Projectiel ontglipt sissend aan opruimingsdienst van weenen Waterleiding gaat kwaliteit van Haringvlietwater onderzoeken Dieven sloegen opnieuw hyn slag Raad Dirksland dacht verdeeld over subsidie (zondag) voetbalvereniging Sommelsdijk u ^-^nnc"^ jaargang Vrijdag 4 mei 1973 No. 4184 raat CHR. STRBEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUm-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond OUDDORP modehuis dirksland tel: 396 J. KEUVELAA^ a B Electronisch© apparat^yr yit yylViassa-IVIarkt" gestolen I BEZOEKT ONZE Automobieleii-verkoophai OOK OP VBIJDAGAVOND GARAGE KNöPS - LANGEWEG 113 MIDDELHARNIS Tel. 01870 - 2043 I GEEFT UW PANDEN IN SVIEESTERHANDEh Bureau voor Onroerende Goederen MEESTER Laning 43 Nieuw-Beijerland Tel. 01869 -1524 VOOR MOOIERE bioemstukjes Fa. KORTEWEG Zandpad Mddelharnis (.Mijn dlerhaas' Nederland" wordt uitgehouden Tapijt van naam Desso - K.V.T. Bergoss Parade U kunt er op leven, bouwen - wonen. ^*7ÓNINGINRIGHTIti*?a ch.hol erdam uwe elburg en dr. M arom het| geloof? geloof in| daan? om tot te koine"! f bij zif- constate- igen niee- igi- onder ;ril helpen; 1 vat zijn f imetb; verande ,-,(? van I worft OP n vertro"- „.ggevens worden or prak POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdjjk Tel. (01870) 26 29 Na 5.30 uiir (01870) 33 92 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 4,65 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Het heeft j.l. dinsdagmiddag maar leii haar gescheeld of er waren in de Èuineii bij Ouddorp slachtoffers geval- Ben! Bij het onschadelijk maken van lenkele projectielen uit de laatste we reldoorlog zocht een voortstuwingsge- peelte van een soort brandbom een uit- ifeg uit een bunker en verdween, llui- ïnd als een granaat, in liet luchtruim. ^n de buurt van landarbeiders kwam het ding weer op de aarde terug, het werd op een perceel land tussen de Ko- neinse weg en het stadje Goedereede Iteruggevonden, nadat de arbeiders hun jwaarneming aan de politie hadden ge- neld De projectielen waren door een stel |chooljongens in .de restanten van een punker gevonden. De knaapjes, onder wie het 11 jarige zoontje van Opper- »mr. Benau waren zo verstandig om de Witie van hun vondst op de hoogte te ^tellen, ook al waren ze op verboden ïrrein geweest. Wmr. Maaskant die Soor de jongens naar de bunker werd gebracht moest een ware wildernis van porns en struikgewas trotseren. De Nondst, die niet direct kon worden ge ïdentificeerd werd gemeld aan de Op- Tiimingsdienst van de Landmacht. Er Eeelc met de opruiming van de projec- Itielen geen spoed noodzakelijk omdat F zo goed als onvindbaar leken. Toen {echter vorige week opnieuw een mel- ping binnenkwam besloot de .Oprui- ningsdienst die jaarlijks zo'n drie- louizend meldingen krijgt direct tot laktie over te gaan. Enkele uren na de |melding arriveerden ze In Ouddorp. «mr. Maaskant vergezelde hen naar de mnen nabij Lombok, richting waterlei- |oingduinen. Het karwei leek een routine-zaak te l*orden. De projectielen werden geïden- IWiceerd als een soort brandbommen, loestaand uit een voortstuwings- en een lexplosief gedeelte. De explosie van een jlergelijk projectiel komt tot stand Iwanneer de kegel van het projectiel met |net doel in aanraking komt. Uit een van |fle projectielen bleek de ontsteking te |zijn verwijderd. Het heeft er te oor- loeien aan de hand van de beschadigin- lëen alle schijn van dat dat door ama- nl^' ''Misschien zelfs door kinderen is beaaan. Wanneer de neus van het pro jectiel gestoten zou zijn dan zou de hele izaak geëxplodeerd zijn! Het andere |™js<:tiel was nog volledig in tact., Het f I ^s (deels ingestorte) bunker tot explosie gebracht. !kti 1 ^^P^°5i6 veroorzaakte een enorme S ^''^'■'^y de inhoud van de bom, bil 1 om brand te stichten, door de sch--'^'' werd verspreid. De politie om- 1, J'y** het als een samenstelling van Irn 1soort rubber. Toen de I.uoic eenmaal was opgetrokken keek de '"J'fi van de Opruimingsdienst door idat f^^ binnen om te constateren [ij:,, '-^t karwei geklaard was. Nauwe- \£h ™sn zich naar zijn man- lin ff^" gewend, die op enige afstand ls'.°?'*uig lagen, of door hetzelfde gat Ibiiit voortstuwingsgedeelte naar t "iten. Het stootte in de vaart een stuk Wmr. Maaskant toont het ca. 25 kilo wegende projectiel dat hem en de anderen zoveel schrik bezorgde. beton uit het gat en verdween in de lucht. Met de anderen had ook politieman Maaskant de schrik te pakken: „Het ding verdween met een enorme knal in de ruimte, ik geloof stellig dat het de geluidsbarrière doorbrak", vertelde ons dhr. Maaskant. Het projectiel verdween fluitend in de richting van liet stadje Goedereede. Bewoners van de Oostdijk hoorden het overkomen en een groep landarbeiders zag het even later neer komen en nog geruime afstand weg stuiteren. Wachtmeester Maaskant heeft het ding later geborgen, gelukkig over de goede afloop. Bij de politie en het ge meentebestuur blijft echter de vrees voor herhaling. In een advertentie, el ders in dit blad opgenomen, roept burg. G. van Velzen op in het duingebied niet van de officiële paden af te wijken. Vooral in het zomerseizoen wordt daar echter dikwijls tegen gezondigd. Er wordt gedacht aan het uitliammen van het hele duingebied omdat de praktijk van dinsdag opnieuw heeft bewezen hoe uitermate gevaarlijk zelfs voor des kundigen de oorlogssouvenirs kunnen zijn. OPTICIEN Zandpad 32 - Middelhamis TeL (01870) 2157 Ziekenfondsleden op vertoon van recept 20°/o korting op montuur. De „Stichting De Drinkwaterleiding Rijnwater. Tijdens verblijf van het wa- Goeree en Overflakkee" gaat in samen- j ter in het Haringvliet, d^t dan als een werking met de N.V. Watermaatschap- soort spaarbekken fungeert, treedt een SINT ANNALAND Botsing van bromfiets met fietsers Toen dhr. M. Goedegebuure uit St. Anrialancl door de Bierensstraat in St. Annaland reed met zijn bromfiets, werd hij aangereden door een paar jongens, die met grote vaart het Schermerspad uitkwamen en zo de Bierenstraat inre den, waar 'het vfeifooden is met de fiets te rijden. Eén van de fietsen werd ge heel vernield. Dhr. G. kwam er met kleerscheuren af. Wonder boven won der deden zich verder geen persoonlijke ongelukken voor. Uienveiling van dinsdag 1 mei 1973. 10 ton uien, maat 40/op, klasse I: 119,94,i Uienprijs per 100 kg. STAD AAN 'T HARINGVLIET Inleveren vak. bonnen v. d. landbouw woensdag 9 mei na 7.30 uur 's avonds bij C. de Bruin, Molendijk 23, alhier. pij „Zeeland" (WMZ) de kwaliteit van het Haringvlietwater nader onderzoe ken. De Stichting infiltreert momenteel al een geringe hoeveelheid water uit het Haringvliet in de duinen bij het pomp station te Ouddorp. De WMZ zal in de toekomst Haringvlietwater gaan infil treren in de duinen bij het pompstation te Haamstede. Het onderzoek zal twee jaar in be slag nemen. Het eigen laboratorium van de WMZ zorgt voor de uitvoering van het projekt. De kosten van de studie zijn geraamd op totaal 200.000,De Stichting en de W.M.Z. zullen ieder de helft betalen. Het onderzoek zal in eerste instantie drie fasen omvatten: maatregelen ter verbetering van smaak en kleur zuivering van Haringvlietwater voordat infiltratie plaats vindt. Onderzoek naar maatregelen ter korrektie van de hardheid van het water. Afhankelijk van de resultaten van het onderzoek, zullen in tweede instantie proeven genomen worden in verband met een te zijner tijd noodzakelijke uit breiding van de kapaciteit van de be staande zuiveringswerken. Bij een ver dere toename van het waterverbruik, zal de kapaciteit van de bestaande zui veringswerken onvoldoende zijn. De Vvfijze waarop de waterzuiveringspioe- ven moeten worden uitgevoerd en de kosten daarvan, hangen af van de resul taten van het eerste deel van het on derzoek. Haringvlietwater bestaat in hoofd zaak uit een mengsel van Maas- en Als een stel beesten, zo zijn de inbre kers tekeer gegaan die in de nacht van dinsdag op woensdag een bezoek brach ten aan de „Massa Markt" in Ouddorp. In de koelcel vraten ze als dieren van de worsten, drukten worsten tegen de wanden leeg, gooiden ze sinaasappelen en druiven te pletter, smeten er met flessen melk, kortom ze stichtten er een chaos die voor een redelijk mens nog moeilijker te accepteren was dan de diefstal van electronische apparatuur tot een waarde van meerdere duizenden guldens. De dieven bleken ook grenzeloos bru taal te zijn.i Ze kozen om binnen te ko men niet de achterkant van het gebouw maar sloegen aan de voorkant zowel de ruit van de slijterij als die van de hoofd ingang in. Omwonenden hoorden het glasgerinkel en een van hen belde di rect de politie. Kennelijk tengevolge van een kleine storing kwam er geen contact met de 'meldkamer tot stand, waarom dhr.--L. terwijl de inbraak nog gepleegd werd, adjudant Hokke, de plaatselijke groeps commandant belde. Adjudant Hokke alarmeerde -de meldkamer en direct werden de surveillance-wagens op het eiland en de omliggende eilanden ge waarschuwd. Er werden enkele auto's, o.a. in Spijkenisse en Rotterdam aan gehouden maar de daders werden niet gegrepen. Er is een signalement van de auto en door de duisternis heel vaag ook van de daders bekend. De wagen voerde geen kentekenplaten. Door het gat in de ruit van de hoofd ingang gingen de dieven het gebouw binnen. Ze moesten daartoe ook een schuifdeur forceren. Hun belangstel ling gold voornamelijk de electro-afde- ling waaruit een aantal portables en re corders werden meegenomen tot een waarde van ca. drieduizend gulden. De inbraak gebeurde om 3 uur 's nachts. Ook „Eilanden-Centrum" bezocht. Waarschijnlijk vóór ze in Ouddorp hun slag sloegen zijn de daders binnen- geweest in „Het Eilanden-Centrum" te Oude-Tonge, een bedrijf dat ook al door ettelijke inbraken geplaagd is. Daar trad echter de alarminstallatie in werking wat de dieven snel op hun pad deed terugkeren. Ze vertrokken zoals ze gekomen waren, door een gat dat ze in het dak hadden geslagen,] Er wordt niets vermist. !nN55SÏSÏ35Ss3o:SÏ2RöïSÏSSNaNSs£>j>2>>.>wOOx;>^ „Mijn dierbaar Nederland", het lied dat miUsicus Gerrit Zoon heeft gecom poneerd t.g.v. het 25 jarig regerings jubileum van H.M. de Koningin zal t.z.t. door de radio worden uitgezonden. Dhr.i Zoon heeft het lied met grote eer bied en dankbaarheid opgedragen aan de Vorstin. De tekst is van mevr. E. L. Kommers-Verschoore de la Houssaye, eveneens te Sommelsdijk. De AVRO heeft al tweemaal een kort intervieuw met dhr. Zoon uitgezonden. Hij werd daarin voorgesteld als de enige componist die een dergelijk eerbetoon aan H.M. de Koningin heeft gebracht. De AVRO zal het lied, dat momenteel door het mannenkoor „Ons Koor" wordt ingestudeerd op de band opnemen en wellicht t.g.v. het jubileum uitzenden. THOLEN Ere-medaille met de zwaarden Uit handen van de commandant van de luchtmacht ontving dhr.i J. J. Meerman, de eremedaille met de zwaarden in de Orde van Oranje Nassau.i Dhr. Meer man is sergeant-m_ajoor motortransport van het dienstvak der Aan- en afvoer- troepen. belangrijke kwaliteitsverbetering op. Toch is de kwaliteit van het Haring vlietwater nog altijd minder goed dan die van het polderwater, met name voor wat betreft het smaak- en zout gehalte. Ook heeft het Haringvlietwa ter naar verhouding een hoog fosfaat gehalte, terwijl het slib bevat, dat ver stopping en vervuiling van de infiltra tiekanalen kan veroorzaken. Onder zocht moet worden of de zware metalen die in het water aanwezig zijn uiteinde lijk de bodem zullen verontreinigen. De Stichting De Drinkwaterleiding heeft met de infiltratie inmiddels erva ringen opgedaan: door de geringe re genval in de afgelopen winters was het noodzakelijk om vervroegd over te gaan tot infiltratie van water uit het Haring vliet. Toen bleek dat er op de duur wat smaakbezwaren optraden. Deze bezwa ren zijn overigens niet erg groot, mede doordat er nog maar weinig Haring vlietwater geïnfiltreerd wordt. Als er in de toekomst echter meer water in gestroomd wordt, zullen proefnemingen gericht op de kwaliteitsverbetering, noodzakelijk zijn. De proeven ter verbetering van smaak en kleur zullen worden genomen in een speciaal te bouwen proefinstal latie te Ouddorp. Nagegaan zal worden of in het bestaande zuiveringssysteem een ozonbehandeling kan worden inge past. Met een ozonbehandeling kunnen smaak en kleur van het water worden verbeterd. In verband met de optre dende verschillen in de waterkwaliteit is een proefperiode van 6 tot 12 maan den nodigj Ook voor de studie van de zuivering van HaringvUetwater vóór de infiltratie plaats vindt, is een proefinstallatie on misbaar. Bestudeerd zullen worden de verstopping van de bodem door slib- deeltjes, overmatige algenopbloei en vervuiling doOr zware metalen. De derde fase van het onderzoek is gericht op korrektie van de hardheid van het water. Het drinkwater dat door het pompstation te Ouddorp geleverd wordt, kan „hard" genoemd worden 16,8 Duitse graden, ofwel 8 milli-equi- valenten). De proeven zullen dan ook gericht zijn op centrale hardheidskor- rektie van het water, zoals ook elders, bijvoorbeeld in het Brabantse pompsta- OOSTDIJK, 53 - 61 OUDE TONGE MOLENDIJK 67 - 69 TELEFOON (01874) 605 tion Schijf, göbeurt. Bij de proeven over de korrektie van de hardheid zal ook een behandeling met aktieve kool wor den bezien, dat ter verwijdering van toxische- en kleurstoffen. De Stichting De Drinkwaterleiding Goeree en Overflakkee en de N.V. Wa- termaatscbappij Zeeland verwachten dat de proefnemingen er uiteindelijk voor zullen zorgen, dat de verbruikers in het verzorgingsgebied een zo hoog mogelijke kwaliteit drinkwater kunnen afnemen. Regeren is weliswaar vooruitzien maar woensdagavond, toen de raad van Dirksland vergaderde vond de raads voorzitter burg. Bos en met hem weth. van Kossum, samen de meerderheid van het college vormend, het gewenst ook eens even terug te zien. De (zondag)- voetbalvereniging Dirksland had n.l. een subsidieverzoek ingediend t.b.v. de aanleg van een tweede veld, maar B. en W. hadden weinig moeite zich de „zeer uitvoerige discussie" op een soortgelijk verzoek d.d. sept. 1970 te herinneren. Uit het oogpunt van de algemene rechts en bestuursregel „ne bis in idem" von den burg Bos en dhr. v. Rossiun het niet gewenst dat hetzelfde college als des tijds in haar zelfde zittingsperiode het zelfde onderwerp opnieuw zou behan delen Het voorstel van B en W. de subsidie af te wflzen werd destijds met S - 5 aangenomen. „Vandaar dat wij u voorstellen het verzoekschrift voor kennisgeving aan te nemen", legde de meerderheid van het college de raad voor. Weth. van Dis (P.C.P.) huldigde evenwel een an der standpunt, zoals hij dat in een na dere toelichting uiteenzette. Hij stelde voor bedoelde vereniging een eenmalige subsidie van 7.000,(inplaats van de gevraagde 10.000,te verstrekken, een standpunt dat hij ontleende aan zijn interpretatie van christelijk-demo- cratisch bestuur. Eigen mening. Weth. van Dis verklaarde hierin in zijn fractie een eigen mening te volgen en er niet voor te voelen als een struis vogel de kop in het zand te steken nu zich een dergelijke principiële kwestie opnieuw voordoet. „Ik was destijds niet gelukkig met de afwijzende beslissing van de raad", ver klaarde dhr. van Dis: „ongeveer 40''/o van de bevolking werd daardoor achter gesteld en kreeg geen deel uit de pot van 18.000,die jaarlijks door de ge meente t.b.v.i de voetbalsport wordt uit gegeven". Dhr. van Dis vond een derge lijke ontwikkeling in strijd met zijn streven naar een christelijk-democra- tisch beleid: „destijds zijn de tegenstel lingen toegespitst maar ik wil conflict situaties zoveel mogelijk voorkomen en streven naar harmonie", gaf hij te ken nen. Spr. vond het daarom een goede zaak dat het raadsbesluit van 1970 door de latere teruggave van de vermake- lijkheidsbelasting kon worden gecorri geerd. Dhr. van Dis benadrukte hierbij de toezegging van de voetbalvereniging dat van het nieuwe veld op zondag geen gebruik zal worden gemaakt. Hij ver klaarde in zijn beleid m.b.t. de zondags rust twee uitgangspunten te zullen hanteren: de Overheid eerbiedigt de zondagsrust en het democratisch recht van vrijheid van denken en handelen dient zoveel mogelijk plaats te worden gegeven; „zo is een christelijk-demo- cratisch beleid mogelijk", oordeelde dhr. van Dis. „Voor ons blijft het een bevordering van de sport op zondag", stelde weth. van Rossum (S.G.P.) daar tegenover: „de zondag dient niet om sport te beoefenen, dat is voor ons het crite rium". Rechtsgelijkheid. Dhr.i D. de Bonte (P.C.P.) verklaarde het wél eens te zijn met de motivering van dhr. van Dis: „het standpunt dat we toen innamen is moeilijk te handhaven, het is in strijd met de rechtsgelijkheid", argumenteerde dhr. de Bonte. „Het was ondemocratisch, ik was er toen bedroefd over en heb er toen maar weinig over gezegd", bracht dhr. Th. van Prooijen (P.v.d.A.) in het midden. Vóór- en tegenstanders gaven hun me ning te kempen. Dhr. J. L. Poortvliet (V.V.D.): „De andere verenigingen kosten de gemeen te ongeveer 120,per lid per jaar, laat deze vereniging ons nu eens één malig 60,per lid kosten. Wel wilde dhr. Poortvliet de sport verenigingen verzoeken zoveel mogelijk geluidsoverlast te beperken (toeters e.d.i) omdat dat voor de omwonenden erg hinderlijk kan zijn. Ook Burg. Bos gaf zijn standpunt weer: het bleek ener zijds gebaseerd op principiële beden kingen en anderzijds op de zuiverheid van het bestuursbeleid. Weth. van Dis meende evenwel dat alle voorgaande principiële zaken, waaronder die m.b.t. de haven van Herkingen steeds een an dere benadering hadden gekregen; „er is daarin ook een ontwikkeling aan de gang" vond hij. Hij wees er daarbij op hoe de zondagse stroom auto's al „nor maal" wordt gevonden. Dhr. J. Witvliet (P.C.P.) gaf tenslotte te kennen accoord te gaan met subsidie verlening wanneer het veld op zondag niet wordt gebruikt. De voorwaarde werd in de subsidieverlening opgeno men. De subsidie werd n.l. verleend met 7-5 stemmen, nadat het meerderheids- voorstel van B. en W.i met om-gekeerde stemmenverhouding was verworpen. Vóór subsidieverlening stemden: van Prooijen, Hakkenbrak, Los, Poortvliet, de Bonte, Witvliet en weth. van Dis.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1973 | | pagina 1