Boeren zijn geen prijsrebellen PFAFF LAAGVELD MKÜWS Wsningbouw ndvies Combinatie in Middelliarnis Plaatselijlc nieuws ZeDdiDgstentoonstelling te Stad a. 't Haringtliet NU 275,- -k Consument en boer spreken verschillende taal W. RIKKEN B.V. STOFZUIGERS ANDRÉ VOÖGT ZEELAND UIT 9t ttnin VERVOLGVERHAAL Bladz. 2 JEILANDEN-NIEUWS" Dinsdag 22 mei n Iedereen heeft de mond vol van in flatie.. Het tempo waarin de lonen stij gen is nau'welijks te volgen. De prijzen kunnen de loonrace aardig bijbenen. Het Centraal Akkoord heeft tot doel een stokje voor het kat- en muizenspel te steken. Alle zeilen worden bijgezet om de prijsstijgingen onder 5 a 6 "/o te hou den. In dat economisch spel manoeu vreren' de boeren zich met een prijseis van 7,5%. De economische chaos dreigt daarmee compleet te worden. Hoe moet de argeloze lezer dit nu allemaal slik ken? Wat is er nu allemaal waar en niet waar? Speelt de boer een rebellen- rol of vecht hij voor een eerlijk be staan? Een feit ïjlijft dat onvolledige en onjuiste informatie leidt tot misver standen, die op hun beurt weer wrevel en ongenoegen oproepen. Eén van de grondprincipes uit het EEG-verdrag is gericht op redelijke in komens voor de boeren. Dat hoeft niet in strijd te zijn met redelijke consumen ten prijzen', maar daarover straks. De jaarlijks terugkerende onderhandelings strijd over gemeenschappelijke land bouwprijzen heeft betrekking op de helft van alle landbouwprodukten in West-Europa. Er zijn veel wegen die naar een jaarlijkse prijsaanpassing voor landbouwprodukten leiden. De Europese Commissie (het dage lijks bestuur van de EEG) heeft zich in 1972 akkoord verklaard met het uit gangspunt dat de boerenmkomens in elk geval in hetzelfde tempo moeten groeien als de inkomens buiten de land bouw. Voor onze boeren is het niet zo moeilijk dit principe in cijfers te verta len'. Hun toporgaan, het Landbouw schap, heeft het heel netjes uitgere kend. Allereerst heeft men berekend hoe de arbeids- en kapitaalkosten ge stegen zijn. Doorberekening van deze kosten leidt tot de eis om de Brusselse prijzen met 6°/o te verhogen. Het land bouwinkomen is de laatste jaren flink achtergebleven bij alle niet-agrarische inkomens; dat verschil loopt op tot 40"/'o ten nadele van de boer. Als men een stukje achterstand wil wegwerken' zou den de landbouwprijzen dit jaar in elk geval nog eens met 12V2»/o extra in prijs moeten stijgen. Telt men alle wen sen op, dan rolt er een getal uit dat de Europese boeren in Brussel op tafel gelegd hebben, n.l. iHifilo. Dit magische getal' is niets anders dan een noodza kelijke verhoging van de boerenprijzen' om hun inkomen in de pas te krijgen met andere inkomentrekkers. Hoge «leesprijs niet gevolg, maar oorzaak van Brussels prijsbeleid Tot hier klopt het boerenverhaal aar dig, maar de consumentenkat zit nog steeds in de gordijnen. Het Centraal Akkoord is een mooie belofte om de prijzen in bedwang te houden. Ook de EEG-ministers hebben beloofd de prij zen niet verder dan 4"/o te laten stijgen. Hoe rijmeni deze wensen nu met de boe- renverlangens? De Brusselse landbouw prijzen zijn niet meer dan bodemprijzen. Het zijn een soort garantieprijzen die 'beneden de werkelijke marktprijzen lig gen. Deze laatsten immers komen tot stand door het spel van vraag en aan bod. Wat Brussel dus in feite doet, is het treffen van een bodemvoorziening voor de boeren. Zij moeten in staat zijn via de producentenprijs een rechtvaar dig inkomen te verdienen. Er is een groot verschil tussen boeren- of produ centenprijzen enerzijds en consumenten- of marktprijzen anderzijds. De prijs- eisen {7,5''/o) van de Europese boeren hebben betrekking op de eerste prijzen- categorie, de inflatiebestrijders (de par tijden rond het Centraal Akkoord) doe len op de consumentenprijzen. Een spre kend voorbeeld is rundvlees. Brussel verhoogt de oriëntatie- of streef prijs voor de boer met ruim W/o. Men wil de boeren met deze ruime prijsverhoging bewegen tot een grotere vleesproduk- tie, omdat de vraag naar vlees groter is dan het aanbod. Dat laatste verschijnsel is er de oorzaak van dat de werkelijke marktprijs (de vleesprijs voor de consu ment) aanzienlijk boven het Brusselse prijsniveau uitgaat. De hoge vleesprijs is dus het' gevolg van een schaarste op de vleesmarkt (zelfs in de hele wereld) en niet van een gestegen boerenprijs. Als Brussel akkoord was gegaan met een gemiddelde prijsverhoging van 7,5% zouden de kosten van levensonderhoud natuurlijk opgeschroefd worden. Die op waartse druk zou echter niet alleen be scheiden, maar ook ruimschoots onder de 4V2 van de EEG-ministers en ook binnen de ruimte van het Centraal Ak koord blijven. Landbouwoverschotten en tekorten dicht bij elkaar ■Voor het publiek is het bijna niet te verteren, dat de boeren hogere prijzen eisen, terwijl de overschotten tegen be lachelijke prijzen weggewerkt ■worden. Het boterdrama spreekt boekdelen. De melkprijs lokt vele melkveehouders naar een hogere melkproduktie, terwijl de EEG-boter tegen spotprijzen naar het Kremlin gestuurd wordt. Vele consu menten kunnen deze tooerenfuosofie niet volgen. Toch is het onvermijdelijk dat het landbouwbeleid soms tot derge lijke waanzinnige uitwassen leidt. De produktieomvang van landbouwproduk ten is nooit precies te plannen, omdat de natuur daarbij een belangrijke, maar ook niet te voorspellen rol speelt. In de boerenbedrijvigheid zit dus een avon tuurlijk element. Anderzijds vindt de consument het doodnormaal dat hij el ke dag zijn voedsel kan krijgen. Zodra er een voedseltekort dreigt, wordt groot alarm geslagen. Welnu: de boer moet zorgert dat er steeds voldoende voedsel geproduceerd ■wordt. Hij probeert natuurlijk op een juiste produktieomvang te mikken. Dat lukt nauwelijks en overschotten (hoe klein ook) zijn niet te vermijden. Trou wens in de landbouw liggen overschot ten en tekorten vaak dicht bij elkaar. De tarweberg van enkele jaren geleden is door een mislukte graanoogst in Rus land plotseling veranderd in een schrij nend wereldtekort aan tarwe. Als we in de EEG spreken over een botervoor- raad van 200.000 ton, is dat een werk- voorraad voor twee maanden. Op een totale jaarproduktie van 1620 duizend ton 'boter in de gemeenschap is 200 dui zend ton betrekkelijk weinig. „Voldoende" is „meer" is „overschotten" De boeren staan met hun produktie- proces voortdurend op de tocht. Ieder een vindt het de gewoonste zaak van de ■wereld als het „prakkie" elke dag op tafel komt. Een vanzelfsprekende zaak die op de boerderij tot halsbre kende toeren leidt. „Voldoende" bete kent in de boerentaal meestal „meer", omdat de boer in bondgenootschap met de natuur leeft en werkt. „Meer" bete kent in een normale consumententaai „overschotten"; die laatsten zijn niet of zeer moeilijk te rijmen met de prijsver hogingen die de boeren gevraagd heb ben. Alles bij elkaar genomen levert het tik-tak-spel gretige stof voor eigen aardige filosofieën over landbouwpro- duktie en landbouwprijzen'. Op zich zelf is dat alles geen betreurensv/aardige zaak zolang de boer zijn eerlijke kan sen behoudt en niet de dupe wordt van gekleurde, onvolledige en eenzijdige ver halen. B. Schouwing FAMILIEBEZOEK IN DjE VERENIGDE STATEN VAN NOORD AMERIKA EN CANADA Veel mensen uit onze kring bezoeken tegen-woordig familie in Noord Amerika. Dit gebeurt meestal individueel. Wan neer wij een groep 'kunnen vormen van dertig personen, dan kan in september en in december 1973 D.V. een dergelijke reis georganiseerd worden. Er •wordt ge vlogen met de K.L.M. De vertrekdatum is vastgesteld op vrijdag 21 september en vrijdag 21 december. De reis duurt drie weken. In september kost een re tour naar Grand-Rapids via Chicago 1073,In december kost een retour 988,Naar Montreal toost een retour in september 695,en in december 610,Prijsverhogingen voorbehouden. Bij deze prijzen kom.t nog ongeveer 10,belasting en 10,administratie kosten. Opgaven worden gaarne ver wacht bij H. jde Deugd, Walkartweg 11, Zeist, telefoon (03404) 18249. PFAFF NAAIMACniNEHUIS Bergen op Zoom, Korte Meestraat 17 Tel. (01640) 35878 BON: voor gratis folders zenden aan PFAFF, Antwoordnum mer 102, Bergen op Zoom. Naam: Adres: Plaats: De jeugd van Stad aan 't Haringvliet is bezig geweest met de voorbereidin gen van een kleine zendingstentoon stelling. Die tentoonstelling zal gehou den worden in 't Anker (achter de Ge- ref. Kerk). De tentoonstelling is open voor gemeenteleden en andere 'belang stellenden ■vrijdag- en zaterdagavond 25 en 26 mei van 7 tot B uur, zondag morgen 27 mei van 11 tot 12 uur en zondagavond van 7 tot 8 uur. 1973 is het Afrika-jaar (100 jaar ge leden is Li^vingstone overleden). Er zul len daarom enkele foto's van Afrika te zien zijn. Voorts wordt aandacht be steed aan Rwanda, dat kleine land in het hart van Afrika. De 'Gereformeerde Kerken in Nederland zijn nauw betrok ken bij het werk van de kerk daar. De jongensclub van Stad heeft een ma quette van Rwanda gemaakt. Er zal ook een lektuurtafel komen met boeken en folders over de zending. De aktiegroep „Stad" zal een stand inrichten t.b.v. de ontwikkehngS'hulp. Haar eerste aktiviteit zal in het teken staan van de aktie „Neem een gast aan tafel". Voorts wil zij de problematiek van de ontwikkelingshulp en de nood van de Derde Wereld meer onder de aandacht van de mensen gaan torengen. Iedereen van harte welkom op deze zendingstentoonstelling! Grote koUektle van alle bekende merken. Scher pe prijzen, 'n draaitop reeds vanaf 139,— Miele S 200 inkl. B.T.W. Op aUe andere fabrika ten hoge kortingen. Rotterdam - Meent 7-9 Telefoon 010-12 58 93 Ouddorp - Boompjes 9 Telefoon 01878-937 Morgen, woensdagmiddag zal in Mid- delhamis, in het voormalige kantoor van de woningbou-wver. aan de Mei- doomlaan een afdeling worden 'geopend van de W.A.C.de Woningbouw Advies Combinatie te Capelle aan de IJssel. In de W.A.C, zijn een aantal adviseurs verenigd die elk afzonderlijk op het terrein van de woningbouw werkzaam zijn geweest. Het doel van de combina tie is, gemeenten, diensten van gemeen te-werken, woningcorporaties, beleg gingsmaatschappijen, architecten, aan nemers, makelaars en alle instanties en bedrijven die zich intensief met de woningbouw bezig houden, een zo groot mogelijk dienstenpakket aan te 'kunnen bieden, zowel in technisch als in admi nistratief - organisatorisch gebied. De deelnemers in de Woningbouw Advies Combinatie zijn: Technisch ad^viesbureau Bekro b.v.. Burg. Verloopstr. 6, Capelle a. d. IJssel, centrale verwarming, liften, water- en gasvoorziening, mechani sche ventilatie, luchtbehandeling, sanitaire installaties. Adviesbureau Bakker, Hoomwerkstr. 1 Hellevoetsluis; cen-trale- en gemeen- schappelij ke antenne-inrichtingen. Nationale Ad^viesgroep, Maasstraat la, Rotterdam; centrale verwarming etc. Ingenieursbureau Controlec, WiUiam Boothlaan 3d, Rotterdam; electro-, meet- en regeltechniek, leidingregis tratie en landmeetkunde. Adviesbureau Eggermont, Poldermees terhof 12, Krimpen a. d. IJssel; be drij f s- en administraieve organisatie en dienstverlening. De deelnemers vertrouwen erop, met de oprichting van de Woningbouw Advies Combinatie een waardevolle bijdrage te kunnen leveren aan het alom levende streven tot perfectionering van de he dendaagse woningbouw in al haar facet ten, met als idoel: HET BEREIKEN VAN EEN MAXI MUM AAN WOONCOMFORT TEGEN EEN ZO LAAG MOGELIJ KE PRIJS. MIDDELHARNIS - SOMMELSDIJK Bejaardenmiddag Het bejaardencomite afd. N.C.V.B. Middelhamis - Sommelsdijk nodigt de bejaarden uit naar Jeugdhaven te ko men om een gezellige middag te houden op woensdag 30 mei om half drie pre cies. Spreker ds. v. Iperen uit Kat^wijk aan Zee. Voor vervoer kunt u zich op geven 'bij de volgende adressen: Mevr. Vhetland, Berkenlaan 5, Tel. 2847; Mej. den Boer, Secr. Nijstr. 1, Tel. 2968; Mevr. Bieneveld, Prinsessenlaan, Som melsdijk, Tel. 3428. MIDDELHARNIS Demonstriaitie bloemschikken Vrijdagmiddag 25 mei om 13.30 uur, wordt er een demonstratie bloemschik ken gehouden in het Dienstencentrum. Deelnemers zijn welkom. DIRKSLAND Gemeentereiniging. In verband met Hemelvaartsdag zal het huisvuil in Me lissant en Herkingen opgehaald worden op woensdag 30 mei in plaats van don derdag 31 mei a.s. HERKINGEN Bejiaardenreis op 18 mei 1973 Begeleid door fraai lenteweer, onder leiding van dhr. en mevrouw Stolk, maakten de 'bejaarden uit onze gemeen te op 18 mei hun jaarlijkse bustocht. Dit jaar was de bestemming Valken burg. De tocht ging via de Volkerak- dam, via Bergen op Zoom naar Antwer pen (grensovergang Putte). Eerste pleisterplaats was Hasselt, ■waar koffie met gebak werd gepresen teerd en een bezoek werd gebracht aan een enorme en fijn ingerichte super markt, waar nogal wat inkopen werden gedaan. Betaling wel enigszins moeUijk, om de reden dat alleen Hollands papier geld werd aangenoimen en de rest in Belgische francs werd terugbetaald. Na een forse rit werd in Valkenburg een prima verzorgde broodanaalijd ge bruikt in Hotel de Valkenier. Vervol- gins ging de rit naar Vaals waar op nieuw wat werd 'gebruikt, om de dorst te lessen. Een 'bezoek werd nog J gebracht aan het keurig verzorgde Mar graten, waar duizenden Amerikaanse militairen uit de 2e wereldoorlog hun laatste rustplaats vonden. Voorts werd de TVCergelland route ge reden. Ook een bezoek aan het drie landenpunt, het hoogste punt van Ne derland 322 meter hoog. Het was een schitterend uitzicht over het fraaie heuvellandschap. Fantastisch mooi vanaf de hoge heuvels op de in het dal liggende dorpen. In Maarheze werd nog een frisse dronk geserveerd en ging de rit via Eindhoven, TUIbiu-g naar Dordrecht waar een warme maaltijd wachtte, die prima verzorgd ■was. Daarna werd de terugreis via Breda aanvaard en kwam men zeer voldaan 9 uur behouden thuis. Hartelijk dank aan de Fa. Buijsse met chauffeur van Tiggelen die aUes tot in de puntjes verzorgd hadden. Oo'k dank aan hen die in welke vorm ook hebben bijge dragen om deze dag tot een onvergete lijke te maken. OUDDORP SCHERPSCHUTTERSNIEUWS Op de nationale schietwedstrijd te Ouderkerk aan de IJssel, heeft het Ouddorpse „Raak de Roos" enigszins te leurgesteld. Na de laatste successen- reeks was men misschien wat te opti mistisch gestemd. In de A. klasse werd Waterloo uit Berkel winnaar met 194 pnt. Raak de Roos schoot slechts 186 pnt. bij elkaar en werd 6e. In de B. klasse werd S.V. Maasland winnaar met 185 pnt. Raak de Roos B. schoot ook 185 pnt. bij el kaar ■wat een ■tweede plaats opleverde. De C. klasse werd ook gewonnen door Waterloo uit Berkel met 174 pnt. 5e was Raad de Roos met 163 pnt. De individuele strijd eindigde als volgt: Vaste baan B: 1. R. Coppers - Vlaardingen 346-135 p. 5e. E. de Jong - Ouddorp 144-132 p. Pers. baan A: Ie. W. Baas - Ouderkerk a.d. IJ. 50-47 p. 3e. Kr. Westhoeve - Ouddorp 49-49 p. 7e. K. Akershoek - Ouddorp 49-48 p. Pers. baan B: Ie. Joh. Klepper - Ouddorp 6e. M. Meijer - Ouddorp Pes. baan C: Ie J. Mak - Rotterdam 2e. D, de Jong - Ouddorp Vrije baan: Ie. J. de Gelder - Berkel 8e. A. V. d. Bok - Ouddorp 49-48 p. 48-46 p. 48-37 p. 47-44 p. 20x30 p. 11x30 p. THOLEN Kollekte Astmiafonds. De te Tholen gehouden kollekte voor het Astmafonds heeft dit jaar 1166,50 opgebracht. Plattelands^vrouwen. In de landbouw- huis'houdschool kwamen donderdag avond de plattelandsvrou-wen van Tho len voOr de laatste maal van dit seizoen bijeen. Het honderdste lid van deze vereniging, mevrouw Nachtegaal, werd door de presidente, me^vr. Boelhouwers, flink in de 'bloemetjes gezet. Dini van Bokhoven zong een aantal liedjes, toe- geleid door piano, toespeeld door Jean ne Vos. Bejaardenreis. De leden van de be- jaardensoos hebben van de week een bustocht gemaakt langs 'bloeiende boom gaarden in Zuid-Beveland, Walcheren en Noord Beveland. Begunstigd door mooi weer is het voor hen een onver- getelij'ke dag geworden. SINT MAARTENSDIJK Chr. Kleuterschool. De Vereniging De School met de Bijbel heeft het voor- nenien aan de Pieter Werrecorenstraat een kleuterschool te laten bouwen. In St. Maartensdijk is er momenteel alleen maar een openbare kleuterschool. OOSTERLAND De 71-jarige mevr. L. Stouten-van 't Hoff, wonende In de Burg. van der Ha- vestraat 12 alhier, had woensdagavond 16 onei het ongeluk met haar fiets ten val te 'komen. Toen ze 'bij haar ■woning op ■wilde stappen kwam een knaapje aangereden van de fam. D. die tegen haar voorwiel opbotste. Mevr. Stouten kwam ten val en kon niet meer opstaan. Enige omwonenden droegen haar binnen en onmiddellijk werd dr. Speelm.an gewaarschuwd. Deze onder zocht de onfortuinlijke wielrijdster en achtte overbrenging naar het Zweedse Rode Kruisziekenhuis te Zierikzee noodzakelijk. Per ambulance werd ze hierheen gebracht en nadat foto's ge nomen waren bleek dat mevr. Stouten haar heupbeen had getoroken. NED. HERV. KERK Beroepen te: IJsselmuiden H. Smjt Gouderak; Onstwedde, Ree-awijk Hardinxveld W. v. Rennes te Strj kerk; Lunteren K. Schipper te recht; Nieuwe Tonge en Wijk bij Hj' den J. Schuurman te Putten. Aangenomen naar: Ede D. v. d, te Huizen; Oudewater B. Oosteroiï' zendingspredikant met verlof. Bedankt voor: Herkingen, Goedei de en U andere beroepen B. zendingspredikant met verlof te frl dinxveen; Meerkerk G. Voerdij k te o detoroek. Amersfoort: Na bevestiging doorj zwager Ds. A. Kastelein van Strijf' met 1 Cor. 15 58, deed ds. B. J. ■ffij; raad, voorheen predikant-directeur \- de Bond voor Inw. Zending, intrede hier met 2 Cor. 1 12. Het was die juist twaalf en een half jaar gele; dat 'Ds. Wiegeraad te Herkingen in ambt ■werd bevestigd. Kamperveen: Na bevestiging doorj J. Koppenhol van Huizen, deed fc E. Bos intrede te Kamperveen met ze 6 10-18. GEREF. KERKEN Beroepen te De Lier T. v. Leeuwet, Dokkum; Haarlem H. Kouwenhovent Vlaardingen; Ridderkerk R. Pluimt Coevorden. Aangenomen naar: Montfoort C. Sybrandi te Kampen. Bedankt voor: Utrecht (H. v. Bentli- te Middelburg; Zwolle A. v. Zuyleni Bennebroek; Rinsumegaast St. L, ga te Tholen; Kockengen en veen kand. C. Sy^brandi te Kampen. Ongedoopte ouderling: Een gemee; telid van Amsterdam-W, die in 1911 lijdenis deed en jaren ouderling is g ■weest, 'bleek thans nog ongedoopt t zijn. Zulks kwam aan het licht bij ij zoeken naar gegevens over de in het archief van de Lutherse kerk as het Spui. Zijn ouders 'hadden dat ve. zuimd. De Doop is thans alsnog aant drie en tachtig jarige toegediend, h lijdenis heeft men hem niet laten dw en oo'k 'geen doopvragen gesteld. Verd^wenen: In de lange rij vant bodes, die zich financieel niet met staande 'kunnen houden, is nu ookt oude kerkbode van Bergen op Zoom komen te staan. Ds. v. Dijk de pasto; loei schrijft in het laatste nummer i men bezweken is onder de machten ons 'huidig economisch bestel. Hlerdd worden de kwetsbaren 'ged-»vongen o 'heen te gaan, aldus ids. v. Dijk. GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Beroepen te: Hengelo A. Versteeg! Stadskanaal; Dokkum D. Grutter te Huizum. Aangenomen naar; Driebergen l. Moes te Bergentheim. Bedankt voor: Heerenveen J. 'kind te Krommenie (b.v.). CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Soestdijk P. Zornieveï te Leerdam. Aangenomen naar: Harderwijk P, Roos te Middelharnis. Bedankï voor: Doesburg D. Biesma ti Veenendaal. Overleden: De oudste em. pred. kerken, ds. H. Visser, overleed dagen in de ouderdom van !>3 jaar, 1 werd in 1879 te Apeldoorn geboren, waar zijn vader huisknecht op hetpj- leis Het Loo was. Zelf was hij zijn twintigste jaar als tuinman we» zaam. In 1970 werd hij predikant 8 Veenendaal. Vandaar vertrok hij in 1915 naar Leeuwarden, waar Mj heet gestaan tot 1931, in welk jaar hij nas Dordrecht ging. Vervolgens stond lij nog van 1941 tot zijn emeritaat in ffi te Sassenheim. Ds. J. Boertjes te Thesinge, tot wie» uitzending naar Israël, reeds geniiiiii tijd geleden in principe besloten w' kan nog steeds niet vertrekken, oraft de aard van zijn werkzaamheden noj niet voor alle betrokkenen duidelijke Vanuit de classis 's 'Gravenhage zulla hierover op de e.v. P.S. ■vragen words gesteld. ■GEREF. GEMEENTEN Beroepen te: Sioux Center P. Hol- koop te Kampen; Ridderkerk, C. v. Poel te Yerseke; Zwijndrecht X rens te Opheusden; Hüversum J. MoH' Giessendam. Bedankt voor: Klaaswaal J. Mijnde^ te Rijssen;. Zaandam J. v. Haarentj Amersfoort; Elspeet en Utrechte. v,l Poel te Yerseke. Afscheid: Wegens vertrek naar Lis' nam Ds. D. Hakkenberg afscheid v8« Dordrecht met een kredikatie over 2 Cor. 11 2b. D's. J. V. VUet te Aagtekerke_ mo* na een operatie naar huis terug' door Jan Lourense Verliaal uit de dertiger jaren. 19 Voldaan vouwt Gretha de brief dicht. Van alle kanten wordt het haar gemak kelijk gemaakt. In haar hart rijst de dank jegens God. Ze heeft al de namen en adressen van de Laagveldse ouders, die kinderen op school hebben. Die komen op de cou- verts. De andere circulaires zal Ver donk ontvangen en adresseren, om in Laagveld te bezorgen. Verdonk heeft alle steun toegezegd. Van hem ver- ■wacht zij heel veel. Méér dan van de Hoogvelders. Omdat Verdonk Laagveld door en door kent. „Niet verliezen, hoor. En direct aan vader en moeder geven", is de bood schap, die de kinderen de volgende dag meekrijgen. Het couvert is gesloten. Zij hebben vooralsnog met de inhoud niets te maken. Maar die komen ze gauw te weten. Want de volgende schooltijd komen ze opzetten: „Juffrouw, ik mag zondag. En broer ook. We komen, hoor". 't Is, alsof zij voelen, dat er grote be langen op het spel staan. Gretha heeft schik. „Dat is prachtig. En je brengt je ka meraadjes van het dorp maar mee, hoor. Hoe meer, hoe liever". ,Hoe krijg je het toch voor elkaar?" vraagt Weerloo vol bewondering. „Het is nog nooit in mijn hersens opgekomen. Lankman 'heeft er geen verwachting van. Maar het kan 'best meevallen". 's Vrijdags daarop peddelt Gretha naar Laagveld, om te informeren, hoe de zaken staan. Zij kient het zo ui^t, dat zij weet, Verdonk thuis te treffen. Die heeft niet stil gezeten. Zijn belofte van medewerking is niet een wassen neus. Vol trots toont hij Gretha de een voudige maar goed geschaafde bankjes, waarop de kinderen kunnen zitten. Voorlopig is er plaats voor twintig. Die zal zij wel niet nodig hebben, de eerste tijd, maar je kunt nooit weten. Trou wens: in de keuken kunnen eigenlijk geen twintig kinderen, al is het vertrek vrij groot, als alle meubelen er uit zijn. Nu, dat zal allemaal wel in orde ko men. Gretha is verheugd over zijn goe de zorgen. De kosten? Weet hij nog niet precies. Maar de timmerman zou hem niet het vel over de oren halen. Gretha wil zo spoedig mogelijk de nota. De za ken afhandelen. Het maakt ook een goe de indruk bij de Laagveldse timmer man. Het zal in orde komen. Maar nu het voornaamste: de kinde ren! „Ik heb voorlopig vijf en twintig cir culaires verspreid", vertelt Vérdonk. „Aan uitgezochte adressen. Want luk raak bij de mensen brengen heeft in dit geval geen zin. Vier kinderen verwacht ik wel. En een tien van ons, dat is een goed begin. De kwestie is, of ze blijven komen". „Er komen er méér dan vier", weet zijn vrouw mee te delen. „Vanmorgen sprak ik juffrouw Sanders. Die stuurt drie van haar jongens. En ze zei, dat Van Maanen er ook twee zendt. Dat is al vijf. Die we wéten". „Dat zijn geen mensen van ons?" vraagt 'Gretha. „O neen. Van Maanen verbaast mij nog het meest, want die is de onver schilligheid zelf, niet Adriaan?" Verdonk bevestigt. Hij weet ook niet, wat 'hij hóórt. „Maar Van Maanen zei tegen zijn vrouw, dat zij er in elk geval geen kwaad leren. En dan bennen ze een uurtje van de gasten af". „'t Is een opvatting", lacht Gretha. „Enfin, als ze maar komen. Praat men er over in het dorp?" „En óf!" zegt Verdonk. „Op de fatoriek hoor ik er ook van. Aan spotters geen gebrek, juffrouw. Maar toch ook wel, die het welwillend opnemen. Ik meen zelfs gemerkt te hebben, dat mijnheer De Bruin al op de hoogte is. Je snapt niet, hoe". „Wie? De ouwe?" vraagt zijn ■vrouw. ysteen, mijnheer Fred. Hij 'keek mij alleen maar aan. Maar zijn blik zei wel iets van: ik toen op de hoogte, man. Misschien heeft 'iemand een circulaire laten lezen of in de fabriek laten slin geren". „Hij mag het gerust weten", zegt Gretha. „Volgende week moet ik er op bezoek en dan zou ik het toch verteld hebtoen. 'k Zal proberen, of mijnheer De Bruin niet iets wil bijdragen in de kos ten". „Geen kans, juffrouw", merkt juf- ironw Verdonk op. „Vragen staat vrij. Weigeren ook", meent 'Gretha. Ze praten nog wat, bepalen het uur van beginnen nog nader. Als ze wil gaan, komt nét kleine Cor thuis, stra lend: „Moeder! Moeder!" Als zij juf ziet, schrikt zij, maar die schrik is gauw voorbij. „Ja, kind, wat is er?" „Keetje Verdenius komt zondag ook. Ze mag van d'r moeder!" „Prachtig zo. Hoe me^r, hoe liever". „De keuken wordit te klein", lacht Verdonk. „Dan zullen we iets anders vinden", zegt Gretha vol vertrouwen. „Maar we willen niet vooruitlopen. Eerst eens zien Het is niet erg al zitten ze wat nauw. 't Wordt -winter en dan is warmte juist gewenst. Mijnheer Botterweg heeft al 'honderd gulden bij elkaar. Die kan het. We moeten eerst eens zien, hoe het loopt en of we staande kunnen tolijven. Als er perspectief in zit, wil dominee eens met de kerkeraad praten. Ik heb het liefst, dat de zondagschool van de 'kerk uit gaat. 'Dan is er een grondslag. Want de ze school moet het begin van iets anders worden. Verdonk. We moeten de ouders zien te trekken. Maar dat ligt nog in zo ver verwijderd verschiet, dat ik er niet aan durf te denken". Dan gaat zij toch. Het duister begint al te vallen. Zij moet zich haasten, om nog zonder licht te kimnen rijden. VII De arbeid aangevangen, „En 'höbt u daar nu wezenlijk aardig heid in?" Met onverholen verbazing ziet de ■vraagster, mevrouw De Bruin, Gretha aan. Deze heeft aan haar voornemen ge volg gegeven en de in^vitatie aanvaard. Zij is door mevrouw ontvangen, die mededeelt, dat haar man er wel spoedig zal zijn. Hij wordt op het kantoor nog opgehouden tegen zijn zin. Want het uur van ontvangst is bepaald, op deze woensdagmiddag, als Gretha geen school heeft. Ze hebben over verschil lende neutrale dingen gesproken. Me vrouw De Bruin is een hartelijke vrouw. Gretha is al spoedig op haar 9^ mak. Zij past trouwens direct aan, wend aan omgang, als zij is. Zo komt ook het onderwerp: Zonda=^ school. Mevr. De Bruin heeft er va» gehoord. In het dorp wordt or over sproken. Men zegt, dat er veel ki"^* waren, de eerste zondag, eigenlijk veel voor de keuken 'bij Verdonk. „En hetot u daar nu wezenlijk aardt heid in?" „Aardigheid is het goede woord j; mevr. De Bruin. U voelt het natuurt zó niet, maar ik beschou^w het als r°^j ping. Het is niet juist, of u het gei» of niet, dat voor de mensen, en dus o voor de kinderen, het leven op a' voldoende is. Er is nog een hoger ie» dat van veel meer betekenis is. Hier Laagveld weten de mensen, slthans overgrote deel er van, daar niet va" Daarvan nu de 'kinderen vertellen.^, kinderlijke -wijze, is het doel van zondagschool. Meer niets". „U toehoort toch niet tot het M des He'Us? Die komen 'hier in de zo» wel eens. Tenminste, ik heb er ^^[^i^. gehoord. Maar het is nu al lan§ |jjj. den. Ze kunnen geen terrein "'^^Ltste gen van de gemeente, want de i^ maal was het wat rumoerig, naar mijn man heto vernomen". (Wordt eervol!

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1973 | | pagina 2