„De caravans vlogen soms tien meter hooi door de lucht....!" flktie voor papier en karton Ran een boom zo vol geladen... Kwart miljoen schade te Ouddorp: KitideAAo-eÈfe rsf^^. Bet PREPAREREN FLAK Oost Ac] zoekt ko: een aktk standskr inzetten ADVI van haai „ONS op Schol PREDIKBEURTEN ZEELAND aan wu Ve on Bladz. 2 „E I L A N D E N - N I E U W S" Vrijdag 6 april, 6 april 1' Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-nieuws, postbus 8, Middelharnis, met in de linkerboven hoek „Vragen-rubriek" vermeld. De vragen worden door deskundigen be antwoord en zullen binnen enkele we ken na de inzending compleet met ant woord in deze rubriek worden gepubli ceerd. REIS ANNULERING Vorig jaar augustus Iiad ik geboeltt voor een vakantiereis. Voor iiet vertrek (10 dagen) moest ik wegens een spoed operatie opgenomen worden., Het (volle) bedrag was al betaald. Zou ik dit be drag kunnen terugkrijgen. Het reisbu reau wil nergens van weten. Antwoord: U schreef ons niet welk reisbureau deze reis' voor u geboekt had. Derhalve weten wij niets omtrent de zgn. boekingsvoorwaarden, dus ook niets over de annuleringsvoorwaarden die hierin genoemd worden. Het zou raad zaam zijn om zelf eens deze voorwaar den grondig door te lezen (dit had u eigenlijk al moeten doen voor u ging boeken). 10 Dagen voor het vertrek is natuurlijk erg „kort dag" en zeer waar schijnlijk is de reisorganisatie er niet in geslaagd nog een vervanger voor u te vinden, zodat een financiële strop er dili in zat. Er zijn echter organisaties die soepele annuleringsvoorwaarden heb ben, vooral in dit geval van „over macht". Verder is er altijd de mogelijk heid om tegelijk met het boeken een zgn. annuleringsverzekering af te slui ten (voor een laag bedrag), als dan een geval als van u zich voordoet, dan wor den er geen woorden aan vuil gemaakt en krijgt men terstond zijn geld terug (minus evt. administratiekosten). Dit zij^ allemaal dingen die u tevoren had kun nen lezen in de boekingsvoorwaarden. Maar mocht blijken, na grondig doorle zen van deze voorwaarden, dat het reis bureau niet korrekt heeft gehandeld, en men niet van plan is het e.e.a. alsnog te regelen, dan zou u zich kunnen wenden tot de Consumentenbond, afd. Geschil- lenkommissie Reizen, Leeghwaterplein 26, 's-Gravenhage, tel. (070) 642900. PRENTBRIEFKAART WEEGSCHAAL Ik spaar prentbriefkaarten e.d.i van Goeree-Overflakkee. Nu heb ik ver schillende dubbele exemplaren. Weet u een adres waar ili deze zou Icunnen rui len? Of is er soms een ^ruilbeurs? Zijn er soms adressen waar ik dergelijke kaar ten kan kopen? Mijn schoondochter heeft een koperen balans-weegschaal. Al jarenlang is hij niet onderhouden; hoe kan zij em weer mooi krijgen? Hoe kan je zien of hij antiek is? Op deze ba lans staan een boel tekentjes, waarvan ik u een kopietje stuur. Antwoord: 1) Er zijn in ons land nog al wat mensen die prentbriefkaarten sparen, meestal van hun ■woonplaats of omgeving. Indien u in kontakt wilt ko men met andere verzamelaars (om te ruilen), dan zou u een kontaktadverten- tie kunnen plaatsen in „De Verzame laar", het maandblad van de gelijkna mige vereniging. Het adres luidt: Schootsestraat 35, Eindhoven, tel. (040) 510733. Dit is een grote vereniging van verzamelaars van „alles wat maar te verzamelen valt". Deze vereniging orga niseert ook regelmatig ruilbeurzen. Ver der is er een speciale „winkel" voor prentbriefkaarten (oude): het Prent- briefkaartenarohief (IPA), Keizersgracht 744, Amsterdam, tel. (020) 65956 (van 12- 4 uur). 2) Het koper zal toch gepoetst moeten worden, het beste is eigenlijk het te po lijsten met polijstpasta, dit is echter een langdurig werkje. Over het algemeen wordt iets van 100 jaar of ouder antiek genoemd. De tekentjes zijn vnl. ijkmer- ken. Wij kunnen u (aan de hand van uw *».ir_ tekening) hierover niets zeggen. Het is namelijk zeer belangrijk te weten op welke manier ze zijn ingeslagen. Wij zouden u willen adviseren één of meer foto's hiervan te (laten) maken, zodanig dat de merken goed zichtbaar zijn, en deze dan op te zenden aan het Centraal Laboratorium van de Dienst van het IJkwezen, A. Diepenbrockhof 2, 's-Gra venhage, tel.i (070) 687870. Maar u kunt ook, als u er belangstelling voor heeft, een bezoek brengen aan de oudheid kamer; en tevens uw balansje te laten zien. Hiervoor kunt u vooraf een af spraak maken met de beheerder, dhr. J. Both, via bovengenoemd adres of te lefoonnummer. HOENDERS Is u een boek bekend waarin zo on geveer alle lioenderrassen met bijbe horende afbeeldingen worden behan deld? Antwoord: In onze bibliotlieek heb ben wij verschillende werken over pluimveehouderij,! Dit zal wel niet uw bedoeling zijn. Wij hebben echter één boekje kunnen vinden speciaal over hoenders, met meer dan 50 afbeeldin gen, het is: C. S. Th. van Gink, Het houden, huisvesten en verzorgen van HOENDERS, uit de serie Weten en Kunnen No. 226 van N.V. Uitg. Mij. Kos mos, Amsterdam. Het dateert echter al uit 1954, zodat wij bang zijn, dat u het wellicht niet meer zult kunnen bestel len (misschien wel een gemoderniseer de versie). Daar wij van dit boekje twee exem.plaren bezitten, zouden wij, als u het erg graag wilt hebben, u er een kun nen leveren. De prijs bedraagt 1,90. Sluit u dit bedrag dan aan postzegels in. Ongetwijfeld zullen er nog meer boeken op dit gebied zijn. Wij zouden u willen aanraden eens kontakt op te nemen met het Produktschap voor Pluimvee en Eieren, Utrechtseweg 31, Zeist, tel. (03404) 16911, Hier kan men u wel hel pen aan de titels en uitgevers van re centere werken. JACHTOPZIENER 'Graag zou ik iets meer willen weten over het beroep jachtopziener en bos wachter. Kunt u mij helpen aan adres sen waar ik inlichtingen kan krijgen over de opleiding etc? Antwoord: Staatsbosbeheer (Wouden- bergseweg 39, Austerlitz, tel.i (03439) 441) heeft een speciaal boekje over dit on derwerp uitgebracht, onder de titel „Wegen naar een loopbaan in de Bos bouw". Dit boekje zal u rechtstreeks worden toegezonden. Eventuele geïnte resseerde andere lezers kunnen het op bovenstaand adres aanvragen. Alle mo gelijkheden en de opleidingsadressen daartoe staan erin aangegeven. Kunt u mij inlichten over het prepa reren van een koeiehuid? Antwoord: Dit is niet zo'n erg een voudig karwei. Na de huid een paar uur in schoon water geweekt te hebben, wordt deze opgespannen en alle vlees- en vetdelen er afgekrabd. Is de huid moeilijk schoon te krijgen, dan kunt u haar nog even in sodawater laten we ken. Wanneer de huid goed schoon is, kan deze gelooid worden in een bad van warm water (ca. 40 a 50 gr. C), waarin voor elke 10 liter water 500 gram aluin en 250 gram keukenzout is opgelost. Wanneer de huid er in ligt, mag het bad langzaam afkoelen. Als na een paar da gen de huid volkomen doortrokken is, de huid zo snel mogelijk laten drogen en daarna soepel wrijven met de gladde kanten tegen elkaar. Tenslotte is het zaak, het vel aan alle kanten op te rekken. AQUARIUM Graag zou ik van u het merk weten van een waterbestendige niet giftige verf, waarmee men de tempex achter wanden voor een aquarium kan schil deren. Antwoord: U legt ons een interessant probleem voor, waarvan wij weten, dat het bij veel „aquarianen" leeft. Zoals u wellicht bekend is zijn deze tempex polystireen) achterwandx kant-en-klaar in de handel te koop, dus al geschil derd. De fabrikant zal echter niet ver tellen welke verf hij gebruikt, want dit is juist het geheim van de smid. Wij hebben kontakt opgenomen met labora toria van verschillende grote verffabri- kantenj Gebleken is dat de ideale verf aan 3 eisen moet voldoen, t.w. waterbe stendig (konstant onder water), niet- giftig (anders gaan de vissen op hun rug) en niet-agressief (anders „smelt" het tempex). Uiteindelijk kunnen wij u het volgende adviseren; neem kwarts- verf (iets korrelige structuur, geeft een leuk effekt) in de door u gewenste kleur, doe hierover een isolatie-vernis (bijv. van Vervetal), welke een blanke kleur heeft en die de kwartsverf volledig van ht water afsluit. Er zal waarschijnlijk wel een verf zijn die aan alle eisen vol doet en die u in één keer op kunt bren gen; wij hebben deze echter niet kunnen vinden, maar naar onze mening zal de hierboven genoemde oplossing beslist voldoen. KLOKJE Onlangs kwam ik in het bezit van een klokje, waarop het volgende opschrift voorkomt: TEMPUS MISCET TRISTI- TIA LEATIS. Zou u de betekenis hier van te weten kunnen komen? Antwoord: De betekenis van dit la- tijnse opschrift is: (de) tijd mengt (de) droefheid met/en vreugde. TOR Hierbij stuur ik u een tor op, die ik in de kelder heb gevangen. Vooral 's avonds lopen er heel wat daar rond; er zijn ook grotere. Die ilt zag lieb ik al dood gemaakt. Maar graag zou ik willen weten wat voor tor dit is en hoe ik deze plaag kan bestrijden, want ik vind het erg vieze beesten. Antwoord: De „tor" die u ons toezond is een zgn. „kelderkever" (Blaps mucro- nata). Deze kevers zijn niet bijzonder schadelijk en ook niet zeep talrijk, een enkele uitzondering daarge laten. Het is eigenlijk onnodig er spe ciale maatregelen tegen te nemen. De larven leven in rottend plantaardig ma teriaal en in vochtig hout. De ontwik keling duurt lang. Wilt u de dieren van gen, dan kunt u het beste er een glas over zetten en daar een stukje stevig plastic of karton onderschuiven. Men kan dan het glas opnemen en het dier óf buiten vrijlaten óf in kokend water doden. Ook kan men een natte dweil neerleggen, waarin de dieren graag kruipen. De volgende ochtend stevig over de dweil lopen en uit schudden in een emmer kokend water. Als u dit ve le malen doet, zult u er wel in slagen de meeste kevers weg te vangenj Het is echter zeer belangrijk dat de kelder steeds goed wordt opgeruimd en de die ren (larven) dus niets eetbaars kunnen vinden. LLANFAIRPWLLGWYNGYLLGO- GERYCHWYRNDROBWLLLLANTY- SILIOGOGOGOCH. In Engeland moet ergens een plaats liggen met de langste naam ter wereld en tevens de meest onuitsprekelijke. Kunt u mij deze naam opgeven en uit hoeveel letters bestaat hij? Antwoord: Deze plaatsnaam bestaat uit 58 letters en luidt: LLANFAIRPWL- LGWYNGYLLGOGERYCHWYRNDR- OBWLLLLANTYSILIOGQGOGOCH. De bewoners korten deze naam veelal af tot LLANFAIR. DAUWTRAPPEN Kunt u mij iets meer vertellen over het „dauwtrappen"? Antwoord: Het dauwtrappen is een oeroud gebruik, waarvan de tijd van ontstaan niet is na te gaan. Wel kan iets gezegd worden over de bedoeling ervan. Men geloofde namelijk in de to verkracht van dit dauwtrappen, ten bate van de gezondheid en de schoon heid. Oorspronkelijk had het meestal plaats op 1 mei, later op de Ie zondag in mei en ook wel op de 24e mei, de ge denkdag van Sint Jan de Doper, die sa menviel mét de zonnewende, waarop in de oudheid vuren werden ontstoken waaraan reinigende kracht werd toege schreven. Ook heeft de Kerk in ver schillende streken dit oud-heidense ge-- bruilï doen plaatsvinden op Hemel vaartsdag, Pasen en Pinksteren. Hieruit blijlrt wel, dat het dauwtrappen niet al leen op Hemelvaartsdag gehouden werd en dat er ook geen betekenis kan wor- Vanaf een sohurveling kon men naar meerdere kanten deze trieste beelden waarnemen. Deze fonkelnieuwe caravan was pas gebracht. De wind zette hem op een ver zameling rioolbuizen. den afgeleid in verband met de Hemel vaart van Christus. WENGé HOUT Kunt u mij iets vertellen over wengé- hout? Waar komt het vandaan en hoe moet ik het onderhouden? Ik heb name lijk een bergmeubel gekocht van dit hout. Antwoord: Wengé hout wordt ook wel Congolees palissander hout ge noemd, al is het geen echt palissander. Het komt uit midden-Afrika en is eerst bruin, maar wordt later steeds donker der. Het hout wordt met olie of was (heel dun) ingewreven, wat de kleur en de nerf ten goede komt. Dit is niet aan te raden als uw bergmeubel voorzien is van een synthetische laklaag, in dat ge val uitsluitend afnemen met een (licht) vochtige doek. Beste meisjes en jongens! Nu zal het tijd worden dat ik het raadsel een plaats geef, dat al zo lang geleden werd ingezonden. Ik heb het al tijd bewaard, en de inzendster zal wel gedacht hebben, dat het nooit aan de beurt zou komen. Ik moet het dus nu wel een plaats geven. Het is APRILRAADSEL 1 1. Wie schreef aan alle natiën en ton gen: „Uw vrede worde vermenig vuldigd"? (Daniël). 2. Ik loofde de Allerhoogste en prees en verheerlijkte de 3. Het hoofd van dit beeld was van goed goud; zijn borst en armen van 4. In welk landschap ligt de burg Su san? (Daniël). 5. Stroopt zijn af en verstrooit zijn vruchten. 6. Overste van de kamerlingen (Daniël). 7. Waar bracht Jojakim de vaten van het Hms Gods? 8. Een Man met linnen bekleed en zijn lichaam was gelijk een (Daniël). 9. Zijn Rijk is een Rijk. Wi Zoon van Salomo. 11. Nebukadnezar stelde Daniël tot een overste der 12. En die handelen tegen het verbond zal hij doen huichelen door vleierijen (Daniël). 13. En er zullen armen uit hen ont staan en zij zullen het heiligdom (Daniël). 14. Toen Daniël de droom van Nebu kadnezar had uitgelegd, zei Nebu kadnezar, dat men hem met spijs- offer en liefeUjk reukwerk een doen zou. De beginletters van deze woorden ver tellen ons wat de vijanden van Chris tus zeiden over Hem tijdens Zijn te rechtstelling. Dit raadsel werd me toegezonden door Sjaan Hoek uit Ouddorp. Vriendelijk bedankt, Sjaan! OPLOSSINGEN I L c E 1 e i N d e b e s T a n d ganzEveer storMwind s c h A p e n f r A n s o N s D II. Dofka - Elisa - Hanna - Esrom - Izaak - Laban - Ikkes - Gosen - Hosea - Eldad - Ithaï - David - Derbe - Eneas - Sarai - Horeb - Elihu - Efeze - Rissa - Engel - Nahum De heiligheid des Heeren. III. Biddag - Ikabod - David - Debora - Aaron - Gehazi - Vasthi - Obed - Obadja - Ruth - Gideon - EUëzer - Water - Asaf - Stefanus - Ezau - Naaman - Abraham - Rehabeam - Benjamin - Elia - Israël - Duivel. Biddag voor gewas en arbeid. IV. Lydia - IJs - David - EUëzer - Ni- nevé - Susan - Wijsheid - Eli - Kores - Egypte - Nathan. Lijdensweken V. Daniël - EUhu - Ziba - Ebal - Izak - Sodom - Jehova - Ezau - Ziklag - Uza - Sunem - Dina - Exodus - Kedes - Othniël - Naohbi - Isboseth - Nathan - Gomorra - Debora - Engel - Rachab - Jacob - Obed - Dehuël - Egypte - Nazareth. Deze is Jezus, de Koning der Joden. Nu we nog in de lijdensweken zijn, zal ik een oud gedicht laten volgen over het lijden van Christus. Het is van Jere- mias de Decker, die geboren werd in 1610 en stierf in I666.1 Zijn vader had een kruidenierszaak in Dordrecht, en Jeremias heeft deze zaak na de dood van zijn vader voortgezet, eerst in zijn ge boortestad en later in Amsterdam. Het stukje dat ik nu laat volgen is een ge deelte uit het grote gedicht „Goede Vrij dag of het Lijden van onze Heere Jezus Christus. CHRISTUS GEKRUISIGD Ik hoor de spijkeren met ijselijke slagen door hout en handen jagen: 't geklop gaat overhand; de wreedheid treft bij beurt dan d' één dan d' ander hand. Nu zullen zij aan 't hout de tere voeten hechten. Daar smijt ze door de rechten, daar door de linkse heen. Ai mij! wat slaan is dat! Dat knerst door vlees en been. Men richt het hout omhoog: ach, ach, dat dreunen, draalen, dat waggelen en zwaaien dan van dan naar de grond is elk hier weer opnieuw een slag in elke wond. Ziedaar het kruis gerecht, ziedaar des Heeren leden van boven tot beneden zo jammerlijk gerekt, dat ach, het vel geen rib geen zenuw houdt bedekt. Ziedaar het wondenbloed verspreid in twee paar beken langs hout en armen leken, dat zuiver wondenbloed gestort tot zuivering van ons besmet gemoed: Mijn ziel, zeg ik, zie nu meteen uw zonden de oorsprong van Zijn wonden en onverdiende pijn. Hier ziet gij wat ze zijn en wat zij waardig zijn. Want 20 de gramme God de straf van onz' misdaden had liever op te laden een schuldeloos persoon, ja Zijnen Zone zelf, ja zelfs Zijn eengen Zoon, als ongestraft de smet der zonde te gedogen; zo moet ze voor Zijn ogen zeer lelijk zijn en snood, ja lelijker als hel, als duivel zijn en dood. O laat u dan niet meer van zulk een vloek verheren (beheersen). Voor de jongere kinderen is dit wel wat moeilijk, maar de ouderen in het gezin kunnen wel het één en ander uit leggen. Als kind ben ik grootgebracht bij de psalmen van Datheen, waarvan ik ook niet alles begreep. Later snapte ik pas goed wat sommige regels betekenden. En als er iets is wat jullie toch niet goed snappen, dan vraag je dat gerust. Hierbij laat ik het deze week. De vol gende week hoop ik te beginnen aan het beantwoorden van de'brieven. De hartelijke groeten en tot volgende week bij leven en welzijn, OOM KO. Het is nu één jaar geleden dat de Vereniging van Nederlandse Golfcarton- fabrikanten (VNG) een beeldmerk intro duceerde met het doel de gebrtiiker van golfkartonnen verpakkingen er op te wijzen dat dit materiaal geschikt is voor hergebruik. Het beeldmerk, dat de kringloop golfkarton oud papier golfkarton symboliseert, wordt op golf kartonnen verpakkingen gedrukt. Het initiatief om het beeldmerk in Europa te gaan gebruiken ging uit van de FEFCO (Europees Verbond van Golf kartonfabrikanten) De aktie heeft een belangrijke injek- tie gehad omdat sinds kort alle leden van het Verbond van Papier- en Kar- tonproducerende en verwerltende In dustrieën zich gevoegd hebben bij de VNG. Immers, bijna alle oud papier is geschikt of geschikt te maken voor het gebruik. Sinds 1971 zijn er in verschil lende gemeenten proeven gedaan om een efficiënte methode te vinden om papier gescheiden te houden van ander huishoudelijk afval waar het anders in verdwijnt. Het spreekt vanzelf dat het in de eerste plaats de konsument de detaillist of huisvrouw is die bereid moet worden gevonden om de moeite te nemen papierafval apart te houden. Het beeldmerk nu, moet de gebruiker hierop attent maken. Van alle papier- en kartonafval komt ongeveer 40"/o opnieuw in de roulatie. Aangenomen wordt dat dit zeker tot 60''/o zou kunnen stijgen. (CONSU) In ons nummer van j.L dinsdag scb ven we nog dat het in Ouddorp mei; stormschade meegevallen was maat; waren toen nog onwetend van de ei me schade aan sta-caravans op heti: creatiepiark „de Klepperstee". Een r de medewerkers van het park, terreitj chef D. van der Wende, verklaarde dagmiddag nog wat on'thutst: „Ikli- sommige caravans zeker tien meter k[ door de lucht zien vliegera De beheerder van „de Kleppersteei heeft maandagmiddag toen het duidelj werd dat de zeer zware sorm de ka van een orkaan aan zou nemen de naars van de caravans gewaarsch; dat hun bezit bedreigd werdj Zelf sj den zij alle krachten in om te re: wat er te redden viel.i Zelfs alle d kracht kon niet voorkomen dat 27 zs; re sta-caravans als veertjes werden getild en bij de daarop volgende val taal versplinterd werden. Elk van caravans zal een gemiddelde waardji van tienduizend gulden hebben zodat het totale schadebedrag zeker een kwart miljoen rgulden kan won gesteld.. De meeste, zo niet alle carj vaneigenaren waren verzekerd. Enkele van hen die tijdig in ouddt konden komen hebben him bezit ki redden door ze zodanig te verzetten ze met de kop op de wind kwamen waardoor de windvang veel minder werd. De Klepperstee is een nog nieuj terrein waaromheen een nog jonge groenvoorziening. Het is overigens» de vraag of een windsingel van formaat ook maar iets van het had kunnen keren. MIDDELHARNIS Rheumia-bestrqding '73 De koUekte van de Rheuma-bes;r,, ding bracht dit jaar 4.460,25 op. Middelharnis 3.005,50 en in Sominell dijk 1.454,75. De opbrengst was dit jaar 620,80 meer dan vorig jaar, Hï telijk dank aan alle gevers en geefste: Ook de koUektanten hartelijk dankvï dit prachtige resultaat. Bezit van| Zeer verzekeriil Als de fruittelers in Californië (VS) hun zin krijgen, zullen zij binnen afzien bare tijd met supergroot fruit op de markt kunnen komen. Tegen fruit van formaat bestaat in principe natuurlijk geen enkel bezwaar, ware het niet dat deze extra omvang alleen te danken zou zijn aan een vergroot watergehalte. Welke Amerikaanse huisvrouw is be reid water te kopen tegen de prijs van bijvoorbeeld kersen? Het groeieffekt wordt bereikt door de planten te bespuiten met een wasachti ge emulsie die verdamping van water door de bladeren legen gaat. Als dit op het juiste moment gebeurt, kan daar door het gewicht en het formaat van de HERV. GEMEENTEN - THOLEN ZO'NDAG 8 APRIL Tholen 10 uur ds. E. T. Vergunst, pelle a. d. IJssel, 6 uur ds. A. de Eeuiy Poortvliet 10 uur ds. C. Mulder.J uur ds. J. Catsburg, Katwijk aan Zee-( Scherpenisse 9.30 uur ds. A. G„ Hart! 2.30 uur hr. Groen, Herkingen - Maartensdijk 9.30, 2.30 uur ds. J. Cat burg Stavenisse 10 uur hr. A. Ho gendijk, Gouda, 6 uur ds. H. A. San son. Bed. H.D. St. Annaland 10 en 1 uur hr.i Begeer 's-HertogenboscIi 0*| Vossemeer 10 en 6.30 uur ds. G' Voortman (in Geref. Kerk) St Pj»l Hpsland 9.30 uur ds. H. Harkema, W»t Bevestiging kand. H. Harkema, 2.30 ds. H. Harkema, intrede. GEREF. GEM. - WALCHEREN ZONDAG 8 APRIL Meliskerke 9.30 en 2.30 uur ds. il Weststrate Middelburg 9.30, 2 enW| uur lezen; Zuiderbaken 10.30 uur «"l 7 uur ds. Snoep OostkapeUe W^' 2.;30 uur lezen Viissingen 9.30 en «-^ uur (Johanniskerk) ds. A. Snoep Westkapelle 9.30, 2 en 6 irar lezen Zoutelande 9.30 en 2.30 uur lezen. vruchten behoorlijk toenemen. Bj ven ligt de toename tussen 2 en At kersen kan deze zelfs tot 15°/o b- g,. De techniek is nog niet voor '^"'Tf-I ciëel gebruik vrijgegeven, maar nanciële winst voor de fruittelers ^^1 aanzienlijk zijn, niet alleen door a 51 ;-,i-j.~i.j_...ff oK 2e".l wiohtstoename van de oogst als stuH" maar ook doordat het fruit per si^^ een hogere gewiohtsklasse en ^u^» hogere kwaliteitsklasse terecht Ko '^j Of het goed of kwaad kersen ew'.^jl met de Cahfornische fruittelers 1^1 waarover zij zelf en hun klanten ^,1 ner tijd zullen moeten wdeleH' ^jjijl het eens worden is een tweede, l vraag Uw Ie) of aan

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1973 | | pagina 6