IIAriDEII - niEUWS Midclelharnisse bejaarden genoten van modeshow Scliepen op zomerzegels 1973 Even een rijsttafel maken BMW 2500 TIEN JAAR „GAST AAN TAFEL «r Plaatselijk nieuws A. J. van Rumpt Sterrenboekje" Huisvuil en andere afvalstoffeu Nieuws uit Zeeland Simavrs zegenrijke arbeid in tropenlanden Iblad Vrijdag 6 april 1973 No. 4177 zU. <3f?OENTEN Geschenk voor jeugdige redder DAMIMEN Ettense veemarkt De e-cilinder BMW's - 2500. 2800 en 3.0 S - vormen een klasse apart. Wij nodigen u graag uitvoer een proefrit. Dan pas weet u wat het betekent BIVIW te rijden. Ons uitgebreide service-apparaat zorgt voor een uitstekend onderhoud. 59 i auto Ppen uusta ^3 del rnca- lYSlER - Vrijdag 30 maart is in het Diensten centrum te Middelharnis een modeshow gehouden, tijdens welke vele modellen werden getoond, die bijzondei geschikt zijn voor oudere dames. Dat deze show zeer in de smaak viel, was goed te mer ken aan het enthousiasme en aan het applaus, dat vele malen welgemeend Uit het publiek opklonk. Het behoeft toch immers niet, dat naarmate men een hogere leeftijd toe reikt de kleding somberder en min der modieus dient te worden. Het bleek zeer duidelijk, dat het noch aan de prijs, nocli aan de grotere oü kleinere maten ligt, of men er al dan niet goedgekleed uitziet. Dat heeft men deze middag zeer goed kunnen merken. De mannequins, waarvan enkelen zelf 65 showden talrijke charmante voorjaarsmodellen, die geschikt waren voor alle voorkomende gelegenheden. Mevr. Fabert leidde voor de microfoon zelf de modellen van haar modemaga zijn in en er was volop gelegenheid om rustig de kwaliteit van de stoffen te be kijken. Aan het slot van de middag dankte de Hr. Jones de mannequins en Mw. Fabert, en bood een toouquet voor- jaarsbloemen aan. OOSTFLAKKEE De directeur van Gemeentewerken te Oostllakkee, dhr. M. Goudkamp heeft een liuis-aan-huis-circulaire doen uit gaan betreffende het aanbieden van huis\uil en andere afvalstoffen. Naast het wekelijks ophalen van de zakken met huisvuil, wordt er éénmaal per maand gratis het „grof" vuil opgehaald. Dat grofvuil bestaat uit o.m. meubelen, fctsi'rame's, bedden en spiralen, kachels en wasmachines of de verpakking daar van. Hieronder vallen beslist geen kar tonnen doosjes of dergelijke. Allerlei doosjes en wasmiddelentonnetjes moe ten in de plasticzakken worden gedaan. Deze behoren niet tot het grofvuil. Uiteraard mag dit huisvuil ook niet zo maar ergens in het dorp worden neer- gegooid, zoals maar al te vaak gebeurd. Verder wijst dhr. Goudkamp er op, dat er nog meer mogelijkheden zijn om grote hoeveelheden grofvuil of tuinaf val (hele ameublementen, een oude schuur etc.) te laten weghalen tegen een geringe vergoeding. Verder is er elke maandagmiddag tussen 1 en 3 uur gele genheid om gratis afval (geen landbouw -afvalprodukten) te brengen op de gem. stortplaats aan de Bommelsedijk4 De Zomerzegels komen dit jaar op 10 april uit. Evenals vorig jaar omvat de serie vier zegels met toeslag ten bate van instellingen werkzaam op het ge bied van de sociale en culturele zorg. In de keuze van de afbeeldingen speelt de driehonderdjarige herdenking van de Slag bij Kijkduin een rol, alsmede het honderdjarig bestaan van de Holland - Amerika Lijn, waarvan twee stoomsche- pen in de serie zijn opgenomen. De ze gels zullen verkrijgbaar zijn t.e.m. 26 mei 1973. De geldigheidstermijn voor de franke ring is onbepaald. Bijgaande foto's wer den genomen van de goedgekeurde ont werpen, welke door Ab Gratama en Sjoerd de Vries, beiden uit 's-Graven- hagc, weiden verzorgd. Waarde 25 15 c: Voorstelling: „De Zeven Provinciën", het vlaggeschip van Mlchiel Adriaens- zoon de Ruyter, dat evenals de in 1957 verschenen „De Ruyterzegei" is ontleend aan het schilderij van Willem van de Velde (1666), voorstellende de avond voor de vierdaagse zeeslag (11-14 juni 1966); Kleuren: verschillende kleu ren blauw en zwart. Waarde 30 10 c: Voorstelling;S.S. „W. A,, Scholten",, passagiersvrachtsohip met hulpzeilver- mogen (bouwjaar 1874) van de Holland Amerika Lijn; Kleuren: verschillende kleuren paars en zwart. Waarde 35 15 c: Voorstelling: S.S. „Veendam", passa- giersvrachtsehip (bouwjaar 1923) van de Holland Amerika Lijn; Kleuren: ver schillende kleuren groen en zwart. Waarde 50 20 c: Voorstelling: Waterschip of Zuijerzese Visser, met als uitgangspunt een ets van Reinier Nooms (midden 17e eeuw); Kleuren: verschillende kleuren oranje en zwart. De prijs per serie bedraagt 2, OOLTGENSPLAAT Voor Rheuniiafonds 400,De bus- koUekte ten bate van het Rheumafonds heeft 402,63 opgebracht. Vorig jaar 372,07. KoUektanten en gevers hartelijk dank. IWanneer u met uw oosterse keuken- |priolen nooit hoger durfde gaan dan t een nasi- of bahmi goreng, wanneer |in een stoutmoedige bui ooit zelf saté |eft gemaakt, maar u ondanks de hier- behaalde suksessen de in uw ogen eilijkere gerechten zoals Fou Young en Bapi Pandang altijd nog even or manlief laat halen toij de ohinees- J>-de-hoek, dan gaan wij u nu toch even iets op tafel laten brengen, parvan u bij diezelfde chinees altijd ^ft gesmuld, maar wat u nooit van leven op uw eigen servies geserveerd peht te zien: een RIJSTTAFEL. lEn nu niet gaan zitten sputteren van F« is te moeilijk" en „dan sta ik uren fle keuken", want een rijsttafel is qua sameiistelling niet meer dan een gewo- Jie. 'laagse warme maaltijd, waaraan de MuMcsische „kokki" echt niet langer *er'^ heeft dan u aan uw aardappelen- pei-vlees-en-groente-menuj De oosterse iuisvrouw neemt rijst als basis, wij ne men gewoonlijk aardappelen. Maar zij varieert net als wij met vlees, vis, gevo gelte, eieren en allerlei groenten. Zij grijpt alleen naar andere kruiden dan wij, en die kruiden zijn beslissend voor het oosterse tintje. Naast sambal oeiek (die hete spaanse peper-moes kennen we uiteraard) ge bruikt zij sambal manis (een gebakken sambal en daardoor minder scherp) en verder onder nieer ketoembar (gemalen koriander), koenjit (gemalen saffraan- wortel) en ook knoflookpoeder. Al deze kruiden worden voor ons in Nederland vers vervaardigd door Conimex en ze zijn bij iedere kruidenierswinkel en ve le andere levensmiddelenzaken verkrijg baar. Ook de bijgerechten, die voor de rijsttafel kenmerkend zijn, zoals kroe poek, seroendeng (gebakken kokos- strooisel met pinda's en Javaanse suiker) at jar t jampoer (Indisch tafelzuur) en mango chutney (zoetzuur mengsel van voornamelijk de manggavruoht en gem.- ber) levert Conimex kant en klaar, in potjes of zakjes. Zullen we dan maar? Onze rijsttafel gaat bestaan uit rijst, een vleesgerecht, een groentegerecht en de bovengenoemde bij gerechten. Erest het vleesgerecht. We maken Ajam Opor, gekruide kip. Hiervoor is nodig: 1 kip van ca. 850 gram, peper, zout, 2 uien, olie, laos, ketoembar, djin- tan en koenjit, santen of wat koffiemelk Snijd de kip in stukken en wrijf hem in met peper en zout. Fruit in de olie 2 gesnipperde uiten met 2 tweelepels laos, eenzelfde hoeveelheid ketoembar, 1 theelepel djintan en V2 theelepel koen jit. Braad vervolgens de kip aan alle kanten bruin, en voeg gedurende een half uur telkens wat water toe, om de kip gaat te stoven. Doe er vijf minuten voor het opdienen wat koffiemelk bij om het gerecht af te maken, of als u het helemaal echt wilt doen doe er wat santen bij. Dat is een aftreksel van gemalen kokosnoot (klapper). Nu het groentegerecht: Sambal Go reng Boontjes. Hiervoor zetten we klaar een half pond sperziebonen, 1 ons pou- let (hiervan eerst een toeetje bouillon trekken, die hebben we ook nodig), V2 theelepel sambal oelek, een kwart thee lepel knoflookpoeder, 1 theelepel laos, 4 eetlepels gesnipperde uien, 1 theelepel suiker, wat koffiemelk en santen (zie het kippegerecht), zout en olie. Fruit als de kip op het vuur staat de gesnipperde uien met sambal oelek, laos en suiker in de olie. Doe er het knoflookpoeder bij en de boontjes, met twee kopjes bouillon. Kook de tooontjes half gaar en voeg dan koffiemelk (of santen) gelijk met het vlees toe en iaat zachtjes doorkoken, tot de groente gaar is. Als de Samtoal Goreng Boontjes in de pan zitten, zet u de goed gewassen rijst op en terwijl alles vrolijk op het fornuis staat te borrelen of te stomen, doet u de bij gerechten vast op schaaltjes (of scho teltjes), bakt de kroepoek uit in de fri tuurpan, dekt u de tafel en zieop de gebruikelijke tijd kan de familie aan tafel! BRUINISSE Op 16 februari 1972 sprong de toen 16 jarige Bram van Donge zonder zich te bedenken van het havenplateau de Gc- meentehaven in, toen het dochtertje van dhr. C. Deurloo, dreigde te verdrinken en andere pogingen om haar te redden dreigden te mislukken. Hij zwom naar het kind, greep het en gaf het over aan de omstanders. Door burgemeester G. Hokken werd hem voor deze moedige, menslievende daad, zaterdag 31 maart een „loffelijk getuigschrift" overhandigd plus een transistor waarin de datum, zijn naam en het feit van de redding zijn gegrift, vanwege het Carnegie Heldenfonds. Voor de uitreiking was burgemeester Hokken vergezeld van beide wethou ders Jumelet en van Gilst en de gem.- secr. B. de Groot. In zijn toespraakje liet de burgemeester de gebeurtenis van de redding zoals die zich hadden afge speeld, nog eens de revue passeren. Bram werd van zijn duik in het ijskou de water niet eens verkouden, haven meester A.i Kik daarentegen, die tot borsthoogte in het water stond, om met eenhaak het kind te pikken, was enkele weken zo hees, dat hij bijna geen geluid kon uitbrengen. MIDDELHARNIS - SOMMELSDIJK Bouwvakkers. Het verzilveren van vakantiebonnen voor de eerstvolgende feestdagen vindt plaats op dinsdag 10 april, 's avonds na 6.30 uur bij dhr. G. Overwoei, Pr. Marijkestraat 11, Middel harnis, tel. 3215. SOMMELSDIJK Inwisseling vakantiebonnen bouw vakken voor de a.s. feestdagen (25 dag- zegels of 5 sohilderzegels) wordt gehou den dinsdag 10 april van 7-9 uur toij M.I DRIESSE, Prinsesselaan 5, Sommels- dijk, Tel. (01870) 3065. MELISSANT Verzilvering. Op maandag 9 april a.s. is er gelegenheid tot het verzilveren van vakantiezegels voor de a.s. feestdagen van 6.30 - 8.30 uur bij J. du Pree, Ma- rijkelaan 32, alhier. THOLEN DE STORM Maandag heeft de storm heel wat schade aangericht aan boomgaarden, landerijen en gebouwen. Vele t.v.-antennes en pannen werden van de daken geslingerd. Ook sneuvel den er verschillende ruiten en schuttin gen door de harde windstoten. Op de campings werden veel caravans en va kantiehuisjes vernield. In de Hikkepol- der werd een bouwkeet in elkaar ge drukt. Verschillende bomen werden uit de grond gerukt, terwijl verkeershekken door de lucht vlogen.j In de Eendracht werden verscheidene hengelaarsbootjes op de wal geslingerd door het hoge wa ter en overslaande golven. OUD VOSSEMEER Twee bisamratten gevangen. In de oude Kijkuitpolder heeft landbouwer A. Geluk deze week twee bisamratten kun nen vangen, die verblijf hielden in de nabij gelegen kreek. Gezien de grote schade die deze dieren aan dijken en sloten kunnen aanbrengen heeft dhr. Geluk dus een goede vangst gedaan. BRUINISSE Steeds diefstallen.! De toerichten over inbraken en dergelijke blijven in Brui- nisse aanhouden. Een vijftal gebruikte buitenboordmotoren werden gestolen uit de stevig afgesloten loods van de firma van Duivendijk ook op de camping komt het voor dat caravans worden opengebroken. Nieuwe Forel in Grevelingen. De laatste weken worden weer regelmatig Forellen in het Grevelingenmeer ge dropt, om op te groeien tot grotere exemplaren ten behoeve van de Sport- visserij. Dit gebeurde vrijdag 30 maart voor de derde keer. Er zullen in totaal plm. 100.000 jonge forellen te water worden gelaten. Uitslagen damverenlging „Denk en Zet" te Sommelsdijk - Middelharnis van maandag 2 april. Afdeling I: A. Verolme A. Knape 11 W. V. Dongen J. Smalheer O2 L.i Bruggeman C. Polder afgebr. Afdeling II: J. Lodder C. Zoon 2—0 G. Knöps A. Krijgsman 1—1 A. V. d. Sluys A. Jongejan 1—1 Afdeling III: F. Vis J. V. Mierloo 1—1 J. V. Es L. V. d. Stad 1—1 A. V. Gulik B. Bijdevaate 0—2 H. Noordijk B.i Roetman 0—2 Afdeling IV: C. Vreeswijk S. Vis 1—1 In afd. I werd J. Smalheer na een se rieus gespeeld seizoen ongeslagen kam pioen K. Vis werd hier 2e en B. Vis be haalde de 3e prijs. Op de veemarkt van 4 april 1973 wer den aangevoerd 205 runderen, 4 stuks kleinvee en 1 paard. Het aanbod van runderen was groot, de handel levendig en de prijzen aan de hoge kant. Het aanbod van slachtvee was iets minder, met oplevende handel en de prijzen stabiel. Prijzen: melk- en kalfkoeien 1350-2000 guste koeien 1200-1550; kalfvaarzen 1250 -1800; pinken 800-1000; graskalveren 350-650; paarden 1500-2000; vette koeien 5,50-5,80 per kilo geslacht. BMW maakt rijden weer geweldig AUTOBEDRIJF Molendijk 85 Stad aan 't Haringvliet Tel. (01871) 553 De bezorgdheid om de ongelijke ver deling van de welvaart in de wereld inspireerde een aantal Nederlanders de Iianden ineen te slaan en er wat aan te gaan doen. Zij begonnen een aktie en noemden die „Gast aan tafel". De honger is het meest spektakulaire sj^mptoom van die ongelijkheid. Een beetje harder uitgedrukt: tweederde van de mensheid is slecht gevoed of lijdt honger. Om dit kwaad uit de wereld te hel pen zal er aan die wereld heel wat moe ten veranderen. Dat is een gigantische opgave, die helaas nog heel veel tijd zal vergen. Maar inmiddels lijden miljoe nen een droevig bestaan. Daarom werd de aktie „Gast aan tafel" gestart. De formule is eenvoudig en is in de loop van tien jaar effektief gebleken. Nodig een gast aan je tafel. Dat wil zeggen: geef een bedrag, voldoende om elke dag iemand uit de arme wereld aan een goede maaltijd te helpen. In 1963 hadden 739 gastvrouwen en gastheren zich aangemeld. Op 1 januari 1973 waren het er bijna 30.000 die in die tien jaar ongeveer 6 miljoen bijeen heb ben gebracht, waarmee 117 projekten in de derde wereld zijn gesteund. Is het een resultaat dat aanleiding geeft tot jubileren? Het is in elk geval een verheugend feit dat deze aktie een blijvende is ge bleken. En wie zal de gelukkigen tellen die daardoor een beetje meer levens vreugde hebben gevonden. Tegen de achtergrond van de immen se nood in deze onvolmaakte wereld mag „Gast aan tafel" een geringe bij drage aan de oplossing schijnen, vanuit het standpunt van diegenen die gehol pen werden, betekende het vaak niet minder dan lijfsbehoud. Wij weten dat de wereld niet veran derd wordt door geld alleen, maar wij weten ook dat de wereld evenmin ge holpen is met woorden en met grootse plannen. De mensen, die tien jaar geleden een daad wilden stellen, hadden gelijk en hebben dat nog.; Zeker, er kan niet ge noeg gehamerd worden op de noodzaak van wijzigingen in het produktieproces, de handelsrelaties en de sociale opbouw, hier en daar. Maar intussen moeten wij naast de minder bevoorrechte, de hon gerende en zonder perspektief levende mens elders in de wereld gaan staan, hem onze assistentie aanbieden. Wat aanvankelijk bedoeld was als direkte voedselhulp heeft zich inmid dels ontwikkeld tot een vorm van be scheiden maar doeltreffende ontwikke lingssamenwerking. Uit de fondsen van „Gast aan tafel" worden projekten ge steund die verbetering van de voedsel- produktie en het voedselgebruik beogen: verbetering en irrigatie, sanering en uit breiding van de veestapel, verruiming en verbetering van voedselopslag, op leiding van kader, drinkwatervoorzie ning enz. 30.000 gastvrouwen en gastheren op 13 miljoen Nederlanders. Een begin. De „Gast aan tafel" aktie hoopt op een ju bileumgeschenk, voor de miljoenen die nog te kort komen in deze wereld. Hopelijk zullen duizenden Nederlan ders hun welvaart willen delen met de minderbedeelden. Door een kwartje per dag af te zon deren 7,50 per maand, 22,50 per kwartaal, 45,per half jaar, 90, per jaar) en dit bedrag te storten op giro 645300 van NOVIB, Den Haag. Reeds 48 jaar lang doet SIM AVI haar werk, namelijk het geven van direkte medische hulp in de tropen door het schenken van medicijnen, instrumenten, verplegingsartikelen, verbandmiddelen en andere medische goederen. Haar dagelijks bestuur, dat bestaat uit drie ervaren tropenartsen en een finan cieel deskundige, bijgestaan door advie zen, gegeven door de directeur van het SIMAVI-kantoor, waarborgt, dat deze medische goederen in deskundige en zorgzame handen komen. Binnen haar financiële mogelijkheden schenlct SIMAVI deze goederen zo ge richt mogelijk, zodat het grootst moge lijke resultaat wordt toereikt. Er heerst op medisch gebied in de tropen een ontstellende nood. Deze wordt door armoede, onkunde, onwe tendheid, gebrek aan hygiëne, verkeerde gewoonten en opvattingen, gebrek aan elementair voedsel en andere oorzaken in de hand gewerkt. Dokters, verpleegsters, ziekenhuizen, poliklinieken, health-centres e.a. doen al maar door een dringend beroep op SI MAVI hen bij te staan in hun behoefte aan de meest noodzakelijke medicijnen, instrumenten en andere medische goe deren. In de tropen zijn zij gedwongen op veel meer fronten te strijden tegen ziekte en dood dan wij, die een groot aantal artsen, specialisten, ziekenhuizen en poliklinieken ter beschikking hebben, voorzien van de modernste apparatuur. Juist de arme patiënten in de tropen worden geholpen, mensen, die geen geld hebben om medicijnen of dokter te be talen. Er wordt daarbij niet gelet op ras, kleur of geloof. Tienduizenden wor den geholpen, honderden gered. SIMAVI stelt zich op het standpunt, dat een zieke hulpeloze mens in de tro pen niet zomaar mag verkommeren. SIMAVI stelt de medische staven ook in staat goede voorlichting te geven om ziekten en andere het bestaan bedrei gende factoren te voorkómen. Een goed werkend verzendsysteem staat er ga rant voor, dat de gezonden goederen in veilige handen komen. Dit jaar wordt de SIMAVI-koUekte van 9 t.m. 14 april gehouden. Ontvangt u de kollektant hartelijk en 99 Na een korte winterpauze draait zo wel in Rusland als in Amerika het ruimtevaartprogramma weer op volle toeren. Enkele dagen geleden heeft de Sovjet een tweede ruimtestation in de serie Saljoet in een baan rond de aarde gebracht terwijl op de Amerikaanse ba sis een nieuwe Pionier en ook een ruim testation gereed staan. De Saljoet-2 is evenals zijn voorgan ger de Saljoet-1 een groot laboratorium dat rond de aarde draait en bestemd is als werkplaats voor twee of drie kos monauten. Het is hoogstwaarschijnlijk dat zeer binnenkort deze astronauten gelanceerd zullen worden. Misschien dat Rusland hiej- mee wacht tot volgende maand ook Amerika een eerste bemand ruimtestation rond de Aarde zal bren gen. Dit project zal van start gaan onder de naam „Skylato". Indien deze vluchten inderdaad gelijktijdig zullen plaatsvin den zou dat een zeer interessante ope ratie worden voor de geleerden op aar de, des te meer daar Rusland en Ame rika tegenwoordig op dit gebied nauw samenwerken. Voor het eerst zal de ruimtevaart werkelijk in dienst staan van de mensheid. De ruimtestations zul len namelijk posten zijn waarvan uit luchtvervuiling, watervervuiling, weer, bodemschatten enz. bestudeerd zullen worden. In een volgend Sterrenhoekje daarover meer. In het onbemande ruimtevaartpro gramma is de Amerikaanse Pionier-10 erin geslaagd veilig de Astroidengordel tussen Mars en Jupiter te passeren. Het onbemande ruimteschip zal rond de cember bij Jupiter arriveren.( Ieder mo ment kan ook de Pionier-11 gelanceerd worden. Deze zal een zelfde vlucht uit voeren als zijn voorganger. Amateur - sterrenwacht „Neil Armstrong". geeft gul, want SIMAVI kan onmogelijk aan alle aanvragen uit de tropen vol doen. Hoe méér u geeft, des te méér kan SIMAVI helpen. U kunt VIw bijdrage ook storten op giro 12 84 87 ten name van SIMAVI, Haarlem. Hartelijk dank!

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1973 | | pagina 9