Ernstige autobotsing op Lorredijk te Dirksland de meest ideale Europeaan van weenen Sommelsdijk Voorz. C. J. Kardux, Herkingen 45e jaargang Vrijdag 22 juni 1973 No. 4197 i Raad Goedereede: Voorstel instelling gemeentelijk woningbedrijf Politie waarschuwt tegen oplichter I BEZOEKT ONZE AutomobieleH-verkoophal I OOK OP VRIJDAGAVOND I GARAGE KNöPS - MIDDELHARNIS 1 LANGEWEG 113 Tel. 01870 - 2043 eede" aegse n het I azage 1 a van 1 or de I itter ris Avond - driedaagse in Ouddorp Opnieuw braderie in winkelcentrum Middelharnis Zit U graag gemakkelijk? Dan staat ook uw BANKSTEL of LOSSE FAUTEUIL voor U klaar. Zondagsdienst artsen Antieke lantaarns voor Dirkslandse Ring? CHR. STREEKBLAD OP GEIREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ^rtCl*'' GOEDEREEDE Concourssucces voor „Apoilo^' GEEFT UW PANDEN IN MEESTERHANDEN Bureau voor Onroerende Goederen MEESTER Laning 42 Nieuw-Beijerland Tel. 01869-1534 Zon heeft hoogste stand bereikt modehuis dirksland tel: 396 Orgelconcert door Feike Asma in Geref. Kerk te Se roos kerke (Walcheren) bloemstukjes Fa. KORTEWEG Zandpad - Middelharnis cm reedte kkelij[(. wen 3cm breedta rijdend POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Bfidactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13. Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29 Na 5.30 uur (01870) 3382 Giro 167930 Nadat de naad van Goedereede in haar vergadering van 14 juli besloot tot de bouw van 18 woningwetwoningen (met uitschakeling van de Woningbouwver. „Beter Wonen") zal haar in de verga dering van hedenavond worden voor gesteld een gemeentelijk woningbedrijf in te stellen. B. en W. lichten in hun voorstel toe dat krachtens de voorschriften de ex ploitatie van de van gemeentewege te bouwen woningen' door een afzonder lijke tak van dienst dient te geschie den. Het college wijst er dan ook op dat na het vorenbedoelde besluit is genomen de instelling van een woningbedrijf noodzakelijk is. In de vorige vergadering liet burg. van Velzen nog de mogelijkheid open de te ibouwen woningen aan de "Wo ningbouwver. over te dragen. In het voorstel wordt dat punt echter niet meer genoemd. IGEN, Op meerdere plaatsen in ons land zijn mensen het slachtoffer geworden van oplichting, waarbij men als volgt tewerk is gegaan: Een onbekende man belt bij een willekeurig adres aan na zich tevoren ervan te hebben verge wist dat de buren niet thuis zijn. De man vertelt dat hij voor de (afvirezige) buren messen heeft geslepen of verchroomd. Nu hij de messen wil afleveren blijken de buren niet thuis te zijn. Hij vraagt dan vervolgens of zij tegen betalen van de kosten de mes sen voor de buren in ontvangst willen nemen. In enkele gevallen werd ook een nota overhandigd en afgegeven waarop een gefin geerde naam stond vermeld. La ter blijkt dan idat de buren ner gens van weten en dat men te goeder trouw het slachtoffer is geworden van een oplichter. De afgeleverde messen blijken van inferieure kwaliteit te zijn. Men zij gewaarschuwd llliüili lun dr mede- roeg niet jaar was jaar weer nkwoorden 5 en aan jp zeker 'ers zij xt.. af- starten ui' binnen te sta; gesteld angs of= Sule", eige- vil vriend- niseren te- orsine, puiveland naair. van |j' Eule cafetaria' De Gym. Ver. „Ouddorp" organiseert de 2e avond-driedaagse m.m.v. muziek en drumband op woensdag 27, donder dag 28 en vrijdag 29 juni a.s. Start: iedere avond 7 uur vanaf „Top pershoedje", Strandweg 4, Ouddorp. De wandelingen voeren o.a. door de prachtige duinen en langs het strand van Ouddorp. Afstanden ±10 km. ledere deelnemer ontvangt een fraaie medaüle. Opgave vóór 23 juni a.s. bij de secr. mevr. I. Breen-Beye, Havenweg 3, Oud dorp of bij de start a 3,75. -O-*- In het winkelcentrum op de Westdijk te Middelharnis zal deze zomer, na het succes van vorig jaar, opnieuw een bra derie gehouden worden. Vanuit -kraamp jes die voor de winkels worden ge plaatst wordt dan een vorm van straat handel bedreven. Het braderie-evenement zal groter van opzet zijn als verleden jaar, zo heeft de Middenstandsver. besloten. De datums zijn vastgesteld op 29 juni en 6 - 13 - 20 en 27 juli en zal op de resp. avonden van 6 tot 9 uur duren. Naast een groter aantal stalletjes die ook door middenstanders elders uit de gemeente zullen worden bezet zal er ook meer ontspanning geboden wor den. Ook zullen er meerdere practische demonstraties m.b.t. het gebruik van huishoudelijke apparatuur e.d. worden geboden. Op de eerste braderieavond mag ge rekend worden op de medewerking van „Amicitia" uit Dirksland, vervolgens staat een optreden genoteerd van een organist op een electronisch orgel, daar na een boerenkapel, de bekende muzi- l^ant Koperen Ko en wellicht ten toe- sluite van de reeks avonden „Sempre- Crescendo". Het winkelend pubUek zal voorts met een stemmig muziekje worden bege- iewl, afgewisseld door reclamebood schappen. viuchtvan name o2 er 1-?' I. 3-5; (BT; .^t :i9-21. jNONlNGINRICHTtH^ OOSTDIJK 53 61 Van zaterdag 23 juni tot maandag 25 juni 1973 Middelharnis-Sommélsdijk: Van zaterdagmorgen 9.00 uur tot maan dagmorgen 8.00 uur heeft dienst dokter J. J. Wieringa, tel. 2090 te Middelhar nis. Deze is woensdag a.s. van 1224 uur afwezig. Dirksland-Herkingen-Melissant: Van zaterdagmorgen 9.00 uur tot maandagmorgen 9.00 uur heeft dienst dokter K. J. Huisman, Plein 7 te iVle- lissant, tel. 01877 1412. Nieuwe Tonge - Stad aan Haringvliet- Oostflakkee: Van zaterdagmorgen 12.00 uur tot maandagmorgen 9.00 uur hebberi dienst dokter M. de Jager te Nieuwe Tonge, tel. 01875-301 en dokter G. J. Buth te Den Bommel, tel. 01871-306. Tandartsen: Uitsluitend voor spoedgevallen tand arts Jansen te iVIiddelharnis van 10.00 tot 10.30 uur. Dienst wijkverpleegsters Dirksland-Hierkmgen-Melissant: Van vrijdagavond 66.00 uur tot maan dagmorgen 8.00 uur heeft dienst zr. C. V. d. Nieuwendijk, tel. 01870 - 2883. Oude Tonge - Nieuwe Tonge: Van vrijdagmiddag 12.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur heeft dienst zr. Jochems te Oude Tonge, tel. 0J874- 532. Achthuizen - Den Bommel - Stad aan 't Haringvliet: Wit-Gele Kruis Dierist heeft zr. Vrij, tel. 01871-312, bjg.g. 534. Dierenartsen: Dienst heeft dierenarts J. Mlnderhoud te Middelharnis, tel. 01870-2897. Wanneer de gemeenteraad volgende week vrijdagavond in openbare verga dering bijeen komt zal ze worden voor gesteld een crediet van 25.000,— be schikbaar te stellen voor een betere en effektievere verlichting van de Ring en de gerestaureerde kerk en toren. B. en W. vinden dat de bestaande 10 (moderne) straatlantaarns onvoldoen de zijn om de Kerkring des avonds te markeren. Het verdiertt naar de mening van het college aanbeveling om gelet ook op de sfeer van de Ring deze mo derne lantaarns door 10 stuks antieke lantaarns te' vervangen, die dan op de rand van de Kerkgracht kunnen worden geplaatst. De kosten daarvan bedragen 15000,—. Ook, verdient het volgens het college aanbeveling voor de verlichting van de toren over te gaan tot aanschaf van een lichtinstallatie, die dan een permanent karakter dient te hebben eri gebruikt kan worden bij bijzondere gelegenhe den in het toeristenseizoen. De kosten zijn geraamd op 10.000,Het to taalbedrag van 25.000,kunnen aan het fonds dorpsverfraaiing worden ont trokken. ABONNEMENTSPRIJS 4^5 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. OUDE TONGE MOLENDUK 67 - 69 TELEFOON (01874) 605 Op zaterdag 16 juni bezocht de Ko ninklijke fanfare ApoUo te Goederee de een federatief concours te Wamel (Gld.), uitgeschreven door de Harmo nie „Koningin Wilhelmina" aldaar. Apollo kwam weer uit in de Vaan- deafdeling en behaalde een eerste prijs imet 303V2 ,pnt., te weten voor het ver plichte werk „Rhapsodie in Brass" van Dean Goffin 152V2 pnt. en voor het keu- zewerk „Ouverture du Roi de Lahore" van J. Massenet 151 punten. Dit was voor de 21e maal dat Apollo in deze hoogste afdeling aan een concours deel nam, waarbij altijd eerste prijzen' wer den behaald, waéu-van 9 met lof van de jury. Voorwaar een mooi succes voor dirigent Vernooijs, die op 26 mei j.l. het feit herdacht dat hij 25 jaar dirigent van Apollo was. Op de zgn. Lorredijk, de Oudelandse- dijk die van de watertoren naar Nieu we Tonge loopt is woensdagmorgen 8 uur een autobotsing gebeurd waarbij de nog jonge mevr. A. Schults-Stolk, wonende te Nieuwe Tonge, afkomstig uit Dirksland, vrij ernstig werd gewond. Zij is zwanger en kwam met de benen in het wrak van de auto bekneld te zitten. De twee bestelwagens die bij bet on geluk betrokken zijn,reden met de rechtervoorzijden tegen elkaar toen de Taunis Transit van bakkerij Heester- mans uit Oude Tonge, bestuurd door Beide vfagens raakten totall-loss. Links de Ford, rechts de Mercedes. dhr. S. Poortvliet vanaf een oprit de weg opkwam. ©hr. Poortvliet kwam uit Ouddorp en was op weg naar Oude Tonge. Waar schijnlijk heeft hij de Staverseweg wil len nemen imaar die was i.v.m. her- stellingswerkzaamheden afgesloten. Kennelijk heeft dat hem doen be sluiten gelijk weer de oprit te nemen o,ni via de JLorredijk zijn iweg te ver volgen. Uit de richting Nieuwe Tonge na derde daar de Mercedes van kledingbe drijf Kattenburg, bestuurd door dhr. M. Schults. De gevolgen van de botsing die volg de waren niet gering. Mevr. Schults werd met ernstige verwondingen aan benen en! voeten in het ziekenhuis op genomen. Zij werd bevrijd dankzij de apparatuur van garage Hesselink. Brandweercommandant de Geus was direct ter plaatse om bij geval van brand direct in te kunnen grijpen. Dhr. Schults werd met een hoofdwond naar het ziekenhuis gebracht en de andere bestuurder, dhr. Poortvliet, liep een hersenschudding op. Op de dezer dagen gehouden 60e jaar vergadering van de Rabobank te Her kingen heeft de voorz., dhr. C. J. Kiar- dux gewoontegetrouw weer een be schouwing op het voorbye jaar gegeven. We nemen er enlcele passages uit over: Weinig positief daöht dhr. Kardux over de privérekeningen die naar zijn ervaring een zware druk op de ex ploitatie veroorzaken. „Willen we een concurrerende Bank blijven met voort zetting van het Raiffeisenbeginsel dan zullen we ons standpunt t.a.v. de privé rekeningen moeten wijzigen", voorzag dhr. Kardux. De haven. Van de privé-rekeniagen naar de ha ven was voor dhr. Kardux via de constatering dat de rentebewustheid van de spaarder opnieuw is toegeno men maar een kleine stap! „In het leven van onze haven, waar sinds de afsluiting van de Grevelingen een doodse stilte heerst schijnt veran dering te komen. Ondanks tegenw^er- king uit Den Haag, maar i'net mede werking van de plaatselijke Overheid kan weer wat bedrijvigheid ontstaan", aldus dhr. Kardux. Hij vervolgde: „Wanneer het „spel zonder grenzen", (afsluiting van de Oostersohelde voort gezet wordt en als gevolg daarvan meerdere jachthavens worden aange legd, is het de hoogste tijd om met de ontsluiting van onze haven te beginnen uit een oogpunt van concurrentie. Het zal zo voorzag dhr. Kardux een langzame en moeilijke ontwikkeling worden, maar het begin is er. „Voor on ze Bank is er allicht een /graantje mee te pikken", overdacht de voorz. Na de fusie tussen de Raiffeisenban- ken en de Boerenleenbanken te hebben gereleveerd gaf dhr. Kardux zijn visie op de landbouwpolitiek: „De prijzen van onze landbouwpro ducten, uien en de hoofdschotel aard appelen gaven geen reden tot klagen. Menig landbouwer is hierdoor weer op adem gekomen. Jammer dat deze goede prijzen aan een misoogst in andere lan den te danken zijn. „Het kan toch ook anders", overdacht dhr. Kardux: of is de land- en tuinbouw niet belangrijk voor de be volking van Nederland? Wat men af en toe in grote bladen leest, geschreven door bekende journalisten is ten hemel schreiend", vond hij, enkele voorbeel den daarvan aanvoerend: „Door de steun is de landbouw een duur bedrijf voor de belastingbetaler", citeerde dhr. Kardux, evenals de kreet dat de landbouwprijzen de laatste jaren het meest gestegen zijn in vergelijking met industrieproducten, aan de hand waarvan dhr. Kardux zich afvroeg of de redacteur die dat geschreven heeft misschien door een politieke blindheid geslagen is. „Is het niet belangrijk zo vervolg de de voorz. zijn betoog dat de ex port van Nederland voor V4 deel be staat uit agrarische producten. Zou het dan zo gek zijn dat de prijzen van de voornaamste landbouwproducten gelijke tred houden met de inflatie, zoals onze landbouw-organisaties vragen, maar niet krijgen?" „Waar moet bij misoogst in grote gebieden van de wereld het voedsel vandaan komen als in de vruchtbaarste gebieden de landbouw verwaarloosd wordt? Spr. bezag ook dat de bepeiiking van electronische ap paratuur uit Japan een land dat graag ruilhandel met Nederlandse peulvruchten wil drijven geen steun aan de landbouw betekent om dat alles samen te vatten met het stellige voor nemen dat de boer zal blijven voort- ploegen.- Dhr. Kardux vroeg zich daarbij af of Nederland bezig is op industrieel ge bied een ontwikkelingsland te worden. „Als het gezond economisch denken geen opgeld meer doet en de potverteer- ders mentaliteit gaat overheersen en Nederland niet voldoende zijn gunstige ligging in Europa wil benutten, dan is op de duur voor onze industrie ook geen toekomst weggelegd", vreesde dhr. Kardux: „Na 14 jaar E.E.G. is éénwording en grondige samenwerking nog steeds een leuze. Devaluatie in het ene en reva- luatie in het andere partnerland, grens- belemmeringen, beperking van wegver voer enz. bemoeilijken een gezonde sa menwerking. Bijna iedere maand valt wat te melden over concurrentiever valsing. „Wanneer zal dat nu toch ein delijk eens veranderen, of is het de mens die niet anders wü?" vroeg dhr. Kardux zich af, hij besloot: „Het saamhorigheidsgevoel ontbreekt. De Nederlander is nog de meest ideale Europeaan, ondanks het feit dat in haar land- en tuinbouw de meeste klappen vallen en bovendien ook nog geïncas- seerd worden zonder tot demonstratie over te gaan. Een toonbeeld van ver draagzaamheid en geduld". Jubileum. Dhr. Kardux bleek dit jaar 40 jaar aan de Bank verbonden te zijn. Door de secretaris dhr. C. J. J. Geluk werd bij dat jubileum stilgestaan en werd dhr. Kardux een geschenk aangeboden. Hij bleek in april 1933 in de Raad van Toezicht te zijn gekozen, waarna hij in 1937 tot voorzitter werd benoemd. MELISSANT Kerkdienst. Voor de Ger. Gemeente hoopt dinsdag 26 juni a.s. des avonds om half acht voor te gaan ds. G. Schip- aanboord van Rotterdam-Z. WEERPRAATJE (van onze weerkundige medewerker) Donderdagmiddag om één minuut over twee heeft de zon weer de hoogste stand bereikt waarmee het.zomer-seizoen zijn entree heeft gemaakt. Tot heden is het verloop gunstiger dan verleden jaar al is het aantal werkelijk warme dagen boven 25 graden nog zeer klein klein gebleven. Toch is de tendens in de luchtdrukverdeling tgunstig te noe men'. Verleden jaar waren de te koude West tot Noordwestelijke hoogtestro mingen te hardnekkig, hetgeen sommige meteorologen menen te kunnen toe schrijven aan het ver naar het Zuiden opdringen van ijsbergen langs de Ame rikaanse Oostkust. Er is de laatste weken een duidelijk aanbod van hogedrukgebieden. Vorige week steeg de barometer tot 773 mm kwikdruk, hetgeen voor juni hoog is te noemen. De komende twee wekeh zijn van groot belang voor het karakter van de zomer. Wij hebben een groot aan tal voorbeelden, vooral uit de vijftiger en zestiger jaren, dat juni veel hoop gaf, maar dat er eind juni-begin juli een kentering kwam naar regenrijk de pressieweer. Hoe vaak al niet dat de Asser TT die bekend staat door het vrijwel altijd droge en goede zomer weer, nog juist van de stabiele periode profiteerde en dat al kort daarna de depressie kwamen doorbreken. Er zijn gelukkig ook enkele gunstige voorbeel den aan te halen zodat het verloop van het eigelijke zomerseizoen een open kaart is. Tendens gu7istig De tendens, na een te koud en nat voorjaar, van de voorzomer is duidelijk droger dan normaal. Juni tot de lang ste dag op de imeeste plaatsen op 20 a 25 mm. regen. Tot een zomerse uitsmij ter fiks boven de 25 graden is het nog niet gekomen. Echter geen van de vroe ge vakantiegangers is ontevreden. Al leen in Schotland en vrijwel geheel Scandinavië is de voorzomer duidelijk onder de maat gebleven met te veel koede lucht, zoals wij dat verleden jaar ervaarden. Er is geen enkele reden ons door on heilsprofeten pessimistisch te laten stemmen. Een normale tot iets boven normale zomer lijkt ons, althans af gaand op de tendens die tot vandaag valt waar te nemen, het meest w^aar- schijnlijk, waarbij het zeker nog tot een' aantal w^armere dagen zal komen dan tot heden opgetekend. Boven de 25 graden wordt van zo merse dagen gesproken, waarvan De Bilt er normaal in een jaar 23 krijgt en van tropische dagen bij een waarde boven de 30 graden, waarvan het nor maal cijfer drie bedraagt, hetgeen er in de topzomer van 1947 maar even 19 wareh! Onder auspiciën van de Stichting Or gelcentrum wordt op donderdag 12 juli a.s. in de Gereformeerde kerk te Se- rooskerke een orgelconcert gegeven door Feike Asma. Het is dit jaar reeds 15 jaar geleden dat de Stichting met de organisatie van deze concerten begon en nog steeds mogen zij zich in een grote belangstel ling verheugen, vooral van de op Wal cheren vertoevende vakantiegangers. Het programma dat zal worden uit gevoerd vermeldt: Uitgebreid voorspel en koraal „Hallelujah, lofgezongen", Jan Zwart; Siciliano, J. S. Bach; Praeludium eri Fuga in B, J. S. Bach; Bourrée en Gavotte, G. Martini; Allegro in F, G. F. Handel; twee koraalbewerkingen, O Türke en J. Schneider; Suite in f, Gor don Young; Variaties op „Merck toch hoe sterck", Cor Kee; Finale, Feike Asma. Aanvang 20.00 uur. ^:5:^S:^SSS:SS:^®;5^^:^S:^S:^S:^:^S^5 VOOR MOOIERE HERKINGEN Torenhaan. Het is wel jammer, dat de Torenlaan nog steeds in staking is. Het wordt wel tijd dat die haan aan het werk wordt gezet! (Wordt waar schijnlijk vervolgd). Schapen scheren. Deze week werden op het bedrijf van Gebr. den Boer, en kele honderden schapen van hun win terjas ontdaan.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1973 | | pagina 1