Koninklijke ondersclieiding voor „Aerendje" Roetman Rode tulpen Eenzaamheid Leegte Zeeland door de bril van m 1 Zeeuwse wandeling SOMMELSDIJK Tafeltennistournooi te Melissant Bejaarden boottocht op 23 mei a.s. Watersportvereniglsig ,,Herkingen" opgericht Verwen moeder op 13 mei met de DELICATESSEN van DEN HERTOG EN CO. Stel zelf bij ons een fijn pak ketje samen. Uw keuze is uit 1075 verschillende artikelen. Oen Hertog en Co. Westhavendijk 43 - Dirksland Tel, 01877-1968 Plaatselijk nieuws iVIOEDERDAG BOEKENDAG C.VAN KOPPEN Plaatselijk nïsuws ^*«^^^- »nitU i rustig souden jongeI Mode Bladz. 2 „EÏI-ANDEN-NIEUWS" Dinsdag 8 mei;,M^,ang 8 mei Mej. Arendje Roetman (61) uit Som- melsdijk heeft j.l. vrijdaigmorgen bij ho ge uitzondering de stoffer eens kunnen laten rusten! Op het kantoor van de Emgo werd ze voor het eersft sinds 1933 nu eens niet verwacht, zodat ze alle t\jd had zich voor te bereiden op de recep tie die 's middags te harer ere in „de Jeugdliaven" zou worden gehouden. Het heeft de directeur wat overredings kracht gekost haar zover te krijgen maar vrijdagmiddag stapte ze dan toch maar de kring van het personeel bin nen om te ondergaan wat haar wachtte. De aanwezigheid van de burgemeester vond ze weliswaar erg plezierig maar toch ook wel wat te hoog gegrepen Burgemeester van Es van Middelhar- nis leerde liaar snel anders. Nadat de Pres. Commissaris, burg. W.; M. v. d. Harst twee zilveren jubilarissen had toegesproken was het de beurt aan bur gemeester van Es om mej. Roetman t.g. v. haar 40 jarig jubileum als werkster in het zonnetje te zetten: als de directeur van de Emgo uit zou willen zien naar een chef van de onderhoudsdienst dan zou hij het best u kunnen benoemen", zo complimenteerde haar de burgemeester: „u v/eet alle hoekjes en gaatjes, richeltjes, piepende deuren, u bent op de hoogte van alle omstandigheden en u hebt 40 jaar lang tot volle tevredenheid Uw werk ver vuld!" Dhr. van Es prees ook de vrien delijkheid van mej. Roetman waardoor een goede verstandhouding kon ont staan die steeds heeft voortgeduurd. „Ik heb op de Emgo eens een koekje op de grond laten vallen maar Ik heb het toch opgegeten omdat de vloer zó schoon wasverzekerde .de burgemeester de jubilaresse die zo vatte hij samen gedurende 40 jaar een demonstratie heeüt gegeven werklust en ijver waar voor zo vertolkte hij ook H.M. de Koningin grote waardering heeft. Bij mej. Roetman ging op dat moment een lichtje branden en weinige minuten la ter had ze de Bronzen Eremedaille be horend bij de Orde van Oranje Nassau op de rever. Burg. van Es liet dat door een hartelijke gelukwens volgen. De Pres. Commissaris dhr. v. d. Harst sloot zich daar graag bij aan, „het is de eerste keer dat we U in verlegenheid zien maar het staat u wel zo charmant!" Hij wenst haar, als „het voorwerp van aller waardering" nog vele gezonde ja ren toe waarin ze haar onderscheiding met ere mag dragen4 Eén uit duizend. Directeur la Fleur prees zijn werkster (sinds 6 mei 1933 in dienst van het be drijf) als „één uit duizend". „Arendje, we zijn je mirakel veel dank verschul- De jubilaresse, die al in het eerste hoofdstuk van de Emgo voorkomt. digd" zei dhr. la Fleur warm gemeend. In de praktijk elders had dhr. la Fleur ook „werksters met de Franse slag" meegemaakt en dat deed zijn waardering voor „Aerendje" tot grote hoogte stijgen. „Je hebt een bijzondere staat van dienst, ook ten opzichte van de verzorging van je ouders", prees haar dhr. la Fleur: ,,het is genade zolang ge zondheid en werklust te mogen hebben en wij weten dat je uit die genade leeft. Probeer bij ons te blijven tot je 65ste. „Iedereen hier, zonder uitzondering, is blij dat juist jij die onderscheiding ge kregen hebtverzekerde de direc teur haar. Ook werd aandacht besteed aan de „zilveren" jubilarissen de heren G. Jon- gejan, magazijnchef en Jan de Boed, monteur. Beiden bleken veel waarde ring te genieten, dhr. Jongejan als ma gazijnchef in welke functie hij de zaken beheert als ware ze zijn eigendom en dhr. de Boed als monteur, waarbij werd benadrukt dat hij door zelfstudie zover gekomen is. Voor de dames waren er bloemen, voor de heren couverts met inhoud. Namens het personeel werden de ju bilarissen van een geschenk voorzien waarna ze allen een kort dankwoord sprEiken, waarna de Emgo'ers overgin gen tot het „feestelijke sfeertje". Op vrijdag 11 mei a.s. wordt het jaar lijkse tafeltennistournooi om de VIBO- beker weer gehouden in het verenigings gebouw „Melishof". De inschrijving staat voor een ieder vrij, zodat ook niet-leden van de tafeltennisvereniging „De Treffers" uit Melissant kunnen deelnemen. Inschrijving moet plaats hebben voor vrijdag 11 mei a.s. te 18.00 uur bij mej. C. Tieleman, Julianaweg 19 te Melis sant, tel. 1558. De uitreiking van de prijzen' zal niet zoals gebruikelijk door een der be schikbaarstellers van de beker en an dere prijzen geschieden, maar namens hen zal dat gebeuren door de voorzitter van de Stichting Jeugd- en Verenigings gebouw Melissant, de heer J. L. Voge laar. Naast van zijn werk een hobby te maken, schijnt hij het nu ook van prijs- uitreiken te willen gaan maken. MIDDELHARNIS-SOMMELSDIJK Namen's het bejaarden comité van de Ned. Chr. Vrouwenbond, berichten wij dat er nog voldoende ruimte over is voor onze boottocht naar Hoek van Holland enz. Tot volgende week kunt u zich nog opgeven bij de volgende adressen. Kosten 30,per persoon. Mej. den Boer, Secr. Nijghstraat 1, tel. 2968. Mevr. Vlietland, Berkenlaan 5, tel. 2847. Mevr. Bienefelt, Prinsessen- laan, Sommelsdijk, tel. 3428. Vi'ijdag j.l. is alhier opgericht de wa tersportvereniging „Herkingen". Als een van de redenen die genoemd kunnen worden, waarom deze vereniging is op gericht, is dat de vaargeul zijn naam geen eer meer aandoet. Op sommige plaatsen staat niet meer dan 40 cm. water, zodat boten met enige diepgang, zoals 'motorboten en zeilboten met een kiel, er niet meer in of uit kunnen. Met diverse verenigingen uit Zuid- Holland, Zeeland en Brabant is reeds contact geweest en hiervan zijn nuttige wenken' en adviezen ontvangen, daar er in het begin veel aanloop problemen zijn. Op de gehouden vergadering zijn di verse plannen gemaakt, maar of deze uitvoerbaar zijn is nog de vraag, aan gezien het bestuur eerst een onderhoud met het gemeentebestuur wil hebben, want de haven is eigendom van de ge meente Dirksland. Het bestuur is echter optimistisch ge stemd en Bij hoopt dat zeer binnenkort een aanvang kan worden gemaakt met in ieder geval de striktst noodzakelijke verbeteringen, zodat de vaargeul ook voor boten' die dieper gaan dan een roei boot bevaarbaar zal zijn. Als grote stimulators van deze ver eniging kunnen o.a. worden genoemd dokter Elvé en de heer C. Huizer res pectievelijk voorzitter en penningmees ter. Iedereen die geïnteresseerd is bij de verbetering van de haven van Herkin- <^^CV^S3^£7^CN>C^QC^£>£^^ Ze reien zich als fakkels in de hof. Langs paden, perken op hun langgerekte stelen. Hoog opgericht vertellen ze de lof Van Hem, wiens vreugd het is Zijn gaven uit te delen. En als de zon door wolkenluchten breekt, Dan openen zij hun vurige bokalen. Het warme hart dat ons van schoonheid spreekt Bloeit open in de milde zonnestralen.! Ze leven fel, maar kort is hun bestaan. Het lentefeestgenot vult tot de rand hun kelken. Ze reiken ons hun vreugdewijnen aein. Totdat de fakkels uitgeblust verwelken. Een fakkel in Gods tuin. Zijn liefde uit te stralen. Dat is het allerschoonste in dit kort bestaan. Laat Heer Uw geest in onze harten dalen, Reik ons de vreugdewijn van Uw ontferming aan. LANERTA. 'C^5^c^o5^5^CN7^CN>C^5s?^^^ gen, die op het ogenblik maar op een dood spoort zit, kan zich aanmelden om lid te worden. Het secretariaat van de vereniging is gevestigd op Nassaustraat 15 te Her kingen. Het inschrijfgeld is bepaald op 10, OUDDORP Bouwvakkersj U kunt uw vakantie boekje met bonnen inleveren op zater dag 12 mei tussen 2-5 uur n.m. en maandag en dinsdagsavonds tussen 7 - 9 uur. Bij uw P.V. Joh. Hameeteman, Hoga Pad 41, Ouddorp. Scherpschuttersnieuws. De traditie getrouwe april wedstrijd te Barendrecht is weer verschoten. Voor het eerst werd het A. korps ge splitst in een hoofdklasse groep en een A. groep. Het Ouddorpse A. korps heeft zich gelijk uitgeprobeert in de hoofdklasse, en met goed resultaat. Het werd een fraaie derde plaats. Het C. korps moest met een negen de, en het D. korps met een zevende plaats genoegen nemen'. De individuele strijd bracht meer suc ces voor Raak de Roos. Kr. Westlioeve ging op de geluks- baan met de eerste prijs strijken, een draagbare T.V.! Eerste op de vrije baan werd Ko Akershoek, hij ging met een fraaie wis- selbeker naar huis. De overige plaatsen werden als volgt verdeled: Personele baan: H. klasse 5e Ko Akershoek. B. klasse 5e M. Meijer. C. klasse 3e M. Tanis. D. klasse 3e Joh. Westhoeve. Vaste baan: H. klasse 7e Ko Akers hoek. D. klasse 3e Joh. Westhoeve. U vindt ze bij: Boek- kantoorboekhandel Annex rookartikelen Hoenderdijk 19 - Postbus 8 Tel. (01878) 276 - Ouddorp Z.-H. INGEZONDEN: Eenzaamheid is voor veel mensen de kwaal van de ouderdom, las ik eens. Maar mij dunkt geldt dit niet alleen de ouderen. Van een jonge vrouw (kleu- teronderwijzeres) vernam ik eens de hartgrondige verzuchting: „wat moet ik doen aan dat gevoel van kwellende eenzaamheid?" Dat oude mensen de vaak trieste eenzaamiheid krijgen te be leven, is tot daaraan toe, zo redeneert men wel, maar voor jonge mensen moest de eenzaamheid taboe zijn. Bejaarden worden, zo w^ordt door velen hunner ervaren min of meer uitgestoten uit de samenleving. Zelfs doet het mo de-woord „discriminatie" in dit verband opgeldj En dan er zo gemakkelijk aan toegevoegd „oude mens.en dienen zich in het onvermijdelijke te schikken". Bovendien vindt men wordt er toch in onze dagen heel wat gedaan voor de mensen van „de derde leeftijd". Sociale voorzieningen, bejaardentehuizen, ver pleeghuizen enz. Buitenlanders zijn vaak verbaasd over al die zorgen rond om Nederlands oude volksdeel, maar evengoed staat men er dan over versteld hoe de jongere generatie het er op toelegt de ouderen uit de normale samenleving weg te werken en ze netjes en geriefe- lijk op te bergen in bejaardentehuizen en woninkjes. Hoe goed bedoeld ver dwijnt daarmede toch de band van een nauw familieleven vuidt men. Na een werkzaam leven, dat hun volkomen in beslag nam, komt men, zo maar ineens op 65 jarige leeftijd op nonactiviteit. Weg collega's vaak weg uit eigen wo ning, ja ook eigenlijk weg uit de per soonlijkheid. De vereenzaming vangt aan. Veel vroegere contacten vallen weg. Leegheid krijgt de overhand. Men beschikt over een zee van tijd, en velen hunner weten er geen iraad mee. De omschakeling is ook groot. Wanneer men als echtpaar nog in de gelegenheid is het gewone gezinsleven voort te zet ten, al is het dan met een 'beduidend lager budget, dan blijft men althans in eigen omgeving en is de verandering in de samenleving niet zo stringent. An ders wordt het wanneer men wordt overgeplaatst in het milieu van het Be jaardentehuis. Dan moet men leren zich in die gemeenschap aan te passen. Wat de woonruimte betreft is het al een hele overgang, wanneer men in een be trekkelijk kleine kamer moet wonen, slapen, ziek zijn, je vertier zoeken alleen of in omgang met medebewoners. Al hoewel in verhouding tot de toestanden in de eerste helft dezer eeuw veel ver beterd is, m;en veel vrijheid geniet, toch is men in de Bejaardencentra's in veel dingen afhankelijlt. Vanzelf wordt van hun, die nog volledig beschikken over de geestelijke vermogens, ongeacht de leeftijd, verwacht dat men zich houdt aan normale gedragsregels, waardoor ook het welzijn van de gemeenschap wordt gediend. Maar, wanneer de soms bijna ongemerkt voortschrijdende afta keling van lichaam en geest er is, wor den de verhoudingen in een aangepast tempo gewijzigd. Dan volgt helaas voor de meesten een kleurloos bestaan. Philpot zegt er van: „De ouderdom sluipt al nader en nader, totdat het le ven zijn einde vindt en zijn al die din gen slechts schaduwen; er is geen vast heid of duurzaamheid in. Gezondheid verzwakt kracht verminderd schoonheid verwelkt gezicht en ge hoor worden dof 'het verstand wordt zwak rijkdommen vliegen daarheen kinderen sterven vrienden schei den", De waarheid, die wij sterfelijke mensen moeten erkennen, is dat de zon de de grootste aanstichter is van dorre eenzaamheid. Dat blijkt ook daarmt dat de eenzaamheid toeslaat zonder reke ning te houden met leeftijd, plaats of omstandigheden. Zelfs kleine kinderen kunnen, wanneer er te weinig aan dacht aan hun besteed wordt, al hun eenzaamheid beleven. En dan vooral in onze tijd de tieners, die vaak in onbe hagen leven, zich niet begrepen vinden, zich soms van hun ouders vervreemd voelen, waardoor ze' door eenzaamheid en leegte gevoelens meermalen komen tot excessen. Een oud spreekwoord luidt: „ledigheid is des duivels oorkus sen". Een remedie om eenzaamheid en leegte op te heffen, altihans te ver minderen wordt genoemd, zich niet slechts bezighouden met zichzelf (zelf beklag) maar contact zoeken met an deren die met dezelfde gewaarwordin gen worstelen. Ik herinner me eens het volgend gedichtje te hebben gelezen: „'t Hart kan eenzaamheid wel tarten, als het maar zich zelf vergeet; als het aan eenzamer harten zich verbindt, verzwindt het leed". Ik dacht dat hiermede een betere richtlijn gegeven wordt, dan het vooral bij de jonge generatie de toevlucht ne men tot degenererende verdovende mid delen, die op de duur slechts catastro fale gevolgen veroorzaken. Ik ontveins me niet, dat ook voor de jonge mensen onze tijd, in welke men van algemene welvaart pleegt te spreken, de moeilijk heden soms een ontzaggelijke vorm heb ben aangenomen. Doch daaraan ont komt men niet door de toevlucht te ne men tot ongeoorloofde middelen als drugs of andere lichaam en geest aan tastende dingen, die slechts een bepaal de kunstmatige affectie teweeg bren gen, maar uiteindelijk de kwaal verer geren. Maar na dit intermezzo over de Die bril is dus honderd jaar oud. Maar dit opschrift heb ik niet zelf ver zonnen, het is de titel van een boekje van ruim 100 bladzijden, in 't Frans ge schreven en later ook in het Neder lands vertaald. De auteur is de Vlaams- gezinde maar Frans schrijvende Belg Charles de Coster. Hij heeft een dik boek over Tijl Uilenspiegel geschreven, wiens geschiedenis zich in Vlaanderen heeft afgespeeld zoals sommigen menen. Hij woonde in Brussel en had de vo rige zomer (mei tot augustus 1872) met de schilder Adolf Dillens een reis door Zeeland gemaakt. Het volgend jaar heeft hij dit boekje geschreven, ver lucht met bijna 40 mooie houtsneden, -waarvoor de medereiziger Dillens de •meeste ülustraties heeft geleverd. On derweg maakte hij tekeningen, vooral die van de klederdrachten uit die tijd zijn erg mooi. De Coster geeft er nu en dan een uitvoerige beschrijving van, in de meeste gevallen vindt hij ze fleurig en flatterend. Hij geeft zijn ogen goed de kost, maar hier en daar moet ik hem op een fout betrappen, vooral als het de geschiedenis betreft, dat zal wel hier door komen, dat men hem verkeerd heeft ingelicht. Vlissingen Van Antwerpen maken ze de reis per boot over de Westerschelde, ook wel genoemd Hont. Die laatste naam be grijpt hij niet .goed, hij maakt er „hond" van met de verklaring dat men op ze kere keer een gat in de dijk heeft dicht- gestopt met een hond! Wel leuk verzon nen, maar misschien was 'het met hon derden honden nog niet gelukt. Aan boord maken ze kennis met een igepensionneerd majoor van het Neder lands-Indisch leger, die veel van Zee land afweet. Hij haalt een kaart te voorschijn en vertelt over de strijd van Zeeland tegen de zee. De geschiedenis van Reimerswaal kent hij heel goed. Deze stad was eens zo rijk dat men de paarden besloeg met zilveren hoefijzers, beweert hij. Maar hoewel de paarden op zilver liepen, was de stad niet te be houden. In Vlissingen' gaan ze aan wal waar nu de loodsboten liggen. Ze vinden de mannen beschaafd en vriendelijk, de vrouwen zelfbewuster dan in België. Naar hun ogen heeft de schrijver niet goed 'gekeken, volgens hem hebben ze allemaal grijze of blauwe ogen. Later ziet hij ook zwarte, dat zal wel bruine moeten zijn. Dan vertelt hij ook dat de mannen bruine ogen hebben en' de vrou wen grijze of blauwe. Ik heb nooit ge weten dat verschil in sexe ook verschil in kleur van de ogen als gevolg had! Ook heb ik altijd gedacht dat de be klimming van de Jacobstoren door de jonge Michael de Ruyter een waar ver haal was. De schrijver noemt het een anecdote, een grappig gefantaseerd ver haaltje. In de kerk staat aangegeven hoe hoog het water er stond bij grote overstromin gen: in 1682 60 cm., in 1808 115 cm. Dat de hoge stoepen een ijzeren hek werk hebben, valt hem op. Het komt nu nog wel voor, hoewel er door de gemeerischappelijke trottoirs veel is weggebroken. Elke zaterdag gaan de dienstboden in lange jakken van licht gekleurde stof uit: dat is de dag van de inkopen en van het avonturen! Vlissingen heeft een mooie haven en is beter gelegen dan Antwerpen, temeer daar het pas door een kanaal met Mid delburg en Veere is verbonden en door een spoorweg met Brabant. De handel van Antwerpen zal veel naar Vlissin gen komen en Antwerpen zelf zal enkel voor de kustvaarders zijn. Deze voor spelling is echter niet uitgekomen. Vanuit Vlissingen bezoeken ze de kermis met ringrijden in .Souburg. Dat moet dan op derde Pinksterdag geweest zijn, dan wordt er tot nu toe nog altijd een" ringrijderij gehouden, van de kermis is niets meer over. Een mooie gelegen heid om veel mensen te ontmoeten. We krijgen een uitvoerige beschrijving van de sieraden die de meisjes en vrouwen dragen, van de kleren die ze aan hebben: 6 of 7 rokken' en de mannen mooie ge bloemde borstrokken met een rij zilve ren knopen. Van de tassen en zakken en -wat er allemaal inzit. Een van de reizigers, die zich in geen drie dagen geschoren hebben, gaat naar een jonge frisse boerin en vraagt of hij haar groen fluwelen' zak eens van dichtbij mag be kijken. „Ben je op zoek naar vijf cent om je te laten scheren?" antwoordt ze. Be schaamd druipen ze af. Op hun tocht door Zeeland hefek twee toeristen nog meer kermisse» zocht. Op Walcheren die te Dombutp nu niet meer bestaat, en te Vronr. polder. Ik heb nooit van een Vroi)!l polderse kermis gehoord! In Heinkenszand kwam er eej i stel de herberg binnen': een brutale se kerel met een vrolijk meisje op uit was hem op stang te jag, telkens wat al te uitdagend naarl vreemdelingen keek. Dat ging hen, velen, hij haalde zijn mes uit de srvi en gooide het naar de schrijver, rj lings langs hem. Deze raapte hetl gooide het bij hem op de tafel, 'M zijn wandelstok gereed en zei: „'^,T je beweegt, sla ik je dood". De man bewoog zich niet en Dec ter ging terug naar tekenaar DjjJ Van alle kanten kwamen boeren] boerinnen toelopen': „Bemoei u niet met die deugniet, heren, hij isj,]. van ons dorp." De jaloezie tussejf dorpen was in die tijd groot. Dat venl de schrijver ook als hij het heeft Jj de clubs van jonge jongens, die vioeJ veel op Zuid-Beveland voorkwamen j beschermden de meisjes van het ei» dorp tegen vreemde vrijers, die alld tegen betaling van een losgeld o.4 stoord hun vrijage konden voortzettjl Op deze tochten hebben (ze veel «1 ge paartjes bezig gezien'.' De tekj Dillens heeft ze uitgebeeld en schrijii De Coster heeft verschillende mefnnij opgenoemd, waarop in die tijd een m gen zijn m,eisje zocht en soms voni' Een vreemd verhaal vertelt hij mi „Op het platteland, dat wil zeggen de dorpen die niet direct aan de wegen liggen, heerst zulk een streiiil calvinisme, dat men er geen enkele keiJ berg vindt. Tijdens de kerkdienst komij de opgeschoten jongens bij elkaar i; de terp van een molen of in een wei, 's zomers liggen ze daar in het g Om vijf uur gaan ze de meisjes hatel en dan ziet men hen samen wandeta Tot dat ogenblik hebben ze nog nitJ anders gegeten dan een boterham." Hier moet ik een paar grote vraag kens zetten. Wat hij vertelt zal hij i van horen zeggen hebben en dan he hij vermoedelijk een aantal gegevi door elkaar gehaspeld. Dat er dor; zonder herberg zijn heb ik op een fielj| tocht ook wel eens ondervonden, maa het zijn uitzonderingen. Het tweeti heeft dikwijls in herbergen gegeten a er overnacht. Hoe ze op hun reis h| ruim drie maanden de zondagen hel> ben doorgebracht is nergens te lezes En gold dat „strenge calvinisme" waar over hij schrijft dan niet voor de jon gens bij de molen of in de wei? In Westkapelle zien ze natuurlijk il zeedijk. Dan volgt er een' uitvoerijt' verhandeling over de verschillende groe pen dijkwerkers en hun werk, dat aar dig klopt met de toestanden van eti eeuw geleden. Ook het verhaal van Mi koekenbakken door de vrouwen als een storm weer werk aan de dijk geeft, Dat een vluchtberg dienst doet voot 'het vee als de weiden na een zwan regenval onder water staan, moeten bijna duizen'd jaar eerder dateren. Masi een meitak aan het hek van een boerde rij als de oogst ds biinnengehaald, hel ik zelf enkele tientallen jaren nog ge zien in Aagtekerke en gefotografeeri Zo bezoeken ze verschillende beziens waardigheden in Middelburg en Goei. In de laatste plaats wordt de kerk voor de helft door de Protestanten en voot de helft door de rooms-katholieken ge bruikt, lees ik. Nooit van gehoord, de schrijver bedoelt misschien Hulst, waai dit wel het geval was. Dat van de 3W inwoners van Brouwershaven er 2S11 rooms zijn, is ook uit zijn duim gezo gen. Evenals de mededeling dat er op Tholen meer roomsen en minder calvi nisten zijn. Behalve Oud-Vossemeer B het hele eiland zwaar protestants. Op Schouwen maakte men van turf sodi moet gelezen worden: uit derrie of dar- rink (een soort veen) bereidde rae» zout. Zo zou ik meer opmerkingen lamne» maken, de voorlichting aan de schrijve' is niet altijd goed geweest en hij z» ook wel niet alles goed begrepen hebben. Wat van een Belgische schrijver u» Brussel ook niet te verwachten is. Al met al toch een gezellig gescme- ven reisverhaal. MiddelbiKg. L. van Wallenburg. jongere generatie, nog even de ouderen naar voren gebracht, want ?d overvalt eenzaamheid allen, zelfs zonder aan wijsbare oorzaak, toch lijkt het mij in het algemeen genomen, dat dit euvel wellicht het schrijnendst is voor de be jaarde, daar deze zich zo vaak nutteloos, soms zelfs wel ongewenst voelt. Ook al denkt de omgeving dit op velerlei wij ze en goedbedoeld te verhelpen, toch trok ik na zoveel jaren gehuisvest te zijn geweest tussen lotgenoten, de con clusie dat het onderduiken in de menig te, of ook opgaan in amusement, geen blijvende oplossing biedt. Wat kan men zich te midden van de opgewekte of daarna teleurgesteld voelen over zich zelf en anderen. Nu wil ik er niet naar trachten, aan deze ontboezeming een theologische visie te verbinden, maar is toch wel aan toevoegen, dat de een zaamheid en leegte voortkomt uit onze vervreemding van God. Adam en Eva in de staat der rechtheid hebben be paald die kwaal niet gekend. Aanstonds na de val, na het verlies van de innige gemeenschap met de Schepper heeft zich dit euvel geopenbaard in de vorm van onrust. En nu denk ik aan het Franse spreekvsroord Repos Ailleurs (rust elders). De geschiedenis der mens^ heid volgens de H. Schrift leert, dat de mens zat van onrust is, en toch Augus- tinus getuigde er van, dat ook hij die onrust kende, totdat hij rust vond in God. Zo is het, dunkt mij, dat de terug keer tot de gemeenschap met zijn Schepper, de mens een voorproef kan worden geschonken van de eeuwige rust, die er overblijft voor het volk va» 'God. En in de beleving daarvan dan veel van de kwellende druk d» eenzaamheid en leegte worden we=6 nomen, L. W. Mijnders, Herv. Bejaarden Centrum Veenendaal. DIRKSLAND Nu de zomer weer in aantocht is. er voor de Zangver. „Sursum Corda tijd weer aangebroken om plannen maken voor de a.s. Winteruitvoering. Welnu, deze plannen liggen' oP Het zijn grootste plannen welke dien aard zijn dat wij dringend Den te hebben aan nieuwe leden, doen wij een beroep op ouderen en j^^,_ geren om zich als lid van onze v ging aan te sluiten. Zeg nu met, ik niet zuigen. j,et Onder de goede leiding van ani. Jonk en wat goede wU is dat ze leren. Komt daarom eens een u'^^^^j, brengen op onze repetitieavonaen ke dinsdagsavonds gehouden van kwart voor acht tot kwart in „Onder de Wiek". U zult er geen spijt van hebben. Het bestuur van Sursum -HTPAAR (J leftijd) vrouv zoekt I voor hun sti I Liefst bij pal I kleine ca" Irieven aan: Wiekstr Spijke| bp woensdag len een Fanaf Kelder porpsweg, Dirl fegen 'bel. teif |en bij: Com., da ^elderweg 20 Joed tehuis Iroor een zindelijk, H. Z4 Vchterdorp 7| Telef.l Plaatst uw Ia JUIiANDI Als U eenJ dekte kleul naar Rottel Wij brengJ in vele beJ sende mod| Japonnen kwart moiJ overgooier| Allemaal pasvorm. Verkrijgba waaronder Zo'n moe waard. HlIIevliet Met bus (Meti Schrijf di reizen en REISGID vermeld. BUSREI2 Zwitserla Oosteniij Italië: 12 Engeland Scandina Luxembi Duitslan.( Bootreizj VLIEGR Alle rei2 Aanmelc

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1973 | | pagina 2