Peugeot maakt standje op de vangrail In Oostflakkee vogelverschrik kers alleen met vergunning Coöp. Raiffeisenbank „Middelharnis-Sommelsdijk" hield ledenvergadering W'antiën \theh 45e jaargang Dinsdag 15 mei 1973 No. 4187 CHR. STUBEIKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond Dirkslaiiii Vragen over gebruik gorzen bij Den Bommel J. KEUVELAAR Huurverhoging voor trottoir GOEDEREEDE Scholen krijgen cv. Restauratie van Goeroes molen duurder Oud-strijders meidagen 1940 Bnbraken Personenauto gestolen Man lag dood in tent De bejaarden waren op reis EXTRA KERKDIENSTEN GEREF. GEMEENTEN Geen goedkeuring aan bestemmingsplan Bromfietsen ontvreemd Geen Theol. Student Geref. Gem. in Ned. Nieuws uit Zeeland niei en f^harnis POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Bedactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29 —i Na 5.30 uur (01870) 33 82 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 4,B5 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. prnemens 1 Gouden I ten ver- Goede- bedereede pntiaren. ^an Goe- |en genot i pom. I rekening I mei, tel- s ïïp" te Goe- et reden De Peugeot personenwagen van dhr. C. J. Daleman uit Fijnaart heeft gister morgen op de oprit naar de Haring- ïlietbrug een hoogst merkwaardig standje gemaakt. De wagen kwam na een slip op de dubhele vangrail tussen de beide rijbanen terecht en bleef daar onmachtig staan totdat een takelwagen hem weer op de wielen zette. Overigens was de wagen door de buitelingen die hij gemaakt had ernstig beschadigd. De bestuurder, architect, sinds kort wonend in Fijnaart maar v/erkend in Rotterdam, kwam er zonder een sclirammetje af. Toen hij het ongeluk onvermijdelijk zag naderen maakte hij zich zo klein mogelijk en dook op de grond. Toen de wagen na wat buitelin gen en sprongen tot stilstand kwam kon dhr. Daleman geschrokken maar ongedeerd een portier openen en er tot verbazing van toegesnelde mede-weg- gebi'uikers heelhuids uitkruipen. Het ongeluk werd ingezet toen dhr. Daleman, met een vaart van ruim hon derd kilometer een voor hem rijdende vrachtwagen ging inhalen. Hij raakte daarbij tengevolge van de vochtigheid in een slip die niet meer gecorrigeerd kon worden. Isschool Pe school ons on- ielharnis aan de Middel- uitbrei- Middel- 1 ;rruinite- j —juwings- j (lis, daar mag be- i ien. I e bouw- j i 1 juw ter ge- liriftelijl' jje voor- I :s. ^en. iiiiiiniiiii"""' Ongeveer 80 leden waren in Vita Wo- ua aareiuezig om deze ledenvergadering Mj te wonen. De vergadering kenmerkte zich door een geanimeerde sfeer en er werden di verse vragen gesteld die alle naar te vredenheid van de vragenstellers wer den afgewikkeld. De voorzitter de heer J. A. Doornbos kon ook nu weer vaststellen, dat het jaar 1972 voor onze bank gunstig was verlopen. De groei gaat gestadig door en de plannen tot uitbreiding van de bestaan de kantoorruimte zijn al in een ver gevorderd stadium. Het is aldus de voorzitter een bittere noodzaak want per 1 aug. a.s. zullen wij 24 medewerkers hebben, terwijl het kantoor indertijd voor 15 mensen is gebouwd. Verder memoreerde hij in zijn ope ningswoord nog de fusie met de daar uit voortvloeiende statutenwijziging, die voor vanavond ook op de agenda staan. De notulen werden vervolgens gelezen en onveranderd vastgesteld. Hierna gaf de directeur de heer H. R. tie Kreij een uitvoerige toelichting op de jaarrekening. Het balanstotaal is weer met 16°/o toe genomen en wij vragen ons wel eens af waar de verzadigingsgraad zal liggen mede gezien de vrij geringe bevolkings toename. De forse stijging van de spaargelden was ons bijzonder welkom, want dank zij liet feit, dat wij ook nog effecten hebben verkocht hebben we aan de Waag naar gelden voor hypotheken e.d. Kunnen voldoen. De steeds verder gaande uitbreiding van ons dien'stenpakkeet wordt bijzon der gewaardeerd. Spreker wees vooral "P cle assurantiebemiddeling, waarvoor per 1 oktober 1972 de heer Klink in d'eii;-; was gekomen. ^f'-■ hebben aldus de heer de Krey wermee een goede greep gedaan. Na liet beantwoorden van enkele vra gen werd besloten de winst toe te voe gen aan de reserve. Voor de aftredende leden van be stuur en raad van toezicht de heren J. d. Doel, J. L. Koert en T. v. Dieren Waren geert tegenkandidaten binnenge komen, zodat zij automatisch herkozen waren. Na de pauze gaf de voorzitter een Uitvoerige toelichting op de wijzigin gen in statuten en huishoudelijk regle ment inverband met de fusie tussen oeide organisaties. Een besluit kon niet worden genomen aangezien het aantal aanwezige leden nietvoor onvoldoende was. Hierna werden nog een tweetal toe- nstische films vertoond over Zuid Hol- 'and en Noord Brabant, die zeer in de smaak vielen. Hierna vroeg de vice voorzitter de "^«r J. V. d. Doel het woord, die me moreerde dat de heer J. A. Doornbos ™l jaar 25 jaar aan de bank is verbon- pr, k '^ring van de raad van. toezicht w bestuur is aandacht aan dit feit ge schonken. Maar ook de leden aldus spreker hebben er recht op dit te weten. De heer Doornbos betekent enorm veel voor de bank. Mede dank zij zijn visie heeft deze bank de enorme ontwikke ling doorgemaakt. Hij sprak de wens uit dat de heer Doornbos in de hem nog resterende ja ren de lust en de kracht mag ontvangen om op dezelfde wijze door te gaan. Namens de centrale bank bood hij hem eerï permimg aan voor de verdien ste, die de heer Doornbos voor de orga nisatie heeft gehad. In zijn dankwoord zei de heer Door- bos hierdoor verrast te zijn. Ik had al les maar liever onopgemerkt laten voorbijgaan. Maar het heeft me toch achteraf ge zien goed gedaan, dat er ook op deze wijze aandacht aan is gegeven. Ik heb mijn taak met veel plezier vervuld, natuurlijk zijn er wel eens moeilijkheden geweest, maar als ik de periode overzie dan zijn de moeilijkhe den heel wat minder talrijk geweest, als de heugelijke momenten die we als bank hebben meegemaakt. Nadat bij de rondvraag nog enkele vragen waren beantwoord o.a. over de nieuwbouw en de ibeveiliging werd de vergadering met een woord van dank door de voorzitter igesloten. Door het lid van de Tweede Kamer dhr. B. V. d. Lek zijn aan de Staats secretaris van CRM de volgende vragen gesteld: 1. Is het de staatssecretaris bekend dat een van de eigenaars van de buitendijk se graslanden tussen Den: Bommel en Stad aan het Haringvliet op Goeree, welk gebied door de staatssecretaris is aangewezen als beschermd natuurmo nument op grond van artikel 7 van de natuurbeschermingswet, in de wettelij ke mogelijkheid verkeert aan dit land verbeterende werkzaamheden te ver richten ten koste van de waarde als natuurmonument, omdat op zijn ver zoek om vergunning hiertoe niet binnen de gestelde termijn is beschikt? 2. Kan de staatssecretaris verklaren hoe het komt, nota bene bij een van de eer ste toepassingen van deze wet, een der- gehjke beschikking niet tijdig tot stand is gekomen? 3. Is, nadat deze nalatigheid gebleken was, kontakt opgenomen met de eige naar, en zo ja met welk resultaat? 4. Ziet de staatssecretaris mogelijkheden om alsnog te voorkomen, dat bedoelde werkzaamheden worden verricht, uiter aard met inbegrip van een passende schadevergoeding voor de betrokkene? 5. Welke maatregelen denkt de staats secretaris te nemen om herhaling van situaties als hier bedoeld te voorkomen? OPTICIEN Zandpad 32 - Mddelbamia TeL (01870) 2157 Ziekenfondsleden op vertoon van recept 20»/o korting op montuvir. OUDDORP Wanneer de ^gemeenteraad van Goede- reede vanavond in vergadering bijeen komt half acht in het gemeentehuis zal er o.m. een voorstel behandeld worden een crediet van 22.000,be schikbaar te stellen t.b.v. de aanleg van een' trottoir aan beide zijden van de Pr. Hendrikweg. De bewoners van de aan deze weg gelegen woningen hebben zich beklaagd over de staat waarin de zandbermen voor de woningen zich bevinden. Het bestuur van de Woningbouwver. heeft daarom om de aanleg van de trottoirs gevraagd en te voren in een enquête de bewoners gevraagd of ze bereid waren 2,per maand meer huur te gaan betalen ter bestrijding van de kosten van de aanleg van de trot toirs. Zij hebben dat echter geweigerd omreden dat ook langs andere wegen en straten trottoirs zijn aangelegd zon der dat van de bewoners een bijdrage is gevraagd. Wanneer de gemeenteraad vanavond accoord gaat met het voorstel een cre diet van 63000,ibeschikbaar te stel len zullen de openbare basisscholen van Stellendam en Ouddorp van een cv. installatie worden voorzien. Momenteel worden nog oliekaohels gebruikt. Dat is ook in Goedereede het geval maar daar wordt gestreefd naar een nieuw school gebouw waarom de aanleg van een cv. installatie niet wordt overwogen. De kosten voor de school in Ouddorp be dragen 28.030,24, voor de school in Stellendam 34730,—. De gemeenteraad wordt in haar ver gadering van hedenavond geconfron teerd met een aanzienlijke verhoging van de restauratiekosten van de koren molen te Goedereede. In april 1970 werd een'crediet van 100.000,— beschikbaar gesteld. Nu wordt er nog eens een aanvullend cre diet gevraagd van 11.207,53. Tijdens de restauratiewerkzaamheden is n.l. gebleken dat het vernieuwen van de kuip zeer gewenst ds. Aan Monumen tenzorg en G.S. zal worden gevraagd in de meerdere kosten te subsidiëren. De leerlingen van het Atheneum klas 6 van de Rijksscholenge- meensohap te Middelharnis, die dit jaar voor het eerst examen geschiedenis afleggen stellen op grond van de exameneisen een onderzoek in naar de meidagen 1940 toen de Duitsers Nederland binnenvielen. De flakkeese oud-strijders die be reid zijn hierover ondervraagd te worden door de leerlingen i.v.m. hun ervaringen in die dagen wor den verzocht kontakt op te nemen met dhr. W. Schuring, geschiede nisleraar. Vrouwtjesweg 32, Stad aan 't Haringvliet, Tel. 01871-523. iMIDDELHARNIS Bejaarden-bootreis Hoekvan Holland enz. Een extra bericht aan u bejaarden om vroeg aan boord te zijn. We vertrek ken 23 mei om 8.00 uur precies uit de haven bij Jacobi. U zorgt toch dat de boot vol komt met uw vrienden en kennissen? Voor vervoer: mevr. Vliet- land. Berkelaan 5, Tel. 2847. MIDDELHARNIS-SOMMELSDIJK P.V. De Reisduif. Wedvlucht vanuit Noyon 12-5-'73, in concours 208 duiven. Gelost om 7 uur met Z.W. wind. Eerste duif 10.13.04. Snelheid 1324.06 meter per min. C. Polder 1, 31. J. Vis v. Heemst 2, 6, 7, 13, 14, 15, 38, 39. J. Springvloed D.Jr. 3, 18, 49. C. Vroegindeweij 4, 5, 20, 37, 51. 'H. Noordijk 8, 17, 22, 30. L. Wielaard 9, 27. B. V. d. Doel 10. W. de Vos 11, 24, 28, 29, 32, 34, 42, 43, 48. R. Jongejan 12, 19, 26. A. Verburg 16, 23, 36, 52. J. Springvloed D. Sr. 21, 44, 47. J. Groe nendijk 25. B. Schellevis 33. J. v. Nim- wegen 35. J. Kastelein 40, 41. D. W. Kie vit 45. C. D. Human 46. P. v. d. Boo- gert 50. DIRKSLAND In de nacht van vrijdag op zaterdag is ingebroken in de schuur van Do meinen in de Zuiderdieppolder. Er werderi gereedschappen, sleutels e.a. meegenomen ter waarde van ruim dui zend gulden. Uit de kraan van de gemeente die op de vuilnisbelt wordt gebruikt werden accu's en sleutels meegenomen. OUDDORP De Opel Kadett van pluimveehou der Joh. Vlietland aan de Oude Nleuw- landse weg is in de nacht van vrijdag op zaterdag ontvreemd. Zondagmorgen werd de wagen onbeschadigd in Hellevoetsluis teruggevonden, inclusief het kentekenbewijs en het rijbewijs van de eigenaar. Wel mist hij twee luid sprekerboxen. Een 69-jarige inwoner van Alblas- serdam, dhr. H. J. Schoof, is maandag tengevolge van een hartverlamming overleden op de camping „Westduin" aan de Oudelandseweg. De man werd 's middags dood in de voortent van de caravan aangetroffen. Hij is waarschijn lijk al 's morgens vroeg overleden. OUDE TONGE 45 en 50 jaar getrouwd Woensdag 16 mei herdenkt het echt paar Anthonius Buijs en Maria Pauline Germayr, Wilhelminastraat 42 hun 45- jarige echtvereniging. Donderdag 17 mei is het 50 jaar gele den dat het echtpaar Teunis van Noord en Bastiaantje de Vos, Henry Dunant- straat 10 in het huwelijk zijn getreden. OOLTGENSPLAAT Lezing voor kerktelefoon. Voor de kerktelefoon van de hervormde kerk zal op donderdag 17 mei a.s. des nam. 7.30 uur door ds. A. W. v. d. Plas weer een lezing gehouden worden over het leven van Abraham. Vervolg van Gene sis 15. Tegenvaller. Toen zaterdagmiddag de landbouwer-veehouder Jac. J. Mooij- aart op melkenstijd in de wei kwam, bleek een zijner melkkoeien door onbe kende oorzaak te zijn gestorven. Oud-inwoner dodelijk verongelukt. Donderdag 10 mei j.l. is de 78-jarige heer P(ieter) Verkerk uit Heerjansdam om het leven gekomen bij een verkeers ongeluk op de weg Etten-Breda. Hij reed met zijn auto van een parkeer plaats de weg weer op en werd daarbij aangereden door een vrachtwagen. Twee andere inzittenden van de auto een bejaard echtpaar uit Rotterdam (vroegere buren van de familie Verkerk) liepen ernstige verwondingen op. Zij werden beiden in een ziekenhuis te Breda opgenomen. Hiervan is de echt genoot er zeer ernstig aan toe. De overledene was een zoon van wij len dhr. P. Verkerk, in leven onderwij zer aan de O.L. School No. I, alhier. Als huisschilder vestigde hij zich te Heer jansdam en bleef daar wonen ook na dat hij de zaak aan zijn zoon had over gegeven. Wie voortaan in Oostflakkee een knallende vogelverschrikker wil ge bruiken om vogels en ,andere dieren te verjagen zal daarvoor een vergunning nodig hebben. De gemeenteraad besloot daartoe in haar vergiadering van gister avond, naar aanleiding van de herhaal de klachten over geluidshinder van die geluids apparaten. Teneinde de overlast zoveel mogelijk te beperken werd bo vengenoemde maatregel de noodzaak van een vergunning aan de Algemene Politie-verordening toegevoegd. Sommige van de raadsleden vonden de gehoorde klachten vrij gezocht, an deren weer stonden er volledig achter. Zo was het voor dhr. Arensman (A.R.) die de knalapparaten het meest on schuldig vond de vraag wie de nood zakelijkheid gaat beoOiPdelen wanneer er een aanvrage birmerikomt. De ervaringen van dhr. A. Kroon (P. v.d.A.) waren bepaald niet plezierig: „soms ligt het halve dorp Óude-Tonge wakker, ook van de harddraaiende ven tilatoren. De klachten werden door dhr. S. L. de Jonge (K.V.P.) maar weinig gewaar deerd: „het spijt me dat er zulke klach ten binnenkomen, men zou zich moeten afvragen wat nou zwaar.der weegt, de vogels dood te schieten of ze d.m.v. knallen te verjagen". Pof pof Alsof hij een speelgoedgeweertje han teerde, zo demonstreerde weth. A. de Vos even later het knalsysteem van de apparaten: „je hoort dan pof, je dom melt weer in en even later is het weer pof Het enig pletzierige van de apparaten vond hij dat er geen vogelslachtoffers bij vallenOverigens wilde dhr. de Vos wel die uitzondering maken dat de apparaten in de wijde polder van hem alle vrijheid hebben, wanneer ze nabij de bebouwde kom staan en ook 's nachts knallen dan onderschreef hij graag de klachten'. „Gezocht" vond dhr. van Dam de klachten omdat z.i. de mensen moes ten beseffen .dat iemand als een witlof- zaadteler onmogelijk zo'n ding kan mis sen omdat al zijn zaad anders zou wor den opgevreten." Dhr. de Wit (KVP) meende dat er zeker een bepaling moet worden ge steld dat de apparaten ''S nachts zwij gen maar dhr. Arensman bleek te we ten welk gedierte er 's nachts op zaad jes en' plantjes aast: „eenden op de erw ten en ganzen op de tarwe Mogeiykheden. Burgemeester W. M. v. d. Harst wees de raad erop dat de politieverordening weliswaar verbodsbepalingen bevat ten einde regelend op te kunnen treden, maar dat er van die verbodsbepaling ontheffing kan worden verleend. Het gaat niet aan .de mensen schadelijke be- DEN BOMMEL Het jaarlijkse uitstapje van de be jaarden uit Den iBommel is weer ach ter de pug. Woensdagmorgen 3 mei (het was ge lukkig mooi weer) vertrokken we met de bus van de firma de Jong uit Rijs oord, via Harinvlietbrug-Dordreoht- richting Breda. In Rijsbergen stond de koffie al op ons te wachten. Het was er erg gezellig. Het pierement speelde er lustig op los, zeer tot genoegen van de bejaarden. Enkele bejaarden voel den de kriebels in de benen en waag den een dansje. De tijd ging echter door. In „Bos en Duin" te Udenhout stond een heerlijke koffietafel klaar. We heb ben daar een goed gebruik van ge maakt. Rond-toeren door het mooie Brabant se land was ook heel fijn. In Ooster hout hebben we opgestoken bij de „Ka nonnier" waar wij getracteerd werden op thee met gebak. Het lijkt wel alsof het een dag was van eten en drinken en rijden, maar tussendoor zijn de contacten weer ver stevigd. Het is fijn om te weten dat je niet alléén bejaard bent. Nog fijner om er nog eens over te praten. Daar om, wanneer u dat wilt, kom gerust naar de Bejaardenmiddag. Woens dagmiddag in het Bejaarden' Centrum. Rest mij nog een woord van dank uit te brengen aan allen die onze be jaarden zo'n fijne dag hebben bezorgd. OUDDORP.donderdagavond 7.30 uur ds A. Hofman Van Scheveningen. MIDDELHARNIS donderdagavond 7.30 uur ds. P. Blok van Dirksland (H.D.) NIEUWE TONGE donderdagavond 7.30 uur ds. A. F. Honkoop van Moerka- pelle. perkingen op te leggen, verklaarde de voorzitter: „laat ze in de polder maar naar hartelust knallen en poffen: maar wanneer het dicht bij de bebouwde kommen gebeurt dan dienen we de be langen van de omwonenden tegen die van de landbouwer of tuinder af te we gen. De Alg. Politie Verordening maakt het ons mogelijk daarin regels te stel len zonder het gebruik geheel te ver bieden." Desgevraagd verklaarde de voorz. dat de bepaling in concreto inhoudt dat al tijd vergunning zal moeten worden ge vraagd voor het in bedrijf stellen van een knalapparaat. Op de vraag van dhr. Arertsman wie de noodzakelijkheid daarvan gaat -beoordelen verklaarde de voorz.: „we gaan er van uit dat ieder die zo'n apparaat wil gebruiken dat ook nodig heeft. „Het wordt een ingewikkelde zaak maar we zullen de zaken van geval tot geval bekijken", zegde de voorz. toe. DEN BOMMEL In haar verga.dering van gisteravond werd de raad van Oostflakkee gecon fronteerd niet de beslissing van Gede puteerde 'Staten gedeeltelijke goedkeu ring te onthouden aan het door de raad vastgestelde bestemmingsplan „Kleine Kreek". De heer Arensman vroeg naar het „waarom": Burg. V. d. Harst meende dat dat moet worden gezocht in een al te strak ke toenadering van het Streekplan Zuid Holland Zuid, waarbij aan de „sociale paragraaf" niet in het minst aandacht wordt geschonken terwijl die zo be nadrukte de voorz. zo uitermate be langrijk is voor het juiste bevolkings- even'wicht. De raad 'besloot bij de Kroon tegen de uitspraak van GS in beroep te gaan. J.l. zaterdag zijn er in Middelharnis en in Den Bommel bromfietsen gestolen. Vanaf de parkeerplaats bij hotel Spee te Sommelsdijk werd een 50 cc motor fiets en een bromfiets meegenomen, in Den Bommel werd een' bromfiets ont vreemd. Geen is nog teruggevonden. Verleden dinsdag j.l. is het Curato rium van de Gereformeerde Gemeenten in Nederland bijeen geweest om behal ve huishoudelijke zaken tevens te be slissen over toelating tot de studie tot predikant bij deze kerk. Het curatorium kon na gehouden vergadering geen kan didaten tot de studie toelaten. Evenals vorig jaar het geval was. De opleiding die wordt verzorgd door ds. F. Mallan te Vlaardingen, duurt twee jaar, waar van het laatste jaar tevens het vervul len van predikbeurten omvat. Er zijn momenteel zeven predikanten, waarvan twee emeriti. De laatste keer dat een student tot predikant werd 'bevestigd, is in 1971 geweest. NIEUWERKERK Werktuigen Coöp. Ver. vierde feest. De Coöperatieve Ver. voor Exploitatie van Landbouw-werktuigen kwam in vergadering bijeen om o.a. te gedenkeii dat deze Ver. 25 jaar geleden werd op gericht. In april 1948 werd deze vereni ging als „Sproeiver." opgericht. De voorz. dhr. H. J. v. d. Zande memoreer de dat er in die 25 jaar veel is veran derd in de landbouw. Was er toen nog sprake van personeel op de boerderij, thans is het alom machines bij elke handeling in deze sector. Langzamer- 'hand is deze vereniging een onmisbare geworden. Secr. dhr. A. v. Klinken gaf een overzicht over de jaren die gingen en stond er bij stil dat de voorz. ook 25 jaar lang in de Ver. z'n werk heeft ge daan. Na felicitatie werd een tuinlan- taarn aan dhr. v. d. Zande ten geschen- 'ke gegeven. Na div. huishoudelijke za ken te hebben doorgenomen bleef men nog gezellig een poos bijeen. Veel oude herirmeringen werden opgehaald. Ook dhr. J. v. Strien kreeg nog een felicitatie. Deze is n.l. al vanaf 1957 werkzaam voor de Ver. als „sproeiman". Men kan terug zien op een rnooie ge slaagde vergadering. ST. ANNALAND Oudeniuetse koopdag. Het was al weer een hele tijd geleden, dat er in St. Annaland een koopdag gehouden werd. Nu de heer Jo'hs. Elenbaas van de Oude Zeedijk zijn bedrijf gaat beëindigen, was er een verkoping van zijn landbouwers- inspan met als bode de voormalige dorpsomroeper, de heer A. M. Weijler. Er bestond voor deze verkoping zeer grote belangstelling.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1973 | | pagina 1