^noEii - niEUWs redding van Skylab is nabij Instellingen ten behoeve van het midden en kleinhedrijf 1 Plaatseliik nieuws LIEGERS OOR ICTORIE Dit jaar beslissing over maxim um-sïielheid op fiiet-autosnelwegen buiten de bebouwde kom Vrijdag 25 mei 1973 No. 4190 'ERRENHOEKJE Stellendam had honderd prijzen ANWB-Alarm- Centrale gaat ambulance-vliegtuig inschakelen PREDIKBEURTEN ZEELAND Ettense veemarkt DUIVENSPORT Voorzichtig met koffie en alkoiiol Een snuifje zoet zout de et fgssetëm De Nasa heeft besloten de eerste Sky- jabbemanning, bestaande uit Conrad, Kerwin en Weitz, toch de ruimte in te sturen om te trachten de moeilijkheden aan hun ruimtestation voor een deel op te lossen. Afgelopen woensdagavond konden de medici op Cape Kennedy mededelen dat de drie astronauten volkomen ge zond en bijzonder, opgewekt waren. Na hun uitgestelde lancering eerder deze maand hebben de mannen constant ge traind om gedurende een ruimtewan- deiing reparaties aan Skylab te kunnen verrichten. En als alles de laatste uren voor de lancering goed is verlopen, een jiieuw uitstel van vijf dagen is op nieuw mogelijk, dan is deze bemanning vandaag vanaf Cape Kennedy aan boord van een Saturn-1 raket (De maan- raket Saturn-5 is een opgevoerde ver sie hiervan) vertrokken. Op de eerste plaats zullen zij een aantal nieuwe benodigdheden meene men omdat door de hoge temperaturen aan boord van Skylab wel het een en ander buiten werking is geraakt. Die hoge temperatuur heeft materialen in het woonverblijf aangetast, met als ge volg dat ook de lucht niet ,goed meer is om in te ademen. Om toch het ruim testation te kunnen binnen gaan heb ben zij gasmaskers meegenomen. Op de tweede plaats hebben de as tronauten een zonnescherm bij zich dat ervoor voor moet zorgen dat de tem peraturen binnen in het station weer normaal worden. De eigenlijke bescher mingslaag tegen de zon is bij de lan cering onklaar geraakt. De astronau ten moeten nu, door zich buiten het ruimteschip te begeven, proberen het nieuwe scherm goed aan te brengen. Hierbij kunnen ze gebruik maken van meerdere methoden. Daarna kan dan ook getracht worden een van de niet uitgeklapte zonnepanelen toch te doen uitklappen. Als dit alles lukt kunnen de astro nauten met een gerust hart hun nieuwe woning betrekken. De Nasa is er bijna zeker van dat ze de volle achtentwin tig dagen aan boord van het hemelsta- tion kunnen blijven en dat zelfs de 56 dagen gedurende expedities van Sky- labbemanning 2 en 3 volledig uitge voerd zullen worden. De bemanning van de tweede expeditie zal bestaan uit Bean, Garriott en Lousma. Lousma's familie is oorspronkelijk uit Nederland afkomstig. De laatste mannen die Sky lab zullen bemannen zijn Carr, Gibson en Pogue. Aan het einde van dit sterrenhoekje wil ik U ten slotte vermelden dat de ralkssterrenwacht Simon Stevln nog steeds een astronomische nieuwsdienst heeft. Deze nieuwsdienst geeft aan be langstellende steeds de laatste informa tie over belangrijke hemelverschijnse- len, zoals de positie van planeten, of ze al dan niet met het blote oog zichtbaar zijn, de positie van mooie sterrenbeel den, de banen van overvliegende sate- lieten en ruimtestations enz. U kunt deze bulletins beluisteren via de tele foon. Het enige wat U moet doen is het volgende nummer draaien: 01659-439. Dit is mogelijk vanaf 6 uur 's avonds tot 8 uur in de morgen. amateur-sterrenwacht „Neil Armstrong" DIRKSLAND Groene Kruis. De wijkzuster mevr. A. H. Zoon-Stolk is thans woonachtig aan de Vroonweg 11b te Dirksland en te lefonisch bereikbaar onder nr. 01877- 1770. Aan de openingsuren van het uitleen- magazijn - maandag, woensdag en vrij dag van 17.0017,30 uur - dient nu strikt de hand te worden gehouden. HERKINGEN Twee echtparen 45 jaar getrouwd. Dinsdag 22 mei herdachten de echt paren K. de Jong - J. de Jong-Meijer, en C. Witvliet - L. Witvliet-de Geus, dat zij vdor 45 jaar in het huwelijk zijn getreden. Kollekte. De kollekte gehouden ten bate van het astma fonds in de week van 7-13 mei heeft opgebracht 269,28. Alle gevers en geefsters hartelijk dank. Geslaagd. Onze dorpsgenoten 3e klas Mavo, Hannie Huizer, Marja de Geus en Jannie Vellekoop, behaalden één de zer dagen met zeer goede cijfers het diploma machineschrijven. OUDE TONGE Gevonden en verloren voorwerpen. GEVONDEN: Draglineschol: (gew. 10.000 kg); Oranje kinderfietsje met 3 achterwielen; Reservewiel verm. van een V.W. personenauto; Drie autosleu tels „FIAT"; Dubbelsnoertje kralen met sluiting door oogje; Nappa dameshand schoen met gespsluiting (rechts); Bank biljet ad 10,Houten karretje; Groen sleutel etui met 2 sleutels 580 en 710; Waterpas hout (lang 1.80 m.); Lo den kinderjasje (voor kind van 3 jaar); Rood badstof kindersokje en grijze knot wol; Enkele delen van race-baan; Gou- denspeld met 3 bloedkoralen; Boek „De landen der wereld en hun beschaving"; Auto-sleuteltje (Union); Doublé gouden dameshorloge (Merit) gevonden in Amersfoort; Smalle gouden ring; Jon gensfiets merk (Alexander) kleur blauw; Groene herenfiets; Rood kindermutsje; Rode damesfiets met bagagedrager voorop en 3 versnellingen; Zilveren armbandje met plaatje „Ella". VERLOREN: Bankbiljet ad 10,—; Damesfiets met knijpremmen (oude fiets); Bedelarmbandje met 7 bedels; Zwart herenhorloge met rode wijzers (merk Lincoln); Rood kinderfietsje; Gou den ring (initialen Z B)Paar rolschaat sen met witte wieltjes; Nikkelkl. he renhorloge met zwart bandje; Bankbil jet ad 100,Huishoud portemonnee blauw met knipsluiting inh. plm. 20, Maandabonnement RTM bus; Huissleu tel van achterdeur; Snoer zwarte kra len; Donkerblauw eendelig gympakje voor meisje; Witte gymschoen (maat 32); Portefeuille inhoudende rijbewijs, betaalpas en 25,lidmaatschap A.N. W.B.; Contactsleutel van „Simca"; Jon- genshorloge (merk Anker) met zwart gevlochten bandje; Meisjesfiets (merk „Gruno") kleur blauwgroen en geruit zadeldekje; Damesrijwiel (merk „Gazel le") kleur blauw-wit; Rode draagbare radio; Herenhorloge (merk „Velona") zilverkleurig met zwart bandje. Inlichtingen op werkdagen aan het Groepsbureau der Rijkspolitie Voor straat 13 te Oude Tonge van voorm. 09—12.00 uur en nam. van 13.00—18.00 uur. OOLTGENSPLAAT Kollekte Ned. Rode Kruis. In (het tijdvak maandag 28 mei tot en met za terdag 9 juni zal te Ooltgensplaat- Achthuizen en Langstraat de jaarlijkse kollekte gehouden worden voor het Ned. Rode Kruis. Met de koUektanten kunnen dan tevens de aanmeldings- kaarten als donor voor de bloedtrans- fusiedienst worden meegegeven. Voor de afname van bloed, op woensdag 20 juni a.s., ontvangt men dan t.z.t. een oproepkaart. De aanmeldingskaarten kunnen ook worden bezorgd bij mevr. Geerts-Quispel, Weespad 35, alhier, te lefoon 2X4. Ondanks de Oostenwind hebben de i12j duiven van Compiegne geen zware Vlucht gehad. Wel een moeilijke en nnrider vlot verlopende vlucht veroor zaakt door onweersdreiging waardoor ae duiven de minder bevolkte kustlijn zocnten. Van de voor de hoofdmacht vooruitgesnelde pelotons bereikten de =»sce duiven Flakkee op het smalle punt :n Stellendam. Comb.' Hoek van p"-9n constateert daar de eerste jaar- Jp-S, die hoofdprijs en scheerweg wint. ™t v^ordt vuurwerk in de Schoolstraat, want als hij l, 4, 16 en 18 in de klok neeit^ begint nabuur J. v. Seters met 19 n 23 en op beide hokken komen ze ais vaii een opleer vlucht. J. Smit toont ook weer Idasse 3, 13, 24 en 29 en nog '^en hele klok vol. Iedereen pikt in Stellendam een graantje mee, zo ook J. Koese 8, D. "«Igernan 9, a. Witte 15 en 26, Arie Spuy .17 en 28. Tegen deze Stellendamse overmacht ^«n slechts twee liefhebbers in Dirks land opgewassen. L. Arensmans duif tornt er alleen doorheen en wint de 2e hl de FCC. Het geluk is met de goede, want Rood- zant pakt zelfs 5, 11 en 12. J. P. Doorn vijfde duif in Dirksland. Stad aan 't Haringvliet komt niet aan zijn part toe. Des te groter de presta tie van de duiven van B. Visser (9e). 'G. J. Huizer (21ste) en G. Koppenaal f27ste) met zijn bekende 17. In Ouddorp speelt H. Kleijn zeer goed 7 en 22. C, J. Tanis volgt met 20 en 25. De nestor in de duivensport G. H. Tanis zal het deugd hebben gedaan de vijfde plaatselijke duif te draaien'. Te Middelhamis behoeft alleen H. Noordijk niet af te haken. Zijn duif wordt 14. C. Polder met de volgende, krijgt ze goed maar iets te laat voor de ere plaatsen. De koplopers hebben al geluncht en gebaad als te Herkingen te 10.34 uur de eerste bij J. den Boer arriveert. Gebr. Molenaar constateren er de tweede vogel. Het concours begint met 1166 mtr. en sluit op 968 mtr. De Alarm-Centrale van de ANWB in Den Haag gaat met ingang van het vakantieseizoen een speciaal ambulan ce-vliegtuig inschakelen om patiënten vanuit het buitenland te repatriëren. Het gaat hierbij om gestrande vakan tiegangers, die door ziekte of ongeval in een ziekenhuis zijn beland en voor wie het medisch noodzakelijk wordt ge acht voor verder herstel in Nederland te worden behandeld. Normaal worden deze patiënten per lijndienstvliegtuig of ambulance vervoerd. De ANWB heeft nu deze nieuwe ver- voersmogelijkheid gecreëerd, omdat in de praktijk is gebleken, dat een aantal patiënten medisch gezien niet in aanmerking komt voor vervoer per auto of lijnvliegtuig, daar deze verbin dingen vaak te gecompliceerd zijn in verband met het overstappen op di verse vliegvelden en/of de 'grote af standen tussen het ziekenhuis en de luchthaven vanwaar de lijntoestellen vertrekken. Voor deze extra toevoeging sfan de hulpverlening in het kader van het ziekentransport komen in aanmerking de leden van de ANWB die in het bezit zijn van een Internationale Reis- en Kredietverblijf en bij de bond van LTni- garant-reisverzekering hebben geslo ten. De ANWB organiseert dit zieken transport met een tweemotorig Cessna- vliegtuig van Martinair vanaf Schip hol. Het toestel is dan speciaal inge richt en kan behalve de patiënt ook nog begeleiders als medisch personeel, ver voeren. ST. ANNALAND Mevrouw Van Donkersgoed hield causerie en vertoonde dia's. Vrijdag middag heeft mevr. Van Donkersgoed die momenteel met verlof uit Kenya in Nederland ia een causerie gehouden over het zendingswerk, waarvoor het predikantenechtpaar vanwege de Ge reformeerde Zendingsbond in de Ne derlands Hervormde Kerk werd uit gezonden. Naast het werk van haar man bestaat haar werk uit voorlich ting van de huismoeders, bekendmaking van de naam van de Heere Jezus, kin- derzorg, hygiëne en voorlichting. Ze liet aan de kinderen van de School met den Bijbel in St. Annaland verschillen de voorwerpen uit Kenya zien, terwijl haar causerie met een aantal schitte rende dia's duidelijk gemaakt werd. Mevr. Van Donkersgoed had eerst voor de hoogste klassen verteld en later voor de kleintjes. Jammer dat het tweede lokaal slecht te verduisteren was. Een op de School met den Bijbel gehouden collecte ten bate van het zendings werk van de G.Z.B, bracht ruim 98, op. UienveiUng van dinsdag 22 mei '73. 20 ton uien, maat 40-op., klasse 1 105,- Uienprijs per honderd kilogram. BRUINISSE Kerkdienst. Woensdagavond 30 mei hoopt voor de Oud Ger. Gemeente al hier voor de Oud Ger. Gemeente voor te gaan ds. L. Gebraad van St. Phi- lipsland. Aanvang 7.30 uur. ZONDAG 27 MEI 1973 NIEUWERKERiK Herv. Kerk 10 uur ds. H. V. d. Heuvel Geref. Kerk (Nieuwerkerk - Oosterland), 10 uur ds. P. H. de Kieer, Monster; 5 uur ds. A. S. Rienstra (bed. H. Doop) Ger. Gem. 10 en 3 uur lezen Ger. Gem. in Ned. 9.45 en 3.30 uur lezen. OOSTERLAND Herv. Kerk 11 uur Ds. L. de Wit te Renesse, 6 uur ds. A. A. van Leeuwen uit Eurgh Ger. Kerk: Gezamelijke diensten met de kerk van Nieuwerkerk, in de kerk al daar Ger. Gem. 10, 2.30 en 6.30 uur ds. W. Hage Oud Ger. Gem. 9.30, 2 en 6 uur lezen. SCHERPENISSE Herv. Kerk 9.30 en 2.30 uur ds. A. G. Haring, kollekte kerkvoorgdij Ger. Gem. 9.30, 2.00 (H.D.) 6.30 uur ds. A. Hoogerland van Krabbendijke Hemelvaartsdag 31 mei Herv. Kerk 9.30 uur ds. A. G. Haring Ger. Gem. 9.30 uur lezen. ST. ANNALAND Herv. Kerk 10 uur dhr. C. J. de Groot uit Nieuw Lek- kerland en 6 uur ds. J. Codcé, voorb. H.A. Ger. Gem. 9.30, 2 en 6 uur le zen Ger. Gem. in Ned. 9.45, 2.15 en 6.15 uur lezen. Op de veemarkt van 16 mei 1973 werden aangevoerd 50 runderen, 3 stuks kleinvee en 1 paard. Het aanbod van runderen was matig, de handel gedrukt en de prijzen kon den zich handhaven. Het aanbod van slachtvee was gering met rustige handel en de prijzen als vo rige week. Prijzen: melk- en kalfkoeien: 1350- 2000; guste koeien: 1200-1550; kalfvaar- zen: 1250-1800; pinken: 800-1000; gras kalveren: 350-650; vette koeien: 5,50- 5,80 per kilo geslacht. Op de vetemarkt van 23 mei 1973 werden aangevoerd 37 runderen, 10 st. kleinvee en 1 paard. Het aanbod van runderen was matig, de handel oplevend en de prijzen moei lijk te handhaven. Het aanbod van slachtvee was ge ring met rustige handel en de prijzen stabiel. Prijzen: melk- en kalfkoeien 1350 2000; guste koeien 1200-1550; kalfvaar- zen 1250—1800; pinken 800—1000; gras kalveren 350—650; vette koeien 5,50— 5,80 per kilo geslacht. De minister van Verkeer en Water staat zal in de loop van dit jaar be slissen vvelke maximaal-snelheid als bovengrens zal gaan heersen op wegen buiten de bebouwde kom, die geen auto snelwegen zijn. Natuurlijk zal een dergelijke algeme ne maximum-snelheid niet overal en altijd kunnen gelden. Op de plaatsen waar dat noodzakelijk wordt geacht, zullen daarom, afwijkende snelheidsli mieten worden aangegeven. Deze afwijkende limieten kunnen zo wel onder, als incidenteel boven de al gemene maximum-snelheid liggen. Ont breken echter op niet-autosnelwegen de borden met afwijkende snelheidslimie ten, dan geldt de algemene maximum snelheid die door de minister is vast gesteld. Dit voornemen van de bewindsman is gebaseerd op een onderzoek van de Stichting Wetenschappelijk Onderzoeit Verkeersveiligheid, dat in 1971 werd af gesloten. Tijdens dit onderzoek bestu deerde men onder meer de m.ogelijk- heid aan algemene geldende maximumi- snelheid voor niet autosnel'wegen vast te stellen. De overheidswerkgroep die de studie van de SWOV destijds begeleid de, kwam echter tot de conclusie, dat men nog over onvoldoende gegevens be schikte om op dit punt tot een besluit te kunnen komen. Onder meer zou eerst een categorie indeling van de niet-autosnelwegen no dig zijn. De realisering van deze indeling, waarmee Nederland overigens als eer ste land binnen Europa bezig is, zal ech ter nog wel enige tijd vergen. De minister van Verkeer en Water staat is nu van mening, dat vooruit lopend op de totstandkoming van deze categorie-indeling alvast een alge meen geldende maximum-snelheid voor niet-autosnelwegen kan worden vast gesteld. De hoogte van dit maximum wordt bepaald aan de hand van een groot aantal snelheids- en intensiteits- metingen op een groep hoofdwegen. De maatregel die de minister wil ne men past volkomen in het pakket van maatregelen, dat men met het oog op de verkeersveiligheid op ons we gennet wil invoeren. Naast een algemeen geldende maxi mum-snelheid voor niet-autosnelwegen buiten de bebouwde kom, is er ook het probleem van de minimum-snelheid voor auto-.snelwegen. De rninister wil deze minimum-snelheid vaststellen op 70 km/uur. De mogelijkheid om een mi nimum-snelheid vast te stellen, vereist een wijziging van de Wegenverkeers wet. Een voorstel tot wetswijziging is reeds enige tijd geleden bij de Kamers ingediend, samen met een voorstel tot een tweede wetswijziging, die de be strijding van overmatig alcoholgebruik in het verkeer mogelijk moet maken. Naar verwachting zal in de loop van 1974 de minimum-snelheid van 70 km/ uur voor onze autosnelwegen van kracht kunnen worden. UITSLAG VERLOTING OXJDDORPSE REDDINGSBRIGADE 1, 1136 2. 1905 3. 1034 4. 1418 5. 14 6. 944 7. 1593 8. 1001 9. 183 10. 1181. De naam van de pop was Margarite. Het juiste aantal centen was 3533. De prijzen kunnen afgehaald worden bij J. Padmos, Dorpsweg 44, Ouddorp, S.v.p. binnen 14 dagen. STAD AAN 'T HARINGVLIET Wedvlucht van Compiegne d.d. 19- 5-'73, afstand 276 km. Los 6.15 uur, Ie duif 10-25-40. B. Visser 1-18-19-40-47; P. J. Huijzer 2-6-8-23-33-34-39; G. Koppenaal 3-30-44 -52; Gebr. Bevaart 4-12-24-29; A. de Gans 5-10-14-15-17-32-35-46-50-51; Gebr. Visser 7-9-11-25-41-48; Gebr. de Boed 13-28-36-38-42; K. Sturris 16-20- 21-22-45; J. C. Wagner 26; E. L. Trom mel 27-37-43; A. de Boed Az. 31; J. de Vos 49; D. Vroegindeweij 53-54; H. v. d. Valk 55. Een ondernemer in hetmidden- en kleinbedrijf heeft de volgende functies te verrichten: financiële, commerciële (inkoop, verkoop), technische, personele, administratieve en de leidinggevende functie. Verder moet hij externe contacten kunnen leggen en onderhouden en recla me kunnen maken. Deze functies wor den in het grootbedrijf vervuld door verschillende daarin gespecialiseerde functionarissen. Het zal dan ook niet verv/onderlijk zijn dat de ondernemer in het midden- en kleinbedrijf al die functies niet tot in da puntjes beheerst. Enkele oplossingen voor de moeilijk heden die dit voor de bedrijfsvoering met zich brengt zijn het aantrekken van externe deskundigen en samenwerken met anderen. Ook zou een ondernemer gebruik kunnen maken van de aanwezige ken nis bij instellingen die zich bezighou den met de problemen en mogelijkhe den van het midden- en kleinbedrijf. In het hiernavolgende willen wij en kele van deze instellingen noemen en aangeven wat zij ten behoeve van het midden- en kleinbedrijf doen. ECONOMISCH INSTITUUT VOOR HET MIDDEN- en KLEINBEDRIJF (EIM) Het EIM werd in 1930 opgericht en heeft tot doel het bevorderen van on derzoekingen van sociale en economi sche aard in het belang van het mid den- en kleinbedrijf. Onderzoekingen in de sectoren detailhandel, ambacht, ho tel-, café, restaurantbedrijf en het ver voer behoren tot de werkzaamheden van ihet EIM. Het EIM gaat ook na welke wijzigin gen zich hebben voorgedaan in de so ciaal-economische situatie waarin het midden- en kleinbedrijf werkzaam is en bestudeert de conjuncturele positie van het midden- en kleinbedrijf. Belangrijk voor de ondernemer is voorts dat het EIM bedrijfseconomische branche-onderzoeken verricht en om- zetstatistleken verzorgt. In 1971 zijn onder meer voor de vol gende branches bedrij f seconomiische on derzoeken gedaan: het bakkersbedrijf, dameskappersbedrijf, kantoor-boekhan del, melkdetailhandel, het gespeciali seerde detailhandelsbedrijf in textiel. Deze omzetgegevens kunnen gebruikt worden om de eigen bedrijfsgegevens mee te vergelijken. Deze publicaties zijn voor de onder nemer van belang om een goed inzicht te verkrijgen in het verloop van de kos ten en in het verdere bedrijfsgebeuren. Hiervoor is een goede administratie een belangrijke vereiste. Ook hierbij kan het EIM helpen; het EIM stelt adminis tratieschema's vast en geeft richtlijnen voor kostencalculaties. Een andere werkzaamheid van het EIM is gericht op het patroon van de consumptieve bestedingen, de koopge woonten, het koopgedrag en de motie ven van de consumenten. De functies en de veranderingen daarin van stadskernen en nieuwe win kelcentra höbben eveneens de aandacht van het EIM. CENTRAAL INSTITUUT VOOR HET MIDDEN- en KLEINBEDRIJF (CINM) Het Centraal Instituut is zijn werk zaamheden begonnen in 1966. Dit dienstverlenend instituut is opgericht door de overheid, de centrale onderne mersorganisaties, het Hoofdbedrijfschap Detailhandel en Hoofdbedrijfschap Am bachten. Het CIMK is een stichting die ten doel heeft: 1. het in samenwerking met de betrok ken organisaties geven van voor lichting op bedrijfseconomisch en technisch gebied 2. het geven van voorlichting omtrent de vestiging van bedrijven 3. het verstrekken van adviezen aan instellingen werkzaam op het gebied van de ruimtelijke ordening omtrent de vestiging van bedrijfspanden 4. bemiddeling bij het verkrijgen van kredieten die gegarandeerd worden door de overheid. Het CIMK richt zich derhalve in de eerste plaats tot de individuele onder- iiemer. Bedrijfsvoorlichting, vestigingsplaats onderzoek en speciale adviezen over be paalde onderdelen van de bedrijfsvoe ring zijn vormen van deze aktiviteiten die het CIMK ontplooit in nauwe sa menwerking met vooral de consulenten diensten van de ondernemers-organisa ties. Andere voorbeelden zijn' adviezen over inrichting of modernisering van de vestigingsplaatsen en technische advie zen over de keuze van bedrijfsmiddelen e.d. Het CIMK geeft koUektieve voorlich ting in de vorm van cursussen op het gebied van ondememersbeleid, assorti- mentsbeheer, personeelsbeleid, financie ring, verkooptechniek e.a. Het CIMK beroiddelt bij het verkrij gen van hypothecair krediet, inrich tingskrediet, vestigingskrediet en over namekrediet. Planologische adviezen worden gege ven aan gemeentebesturen, groepen on dernemers, regionale en provinciale or ganen en ontwikkelaars en financiers van winkelcentra. De vastgestelde dagtarieven voor be drijfseconomische adviezen zijn gerela teerd aan het gemiddeld fiscaal inko men over de' laatste drie aan het on derzoek voorafgaande jaren (maximum 500,—). STICHTING ONTWIKKELING EN SANERING VOOR HET MIDDEN- en KLEINBEDRIJF Het ontwikkelings- en saneringsfonds is opgericht in 1966 en het doel is tot verbetering van de economische struc tuur van het midden- en kleinbedrijf te komen. Dat doel m;eent het te kunnen bereiken door ontwikkelingshulp te bie den aan ondernemers die buiten hun schuld achter zijn gebleven op de eco nomische ontwikkeling en bedrijfsbe ëindigingshulp te verlenen aan onder nemers die geen redelijk inkomen kun nen verdienen uit het bedrijf. RAAD VOOR HET MIDDEN- en KLEINBEDRIJF (RMK) De RMK is opgericht in 1957 en on derzoekt alles wat van belang is voor het midden- en kleinbedrijf op sociaal- economisch terrein, het gebied van de ondernemers- en werknemersorganisa ties en die van „de politiek". De RMK bestaat uit vertegenwoordi gers van werkgevers en van werkne mers. In vaste oommissies worden de volgende werkzaamheden verricht: 1. De commissie Euromarkt houdt zich bezig met de EEG. Zij rapporteert en doet voorstellen over EEG-onderwerpen waar het midden- en kleinbedrijf bij toetrok ken is. 2. De commissie Belastingen bestudeert de fiscale lasten die op het midden- en kleinbedrijf drukken, rapporteert daarover en doet voorstellen om daarin verandering en verbetering te brengen. Wetsvoorstellen op fiscaal gebied höbben de eerste aandacht van de commissie. 3. De oommissie Sociale Verzekering maakt studies van vraagstukken over de sociale verzekering die toe- trekking heeft op het midden- en kleinbedrijf en de daarin werkzame personen. 4. De commissie Sociaal-Economische politiek en arbeidsvraagstukken kijkt naar de ontwikkeling van de nationale economie en de plannen van regering, de Sociaal-Economi sche Raad en vakbonden t.a.v. lonen prijzen etc, rapporteert en doet daar over voorstellen aan de raad. Ook maakt zij studies van arbeids vraagstukken in het midden- en kleinbedrijf zowel over de werkne mers als over de ondernemers. Naast deze vaste commissies zijn er ook 'andere die voor een bepaald on derwerp woorden ingesteld. Zo bestudeert de commissie Kamers van Koophandel en Fabrieken de struc tuur en werkwijze van de Kamers en zal de van regeringszijde voorgenomen wijzigingen van deze structuur en werkv/ijze in haar beschouwingen be trekken. De Commissie Ruimtelijke Ordening en Stadsreconstructie heeft tot taak studies te imaken van de problemen van het midden- en kleinbedrijf op het ter rein van de ruimtelijke ordening, en de raad voorstellen te doen voor zover de belangen van het midden- en kleinbe drijf daarbij betrokken zijn. De commissie Oudedagsreserve en be roepspensioenfondsen maakt studie van de oudedagsvoorzieningen voor zelf standigen, deelneming aan beroepspen sioenfondsen, de vorming van een oude dagsreserve in het eigen bedrijf en de fiscale en verzekeringstechnische gevol gen van één en ander. In het voorgaande zijn vier van de belangrijkste instellingen die allen 'op een eigen terrein, de belangen van het midden- en kleinbedrijf böhartigen, be sproken. De eerste drie hebben te maken met belangen van meer bedrijfseconomische aard en zijn meer op de praktijk en op individuele ondernemers gericht. De raad verbindt het midden- en kleinbedrijf met de regering en andere instanties en komt op voor de collec tieve belangen van alle in het midden- en kleinbedrijf werkzame personen. Beide categorieën zijn belangrijk voor een ondernemer in het midden- en kleinbedrijf. In een volgend artikel zullen wij in gaan op: „De continuïteit van de ondernemingen". Tj. H. Siem Koffie na alkohol is onzin wanneer men denkt daarmee „rijvaardig" te kunnen worden. Onderzoeken hebben namelijk aange toond, dat koffie de alkoholafbraak juist vertraagt. Nog erger, het kan zijn dat door koffie het alkoholgehalte in het bloed wordt verhoogd! Men moet daarom voorzichtig zijn met autobestuurders na gebruik van alkohol koffie te geven. Na alkohol kan uien met of zonder koffie beter passagier zijn. Er zijn een paar van die keuken termen die, zonder exakt te zijn, toch heel nauwkeurige hoeveelheden aandui den. Een snuifje zout, een wolkje melk, een klontje boter, een handje rijst. Niet één ervaren huisvrouw zal vragen wat met die termen precies wordt bedoeld. Ondanks de vage benaming worden ze nooit verkeerd uitgelegd en zijn ze in feite preciezer dan bijvoorbeeld 3 gram zout. Een snuifje zout proef je pas als het wordt vergeten. Voor een snuifje suiker geldt hetzelfde. Een klein beetje suiker doet wonde ren voor de geur en de smaak. In soe pen en sauzen of in vleesjus zal dit de gerechten beslist niet „zoeten". De eigen smaak wordt er alleen maar door onderstreept en, als dat nodig is, ver zacht. Ook grotere hoeveelheden sui ker dan „een snuifje" zijn in veel re cepten onmisbaar. Kaneel krijgt pas zijn specifieke geur en smaak in kom- binatie met suiker. Ook bij verschillen de vruchten, zoals aardbeien, is suiker voor het tot zijn recht komen noodza kelijk. Suiker werd vroeger door de Arabieren wel het „zoete zout" ge noemd. Net als bij zou zal de eigen smaak van suiker, als het in kleine hoeveelheden wordt gebruikt, volko men in het gerecht verdwijnen maar niet zonder een spoor na te laten. Een wezenlijke bijdrage tot de smaak en het aroma van het gerecht.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1973 | | pagina 9