Weer een miljoen voi Ribo Bank te Oudd Fa. 't m 275. AFZUl KitideAAo^e^cj^ KSEVIT Zn. STOFZUIGERS >ANDRÉ;VOOGT üoiB@kte SoRis^evai^ek 5ie£8®« al ruim 2êm iedeai geen drijft met PEaatselijk siieuws i%^©t de Org@ivrie^d@si @p r©is Jaarvergadering Vereniging voor Ciiristêlijl!| Nationaal Onderwijs te Den Bommel Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS"» Vrijdag 11 meiJ Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan malden. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-nieuws, postbus 8, Middelharnis, met in de linkerboven hoek „Vragen-rubriek" vermeld. De vragen worden door deskundigen be antwoord en zullen binnen enkele we ken na de inzending compleet met ant woord in deze rubriek worden gepubli ceerd. BEESTJE Hierbij zend ik u een soort wormpje, welke wij veelvuldig aantreffen op on ze vliering, welke al oud is. Ik zou graag willen weten of dit beestje scha delijk is voor kleren, want er bevinden zich nogal veel kleren in een kast. Antwoord: Het toegezonden diertje was een van de vele soorten duizend pootjes die ons land kent; echter een soort die in uw omgeving niet zo erg veel voorkomt. Het is erg vochtmin- nend, zodat wij aannemen dat uw vlie ring nogal vochtig is. De eigenlijke voorkeur gaat meer uit naar vochtige kelders en schuren, en dan nog het liefst onder rottend hout (heeft u dat soms op uw vliering?). Schade wordt door deze diertjes praktisch niet aangericht, daar ze voornamelijk leven van wat wij „stof" noemen. Wij begrijpen, dat u het niet prettig vindt om deze dieren in huis te hebben. Derhalve adviseren wij u om te trachten ze indirekt te bestrij den door te proberen de vochtigheid te doen verminderen. Blijkt dit niet het gewenste resultaat op te leveren, dan kunt u uw toevlucht zoeken in een van de bekende huishoudinsekticiden. Kees Bakelaar, Molendijk 51, Den Bommel: De gevonden munt is inderdaad van de Verenigde Oostindische Compagnie en wel een duit. Om te bepalen door welk muntatelier hij gemaakt is nioet je letten op het wapen geflankeerd door 2 leeuwen, aan de voorzijde,! Vermoede lijk Utrecht. BENZINE Waarom gaat men in Amerika het lood uit de benzine halen? Waarom zit er eigenlijk lood in benzine? Antwoord: Laten wij eerst uw 2e vraag beantwoorden. Lood wordt aan benzine toegevoegd om het octaangetal te verhogen. Bij moderne auto's is er steeds meer de neiging om de kompres- sieverhouding te verhogen, wat- weer in een hogere octaanbehoefte resulteert. Deze hoge kompressieverhouding geeft een pittige motor, met relatief gezien een redelijk matig verbruik. Momen teel is het octaangetal van super-ben zine ca. 99. Haalt men het lood eruit, dan zakt dit ca. 10 punten. Op deze benzine zullen motoren met een hoge kompressieverhouding slecht of hele maal niet lopen, gedeeltelijk valt dit te verhelpen door het ontstekingstijdstip te wijzigen, maar dit is iets wat maar gering mag gebeuren, zodat de hO'ge- kompressiemotor met deze wijziging en deze benzine niet veel harder zal kun nen lopen dan ca. 80 - 90 km per uur. Er is geen enkele automobilist dit dit graag wil. Hieruit blijkt wel, dat ook de autofabrikanten aan het e.e.a. kun nen meewerken, dat willen ze wel maar dan krijgt de konsument eeia automotor (dus met lagere kompressieverh.) wel ke een minder vermogen heeft en meer benzine verbruikt. Eén automerk kan dit dus beslist niet doen, want dan zou het zijn hele konkurrentie-positie ver spelen. Dit zou dus van hoger hand kunnen w^orden voorgeschreven. Ter be strijding van de luchtverontreiniging is het de bedoeling, dat in de toekomst auto'." zullen worden uitgerust met een z.g. „kathalytisch filter" in het uitlaat systeem. Gebruikt men hierbij benzine welke lood bevat, dan zal het lood in ca. 3 weken tijds de filter dusdanig verontreinigen dat vervanging noodza kelijk is. En deze vervanging is een kostbare zaak (ca. 300,—). Zodat men er toe wil overgaan het lood uit de ben zine te verwijderen, met weer de kon- sekwentie als hierlioven omschreven. Het is echter voor de benzinemaatschap- pijen wel mogelijk om benzine met een hoog octaangetal te maken volgens een ander recept, zodat er geen lood in zit; maar dit wordt dan weer duurder. Eén maatschappij zal dit dus niet kunnen doen (konkurrentiepositie). Dit is dus weer iets wat van hoger hand zal moe ten worden verplicht. Amerika is hier al druk mee bezig. Wordt deze laatste verplichting overal van regeringswege ingevoerd, dan behoeven de autofabri kanten dus geen wagens te gaan ma ken met een lagere kompressieverhou ding dan wenselijli. Het ontbreken van lood in de benzine heeft tevens nog een gunstig effekt op de bodemverontrei niging, want aangezien lood zwaar is, zorgt het voor een laag neerslag in een baan van ca. 50 meter langs een auto weg. MOUNTIES Weet u wie de (enige jaren geleden overleden) partner van Piet Bamber- gen van de Mbunties was? Dus de voor ganger van René van Vooren, Antwoord: De voormalige partner, welke ca. 9 jaar geleden overleed, van Piet Bambergen was de heer Fred Pla- vier. JAMES LAST Ik zou graag willen weten of er een James Last fanclub is. Antwoord: Voor zover wij hebben kunnen nagaan is er in ons land nog geen fanclub van James Last. Wij kun nen u echter wel helpen aan het adres van de Duitse fanclub, n.l. Harvester Hunderweg 1-4, 2-Hamburg-13. OKTROOI Wat houdt 'het woord oktrooi in? Wat is het verschil precies tussen oktrooi en patent? Wat zijn de kosten en wat zijn de eisen voor het verkrijgen van oktrooi en/of patent? Antwoord: Het Franse woord „ok trooi" is volgens Van Dale: machtiging, bewilliging tot een handeling, door de regering of andere bevoegde macht ge geven; 2.) door de overheid aan een persoon of aan een vennootschap ver leend uitsluitend recht (gedurende ze kere tijd) tot het maken en verkopen van een zeker artikel, het exploiteren van een uitvinding enz. Van Dale stelt onder „patent" (lid 4) dit woord gelijk aan oktrooi. Aangaande nadere infor matie over het aanvragen en evt. ver krijgen van een oktrooi, alsmede de evt. daarbij komende kosten verwijzen wij u naar het bij uitstek geschikte infor matie-adres, n.l. de Oktrooiraad, Wil lem Witsenplein 6, 's-Gravenhage, tel. (070) 264001. MICROSCOOP Ik ben al jaren in het bezit van een microscoop, waar ik toch wel eens wat mee wil gaan doen. Nu zou ili graag enige lektuur o.i.d. van u opkrijgen, waarin voorbeelden staan van het ma ken van preparaten e,d. Antwoord: Van verschillende Itanten hebben wij vernomen, dat een van de handigste boekjes over dit onderwerp wel is: Hoe en Waarom van de Micros coop, uitgegeven door de Zuid Neder landse Uitgeverij, Pascalstraat 2, Post bus 98, Harderwijk. Te verkrijgen in slap kaft (ca. 5,en met Ivarton kaft (ca. 7,U kunt ook eens uw licht opsteken bij de bekende uitgever van schoolboeken Wolters-Noordhoff N.V., O. Boteringestraat 22, Groningen, tel. (050) 188888, in verschillende biologie- en scheikundeboeken uit hun fonds wordt hierin flink wat aandacht ge schonken. SCHILDERIJ Ik ben in het bezit van een schilderij dat is gesigneerd met Anton Direkx, voorstellende de „voorstraathaven van Dordrecht".! Kunt u mij vertellen of dit een bekende schilder was? En zou het werli nog enige waarde bezitten? Antwoord: U heeft de signatuur op Gentralg Vsrwarming SOMMELSDUK telefoon (S1S70) 2Ë0S Sdag Grote kollektle van alle bellende merken. Scher pe prijzen, 'n draai top reeds vanaf 139, Miele S 200 inkl. B.T.W. Op alle andere fabrika ten hoge kortingen. Rotterdam - Meent 7-9 Telefoon 010-12 58 93 Ouddorp - Boompjes 9 Telefoon 01878-937 het schilderij waarschijnlijk verkeerd gelezen, het is niet Anton Direkx, maar Anton Direkx, met een „c". Hij is gebo ren op 6 oktober 1878 in Rotterdam en wsa leerling aan de Rotterdamse Aca demie. Over de waarde van zijn wer ken valt helaas niet veel te zeggen. U kunt hiervoor het best naar een bona fide kunsthandel gaan. EUROVISIE-TUNE Graag zou ik willen weten -welk mu ziekstuk gebruikt wordt als herken ningsmelodie van de Eurovisie-uitzen dingen. Antwoord: De „tune" van de Euro visie-uitzendingen op de televisie is af komstig uit een Tedeum van de kom- ponist M. A. Charpentier, in een arran gement van Gul Lambert. Hiervan is een grammofoonplaat verschenen onder het label Erato, No. LDE 3009. Enige tijd geleden is deze melodie in een po pulair jasje gestoken en van een En gelse tekst voorzien op de plaat uitge bracht onder te titel „United". CHINESE ROOS Gaarne zou ik van u vernemen wan neer men het beste een Chinese roos kan snoeien en hoeveel? Kan hij ook gestekt worden? Antwoord: De Chinese roos (Hibiscus rosa sinensis) kan in het voorjaar ge snoeid worden. Wat meer of minder komt er niet op aan. In het algemeen gebeurt dit omdat de plant meestal niet zo mooi meer van model is, van onderen vaak kaal, of wellicht anders te groot wordt. Jonge scheuten van ca. 10 cm lengte kunnen gestekt worden. Verpot ten moet, indien nodig, ook in het voor jaar gebeuren, in goede bloemistenaar de vermengd met wat oude koemest. De plant moet veel gesproeid worden, warit ze verlangt een vochtige atmosfeer. Te gen felle zon moet ze beschermd wor den en wekelijks wat mest toedienen. In de week van 14 tot 19 mei a.s. vvordt weer de jaarlijkse kollekte ge houden voor het werk van bovenge noemde instellingen. Bestrijding tuberculose in Nederland. Sinds kort is aan Zonnegloren thans nog het enige Prot. Chr. Sanatorium voor tuberculose-bestrijding in Neder land de bestrijding van deze ziekte hier te lande toevertrouwd. Een taak die gaarne en met grote bereidwillig heid aanvaard is, maar die op financi eel en economisch gebied beslist geen gemakkelijk oplosbare problemen schept. Bestrijding tuberculose in Buitenland Sonnevanck is begonnen met de be strijding van de tuberculose in MALIE (west-Afrika). Ook ZAMBIA en SURI NAME zullen' zoveel mogelijk hierin worden betrokken. Voor hen die enigs zins bekend zijn met de ontstellende nood die er ten aanzien van deze ziekte in eerder genoemde landen 'heerst, zal het duidelijk zijn dat dit een geweldig zware taak is. De verwachting van hen die deze kol lekte verzorgen is dan ook dit jaar wat de opbrengst betreft zeer hoog gespannen. Begrijpelijk! Stel ze ook daarom wanneer zij zich voor deze goede zaken bij U mel den niet teleur! In 'het bijbelhuis aan de Herengracht in Amsterdam is de Bijbel per Maand- èlub geïnstalleerd. Erevoorzitter is de Prins der Nederlandenj Achtergrond: de toenemende vraag naar bijbels in de wereld, die de bijbelgenootschappen over het hoofd dreigt te groeien. Per jaar zal het aantal bijbeluitgaven, we reldverspreiding nu 218 miljoen, met 15 procent moeten stijgen. De club vraagt van zijn leden vijf gulden per maand of meer, het gemid delde bedrag dat in veel landen op een bijbel moet worden toegelegd om hem voor iedere koper betaalbaar te maken. Daarom is de verkoopprijs overzee als regel het gemiddelde loon van één dag werken. Een raad van adviseurs be paalt elke maand welke bijbeluitgave 11 mei c Opnieuw is het bestuur van de Rabo bank te Ouddorp j.l. zaterdag in bij zondere vergadering bijeengekomen, zoals dat ook in de februarimaand het geval was. Toen om stil ïe staan bij het volstorten van de 22 miljoen aan spaar geld, nu m.b.t. het passeren van de 23 miljoen en hoewel de groei er goed in zit verklaarde de voorzitter dhr. P. Westhoeve dat die snelheid zijn stoutste verwachtingen had overtroffen. Het was mej. M. C. den Butter, Hoge Pad 39 te Ouddorp, lerares aan de huis houdschool, die op 25 april j.l. met 'haar inleg de 23 miljoen passeerde en zater dag had dat voor haar een plezierig ge volg. Dhr. Westhoeve meende dat mej. Bloemen van de voorzitter voor mej. den Butter. den Butter als lerares van nabij zal a varen hoe onnadenkend er met gel wordt omgesprongen en hij hoopte iiil haar leerlingen ook in het sparen km goede voorbeeld zullen volgen; „U n' hen verzekeren dat hun spaargeld t ons in goede handen is", propageeri dhr. Westhoeve. Mej. den Butter ontving voor hail aandeel in de groei van de Bank lie tn-l ditioneel geworden enveloppe met irJ 'houd en daarnaast een prachtig boeköl bloemen. Intussen wordt alweer uitjj zien naar de volgende miljoen Beste meisjes en jongens! In 'het tweede mei-raadsel komen 15 berijmde regels van de Psalmen aan de orde. Het eerste woord van deze re gels is weggelaten. Dat moet door jullie ingevuld worden'. De beginletters van deze ontbrekende woorden vormen de betekenis van de naam van de hoogte waar Simson dorst leed. MEI-RAADSEL 2 1als 't gras in dorre stre ken, Ps. 102. 2de Heere die bij ons is geweest, Ps. 124. 3is o Oppermajesteit, Ps. 139. 4wankien zal op hare grond, Ps. 96. 5die Hem vreest hoe klein hij zij of groot, Ps. 115. 6en worstlend met de dood, Ps. 88. 7Isrels zaad tot hun be houd genegen, Ps. 103. 8mijnen weg van stap - tot stap, Ps. 139. 9onze hand en zegen on ze vlijt, Ps. 90. 10redt mij keer op keer, Ps. 116. 11deed God uit de water stromen, Ps. 105. 12God voert heerschappij, Ps. 135. 13. hebt mij steeds tot heil verstrekt, Ps. 140. 14slaaf verkocht in zijne jeugd, Ps. 105. 15berg en rots uit niets geboren waren', Ps. 90. De gevraagde woorden zijn niet alle maal even lang, al heb ik een gelijk aantal puntjes gezet. Ik heb overal de Psalm maar genoemd, want anders is het een hele uitzoekerij. Ik meen dat dit raadsel opgesteld is door de oma van Klazina de Vogel uit Melissant. Ik moet er maar naar gissen, want een naam stond er niet bij. In elk geval werd het ingezonden door Klazina. Vriendelijk bedankt, Klazina en oma! Als het niet zo is, dan hoor ik daar wel van. CORRESPONDENTIE Ria van Oorschot, Den Bommel. Fijn, dat je nog jarig was in de valcantie. De andere dag riep de school weer. Er is goed om je gedacht op de 24ste van .de vorige maand! Het is te veel om op te noemen. Heb jedat postpapier ook ge kregen, waar je nu op geschreven hebt? Het is heel mooi. Het is een leuk ge dichtje, dat je moest voordragen' op de ouderavond. Heb je het goed gedaan? Janneke Vroegindewey, Middelharnis. Je hebt weer heel netjes getypt. Je moet ■het maar bijhouden, want anders ver leer je het. Die praalwagens zullen wel 'bijzonder mooi geweest zijn. Ik heb die nog nooit gezien, maar het is vast de moeite waard. In Gorkum werden jullie wel met open armen ontvangen. Dan zie je goed dat de kleintjes groeien. Nog enkele weken en dan is het zo ver, als je het mag beleven. Alvast hartelijk ge feliciteerd! Hedie den Boer, Herkingen. Jij bent dus al in de andere huizen' van je zus sen geweest. Hebben ze een goede ruil gedaan? Zouden ze het al gewend zijn? In Yerseke zal er meer bedrijvigiieid zijn dan in Baarland. Maar in de laat ste plaats zal het wel rustiger zijn, denk ik. Nu komen de vakanties kort achter elkaar: nog een week of wat en dan is er weer al vrij. Corine Holleman, Nieuwe Tonge. Vond je het laatste raadsel moeilijlc? Je hebt het toch voor mekaar gekregen. De vragen waren niet zo lastig, maar het was nogal lang, hè? Heeft de griep lang geduurd, en zijn allen aangetast geworden? Jullie krijgen toch niet méér rekenen dan op andere scholen? Dat lijkt misschien zo. Gemiddeld een acht, dat vind ik heel best. Corrie Vroegindewey,, Middelharnis. De tocht naar Lisse en omgeving zal zeker wel in de smaalt zijn gevallen! Het werd een lange dag, en geen won der dat jij en Marian in de auto in slaap vielen. De koninginnedag is verregend op de meeste plaatsen, en met de lam pions was er geen aardigheid aan. Nie mand heeft 'het in zijn hand en we kun nen er niets aan doen; maar meenemen zoals het valt. Annemieke Vader, Nieuw en St. Joos- land. Ja, nu en dan is het echt zoeken bij de raadsels; het gaat niet altijd van een leien dakje. Je vindt het dom om de naam van je zus niet te schrijven, en nu noem je die naam nóg niet! Jam mer dat het geen mooier weer was om naar het bos te igaan. Het is daar heel mooi in de buurt van Oranjezon! Anne-Karin Holleman, Nieuwe Tonge. Wat moet het al lang geleden zijn, als niemand het zich meer kan herinneren van die foto! Met zulk een rapport mag je wel tevreden zijn: er is niet één cijfer onder de zeven-en-half! Er zullen' heel wat kinderen mindere cijfers halen, denk ik. Is dat niet zo? Probeer het zo maar vol te houden. Anne van Rossum, Melissant. Natuur lijk mag jij met ons meedoen. Je bent hartelijk w^elkom! Wat is het lang gele den dat ik diezelfde naam van jou ook in het kinderhoekje moest schrijven. Dat was leuk om met een omweg vanaf Hilversum naar huis te rijden. Zodoen de heb je veel kunnen zien onderweg. Maar het zal wel een drukke dag voor jou geweest zijn. Toos van Belzen, Middelburg. Het praktisch verkeersexamen kon je dus niet meemaken; hoe gaat dat dan nu? Jij alleen nog eens rijden, dat zal toch wel niet. Ik kan begrijpen dat het een beetje Zwitserland leek op de Gulpen- berg met die sneeuw. Ik ben wel be nieuwd hoe 'het gegaan is op de boerde rij in Oostkapelle. Dat dorp heeft een prachtige omgeving. Anja Vroegindewey, Ochten. Dat is goed, en dadelijk maar aan het raadsel- werk en de brief te beginnen. Er zijn kinderen, .die uitstellen, en' je weet hoe het dan gaat; van uitstel komt af stal. Waar woont oma, waar Liesbeth heen mocht? En zijn jullie nog naar de fa- mUie De H. geweest? Waar is dat in de buurt? Kón jij dat, eieren sorteren? Hoe moet dat eigenlijk? Jij vindt het wel fijn om vakantie te hebben, maar om naar school te gaan, dat vind je ook niet erg. Andrea de Visser, Sommelsdijk. Het was geen plezierreis naar Raalte. Het is altijd erg als iemand in de kracht van zijn of 'haar leven door de dood wordt weggenomen. Het is wel een mooie opdracht om planten te drogen, maar het valt niet mee. Planten zoeken is een prachtig werk, en' je krijgt er meer en meer ver stand van. Maar het drogen lukt niet al tijd. Wordt er niet gezegd hoe je dat het beste ;kan doen? Sjaan Hoek, Ouddorp. Ging het nog al om het duitse boekje na te vertellen? Je moet al heel wat duits geleerd heb ben om 'het te kunnen. Hoe is het met die puzzelrit gegaan? Eén keer heb ik dat ook gedaan. In enkele uren kom je overal en het is uitkijken van het be gin tot het eind. Als je niet vaals in Zie- rikzee komt, moet je dat stadje wel mooi vinden. En als je er bekend bent, dan wordt het er nog niet vervelend. Jos Janse, Serooskerke. Jammer dat je het woord Sinear niet gevonden hebt. Het is een prachtige fietstocht vanaf jullie naar de Kamperlandse duinen. Maar een' wandeling over de hoge nieu we dijk is zéker wat je noemt; aan de ene kant de zee en aan de de andere zijde 'het Veersemeer, met op de ach tergrond 'het oude stadje Veere! Heeft je vriend een teller op zijn fiets, dat hij precies wist te zeggen hoe ver 'het was? Ria de Visser, Sommelsdijk. Je hebt moeilijke dagen in het verschiet: exa men! Niet één dag, maar een heleboel dagen! Nou, ik wens je sterkte er mee. Je moet er niet te veel tegen opzien, want dan "weet je op de duur niets. Doe maar heel gewoon. Jammer dat Loekie niet thuis was. Het zal weer wel leuk geweest zijn om op de bekende plaatsen te komen. Tjeerda Verolme, Middelharnis. Nou, nou. Piet heeft heel wat voor jou moe ten tikken'. Hij is een goede sekretaris. Er was heel wat te vertellen. Jullie zul len geen spijt gehad hebben om die portemonnee terug te brengen. Ik vind het van die meneer heel mooi om jullie zó te belonen. Dan zet je de mensen aan tot eerlijkheid. Wat zal dat een gezellige boel geweest zijn in Lim'burg bij je oom! Een mooie reis er heen en alle maal familie bijeen! Allemaal. Omdat ik denk dat er nog wat brieven' zullen komen, nu ik dit schrijf, heb ik het uitzoeken van de prijswinners nog even uitgesteld. De vriendelijke groeten van Oorn Ko. DIRKSLAND Vakantiebonnen bouwvakkers kun nen worden ingeleverd op 16 en 17 mei van 7-9 uur b.! de P.V. T, Knöps, Phi- lipshoofjesweg 22. MELISSANT Bouwvakkers en Schilders. De laat ste inlevering van Boekjes en Bonnen jaar '72-'73 zal plaats vinden op woens dag 16 en donderdag 17 mei n.m. van 2 tot 5 en van 6 tot 10 uur de twee dagen bij L. Oudenaren, Binnenweg 52, Me lissant. Ook dit jaar hoopt de Ver. van Or gelvrienden (V.V.O.) der traditiegetrouw weer een orgelreis te organiseren en wel op D.V. zaterdag 2 juni a.s.i De reis voert ons ditmaal allereerst naar het 'bekende Muiderslot, daarna gaan we door de Flevopolder naar Zwolle om een bezoek te brengen aan het fraaie orgel van de Grote of St. Michaëlskerk, vandaar gaan we naar de Herv. Kerk te Olde- broek en als derde en laatste orgel heb- ben we gekozen het Reil-orgel in de i Herv. Kerk te Heerde. Na afwerking van ons orgelprogramma rijden we naar het Herv. Ver. geb. „de Schakel" te Nij- kerk waar we het diner hopen te ge bruiken. We 'hopen dat ook ditmaal naast onze leden vele andere orgellief hebbers zich voor deze mooie trip zul len opgeven. In verband met reserve- 'gesteund zal worden. Elke maand ook krijgen de leden een brief. Hierin -wordt verteld waar „hun" bij'bel ditmaal naar toe gaat (eerste project het nieuwe tes tament in het Bari voor mensen in Zuid-Soedan), hoe het er met de leden stand voorstaat (thans ruim 2000 leden), terwijl als illustratie een pagina van de betreffende bijbeluitgave wordt afge drukt. De club werft leden volgens een sneeuwbalsysteem, dat goed voldoet. Een speciale afdeling van het NBG houdt zich met organisatie en adminis tratie van deze club bezig. Adoptiege- dachte en continuïteit in de fondswer ving zijn de hoofdelementen waarop wordt gemikt. ring van de bus zouden we gaarne z.si| maar uiterlijk 26 mei uw opgave i vangen. U kunt zich zowel .schritteliji als telefonisch opgeven bij de secretaiiil A. Dekker, Nieuweweg 45, StelIendaJ (Tel. 01879 - 1323). UITSLAGEN P.V. „DE REISDl'IF' MIDDELHARNIS - SOMMELSDIJK Wedvlucht vanuit Strombeek, in conco'urs 311 duiven 28-4-'ï3 C. Vroegindeweij 1-15-33-64-65-70; Cl Polder 2-3-8-12-16-19-28-78; H. Noorl dijk 4-41-49-77; A. Verburg 5-39-51;i| Overweel 6; E. Groenendijk 7-26-31; V. d. Boogert 9-36-62-66; J., SpringïlO!;| D. Jr. 10-69; M. J. Kalkman 11-21-! -72; W. de Vos 13-17-2O-29-5O-52-60-fl| -63; J. Vis van Heemst 14-18-34-42-«-r 46-47-48-53-54-55-73-74—75—76; R, gejan 22-45; M. v. Assen 23-57; L. Neliil 24-44; L. Wielaard 25-32; B. v. d. Dodl 27-67; J. Springvloet D. Sr. 30-71; J| Kasteleijn 35-68; B„ Schellevis 38-40; J| Groenendijk 56. Wedvlucht vanuit St. Ghislain 5 - 5 - '73, in concours 179 duiven, 8 lost om 9.50 met Z.W. wind, eerste i\ 11.08.20, snelheid 1897,27 meter p. n*| C. Vroegindeweij 1-6-7-9-10-22-26-f J. Springvloet D. Jr. 2-29; P. v. d. B' gert 3-13-43; W. de Vos 4-21-41; R. gejan 5-16-17; H. Noordijk 8-28-33; tl Polder 1114-23-24-37; J., Kastelein &I 42-45; B. v. d. Doel 15-31-39; M. JJ Kalkman 18; J. Vis van Heemst 19-44-;| J. Springvloet D. Sr. 20; E. Groenendijil 25, 32; L. Nelis 27; L. Wielaard 30,3); 1 D. W. Kievit 35; J. v. Nimwegen 36; A| Verburg 38. Vorige week kwamen de leden van de vereniging voor Christelijk Nationaal Onderwijs te Den Bommel in jaarver gadering bijeen in de aula van de school 's avonds om 8 uur.i Wegens ontstente nis van de voorzitter, berustte de lei ding deze avond bij dhr. P. van Damme, die opende met het lezen van Psalm 91 en voor te gaan in gebed. In zijn ope ningswoord heette spreker het geringe aantal leden (19) hartelijk welkom en deelde mede, dat de voorzitter niet in staat was de vergadering te leiden. Spreker memoreerde de personeelswis selingen In de afgelopen tijd, waarin steeds tijdig kon worden voorzien. Per 1 mei is mevr. Gravendeel haar werk aan onze school begonnen en spreker hoopt op de volle medewerking van het gehele personeel inzonderheid van het hoofd der school (haar echtgenoot, dhr. Gravendeel). Oud-leden zijn van ons heengegaan, die in hun jaren de school steunden met hun centen en gebed. Moge dit voor ons in deze tijd ten lichtend voorbeeld zijn. Moge ook deze school zich gedragen weten door het gebed van de ouders. De notulen van de vergadering van 28 april 1972 wer den goedgekeurd. Daarna bracht de se cretaris, dhr. A. Jongeling Bz., zijn jaarverslag. Hij wees op de wijzigingen in liet personeel in 'het afgelopen jaar. In de plaats van mevr. Kool-Verolme werd benoemd dhr. de Jonge uit Ter- neuzen. De heer Brouwer 'werd be noemd aan de scholengemeenschap „De Driestar" te Gouda en werd opgevolgd door dhr.! Gravendeel uit Nieuwe Tonge. Voorts vertrok dhr. Kalkman naar Bolsward en in zijn plaats is benoemd mevr. Gravendeel-Flach. De vakonder wijzeres, mej. Luchthart, nam ontslag wegens huwelijk; mevr. Hagoort uit Nieuwe Tonge volgde haar op. Spreker bracht dank aan de heren Den Dekker en Kalkman, die in een vakature-perio- de les gegeven hebben en verschillende klassen hebben samengevoegd. Mede ook aan mevr. Gestman, die 4 weken de eerste klas onder haar hoede had. Het aantal leerlingen aan de lagere I school is in stijgende lijn, namelijk gS'l middeld 99, dank zij de nieuwbou«o-| ningen. In 1972 maakten de laagstf klassen een reisje naar Tilburg enom-| streken en de hoogste klassen gingen' dagen naar Den Briel. Op een S^^'*. de ouderavond onder leiding van aki Gravendeel, kan worden terogge*"' In de oudercommissie werd2n geko* mevr. Arenspnan en mevr. Moerkerk, i» de vacatures van mevr. van Kempene j dhr. V. d. Hoek. De Unie-koUekte brr" dit jaar op l.i775,60 waarvan voor het buitenland. Het bestuur*»! mede lid te zijn geworden van de W'l ningbouwvereniging en brengt dai>k I aan het bestuur van die vereniging v* I de prettige samenwerking en de vlo l medewerking bij het beschikbaar steu» van woningen voor onderwijzend P soneel. Het aantal leerlingen op kleuterschool daalde tot 27. De feestviering was weer een hooS'^P I voor de kleuters, en de ouders. Het e toongestelde werk brengt lof aan kJe ters, maar vooral aan de onderwijz»^ Namens de commissie tot de rekening adviseert dhr. A. ^^J man tot goedkeuring. De rekening de lagere school sloot met een B; saldo van 2.859,77; die van de kieu' sdhool met een nadehg saldo va» i 4.506,55. Na bespreking werden oe^ rekeningen goedgekeurd. In de missie van controle rekening 19''* ^y den benoemd de heren F. Huijer e Rosmolen. De aftredende bestuursw^^^ de heren A. Jongeling Bz. en A. geling BCz., werden beide met ii de 19 uitgebrachte stemmen ^'^ff^^ Een lening tot een bedrag van öflji bij de Raiffeisen bank te De" werd goedgekeurd. Dit 't'^^^^°.„pn e» stemd om maandelijks de salari^s^ soc. voorzieningen vlotter te kunn talen. Het hoofd der school dnr. vendeel, eindigde deze geanunee' avond met dankgebed. voor aansli naar boven Voorstraat Chr. de

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1973 | | pagina 6