i r\ Raad Dirkslahd niet te vinden voor beperking tweede-woning bezit hernesseroord Mevr. fl. V. Nieuwaal- lie Vos 94 jaar Carillon te Onde-Tonffe OPEN DAG i, Uula voor Herlcingen Volgende week één krant I Tolfiiffing Haringvlietbrug tot a.s. oktober? FOTO BUNKERS middelharnis 45e jaargang Vrijdag 8 juni 1973 No. 4194 Éi CHR. SIKEEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DB ZUm-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschifnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond VOOR MOOIERE Fa. ÜORTEWEG Zandpad Mtddelharnis ned. hervormd centrum voor geestelijk gehandicapten UITNODIGING Nu een aantal gebouwen van de nieuwe woonwijk voor geestelijk gehandicapten gereed is en in gebruik kan worden genomen, s-tellen wij belangstellenden graag in de gelegenheid er rond te kijken, vragen te stellen en kennis te nemen van ons werk, op een eerste woensdag 13 juni a.s. 14 20 uur Personeel van Hernesseroord Jongeling wil geen verstoring kerkdiensten Eetkamer stoeien in stof en skai, in eiken, palissander en wengé. THEOLOGISCHE SCHOOL DER GEREF. GEMEENTEN OOLTGENSPLAAT Oudste van nog zes in leven zijnde zusters Super 8 f 4S,- Single 8 3 stuks BEZOEKT ONZE Automoblelen-verkoophal OOK OP VRIJDAGAVOND GARAGE KNöPS - MIDDELHARNIS LANGEWEG 113 Tel. 01870 - 2043 GEEFT ÜW PANDEN IN MEESTERHANDEN Bureau voor Onroerende Goederen IVIEESTER Laning 42 Nieuw-Beijerland Tel. 01869 -1524 Irake dat de •rneur Re"' rtekend. W' xvd dan za' If Kennedy 42 in.P„'^J7, Tanis i-^' -6-21-28; G; Breen l»' j POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS I Kedactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk i Tel. (01870) 26 29 i— Na 5.30 uur (01870) 33 S2 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 4,95 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Bij contract speciaal tariet In haar vergadering van dinsdagavond bleek de raad van Dirksland niet te vinden te zijn voor liet voorstel van B. en W. een regeling in het leven te roe pen om daarmee het aantal tweede wo ningen in de hand te houden. De raad bieek vooralsnog ongevoelig voor het argument van het college dat in andere gemeenten in recreatiegebieden de toe name van deze woningen het woon- en lectklimiaat in zo'n dorp ernstig heeft aangetast. Dhr. Th. van Prooijen (P.v.d. A.) ging het meest ver in het ontkennen van een dergelijke ontwikkeling in een van de dorpen van Dirksland: „wan neer het aantal tweede woningen 10 tot 25»/o van het totale woningbestand be draagt dan moge dat zo zijn maar bij ons is het nog geen iVo B. en W. hadden ook niet bedoeld te zeggen dat in Dirksland de situatie al urgent is maar zij probeerden de raad er wel van te overtuigen dat er tekenen zijn die er op wijzen dat het in Dirks land wel die kant op zal gaan waarom ■zi] de raad opriepen die ontwikkeling tijdig Ie onderkennen en maatregelen te nemen. Het college achtte dat temeer gewenst nu liet Streekplan Zuid-Hol land-Zuid een duidelijk waarneembare rem zet op de dorpsultbreiding, waar door nieuwbouw meer en meer aan banden wordt gelegd. Behoud van het aanwezige woningbestand voor normale huisvesting is mede daarom een gebie dende eis", legde het college de raad dan ook voor. „De handel in tweede woningen zo vervolgde het college haar toelichting aan de raad heeft ook een ernstige verstoring van de marktwaarde tot ge volg waardoor gegadigden voor de koop van woningen voor permanente bewo ning op de duur niet meer kunnen op bieden tegen de veelal kapitaalkrachtige gegadigden voor een tweede woning". B. en W. stelden ook voor in de te ne men maatregel een vrijsteliingsmoge- 'ijkheid voor woningen gelegen buiten de bebouwde kom in te bouwen. Te vroeg. Maar de raad bleek van de hele rege ling (nog) niet te willen horen. Dhr. J. L. Poortvliet (V.V.D.) die de bespreking opende voorzag dat met de beperking de klok zal worden teruggezet terwijl hij ervan uit ging dat een tweede wo ning veelal een overgangsfase is naar een permanente woning; voor de ge meente de kans om het inwonertal te verhogen! Met respect voor de waakzaamheid van B. en W. geloofde dhr. Th. van Prooijen (P.v.d.A.) toch dat ze te voor barig zijn geweest: „het gevaar dat B. en W. signaleren is pas aan de verre horizon te zien, Dirksland is een dood gewoon dorpje dat moeite heeft zich als woongebied te „verkopen", was zijn me ning waarom het z.i. niet aanging een voorbeeld te nemen aan een gemeente als Schoorl. Dhr. J. A. Struijk (S.G.P.)' belichtte weer een ander aspect; hij vond het te ver gaan dat iemand de mogelijkheid ontnomen wordt zijn woning te verko pen 'hoe en aan wie hij dat wenst. Precies zo dacht dhr. D. de Bonte (PCP) erover: „het eigendomsrecht wordt ermee aangetast" vond hij. Dhr. de Bonte juichte het zelfs toe dat er een markt is voor tweede woningen omdat veel van die woninkjes toch niet meer voor permanente bewoning zou den worden gebruikt. Evenals dhr. Poortvliet dat te kennen had gegeven meende ook dhr. de Bonte dat het ge bruik v. tweede woningen niet ten kos te gaat van de eigen bevolking: „Wan neer het nieuwe bestemmingsplan ,,Zuid" niet van de grond zou komen kunnen we in een later stadium altijd nog zien Waarschuwing. De raadsvoorzitter burg. H. Bos liet daarop een ernstige waarsOhuwing ho ren en hij maande de raad de voorteke nen toch tijdig te onderkennen; „Wat denkt u nog te kunnen doen wanneer er inderdaad 20*/o van het woningbestand als tweede woning in gebruik is?" vroeg hij de raad af, daarmee de wenselijk heid benadrukkend in een vroegtijdig stadium maatregelen te nemen om die situatie te voorkomen. „Het gaat om de leefbaarheid van het dorp" waarschuw de bui-g. Bos; „in sommige dorpen zijn halve straten door de week leeg en on bewoond en dat wordt een dooie zaak die de leefbaarheid en het woonklimaat aantast. „U moet zich wel afvragen of u met een afwijzen van het voorstel handelt in het algemeen belang waar voor u toch de verantwoordelijkheid hebt", gaf de voorz. de raad in tweede ronde mee. Ook de beide wethouders namen deel aan de verdediging van het voorstel; „nu doen of nooit meer doen" was de menirig van wefch. van Dis die de maatregel alleszins gewenst vond om zeker de woonkernen te kunnen be schermen, temeer omdat de renovatie van oude woningen t.b.v. permanente bewoning steeds meer de aandacht krijgt. Ook de dienst van Bouw- en woningtoezicht zal daar alle aandacht aan besteden. Ook weth. van Rossum zag veel positiefs in het voorstel. Z.i. zal het particulier initiatief erdoor be vorderd worden in die zin dat de eigen bewoners weer eens een gebruikte wo ning kunnen kopen die anders als tweede woning veel meer had moeten opbrengen. De aanvankelijke tegenstanders ble ven op hun stuk, alleen dhr. Struijk verklaarde zich na de uitleg door de voorz. accoord. Dhr. Poortvliet verklaarde bang te zijn van het invoeren van weer een ver ordening zonder voldoende waarborgen te hebhen in voorkomende gevallen ont heffing te kunnen verlenen. „Praat me geen angstpsychose aan", wimpelde dhr. van Prooijen het ver weer van de voorz. af. Ook dhr. de Bon te had zo z'n mening: „Ik wil die men sen niet overleveren aan de willekeur van B. en W." Stemming. De voorz. bracht daarop het voorstel in stemming: Tegen waren de 4 leden tellende P.v.d.A. fractie, voorts de he ren de Bonte, Witvliet en Leldens (PCP) en dhr. Poortvliet (WD). Voor waren de volledige SGP fractie (4) en weth. van Dis (P.C.P.). Het voor stel was derhalve met meerderheid van stemmen verworpen. 5S&S»3®!SQöQ<55SSC55S<övSö^^ OUDE TONGE MOLENDIJK 67 - 69 TELEFOON (01874) 605 Het Tweede Kamerlid Jongeling (GPV) wil van minister De Gaay Fort man (binnenlandse zaken) de verzeke ring hebben dat de tweede etappe van de Tour de France die op zondag 1 juli in Schevenjngen begint, geen overlast zal bezorgen aan kerkdiensten, noch kerkgangers zal hinderen in hun kerk bezoek. Jongeling vraagt de minister of de vergunning voor deze internationale wielerronde wel in overeenstemming is met de bepalingen van de zondagswet. Hij vindt dat de belangen van de kerk gang zwaarder moeten wegen dan die van de wielersport. OOSTDIJK 53 61 RAAD DIRKSLAND BESLUIT: De gemeenteraad van Dirksland heeft in haar vergadering van dinsdagavond besloten in principe een bedrag van 30.000,beschikbaar te stellen voor de bouw van een aula op de begraafplaats te Herkingen. Door de dienst Gemeen tewerken zal een bouwplan worden op gesteld dat de raad ter goedkeuring zal worden aangeboden. Gevraagd naar de behoefte aan een aula verklaarde de raadsvoorzitter, burg. H. Bos een aula in deze tijd zonder meer noodzakelijk; in geval van slechte weersomstandigheden dient er een schuilgelegenheid te zijn. „Een aula be hoort toch tot de noodzakelijke voor zieningen op een begraafplaats, daar hoeven we toch niet zo lang meer over te praten", opperde de voorz. „Ook op basis van eerlijkheid moet Herkingen er een hebben", vond dhr. Th. van Prooijen, beziend dat ook Me lissant en Dirksland over een aula be schikken. De raad ging accoord, zeker nadat weth. A. C. van Rossum verzekerd had dat de begraafplaats in Herkingen nog zo'n veertig jaar zal kunnen worden gebruikt. Op het gehouden admissie-examen der Theol. School van de Geref. Ge meenten te Rotterdam, zijn uit een der tien-tal kandidaten tot het volgen van de studie toegelaten de heren R. Kat- tenberg, administrateur, wonende te Krimpen aan de IJssel en C. Vogelaar (zoon van ds. L. Vogelaar) leraar aan „De Driestar" te Gouda, wonende te Mijdrecht. 'De heren J. Karels en A. Moerkerken verkregen toestemming tot het spreken van een stichtelijk woord. De studenten J. Driessen, M. M. Mondria en H. Paul zijn kandidaat ge worden en zijn beroepbaar gesteld. I.v.m. tweede Pinksterdag, a.s. maandag, is het ons niet mogelijk volgende week twee nummers van ons blad te laten verschijnen. Eilanden-nleuws versch\jnt daarom volgende week éénmaal en wel op vrijdag 15 juni. De jarige mevr. van Nieuwaal met haar prachtige keuvel die ze bij speciale gelegenheden nog draagt. Zondag 10 juni a.s. hoopt mevrouw wed. A. van Nieuwaal-de Vos, Weespad 17, alhier, haar 94-ste ver jaardag te herdenken. Alhoewel zij niet de oudste is van Ooltgensplaat is het toch wel vermeldenswaard hier op in te gaan. Zij is namelijk wel de oudste van zes nog in leven zijnde zusters, die allen te Ooltgensplaat wonen. Mevrouw Van Nieuwaal, die een goede verzorging geniet bij haar dochter en haar man, de familie A. van Hassent, is een vrouw met een heldere geest en die haar dagen doorbrengt met veel brei- en haak- werk. Zij doet dat voor familie en vrienden. In leeftijd wordt zij opgevolgd door mevr. wed. F. van Putten-de Vos, 91 jaar, die momenteel is opge nomen in het Verzorgingstehuis „De Drie Oranges", Voorstraat 14, alhier. In dit zelfde tehuis verblijft al en kele jaren haar zuster mevrouw wed. G. Wielaard-de Vos van 89 jaar. Op het adres Marijkestraat 24 woont mevr. wed. A. E. de Vos-de Vos die 87 jaren telt. Vervolgens krijgen we mevr. J. in 't Veld-de Vos, gehuwd met de heer D. in 't Veld, Esdoorn- straat 31, met een leeftijd van 85 jaar en de laatste mevr. wed. M. in 't Veld-de Vos, Weespad 7, die 83 jaar is. Bij elkaar zijn deze zes zussen nu 529 jaar, dus gemiddeld 88 jaar. Ze zijn met zeven zusters geweest, een zus, mej. J. C. de Vos (de jongste) is in 1964 op 72-jarige leeftijd over leden. Tijdens de raadsvergadering van j.l. dinsdagavond te Dirksland heeft dhr. Th. van Prooijen met stelligheid be weerd dat de tolheffing op de Haring vlietbrug per oktober a.s. opgeheven zal worden. Dhr. van Prooijen maakte daar bij niet bekend uit welke bron hij deze informatie heeft betrokken. De Pres. Commissaris van de N.V. Brugverbinding burg. W. M. v. d. Harst van Oostflakkee verklaarde ons desge vraagd dat er nog geen enkele zeker heid bestaat omdat het verzoek tot op heffing Ministeriële steun behoeft maar dat het „vrij zeker" is dat het per ge noemde datum zal lukken. Overigens zal de brug dan nog niet door het Rijk wor den overgenomen, de N.V. Brugverbin ding zal tot juli 1975 de datum van overname door het Rijk voor exploi tatie en onderhoud verantwoordelijk blijven. BIJ UW FOTO SPECIAALZAAK MIDDELHARNIS HERKINGEN Kerkdienst. Maandag 11 juni, 2e pinksterdag 9 uijr hoopt voor de Ger. Gem. alhier voor te gaan student Mon dria. STELLEND AM Concourssucces. Op zaterdag 2 juni j.l. kwam Muziekvereniging „De Hoop" uit op het Federatief Muziekconcours te Oostkapelle. Zij trad op in de ere-afde- ling met als verplicht nummer „Sirius van Wright" ,en als keuzenummer „Ta bleaux des Vosges" (taferelen uit de Vo gezen) suite van Meindert Boekei. Ze behaalde een mooie Ie prijs met 309V2 punt. De jury bestond uit de heren: M. Boekei, P. J. Laro en Mar Ogier. Een hartelijke gelukwens voor dirigent Wil- lemsen en zijn muzikanten is zeker op zijn plaats met dit mooie resultaat. DEN BOMMEL Huwelijksjubileum. Het echtpaar C. Kornet, M. J. Kornet-Holleman hoopt op zaterdag 9 juni a.s. de dag te her denken dat zij 40 jaar geleden in het huwelijk traden. In „'t Westerlicht" is van 7.30 tot 10.00 uur 's avonds gelegen heid tot feliciteren. ACHTHUIZEN - ZUIDZIJDE Gewicht raden: A.s. zaterdag 9 juni zal de muz. ver. „E.M.M." bij goed weer in het kader van haar instrumenten ak- tie een rondgang maken door Achthui- zen en Zuidzijde met een varken, waar van een ieder tegen betaling van 1, het gewicht kan schatten. Na afloop zal weging plaats vinden op de weegbrug te Den Bommel onder toezicht van de po litie. Diegene die het juiste gewicht ge schat heeft of die het dichtst erbij zit, zal een big w^innen ter waarde van 100,Bij meerdere goede oplossingen zal geloot worden. llll! De werkzaamheden van het carillon- comité zijn niet zonder resxiltaat ge bleven. Mede door giften van personen en bedrijven in en buiten de gemeente konden door de fa. Eysbouts uit Assen reeds deze week de eerste 25 klokken met de automatische speelband in de toren aangebracht worden. Daarvan werden 21 klokken door het gemeente bestuur uit „de Houtpot" gefinancierd 4 klokken werden er in opdracht van het carillon-comité aan toegevoegd. 'Het carillon belooft een sieraad voor het dorp te worden. Een sieraad als een ,,groei-briljant", want zoals bedoelde briljant is ook het carillon voor uitbrei ding vatbaar. Met de thans aanwezige 25 klokken is een begin gemaakt, naar de groei van een voltallig carillon van 38 klokken, en het zou Oude Tonge niet zijn als dat niet verwerkelijkt kon wor den! Daarom wil het comité een vrien delijk maar dringend beroep doen op allen die op enigerlei wijze een band met Oude-Tonge hebben, en op degenen die trots zijn op hun geboorte- of woonplaats en het dorp die versiering graag gunnen een bijdrage te geven om daarmee de uitbreiding van het klok kenspel mogelijk te maken. Rekening. Zowel bij de Boerenleenbank als de Raiffeisenbank te Oude Tonge is een rekening geopend, u kunt uw bijdrage door storting overmaken of u stapt een van beide banken binnen en geeft uw bijdrage aldaar af. Wij zullen U weke lijks op de hoogte houden van de fi nanciële stand. In de maand mei kwam via stortin gen een bedrag van 1.024,75 binnen,, waarvoor het comité alle gevers harte lijk dank zegt. We hopen volgende maal een lange lijst te kunnen publiceren! OOLTGENSPLAAT Diploma's voor 44 kinderen van D.O.S. Dinsdag en woensdag 5 en 6 juni j.l. had de diploma uitreiking plaats aan 44 kinderen van de Gymnastiekvereniging „Door Oefening Sterk". Voor diploma C werden 3 meisjes afgewezen. Van de 32 meisjes voor de diploma's A. B en C behaalde Suzy Korteweg het hoogste aantal punten namelijk 39,6 voor het diploma B. Van de 15 jongens was Jan Duim ook met diploma B de winnaar. Hij behaal de 36,8 punten. De proeven werden ge houden 26 mei in de Sporthal te Mid delharnis, onder auspiciën van het rayonbestuur Goeree-Overflakkee. Het vervoer vica-versa Middelharnis werd door de Plaatse chauffeurs fijn geregeld. Namens het bestuur nogmaals hartelijk dank. Onderwijzeres benoemd. In de vaca ture mej. G. A. Bats, die per 1 augus tus naar Apeldoorn vertrekt, is met in gang van genoemde datum als onder wijzeres aan de Chr. Nat. School be noemd, mej. D. N. van den Doel te Mid delharnis. Examens. Dhr. C. Pieterse A.zn., Margrietstraat 23, ambtenaar ter ge meente-secretarie, afdeling financiën, etc, slaagde te 's-Gravenhage voor het examen Gemeente Administratie (G.A. I). Hij genoot zijn opleiding bij de heer B. C. de Mul te 's-Gravendeel. Dhr. V. M. W. Connor, ambtenaar ter gemeente secretarie, afdeling Sociale Zaken en zijn echtgenote mevrouw H. J. Connor-Ï/Iol, groepleidster aan het Vor mingscentrum Oostflakkee" te Oude- Tonge, beiden wonende Klimopstraat 27, Achthuizen, slaagden te Rotterdam voor het. diploma Middelbare Sociale Arbeid (M.S.A.). Zij genoten beiden hun opleiding aan de Stichting voor oplei ding Sociale Arbeid te Haarlem. Mej. L. in 't Veld Ad., Langeweg 46, slaagde voor het examen Fysiotherapie aan de Stichting Revalidatie-centrum „De Hoogstraat" te Leersum (Utr.). Zij genoot haar opleiding aan de Stichting Haagse Academie voor Lichamelijke Opvoeding te 's-Gravenhage.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1973 | | pagina 1