Detaillisten en hun problemen y I Comm. der Koningin stelde Dirkslands zuiverings-installatie in bedrijf van weenen Haastige spoed is zelden goed... Het begrip midden- en Ideinbedrijf (MKB) Veel belangstelling voor motor-cross op Koninginnedag Twee honden ter plaatse door vergiftiging sedood j jaargang Vrijdag 6 april 1973 No. 4177 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond MARWTTZ/ optyl-brilleimI J- KEUVELAAR VOOR MOOIERE bloemstukjes Fa. KORTEWEG Zandpad - MMdelharnis GEEFT UW PANDEN IN MEESTERHANDEN Bureau voor Onroerende Goederen MEESTER Laning 42 Nieuw-Beijerland Tel. 01869 -1524 "^-^tiüC^ modehuis dirksland tel: 396 BEDDEN 80 - 90 - 120 - 130 - 140 cm. breed. Of wilt U breder, smaller langer, korter? Ook dat kan! Sommelsdijk BEZOEKT ONZE Automobieleii-verkoophal OOK OP VRIJDAGAVOND GARAGE KNöPS - MIDDELHARNIS LANGEWEG 113 Tel. 01870 - 2043 POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Xel. (01870) 26 29 Na 5.30 uur (01870) 33 92 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 4,85 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Het bedrijfsleven bestaat uit onder ling zeer verschillende ondernemingen. Mi fabriceren en distribueren vele goe deren en/of diensten, zij zijn groot, mid delgroot, of klein van omvang, zij wer- Iten op de internationale, nationale of lokale markt, en zij produceren hun goederen of diensten in verschillende hoeveelheden. Tot het midden- en kleinbedrijf be horen in omvang beperkte ondernemin gen in het ambacht; detailhandel met uitzondering van coöperatieve ver- bruiksverenigingen en ondernemingen die ?,erekend worden tot het grootwin kelbedrijf; horeca en vervoer, Ondeme- fflingen zijn grootbedrijven indien zij inminste 50 werkzame personen höb- ;n of 7 filialen; bij de 'horeca behoort „•n onderneming reeds tot het groot- bêdrijf indien er 25 personen werkzaam 3jn. Bij het vervoer is onderscheid te .ken tussen binnenvaart, igoederen- ;rvoer over de weg, het toerwagenbe- ijf met uitzondering van lijndiensten, geregeld vervoer en het taxi- en .urautobedrijf. De grens voor de bin invaart is 5 schepen en voor het goe- irenvervoer over de weg 10 vracht auto's. Het aantal ondernemingen in het MK B is sterk gedaald in de afgelopen 10 jaren; in 1963 was hun aantal 280.000, Jin 19C9 256.000 en in 1971 246.000. In iprocenten van alle ondernemingen zijn de getallen resp. 78»/o, 7e°/o, 76%. Ondernemers in het MKB. Veel pogingen zijn in het werk ge steld om een beeld van de ondernemer in het MKB te krijgen. In 1953 werd hij gezien als de zwoeger, de doorzetter, de volharder, die er langzaam bovenop weet te komen, de man die van geen 48-urige werkweek weet, die tegensla gen en armoede kent. Hij is de man, die staande achter zijn etalageruit en naar buiten Idjkend, peiikt dat hij de hele wereld ziet en hij |s de man die bij gebrek aan verant- •woordelijkheidsbesef zijn eigen werk |ielangTijker vindt dan de hele nationale "'«onomie. In 1961 is dit beeld enigszins veran- lerd; de ondernemer in het MKB heeft Süeuwe mogelijkheden leren kennen en èij ziet er niet tegen op grote kredieten |p te nemen voor de vestiging of mo- Mernisering van zijn zaak. Aan het eind san de zestiger jaren is de ondernemer 'Zelf bewuster geworden en is samen werking gaan zoeken daar waar dat in zijn bedrijfsbeleid past. Hij vaart niet .meer alleen op eigen kompas maar ook |op dat van zijn collega's en medewer- kersj Hij luistert naar adviezen van des kundigen buiten zijn onderneming. Hij is een volwassen ondernemer geworden met waardering voor gezonde sociale verhoudingen en een goede arbeids overeenkomst. Het beeld van de ondernemer in het MEB heeft een ontwikkeling doorge maakt van de volijverige, maar niet ef ficiënt handelende, ondernemer tot de |ondernemer die open staat voor ideeën en adviezen van anderen. Wat is het toekomstige beeld van de Ideine ondernemer? Een Duits auteur i'(Scliöber) is van mening dat hij zich de mentaliteit van de succesvolle indu striële ondernemer eigen moet maken: "ij zal positief moeten staan tegenover wije prijsvorming, vrije concurrentie, winststreven, produktiviteitsstreven en technische vooruitgang, I De bekende econoom Schumpeter «eeft in een ander verband gesteld dat toepassing van nieuwe combinaties aan fle pioniers op dat gebied een voor sprong en extra winst geeft. De creati viteit van het ondernemerschap wordt eveneens benadrukt door dhr. Kruide- mk. In de industrie en het ambacht tornt de creativiteit tot uiting in het aan de markt brengen van nieuwe pro nkten en het toepassen van nieuwe OPTICIEN Zandpad 32 - Middelhamis TeL (01870) 2157 Ziekenfondsleden op vertoon van recept 20»/« korting op montuur. methoden en technieken. In de detail handel komt dat creatief zijn naar voren in de vorming van het assortiment, de inrichting van de vestiging, en de dienstverlening. In het selecteren en combineren van bepaalde goederen en diensten is de ondernemer creatief be zig. Dat creatief bezig zijn moet een be paald doel hebben. Het zal gericht moe ten zijn op de wensen en behoeften van de consumenten nu en in de toekomst. Problemen van het MKB. Om creatief te kunnen zijn moet de ondernemer inspelen op ontwikkelingen op allerlei terreinen die invloed hebben op het MKB. De groeiende welvaart, de technische vooruitgang, de veranderin gen in de consumptieve behoeften en gewoonten, de ruimtelijke ontwikkelin gen in de plaats van vestiging, de nieu we vormen van concurrentie en tal van andere factoren bepalen de positie en de rol van de ondernemers. Het is nood zakelijk deze ontwikkelingen tijdig te doorzien en eventueel te beïnvloeden. Enkele ontwikkelingen willen wij hier bespreken. De economische ontwikkeling. De stijging van het ondernemers-in komen in vele branches en bedrijfstak ken van het midden- en kleinbedrijf blijft achter op de loonontwikkeling in de industrie. De werknemers-lonen in het MKB moeten stijgen in overeen stemming met de ionen in de industrie. De loonsom per werknemer in bedrijven is gestegen van lOOVo in 1963 tot 235»/o in 1971; voor werknemers in het IHKB is het 234»/o.i Het inkomen van de zelfstan dige in het MKB is gestegen tot 204''/o in '71,1 Opvallend is de grote achterstand die het inkomen van de zelfstandige in de detailhandel van het MKB heeft; het inkomen is slechts gestegen tot léa^/o. Een ander verschilpunt tussen werkne mer en zelfstandige in het MKB zijn de sociale voorzieningen. De zelfstandige moet deze voorzieningen zelf bekostigen, In 1972 was een netto-winst van 15.000 het equivalent van het nnmirnum-loon van een werknemer. De zelfstandige ondernemer moet zorgen dat zijn netto winst ieder jaar stijgt, om zijn verteer baar inkomen ten minste constant te houden. Maatregelen kunnen op korte termijn bestaan in enige margeverho gingen en scherpere kostenbewaking. Op lange termijn zullen vele onderne mers de oplossing moeten zoeken in een groei van de onderneming, waaronder schaalvergroting en filiaalvorming kan worden begrepen. Technologische ontwikkeling. Verbetering van de techniek brengt arbeidsbesparing en produktiviteitsver- betering met zich mede. Gevolgen van techniekverbetering zijn grotere pro- duktie, groter verbruik van goederen en diensten en meer vrije tijd door werktijdverkorting. Daar waar de pro- dijktie nog individueel gericht is, zijn de mogelijkheden tot verhoging van de arbeidsproduktiviteit zeer gering. Die mogelijkheden zijn er wel indien de produktie bestemd is voor de massa markt, zodat fabrieksmatige vervaardi ging mogelijk is. Voor de ambachtssec tor en de dienstverlening zijn er min der mogelijkheden voorhanden om de produktiviteit te verbeteren, In de de tailhandel zijn de kassa's een voorbeeld van gedeeltelijke automatisering; vroe ger werden de toedragen op papier ge schreven en opgeteld. Ook verkoop via automaten is een voorbeeld van auto matisering; deze ontwikkeling heeft echter niet die omvang aangenomen die men ervan verwachtte. Op administratief gebied zijn wel grote vorderingen gemaakt; in de mees te overkoepelende organen van samen werkingsvormen (vrijwillig filiaalbe- drijfinkoopcombinatie enz.) maakt men reeds gebruik van geprogrammeerde ap paratuur (computers). Sociale veranderingen. De bevolkingsgroei en -mobiliteit heb ben de steden sterk doen groeien.i Deze ontwikkeling heeft tot gevolg gehad dat nieuwe wijken en winkelcentra zijn ont staan. Het toenemend aantal werkende vrouwen heeft het besteedbaar inkomen van een gezin sterk doen toenemen. Een ander gevolg is de wens van de werken de vrouw om al haar boodschappen in één keer te doen (one-stop-shopping). Deze op het eerste gezicht ver van de ondernemers in het MKB afstaande ontwikkelingen hebben toch hun invloed op hun bedrijfsresultaten. Daarom is het noodzakelijk dat deze ondernemers zich op de hoogte houden van de maatschap pelijke veranderingen en hun gevolgen voor het bedrijfsleven. Hun bedrijfsbe leid dient daarop te worden afgestemd. In een volgend artikel zullen wij na der ingaan op de werkwijze van de in stanties die zich bezig houden met de problemen van het midden- en Ideinbe drijf. Tj. H. Siem. OUDE TONGE MOLENDIJK 67 - 69 TELEFOON (01874) 605 OUDE TONGE INBRAAK In het week-end, m de nacht van zaterdag op zondag is inge broken in het kantoor van de Fa. P. PuUeman Zn., garagebedrijf en ver huur van kranen aan de Stationsweg al hier. De daders haalden uit het bedrijf enkele zuurstof- en gasflessen weg om daarmee het slot uit de brandkast te branden. Ze sleepten daartoe de brand kast naar een keukentje waarvan ze eerst het raam blindeerden. De buit die ze tenslotte binnenhaalden zal ongeveer 1500,— hebben bedragen. Een van de officiële handelingen die de Commissaris der Koningin, mr. M. Vrolijk j.l. maandag tijdens zijn bezoek aan de gemeente Dirksland verrichtte, was de in gebruikstelling van de riool water-zuiveringsinstallatie, gebouwd aan de eerste Stoofweg. De installatie heeft een ruim voldoende capaciteit om tot 1985 zonder enige uitbreiding te kun nen voldoen. Daarna kan, wanneer dat gewenst zou zijn, de installatie een uit breiding ondergiaian. Mr. Vrolijk die graag gevolg gaf aan de uitnodiging die installatie d.m.v. het omdraaien van de rode schakelaar in bedrijf te stellen sprak daarbij met veel waardering over het Inzicht en het door zettingsvermogen van het Dirkslandse gemeentebestuur dat zo veronder stelde de Commissaris thans het sluitstuk heeft bereikt van alle milieu problemen in de gemeente. Overigens wist mr. Vrolijk best dat op dit terrein nog taken wachten maar liij was wel enigszins jaloers op het resultaat dat Dirksland thans al heeft bereikt: „Eer ik datzelfde van de Provincie kan zeg gen zijn we misschien w^el honderd jaar verder" bekende de Commissaris. Met het gemeentebestuur hoopte ook mr.i Vrolijk dat de bij Rijkswaterstaat ge claimde vergoeding in het kader van de Deltawet gehonoreerd zal worden. De zuiveringsinstallatie waarin mr. Vro lijk aanvankelijk een kanovijver voor jeugdige Dirkslanders meende te ont- OOSTDIJK 53-61 dekken heeft de gemeente Dirksland zo'n negenhonderdduizend gulden ge kost. Op de foto kijkt de Commissaris van uit liet bedieningsgebouw naar de resul taten van zijn handeling. Links van hem burg. Bos. Ook een aantal Dirks landse raadsleden en geheel rechts gem. secretaris Kolbach keken toe welke waar ze voor hun dure geld hadden ge kregen Een inwoner van de gemeente Etten- Leur, de heer Laarakker is j.l. dinsdag figuurlijk gesproken van het kantje in de sloot terecht gekomen. Hij had dins dagmorgen zijn caravan van een cam ping in Renesse opgehaald om die thuis te repareren van de beschadigingen als gevolg van de zware storm. Dhr. Laar- akker meende dat het weer zodanig was verbeterd dat hij de rit naar huis zon der risico's kon maken. Op de Greve- lingendam, even voorbij het wegrestau rant, kreeg de nog steeds stormachtige wind vat op auto en caravan met als gevolg dat ze beiden (met een vaartje van 70 km per uur) op de kop werden gesmeten.i De wagen, een Ctirysler van 12.000,die in februari was gekocht, raakte daarbij totall-loss. Hetzelfde kon van de caravan gezegd worden, ook daar bleef geen spaan van heel. De eige naar die er samen met zijn passagier goed afkwam, heeft de restanten met een vrachtwagen afgevoerd. De foto laat die schamele resten zien. -O- MIDDELHARNIS Twee honden van resp. 10 en 4 jaar, van de fam. Driece, Langeweg 125 al hier zijn dinsdagavond het slachtoffer van vergiftiging geworden. Een van de dieren viel stervend voor de voeten van z'n baas neer, de andere stierf terwijl dhr. Driece met de eerst gevonden hond naar de dierenarts was. Het gebeurde dinsdagavond omstreeks tien uur toen dhr. Driece nog even naar de schuur ging en gewoontegetrouw zijn honden toen even uitliet. Een bij de fam. Driece logerende hond werd binnen gelaten om niet het risico te lopen dat het dier in de voor hem vreemde omgeving weg zou lopen. Alleen deze hond heeft het er levend afgebracht. De beide andere honden, waarvan niemand enige hinder had, stierven een verschrikkelijke ver- giftigingsdood. De politie werd van de wandaad in kennis gesteld. In samen werking met de dierenarts hoopt de po litie spoedig te weten welk vergif is ge bruikt welke wetenschap dan openlijk tot de opsporing van de dader kan lei den. -----O— MIDDELHARNIS - SOMMELSDIJK Paasavond N.C.V.B. De N.C.V.B. afd. Middelharnis - Sommelsdijk hoopt a.s. donderdag 12 april, kwart voor acht in „Jeugdhaven" een Paasavond te houden. De Paasmeditatie zal uitgesproken wor den door de Herv. predikant ds. Jj Maas land. Zang door mevr. van Huizen uit Stellendam. MIDDELHARNIS Een van de programma-punten voor Koninginnedag a.s., een heuse motor cross voor enkele Iclassen is dezer dagen al afgerond moeten worden omdat er zoveel belangstelling voor bestaat! Er hebben zich via het Diekhuus al ruim dertig deelnemers aangemeld en de or ganisatoren hebben thans moeten be sluiten de inschrijving te stoppen, mede omdat een cross-club van Schouwen- Duiveland zich heeft aangemeld. Er zal op het braakliggende terrein bij de oude chichoreifabriek te Sommels dijk een parcours worden uitgezet, com pleet met opritten, afdelingen en een soort springschans. Het belooft een spectaculair gebeuren te worden- De en tree bedraagt één gulden maar daar voor is men dan ook verzekerd tegen evt. aangebrachte schade. De deelne mers zijn verplicht een helm te dragen. Diekhuus-ruilbeurs Morgenochtend, zaterdag, zal er van 10 tot 11 uur in het Diekhuus weer een ruilbeurs worden gehouden waar verza melaars allerhande zaken onderling kurmen ruilen. De toegangsprijs be draagt 75 cent waarvoor raen dan ook een zakje iruilmateriaal ontvangt. Met medewerking van Albert Heijn zullen er ook tita-tovenaar plaatjes kunnen wor den geruild.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1973 | | pagina 1