Watersportvereniging Herkingen krijgt wellicht de haven in gebruik Westerweg te Ouddorp wordt verbeterd van weenen Burgemeester Van Es reikte Veilig Verkeers- diploma's uit B en W van Dirksland willen aantal 2e woningen in bedwang houden '-^am"^ Meer dan'!een moeder troost Middelhsrnis-Sommelsdük Raad wordt beperkende maatregel voorgesteld „Amicitia" §n Duitsland 45e jaargang Vrijdag 1 juni 1973 No. 4192 CHR. STREBKBLAD OP GEREFORMEEKDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschiint tweemaal per week dinsdag- en vrijdagavond Onfatsoen van hondenhouders f/ellicht aula op begraafplaats Herkingen GEEFT UW PANDEN IN MEESTERHANDEN Bureau voor Onroerende Goederen MEESTER Laning 43 Nieuw-Beijerland Tel. 01869 -1534 BEZOEKT ONZE Automobielen-verkoopiiai OOK OP VRIJDAGAVOND GARAGE KNöPS - MIDDELHARNIS LANGEWEG 113 Tel. 01870 - 2043 modehuis dirksland tel: 396 Voor meisjes- en jongenskamers LEDIKANTEN in nieuwe kleuren. VOOR MOOIERE bloemstukjes Fa. KORTEWEG Zandpad - Middelliarnls POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijli Tel. (01870) 26 29 i-i Na 5.3Ö uvir (01870) 33 92 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 4,Q3 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Bij contract speciaal tariet De gemeenteraad van Dirksland zal a.s. (linsdagavond, wanneer ze in open bare raadsvergadering bijeenkomt o.m. hebben te beslissen op liet verzoek van de watersportver. „Herkingen" welke Vereniging heeft gevraagd de haven van Herkingen voor één jaar te mogen pachten. In hun voorstel verklaren B. en W. dat de aanleiding tot dit verzoek is ge legen in het feit dat de haven momen teel niet meer te bereiken is voor boten die dieper gaan dan 40 cm. De Water sportver. wil nu met eigen middelen de vaargeul op diepte brengen en enige aanlegsteigers in de haven maken. B. en W. stellen de raad voor het verzoek [in te willigen tegen een ."iymbolische (vergoeding van 10,per jaar. Het De haven waarin thans nog weinig leven te bespeuren is. openbare karakter zal dan aan de haven ontnom.en worden en de havengeldver ordening zal buiten toepassing worden gesteld. De Watersportver. zal trachten de kosten van het weer bruikbaar ma ken van de haven voor watersport doeleinden op de belanghebbenden zo veel mogelijk te verhalen. B. en W. vervolgen hun toelichting: „Gezien de moeilijkheden die zich met betrekking tot het geven van een be stemming aan deze haven hebben voor gedaan, achten wij het gewenst aan dit plaatselijk initiatief ruimte te geven bij wijze van experiment. Daarbij hebben v/ij het vertrouwen dat juist door dit plaatselijk beheer het gebruik van deze haven zal geschieden in overeenstem ming met de instelling van de plaatse lijke bevolking, ook ten aanzien van het gebruik van de haven op zondag. Dit vertrouwen is aldus het college mede gebaseerd op art. 14 van het huis houdelijk reglement dat luidt: „Het is niet toegestaan op zondag in de haven en op het terrein werkzaamheden, van welke aard ook, te verrichten aan vaar tuigen en enig toebehoren van voor tuigen. „Het tijdelijk in gebruik geven aldus het college opent een mogelijkheid tot het voorbereiden van definitieve re gelingen die uiteraard na het verstrijken van de gestelde termijn de uiteindelijke goedkeuring van het gemeentebestuur behoeven. RAAD DIRKSLAND: In haar vergadering van a.s. dinsdag avond zal de raad van Dirksland ge confronteerd worden met het onfatsoen van hondenhouders en voorgesteld wor den daar de nodige maatregelen tegen te nemen. B. en W. denken aan de opname van een nieuwe bepaling in de Algemene Politie Verordening. In de toelichting wijzen B. en W. er op dat, vooral in de laatste jaren de vervuiling van de stra ten door honden, mede door de toena me van het aantal, aanmerkelijk is toe genomen. Behalve door honden die worden uitgelaten door hmr eigenaren worden de straten ook bevuild door vele permanent loslopende honden, die bovendien uit verkeersoogpunteen ge vaar vormen. B, en W. achten het daarom wenselijk Bat de Politie-verordening een zodanige tepaling krijgt dat de houders van honden verplicht zijn hun honden aan K lijnen, zowel binnen als buiten de be bouwde kom. Tevens dient naar de me ning van B. en W. een bepaling opgeno men te worden waarbij degene die de jorg over de hond heeft verplicht wordt te voorkomen dat die hond zich van uitwerpselen ontdoet op een gedeelte van de weg, dat bestemd of mede be stemd is voor verkeer van voetgangers oan wel op voor publiek toegankelijke Kuicierspeelplaatsen of speelweiden. Al zal de handhaving (betrapping op leferdaad) van dit laatste verbod moei- ''Jk zijn, niettemin achten B. en W. de bepaling gewenst in de hoop dat er op fle duur een preventieve invloed van zal Uitgaan ter inperking van het onfat soen van hondenhouders. Het is waarschijnlijk dat op de be graafplaats te Herkingen binnen niet al ■e lange tijd de zozeer gewenste aula sebouwd zal worden. In haar vergade rs van a.s. dinsdagavond zal de raad ^en voorstel aangeboden krijgen daar- ™or een krediet van 30.000,— (af te ™njven in 30 jaar) beschikbaar te teUen. De exploitatiekosten kunnen wgszins worden bestreden uit de op- °reng.st van de begraafrechten welke vengens zul-len dienen te worden ver hoogd wanneer de aula eenmaal aan- *«ïzig is. T.z.t. zal een voorstel tot die erhoging worden gedaan. Wanneer de Verenigde Vergadering van de polder Goeree a.s. dinsdagavond zal vergaderen is een van de te behan delen punten de verbetering van het zuidelijk gedeelte van de Westerweg te Ouddorp. Bedoeld weggedeelte zou eigenlijk door de gemeente hersteld moeten wor den nadat de riolering naar de diverse kampeerterreinen is ingegraven. Echter omdat de Westerweg hard aan verbete ring toe is vinden Dijkgraaf en -raden het zonde een groot bedrag te laten be steden zonder dat daarmee een verbete ring wordt bereikt. Het gemeentebe stuur is bereid gebleken medewerking te verlenen aan een subsidie-aanvrage om die gewenste verbetering wel te kunnen bereiken. Plan. I.v.m. de aanliggende bebouwing met tuinen en aanwezige beplanting is een plan opgesteld in overleg met de Prov. Waterstaat, Staatsbosbeheer en de be langhebbende aanliggende eigenaren. De directeur - hoofdingenieur van de Prov. Waterstaat heeft bericht dat G.S. de verbetering van de Westerweg op het urgentie-schema voor dit jaar heb ben geplaatst en hiervoor een bedrag van 120.000,is opgenomen. De tege moetkoming zal TSVo bedragen. De tota le herstelkosten zijn geraamd op 196.000,— waarin de gemeente 36.000,- zal bijdragen. Minus de bijdrage van de Provincie zal er nog een last van 40.000,ten laste van de Polder blij ven. Dijkgraaf en -raden stelleri de Vere nigde Vergadering voor tot de verbete ring te besluiten. Het is te verwachten dat met de ontwikkeling van de recrea- tieplannen Kriekel en Klepperstee de verkeersdrukte op de Westerweg zal toenemen met het gevolg dat, bij geen verbetering, de onderhoudskosten ab normaal hoog zouden oplopen. OUDE TONGE MOLENDIJK 67-69 TELEFOON (01874) 605 OOSTDIJK 53 61 Zo'n honderdzeventig leerlingen van de zesde klassen van de basisscholen uit Middelharnis en Sommelsdijk heb ben woensdagmiddag, na eerder afge legd examen, hun verkeersdiploma in ontvangst mogen nemen. In „Jeugdha- ven" werden d« jongelui 's middags door de Commissie Veilig Verkeer ont vangen en zelfs kwam de burgemeester aan de uitreiking te pas Burgemeester van Es „viel" bij zijn Icomst in een feestelijke drukte maar hij moest eerst nog wat in de stemming komen om daaraan mee te doen. De burgemeester was n.l. met de auto ge komen en dat had hem opnieuw aan leiding gegeven eerst eens een hartig woordje te wisselen: „Als ik het weg gedrag van een heleboel jongelui bekijk dan moeten er eigenlijk een heleboel diploma's en speldjes die eerder uitge reikt zijn de afvalbak in!" zo liet hij zich vermanend horen. Na het zure bood de burgemeester de nieuw ge slaagden toch ook het zoet van het ver diende compliment en de uitreiking van de diploma's aan de best geslaagden liet hij daar dan ook door vergezeld gaan. „Zoals Cruyff droomt van de cup en de poes droomt van de muizen zo droomt elk commissielid van jullie vei lige weggedrag nu jullie het diploma I hebben behaald", zo wekte hij de ge slaagden op om daar toch nog weer een waarschuwing aan te verbinden: „het zou jammer zijn als over 6 jaar, wan neer je op een mooie motor of in een mooie auto rondrijdt zou blijken dat jullie diploma eigenlijk verscheurd had moeten worden Uiteraard bleef de burgemeester ho pen op een voorbeeldig weggedrag van alle geslaagden. Een bijzonder compli ment kregen de leerlingen die zich als de besten hadden doen kennen. Twaalf van hen met nul punten in de praktijk en 4 in de theorie kregen naast het di ploma ook een speldje. Twee leerlingen met O fouten in de theorie en 2 in de praktijk kregen naast hun diploma een boekenbon. Baas boven baas was ten slotte Gerrit Mastenbroek uit Som melsdijk die zowel zijn practische ge deelte als het theoretische gedeelte volkomen foutloos aflegde. Ook hij kreeg een boekenbon. j>»3^»Os^xoy> „Door het wegvallen van de woon- ruimtewet 1947 is het bewonen van wo ningen niet meer gebonden aan een vergunning van Burgemeester en Wet houders. Hierdoor is het mogelijk, dat huizen in de gemeente, welke nog ge- schi&t zijn voor permanente bewoning als tweede woning worden gebruikt", zo beginnen B. en W. van Dirksland een uitgebreide toelichting op het verschijn sel van tweede woningen, aan de Ge meenteraad. „Dit tweede-woning-gebruik heeft aldus het college elders tot onaan vaardbare situaties geleid. In verschil lende in recreatiegebieden gelegen dor pen is het aantal van zodanige wonin gen reeds opgelopen tot 10 a 25''/o van het totale woningbestand. Dat betekent, dat deze woningen verloren zijn voor de normale huisvesting en veelal onbe woond zijn. Daardoor wordt het woon- en leefklimaat in zulke dorpen ernstig aangetast. Dit gevaar heeft diverse gemeentera den aanleiding gegeven ter zake rege lend op te treden, genoemd kunnen worden de gemeenten Schoorl, Reimers- waal. Sloten, Texel, Terschelling, St. Philipsland, Tholen enz. De geschetste situatie is in deze ge meente weliswaar nog niet in zo ern stige mate aanwezig, maar er zijn teke nen, die er op wijzen, dat zulks hier ook deze richting uitgaat. Vandaar dat wij van mening zijn, dat deze ontwikke ling tijdig moet worden onderkend en tot 'maatregelen noopt", leggen B. en W. de raad voor.- Zulks dringt te meer nu het streekplan Zuid-Holland-Zuid een goed waarneem bare rem zet op dorpsuitbreiding, waar door nieuv;bouw meer en meer aan banden wordt gelegd. Behoud van het aanwezige woningbestand voor normale huisvesting is mede daarorn een ge biedende eis. „Een gemeentebestuurlijke regeling op dit punt heeft tevens een beperking op het gebied van vrije koop en ver koop van woningen töt gevolg. Wij on derkennen dit bezwaar eveneens. Even wel menen wij dat hier het algemeen belang dient te prevaleren. Hierbij is voorts op te merken dat deze beper king wel in het juiste licht moet worden gezien", aldus het college. De handel in tweede woningen heeft namelijk mede een ernstige verstoring van de woningmarkt tot gevolg, die een bedenkelijke ontwikkeling te zien geeft. Een daarvan is, dat gegadigden voor koop van woningen voor permanente bewoning op de duur niet meer kunnen opbieden tegen de veelal kapitaalkrach tige gegadigden voor een tv/eede wo ning. Voorts meent het college dat een regeling als thans wordt voorgesteld, beter in een vroeg, dan in een laat sta dium kan worden genomen, ter voor koming van een te grote mate van rechts ongetij kheid De regeling, die de raad zal worden voorgelegd is geënt op de regeling welke door de gemeenteraad van Schoorl is uitgevaardigd. Deze regeling kent de ^mogelijkheid van ontheffing. De bevoegdheid ontheffing te verlenen wordt aan het college van B. enW. gegeven. Eén en ander geeft hen de mogelijkheid ter zake een zekere beleidslijn uit te stippelen. Daarbij is te denken aan vrijstelling voor wonin gen gelegen buiten de bebouwde kom. In de regeling is ook een beroepsmo- gelijkheid opgenomen. Ten aanzien van het begrip „tot be woning bestemd gebouw" in artikel 1 van de verordening merken B. en W. nog op, dat daaronder wordt verstaan een gebouw uitsluitend bestemd voor permanente bewoning of een uitsluitend voor permanente bewoning bestemd ge deelte van een gebouw. Deze definitie sluit aan bij die gegeven in de bouw verordening. De verordening ró derhalve niet van toepassing op zomerwoningen en andere seizoenwoonverblijven. stil maar. Mijn kind Ik weet van je verdriet. Huil nu maar uit; je hoeft niet flink te wezen. Het zal wel duren, voor je wonden zijn genezen; Ik weet het. Droeg Ik al de smart der wereld niet? stil maar. Mijn kind Ik weet wat je behoeft: Woorden van troost, die om geen uitleg vragen. Een arm die steunt en die je last helpt dragen, Een hart dat mee-schreit om wat jou bedroeft. Stil maar. Mijn kind de nacht gaat weer voorbij; Ik strooi het licht uit, waar je voeten lopen. Ik doe de dichte deur weer voor je open, Ik ben er altijd. Maar vertrouw op Mij. Stil maar. Mijn kind Ik geef je troost en moed. Meer dan een moeder aan haar kind kan geven; Je naam staat in Mijn handpalmen geschreven; Ik schreef de letters met Mijn eigen bloed. Een van de gedichten uit de nieuwe bundel van Nel Benschop: een vUn- der van God, uitgegeven door uitgeverij J. H. Kok te Kampen. Voor 5,95 in de boekhandel verkrijgbaar. De bundel die een groot aantal pradhtige igedichten bevat is onderverdeeld in drie onderdelen v/aarop de bijbehorende gedichten zijn afgestemd: In leven, In sterven, Zijn eigen dom. Bijzonder hartelijk aanbevolen. DIRKSLAND De Dirkslandse muziekvereniging „Amicitia" vertegenwoordigt van 30 mei tot 3 juni ons land tijdens een muziek feest in Duitsland. Die vertegenwoor diging maakte het urgent dat het in strumentarium werd aangevuld met een overslagtrom en een viertal marstrom- men, waarvoor aan de gemeente een subsidie van 1500,is gevraagd. „Amicitia" beschikt niet zelf over de financiële middelen omdat zij haar in- zamelings-aktiviteiten heeft opgeschort t.b.v. de zwembad-aktie.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1973 | | pagina 1