Middelharnis' vuile was te kijk Raad Oostf lakkee lioudt aantal tweede woningen in de liand lp lezing voor Goereese Gemeenschap: „Jullie willen het houden bij de tijd van de Batavieren" Plaat^lBk nieuws Opnieuw inljraalc in Eilandencentrum Hoofdmotief: bescherming van eigen inwoners Delta Solistenconcours te Stellenilaiii .jaargang Dinsdag 10 april 1973 No. 4178 CHR. STREEEBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond lel t UW st d« Plaatselijk nieuws EXTRA KERKDIENSTEN 1973. POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29 i-^ Na 5.30 uur (01870) 33 92 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 4,95 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Critiek op de ijver van Landschapsbeschermers pas- lerste br. Isandaal De heren B. Willems, distrlctsbeheer- ;r van de Stichting „Het Zuld-Hol- ■bnds Landschap" en zijn collega, dhr. Smits, planologisch medewerker, lebben j.l- vijdagavond op een lezing in lote) „Duinzicht" te Ouddorp conse quent de doelstelling van de Stichting vertolkt. „In een tijd waarin levende wezens, lucht, water en bodem vuilnis- kakken worden voor veelal schadelijke jfvalproducten; wegen en leidingen onze groene open ruimten zonder omhaal verknippen; motorgeronk en geroeze moes dagelijks muziek is, is milieube houd een levensnoodzaak", aldus de Nchuren van de Stichting en de inlei ders hadden er aanvankelijk geen moeite mee hun gehoor daarvoor te winnen. Ze verkeerden uitgenodigd door de Stichting Goereese Gemeen schap daartoe in uitstekend gezel schap, maar later op de avond zouden reeen niet geringe oppositie ontmoeten: „Als het dan zo moet zoials jullie dat willen dan kunnen we wel gaan eva- (uëren was een wat geprikkelde jpmerking van dijkgraaf L, P. Akers- loek Zorgvuldig Onder de titel „Het Eiland dat ons is toevertrouwd" gaf dhr. Smits een 'kijkje op de stand van zaken voornamelijk op Je kop van Goeree, waarbij hij steeds de rermaning liet 'horen er toch bijzonder Mrgvuldig mee om te springen; Met waardering kon dhr. Smits ver- lellen over het lelt dat de Natuurbe scherming de kosten van een miljoen gulden niet heeft ontzien om de Plaat van Soheel'hoek, na de afsluiting van fiet Haringvliet, zoveel mogelijk in haar oorspronkelijke staat te handhaven o.m.i r er een ringsloot omheen te leggen (Se met water uit het Zuiderdiep -wordt ;d. „Men is niet ontevreden over de resultaten" kon dhr. Smits enigszins te- vredenvaststellen. Wijzend op een an der natuurgebied, de Kwade Hoek, maande hij daar bijzonder zuinig op te zijn omdat het een van de laatste zilte Schorren van den lande bezit. Over de duinen kon dhr. Smits weinig enthou siast zijn omdat zij het lot van elke vierkante meter Hollandse duin onder gaan n.l. uitgemergeld te worden t.b.v. de drinkwatervoorziening. Alleen op 'Voorne komt nog een stuk ongeschon den duin voor, evenals nabij de Vuurto ren en de Punt te Ouddorp. Schurvelingen. Heel gelukkig was dhr. Smits ermee Mt de Ouddorpse schurvelingen in het lestemmingsplan zijn aangewezen tot keschermd natuurgebied en hij gaf Goe- fees gemeentebestuur daarvoor een 8root compliment: „Goeree is rijk aan jeer bijzondere natuurgebieden, wees er "hj mee en wees er trots en zuinig op fant als het eenmaal kapot is dan is het worgoed kapot liet hij waarschu- wma horen. Enthousiast was dhr. Smits over de "eslissing dat de kern van Goeree is aangewezen als beschermd monument, maar enigszins beducht was hij tegen fen steeds verder gaande uitbreiding »an Ouddorp, waarom hij de vraag op '^"IP'aats vond of men de „gevestigde rechten" om daar steeds maar weer TOnmgen te bouwen, ook dichter naar 'e schui-velingen toe, niet eens moest TOn varen. Complimenten. Bijzonder gelukkig toonde zich dhr, ?™'s met het bestemmingsplan Lande- m gebied te Ouddorp, waardoor ™or het eerst in de geschiedenis! ™or allerlei in dat gebied uit te voeren erken eerst vergunning moet worden "ongevraagd. Het geeft aldus dhr. Smits OB ri gemeentebestuur een grote .greep bied ^"'^^^'^l^^ling van haar grondge- hoo gemeenteraad maar ■uJ ^snt zij hebben een belangrijke J„^^^ geleverd aan de bescherming ^n üe natuurgebieden!" liet dhr. Smits Smu "oren. Overigens verheelde dhr. D mt Stichting op meerdere epn h" .^'^zwaren heeft aangetekend te- som bestemmingsplan waarvan ho "''^Se door de gemeenteraad zijn ge- don!? o'^^'^ sommige in beroep w t^.S. zullen worden behandeld. tin^ -^"^ bezwaren van de Stich- stem aanwijzing tot recreatieve he mming van enkele gebieden nabij de ^»evelingen: to'« inventariseren wat er is en (hoe daf^^S^isd. zich ontwikkelt. Dat moet vjjIjj'^^Paard worden waarna er om-heen tot it recreatieve voorzieningen swnd kunnen worden gebracht", be pleitte inleider. Dat de raad bij de vast stelling de bestemming gewijzigd had in „voorlopig water en in de toekomst re creatie" kon hem niet geruststellen. Kuilverfcaveling. Evenmin geluickig bleek dhr. Smits te zijn met de op handen zijnde ruilver kaveling omdat de praktijk heeft ge leerd dat de gevarieerdheid van het landschap er stukken minder door wordt wanneer zoals een verkaveling dat beoogt de landerijen veel meer op „productie" gericht worden. Beducht verklaarde dhr. Smits zich ook t.o.v.i het 'kamperen bij de boer omdat op een der gelijke manier mini-campings worden gecreëerd waartiij het de vraag is wat er met de afvalstoffen gebeurt Reeks van vragen. Na de pauze werd er gelegenheid ge geven aan de inleider en zijn collega vragen te stellen, hetgeen prompt ge beurde. Het waren zonder uitzondering kritische beschouwingen waaraan de vragen ontsproten: Koploper daarbij was dhr. M. Rooij te Dit^ksland die het betoog van dhr. Smits aangehoord hebbend vond dat er van de zijde van de Stichting te wei nig rekening wordt gehouden met de belangen van de particulieren die het bij de behartiging van hun belangen op m^oeten nemen tegen mensen met meer ont-wikkeling en met een titel, die een gemakkelijke entree bij de diverse de partementen hebben. „Jammer dat we "weliswaar voorlichting krijgen in het algemeen belang maar dat -w^e er als particulieren zo weinig wijzer van wor den", moest dhr. Rooij in dit verband van het hart. Hij vervolgde: „de ge meentebesturen gaan royaal om met voorbereidingsbesluiten waarmee grote stukken voor jaren worden „bevroren". Dhr. Rooij maakte de inleider duidelijk dat hij in het Dirkslandse met een viertal voorbereidingsbesluiien te ma ken heeft waardoor hij op een aantal percelen bij de Grevelingen zelfs geen distels mag vernietigen! „En dat zo liet dhr. Rooij met enig verwijt horen terwijl de gemeenten niet de financiën en de capaciteiten hebben om aan zo'n gebied een behoorlijke indeling te ge ven". Negatief. „De avond staat helemaal in het ne gatieve" was ook de conclusie van dhr. L. P. Akershoek en dat was hem niet weinig tegengevallen. „Wat mag Ne derland blij zijn met zijn zuivere duin- water, ook al gaat dat terwüle van wat plantjes", hield hij dhr. Smits voor om hem onder de neus te wrijven: „jullie zouden het hier willen houden als ten tijde van de Batavieren". Ook wat dhr,; Smits over de schurvelingen had gezegd was 'bij dhr. Akershoek niet geheel in goeie aarde gevallen: „de schurvelingen zijn er met bloed en tranen gelegd en nu zeggen jullie: afblijven!" Datzelfde liet dhr. Akershoek gelden over wat dhr. Smits over de ruilverkaveling had gezegd: „Een ruilverkaveling kan ge weldig heilzaam zijn voor een bepaald gebied". Ook aan het adres van dhr. v. d. Windt, de voorzitter van de Stichting Goereese Gemeenschap had dhr. Akers hoek nog een gerichte opmerking: (Dhr. v. d. Windt vestigde zich enkele jaren geleden te Ouddorp). „Van der Windt is nu hier en nu mag er niemand meer komen. Als ze er een maal zijn willen ze niemand meer om zich heen hebben, dan moet het hek dicht, maar als u zo te keer wilt gaan dan kunnen wij wel evacueren. U bent maar steeds bezig om de klok terug te draaien!" „Een zaak heeft altijd twee kanten trachtte dhr. v. d. Windt dhr. Akershoek te sussen. „We zijn hier als goede vrienden en we komen later ook weer als goede ■vrienden terug"j Dhr. Smits toenadrukte in zijn beant woording dat de Stichting Zuid-Hol lands Landschap een natuurbescher mingsinstituut is dat er hoe kan het anders naar streeft natuur en land schap te behouden; „wij brengen die tielangen naar voren maar de afweging daarvan laten we aan de bestuurders over", verklaarde dhr. Smits. Hij gaf overigens dhr. Rooij graag toe dat het een verdrietige zaak is wanneer een voorbereidingsbesluit niet door een be stemmingsplan gevolgd kan worden. Hij maakte overigens bezwaar tegen de term „bevriezen" omdat er z.i. altijd wel „door te prikken is. Dhr. Rooij kon daar slechts het hoofd over schudden: „Probeer dat maar eens]" Er mag daar bij de Grevelingen niets, al gebeurt er natuurlijk wel wat. Als tiet echter streng uitgevoerd wordt dan heeft deze grond geen gebruiks waarde en de economie van de onder nemer verstoord". „U moet zich ook kurmen verplaatsen in de gedachtengang van een gemeen tebestuur. Elke gemeente moet voor z'n buitengebied een bestemmingsplan ma ken", kaatste dhr. Smits terug aan het adres van dhr. Rooij. Hij adviseerde de Stichting Goereese Gemeenschap ook eens iemand van het Landbouwschap uit te nodigen van wie de heren Akershoek en Rooij dan mis schien wel positieve geluiden zouden horen. Evacueren. Dhr- Willens kwam vervolgens nog eens terug op de uitspraak van dhr. Akershoek dat het nog eens op evacua tie uit zou draaien: „Dat is momenteel in het Rijnmondgebied het geval, daar trokken de jonge mensen weg en dat heeft op allerlei manier zijn weerslag. De recreatieve betekenis van Voorne loopt terug en de industrie rukt op.i „Extreem gedacht zou dat ook op Goe- ree-Overflakkee kunnen gaan gebeuren. Daarom mag de aantrekkelijkheid van het landschap niet verminderen en is het behoud van het landschap lielemaal in heyt belang van uw ontwikkeling". Een bosgebied van een paar honderd 'hecta re groot zou aldus dhr. Willems een welkome aanvulling zijn voor de aantrekkelijkheid. Hij wees erop dat natuurgebieden ook een signaal-functie 'hebben. Er wordt door planten al snel en waarschuwend! gereageerd wanneer er met het milieu iets mis is... Wrevel. Het besprokene had ook bij dhr. J. C. Komtebedde raadslid en voorzitter van de V.V.V. wel wat ViO-evel op gewekt: „Enerzijds spreekt u waarde rend over het gemeentetoestuur en an derzijds hebt u veel kritiek en probeert u ons enkele plekjes die wij voor de verblijfsrecreatie zouden willen be stemmen te ontnemen. Ik vraag me dan ook af of uw stichting haar doel niet voorbijschiet!" aldus dhr. Komte bedde. 'Daarop bracht dhr. Smits in het mid den dat waarschijnlijk de statuten van de in 1934 opgerichte Stichting weidra in die zin aangepast zullen Vv^orden dat daarin ook dè recreatie meer belangstel ling gaat krijgen, al kon dhr. Willems verklaren dat van de jaarlijkse begro ting 50"/o t.b.v. de recreatie wordt be- steed.i De Stichting staat dan ook een zo groot mogelijke variatie in recreatie gebieden voor zonder dat de natuurge bieden er schade van ondervinden. Dhr. V. d. Windt besloot de bijeen komst met een gevleugelde slot-opm.er- king: „De natuurgebieden worden zeldza mer. Het is als met antiek, vroeger gooi de je het weg en tegenwoordig is het goud waard!" MIDDELHARNIS MILIEUZORG Op 18 april des avonds acht uur zal mevr,, G. Braven- boer-Beekenkamp voor de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen, afdeling Midden-Flakkee in „Vita Nova" een le zing houden over milieuzorg. Mevrouw Bravenboer is lid van de müieuwerkgroep, 'hoofdbestuurslid van deze bond en lid van het dagelijks 'be stuur van 'de Stichting „Centrum Milieu -beheer Zuid-Holland". DIRKSLAND Bouwvakkers. Inleveren van vakan tiebonnen voor de feestdagen ert Ko ninginnedag kan geschieden op donder dag 12 april a.s. van 7 tot 9 uur sav. 'bij J. Los, Julianalaan 25, Dirksland. De 'bouwvakkers kunnen vakantie bonnen voor de komende feestdagen in leveren op woensdag 11 april a.s. van 7 tot 9 uur bij T. Knöps, Philipshoofjes- weg 22 alhier. HERKINGEN Geref. Gemeente. De in het vrijdag- nummer aangekondigde kerkdienst voor hedenavond is enigszins gewijzigd. In deze dienst zal niet voorgaan ds. Chr. v. d. Poel van Yerseke, maar student Paul van Zoetermeer. Aanvang half acht. Ds. V. d. Poel is wegens familie omstandigheden verhinderd. Tot enkele dagen voor Pasen zal Mid delharnis' vuile was te kijk hangen. Tot zolang zal n.l. zoveel mogelijk het water uit de haven worden gehouden om het de fa. Dijkers en Pijl mogelijk te maken noodzakelijke reparaties aan de havenwanden te Middelharnis uit te voeren. De foto werd gemaakt van het bijna droogliggende havenkanaal naar de ha ven van Sommelsdijk. Er is een on der water-kerkhof drooggekomen van bussen, flessen, fietsen, stoelen en noemt u maar op, .de verscheidenheid is on beperkt. De doe-het-zelf demping wordt thans De raad van Oostflakkee was het er in haar gisteravond gehouden openbare naadsvergadering volledig mee eens dat er regelend moet kunnen worden opge treden tegen het onbeperkt in gebruik nemen van „woningen en getimmerten" als tweede woning. Het college van B. en W. deed, door de ervaring geleerd met succes een voorstel om die bevoegd heid in de Algemene politieverordening op te nemen: het zal voortaan verboden zijn zonder goedkeuring van B. en W. een woning, gebouw of getimmerte, of een gedeelte daarvan in gebruik te ge ven of in gebruik te nemen als recrea tie- ol vakantieverblijf. Een en ander werd aktueel nu zeer binnenkort de Woonruimte-wet die uit 1947 dateert zal worden opgeheven. „Op zich een verheugende ontwikkeling om dat daarmee een stuk na-oorlogse wet geving wordt ingetrokken en tot meer normale toestanden wordt terugge keerd", bezagen B. en W. maar ander zijds realiseerden zij zich dat de ge meente geen verbodsbepalingen meer in het leven mag roepen die gericht zijn op een doelmatige verdeling van woon ruimte. Tot dusver had het gemeentebestuur de bevoegdheid tot toewijzing van woonruimte, maar de liberalisering die met het verdwijnen van de Woonruim te-wet van kracht wordt laat de eige naren van woningen alle vrijheid daar zelf over te beschikken. De wens regelend pp te kunnen tre den waar het het verschijnsel van de „tweede woning" betreft was blijkens de toelichting aan de praktijk ontleend: „Het blijkt nogal eens zo schreven B. en W. in de toelichting dat van particuliere zijde belangstellmg aan de dag wordt gelegd voor zich in het zgn. landelijke gebied bevindende soms in slechte staat verkerende woningen of andere gebouwen en getimmerten, met het doel die als recreatie- of vakantie verblijf in gebruik te nemen". In het verleden kon dat v/orden te gengegaan op grond van een rechtvaar dige -^rerdeling van de woonruimte maar die bevoegdheid wordt zeer binnenkort krachteloos.i B. en W. wezen er daarbij op dat de vermenigvuldiging van het aantal tweede woningen het uiterlij-k aanzien van de bebouwing in de onder scheidene dorpen kan schaden. Voor een groot gedeelte van het jaar zullen in de meeste gevallen deze zomerwoningen met daarbij behorende erven en tuinen een onverzorgde aanblik bieden, aldus het college: „voor het plaatselijk politie toezicht geven deze onbeheerd staande woningen ook moeilijkheden in ver band met vernielingen en insluiping, al dan niet gepaard gaande met inbraak". „Wij zijn van mening aldus legde het college de raad voor dat het woonkli maat en de leefbaarheid ernstig zullen worden aangetast indien deze ontwikke ling zich 'kan voltrekken zonder dat daaraan enige richting kan worden ge geven". Raad accoord. De raad was het helemaal met de zienswijze van het college eens, wel -wil de met name dhr. C. de Vos (P.v.d.A.) van dè voorz burg. W. M. v. d. Harst nog even het naadje van de kous weten. Daarbij stelde dhr. de Vos duidelijk het niet eens te zijn met de argumentatie van B. en W. dat de tweede woningen een onverzorgde aanblik bieden terwijl ze aldus de waarneming van dhr. de Vos juist meestal voorzien zijn van een keurige tuin, en de woninkjes veelal ook v/orden opgeknaptj „Willen B. en W. nu die bepaling ter- ■wille van de verfraaiing van het dorp, willen ze de vakantiegangers weren of willen ze de minder draagkrachtige in woners beschermen?" wilde dhr. de Vos nu eens precies weten. De voorz. maakte dhr. de Vos duide lijk 'dat het buiten werking zetten van de Woonruimte-wet is ingegeven door de omstandigheid dat er geen sprake meer van woningnood zou zijn. „Maar zo verklaarde de voorz. er bestaat hier nog wei degelijk woningnood onder hen die, gewend aan een vrij lage huur, In een andere woning een veel hogere 'huur zouden moeten gaan betalen; een probleem dat geacht wordt niet naeer te bestaan leeft hier nog door". „Wanneer woningen die nog goed be woonbaar zijn zonder meer worden prijsgegeven aan lucratieve verkoop als tweede woning, waaI^bij ze alleen in de week-ends fungeren, dan doen we onze eigen inwoners tekort en dat ie voorko men is onze hoofdzakelijke bedoeling", verklaarde de voorzitter. „Het is zo benadrukte 'hij geenszins de bedoe ling een beperking van de recreatie in te voeren, wij zouden die liever bevor deren dan tegengaan". „Ik 'ben blij dat het door B. en W. wordt ingezien dat we onze eigen men sen tegen sommige praktijken moeten beschermen", complimenteerde dhr. de Vos. Wel wees de voorzitter er nog op dat de in te voeren bepaling maar een be trekkelijk hulpmiddel is. Het is een moeilijke vraag in hoeverre de gemeente eenmaal voor een feit gesteld nog machtsmiddelen heeft, maar, zo liet de voorz. weten, we hebben hiermee een waarschuwing bij de 'hand. De eigena ren die een (tweede) woning laten be wonen zijn strafbaar als ze geen ver gunning vragen". Wanneer een woning qua kwaliteit niet meer voor permanente bewoning geschikt is dan kan hij voor recreatieve doeleinden worden bestemd maar dan ook willen wij, uit een oogpunt van orde weten wie deze woning gaat betre-kken", besloot de voorzitter. even gestagneerd maar zal straks, wan neer het water alles weer bedekt ener giek worden voortgezet totdat het ge meentebestuur het zich financieel kan permiteren orde op zaken te stellen en het riool zal dichten. OUDDORP Inlevering vakantiebonnen van de landbouw met opdruk 1972-'73; kunnen worden ingeleverd op 13 en 14 april voor ten hoogste 250,-,- bij P. Bake- laar, Vdsserstraat 22. OUDE TONGE De consumentenmarkt „Eilanden-Cen trum" te Oude Tonge heeft in de nacht van zondag op maandag haar 4e in braak beleefd. Opnieuw ging de belangstelling van de dieven weer uit naar de afdeling van „Telemy". Een van hen is via een W.C. raampje binnen'gekomen en een maal binnen konden de schuifdeuren aan de achterzijde van het gebouw wor den geopend. De meegenomen buit bestaat uit 2 portable T.V.'s en 1 grotere T.V., een radio, een tuner, een cassette recorder met radio en luidspreker. De dieven die met een auto naar het gebouw moeten zijn gereden' hebben zich niet door de verlichting, die rond om het gebouw is aangebracht, laten af schrikken. I------o------ Op 12 mei a.s. wordt weer een vokaal en instrumentaal solistenconcours ge houden te SteUendam. De juryleden zijn ook nu weer .dhr,, Ed. Flipse ex. dir. Rotterdams Philhar- monisch orkest en kapelmeester majoor J. Plaro van de Marinierskapel deze is tevens jury-lid van de K.N.F, en de S.O.N.M.O. Kw^alitatief en kwantitatief wordt dit concours steeds beter, b.v. ons eiland telt veel goede solisten uit Nieuwe- Tonge, Middelharnis, Dirksland, Den- Bommel enz. uit Zeeland, de Zeeuwse kampioen kornettist uit Wissenkerke, 's- Heer Arenskerke enz. Kwantitatief, het eerste jaar waren er 18 deelnemers nu ruim 40. Een ieder die inlichtingen wil hebben kan zich wenden tot dhr. A. Dekker, Nieuweweg 45 te SteUendam (01879) 323 of tot dhr. A.i Kievit, Voorstraat 86 te SteUendam. Noteer dus 12 mei in uw agenda. MIDDELHARNIS: Ger. Gemeente. Don derdagavond 7.30 uur ds. H. Hofman van Goudswaard. MELISSANT: Ger. Gem. in Ned. He denavond 7.30 uur ds. A. v. d. Berg van Bruinisse. Ger. Gemeente. Donderdagavond 7.30 uur ds. P. Blok. OUDDORP: Ger. Gemeente. Woensdag- aonvd 7.30 uur ds. P. Blok van Dirks land, (Voorber. H.A.)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1973 | | pagina 1