mmm Overdenking KltideAha-ehpe LAAGVELD ^^5S?*5S5 uit de Heilige Schrift C. KIEVIT Zn. Centrale Verwarming VERVOLGVERHAAL Bladz. 2 „EÏLANDEN-NIEUWS" Vrijdag 25 mei 191J, Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. V\f vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-nieuws, postbus 8, Middelharnis, met in de linkerboven hoek „Vragen-rubriek" vermeld. De vragen worden door deskundigen be antwoord en zuUen binnen enkele we ken na de inzending compleet met ant woord in deze rubriek worden gepubli ceerd. RÖNTGENSTRALING Ik werk ergens waar oolc Röntgen foto's worden gemaalit van pijpen, dit gebeurt in liet vertrelc naast mijn afde ling. Er zit een 20 cm dikke muur tus sen. Ik vraag mij af of er nu tooh een schadelijke werking zou kunnen zijn. Antwoord: Het is helaas niet moge lijk uw vraag exakt te iDeantwoorden, daar u ons toch te weinig gegevens ver strekt. Zeer belangrijk bij de behande ling is te weten hoe het apparaat ge richt is en op welke sterkte het werkt. Pas bij deze gegevens is na te gaan of een ca. 20 cm dikke stenen muur vol doende isolatie biedt. RIJBEWIJS kelim: handwerken Als een vrouw al jaren gescheiden 'leeft van haar man, kan zij dan haar rijbewijs op haar meisjesnaam aanvra gen? Het kentekenbewijs en andere autopapieren staan op haar meisjes naam. Er is geen pohtscheiding uitge sproken. Kxint u ihij helpen aan een adres waar men nog Kelim-handwenken verkoopt? In Middelharnis niet meer! Antwoord: De naam. op het rijbewijs wordt overgenomen van het uittreksel van het Bevolkingsregister. Het is dus de vraag onder welke naam. u in dit register vermeld staat; is dit uw meis jesnaam (zo niet, dan kan dat welldcht veranderd worden), dan kunt u dus een uittreksel aanvragen. Hiermee gaat u naar de Prov. Griffie, alwaar men ter stond de naam kan veranderen; nieuwe pasfoto's zijn niet nodig. Een adres waar men nog Kelim handwerken ver koopt is: „Tricolalne", Lijnbaan 43, Rot terdam, tel. (010) 131719. NOTARIS Enige tijd geleden las ik in een tijd schrift de raadgeving om als vrouw ook inzicht in geldelijke aangelegenhe den to hebben. Om niet overal vreemd tegenover te staan, als men plotseling alleen komt te staan. Men zou om. moei lijkheden te voorkomen, bij een notaris een testament kunnen laten opmaken, waarin wordt bepaald, dat de overblij vende partner als eerste over de be zittingen kan beschikken. Kan dit? En hoe gaat het dan met het blokkeren van spaartegoeden en bankrekeningen? Antwoord: Een notaris, die wij voor de behandeling van uw vragen raad pleegden, beantwoordde deze in eerste instantie met een kortweg: „Ja, sinds enige tijd kan bij testament bepaald worden, dat de overblijvende huwe lijkspartner als eerste over de bezittin gen kan beschikken en dan ook als exe cuteur 'testementair kan optreden". Maar hij liet daa^ direkt op volgen: „Laat de vraagstelster zioh vooral voorlichten door een plaatselijke liota- ris, vooral als er eventueel kinderen zijn. Informaties worden geheel gratis verstrekt en mochten de besprekingen leiden tot het opmaken van een testa ment, dan zijn de kosten zeer gering gehouden. Een enkel testa ment kost slechts 40,en een dubbel testament 60,Dit advies geven wij hierbij gaarne aan u door. NOSTRADAMUS Zou u mij iets meer kunnen vertellen over de Franse arts en ziener Nostrada mus; deze zou naar ik hoorde ca. 4 eeuwen geleden hebben geleefd? Kunt u v/eUicht ook verwijzen naar literatuur van/over hem? Antwoord: Michel Nostradamus (eigenlijk Michel de Nostra-Dame) werd op 14 december 1503 geboren en stierf op 2 juli 1566. Hij promoveerde in 1529 in Montpellier in de medicijnen. Hij kreeg vermaardheid wegens zijn aandeel bij. de bestrijding van de toen- Tnaals in de Provence heersende pest. Sinds ca. 1545 woonde hij in Salon bij Aix, alwaar hij ook is overleden. Zo als erg in trek in die ijd, schreef hij prognosticaties (almanakjes). Hij werd beroemd door zijn in kwatrijnen ge schreven voorspellingen welke ontel bare malen zijn herdrukt, vertaald en bekommentarieerd, tot in onze dagen toe. Objektief gesproken was hij eigen lijk een charlatan, welke spekuleerde op de lichtgelovigheid van zijn mede mensen, maar astrologen e.d. hebben hem door de eeuwen heen beschouwd als een geniaal toekomstvoorspeller. Helaas ontbreekt een op wetenschappe lijk peil staand werk over zijn leven en geschriften. Er is wel veel literatuur over hem. Wij hebben slechts één Ne derlandse vertaling kunnen vinden, n.l. De Profetiën van Nostradamus, door W. L. Vreede, 's-Gravenhage, 1941. Wel licht kunt u dit werk bij een Openbare Leeszaal ter inzage krijgen. GODFRIED ROMANS Ik 'ben een groot fan van Godfried Bomans, de schrijver die helaas in 1971 overleed. Nu lees ik in het boek „Her inneringen aan Godfried Bomans" op blz. 33, dat in 1960 in Hengelo een fan club van deze schrijver is opgericht. Deze fanclub moet later naar Haarlem zijn verhuisd. De naam van deze club is: Godfried Bomans-Kring. Nu zou ik ontzettend graag het adres van deze vereniging weten. Antwoord: Na het overlijden van de schrijver is opgericht het „Godfried Bomans Genootschap", waarvan voor zitter is dhr. A. C. Koekebakker jr.. Rijn- en Sdhiekade 98 b, Leiden. SUIKERGAST Hierbij zend ik u een beestje, dat ik bij het schoonmaken van mijn keuken ben tegengekomen. Zou u mij kunnen zeggen wat het is en als het schadelijk is, wat er tegen te doen is? Antwoord: Het diertje dat u ons toe zond was een zgn. suikergast of zilver visje (Lepisma saccharina), ook wel ten onrechte sOhietmot genoemd. Deze diertjes zijn onaangenaam, maar niet erg hinderlijk. Ze zitten graag op voch tige plaatsen, zoals aanrechtkastjes (natte emmers), keukenkast, onder zeil, vochtig behang e.d. Het voedsel van de ze diertjes bestaat vnl. uit meel, suiker, stijfsel e.d. en verder plantaardig afval uit de keuken. Zij zijn -bijzonder lidht- schuw en gaan derhalve alleen 's nachts op voedseltocht. Ze zijn slechts schade lijk omdat ze af en toe knagen aan be hang, 'boeken, gesteven kleren en soms gaatjes vreten in rayon. U kunt een val maken van een omgekeerde kartonnen doos, welke u op een verhoging plaatst. Onder de doos legt u wat gekookt stijf sel, een rauwe halve aardappel of ba- naneschU. Tegen de verhoging plaatst u een pa"ar schuinoplopende plankjes om het oplopen te vergemakkelijken. Elke morgen even kijken of er dieren inzit ten. De deksel pas wegnemen als u het geheel boven een emmer kokend water kunt uitschudden. Dit dient u verschei dene malen adhtereen te herhalen. In de schuilhoeken kunt u fijne naftaline of insektenpoeder strooien. Blijkt dit alles niet voldoende effekt te geven, dan kunt u nog gaan werken met een huis- houdinsekticide van uw drogist, maar voorlopig zouden wij u aanraden het met de vallen te proberen. RIJKSDAALDERS Ik ben al een hele tijd in het bezit van 2 rijksdaalders (1849' en 1938. Zou u mij hiervan de waarde kunnen opge ven? Antwoord: Voor uw munten zullen wij u drie kwaliteits-waarden opgeven: S.N. (stempelnieuw) zonder ook maar één krasje of plekje, MET stempelglans; Z.F. (zeer fraai), kleia krasje, iets slij tage; G. (goed) normaal gebruikt, maar nog vv^lledig leesbaar: S.N. Z.P. G. Rijksdaalder 1849 (Kon. Willem II): 250,— 90,— 25,— idem, 1938 (Kon. WUhehnina): 35,— 20,— 9,— idem, grovere haarschikking: 100,— 50,— 20,— Als u tvidjfelt aan de haarschikking van uw exemplaar, kunt u ons een overtrekje (met potloot op dun papier) van deze munt doen toekomen. De hier opgegeven waarden zijn kataloguswaar- den. 'De in- en verkoopprijzen van de handel kimnen lager resp. hoger liggen. Bij transakties tussen partikulieren werkt men meestal met 50-70*/o van deze waarden. OPRECHTHEID „Laat mqn hart oprecht zgn tot Uw inzettingen". Psalm 119 80a Eenmaal heeft de harperaar onder het oude testament zijn verlangen ver tolkt met de woorden: Eén ding heb ik van de HEERJE begeerd, dat zal ik zoe ken: dat ik al de dagen mijns levens mocht wonen in het huis des HEEREN, om de liefelijkheid des HEEREN te aanschouwen en te onderzoeken in Zijn tempel. Is dat door genade ook uw verlangen? Dan zal ook bovenstaande bede u niet vreemd zijn. Gods Woord geeft zovele voorbeelden van degenen, die wandelen in des Heeren inzettingen naar de vorm, maar niet met het hart. Sommigen van hen hebben hetzij vroeg of laat ook de vorm verlaten, denk maar aan Demas. Anderen daartegenover zijn hun gehele leven in de vorm en dat zeer godsdien stig opgegaan, zodat hun beeld getekend staat in het leven van de dwaze maag den, verwachting koesterend, dat ze zo veel hebben gedaan voor God en Zijn dienst en de Heere hun na dit leven belonen zal. In deze bede om oprecht heid gaat het niet over de vorm alleen, maar om het wezen van Gods inzettin gen: de oprechtheid des harten voor de Heere. Deze bede tekent dat er een volk is, dat dit juist ter harte gaat. Zulken vre zen dat zij zulken zijn gelijk de dwaze maagden, gelijk een Büeam of een Saul over wie de Geest des Heeren vaardig werd en welke profeteerde, gelijk een... vul zelf maar in. Waarom worden nu juist die oprech ten zo aangevallen met al deze zaken? Wel dezen zijn door Gods genade in de oprechtheid des harten bekend gemaakt dat in hen de waarheid niet is. Gods Woord leert ons, dat we door eigen schuld kinderen van de vader der leu- genen zijn, en naar zijn 'beeld vol van geveinsdheid en van nature niets an ders dan onoprechtheid. Dit openbaart zich naar Gods Woord ook in het gods dienstige leven. Moest de Heere eertijds niet klagen over het volk Israels: Wat hebt gij Mijn inzettingen te vertellen, en neemt Mijn verbond in uw mond? Dewijl gij de kas tijding haat, en Mijn woorden achter u henenwerpt. Zou dit in het algemeen nu anders zijn; wel nog de Heere nade ren met de lippen, maar het hart ver van Hem houden. En is ook niet menig maal nu het hart van Gods kinderen verre van Hem? In die in de eerste lokkings en trekkenstijd, toen waren ze er met het hart bij, toen was het harte- werk. Toen konden ze instemmen met: Wat blijdschap smaakt mijn ziel, -wanneer ik voor U kniel in 't huis, dat Gij U hebt gesticht. Door die trekkende lief de met en aan Gods volk verbonden, aan Zijn dienstknechten, was het hun blijdschap en vreugde op te gaan naar de voorhoven des Heeren. Er was maar één verlangen dat was naar de Heere en Zijn inzettingen. In hun gehele leven wandelend in de tere vreze des Heeren, waren ze in alles van Hem afhankelijk. De 'bidder van bovengenoemde bede moet en dat met vele van Gods volk er varen, dat die innigheid en tederheid zo verdwenen is. Ze leren hun eigen hartenkermen als harde harten. Ze kunnen er het hart niet meer bij krij gen. Die hartelijke tranen weleer voor de Heere uitgestort opgedroogd, hun harten zo koud en ongevoelig. Weleer zo 'begerig naar onderwijs van Hem, zo levenloos bij het lezen van Gods Woord en de geschriften daarop gegrond. Wanneer ze zo zitten onder de predi king horen ze slechts klanken, waar eertijds het hart werd geraakt. Is het wonder dat zulken met de vrees bezet zijn, dat het vroeger slechts geweest is gelijk de Heere Jezus heeft gesproken van het zaad gevallen op steenachtige plaatsen; Het Woord horend, terstond met vreugde hebbend ontvangen. En toch is het zo onmisbaar dat de zelf kennis wordt beoefend. Die benauwdheid des harten schier niet uit te drukken, doet hen de Heere aanlopen Zij gaan vragen Heere heb ik mezelf bedrogen en wat toegeëigend wat niet van U is, zal ik niet als de grootste huichelaar openbaar komen, waardooi Uw naam en Uw kerk zullen worden gelasterd. Heere is het met mij dan nog altijd een vormendienst geweest, het welk U nooit 'behagen kan, laat mijn hart oprecht zijn tot Uw inzettingen. Die oprechtheid is zo als elke andere deugd een gave der genade, welke voortdurend versterking nodig heeft, omdat de bidder weet dat er een andere wet in zijn leden is, welke strijdt tegen de wet zijns gemoeds. Oprechtheid is enkel genade. Voor die genade gaat de 'Heere plaats maken in de harten der Zijnen. I^n worden we waar en oprecht voor de Heere, dan le ren we 'dat we in onszelf niets anders zijn dan onwaarheid. Waar en oprecht worden we dan met onze schuld en ons bestaan, ons afwijken, ons werk dan een oprecht schuldenaar voor God. Dan is het niet alleen meer praten over de zonde en schxild en ons verdor ven toestaan maar dan is er ook een 'bewenen en 'belijden van onze misda den. Dan een bukken voor Hem, nooit anders dan goed heeft gedaan Zichzelf aanklagend vanwege hun wij'kend hart vanwege hun overtre(Jij" gen, vanwege hun gedurig afzwervwj en dwalen. Dan wordt ook hun go^ dienstig bestaan voor God enkel zor^l hun vermeende gerechtigheden een wegwerpelijk kleed. Nu bewijst de He» re genade aein schuldigen en maakt" zulken oprecht verlegen om genade openbaard in die enige Middelaar, fc zal hun hart brandende worden om Hem te kennen, opdat ze hun gebefc mogen leggen in Zijn hand, Die de groff Voorbidder is. Zulke verslagenen vj, harten zal de Heere niet begeven, o» zulken zal Hij in Christus genadigJ aanzien. Lezer die het bovengenoemde niei vreemd zijt, menende, vrezende 'n bij. loper te zijn een afwijker en overtredej die 'bede worde u geschonken door dj Geest der genade en gebeden. Laat mi hart oprecht zijn tot Uw inzettingen. Wanneer u nooit nog 'bevreesd zijt ge. weest of ge wel oprecht zijt tot Zijn si. zettingen, doorzoek toöh u zelf, o^\ ge met uw woorden en werken in ]jf godsdienstig leven niet overeenstem mend met het hart wel mensen kmi bedriegen, maar zelf bedrogen eenmaal zult beginnen buiten te staan. De van God oprecht gemaakten we- ten welk arglistig hart ze omdragen sn daarom worden ze in de strijd steeds maar weer uit zichzelf uitgedreven met een verlegen hart tot God die de Waarheid is: Mijn hart en gemoed wel doorziet, Doorgrond mij ganselijk met vliet! Zie of ik de wegen kwaad Wandele, die Gij Heere haat; En zijt mij altijd wel genegen, Geleid mij ook in Uwe wegen, Meliskerke. Ds. J. C. Weststrate, SOMMELSDUK Telefoon (01870) 2609 SCHIERMONNIKOOG Ik ben met vakantie in Schiermon nikoog geweest. Nu zou ik graag van u weten waar 'het eiland deze naam aan te danken heeft. Staat het in verband met die monnik die daar staat? Er wordt zoveel naar deze monnik ge noemd, zelfs een heel bungalowpark. Antwoord: Men vermoedt dat Schier monnikoog bedoelt is met het eiland „Moenckelangenoe ende Bercmeroe" voorkomend in een oorkonde van 1400. Dit zou dan de eerste maal zijn dat dit eiland in de geschiedenis vermeld wordt. In een akte uit 1440 is al spra ke van een eiland „Werverooge anders geheten Schiermonchoge". Het behoor de toenmaals aan de rnonniken van het klooster Klaarkamp in Rinsumageest, aan wier grijze schier, vandaar Sohiere-monniken) kleding het zijn naam te danken heeft. De verouderde uitdrukking „oog" zal vermoedelijk in dit verband de betekenis hebben gehad van „uitzicht". OHIROPRAKTIK. Voor behandeling van mijn hernia werd ik verwezen naar een Chiroprak- tor. Kunt u mij zeggen wat dit eigenlijk inhoudt? Antwoord: Zoals u waarschijnlijk weet, betekent „Homeopathie" natuur geneeswijze. Aanhangers van deze ma nier van genezen, gebruiken slechts na tuurlijke stoffen als medicijn en als middel om tot genezing te komen. Hier hangt ten nauwste de volgende 'betiteling mee samen, die van Phyto- therapie (of Fytotherapie). Dit is dus behandeling of genezing d.m.v. plant aardige stoffen. Het staat dus in nauw verband met Homeopathie. Ohiropraktik betekent behandeling met de handen. Door het verrichten van be paalde handelingen met de handen, zon der gebruik van andere instrumenten kunnen specialisten, die daarvoor zijn opgeleid, bepaalde pijnen verlichten door de druk op zenuwen weg te nemen e.d. Het zou te ver voeren om hier diep op in te gaan. In uw geval werd u de ze heer geadviseerd in verband met het laatste. In bepaalde gevallen van „her nia" is 'het mogelijk dat zo'n deskundi ge verlichting van pijn e.d. kan bren gen. Gevallen hiervan zijn bekend. Men dient echter te weten, dat deze personen in Nederland NIET als medicus erkend zijn. Beste meisjes en jongens! Deze week wordt het laatste mei raadsel geplaatst. Het is dus inzenden van het meiwerk. Dat weten juUie dan alvast. Het nieuwe raadsel is MEIRAADSEL 4 1. Koning van Moab, die Israël door Büeam wilde vervloeken. 2. Eén van de zeven gemeenten van Klein^Azië; zie Openbaring. 3. Eén van de zogenaa-mde kleine pro feten. 4. Profeet die naar Ninevé werd ge zonden. 5. Broer van Mozes; eerste hogepriester 6. Een discipel van de Heere Jezus; wordt ook Levi genoemd. 7. Zoon van Abraham. 8. Man die 's nachts Jezus kwam be zoeken. Als deze woorden 'goed zijn, dan vor men de beginletters de naam van een zoon van Jacob. - Dit raadsel werd 'gemaakt door Corien van Rossum, Zeist. Ik heb met opzet dit eenvoudige raadsel nu genomen, omdat het inzen den is, en jiü'Ue dus op tijd klaar kun nen zijn. Nu zullen de meesten niet lang behoeven te zoeken. CORRESPONDENTIE Janneke Voortman, Ouddorp. Wil je wel geloven dat ik best had mee willen gaan met jullie naar de Kwade Hoek? Het is er mooier dan in een drukke winkelstraat of in een supermarkt. Hier zien jullie nog een stuk ongerepte na tuur, die op veel plaatsen niet meer te vinden is. Hebben jullie maar één 'kie vitsnest met eieren gezien? O ja, de meeste eieren zullen al uitgebroed zijn natuurlijk. Zei de gids dat ook niet? Clara van de Wende, Ouddorp. Ja, de storm gierde door het hele land, maar vooral langs de kust. Op de Klepperstee weten ze er alles van! De rode hond is niet gevaarlij'k, maar oppassen is toch de boodschap, en op school staan veel stoeltjes leeg, want naar school, dat gaat niet. Hebben de luisteraars 'het op de Vliedberg mooi gevonden? Simone van Loon, Nieuwe Tonge. Zijn de schoolfoto's mooi uitgevallen? Voor later zijn zulke foto's heel leuk, als je ouder mag worden. Tegels leggen is ieders werk nog niet. Is het goed ge lukt? Ben je al gewend' aan de nieuwe juffrouw? Alle verandering is altijd geen verbetering, maar ik hoop dat jul lie er niet op achteruit gaan. Hanneke Verschuure, Krabbendijke. Die zangavonden vallen in de regel goed in de smaak. Voor de zangers is het fijn om eens voor een publiek te zingen, en dan geeft het moed om met frisse krach ten voort te gaan. Hoe is het afgelopen met het verkeersexamen? Ik hoop van goed. Het is jammer dat het ene raadsel zoek geraakt was. Heb je het later niet meer gevonden? Gert Boshoven, Spïjkenisse. Je broer tje heeft veel gekregen voor zijn ver jaardag, zeg! Jij zou ook best jarig wil len zijn, denk ik. Maar één keer in het jaar is genoeg, want anders zou je gauw oud zijn. Het is een groot voorrecht, dat je jarig mag zijn. Van jullie naar Bleis- wijk is een 'behoorlijk eind. Al verlies je het spel, toch is het een leuk uitstapje. Marjo van Loon, Nieuwe-Tonge. Je rapport is heel goed! Probeer het zó maar te houden. Je brief viras zo uit bundig versierd, dat ik een beetje moei te had op de woorden te lezen. Nog ge feliciteerd met al de jarigen. Ik hoop wel te horen hoe al die reisjes zijn ver lopen. Dan is er weer genoeg te schrij ven. Klaas Boshoven, Spïjkenisse. Jullie hebben al vroeg een schoolreis £ehad. Als je er nog nooit geweest bent; is het heel interessant. Je wist waarschijnlijk niet dat er zoveel vhegtioigen daalden en startten. Dat is heel wat. En dat da len en vertrekken moet al worden ge regeld, wil alles goed verlopen. Je vriendje, waar je gelogeerd hebt, zal er meer van af weten dan jij, en hij zal aan het geluid wel gewend zijn geraakt. Riëtte Ie Comte, Sommelsdijk. Dat is wel een brief met speciaal nieuws; niet dat ik weet dat Irma jouw nichtje is, maar het grote plan om het vaderland te verlaten. Wat of ik daar van denk? Ik kan daar m.oeilijk iets over zeggen. Als jullie daar de krant ook ontvangen, ■dan kan het raadselen doorgaan, hoe wel het inzenden veel geld zal gaan kosten. Als het zo ver is, hoop ik er nog wel op terug te komen. Leni Keizer, Mellssiant. Dat is fijn, om in de vakantie bij oma te logeren. Dat is voor jou prettig, maar zeker ook wel voor oma. Ben je van plan hard te le ren op school, om over te gaan naar de vierde? Dat is wijs toedacht, want als je een jaar lang de derde nog eens zou moeten overdoen, dat zou erg zijn. Maar als je je best doet, dan 'behoef je niet te vrezen. Ria de Bonte, Ooltgensplaat. Ik ben niet naar Hilversum, geweest, dus heb ik jullie niet kunnen ontmoeten daar. Nog gefeliciteerd met vaders verjaar dag. Het is een zeer bekende datum, waarop hij jarig is; zeker voor de oude ren. Ik ben blij dat je de prijs mooi vindt. Kommie Ie Comte, Sommelsdyk. Jij moet ook al schrijven over het gewich tig besluit, en «geen wonder. Ik heb er ook een nicht wonen. Het is een mooi land, zonnig en gezond, en de taal zal je spoedig dóór hebben. Hoe maakt Helma het? Ja, ik heb ook gelezen dat er een dominee komt, maar voor jullie is dat nu niet zo belangrijk meer. WUIy Klop, H. L Ambacht. Nog gefe liciteerd met al die jarigen. Er was over de laatste dag van april veel te schrij ven, en dat heb je dan ook gedaan. Zo doende was je brief vol, eer je er er» in had. Ja, het was jammer dat het i. regende op die dag. Dan is de aardig heid er voor een groot deel af. ChriStiaan Keizer, Melissant. Dat was een hele gebeurtenis voor jullie: de meester trouwen met een meisje van het dorp! Dat was voor jullie eens heel iets anders dan van die meester sommen op te krijgen of een taalles. De wei van de vader van je vriendje is een klein dierenpark, merk ik. Dat is heel leult, en voor julUe ook, want jullie kunnen de beesten zien vanuit jullie raam. Dat is nog echte natuur, hè? Jannie Klop, H. I. Ambacht. Het is een lange brief geworden, Jannie! Om te lezen gaat het vlug genoeg, maar eer je alles hebt opgeschreven, dat duurt een hele tijd. Zijn er al berichten ge komen over die 'ballonnen? Soms kun nen die dingen heel ver terecht komen, Zijn er dan ook nog prijzen aan ver bonden, voor hem die het verste geko men is? Klazina de Vogel, Melissant. Het is heel mooi papier met die leuke vogels er op! Je hoeft het niet allemaal aa mij te versturen, 'hoor! Of heb je gee correspondentie vriendin? Je rapport is goed. Probeer het zó maar te houden. Al de zessen zijn weggewerkt. Dat is prachtig. Het enigste bezwaar is dat het werk niet altijd de volle aan dacht heeft. Het is ook moeUijk om lange tijd aaneen je te bemoeien met dingen, die niet altijd boeiend zijn. Marjan Klop, H. I. Ambacht. Dat was fijn, dat je op school gelegenheid had om aan mij te schrijven. Je huiswerk was zeker voorspoedig gegaan. Ik kan het best 'begrijpen dat je het jammer vindt, dat je nichtjes vertrekken, e» vooral Kommie. Waren ze dat al I van plan? Zouden jullie er ook ten willen gaan? Chris Klop, H. I. Ambacht. Je schrijft wel dat je diploma-B gezwommen helit, maar over de uitslag daarvan laat jt mij in het duister. Ik zal maar aanne men dat het bij beiden gelukt is. De oude kerk is er dus niet meer. Zou jij niet willen helpen aan het slopen van het orgel? Die traangasbommetjes vind ik niet zo geweldig. Zijn die zomaar in de winkel te koop? Die ballon, die U\ 'het ontploffen snippers papier strooide, vind ik wel grappig. Allemaal. Nog enkele brieven moe ten blijven liggen tot de volgende weelt. Denkt er om, dat het nu inzenden is! Ik verwacht jullie brieven zo spoe dig mogelijk weer, net als de vorige keer, toen ik geen achteraanlcomers had. De vriendelijke groeten van OOM KO. DIRKSLAND Opbrengst koUekte. De koUekte ge houden voor „Sonnevanck - Zonneglo- ren" alhier gehouden heeft 527,67 op gebracht. door Jan Lourense Verhaal uit de dertiger jaren. 20 „Neen, ik behoor niet tot het Leger des Heils", zegt Gretha. Dat zij het in sommige opzichten met het Heilsleger absoluut oneens is, vertelt zij maar niet, haar gastvrouw zou er niets van begrij pen. „Ik 'hen lid van de 'kerk in Hoog veld; dominee Hengema, misschien hebt u wel eens van hem gehoord? Maar de zondagschool gaat voorlopig van een commissie uit. Misschien, dat zij later kerkelijk wordt. Dat zullen we nog wel eens zien. Eerst eens afwachten, of de kinderen blijven komen". „Is u daar ook niet zeker van? Mijn man zei al: een nieuwtje; is spoedig af gelopen". „Uw man kan gelijk hebben. Ik hoop het niet. We zullen zien". „U moet het straks niet laten merken, maar mijn man spotte er wat mee. Ik zeg, mét Fred, die er heel anders over denkt, dat de kinderen er in elk geval geen kwaad leren. En ze zijn van, de straat af. Alleen bewonder ik u: elke dag op school, dat behoeft u ook niet te doen, dunkt me, en dan 's zondags ook nog niet vrij. U hebt er wel wat voor over, dat respecteer ik". ,-,Mijn opoffering is waarlijk niet igroot mevrouw. Het is slechts een uurtje. En wat betekent dat eindje fietsen nu? 't Is zelfs nog een gezonde beweging, ook in de winter. Is het al te ruw weer, dan zal een kennis in Hoogveld ons met de auto brengen". „U doet dat werk niet alleen?" „Neen, neen. Ik heb elke week hiüp van een dochter van mijnheer Botter weg de kweker. Die kent u zeker wel? En voor het g^val ik verhinderd mocht zijn, zijn er anderen, die inspringen". „U houdt het niet vol", zegt mevrouw De Bruin... „Ik bedoel: de aardigheid zal er hier gauw af zijn". „'t Is mogelijk. Maar er valt nog niets van te zeggen. Ik heb elders andere er varingen gehad, mevrouw. Misschien valt Laagveld mee. Ik hoop het". Mevrouw De Bruin wil nog iets op merken, maar de deur van de kamer, een pracht van een vertrek de fami lie woont in een villa, een eindje van de fabriek gaat open en binnen treedt de oude heer De Bruin, met uitgesto ken hand. „Neem mij niet kwalijk, dat ik zulk een slecht gastheer was, vanmiddag, juffrouw Verlaan, maar ik kon onmo gelijk eerder. Aangenaam, kennis met u te maken. Wat aardig, een nichtje van mijnheer Vanvelden. Hij heeft in die zelfde stoel gezeten, niet, vrouw?" Mevrouw De Bruin beaamt. Er valt even een stilte. Mijnheer De Bruin, vindt Gretha, is wat nerveus. Hij spreekt niet natuurlijk. Hij is anders dan zijn zoon. Die lijkt veel opener. Gretha maakt onmiddellijk gevolgtrek kingen. Of mijnheer De Bruin zit met zijn gedachten nog op het kantoor óf hem is iets onaangenaams overkomen. Hij bevalt Gretha niet. Maar iets later komt zij tot andere gedachten. Want geleidelijk wordt mijn heer De Bruin een charmant gastheer en causeur. Hij heeft nu veel weg van Fred, zijn zoon. Die komt even later binnen. Voorstellen is niet meer nodig. Hij 'begroet Gretha als een oude beken de, glimlachend, beleefd. Het gesprek loopt dan op rolletjes. Het blijkt, dat de oude De Bruin Gro ningen enigermate kent. Van de tijd, toen 'hij nog reisde voor zijn zaak in op komst. „Maar dat is nu al jaren geleden. Evenals overal, zal ook in Groningen wel veel veranderd zijn. 't Was toen een mooie tijd. Soms, zou ik zeggen, mooier dan nu. Je zag de groei. Nu blijf je op één peil en de tijden zijn slecht". Tot wie of wien zegt hij dit nu, denkt Gretha: tot haar of tot zijn zoon of tot zijn vrouw optot zichzelf? Wat heeft zij ermee te maken? En de ande ren horen het niet of doen alsof. Hij zegt het in het onbestemde. Misschien de moeite niet waard, om er bij stU te staan. De Bruin heeft tooh een flinke fabriek? Hij is een eerste rangs zaken man, heeft oom Herman gezegd. Ze spreken over de beide dorpen. Over haar taak in Hoogveld. Juffrouw Verlaan is zeker een echte vriendin van kinderen? Hoe zou zij anders vóór de klas staan? Fred de Bruin ziet haar belangstel lend aan. De vraag van zijn vader, heel voorzichtig gesteld en feitelijk al bevat tend het antwoord, interesseert hem in 'hoge mate. In spanning wacht hij op 'het antwoord van 'Gretha. ,,Uw zoon 'heeft mij iets dergelijks ook al eens voor de voet geworpen", laoht Gretha. „Is het dan zó verwon derlijk, dat ik bij het onderwijs ben?" „Ach neen, een wonder, waarom? Het lijkt me voor wie er iets voor gevoelt een mooi beroep toe. Maar u kimt ons toch niet wijs maken, dat u voor uw broodje naar hier gekomen bent?" Gretha laoht vrolijk: „Voor mijn broodje? Ik moet er geld op toeleggen. Misschien verdient uw jongste bediende op het kantoor nog mieer dan ik!" Verbaasde gezichten bij het drietal. Mijnheer de Bruin heeft zoeven van slechte tijden gesproken. Het ontgaat hem zeker, dat die slechte tijden ook in de wereld van het onderwijs doorge drongen zijn? Het geval wordt hen duidelijk, als ■Gretha met enkele woorden verhaalt, 'hoe het in elkaar zit. „O, dus u "Wilde persé voor de klas en daarom aanvaardde u deze betrekküig, ook al is die ver van lonend. Maar kon u dan niet in Groningen 'blijven? Daar zijn toch scholen genoeg. Neemt u mij niet kwalijk, dat ik zo vrij ben, maar u interesseert mij. Het geval is mij even wel niet duidelijk". „In 'Groningen is er inderdaad geen school, die mij gebruiken kan. Ziet u, het zit zó". Weer met enkele woorden de situatie getekend. Zo duidelijk als wat. De oude De Bruin derükt: die kan haar woordje doen; dat is een ontwikkeld meisje. „Vreemd, als er zoveel scholen zijn, in Groningen. Hoeveel openbare zijn er wel niet?" •„Maar man, het is toch duidelijk, dat juffrouw Verlaan niet op het openbaar onderwijs gaat?" merkt zijn vrouw op, met min of meer verwijt in de stem. „Ach ja, excuseer, daar dacht ik niet aan. geeft de voorkeur aan een be paald soort van school. Ik hoor zelfs, dat u hier in Laagveld een zondagschool hebt 'geopend. Fred kwam met het nieuws". „U is, geloof ik, een wandelend nieuws'blad", lacht Gretha. Onderzoekend kijkt hij haar aan; drijft zij de spot met hem? Maar het ge laat van de bezoekster wijst daar niet op. „Het werd me op de fabriek meege deeld", zegt hij, kort. „Door een van arbeiders, die er niets dan spot voo over had. Ik heb getracht, hem aanzij» verstand te brengen, dat hij '^^'P voor uw pogen diende te hebben. «J keek me aan, alsof hij het in Keui» hoorde donderen!" Fred de Bruin lacht nog smakeli]» om. „Méént u dat?" vraagt Gretha. „Wel natuuriijk, juffrouw Verlaan. Waarom zou ik dat niet menen? otm ik in die dingen misschien anders a dan u? Misschien. Het is niet eens zeK^ Maar wat zou dat dan nog? jL voor de 'kinderen van onze s™^ ^ou geen kwaad, als u die school lw™t, ik zeggen. Wij zien u liever werken bijvoorbeeld de een of andere com^^j_ nistische agitator, vergeef me "^e gelijking". „„r Gretha lacht gul: Jnderdaad,^ die vergelijking mag u wel excuus gen. Maar intussen veriheugt °Mdte- mij zeer. Dat maakt me ook g^^'^jgj, lijker, een verzoek aan de firnia U begrijpt, dat deze aktie, die noooi zo lijk wordt geacht hier in Laag" veel geld kost. We begiimen ^^^j voudig mogelijk. Eens zien, i'O^ jj loopt. Maar u begrijpt, de ^f°^'-J\.i natuurlijk, het werk geleidenjK breiden". (Wordt wri)ol5

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1973 | | pagina 6