lüoutduiven-overlast I.V.N. dringt aan op overleg Twee kinderen uit de Grevelingen gered Plaatseliik oieaws Vierdaagse schoolreis Openbare Basisseliool Dinsdag 26 juni 1973 No. 4198 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond kan op korte termijn plaatsen: EEN CASSIèRE Voor een bijdehandte jongedame is dat een fijne job. 's Zon dags vrij. Sollicitaties liefst persoonlijk bij: GARAGE KNöPS LANGEWEG 113 Hervormde Wijkgemeente i.w. krijgt weer eigen predikant Jeugdfotowedstrijd ifSchepen op de piaaf J. KEUVELAAR Goed resultaat voor Brandweer Sommelsdijic Bazar Zonneweide- Zwembad werd groot succes EXTRA KEEKDIENSTEN GEREF. GEMEENTEN OUDDORP: Franse, Duitse en Roemeense Wijnen den Hertog Co. Sluiting postagentscliap Sommelsdijk Twee inbraken in Dirksland Vechtpartij in café „de Beurs'' Den Bommel POSTBOX 8 - MIDDELHABNIS Redactie en advertenties: ï^toor Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629 Na 5.30 uur (01870) 33 92 Giro 167830 ABONNEMSiJTSPRIJS 4.83 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per ram. Bij contract speciaal tarief. ELSDIJK -lucht ^■anwt ours 135 dui- _et Z.O. wind- astelem 2, 7, -eemst 3, If. 3, 29. W. de 6, 9, 2ö. dijk 11. f- Nelis 14. f^' Schellevis IJ; 24. C. polder pe afdeling Goeree-Overflakkee van I.V.N., het Instituut voor Natuur- jeschermingseducatie dringt aan op een jecobrdinecrd overleg m.b.t. het be strijden van de overlast van houtduiven. Pe afdeling roept daartoe op na lezing ,an de publicaties waaruit zij heeft oetd dat hier en daar de gedachte aan het bezigen van vergif niet wordt {eschuwd, teneinde diaiarmee het hout duiven bestand gevoelig te raken. Alhoewel het afdelingsbestuur nie mand wil verdenken sluit zij de mo- ;elijkheid niet uit dat het in een onbe waakt ogenblik zover zou kunnen ko men. Als adviserend orgaan dat een opvoedkundige doelstelling heeft wil zij tegen die methode uitdrukkelijk stel ling nemen voordat er enig kwaad zal ajn geschied. Vandaar de oproep tot ile belanghebbenden zich in gecoördi neerd overleg op te nemen maatrege len te beraden. De afdeling onderschrijft overigens de noodzaak dat het houtduiven bestand dient te worden verminderd. Het strooien van gif zou echter ook een aantal van andere soorten vogels het leven kosten ivaarmee het toch al zo pijnlijk ver stoorde everiwicht in de natuur waar aan ook de houtduiven overlast te wijten is nog meer geweld wordt aangedaan. Advies Be afdeling zal zo spoedig mogelijk advies inwinnen bij het hoofdbestuur van het Instituut. Zij stelt zich voor dat uit een gecoördineerd overleg tus sen betrokkenen en deskundigen de meest elegante oplossing voort kan ko men. Om niet voortijdig een mening te vormen geeft de afdeling ook geen suggesties prijs. Wel blijkt dat zij een voorkeur heeft voor het afschieten tij- deris een gerichte actie waardoor dan zeker de grootst mogelijke medewer king van de Jachtrechthouder gewenst is. Het is de afdeling n.l. bekend dat er niet gerekend mag worden op een speciale wapenvergunning voor het af schieten van schadelijk wild. Veel be leid en wijsheid zal er nodig zijn om zonder schade tot een genoegzame op lossing te komen. De afdeling zal binnen niet al te lange tijd de gesprekspartners uitnodigen tot het voorgenomen overleg. Wie con tact wenst met de afdeling kan dat doen via de secretaris, dhr. A. Bezuijen, Haven'weg 8A te Ouddorp. Voorzitter is de onderwijzer Veldhuizen te Stellen- dam, penningmeester dhr. Mastenbroek, Oudelandseweg 20b te Ouddorp. MOBILSTATION „DE RONDE BOOM" aan de LANGEWEG 4 MIDDELHARNIS - De Buitengewone Wijkgemeente i.w. te Midclelharnis, waarvan de predikants plaats sinds enkele maanden! vacant is i,ï,m, het vertrek van ds. van Hoog straten krijgt weer spoedig een eigen predikant. Ds. R. E. R. van Buiren te Deurne heeft het op hem uitgebrachte aangenomen. Jongeren in de leeftijd van 11 tot en! J'st 18 jaar worden uitgenodigd tot telname aan een fotowedstrijd met als "tel „Schepen op de plaat". Het thema omvat in de ruimste zin van het Woord alle onderwerpen en situaties, Me met de zeescheepvaart. Koninklijke Marine, loodswezen, zeesleepvaart, bin- •■wvaart, visserij e.d. te maken hebben. ™t onderwerp „watersport" maakt Swn deel uit van het wedstrijdthema. De wedstrijd, die de belangstelling Wn de jeugd voor het wel en wee van Nederlandse maritieme bedrijvigheid bevorderen, wordt georganiseerd *w de Stichting voor Maritieme *ugdvoorlichting Nevas te Rotterdam, samenwerking met de Stichting 'Wiateurfotografie te Amsterdam. De jalstrijd loopt tot en met 30 september *5' Er zijn aantrekkelijke prijzen mee Winnen, zoals cruises naar de Ba- '^'s, Londen' en Torquay, retour- "ges naar Engeland, bezoeken aan tam; Passai u-u j'u.a,x Koninklijk! excurs' zen met tanker! e Marine in Den Helder, les met marineschepen, kustrei- vrachtschepen, bezoeken aan ;ers, tochten met reddingsboten en ■nantieme boekwerken. volledige „spelregels" vandeze ^Wedstrijd kunnen per briefkaart of 'elefon-- - - Sticht, nisch worden aangevraagd bij de lichti l'ing voor Maritieme Jeugdvoor- ■Wg Nevas, Parkhaven 101, Rotter- ^^m. telefoon (010) 360384. OUDE TONGE ^"s Vfijnads vertrekt: ^^^^De organist Bas Wijnands, sinds Plakif"^ '^'-ide Tonge woonachtig, gaat nXv^. verlaten. Hij is benoemd tot sej °«Mrdier van de gemeente Rijs- ftbniT^'^ een nieuw klokkenspel in l^ordt Ss^omen is. Dhr. Wijnands 113^'.°°'^. muziekleraar aan de Chr. m zijn nieuwe woonplaats. OOLTGENSPLAAT Op 18 juni j.l. begon voor de drie hoogste klassen van de Openbare Ba sisschool het grote jaarlijkse evene ment, de meerdaagse educatieve school reis. Om 9 uur werd gestart en ging het over de Zeelandbrug, richting Veere, waar de jeugd een vrije wandeling maakte door het historische stadje. Ver volgens werd een duik genomen bij het strand van Valkenisse (Zoutelande), waar er tevens volop gelegenheid was zich te vermaken: óók met de leiding. In Middelburg werd vanzelf een bezoek gebracht aan „Miniatuur Walcheren", waar er ook wat te lereri viel. Juist voor etenstijd arriveerde de bus bij de Jeugdherberg „Klavervelden" te Ber gen op Zoom, w^aar drie nachten zou worden gelogeerd. De avond aldaar werd gevuld door een fiks partijtje voetbal tegen leerlingen van een Bre- idase Lagere School. Uitslag 65 voor Ooltgensplaat. De keepers zullen ver blind geweest zijn door het stof. Tij dens de latere uurtjes werd er gezon gen en gemusiceerd. Tweede dag De tweede dag werd de stad Breda bezocht en werden het Spanjaardsgat, het Stadspark en Bagijnhof bewonderd. Na deze leerzame morgen volgde het vermaak in het Natuurbad „De Waran de" te Oosterhout. 's Avonds werd gezongen rond het kampvuur, 't Was een vrolijk aanzien de vergenoegde gezichtjes te zien in het schijnsel van de gloed. Derde dag De derde dag werd een buitenlandse reis gemaakt, want de leerlingen reden naar Tervuuren in België waar het Kongo-museum met een bezoek werd vereerd. Met grote verbazing keek men naar de opgezette uitheemse dieren en o.a. ook naar kunstig houtsnijwerk, 's Middags werd de speeltuin te Aart- selaar bezocht. De jongens en meisjes kregen' hier ieder 20 Belgische francs, beschikbaar gesteld door „V.O.O." (Volks onderwijs), afdeling Ooltgensplaat. De jeugd moest wei even wennen aan dit buitenlandse geld. Onder leiding van de Jeugdherbergleiding werd 's avonds een „geheimzinnige tocht" door de bos sen gemaakt. Het was in één woord: gezellig-spannend. Vermeldingswaard is ook het grote waterballet, waarbij spe ciaal de leiding het moest ontgelden met natuurlijk: grote hilariteit. Men was drijfnat van de emmers water en de waterspuiterij. Vierde dog De vierde of laatste dag werd er gelegenheid geboden de markt met z'n talloze kramen te bezoeken en eventu- OPTICIEN Zaadpad 32 - Middelhamis TeL (01870) 2157 Ziekenfondsleden op vertoon van recept 20V« borting - op montuur. Zaterdag 23 juni nam het vrijwillig brandweercorps uit Sommelsdijk deel aan de selektie wedstrijden 2e klasse te Cappelle a'.d. IJssel. Na een voor selektie uit 200 corp sen werd in Capelle met nog 21 corp sen de strijd aangebonden, uit de uit slag waarvan .moest blijken wie er in sept. naar de landelijke finale in Apel doorn gaan, waarvoor 4 corpsen in aanmerking zouden komen. Sommelsdijk eindigde op de 7e plaats met 550 pnt. en een technisch gemid delde van 8,44 pnt. per verrichte han deling met het predikaat zeer goed. Aangezien dit corps, in de voor ons eiland hoogste klasse geplaatst, nog maar voor het 2e jaar mee loopt geen slecht resultaat. Het is het hoogste re sultaat dat door een Flakkees brand weercorps sinds jaren is bereikt. DIRKSLAND De bewering van Bram Jelier, voor zitter van het actiecomité Z.Z. dat de bazar de grootste zou zijn die ooit op Flakkee is gehouden is dubbel en dwars uitgekomen! J.l. donderdagmiddag ging in de Victoriahallen de bazar van start toen burg. H. Bos het zoontje van de fam. Jelier in een ton water deed be landen als symboliek van de a.s. ope ning van het zwembad en zaterdagavond konden de deuren gesloten worden. Het publiek dat massaal de bazar had be zocht had gezorgd voor een opbrengst van bruto 17000,waarvan volgens de heer Jelier minstens tienduizend gul den zal overblijven. Ook voor de antiekhoek heeft bijzon der veel belangstelling bestaan. Ge meentesecretaris Kolbach die deze stand 'bemande is bijzonder enthousiast over de manier waarop de antiquairs van wie hij zijn handel betrok hem als collega toeschouwden en de artikelen tegen han delswaarde aan hem beschikbaar stel den. Mede dank zij de medewerking van Piet Krijgsman, mevr. Wesdorp uit Dirksland en dhr. J. de Butter uit Oude- water kon een! verkoop van 10,000, worden bereikt en die bleek goed voor zo'n 2500,winst. De totale netto opbrengst van de zo succesvolle bazar zal de 13 a 14 mille benaderen. De preciese cijfers zullen pas na enkele dagen bekend zijn. Feit is dat het comité in één klap van de 48000,— de 60.000,— is gepasseerd. OUDDORP donderdagavond 7.30 uur ds. J. M. Kleppe te Woerden. MELISSANT heden (dinsdag) avond 7.30 uur ds. G. Schipaanboord te Rotterdam-Z. MIDDELHARNIS heden (dinsdag) avond 7.30 uur ds. A. F. Honkoop te Moer- kapelle. OUDE TONGE woensdagavond 7.30 uur ds. C. Molenaar te Kapelle Bieze- linge. NIEUWE TONGE donderdagavond 7.30 uur ds. F. Harinck te Den Haag-Z. eel een' souvenir te kopen. 's Middags werd Bosbad Hoeven als sluitstuk van de reis bezocht. Om halfzes arriveerde de club ge lukkig weer heelhuids te Ooltgensplaat waar de ouders hun uitgelaten jeugd opwachtten. Al met al was het een zeer geslaagde reis, mede dank zij het mooie weer en de ervaren chauffeur, de heer G. van Melick van Reisbueau Groeneveld uit Strijen. Vooral zijn rijkunst door het hartje van Brussel wekte ieders be wondering. En nu weer maar gehoopt op volgend jaar. Terwijl zaterdagmiddag de Oud- dorpse reddingsbrigade, die het strand bewaakt, feestelijk de nieuwe reddings- post betrok zouden aan de rivierziji^e, iii het Grevelingenmeer, bijna twee jon ge meisjes verdronken zijn. Zij konden slechts met grote moeite worden gered door een oplettende Dordtenaar die sa men met zijn zoontje en dochtertje aan de dijk lagen te zonnen toen het in dringende hulpgeroep over het water schalde. Bijna had het Grevelingen- meer slachtoffertjes geëist! De heer S. A. Kruis, exploitant van café „.de Haven" was de eerste die ge alarmeerd werd. Een jongetje, in zwem broek, holde het café binnen met de kreet dat er twee meisjes te water waren geraakt. Dhr. Kruis liet het café voor wat het was en zette de spurt in naar zijn motorboot om wemige se conden later, met zijn dochter en een klant aan boord, uit te varen. In de havenmonding trof hij de gebroeders Aren en Pauw Bezuijen aan wie hij het bericht doorgaf. De heren Bezuijen startten direct hun snellere motorboot en zetten koers in de richting van de z.g. „Oude Val" waar ze een bootje zagen drijven. Dhr. Kruis keerde naar huis omdat hij de actie bij de Bezuijens met hun snelle boot in goede handen wist. Beide broers waren ook beman ningslid van de reddingsboot die juist dinsdag uit Ouddorp was weggehaald en nu in Breskens is gestationeerd. Geen meisjes Na een half uur keerden de gebroe ders Bezuijen in de haven terug met het gevonderi rubberbootje maar zon der de beide ^meisjes van 12 en 14 jaar. Dhr. Kruis wist toen al dat de beide kinderen gered waren door dhr. Th. van Wingeren uit Dordrecht. Dhr. van Wingeren heeft er geen twijfel over laten bestaan dat hij daar bij de hulp van zijn zoon en dochter hard nodig heeft gehad. „De afstand had geen vijftig meter langer moeten zijn of ik was zelf ook gegaan," ver klaarde hij later in café „de Haven" V.Ln.r.: zoon, vader en dochter van Wingeren die de meisjes uit het water haialden. waar redders en drenkelingetjes weer wat op verhaal kwamen. De meisjes bleken het bootje te hebben' verlaten toen ze niet meer tegen de wind op konden peddelen. Ze hadden zwemmend de kant willen bereiken, maar ca. 100 meter van de wal verwijderd hadden ze geen kracht meer om verder te zwemmen. Gelukkig werd hun hulp geroep gehoord. Zoon en dochter van Wingeren voor zagen de drenkelingetjes van kleding, waarna ze door dhr. Meijer, exploi tant van camping „de Magneet", waar ze met hun ouders verblijven, -wrerden opgehaald. In café „de Haven" bestelde een klant met tranen in zijn ogen een fles champagne, voor de redders, die overigens niet zozeer onder de indruk waren en aanvankelijk zelfs hun na men niet wilden prijsgeven. Conclusie Voor dhr. Kruis was daarmee het verhaal niet uit; hij verbindt aan het gebeurde die conclusie dat vreemde lingen te gemakkelijk het water op gaan, denkend dat het een vredige ge vaarloze waterplas is. Dhr. Kruis ech ter, zelf verhuurder van roeiboten ver telt ze dat de Grevellngeri een gevaar lijk binnenzeetje is waar het nog drom mels oppassen is. Het verdwijnen van de reddingsboot en daarmee van de activiteiten van de KZHRM roept bfl hem gemengde ge voelens op. „Als de reddingsboot niet terugkomt dan zal ik zelf voor een boot gaan zorgen, we zien wel wie er aan mee wil betalen", neemt hij stellig voor. Het is zeer noodizakelijk en een bemanning heb ik al!" MIDDELHARNIS Gevonden en verloren voorwerpen Gevonden: 1 bankbiljet van 25, rode gummihandschoen; 1 klauwhamer; gouden armband; ring met 2 sleutels; 2 bankbiljetten van 10,5 dozen Hofnar sigaren; groene jongensfiets; dameshorloge merk „Remova"; ring met 4 sleutels en zwarte hanger; ring met 3 sleutels; groene damesfiets merk „Arizona"; 1 bankbiljet van 25, Verloren: 1 bankbiljet van 100, donkerrode herenfiets met trommel- remmen; bril met bruin montuur in zwart etui; schilderij; portemonnee met huissleutel en kleingeld; portefeuille met inhoud; abonnementskaart van de R.T.M.; 1 bankbiljet van 100,—; 2 van 25,en 2 van 10,rood hesje; groene damesjas; rode schooltas met inhoud; zwarte poes; tas met boeken en zwemkleding; blauwe damesfiets met kinderzitje; ring met 6 sleutels in bruin etui; groene damesfiets; gouden broche letter H; meetmel; gouden manchet knoop; groene portemonnee inh. 10, bruine portemonnee inh, 50,gouden ketting met hanger; herênportemonnee inh. ongev. 37,herenbril met zwai-t montuur; kentekenplaat VU-24-51; da meshorloge merk „Pontiac"; rijbewijs in 'bruin etui; verz. bewijs van brom fiets NLS-299; biggetje; donkerblauw jasje; legitimatiebewijs ne.d. spoorwe gen eri giropas in blauw mapje; goud kleurige damesfiets, groene damesfiets merk „Batavus"; groene damesfiets merk „Arizona"; gouden herenring met steen; zwarte herenportemonnee; blau we jongensfiets; zwart-witte bal in net; groene damesfiets met handrem- imen; goudkleurige vouwfiets; bruine portemonnee met inhoud. Inlichtingen omtrent vorenstaande voorwerpen op het Groepsbureau der Rijkspolitie te Middelhamis, Hoflaan 52, tel. 01870-2444, elke werkdag van 8.30 tot 18.00 uur. HERKINGEN De duiven van de leden van de P.V. ,;de Luchtbode" namen' j.l. zaterdag deel aan wedvluohten vanuit Oompiegne en Ohatteauroux. Aankomsten Oompiegne Ie duif: snel heid 849 m/min. M. Huizer 1, 3, 10. Vreeswijk N. T. 2, 4, 7, 14, 15. H. Kievit 5. Gebr. Mole naar 6, 12., Vreeswijk Batt. 8, 19. J. van Dijk 9, 18. A. Volaart 11, 17. I. Kievit 13, 16. Aankomsten Chatteauroux; Ie duif: snelheid 878 m/min. H. Kievit 1, 3, 4, 6. Vreeswijk Batt. 2, 5, 166. I. Kievit 7, 8. A. Volaart 9, 14. Gebr. Molenaar 10. M. Huizer 11, 13. Vreeswijk N.A. 12, 15. NIEUWE TONGE Opbrengst Roode Kruis collecte. De opbrengst van de collecte ten bate van het Nederlandse Roode Kruis was in Nieuwe Tonge 1663,65. Bij de bloedafname werden 139 fles sen bloed afgenomen. 18 meer dan vo rig jaar. Allen die hier aan dit alles meewerkten hartelijk dank. Wilt U meer weten over Maak vrijblijvend een afspraakje met ons in de avonduren. Gratis voorlichting en keuren. WIJNHANDEL Westhavendijk 43 Dirksland Tel. 01877 - 1968 OOLTGENSPLAAT Eerste prijzen voor „Advendo" en „^Jubilate" Zaterdag j.l, zijn de plaatselijke Zang verenigingen, het Gemertgd koor „Ad vendo" en de Chr. Gem. Zangvereni ging „Jubilate" beiden naar het Achtste Muziek- en Zangconcours te Dieren (Gld.) geweest. Dit concours werd uit geschreven door de Chr. Gem. Zang vereniging „Con Amore", aldaar en werd gehouden in de concertzaal van de Ont- moetingskerk. Beide koren, met als diri gent de heer C. C. v. d. Heuvel, kwamen uit in de afdeling Uitmuntendheid en gaven elkaar niet veel voor. „Adven do" kreeg 346 punten en „Jubilate" 348 punten, met voor beiden een eerste prijs. „Advendo" zong als verplichtnummer: „De Lariksboom" van G. Stetner en als vrijnummer: „Als hier een pot met honen staat" van Rudolf Karsemeyer. „Jubilate" kwam uit met het verplichte nummer: „Freude und Seligkeit" van Bach arr. G. Stetner en zong als vrij nummer „Beveel de Heer" van Lieb- holdt. Als jury fungeerde de heren Otto de Vaal, Simon Terpstra en Leo Pappen- heim. Kerkelijke huwelijksbevestiging. Vrijdag 29 juni a.s. des nam. 2.45 uur zal in de hervormde kerk de huwelijks bevestiging plaats hebben! van P. Bus- cop Az. uit Oude Tonge en J. P. Don kersloot Md,, alhier, door ds. A. W. v. d. Plas. OOSTFLAKKEE Benoemingen. In de vacature van de heer R. C. P. Janssen, Commies A ter gemeentesecretarie, afdeling financiën, die per 1 augustus a.s. is benoemd als hoofdcommies, chef afdeling finan ciën ter gemeente-secretarie te Klun- dert, is voorzien door de benoeming van de heer S. W. Mol, als Commies op genoemde afdeling, thans werkzaam ter gemeentesecretarie te Tholen. In gang medio september a.s. De heer P. H. v. d. Ree, Commies A ter gemeente-secretarie, afdeling Alge mene Zaken is met ingang van medio september a.s. benoemd als Hoofdco^m- mies, afdeling Algemene Zaken bij het Waterschap Flakkee te Middelharnis. In de vacature van de heer H. P. J. Pietersen, die naar Oud-Beijerland ver trekt, is met ingang van 1 augustus a.s. 'benoemd als leraar aan de Openbare MAVO-Sohool te Oude Tonge, de heer W. M. van Dijke te Brielle. Wegens winkelsluiting i.v.m. vakantie zal het postagentschap te Sommelsdijk van 2-13 juli a.s. worden gehuisvest in het pand VOORSTRAAT 21 aldaar. Het agentschap is gedurende deze pe riode geopend van maandag t.m. vrij dag van 09.30-12.30; 14.00-15.00 uur. In de avond of nacht van zaterdag op zonidag is bij twee particulieren in Dirksland ingebroken. Uit de woning van dhr. Zoeteman, verkoper van Ford, werden enkele an tieke voorwerpen' en een TV toestel meegenomen. De fam. Zoeteman is met vakantie. Ook bij de fam. S. de Gast aan de Secr. Rooylaan zijn insluipers binnen geweest. Eenmaal daar stuitten zij op nieuw op een afgesloten deur wat hen heeft doen besluiten zonder buit op hun schreden terug te keren. Café „de Beurs" en de directe om geving hebben zaterdagavond laat mo del gestaan voor een wildwest scene, imet als gevolg dat er 4 grote ruiten sneuvelden en dat er een aantal stoelen tot kachelhout werden' gedeformeerd. De politie is er nog niet precies achter wat tot de ontstane ruzie heeft geleid. Feit is dat een achttal woonwagenbe woners (4 echtparen) het aan de stok kregen met een aantal overige café-be- zoekers. Het draaide op een knokpartij uit, waarvoor de vechtersbazen het plein voor het café uitzochten. De uit- gedaagden bleken niets voor een stevig pak slaag te voelen en volgden niet gedwee naar buiten maar zochten ach ter de bar eri op de toiletten een veilig heenkomen. De woonwagenbewoners braken bui ten de meegenomen stoelen in stukken om handzame wapens te hebben, maar smeten die bij gebrek aan belagers door de ruiten. Ze lieten ook een aantal me talen terrasstoelen die weg gaan. De politie, geassisteerd door Oude Tonge en' Middelharnis vertoonde zich al gauw op het slagveld maar de vrije vogels waren toen al gevlogen, een flin ke schade aan rulten, meubilair en glas werk achter zich latend.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1973 | | pagina 1