Evenementen belangrijker dan folders" Leven CDRANK TOMATEN SAP COMPLETA KOFFIE LAAGVELD Biirmeister (provinciaal directeur VVV) opdeagfo-toer geziiisfles magere van 88 voor Nieuws uit Zeeland SUPRA Deze aanbiedingen zijn geldig van 17-5 t/m 23-5 BOEKBESPREKING Abonneert U op Eilanden-nïeuws VERVOLGVERHAAL Bladz. 2 „E I L A N D E N - N I E U W S" Dinsdag 15 mei i» „Voor de toeristische propaganda zijn evenementen veel belangrijker dan honderdduizend folders", betoogde de heer B. Biirmeister, provinciaal direc teur van de V.V.V. in Zuid-Holland, maandagavond tijdens een ledenverga dering van V.V.V.-Rockanje. „Ik zou bijna zeggen dat evenementen nog be langrijker zijn dan televisie-spots in Duitsland", vervolgde dhr. Biirmeister, waarmee hij aangaf, dat de van mond tot mond reclame nog laltijd meer vruchten afwerpt dan geldverslindende reclame-campagnes. Bürmeister w^ees de aanwezigen, lioofdzakelijk lioreca-exploitanten, er op, dat men beslist niet moet schromen investeringen te doen. Bürmeister: „Je mag bijvoorbeeld ook nooit uitgaan van de gedachte: we hebben een mooi na tuurgebied, de toeristen komen vanzelf wel. De Nederlandse badplaatsen ver keren in een moeilijke concurrentiepo sitie ten opzichte van het buitenland. Het onstabiele weer en de hoge prijzen veroorzaken een zwakke positie op de internationale reismarkt". ZONNETJE. De provinciale directeur, die tevens de scepter zwaait over de VVV in Delft, merkte op, dat de toeristische gang nog immer noord-zuid is (Bür meister: „Bij de advertenties over de zuidelijke landen zie je dan ook altijd een zonnetje staan"). Naast het vrijwel gegarandeerd zonnige w^eer in Zuid- Europa, zijn de hotels in die streken goedkoper en de tarieven van vliegrei zen laag. Bürmeister: „De vraag is: „Wie haalt er het meest uit de vrije tijd van een ander". SOORT. Voorts legde hij de Rocfeanjese exploi tanten de vraag voor, welk soort toeris ten ze graag naar de Voornse kust zien komen. Willen ze de massa-toerist of de rustige toerist. Bürmeister: Probeer te onderzoeken wie er naar Rockanje wü komen. Zijn dat de „beatles" uit Rot terdam of de kapitalisten uit Enschede". Hij deed een oproep aan de leden het VW-bestuur te volgen in de gang van zaken in het vreemdeliagenverkeer. Nadrukkelijk wees hij er cp, dat de toeristen bij alle VW-kantoren in Ne derland („wij hebben 38 „verkooppun ten") informatie kunnen krijgen over de andere gebieden in ons land. Bürmeis ter: „Wat dat betreft zijn we veel ver der dan een toeristenland als Zwitser land. Bij de VW in Zurich kom je echt niets te weten over Bern". AFSTEMJMEN. Voorzitter Van der Horst wilde nog van dhr. Bürmeister weten of het zijns inziens waar is, dat de toerist de laatste tijd steeds hogere eisen aan comfort en dergehjke stelt. Zuid-Hollands eerste WV-man vond dat een moeilijke zaak. Hij gaf als voorbeeld een vergelijking tussen de badplaatsen Noordwijk en Katwijk. ,,Het is maar net op welke groep vakantiegangers je afstemt", meende hij, „en bovendien moet je niet vergeten, dat een toerist altijd narekent hoeveel hij uitgegeven heeft". STUNT. Bürmeister pleitte er tenslotte voor, dat de horeca-exploitanten gezamenlijk een stuntje verzinnen om vakantiegan gers te trekken en maakte daarbij een vergelijking met grote levensmiddelen- bedrijven, die van een goedkope aanbie ding door de gelijktijdige verkoop van meer winstgevende artikelen door de bank genomen tot een goed bedrijfsre sultaat komen. (Verkort overgenomeif uit de Nieuwe Brielse Courant). THOLEN Amersfoortse scholieren op werkbezoek. Van de scholengemeenschap De Amersfoortse Berg zijn maandag 34 leerlingen en 2 leraren begonnen aan de tiende werkweek van deze school. De werkweek op Tholen gaat uit van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij. Na de ontvangst en lunch in Hotel Hof van Holland werd kennis gemaakt met het stadje Tholen en de toren van de,Ned. Herv. Kerk heklommen. Vervolgens ging het gezelschap naar het landbouw bedrijf van de heer W. H. van Gorsel waar het machinepark werd bekeken. Dinsdag werden voorts verschillende andere landbouwbedrijven op het eiland Tholen bekeken en des avonds waren er sportwedstrijden in Haestinge te St. Maartensdijk. Volgens het programma werd woensdag de Thoolse veiling en tuinbouwbedrijf bekeken en een bezoek gebracht aan de kanaalwerken van de Schelde-Rijnveiibinding door de Een dracht. Vervolgens werd de week vol- gemaakt met discussies over het burge- lijk bestuur, Maatschappelijk werk, landbouw en milieu en een afscheids feest op de camping De Pluumpot te Scherpenisse. SINT MAARTENSDIJK Excursie L.T.S. Dezer dagen maakten leerlingen van de L.T.S. een excursiereis naar verschillende objecten. Per auto bus werd een bezoek gebracht aan een dakpannenfabriek te Woerden, het in stituut voor Nijverheid te Amsterdam, de Hembrug en de Anna Hoeve te Hil versum. Voorts werd ook een bezoek gebracht aan Overloon, de Beekse ber gen en het Eurostrand. Het leven begint bij de vreugd van geloven In Christus, Hij bracht verzoening te weeg. Nu is er troost hier en uitzicht naar boven. En alles daarbuiten is donker en leeg. 'Genade bij God brengt een volheid van leven Die niet kan verstelden, vergaan in de dood. Een rijkdom aan goedheid die enkel wil geven, Vrede en blijdschap onmetelijk groot. Dan hoort men in 't Ued van de vogelenkoren Het loven van God die het leven geneest. De rijkdom, van elk die bij Christus wil horen Is leven met Hem, vervuld van Zijn geest. LANERTA. 'ovonSnonS^S^^^^S^^^^S^^S^^^^SvononS^S^Sn^^ Als u nu uw Ag.io-spaarkaarten.verzilvert of gebruikt voor de aankoop van Agio-Post-artikelen krijgt u extra voordeeltjes. Bij iedere Agio-spaarkaart met 50 zegels ontvangt u een reduktiekaart. U kunt hem inleveren bij de kassa van één van de 19 recreatie-evenementen en krijgt dan korting op de toe gangsprijs. Gaat u niet op stap.dan.is de kaart geldig voor aankoop van een voordelig Agio-toerartikel,zonder Inlevering van Agio-zegels. Dus keuze uit 2 aantrek kelijke mogelijkheden. Vraag de speciale folder. 1/2 literfles slechts de plantaardige vervanger voor koffiemelk pot a 200 gram van 175 voor „VAN NELLE" vacuum, Snelfiltermaling 250 gram van 255 voor JULIANA FOTOALBUM U hebt ons nog weinig horen beweren dat een boek „vreselijk mooi" zou zijn, maar de nieuwste uitgave van Gebr. Zomer Keunings te Wagenlngen krijgt van ons van harte dat pre- dicaat, ■wie de samensteller, Alfred A. Rau ook moge zijn. Hij heeft me daar op een aantal pagina's een levensschets van onze Vorstin geschreven die we ronduit bewonderenswaardig vinden. Het lijkt ons toe dat ook H.M. de Ko ningin gelukkig zal zijn met een derge lijke presentatie, en zij zal er dan ook geen spijt van behoeven te hebben dat ze op de kleurige voorpagina haar landgenoten zo spontaan staat toe te wuiven. Het „verhaal" van H.M. de Koningin is bijzonder geanimeerd geschreven waaraan ook de citaten belangrijk bij dragen. De hoogtepunten zijn genoemd maar ook de dieptepunten uit de 25- jarige regeringsperiode zijn met name gesignaleerd. Helaas het moet gezegd hebben velen kritiek op ons koningshuis, maar I zij moeten zich dan maar eens afvragen of ze in staat en bereid zouden zijn, zoals de Koningin dat in de voorbije kwart eeuw heeft gedaan 2500 maal in het openbaar op te treden, 500 werk bezoeken te brengen, 7500 bezoekers te ontvangen, 800 keep met ambassadeurs te spreken, 5000 keer met Ministers te confereren en 45 staatsbezoeken af te werken! Jawel, H.M. de Koningin heeft ook haar vakanties, maar het is waar wat de auteur opmerkt dat haar verplichtingen met haar mee reizen. Het boek is voorzien we zeiden het al van een prachtige beschouwinj die eindigt met de conclusie van ft schrijver: ,,de werkelijke plaats wa'J Koningin Juliana haar kroon draagt, a' vijfentwintig jaar lang, is: in haar hart In het boek zijn voorts een groot affl- tal prachtige foto's opgenomen en alles wordt het uwe voor de prijs va» 9,90. Laat het u niet ontgaan! 99 door Jan Lourense Verhaal uit de dertiger jaren. 17 Nu heeft zij hem op zijn nummer ge zet, eigenlijk voor de tweede maal. Dat is iemand, die niet met zich laat spelen.. Hij is niet nijdig om zijn nederlaag. Met nog te meer verlangen 'wil hij nader kennis met haar maken. „Een nichtje van die Vanvelden", mompelt hij. „Ik dacht het wel. Zij is niet uit een gewoon milieu". VI. Plannen. Verdonk is met zijn vrouw in de kerk geweest. Een kennis in Laagveld past op de kinderen. Na kerktijd gaan ze op bezoek bij hun schoonzuster, maar dit maal geldt het bezoek eigenlijk Gretha. Ze zitten in haar gezellige kamer en Verdonk vertelt. Hij heeft met zijn vrouw gesproken over de zondagschool. Beiden willen meewerken, want de idee is prachtig. Maar wie begint, moet niet terugdein zen voor teleurstellingen en een goede dosis optimisme hebben. Doch, het is, zoals de juffrouw zegt, als de Heere helpen wil, dan kunnen we veel. en wat de juffrouw gaat doen, is werken in Zijn wijngaard. Moet daarop eigenlijk geen zegen rusten? Al was het slechts, dat er één kind van ongelovige ouders tot Jezus werd gebracht. Het kan wel voop elkaar komen. Hij zal helpen. Hij kent wel enkele man nen en vrouwen, die allicht genegen zijn hun kinderen te zenden. En als hun kin deren, hij bedoelt de kinderen van de gemeenteleden in Laagveld, de kern willen vormen, dan is er althans een begin. De grote moeilijkheid is, een plaats te vinden, waar de school ge houden kan worden. Zijn vrouw heeft gezegd, dat er misschien een lokaal van de Openbare schooi kan worden ge huurd, maar Verdonk gelooft er niets van. De gemeenteraad is zo vijandig als wat. Neen, daar komt niets van in. En bovendien, het mocht eens op een teleurstelling uitlopen, dan zou er reden tot spot gegeven zijn. En nu weet hij maar één oplossing. Zijn vrouw gaat er mee accoord. Als de juffrouw genoegen zou willen nemen met hun grote keu ken, om te beginnen? Dat behoeft niets te kosten. En dan kunnen ze verder zien. „Maar dat is een pracht van een op lossing!" roept Gretha enthousiast uit. „Ik wilde zo graag gauw beginnen. Maar we gaan naar de winter en dan zit ik met verwarming. In uw keuken is dat in orde. Er moet ook iets voor be taald worden. Ik zal er wel over spre ken met de dominee. Desnoods betaal ik aanvankelijk uit eigen zak. We kunnen beginnen". Verdonk lacht smakelijk. „U houdt van aanpakken", zegt hij vol bewondering. Zoiets moet Gretha meer horen. Ze begrijpt dat niet, want zo is zij altijd geweest. Ze is er ook niet door gevleid en zegt, zonder scrupules: „Dat spreekt vanzelf. Als men iets wil, moet men aanpakken. Ik kom morgen of overmor gen met u spreken. Misschien kunnen we aanstaande zondag beginnen. Er is geen enkele reden, om langer te wach ten, nu het besluit feitelijk genomen is. Vanavond ga ik naar de pastorie. Ik heb dominee op mijn hand". Die middag bezoekt zij Lankman en vertelt kort en goed van haar voorne men. Eigenlijk wil zij hem annexeren voor het voorgenomen werk in Laag veld. In elk geval wü hij mogelijk wel inspringen, wanneer zij om de een of andere reden verhinderd is. Weerloo kan zij niet vragen. Het hoofd zou kun nen. Maar Lankman komt toch wel het eerst in aanmerking. „Hoe komt u er bij?" vraagt hij ver baasd. „Weet ik niet precies. Het was een soort ingeving, toen ik de eerste avond bij dominee op bezoek was. We spraken toen over Laagveld". „Hm. Dominee heeft er met mij ook eens over gepraat. Ik zou er eens over denken". „Ja", lacht Gretha. „Is mij verteld. Maar u denkt er zo lang over". „Je hebt er mij niets van verteld", zegt juffrouw Lankman. Lankman lacht. „Och", zegt hij dan, „ik wil geen domper zetten op uw enthousiasme, maar ik zie er niets in. Er komt niets van terecht. Beginnen is niets, maar volhouden. Het is een strovuurtje, ik bedoel niet van uw kant", haast hij zich er bij te voegen, „maar daarginds in Laagveld. Als het nieuwtje er af is, is het afgelopen. Ik betwijfel zelfs, of onze eigen kinderen daarginds getrouw zul len komen. En dat is de reden, dat ik dominee nog geen antwoord heb gege ven. Hij zal trouwens wel begrepen hebben, dat ik er weinig of niets in zie. Iets in die richting heb ik ook te ken nen gegeven". Gretha laat zich niet uit het veld slaan. Zij bepleit haar zaak met een welsprekendheid, die het hardste hart zou beroeren. Lankman draait dan ook in zoverre bij, dat hij belooft, haar be hulpzaam te zullen zijn, voor het geval zij verhinderd mocht zijn, naar Laag veld te gaan. Zolang zij met Lucie Bot terweg de taak doet, heeft zij ook geen hulp nodig, elke 'week. Later kan men dan altijd nog zien. Gretha heeft haar doel bereikt en vertrekt, om naar de Botterwegs te gaan, waar zij ook hulp nodig heeft. „Die klaart het daar ginds. Kees", zegt juffrouw Lankman bewonderend, als Gretha's slanke figuur op de weg verdwijnt. „Als die niet slaagt, dan behoeft nie mand weer te beginnen", meent Lank man. „'t Is iemand, om respect voor te hebben, al geloof ik, dat zij teleurge steld zal worden. De velden zijn er wit, om to oogsten, zegt zij. Neen, ze zijn er niet wit. Ze zijn vol dode doodsbeende- ren. Het is er een knekelveld. Er is geen leven in te blazen". „Maar tot Jeremia zei de Heere toch, dat het knekelveld levend worden zou, als Zijn Geest er in blazen gaat", merkt juffrouw Lankman zacht op. Hij is even verrast door die gedachte. „Je hebt gelijk", ze.gt hij. „Misschien ben ik te kleingelovig. Intussen, zij be gint, dat staat vast. En als ze mij nodig heeft, kan ze op mij rekenen, dat wéét zij nu". Lucie Botterweg is machtig in haar schik. „Begint u aanstaande zondag?" vraagt zij. „Hoe laat?" „Ja, liefst zondag. Ik zal mijn best er voor doen. Ik dacht: half drie. Tot half vier. Dan zijn we half vijf weer hier. Om vijf uur kerk, het kan niet beter". „Twee uur lijkt me verstandiger", zegt Botterweg. „Je praat na afloop eens even bij Verdonk en je komt laat hier". Eigenlijk is dat zo. Dus het zal tw« uur zijn. Botterweg belooft, dat hij een circu laire, die Gretha schrijven zal, op ZU kantoor zal laten typen en met de Q' clostile vermenigvuldigen. „Twee circulaires", verbetert GreW' „Een voor de ouders van de kinoef die op school gaan en een voor de mensen in Laagveld. Kan ik die morge avond hebben?" „Als u mij de copie geeft, Greet „Natuurlijk. Die schrijf ik vanüa^j nog. Morgenochtend kan Lucie wel e bij school komen? Hebt u er bezw^* tegen, dat ik ook uw naam er onder Zj, Ik wou de dominee vragen en iwjM Verbaan. Lankman gaf ook toesK' ming. Ik zou kunnen zetten: „De w pige commissie". We kunnen j zien, hoe we eigenlijk de zondagse zullen organiseren. Als het 'l^°'^„j|! maar is. Er zijn ook onkosten, ver moet een kleine huur hebben voo keuken en voor de verwarming ^j^jj Hij zal ook wat eenvoudige zitpw laten timmeren in Laagveld. kosten neem ik wel voor mijn ning". is Botterweg protesteert; ..Neen, w niet nodig. In elk geval doet u ne alleen. Ik schommel wel wat ge elkaar, dat komt wel in orde"- u Wordt vervol»

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1973 | | pagina 6