r IIAIIDEtl - I1IEUWS De J. Henry Dunant te| ;Middelharnis Actieve afdeling Nieuwe Tonge verwende de gasten Zomers van de laatste 10 jaar beneden de maat Mifiiniuni profiel- diepte autoliandeii dringend gewenst Zaleen zijn zaken Zuid-Hollandse Gebakkraam Ëilanden-nlenws Geslaagde ouderavend Cbr. Lagere scheel familiebericbten 39,- blad Vrijdag 25 mei 1973 No. 4190 KIJKVENSTER de |s. •k -k WEERPRAATJE la bot tdad voer vm Weer gearriveerd OLIEBOLLEN EN WAFELS ongevulde oliebollen, krenteboUen, krente- en rozijnenbollen, oliebollen met appel, ananas- en amandelspijs. Beleefd aanbevelend P. L. VISSER parkeerterrein gasfabriek - Ben. Zandpad - Middelharnis Wij staan er t/m zaterdag 2 juni a.s. MOOIE KEUKENS ANDRÊ VOÓGT grijze kater Te koop Gemeente Oostfiakkee BEKENDIVIAKING 1948 Uitnodiging 1973 LEERLINGEN kunnen worden opgegeven blik op kerk en samenleving Hemelvaartsdag De Reformiatie en de feestdagen Een waarde volle traditie Een simpel bericht in de dagbladen, dat ons vermeldde het besluit van en kele gemeenten om op de Heirielvaarts- Ha" geen kerkdiensten meer te houden, ma°ar° het feit van de Hemelvaart te lerdetilcen op de daaraan voorafgaande de daaropvolgende zondag, geeft ons lanleiding wat na te mijmeren over de- je feestdag, die wel „het stiefkind on- iej de christelijke feestdagen" wordt lenoemd. Op deze dag plegen namelijk hele ge- ■innen erop uit te trekken om bezoeken 'e brengen aan familieleden of kennis- len, of om te genieten van de natuur. reien nemen dan tegenwoordig nog een inipnerdag op vrijdag, zodat ze een lang iveekend hebben van woensdagavond tot maandagmorgen. De jongeren heb- ,en vanouds op Hemelvaartsdag hun jondsdagen. Gevolg van dit alles is, dat Kfken die op zondag nog geheel bezet ajn, op de Hemelvaartsdag grote hiaten fertonen. Het besluit tot het afschaffen van de kerkdiensten op hemelvaartsdag werd blijkens de krantenberichten enigszins gemotiveerd door de afkeer die de Re formatie had van de afzonderlijke vie ring van de christelijke feestdagen. Dat is een wonderlijke zaak! Velen die liet zoveel van de reformatorische pre diking moeten hebben, willen ineens voluit reformatorisch zijn wanneer het )ver deze en dergelijke dingen gaat Het ware eerlijker, gewoon te zeggen dat men er geen brood meer in ziet, omdat de gemeente toch verstek laat gaan, dan zich op Calvijn te beroepen. Nu is het een feit dat de Reformatie uit alle macht geprobeerd heeft de vie ring van de christelijke feestdagen on gedaan te maken. Ook de Hemelvaarts dag was bij de Reformatoren niet erg populair. Alles wat zweemde naar bij- of, en daaronder rekenden ze ook de feestdagen die naast en boven de zondag werden gesteld, moest worden afgeschaft. Toch mocht ook de Hemelvaartsdag bogen op een eeuwenoude traditie. We weten dat deze dag ai in de derde eeuw als christelijke feestdag is gevierd, en dat is zo doorgegaan tot de Reformatie Geen wonder dat het Calvijn niet ;elukt is, deze dag af te schaffen. Ook in Nederland voelde men er niet voor. Wat spijtig merkte de Synode van Dordt in 1578 op: „Het ware wel te wensen dat de vrijheid van zes dagen te arbei den, van God toegelaten, in de kerk ge houden en de zondag alléén gevierd mocht worden. Nochtans, dewijl som mige andere feestdagen door autoriteit der overheid onderhouden v/orden, te weten de Ohristdag (Kerstdag) met de navolgende, idem de tweede paasdag en tweede pinksterdag, en in sommige plaatsen zelfs de hemelvaartsdag, zo zullen de dienaren naarstigheid doen dat zijde gemeente leren zullen de onnutte en schadelijke lediggang in een heilige en profijtelijke oefening veran deren De bedoeling is duidelijk. Men zou de feestdagen willen afschaffen, maar de overheid houdt ze in stand. Dientenge volge wordt er op die dagen niet ge werkt, zodat de mensen faun tijd in le digheid doorbrengen. Het is dan toch maar beter op die dag kerkdiensten te houden. IIIIIII.M1IIPIIIIW Toegegeven, het is een wat negatief argument. We moeten kerkdiensten houden om de „snipperdagen" te vullen, en om uitspattingen te voorkomen Nog een eeuw later zou Jacobus Koel man in Sluis zich ertegen veirzetten. Hij bleef weigeren op de feestdagen ie pre ken. Hij weigerde nog toen het hem zijn ambt kostte. Voluit reformatorisch, maar zeker niet taktisch en pr^tisch. •k -iV Nu we weer zoveel honderden jaren verder zijn, zouden we toch onze chris telijke feestdagen niet meer willen mis sen. Niet alleen omdat we dan de tra ditie van de kerk der eeuwen zouden doorbreken. Maar ook omdat de heils- feiten van zo enorme betekenis zijn voor het leven van het geloof. Maar dat dienen de gemeenten dan ook wel te beseffen. Want het zijn toch niet de beste onderdanen, die geen belangstel ling hebben voor de kroning van de Koning WAARNEMER. De Vereniging van Bandenspecialis ten in Nederland (VACO) heeft zich schriftelijk tot de minister van Ver keer en Waterstaat, drs. T. E. Wester terp, gewend over de dringende wense lijkheid van invoering van wettelijke maatregelen aangaande een minimum profieldiepte voor banden voor perso nenauto's. In de brief wijst de VACO erop dat vooral bij natte wegdekken de anti-slip en remeigenschappen bij een wegslij- tend profiel vanaf 3 mm in sterk ver snelde mate afnemen en een direkt ge vaar opleveren voor de veiligheid van het wegverkeer. Nederland is met Polen nog het enige land in Europa dat tot dusverre geen wettelijke regeling betreffende een mi nimum profieldiepte voor banden kent. De VACO dringt er bij de Minister op aan zioh te willen konfirmeren aan de in de overige europese landen bestaan de regeling van de minimum profiel diepte van 1 mm met een slijtage-indi- kator op een hoogte van 1,6 mm in het profiel. Deze indikator is in ongeveer 95'"/o van de dn Nederland leverbare merken autobanden aangebracht. De VACO heeft zich bereid verklaard deel te nemen aan overleg ten aanzien van de problematiek rondom doeltref fende kontrole-mogelijkheden. RHENEN Een uitgeslapen stads knaapje van een jaar of tien wilde in één van de winkeltjes op Ouwehands Dierenpark als souvenir een hertje ko pen. „Wat kost het?", vroeg hij de win- keljuffrouw. „Vijf en negentig cent", luidde het antwoord. Waarop de knaap reageerde „maar ik ben het zoontje van meneer Ouwehand, wat kost het dan?" OOSTERLAND Opbrengst koUekte. Ten bate van de Stichting: „Het Hoogeland" te Beek bergen werd hiej- ter plaatse weer een huis-aan-huis-koUekte gehouden door de jongedames: Lianne Bolle, Ida en Klazina Dooge en Marjan de Jonge, on der leiding van mevr. C. van Dijke- BoUe. De opbrengst bedroeg de som van 202,80 waarvoor de milde geef sters en gevers en niet minder de lei ding en de kollektanten een dankwoord toekomen. De kabouters van de „Cornells Ver- olme Kring" uit Nieuwe Tonge vonden het m.aar wat fijn dat zij maandagavond op de nieuwe „J. Henry Dunant", het' hospitaalschip van het Ned. Rode Kruis de aan boord zijnde gasten uit Rotter dam mochten verwennen. En ze hebben het keurig gedaan. In de- stampvolle recreatiezaal speelden ze eerst hun spelletjes en daarna mochten ze de 74 gasten een zelfgemaakt schikterijtje met afbeeldingen uit Nieuwe-Tonge en een plantje gepoot dn een zelfgemaakt bakje aanbieden. Eerst wat oiiwenning tussen al die tafels, rolstoelen en bed den ging het na verloop van een kwar tiertje steeds beter. De opgewektheid van de gasten en het personeel aan boord, af en toe doorbroken met een luid applaus, deed de gedachte dat men in een varend hospitaal was, gauw ver geten. 2e waren spoedig goede maatjes met de gasten en de bemanning. Een dame nam zomaar ineens een kabouter op haar schoot en daarmee vertolkte ze de dank en de waardering van al haar kollega's, hoe fijn ze het wel vonden. Daar de boot deze middag een uur over tijd in de Rijkshaven te Mdddelharnis aanlag, waren de kabouters wel wat vroeg aan de kade. Donkere opkomende onweersbuien dreigden de groep, die nog niet direkt aan boord kon, tot wa terkabouters te maken. Havenmeester E. Groeneveld nam echter voorzorgs- Paula van Alphen mocht het schil derijtje en de plant overhandigen aan de heer L. Neomagus (links) en Bea Visser deed dit aan de heer B. CSchuurntan. maatregelen en nam de jongelui een poosje meer naar zijn woning. Het bleef gelukicig droog, ook voor het vele pu bliek dat naar de Rijkshaven was geko men om van alle aktiviteiten rondom en op het mooie schip getuige te zijn. „Apollo" paraat. Het ds deze week de elfde tocht, die de „J. Henry Dunant" sinds hij vanaf 12 maart in de v,aart is, onderneemt. De 74 gasten komen uit Rotterdag en omstre ken en van de 67 man vast- en los per soneel zijn er onder hen vijf helpsters en helpers van de Rode Kruiskolonnes van Flakkee. Het zijn de aktieve leden die bijna jaarlijks een week van hun vakantie geven voor dit mooie en dankbare werk. Van de afdeling Dirks- land zijn het de dames Van Putten-de K^eizer, B. de Wachter, Kievit-Braber en Bestman-Zoon en van de afdeling Oolt- gensplaat, de heer IJ. Neels. Bijna altijd zijn ze ingedeeld op de boot van „Rot terdam" en daardoor kent men elkaar en dikwijls ook de gasten. De arts die deze reis de medische verzorging van de 74 (en vanzelf ook vari al het perso neel) op zich heeft genomen is dr. J. H. Meerwaldt te Rockanje, terwijl als hoofdzuster, mej. Hoenderop uit Rot terdam, fungeert. In overleg met mevrouw A. E. Mijs- Meijer uit Middelharnis viel ditmaal de afdeling Nieuwe-Tonge de eer te beurt om als gastvrouwe op te treden. Om 7 uur was het bezoek, dat de gasten iede re avond mogen ontvangen, afgelopen. Daarna werd door dr. Meerwaldt en de hostes, mej. A. v. d. Broek uit Aalsmeer het afdelingsbestuur van het Rode ist- GEN, (van onze weerkundige medewerker) Nemen wij het verloop van de laatste 10 Nederlandse zomers onder de loupe aan is de uitslag duidelijk negatief, na- iJelyk te weinig zomerse dagen, te veel f^Sen en te weinig zon. Van de tien verliepen er redelijk goed zonder een uitschieter) namelijk 1964, 1969 en 1970. Vier verliepen zeer matig, te weten 1966, 1965, 1968 en 1971, drie Waren er uitgesproken slecht, 1963, 1965 f" verleden jaar. Daarmee slaat de ba lans overduidelijk udt naar ongunstig. Juni te weinig zon. Bekijken wij over deze periode van "6n jaar de maanden apart, dan zien dat vooral juni te weinig zon heeft bebraeht, gemiddeld 18 uxen per jaar te «einig. Voor juli - 4 uren per jaar, augustus 1 uur per jaar. net^was juni 1970 dat er als een zeer roge en zeer zonnige zomermaand 'sprong in positieve zin. Augustus te koel. <?^?ten wij het karakter van de laat- re tien zomers aan het aantal zomerse "p!™ l^oven 25 graden in De Bilt waar- dei!?'"'^"^ en vergeleken aan het gemdd- j"^ yan de periode 1941-1970, dan van augustus er met een tekort nS v^ zomerse dagen het sterkst nipfnuitspringt, gevolgd door juli met 9 dag ts en juni met totaal één zomerse weinig. Over de drie zomermaanden totaal kreeg de periode de laatste 10 jaar 21 warme dagen te weinig. Juni droog augustus nat. Voor een indruk van de regenval na men wij de regencdjfers van De Bdlt. Dan zien wij dat juni gemdddeld aan de droge kant bleef met per jaar 9 mm neerslag minder dan normaal. Juld per jaar 5 mm te veel, augustus 11 mm te veel regen met een maandgemiddelde dat bijna 100 mm bedraagt van 1963 tot 1972. Na een zeer lange, zonnige en droge zomer van 1959 hebiben wij geen gun stige uitschieters meer ervaren. Van 1959 tot heden deed juni het zeer goed alleen in 1970, augustus in 1964 en 1969, augustus in 1969 en 1970. Van 1900 tot heden (rudm 70 jaar) kwamen in De Bilt 12 jaren voor met meer dan 30 zomerse dagen, hetgeen tot de beste zomers mag worden gere kend; daarvan let wel in de laatste 25 jaar slechts één die daar boven - kwam, namelijk 1959 met 37 zomerse dagen. Zo bezien heeft een ieder gelijk dat de zomers vergeleken met de periode 1960 tot heden duidelijk slechter zijn verlopen dan dn de decennda daarvoor. En wij blijven hopen en geloven dat de sdtuatde weer ten gunste zal keren zoals ddt past in korte of langere kld- maatschommelingen. OUDE TONGE Woensdag 16 mei j.l. was de jaarlijkse ouderavond van de Christelijke lagere school te Oude Tonge. De avond werd geopend met het zingen van Psalm 119 65, gebed en Schriftlezing uit Johan nes 6. De voorzitter dhr. J. Heyboer, wees op de tekenen en wonderen die in dit hoofdstuk beschreven worden. Hdj wees de aanwezigen op het geloof en ongeloof uit die tijd en van deze tijd. In zijn welkomstwoord verklaarde de heer Heyboer verheugd te zijn, dat de ouders gekomen waren, ondanks het feit dat de ouderavond dit jaar in verband met een verbouwing aan de school wat laat was. Na de opening werd er ademloos ge luisterd naar zang en muziek door een groep leerlingen onder leiding van mej. Vroegindeweij. Vervolgens ihield dhr. C. Quist, leraar aan de Christelijke M.A.V.O.-school te Middelharnis een boeiende lezing over „Basisschool en voortgezet onderwijs". Spreker wees op het dn werking gaan van de Mammoetwet op 1 augustus 1968 en wat daarna tot stand kwam. Niet alles is ideaal gebleken in de praktijk. Verschillende schooltypen met hun mo gelijkheden passeerden de revue. Aan het slot wees dhr. Quist op de di'ingende noodzaak, vooral in deze tijd van chris telijk voortgezet onderwijs. Hij wees dn dit verband op de Stichting voor Voort gezet Onderwijs, die naar een Chrdste- lijke Havo en een Christelijk Atheneum streeft. In de pauze die daarna volgde, was er gelegenheid tot toezichtigdng van het handwerkonderwijs en de nieuwe hoof denkamer met magazijnruimte. Na de pauze was er een dia-quiz on der leiding van het hoofd der school, dhr. P. van Oosterom. Alle ouders de den enthousiast hieraan mee. Terwijl de quiz-formulieren werden gecorrigeerd was er gelegenheid tot vragen stellen naar aanleiding van de lezing van dhr. Quist. Vele ouders maakten hiervan ge bruik. Na de prijsuitreiking aan de winnaars van de quiz, werd deze geslaagde ouder avond besloten met het zingen van Ps. 84 6 en eindigde dhr. J. Heyboer met dankgebed. Kruis uit Nieuwe-Tonge ontvangen. De ze aktieve afdeling, die met de inzame ling in 1972 op de tweede plaats prijkt in Zuid-Holland, heeft het er niet bij laten zitten. Het bestuur bracht een heel le ger mee, nodig om de avond te vullen. Op de kade stond de fanfare udt Nieuwe-Tonge, het bekende „Apollo" opgesteld en gaven enkele nummers ten beste. Vervolgens werd door de drum band en de majoretten een show gege ven; wat door de gasten vanuit de re creatiezaal en de slaapzalen kon worden gevolgd. De monitors zorgden er voor dat ook de gasten aan de andere zijde van het schip in hun zalen een en an der konden volgen. Bloemengroet. Na afloop kwam de voorzitter van „Apollo", dhr. H. v. d. Valk en de tam- boer-maitre, dhr. J. C. Vos aan boord met een bloemstuk, dat door dhr. Van der Valk namens genoemde verenigin gen aan dr. Meerwaldt werd aangebo den, zijnde een groet aan allen die zich op de „J. Henry Dunant" bevinden. Dhr. van der Valk sprak hierbij en kele woorden en wenste de gasten en bemanning een voorspoedige reds toe. Terloops mogen wij hier wel even bij opmerken, dat voor de leden van de fanfare, alsmede voor de drumband en de majoretten een aktie op touw is ge zet voor nieuwe uniformen. Naast de bazar, die reeds is gehouden worden thans aandelen van 25,en 10, uitgegeven. Gegadigden kunnen zich vervoegen bij het bestuur en de leden. Na deze hulde was het de beurt aan de kabouters, (voor later mogelijk toe komstige padvinders), die onder lei ding van de dames Gebraad, Leenders en Jacq. Dekker de zaal kwamen dn ge- Drie Nieuwe Tongse kabouters wer den hier door drie Rotterdamse gasten hartelijk onthaald toen zij de zelfgemaakte oadeautjes kwamen aanbieden. Dr. J. H. Meerwaldt, de scheepsarts was mede verheugd over zoveel spontaniteit. marcheerd. Hostes, mej. Van den Broek kondigde hun optreden aan (reeds hier boven omschreven). Een traktatie in de personeelszaal was hun beloning. Na mens de afdeling Nieuwe-Tonge sprak dhr. S. Dekker, die in het bijzonder stilstond bij het veelomvattende werlv dat het Rode Kruis op zich neemt en niet het minst in de organisatie van tochten met langdurige zieken en ge handicapten. Dhr. Dekker wenste de gasten van harte veel sterkte toe en bemanning en personeel werden be dankt voor hun verantwoordelijke taak. Namens de afdeling bood hij hun een traktatie aan. Ook burgemeester en mevrouw Van Es kwamen een kijkje aan boord ne men. Toen alles rustig was werd de avondslulting verzorgd door ds. J. Maasland uit Middelharnis, consulent van hervormd Nieuwe-Tonge. Kapdtedn H. J. Maasbach bracht zijn schip deze week van Rotterdam naar Mdddelharnis, Middelburg, Sas van Gent, Bergen op Zoom en meerde he den vrijdagavond weer af te Piotterdam, waar morgen (zaterdag) de ontsche- ping plaats vindt. En dan gaat maan dag de 12de tocht weer beginnen vanuit Vlaardingen met 74 verlangend uitzien de mensen udt de afdeldng Den Haag en omstreken. Helpt allen het Rode Kruis Helpen Uw keuken modernise ren Is goedkoper en eenvoudiger dan u denkt. Kom eens kijken! Spoelelementen en aan rechten met kunststof of roestvrdj stalen boven blad, 2 onderkasten vanaf WANDKASTEN vanaf SERVIESKASTEN of WERKKASTEN vanaf Keukencentrum Rotterdam - Meent 7-9 Telefoon 010-12 58 93 Ouddorp - Boompjes 9 Telefoon 01878-937 Vermist sinds eèn paar weken: met witte borst 'en voetjes, niet groot, ndet gecastreerd, 15,beloning voor wde levend of dood terugbrengt. Mej. M. W. L. Hobbel Ringstraat 30 Sommelsdijk een 2 maanden oud bureautje, kleur: rood wit, met drie laden rechts kastje links. Mej. H. VOS Secr. Nijghstraat 1 Middelharnis, (01870) 29 68 Van 28 mei tot en met 18 juni 1973 is ter secre tarie van de gemeente voor een ieder ter inzage neergelegd een afschrift van het raadsbesluit d.d. 14 mei 1973 tot onteigening in het belang van de ruimtelijke ontwikkeling en van de volkshuis vesting ten name van de gemeente Oostfiakkee ten einde uitvoering te geven aan het bestem mingsplan „Plan Oost" te Oude-Tonge. Ooltgensplaat, 15 mei 1973. Het hoofd van het gemeentetoestuur van Oostfiakkee, W. M. van der Harst. Inplaats van kaarten De besturen van de Koninklijke fanfare „Apoilo" en het Ondersteuningsfonds „Apollo" te Goede- reede hebben de eer U hierbij uit te nodigen tot bijwoning van de receptie, te houden op zaterdag 26 mei 1973, des avonds van 19.00 tot 21.00 uur dn het Verenigingsgebouw te Goedereede in de Pie terstraat waarin o.m. u dhr. W. Vernooys diri gent van de Kon. fanfare ApoUo kunt feliciteren met zijn 25 jarig dirigentschap van genoemde vereniging. Uw aanwezigheid zal zeer op prijs worden ge steld. Namens de Besturen van genoemde verenigingen, J. Kleijn, voorzitter. J. Bruggeman, voorzitter. Goedereede, 11 med 1973. voor de ORANJE NASSAUSCHOOL voor chrdstelijk basisonderwijs te NIEUWE TONGE op zaterdagavond 26 mei aan huis bij S. Dorresteijn, h.d.s. Korteweegje 9, Nieuwe Tonge.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1973 | | pagina 5