee hun slag hadden geslagen heeft de rijkspolitie te Bruinisse de drie gebroeders M., woon achtig op het woonwagenkamp te Zype aangehouden. Ze zijn in Oudenboscli op gesloten waar ze enkele dagen tevo ren een auto hadden gestolen. Dat was vorige week woensdag, donderdag pro beerden ze hetzelfde kunstje in Nieu we Tonge, met aanvankelijk succes. Ze vervoegden zich toen gedrieën bij de fam. van der Boom waarvan een schoonzoon uit Alphen aan de Rijn zijn Peugeot personenwagen te koop had aangeboden. De wagen stond bij zijn schoonouders in Nieuwe Tonge en de woonwagenbewoners toonden een dui delijke interesse. Terwijl de twee ande ren v/achtten maakte de derde in zijn eentje een proefritje, .zonder daar ove rigens van terug te liomen. Ook de bei de anderen verdwen'en daarop. De politie werd van de kennelijke diefstal op de hoogte gebraclit. Aan de hand van het signalement van de ver dwenen auto en van de auto waarmee de knapen gekomen waren kon de po litie van Bruinisse dezer dagen het trio aanhouden. De wagen bleek te zijn ver borgen achter een schuur op het eiland te St. Philipsland. De drie broers zijn opgesloten in Oudenbosch waar ze ooit met een wagen' verdw^enen waren. Zaterdagavond a.s. zal in de Ned. Herv. Kerk te Dirksland een concert worden gegeven door de bas David Hol- lestelle en de organist Jan van Dijk. Deze muzikale gebeurtenis is veelbe lovend en zeer attractief voor een breed publiek, om verschillende redenen, t.w. a. Programma en concerterende mu sici: David Hollestelle zal zingen, met or gelbegeleiding, o.a. enkele gedeelten uit „The Messiah" van Handel en twee lie deren van Dvorak, t.w. ,,Herr nun sing ich Dir ein neues Lied" en ,,Gott ist mein Hirte". In beide gevallen is de tekst ontleend aan de psalmen van David; in het laatste lied b.v. Ps. 23. Jan van Dijk zal zowel als solist en kele orgelwerken spelen als de orgelbe geleiding verzorgen. Van de orgelwerken' willen wij noemen Concerto in F gr terts opus 4 no. 4 van Handel en „sona ta con 5 variozioni e finale" van Hen drik Andriessen. Geschiedenis van het orgel: In 1803 werd in opdracht van de Kerk meesteren door een orgelbouwer in Brussel een' orgel aangekocht in Meche- len. Nadat vele ongelbouwers, niet al tijd tot volle tevredenheid der Kerk- meesteren, eraan hadden gewerkt, v,7erd in 1919 het onderhoud in handen van de fa. J. de Kolff Zn. te Utrecht ge geven. Deze firma heeft het orgel in de afgelopen jaren een algehele restaura- 50." tie doen ondergaan in overleg met de Rijksdienst voor Monumentenzorg. Het orgel, dat is opgesteld boven de kansel, heeft een prachtig front met vele versleringen, waarvan zowel detail als totaal imponeert. Het geheel wordt enlgiszins gedomin- neerd door twee engelachtige figuren met muziekinstrumenten, die op het hoofdwerk zijn geplaatst. De klank van het orgel is verfijnd, met prachtige in dividuele registers. Bij de programma keus heeft het laten horen van zovele mogelijk afzonderlijke registers en re- gistercornbinaties een grote rol ge speeld. Zo vermeldt het programma b.v. ook 10 variaties „ueber die Arie: Jesu, Du bist allzu schoene" van Georg Boehm Enigszins spijtig is, dat het orgel slechts beschikt over een zgn. „aangehangen pedaal", d.w.z. dat het pedaal niet over zelfstandige registers beschikt, zodat pe- daalspel slechts kan worden gereali seerd door koppeling van pedaal aan een der, of beide manualen. De dispo sitie van het orgel treft U aan in de bijlage van het programma. Aanvang van het concert 20.00 uur. Toegangsprijs 2,50 (volwassenen) of 1,50 (scholieren), incl. programma en' -toelichting/vertaling. Organisatie: Stichting Kerkconcerten Goeree en Overflakkee. Veel bewoners van Middelharnis wis ten woensdagmiddag niet wat ze inet het geloei van een aantal brandweer si renes aanmoesten. Anderen die het wel wisten begaven zich spoorslags naar de Middelharnisse Voorstraat waar ze getuige waren van de aankomst van een hoogst merkwaardige bruilofts stoet, gevormd door 3 vooroorlogse brand weerwagens die voor deze gelegenheid bij het brandweermuseum te Hellevoet- sluis van stal waren gehaald. In de voorste, een Chevroletje uit de dertiger jaren zaten bruid en bruidegom Lene- ke Hobbel, kapster uit Middelharnis en Wim Potappel, afkomstig uit Zierikzee maar in dienst bij de Rotterdamse be roepsbrandweer. !De bruidegom stuxir- de zelf het vehiceltje naar het gemeen tehuis bij het naderen waarvan de si- senes in werking werden gesteld. De bruiloftsgasten volgden op de beide an dere wagens, als waren ze spuitgasten op vakantiereis, gezeten op de houten banken, de benen buitenwaarts. De stoet kreeg veel bekijks maar dat leidde zeker van de vrouwelijke be langstellenden de aandacht niet af voor het prachtige bruidje en de iteurige bruidegom. Woensdag was het een brandweerwagen, enkele weken gele den' was het zelfs een overvalwagen, toen een politieman in het huwelijk trad, in Dirksland was het kortgeleden een tractor met aanhanger die het bruidspaar vervoerde, waarom we met spanning naar de volgende originele vondst uitzien'.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1973 | | pagina 1