iiAnDErt - niEuws amperen bij de boer in (oedereede soepeler HET ,HAASJE' Volleybal LAAGVELD 3e blad Vrijdag 4 mei 1973 No. 4184 leen d@ dierenarts mag heelkundig onthoornen Kol lekte voor het Astma-Fonds Extra ledenwervïtigsaktle van de Consumentenbozid DAMMEN INGEZONDEN Plaatselijk nieuws INTERMEZZO KROOP DOOR HET OOG VAN DE NAALD Goeices gemeenteraad heeft in haar laatstgehouden vergadering een nieuw opgestelde Recreatie-verblijfsverorde- jjng vastgesteld ter vervanging en aanvulling van Ae uit 1967 daterende verordening. De aanvullingen houden verband met de vorig jaar in werking getreden Provinciale Caravan- en Ten- tenverordening Zuid-HoUand, waarmee l,et provinciaal bestuur een middel in handen kreeg om het „ongebreideld uitbreiden van het aantal plaatsen waar caravans neergezet kunnen worden" te voorkomen. Daartoe voorzag ook de door de raad in 1967 vastgestelde Recreatie- verWijfs-verordening die tot doel kreeg het kamperen te concentreren op deug delijk ingerichte en geëxploiteerde kam- peerplaatsen, Bij de eveneens van kractit zijnde Verordening bescherming landscliap Zuid-Holland behoort een kaart waarop door het Provinciaal Be stuur het „landelijk deel" van de ge meente Goedereede is aangegeven (niet te verwarren met het best. plan „lande lijk gebied" zoals dat door de raad is vastgesteld). De Prov. Caravan en Ten ten Verordening verbiedt het de eige naar of gebruiker van enig onroerend goed een of meer caravans op dit gebied te gedogen. Een uitzondering wordt ge maakt voor gronden in bestemmings plannen, speciaal bestemd voor het plaatsen van caravans. Overigens kun nen Gedeputeerde Staten ontheffingen verlenen t De ontheffing kon in het kader van de Verordening Bescherming Landschap Zuid-Holland alleen geweigerd worden op grond van storing en ontsiering van het landschap. De Prov. Caravian- en Tenten-verordening noemt méér weige- riiigsgronden, t.w. bij een te verwachten aantasting van het natuurlijk milieu en fer bescherming van terreinen van blo- logische of andere bijzondere waarden. Kleur-gebieden. Bij de (nieuwe) Recreatieverblijfsver ordening behoort een kaart van Goe- rees grondgebied waarop dat in vier kleuren is ingedeeld. In het gebied met een grijze kleur mag in het geheel niet Van elke 10 Nederlanders heeft er één astma of een andere verwante aan doening van de luchtwegen. Samen he ten die aandoeningen CARA. Bij man nen boven de 40 is dat zelfs 1 op elke 3.13"/o van de invaliditeit in Nederland is het gevolg van CARA, en 20"/o van het totale ziekteverzuim, per jaar komt voor rekening van CARA. CARA is de derde doodsoorzaak in ons land.. Om deze volksziekte effectief te kunnen bestrijden, houdt het Neder lands Astma Fonds onder andere ieder jaar een landelijke kollefcte. Dat is no dig, omdat die koUekte nog steeds de voomaamste bron van inkomsten is voor het Nederlands Astma Fonds. En als u dan' bedenkt, dat één miljoen gul den voor 1.300.000, patiënten nog geen 80 cent per patiënt betekent, dan 'be- Srijpt u, dat er heel veel nodig is. De koUekte is dus van levensbelang voor de 1,300.000 Nederlanders, die, in meer of minder ernstige mate, lijden aan CARA. Maar die kollekte is alleen mogelijk, als er koUektanten zijn. Daarom doet het Nederlands Astma Fonds een beroep op u. Als u het met ons eens bent, dat de kollekte een bit tere noodzaak is voor de CARA-bestrij- ding, meld u dan als koUektant. De kollekte wordt dit jaar gehouden van 7 tot 13 mei. Help ons. Wilt u meer weten, dan tant u zich in verbinding stellen met plaatselijke vertegenwoordigers of met het Nederlands Astma Fonds, La- iikslaan 1, Postbus 5, LEUSDEN-Cen- 'rum, Tel. (03496) 1814. worden gekampeerd, in het gebied met een rode en blauwe kleur mag worden gekampeerd wanneer de eigenaar een exploitatievergunning bezit en in het witte gebied zijn nu meer mogelijkhe den geschapen. Men mag er als pas poort-kampeerder 3 X 24 uur kamperen en iiet zal met ontheffipg door B. en W. cck aan anderen worden toegestaan on- dc volgende voorwaarden: Wanneer men een (toer) caravan of tent bij een woning wil plaatsen moet h,et erf tenminste 300 m^ groot zijn. Het aantal personen dat tegelijkertijd in een aldus met ontheffing geplaatste toercaravan of tent mag verblijven is teiuggebracht van 10 naar 5. In geval len dat de gevraagde vrijstelling door B. en W. geweigerd wordt kan de be langhebbende bij de gemeenteraad in beroep gaan. Het witte gebied is 'het ge hele gemeentelijk grondgebied met uit zondering van de duinen, de natuurge bieden en de bebouwde kommen. De Consumentenbond zal tussen' 7 en 11 mei alle èezinnen in onze omgeving oproepen om lid te worden van deze uitsluitend voor de belangen van de konsumenten werkende organisatie. Wie lid wordt en dat kost zegt de Con sumentenbond nog geen pakje sigaret ten per maand krijgt maandelijks de bekende Consumentengids thuisge stuurd en zal ibij geschillen met leve ranciers een toeroep kunnen doen op de deskundige steun van de Consumenten- 'bond. De bond voert deze aktie in onze om geving en enkele andere streken omdat het ledental hier lager is dan elders, terwijl daarvoor geen duidelijk aanwijs bare reden is. Onder het motto „Waar blijven de Westbrafoanders" gaat de Con sumentenbond in onze omgeving dus een intensieve ledenwervingskampanje voe ren. De bond beeft de PTT verzocht op alle adressen een kaart te bezorgen, waarin de aktiviteiten van de Consu mentenbond in 'het kort wordt uiteen gezet. Niemand zal dus later wanneer 'hij problemen 'heeft als konsument kunnen zeggen dat hij het adres van de Consumentenbond niet wist. De Consumentenbond is een volkomen onafhankelijke vereniging. Er zijn geen bindingen met het bedrijfsleven, poli tieke partijen of de overheid. De Consu menten/bond is een vereniging van vrije mensen, die geeii subsidie krijgt en ook geen subsidie wil en juist daardoor zich onbevreesd en onbeinvloed bezig kan houden met allerlei konsumentenzaken. Iedereen kan lid worden van de Con sumentenbond, iedereen kan er ook zijn voordeel mee doen want niemand weet meer precies hoe alle zaken die hij zich als konsumerit aanschaft precies in el kaar zitten. De Consumentengids geeft daar voorlichting over. Hij doet dat na dat artikelen grondig onderzocht zijn in deskundige laboratoria. Die artikelen koopt de Consumentenbond zoals een gewone konsument dat ook doet heel eenvoudigin de winkel. Die aan kopen en de kosten van het onderzoek de tests worden betaald uit de kontributie van de leden. In de Consumenterigids, het maand blad van de Consumentenbond, wordt uitvoerig verteld wat er goed en slecht zit met bepaalde met naam en prijs ge noemde artikelen. Zo onderzocht de Consumentenbond de laatste maanden kinderwagens, soep, fototoestellen, zon neschermen, centrifuges, goedkope grammofoons, koelkasten en bier om maar eens wat te noemen'. Maar het werk blijft niet 'beperkt tot dingen die in de winkel worden gekocht. Ook ver zekeringen, tandartsentarieven, de dienst verlening van PTT en Spoorwegen, de handel in tweedehands auto's en huren worden onder de loupe genomen. De schaalvergroting op de rundvee bedrijven, gepaard aan het toenemende gebruik van open loopstallen, heeft er toe geleid dat steeds meer tot onthoor- neri'van de runderen wordt overgegaan. Dit onthoornen heelt op zichzelf een redelijk doel. Voorkomen wordt dat de dieren elkaar met de hoorns kunnen verwonden. Er zijn verschillende methoden van onthoornen. Voorzover 'de hoornpit er bij betrokken is, 'betekent het onthoor nen echtej een heelkundige handeling,. De waarnemend direkteur van de Veeartsenijkundige Dienst waarschuwt de veehouders, bedoelde onthoorning al leen de dierenarts te doen verrichten. Anderen stellen zich aan vervolging bloot! Deze methoden zijn in feite het uitvoeren van een operatie op gezonde dieren. Bedoeld onthoornen valt daar mee onder de Wet op de Uitoefening van de Diergeneeskunst. En 'het be roepsmatig uitoefenen van de dierge neeskunde is krachtens deze wet uit sluitend aan de dierenartsen voorbe houden. Anderen die veelvuldig op veeteelt bedrijven komen, als veeverloskundi gen, castreurs, bedrijfsvoorlichters, enz. zullen dus bedoelde onthoorning niet mogen uitvoeren. Bovendien is het onthoornen van run deren, waaronder mede wordt begrepen het operatief of met behulp van een gloeiende staaf vernietigen van de hoornaanleg Ibij jonge kalveren, een pijnlijke behandeling, die onder verdo ving dient te worden uitgevoerd. Deze verdoving mag evenmin door anderen dan dierenartsen worden toe gepast. Gebleken is, dat op verzoek van vee- liouders anderen dan dierenartsen 'be doelde onthoorning niettemin hebben uitgevoerd. Voor deze overtreding zijn zij dan ook veroordeeld. EINDSTANDEN DAMVERENIGINQ „DENK EN ZET" TE SOMMELSDIJK - MIDDELHARNIS SEIZOEN 1972 1973 Afdeling I: Gesp. - pnt. 1. J. Smalheer 18 29 2. K. Vis 18 27 3. B. Vis 18 21 4. J. Dekker 18 17 5. W.f v. Dongen 18 17 6. A. Verolme 18 16 7. A. Knape 18 16 Si. C. Polder 18 14 9. I. Koese Afdeling II: 18 10 1. J. Lodder 18 23 2. C. Zoon 18 22 3. M. v. Lente 18 20 4. A. Krijgsman 18 19 5. F. Noordijk 18 19 6.' G. Knöps 18 17 7. H. Holt 18 16 8. A. Jongejan 18 16 9. H. Verolme 18 15 10. A. V. d. Sluys Afdeling III: 18 13 1. J. V. Es 18 28 2. L. V. d. Stad 18 25 3. B. Roetman 18 23 4. 'B,i Bijdevaate 18 21 5. J. V. Mierloo 18 19 6. F. Vis 18 19 7. A. V, Gulik 18 18 8. J. V. d. Ouden 38 15 9. H. Noordijk 18—9 10. H. Schellevis Afdeling IV: 18—3 1. J. Verbiest 18 30 2. M. Melissant 18 27 3j I. Mackloet 18 25 4. D. V. d. Vlugt 13 22 5. 'G. Noteboom 18 19 6. J. Polder 18 15 7. S. Vis 18 12 8. C. Vreeswijk 18 12 9. J. Witvliet 18 10 10. M. Klink 18—8 DIRKSLAND In de maand april 1973, zijn op het Postbureau der rijkspolitie te Dirksland de volgende voorwerpen als verloren gevonden opgegeven: VERLOREN: Zwarte damesfiets, me'rk Phoenix, zwarte herenfiets, merk Batavus; gouden armbandje met slot; zwarte damesfiets met rood kinderzitje achterop; contactsleutel aan groene sleutelhanger. GEVONDEN: gebloemde sjaal; diver se handschoenen; 4 dozen Hofnar Bou quet sigaren. Zaterdagochtend trok ik met de kinderen de vrije natuur in Het was somber weer maar 'het betere weer van de laatste dagen er voor was er oorzaak van dat al veel ontwikkeling in groei en bloei viel waar te nemen. Het klein hoefblad is zelfs al uit gebloeid en gaven hun pluizige za den met de wind mee ter versprei ding. Op wegbermen en langs slootkan ten stonden de paardebloemen in yclle bloei en de pinksterbloemen verloren reeds hun eerste lila bloem blaadjes. Onder 'het 'kunstwerk over het Zuiddiep waren twee boeren- zwaluwtjes een nestje aan het 'bou wen,! Zo nu en dan streken ze neer langs de kant van de watering om wat natte kleideeltjes op te pikken, dat, zoals men weet een onmisbaar materiaal vormt voor de hechtbaar- heid van het nest aan de muur. En kele wilde eenden vlogen op, zo rechtstreeks uit het virater. Een wa terhoentje verborg zich onzichtbaar achter de plantenresten van het vo rige groeiseizoen. Graspiepers dans ten al aandacht trekkend om ons heen. Deze en vele andere waarne mingen boeiden ons in hoge mate. Een beetje voor ons uit, maar hoog in de lentelucht, hield zich een leeu werik moeiteloos op dezelfde hoogte en zong zijn lied dat nooit verveelt. Ook zagen we de knolboterbloe- m.en en de paarse dovenetel in bloei staan. En zo kwamen we aan bij 't gors, een ge'bied dat gelukkig onder natuurbescherming is gebracht. 'Het lidmaatschap van de vereni ging tot 'behoud van natuurmonu menten in Nederland had ik op zak. Gelukkig is het aantal leden van deze vereniging sterk stijgende. Het lag in de bedoeling om wat veldken nis op te doen. Spelenderwijs leren de kinderen de natuur kennen. Van de eerste bloempjes in het prille voorjaar, tot aan de komst van de trekvogels die 'hier komen overwin teren. Mijn oudste dochtertje was verrukt door de schoonheid van dui zenden madelief j es, die hun hoofdjes nog gesloten hielden. Maar ook dan zijn ze mooi. We vonden een nest van de grutto en bekeken de bruin gevlekte eieren, waarvan er drie in het nogal slordig gemaakte nest lagen. Weliswaar be zitten de eieren een schutkleur maar het ligt toch in een onbewaakte toe stand bijzonder kwetsbaar. Zo vlo gen er verschillende meeuwen boven ons heen en die doen dat nu eenmaal niet zonder bedoeling. We trokken verder en troffen op een wat kale plek de hertshoornweegbree aan, een plant met bijzonder mooi gevormde bladeren, welke als een rozet op de grond ligt. Een tureluur stond op zijn lange, oranje gekleurde poten op een paal en 'knikte voortdurend om ons a.h.w. te begroeten. Intussen vocht achter ons in de lucht een grutto met een kokmeeuw, De grutto verdedigde zonder twijfel het door ons zojuist gevonden nest en deed dat zo hevig, dat de meeuw al spoe dig op de vlucht sloeg. Hieruit bleek weer eens hoe moei lijk het leven van een vogel is en zeker wanneer dit dier haar eieren heeft gelegd. Want er zijn nog meer kapers op de kust. Weer een eind verderop zaten twee scholeksters, dromend voor zich uit te staren, als of hun dat tumult niets aanging. Ook vlogen er enkele kievieten in de om geving. Van deze, vogel vond ik met de paasdagen al enkele nesten, maar die ochtend vonden we er geen. Steeds verder liepen we en hadden de meeste daar voorkomende vogels kunnen waarnemen. Een stel berg eenden vioog het water op. De gele kwikstaart steeg en daalde keer op keer voor ons uit op het korte gras. Bij het aanschouwen van zo'n klein vogeltje, wat zich bovendien zo op gewekt 'gedroeg, zou men niet gauw een geheel ander tafereeltje ver wachten. Plotseling zag ik echter een klein, nog erg jong haasje net bui ten 'het leger liggen. Het lichaampje schokte hevig en uit zijn neusje vloeide een beetje bloed. „Och..." riepen de kinderen zeer aangedaan. „Kijk een wezel", riep mijn doch tertje opeens uit. We begrepen on middellijk wat er was gebeurd! De roofzuchtige wezel had zijn prooi moeten verlaten toen hij ons had op gemerkt. Ik zag dat het haasje ho peloos verloren was. Het schokte ook minder hevig en met grotere tussen pozen. Nee, er 'was geen redding mo gelijk. We gingen toen op een lager gelegen gedeelte liggen, want die wezel zou 'beslist terug komen. Hoe bloeddorstig dit diertje wel is bewijst duidelijk de volgende waarneming.i De wezel trok direkt er na in een wijde 'boog om het leger. Hij wilde daarmee niet alleen ons ontlopen, maar voor alles wilde hij het bloedende haasje bereiken. Daarop zetten wij de jacht in. We holden achter de wezel aan. We raakten hem bijna. De kinderen wil den wraak. Ze holden nog steeds achter de wezel aan maar ik zag dat hij naar zijn hol kon koersen, het geen ik hem eerst had kunnen be letten. We verloren de strijd al gauw hoofdzakelijk door gebrek aan reac tie-snelheid. Telkens keerde de we zel zich bliksemsnel om totdat we de achtervolging 'hadden opgegeven. Wc gingen natuurlijk terug naar het ha- zenleger. Het verwonde haasje be woog zich nu niet meer. Toen bleek er nog een haasje te zitten, helemaal achter in het leger, onder beschut ting van wat dood gras. Ongetwijfeld zat het kleine, weerloze diertje vol komen bewegingloos te wachten op de komst van zijn moeder. Ik 'besloot cm alles verder maar aan de natuur over te laten. In de hoop dat moeder haas spoedig zou verschijnen, nog voordat het roofdier opnieuw terug zou komen. Waarom koos dat haas nu juist die plek om haar kleintjes op de wereld te brengen? Precies in de buurt van een roofdier, dat geen enkel pardon kent. Maar er blijven meer vragen over. In heel wat geschriften en com mentaren van deskundigen leest of hoort men de stelling verkondigen dat roofdieren er zijn om vooral de zwakke dieren „op te ruimen".. Dat zal toch niet kunnen gelden voor één van die arme haasjes die de dood al vond, nog voor kon worden vastge steld dat het een zwak exemplaar was. We gingen terug naar huis. De kinderen 'bleven maar vragen. Ze probeerden dat wrede drama te ver klaren en een volgende wilden ze zo graag voqrkomen. Ik probeerde hen te laten hopen dat moeder haas spoe dig zou komen en ihet andere hazen- jong zou zij dan ergens anders heen kunnen brengen. Er zijn wel meer dieren die op die manier hun klein tjes uit de 'klauwen -van een roof dier proberen te houden door ze steeds te verplaatsen. Gelukkig vond ik een bijna niet te vinden nestje; dit keer van een klein vogeltje, n.l. van de leeuwerik. Vier kleme, bruine eitjes lagen met de punt naar elkaar toe. De eitjes zijn overigens in ver houding tot het vogeltje erg groot te noemen. Maar de aanblik van een ongeschonden nestje, zo keurig ver zorgd en haast onvindbaar, 'bezorgde vooral de 'kinderen vreugdevolle ge voelens, die ze 'hard nodig hadden, na die nare aanblik van het dood bloedende haasje. Laten we 'hopen dat de eitjes van dat leeuwerikje spoedig zullen worden uitgebroed. En dat daarna de jonge leeuwerik- jes, zonder vijanden om hen heen, vrij en zingend het luchtruim in kunnen gaan'. Met dank aan de redactie, D. Hoogzand. GOEDEREEDE Vakantiebonnen v. d. Landbouw Bonnen met opdruk „Geldig tot 30 april 1973" kunnen ingeleverd worden op dinsdag 8 mei a.s. 's avonds na 6 uur bij A. de Reus, 't Klooster '5, Goe dereede. Ook chequebonnen uitgereikt bij ziekte of werkeloosheid zijn hierbij inbe'grepen. OUDDORP Laatste inlevering vakantiebonnen Landbouw. Alle landbouwbonnen met opdruk geldig tot 30 april 1973 dienen te worden ingeleverd van vrijdag 4 mei tot en met vrijdag 11 mei 1973. Dit is de laatste inlevering van oude bonnen. Uitbetaling vindt plaats van vrijdag 22 mei tot 29 mei door 'D. v. d. Linde, Ju- lianaweg 22, alhier. ZENDINGSPREDIKANT DR. H. GOEDHART SPREEKT IN MIDDELHARNIS Uitgaande van de Gereformeerde Zendingsbond in de Nederlands Her vormde Kerk wordt er op 15 mei a.s. een zendingsavond belegd in het vereni gingsgebouw aan de Ring te Middel- harnis,, Als spreker zal deze avond aan wezig zijn dr. H. Goedhart, voormalig predikant te Middelharnis, die thans als zendingsarbeider in Kenya werk zaam is en enige tijd met verlof naar Nederland komt. Dr. H. Goedhart hoopt ons deze avond die o-m 'half acht 'begint, in Woord en Beeld iets te vertellen over het vele werk dat door de Zending wordt ver richt. Een ieder wordt uitgenodigd deze avond 'bij te wonen. Het eerste damesteam van Intermez zo is in zijn laatste competitiewedstrijd door 'het oog van de naald gekropen. In de wedstrijd tegen Flits die 'beslissend kon zijn voor 'behoud in of degradatie uit de promotieklasse, werkte Intermez zo in de beslissende 5e set een 10-14 achterstand weg. Door 3-2 winst be hield Intermezzo zijn plaats in de pro motieklasse. De twee uren durende wedstrijd verg de veel van de zenuwen van speelsters en publiek. Intermezzo zag zelden kans het gemakkelijk zonder zorgen spelende Flits zijn wil op te leggen en de enkele malen, dat Intermezzo een ruime voor sprong op wist te bouwen, ging deze weer snel verloren. De 'krachtsverschillen waren over het algemeen gezien klein. Vooral in de Ie en 2e set leidde dit tot een gelijkop- gaande strijd, die ibeide teams één ge wonnen set opleverdej Bij Intermezzo was duidelijk, dat enkele speelsters door de druk van de omstandigheden hun normale niveau niet haalden, ter wijl NelUe v. d. Doel door goede passes en sterk spel aan het net rust in het team bracht. Toen Intermezzo de 3e set met 15-11 van een goed spelend Flits verloren had, moest 'het de 4e set winnen. Dankzij een 11-3 voorsprong leek dit weinig proble men te geven, maar toen Flits vrij ge makkelijk terugkwam tot 13-13 leek In termezzo verslagen. Een zenuwslopende slotfase ontstond, waarin nauwelijks ge scoord werd. Tenslotte redde Intermez zo door een 15-13 setzege zijn kansen. In de 5e set kwam Intermezzo na een aanvankelijke voorsprong opnieuw in moeilijkheden. Een 7-1 voorsprong werd door verkrampt spel een 14-10 achterstand. Vanuit deze schijnbaar ho peloze positie herstelde Intermezzo zich wonderbaarlijk en won het alsnog met 16-14. Door deze zege bracht Intermezzo zijn puntenaantal op 22, geen slecht resul taat uit 22 wedstrijden, maar door de zware degradatieregeling juist voldoen de om zich te handhaven. Toernooi Spivo Op Koninginnedag kwamen de In termezzo-dames uit op het toernooi van Spivo te Spijkenisse. Intermezzo slaag de er na de Inspanningen van zaterdag niet in een hoofdrol te spelen. Toch le verde het met gelijke spelen tegen Spi vo en Rovok geen slechte prestatie. Van poulewinnaar Kangoeroes werd met 2-0 verloren. Dames: Intermezzo 3 - Volley 2 1-3 In een wedstrijd, die ging tussen twee degradatiekandida'ten in de 2e klasse A, heeft Intermezzo een 3-1 nederlaag ge leden tegen Volley 2 uit Vlaardingen. Intermezzo degradeeirt hierdoor naar de 3e klasse. Intermezzo 3 heeft er alles aan gedaan om een goed resultaat te bereiken, maar het team van Volley 2 bleek iets sterker. MVC 2 was reeds ge degradeerd. Om de 3e degradatieplaats wordt nog gestreden tussen Volley 2 en Delta Sportg OOLTGENSPLAAT Mooie kollekte voor Sakor. De kin deren van de Chr. Nat, School brach ten voor de Nat. Kolle'kte Kinderbe scherming (Sakor) 355,'bijeen (vo rig jaar 140,Alle gevers hartelijk dank. ll^R VOLGVERHAAL door Jan Lourense Verhaal uit de dertiger jaren. H Lankman, die bij het gesprek tegen- «OMcig is, schatert. '.Mei naar is u zo gauw niet klaar!" *gt hij :.ot het hoofd. "Nee'i", antwoordt deze. „Dat heb ik al gemerkt". "Misga ik mij in iets?" vraagt Gretha verschrikt. „Zegt u het dan als het u '*a"t dat moet niet". „Mij niets 'bekend van misgaan", ""«rkt Vierbaan droog op. Dus afgelopen. Niet langer over zeu- «n. oenkt Gretha, i^'l volgende week voltrekt zich het Wer, Elke morgen is het in klas één r; f'-e !iet eerste half uur muisstil. l*™an begrijpt het: juffrouw Ver zin ^8,™!^ deze week; openen, laten Vpr^*^"^' l^'dden en vertellen. Die kan ze- ^r vertellen, want je kunt er een speld 2j" -'allen in da-t lokaal! Hij kan 'het ten y, -^^- ^y losrt eens even: daar zit- stem i*"* l^ls^S-S". geboeid door die éne rmrf '^'i voorste bank. „Een geboren ""ierwijzeres", denkt hij. cie week voorbij is, Klampt Weerloo Gretha aan. „Heb je er be zwaar tegen, altijd te vertellen? En te beginnen?" „Ja, daar 'heb ik bezwaar tegen". Gretha zegt het ronduit, zoals zij altijd is „U moet dat niet vragen. Ik wl wel, maar dat kan ik niet over mijn hart krijgen. U, de veel oudere, feitelijk op zij te zetten, neen, dat gaat niet. Het stuit me tegen de borst". „Maar ik vraag het toch zelf? Ik zie de resultaten. Ik vraag het terwille van het onderwijs. Ze luisteren naar u; naar mij niet meer. Ik 'he'b zeker mijn tijd gehad". Ze zegt het met een matte stem. Gretha heeft diep medelijden met haar. „Laten we dat nu niet doen", zegt ze hartelijk. En daar blijft het bij. Ze weet niet, hoe Weerloo haar houding respecteert, al is zij er zelf over begonnen. Als Gre tha haastig hadtoegehapt, zou het haar pijn hebben gedaan. Maar zij voelt 'haar onmacht. Ze ziet dagelijks, hoe Gretha de kinderen van haar klas volledig onder haar beslag heeft. En dat dit zelfs zijn weerslag vindt op de eerste klas. En twee weken later vraagt zij het weer,i Dan stemt Gretha toe. Als mijnheer Verbaan 'het goed vindt. Weerloo moet met hem er over spreken. Deze legt het hoofd uit. En Verbaan geeft toestem ming. V. LAAGVELD Het nazomert. September. Maar nog prachtig weer. Gretha fietst op de weg tussen Hoog- en Laagveld. Straks zal zij een zijweg Inslaan. Zij raakt al aar dig wegwijs. Vaak trekt zij er alleen op uit. Botaniseert dan ook. In de duinen en op de geestgronden is veel te vinden. Botterweg heeft haar ook aanwijzingen gegeven. Ze is zó in gedachten verd'iept, dat zij niet merkt, hoe uit een zijweg een auto nadert, die voorrang heeft. Opeens een getoeter, een knarsend geluid der remmen, die de landelijke stilte pijnlijk verstoort. Vol schrik springt Gretha van haar fiets. De auto staat. Een 'heer stapt uit, jong nogj „Dat was op het laatste nippertje, dame. Neemt u mij niet kwalijk. Maar ik rekende er op, dat u voorrang zou verlenen. Is u erg geschokken?" „Het gaat wel. Dank ,u. U is in uw recht. Ik deed dom. Ik was in gedach ten en zag u niet". Zij 'kijkt op, de heer vlak in de ogen. En... slaat dan de hare neer. Want met onverholen bewondering staat die mijn heer 'haar aan te staren, bijna ibij 'het brutale af. Blijkbaar voelt hij dat ook, want hij zegt: „excuseer, dat ik mij verbaasd toon. Iemand als u zou ik in de buurt van Laagveld niet zoeken. U is hier ze ker een vreemde? Pardon, mag ik me even voorstellen? Mijn naam is Fred de Bruin". 'Gretha 'heeft aanvechting, haar ver wondering verbergend, om hem direct toe te voegen: „Dan ken ik u, want ik telefoneerde wel eens met u en toen vond ik u al vrijpostig genoeg". Maar zij zegt het niet, "wil zich niet 'bekend maken. „Mijn naam is Gretha Verlaan. Een vreemde ben ik hier niet, want ik hen sinds enkele weken onderwijzeres in Hoogveld. Aan de Christelijke school", voegt zij er haastig bij. „U aan de Christelijke school?" -vraagt Fred de Bruin, die nog steeds geen oog van haar heeft afgewend. Hij denkt: zo'n knap meisje heb ik nog niet vaak gezien; en ze is niet op 'haar mondje gevallen ook! „Ik, inderdaad.i Is dat zo vreemd, mijnheer De Bruin?" „Ach neen, vreemd, ik weet niet..." aarzelt hij, nu toch in de v^ar door haar min of meer uitdagende 'blik. „Achter u zou ik dat niet gezocht hebben. U lijkt helemaal niet op een onderwijzeres en „Pardon, daarover ging het niet", merkt Gretha strijdvaardig op. „U zei: U aan de Christelijke school? Waarom zou ik dat niet kunnen zijn. Is dat dan iets bizonders?" „U hebt gelijk, juffrouw Verlaan. Beschouw die vraag als niet gesteld. Een redelijke motivering kan ik er ook niet voor 'geven". „Dat zou ik ook denken", zegt Gretha, lichtelijk geamuseerd, omdat zij hem schaakmat heeft gezet. En ze denkt: „Zal ik hem tóch zeggen, dat ik een nichtje ben van Vanvelden uit Groningen en dat hij met mij- tele foneerde? Onget-wijfeld kijkt hij dan nog gekker op de neus!" Maar neen zij zwijgt er over, trapt het pedaal van haar fiets terug, om op te stappen. „Ik hoop toch niet, dat ik u erg ver schrikt heb gemaakt en dat u er onaan gename gevolgen van 'hebben zult", merkt hij galant op. Gretha schatert. Een rij gave, witte tanden 'bewondert Fred de Bruin. Hij zou nog wel verder willen praten, maar voelt, dat hij met deze jonge dame voor zichtig zijn moet. „Ik 'ben het hele geval al vergeten", lacht Gretha. „Dus voor onaangename gevolgen behoeft u niet bevreesd te zijn. Overigens was ik 'het feitelijk, die u aan het schrikken bracht. Ik deed dom. Ik ben 'blij, dat u nog zo spoedig rem- men kon. Dat gaf blijk van tegenwoor digheid van geest. Mijnheer De Bruin!" Met een lichte buiging neernt Gretha afscheid, Fred de Bruin alleen latende staan op de weg. Ze verdwijnt uit het gezicht.' Nog lang staart hij haar na. „Een ibeschaafd iemand", d-enkt De Bruin. „Onderwijzeres aan zo'n dom- persschool, hoe is het mogelijk!" Toch min of meer ontstemd, dat zij hem feitelijk op zijn nummer gezet heeft, slaat hij met een harde slag de deur van zijn wagen dicht en raast wel dra over de weg naar Laagveld. Als Gretha thuiskomt, wil zij toch wel eens meer weten van Fred de Bruin, die toch niet zo'n ongunstige in druk maa'kt, als zij toen, aan de telefoon wel van hem dacht. En daarom brengt zij die avond, als zij op bezoek is bij Botterweg, onge merkt het gesprek op de fabriek van De 'Bruin. Dat kan heel gemakkelijk want het is Botterweg natuurlijk be kend, dat oom Vanvelden relaties heeft met die fabriek. „'k Weet er heel weinig van", zegt Botterweg. ,,Ik kom zo zelden in Laag veld. Wat heb ik er te maken? De Bruin ken ik, maar meer ook niet. 't Is een goed zaakje, geloof i'k. Ze leven ten minste op grote voet. Watblief? Ja, er is een zoon in de zaak. Nog maar kort. Hij is pas van studie. Hij heeft, meen ik, in Leiden gestudeerd. In de rechten. Maar 'ik weet niet, of hij klaar gekomen is. Nooit van gehoord. Me dunkt, dat het jongmens de tijd er van genomen heeft, daarginds. Pipa dokte zeker wel. Maar nu is hij dan in de fabriek. En ik hoor van Verdonk, dat het er niet min der op geworden is,. De ouwe is een liberaal van het onvervalste stempel. (Wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1973 | | pagina 9