Landbouwers delen niet mee in de algemene welvaart EN HERTOG Co. Woensdag 13 juni open fenis in ,Hernesseroorii' Warninks personeel in ,slag der dapperen' Goereeërs vol bewondering langstrekkende Old-timers Henniitser-Bmu 45e jaargang Dinsdag 5 juni 1973 No. 4193 CHR. STREBKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond Boer maakt het voedselpakket niet duur Verras vader met een leuk geschenk Bestel nu reeds voor hem de mini biertap-installatie. Op be stellingen t/m zaterdag opgegeven, i ontvangt U 10 korting. WIJN- EN DELICATESSENHUIS J. KEUVELAAR HAVENDIJK 43 DIRKSLAND TEL. 01877-1968 Plaatselijk nieuws EXTRA KERKDIENSTEN GEREF. GEMEIJNTEN Politie SHiddelt^arriis brommers controier©a^ MIDDELHARNIS HERINNERING POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Kedactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29 Na 5.30 uur (01870) 33 92 Gtro 167930 w^ÊtmmmmÊmÊÊ^ÊmaÊiÊ^^^i^mBmmiim^ÊÊm^ÊmmsmBmi^Kaai^m^ammm ABONNEMENTSPRIJS f 4.83 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. ma Er zijn in ons land niet zaveel men sen, die weten hoe het nu eigenlijk reilt en zeilt in de landbouw. Althans de stedelingen niet. Op het ogenblik zqn aardappelen en uien duur en dan denkt men, dat het de boeren goed gaat. Als dan daarover in een vooraanstaand blad als „Elseviers Weekblad" in het num mer van 12 mei j.l. gezegd wordt, dat in geen enkele branche de prijzen zo snel zijn gestegen als juist in de agrarische sector, leidt dit helemaal tot wanbegrip. Want niets is minder waar. Het verwon dert ons dan ook niet, dat er in ge noemd Wad meerdere ingezonden stuk ken voorkomen, die deze bewering fel bestrijden. Enkele argiunenten vonden wij zo steekhoudend en verstandig weerlegd, dat we daaruit een greep doen, om die aan onze lezers door te geven. Voorheen werden Land- en Tuinbouwartikelen in Elsevier geschre- ,ven door „Bucolicus", thans door Mr. J. C. Freseman-Gratama. In het nummer van 5 mei stond van zijn hand een arti kel onder de titel „Europese landbouw Wijlt zorgenkind". De uiteenzetting heeft in landbouwkringen vele reacties opgeroepen. Zo argumenteert dhr. D. G. Schenk (medewerker Statistiek Min. van Land bouw) terecht, dat Mr. Freseman Gra- tama de oorzaak van het feit, dat Ne derland van een goedkoop land veran derd is in een duur land, nimmer in de landbouw-sector zal kunnen vinden. De landbouw is namelijk geen aandrijver tot inflatie, maar een aangedrevene. Dhr. A. A. Vis uit Zierikzee bestrijdt de mening van mr. F. G., dat de land bouwprijzen tienvoudig zijn gestegen. Hij zegt: „Dit moet zijn sinds 1950 nau welijks verdubbeld. Landbouwprijzen zijn grondstof f enprij zen en hebben to taal niets te maken met consumenten prijzen. De landbouw kan niet zoals in de industrie zijn produktie beheersen. De opbrengsten lopen jaarlijlts tot 25Vo uiteen en dit hebben we niet ;i\ de hand. Maar is er een a twee procent overpro- duktie, dan zakt de prijs soms tot nul". Dhr. P. W. Sneep uit Dinteloord noemt het „schandelijke onjuistheden", dat mr. F. G. poneert, dat de prijzen in geen enkele andere branche zo snel zijn ge stegen als juist in de agrarische sector en vervolgt dan: „De laatste jaren zijn de EEG-prijzen van onze akkerbouwprodukten groten deels in de vrieskast gezet. In de perio de van 1968 - 1973 zijn de prijzen der basisprodukten met circa anderhalf per cent per jaar verhoogd. Indien dhr. Fre seman Gratama de zaken in de juiste proporties zou kunnen zien dan zou hij kunnen constateren dat in dezelfde pe riode de prijzen in andere sectoren met Veelvouden van anderhalf percent per jaar zijn verhoogd. Alleen de algemene netto-kostenstijging bedraagt reeds drie a vier percent per jaar". Vragen. Hij legt dan dhr. Freseman Gratama ae volgende vragen ter beantwoording Voor. „Wist dhr. Freseman Gratama, dat twee jaar geleden de aardappelprijzen (af boerderij) tot de prijs van drie cent terugliepen, terwijl in de steden toch nog minstens 25 cent per kilo betaald moest worden en wist hij dat die prijs verleden jaar circa zeven cent was ter wijl de kostprijs minstens tien cent per kilo bedraagt? Wist dhr. Freseman Gratama, dat nu op dit moment de aardappelprijzen hoog zijn, de landbouwers zelf niets meer te verkopen hebben omdat het overgrote deel door geldgebrek ge dwongen w^as de aardappelen op een vroeger tijdstip te verkopen? Wist dhr. Freseman Gratama, dat de tarweprijzen dertig jaar geleden soms even hoog waren als thans? We kunnen hier bepaald niet van een consequente prijsstijging spreken. Wist dhr. Freseman Gratama, dat de meeste boeren door gebrek aan finan ciële middelen onder andere geen be- drijfshulp meer kunnen betalen, zodat hun vrouwen en (te jonge!) kinderen uit nood moeten worden ingeschakeld? Ik kan dhr. Freseman Gratama hier bij verzekeren dat dit ook de grotere en niet alleen de mai'ginale (onrendabele) landbouwbedrijven betreft. Wist dhr. Freseman Gratama, dat de boer van vandaag niet alleen een be kwaam vakman doch tevens een zaken man met ver vooruitziende blik moet zijn om zijn bedrijf nog enigszins ren dabel te kunnen maken? Wist dhr. Freseman Gratama, dat de meeste stedelingen totaal niets afweten van de noodsituatie waarin^ vele boeren zich bevinden en dat zelfs een gedeelte van onze burgerbevolking nog steeds denkt dat op grote bedrijven alleen maar kapitalisten wonen? De waarheid is bedroevend anders. Wist dhr. Freseman Gratama, dat een boer evenals ieder ander mens die van zijn beroep houdt, ondanks vele tegen slagen en financiële ellende toch graag zijn imet liefde gekozen toeroep wil voortzetten en dat hij daarbij steeds hoopt op betere tijden? Wist dhr. Freseman Gratama, dat bij het hoge aantal hoofd- en handen-ar- beldsuren tenslotte een onwaarschijn lijk laag uurloon de boer ten deel valt? Niettemin wordt het als zeer vanzelf sprekend beschouwd, dat hij in hoge mate bijdraagt aan de algemene wel vaart. Wist dhr. Freseman Gratama, dat de boer direct en indirect een groot aantal mensen voorziet van onontbeerlijk kw^a- liteitsvoedsel, hetgeen hij verschaft voor een kleiner deel van het gezinsinkomen dan ooit in de geschiedenis is voorge komen? Waar haalt dhr. Freseman Gra tama de naoed vandaan te beweren dat het de boer is die ons voedselpakket zo duur maakt? Dit gaat werkelijk alle perken te buiten. Het is bijzonder tragisch dat door ar tikelen als van dhr. Freseman Gratama de lezer onjuist geïnformeerd wordt, waarbij tevens de voedselproducenten zo denigrerend worden behandeld. Landbouwers mogen blijkbaar de moge lijkheid niet hebben te delen in de al- gemene welvaart. Het moet hun onmo gelijk worden gemaakt hun investerin gen te bekostigen om nog maar te zwij gen over geldreservering voor hun oude dag. Indien de agrariërs en massa zouden besluiten te staken dan zou er binnen de kortst mogelijke tijd een enorme chaos en hongersnood ontstaan. Hopen- lijk zullen steeds meer mensen hiervan overtuigd raken en tevens hopen wij dat men zal ophouden de boeren in hun am bacht en beloning te kleineren en onder te waarderen, zodat deze discriminatie tot het verleden zal behoren". OPTICIEN Zandpad 32 - Middelliamis TeL (01870) 2157 Zlekenfondsleden op vertoon van recept 20''/o korting op montuur. Volgende week woensdag 13 juni, van 's middags 2 tot 's avonds 8 uur zal „Hernesseroord", de nieuwe inrichting voor geestelijk hulpbehoevenden te Mid- delhamis open huis houden. Voor iedere belangstellende is er dan gelegenheid zich in de Inrichting op de hoogte te la ten stellen van alles waarnaar de be langstelling uitgaat. De dag daarvoor, maandag 12 juni zullen de eerste pa tiënten zijn opgenomen, een zestal kin deren, variërend van 6 tot 16 jaar. De eerste fase, 8 paviljoens met cen trale voorzieningen, zal naar verwach ting medio volgend jaar geheel voltooid zijn; er zullen dan 348 patiënten zijn op genomen. Inclusief de dan te volgen 2c- fase zullen er t.z.t. 500 patiënten ver blijven. In de gebouwen, en op het terrein gonst het van bedrijvigheid. Men leeft toe naar de dag waarop de Inrichting gaat functioneren. Een aantal meisjes dat op een zusterstichting van „Her nesseroord" al sinds een jaar in oplei ding is heeft in de geriefehjke woon- units al haar intrek genomen. De directie van „Hernesseroord" heeft het weliswaar in deze periode bijzon der druk maar woensdag stellen de he ren v. Sluys en dr. Roelofs graag hun tijd beschikbaar om ieder die belangstelling heeft te laten zien wat het tot dusver geworden is. MI0DELHARNIS Contactmiddag Dienstencentrum Op vrijdag 7 juni 's middags om 14.30 uur zal in het Dienstencentrum een in leiding w^orden gehouden door dhr. van Heerde van de E.H.B.O. over het onder werp Veiligheid in de huishouding voor ouderen. GOEDEBEEDE Spreekuren burgemeester. Het spreekuur van de burgemeester wordt op de vrijdagen 8 en 15 juni a.s. gehou den van 10.00 tot 11.30 uur. OUDE TONGE Vyf en veertig jaar getrouwd. Vrijdag 8 juni a.s. herdenkt het echt paar Comelis Hartman en Maatje Kop penaal, Bernhardstraat 39, alhier, zijn 45-jarige echtvereniging. OOLTGENSPLAAT Geslaagd. Dhr. J. van Kempen L.zn., Boomgaardpad 20, slaagde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht voor het examen tandarts. Hij gaat zidh m.et een praktijk vestigen te 's-Hertogenbosch. 0-— Ouddorp, dinsdagavond 7.30 uur; Mehssant, woensdagavond 7.30 uur; Middelharnis, donderdagavond 7.30 uur, in al deze diensten hoopt voor te gaan ds. Ligtenberg van'Terwolde. De Rijkspolitie te Middelharnis wil volgende week dinsdag zoveel mogelijk brommers „horen". Die vriendelijkheid gaat vooraf aan het opsporen van brommers die teveel geluid produceren. Na dinsdag worden bekeuringen uitge deeld maar dan wordt de overtreder ook verondersteld beter te hebben ge weten. Dinsdag krijgt n.l. elke bromfietsbe zitter de gelegenheid het geluid van zijn karretje te laten controleren. Een en ander blijft uiteraard zonder gevolgen' maar wanneer de decibel-meter te ver uitslaat moet de bromfietsbezitter zo verstandig zijn het geluid tot de aan vaardbare 103 decibel terug te laten brengen. De politie heeft tot deze service be sloten omdat in de praktijk elders is gebleken dat velen geheel onwetend en te goeder trouw op een brommer rond- toeren die teveel herrie maakt. Om de ze weiwillenden niet met een proces verbaal behoeven te verrassen worden ze dinsdag uitgenodigd, van 3 tot 6 op de parkeerplaats op het Beneden' Zand pad en van 7 tot 9 uur op het terrein voor de Schakel" te Dirksland, Dege nen die hun brommer laten controleren behoeven niet noodzakelijkerwijs in Middelharnis of Dirksland woonachtig te zijn, ieder is er welkom. Bij Koninklijk Besluit van 27 maart 1973 (Stbld. 97) is bepaald dat de Wet van 8 november 1972 tot wijziging van de Uitverkopenwet 1956 in werking is getreden met ingang van 1 april 1973. De tot dusver geldende regeling liet de mogelijkheid open om, vooruitlopend op het aanvragen van een vergunning tot het houderi van een uitverkoop, en spe ciaal met het oog op die uitverkoop, een voorraad goederen op te slaan, die aanzienlijk groter is dan de normale voorraad van de betrokken winkel. Van deze mogelijkheid is in de afgelopen tijd enige malen gebruik gemaakt. 'Ten einde te verhinderen dat ook in de toe komst handelaren zich langs deze weg een ongerechtvaardigde voorsprong op hun concurrenten verschaffen is in de gewijzigde regeling bepaald, dat de Ka mers van Koophandel en Fabrieken aan een! vergunning het verbod kunnen verbinden om in de verkoop, waarvoor de vergunning geldt, meer waren te betrekken dan in de vergunning aan geduid. Daarnaast is bepaald, dat aan de vergunning ook het verbod kan wor den verbonden in de verkoop andere waren te betrekken dan in de vergun ning aangeduid. Het zal derhalve voor taan mogelijk zijn tevoren reeds buiten twijfel te stellen welke waren in een uitverkoop mogen worden betrokken. Tevens bepaalt de gewijzigde regeling dat 'het Hoofdbedrijfschap voor de De tailhandel, alvoreris de tijdruimten voor de seizoenopruimingen vast te stellen, de consumentenorganisaties daarover moet horen. Onder aanvoering van haar directeur drs. V d. 3agt heeft het personeel van Warninks Advocaatfabriek zaterdag in de nieuwe plaats van vestiging, Middel harnis, een „slag der dapperen" gele verd. Zaterdag bracht het personeel van Warnink een bezoek aan Goeree-Over- flakkee en haar toekomstige woonplaats Middelharnis maar inplaats van de charmes van het platteland te kunnen ondergaan moesten ze in hotel Jacobi toeschutting zoeken tegen de niet afla tende regenbuien. Daardoor liep ook de eerste steenleg- Wij herinneren hiermede onze abonnees, die gewend zijn per halfjaar te betalen, aan de beta ling voor het 2e halfjaar 1973 ad. 9,90. Tijdige betaUng bespaart U en ons veel onnodige administratie en kosten. Voor uw tijdige overschrijving op ons giro nr. 16 79 30, hartelijk dank. B.V. Eilanden-nieuws afd. abonnementen. Dhr. V. Kieft (midden) in aktie. ging bijna in het honderd, maar de op roep van dhr. v. d. Jagt tot zijn „dap peren" bleef niet onbeantwoord. Zoveel mogelijk beschut door parapluies heeft het gezelschap toch nog aanschouwd hoe keurig de gedelegeerd commissaris dhr. van Kieft de eerste steen aan bracht. „Dat is geen leeg gebaar maar een symbool van de inbreng die U bij de realisering van de bouwplannen hebt gehad", complimenteerde heni dhr. v. d. Jagt. Opnieuw zocht het gezelschap na deze plechtigheid een veilig heenlMmen. De eerste kennismaking met Flakkee was niet zo bijster in de smaak gevallen: „'t Kon niet erger", mopperde een Amster damse mevrouw, haar verbaasde ge zicht omkranst door de restanten van haar nette kapsel NIEUWE TONGE Plasma-avond. Op 20 juni zal in Nieuwe Tonge de jaarlijkse bloedafna me plaats hebben in „Ons Dorpshuis". De kaartjes voor opgave als donor wor den door de E.H.B..O opgehaald. Verder kan men zich opgeven bij de secretaris van de afdeling Nieuwe Tonge dhr. C. L. V. d. Doel, Kon. Julianastraat 28. rs'"j",?Tr3ïffriiBfr8P" Zaterdag leken in het stadje Goeree de beginjaren van deze eeuw te zijn teruggekeerd. Langs de Noordzijde-ha ven stonden tientallen Old-timers ge parkeerd en de Goereeërs hebben zich de kans niet laten ontgaan om die kar retjes uitvoerig te bewonderen...' Met zo'n dertig Old-tiniers hleid de Pionier Automobielen Club haar jaar lijkse rit die ditmaal, gestart in Oud Beijerland, via Roosendaal, Haamste de, Renesse, Goeree en de Haringvliet- Het vertrek uit Goeree. dam naar Rockanje voerde. In Goeree werd gestopt bij notaris Kleijn die zelf ook in een bewonderenswaardig oud vehikeltje rondtoert. Overal waar de wagens passeerden hebben ze veler bewondering geoogst. Toen kort na het vertrek uit Goeree een Mors sportwagentje uit 1911 het af liet weten waren er dan ook handen genoeg om het karretje weer aan de praat te duwen. Dat lukte overigens pas na deskundige hulp omdat er water in de carburateur was gekomen. Het Vv'a- gentje, smetteloos gespoten en opge poetst was aan het begin van de rit met champagne gedoopt omdat het voor het eerst na de restauratie weer op de weg kwam. De club accepteert pas de wagen's wanneer ze volstrekt authentiek zijn.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1973 | | pagina 1